Influenza en griep Op een driemaal gedane sommatie had beklaagde zich niet willen verwij deren, waarop men hem er uit had willen gooien. Dit ging echter met een beetje „knok" gepaard. Voor dit feit had bekl. zich naar we in de N. Hl. Ct. lezen, te verantwoorden De getuige V., die aan de controle stond, had bekl. geweigerd omdat hij „meende" dat er reeds iemand op dat kaartje de zaal was ingegaan. De offi cier zeide, dat hij niets te maken had met wat getuige meende, hij wilde het feit weten, en daar getuige dit niet ze ker wist, vroeg de officier vrijspraak voor bekl. Aldus geschiedde. Feestvoorsteiling Jan van Dommelen. Jan van Dommelen had wel slechter milieu kunnen kiezen om te midden daarvan zijn 25-jarige tooneelspelers-jubileum te IJ muiden te vieren. De Haarlemsche tooneelvereeniging Jacob van Lennep toch is een vereeniging met zeer goede naam, die ze zich in de diiet- tantenwereld heeft veroverd en alleszins verdiend, 't Is niet voor de eerste maal, dat wij met deze ernstig naar kunst stre vende vereeniging kennismaken en ook thans heeft ze den zeer goeden indruk volkomen bevestigd. Dat de rol van Robert van Dam in „Mijn en Dijn", een tooneelspel van Jo AmmersKüller, in 3 bedrijven, de meest succesvolle van den heer van Dommelen is, zal hij misschien zelf niet willen beweren, doch kranig heeft hij gespeeld en soms gevoelvol, ongetwijfeld en het veelvuldig applaus aan het einde van elk bedrijf gold zeer zeker ook hem, zij 't hem niet alleen, maar met hem Josine, Mevrouw Hoogen donk—Wijnekes, doch ook Mr. Hugo van Dam. de heer Zandbergen. Ook de andere rollen waren zeer gotrd bezet en 't is zeker ook wel het goede spel geweest dat van een stuk als „Mijn en Dijn" een geslaagde vertolking heef? dom geven. „Mijn en Dijn" hc .teen spel van Eerzucht en IJuelheid. Inderdaad, er schuilt Eerzucht en IJdelheid in om zoo weinig innerlijk gegeven een zoo hooge titel te geven. De betrekkelijk kleine, menschelijke zwakheden, die de hoofdfiguren moeten karakteriseeren als ijdelen, vinden we wel in zoovele woorden gezegd, doch de kleine feiten zijn daarmede in tegenspraak. 't ls dan o.i. ook alleen ons het effect, dat Josine zegt totaal gebroken te zijn, doordien haar man bij het maken van carrière zich op een minder mooien manier van een concurrent heeft weten te ontdoen, maar h»:t is geen val uit hoogere regionen, die Hugo van Dam maakt. Daarom maakl het geheel wel eenigszins den indruk van kunstmatige opgeblazenheid. Zoo is en doet ook de figuur van Jaap aan wie óf door de spelers, óf door de schrijfster een ab- solu'e verkeerde plaats in dit milieu is toegewezen. Ons dunkt, Mevr. v, d. Berg heeft „Boefje" van Annie van Ees nog niet gezien. Zoo wel, dan is haar misplaalsen een fout van de schrijfster, als zij (travesti) het Boefje van Brusse doorvoerd heeft. Voor Jan van Dommelen was het zeker een aangenamen avond. Bij open doek werd hij met luid applaus ontvangen. Aan het einde van het tweede bedrijf had de huldiging van den jubilaris plaats. De heer Joh. van der Plas complimen teerde in hartelijke woorden namens het kleine huldigingscomréwaarvan we de samenstelling reeds meldden, den heer van Dommelen en bood hem de meest harte lijke gelukwenschen aan met zijn 25 jarige loopbaan in de moeilijke tooneelspeelkunst. De heer van der Plas deelde mede, dat de Burgemeesier en de heer Tusenius wegens zitting van den gemeenteraad ver hinderd waren persoonlijk tegenwoordig te zijn. Namens het comité bood hij den jubilaris een fraaien lauwerkrans aan, ver gezeld van een geschenk in couvert. Waarvoor de heer van Dommelen hartelijk dank zegde. In het moeilijke derde bedrijf overtrof de heer van Dommelen zichzelf en gaf hij veel van goed spel te genieten. De belangstelling was minder groot dan we verwacht hadden. Door den heer K. Boon, bouwkundige, is gisteravond aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Julianakade. Laagste inschrijver de heer C. Blok, van Velseroord, voor f 6983. Nieuwe autobus. De eerste autobusdienst-ondernemer op de lijn Hmuiden-Haarlem, de heer S. Hogeland, heeft naar de K. Ed. meldt, in de plaats van de onlangs verbrande Ford wagen, een r.ieuwe 23-persoons Renault in dienst gesteld, die door de inrichting en den bouw een ideaal middel van vervoer kan worden genoemd. De carrosserie werd gebouwd door den heer Hogeland zelf en wel zoodanig, dat een lang persoon rechtop in den wagen kan staan en dat door den toch lagen uitbouw, men met één irede heel gemak kelijk in den wagen kan stappen. Zelfs bij zeer snelle vaart is van rammelen dat zoo hinderlijk is geen sprake en de wagen veert bovendien zeer goed, zoodat men wel van een verbetering op dit gebied m?g spreken. Naar wij vernemen zal eerstdaags toch de officiëele opening van het Hoog* ovenbedrijf fmet eenige plechtigheid plaats vinden. Daarbij zullen officiëele autoriteiten en de Ned. Dagbladpers genoodigd worden. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Zaterdagavond was er een Soiree' Dansante voor de leerlingen van het Dans instituut „Van Dijk", in de mooi versierde feestzaal van het gebouw Thalia, hetwelk in aile opzichten schitterend is geslaagd. De ouders die er bij tegenwoordig waren keerden, evenals de ruim 150 leerlingen hoogst voldaan huiswaarts. Eerstdaags zal een avond voor de ouders worden georganiseerd, aisdus kunnen die eens zien welke vorderingen de leerlingen hebben gemaakt. Maandagavond heeft de afd. IJ muiden van de tvang. Maatschappij in de Doops gezinde Kerk een openbare samenkomst gehouden, waarin de heer O. Voet als spreker optrad met het onderwerp Roomsche neigingen en Roomsche leerlingen, welke hij aan tal van voorbeelden van Roomsche schrijvers en tijdschriften ontleende De samenkomst die met orgelspel en zang was aangevangen en geëindigd, werd door den voorzitter besloten met een opwekkings woord om lid te worden der Evang, Mij. en met een woord van dank aan den spreker. Wegens vertrek van luitenant Bosch werd in diens plaats als bestuurslid gekozen de heer O. F. Baas. VELSEROORD. Biljarten klasse A. Dinsdag 28 Jan. j.l. had in café van Vuren de ontmoeting plaats D. V. S.-„Korenbeurs", waarin D. V. S. schitterend zegenvierde. De partijen waren als volgt: D. V. S. 125 70 125 94 125 539 Korenbeurs 34 125 57 125 97 438 In D kon D. V. S. het niet tegen B. C. H. bolwerken en verloor met 30 punten. Jammer voor B. C. H., dat zij met een on gerechtigde speler uit kwam, waardoor zij den wedstrijd reglementair verloor Er werd als volgt gespeeld B. C. H. 80 55 80 80 43 338 D. V. S. 74 80 14 60 80 308 In C deed D. V. S. goed werk en stuurde „Korenbeurs" met een flinke nederlaag naar huis, waardoor zij op de tweede plaats kwam te staan en met nog een klein ver schil (wat wel ingehaaid zal worden) de leidster D. E. S. van de bovenste plaats zal verdiingen. De uitslag was als volgt D. V.S. 100 100 94 61 110 455 Korenbeurs 42 81 100 100 62 385 In D was D. O. S. in alle partijen dt D. V. S.-ers de baas en behaalde het mooie aantal van 400. Er werd als volgt gespeeld D. V. S. 64 73 69 58 69 333 D. O. S. 80 80 80 80 80 400 „jeanne 'dArc. de Maagd var O rlean s". Zondag- en Dinsdagavond voerde de prcpsgandaclub van den R.K. Vrouwen bono bovengenoemd historisch drama tentooneele. De zaal was totaal uitverkocht. Geen plaatsje was meer te verkrijgen, zoodat velen teleur gesteld naar huis terug moesten keeren Aan de hooggespannen verwachtingen is ten volle voldaan. Het altijd boeiende er somtijds ontroerende spel der dames dc speciaal voor deze gelegenheid aangeworven en vervaardige costumes en decors, dt fraaie belichtingen, alies werkte mee cm den aanwezigen het aanschouwen van dii drama tot een groot genot te maken. Wij kunnen natuurlijk ieder der mede spelenden niet afzonderlijk noemen. Laten wij volst2ari met te zeggen, dat elk haar rol goed bestudeerd bleek te hebben. Een uitzondering mogen wij echter wel maker >.oor de heldin „Jeanne d'Arc", die zeei gevoelvol en voor „Gravin Hariot". dir frisch en ongedwongen spel leverden. Ook de kleine „Engeltjes hebben wel een pluimpje verdiend. De proloog werd gezegd dooi den heer Grimberg in oud riddercostuum. De heeren Osendarp en Hin begeleider resp. met orgel en viool op zeer te loven wijze het spel. Tot slot een fraaie groep van alle mede spelenden. leder, die een avond van onge meen genot wil hebben, ga morgenavond (daar het stuk voor de derde maal zal worden opgevoerd) dit mooie spel zien. Wij kunnen de verzekering geven, dat men geen, spijt van zijn geld zal hebben. De Chr. Zangvereeniging Hosanna alhier zal op Dinsdag 19 dezer met mede werking van haar kinderkoor een concert geven in het Patronaatsgebouw. De heer J. Vreeken, kantoorhouder van het Postkantoor alhier, die met 1 Maart wegens afvloeiïng van personeel wordt gepensioneerd, zal voorloopig het beheer van het kentoor blijven waarnemen. Jaarfeest. De afdeeling der Ned. Chr. Jongelieden Geheel-Onth. Vereeniging De Schakel vierde Zaterdagavond haar eerste jaarfeest in de consistorie der Herv. Kerk. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer G. Voet, bracht de secretaris het jaarverslag uit. De af deeling telt 22 leden en nam aan ver schillende acties deel, o.a. aan den op tocht op de jubileumfeesten alhier. Zij werkte mee op verschillende vergade- kan met nei beste oesirijden aoor nei ge bruik der Sanaplrln-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. ringen met zang en voordrachten, col porteerde met lectuur enz. De penning meester had maar een klein saldo, wat de voorzitter een goed verschijnsel noemde voor een drankbestrijdersor ganisatie. Tal van afgevaardigden, van zuster verenigingen en andere organisaties, brachten hun gelukwenschen over. Ook Ds. Kroese richtte een hartelijk en opwekkend woord tot de jonge strij ders. Verder werd de avond gezellig doorgebracht, muziek en zang ten bes te gegeven en ook eenige tableaux. Het was een zeer gezellig samenzijn, dat te 12uur met dank door den voorzitter ge sloten werd. Federatie S. D. A. P. Maandagavond hield de Federatie der S. D. A. P. in on ze gemeente haar jaarvergadering in de zaal Flora alhier. De voorzitter, de heer L. van Hameien, sprak een wel komstwoord en wekte de leden op toch vooral trouw op post te blijven in dezen tijd van reactie. De verslagen van se cretaris en penningmeester werden uitgebracht. Een commissie tot het na zien der bescheiden werd benoemd. De begrooting voor '1924 werd goedge keurd. Besproken werd de verhouding der Federatie tot de raadsfractie. Verslagen werden uitgebracht van het Velser Weekblad, den Brochuren- handel en van de raadsfractie. De bestuursverkiezing had tot uit slag dat inplaats van de aftredende heeren G. Klimp en B. v. d. Nulft geko zen werden tot secretaris en penning meester de heeren A. Wiedemeyer en A. de Waal. Feestvergadering. Donderdagavond hielden Kruisver- bond en Maria-vereeniging haar jaar vergadering, tevens feestvergadering in het Patronaatsgebouw. De opkomst was uitstekend. De voorzitter opende met eenige wel gekozen woorden de bijeenkomst. Hier na werden de jaarverslagen voorgele zen, waaruit bleek, dat beide vereeni- gingen in bloeienden toestand verkee- ren en in 't afgeloopen jaar veel goed werk hebben verricht. Nadat eenige nieuwe leden waren geïnstalleerd, nam de geestelijk adviseur, Pater Theodosius, het woord. De Eerw. spr. wijdde een wobrd aan de nagedachte nis van Pater Mag. Rijken, van de orde der Dominicanen, in wien de Roomsche drankbestrijding een vurig apostel verloren heeft. Hij verzocht den aanwe zigen voor zijn zielerust een gebed te storten. Verder wekte spr. de leden op, steeds propaganda te maken voor de drankbestrijding en stelling te nemen tegen de vooroordeelen en verkeerde ideeën, die nog altijd bestaan. De bijzonder leuke voordrachten van den heer Meesters, de zang van het duo Heinis en Kaan en, niet te vergeten, de uitstekende muziek van het strijkor- kesje, leider de heer Hin, hielden ver der de aanwezigen op aangename wij ze tot laat in den avond bezig. Door het bestuur der Mariavereeniging werd thee geserveerd, wat een aardige at tentie was. N. Hl. Ct. Naar „Het Volk" bericht, is de po litieagent N., die met zijn collega S. in hol. laatst van het vorige jaar gearres teerd werd en naar het Huis van Be waring te Haarlem werd overgebracht als verdacht van zedenmisdrijf met een 13-jarig meisje, door het scheids gerecht voor de politie onschuldig be vonden. Wij teekenen hierbij aan, dat N. voor het scheidsgerecht werd bijgestaan door den heer Perrels, secretaris van den Algemeenen Bond van Politieper soneel in Nederland. Deze agent, is ge heel gerehabiliteerd en is reeds weer in functie, voorloopig evenwel te IJmui- den. De agent S. is ontslagen. Diens zaak heeft voor de Haarlemsche Rechtbank tot vrijspraak geleid. Deze geruchtma kende zaak blijkt dus voor de helft on waar en zeer overdreven te zijn voorge steld. GEMEENTERAAD. Vergadering van 12 Februari 1924. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer v. d. Steen wegens ziekte. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een schrijven van Gedep. Staten, mel dende dat het oogenblik voor verlaging der tarieven van stroomlevering nog niet is aangebroken. Een proces-verbaal van de op 15 De cember j.l. gedane opname der boeken en kas van den gemeenteontvanger. In kas moest zijn f 42.034.17, welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot op den dag der opname bleken te zijn bij gehouden. Een bericht van den Minister van Bin- ncnlandsche Zaken dat hij bereid is te bevorderen, dat aan de gemeente, ten behoeve van den opgerichten land- bouwcursus te Velsen over het winter halfjaar 1923/1924 een rijkssubsidie wordt verleend van f 463.70. Een adres van A. Bot, namens de Centrale van den R.K. Volksbond in de gemeente Velsen, om spoedig maatre gelen te nemen voor productieve werk verschaffing of eene steunregeling te treffen. B. en W. zeggen hieromtrent: Door ons worden pogingen in het j werk gesteld om eene steunregeling te verkrijgen. Bouwvakarbeiders en kantoorbedien den zullen echter, volgens het oordeel van den betrokken Minister, daarbuiten vallen. Wij stellen U voor, het adres overi gens voor kennisgeving aan te nemen; Een verzoek van P. C. Mensonides om eervol ontslag als gemeentelijke ge neeskundige met ingang van 1 April 1924. Wordt eervol verleend. Een schrijven van de R.K. Vereeni ging „Woningbouwvereniging" te IJmuiden, waarin zij verzoekt een voorschot te mogen ontvangen van f 262.000.voor den bouw van 76 wo ningen en een winkel aan het Kerkpad tusschen Santpoort en Driehuis; (te behandeleh bij het door den gemeente lijken woningraad ingezonden adres in zake den bouw van 500 arbeiderswo ningen). Een schrijven van het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst, bond van Nederlandsche archi tecten, waarbij het aanbiedt een voor dracht toe te zenden van hen, die be voegd en bekwaam zijn inzake aestheti- sche aangelegenheden als lid der schoonheidscommissie op te treden; (naar B. en W. om advies). Een adres van M. Henneman te Haarlem, om de half-open bebouwing te mogen toepassen op een terrein, ge legen aan den Rijksstraatweg te Sant poort en vaststelling der rooilijn van de gebouwen ten opzichte van den open baren weg. B. en W. stellen voor, dit verzoek niet in te willigen, aangezien daarvoor geen motief aanwezig is en door soortgelijke partiëele wijzigingen het uitbreidings plan wordt te kort gedaan. Mededeeling. De heer B. Slikkerveer heeft telefo nisch ingetrokken zijn adres, om eene aanstelling als scheepsmeter en -weger, aangezien hij inmiddels als zoodanig is beëedigd. Nog zijn ingekomen de volgende adressen: Een verzoek van A. M. Westerhout om eervol ontslag als onderwijzeres aan school G te Wijkeroog met ingang van 1 Mei 1924. (Wordt verleend met in gang van een nader door het college te bepalen datum. Een dankbetuiging van de R.K. Drankbestrijdingsvereeniging in de ge meente Velsen voor de toegekende sub sidie. Als voren van de vereeniging tot be strijding der tuberculose in de gemeen te Velsen voor de toegekende subsidie voor 1924. Een schrijven van de Wed. H. J. van Zadel te Velsen, inzake onbewoonbaar- verklaarde woningen; te behandelen bij punt 6 der agenda. Een schrijven van den heer J. E. Slui ters van den volgenden inhoud: „De ondergeteekende, lid van Uwen Raad, verzoekt in Uwe vergadering van Dinsdag 12 Februari 1924 de vol gende vragen te stellen. Is er door B. en W. al een contro leur voor de armbesturen aangesteld? Zoo niet: Achten B. en W. het dan niet ge- wenscht, gezien de enorme uitgaven der armbesturen er nog toe te beslui ten?" (Hieromtrent verwijzen B. en W. naar punt 15a der agenda). Een adres van het bestuur der winke- liersvereeniging „Door Eendracht Sterk" te Velseroord inzake het zitten op de kozijnen van etalageramen en het voetballen op straat. B. en W. stellen voor dit adres ter af doening te stellen in handen van den burgemeester, (goedgekeurd). Als voren van J. van Willigen e.a. be woners van huizen van woningb.ver- eenigingen om huurverlaging; naar B. en W. om advies. Als voren van J. van der Ster en 5 an deren om maatregelen te nemen ten behoeve van werkloozen. B. en W. verwijzen hieromtrent naar het advies omtrent het onder f vermel de adres en stellen voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Als voren van de afd. Kennemerland van den Bond van Nederlandsche On derwijzers om instelling van voorberei dende klassen aan de scholen, stichting van 3 bewaarscholen en handhaving van het 7e leerjaar. Het denkbeeld van het stichten van vooi'bereidende klassen maakt bij B. en W. een punt van overweging uit. Wan neer een voorstel daaromtrent zal wor den gedaan kan het adres daarbij be handeld worden. De heer Sluiters zegt inzake de tarie ven voor stroomlevering dat hij vreest dat de tijd voor verlaging wel eens nooit j kon aanbreken. Weten Gedep. Staten dat Velsen de hoogste tarieven betaalt. Spr. vindt dit, zacht uitgedrukt een schandaal. Verschillende omliggende gemeenten betalen veel lager tarieven. Het gemeentebestuur zal toch wat moe ten doen. Het is niet gemakkelijk te vechten tegen hooge lichamen, maar spr. vraagt of we dan niet zelf de stroom kunnen opwekken door de renteloos staande centrale te IJmuiden over te nemen. Dan zullen we allicht goedkoo- t per uitkomen. De heer Maas wijst op het adres van der R.K. Volkshond. Als er een steun regeling komt, wat zal er dan gedaan worden voor de bouwvakarbeiders. De heer ten Broeke zegt al meermalen op productieve werkverschaffing te hebben aangedrongen. Spr. vraagt hoe 't. daarmee nu staat. De heer Handgraaf zegt dat de Minis ter geen steun heeft toegezegd voor kantoorbedienden en bouwvakarbeiders Wij hebben in den Haag op den nood in onze gemeente gewezen en opgegeven wat per week door de armbesturen wordt uitgekeerd. De heer Schilling zegt dat dit alles de schuld is van B. en W., die tegen den wil der meerderheid van de commissie in de steunregeling hebben stopgezet. Spr. wijst ook op den grooten nood, er zijn zeker nog meer dan 500 werkloozen. En deze zijn dit buiten hun schuld. Het grieft spr. dat de bouwvakarbeiders en kantoorbedienden met één pennestreek worden op zij gezet. De heer Tusenius wijst nog op de meerdere kosten van de stroomlevering bij dezelfde tarieven. De heer Bosman vraagt of dit komt door 'de nieuwe meters. De Voorzitter zegt de bezwaren aan de directie van het P. E. N. te zullen over- brengen. De heer Tusenius merkt op dat we de gemeentelijke geneeskundigen nog niet lang hebben gehouden. Spr. vraagt of met de vele geneesheeren in de gemeen te, niet een van hen voor deze functie kan worden aangewezen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit zullen overwegen, Op een vraag van den heer Bosman, wat er door de armbesturen wordt uit gekeerd, antwoord de heer Handgraaf, dat in Januari alleen aan de werkloo zen f 10.000 is uitgekeerd. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijziging van de Bouw- en Woningver ordening. Eveneens het voorstel tot grondoverdracht voor wegverbreeding van den Zeeweg en den Wijkerstraat-^. weg. De kosten, geraamd op f 3260, kun nen bestreden worden uit den post 129 der loopende begrooting „Bestrating in verband met overdracht van grond- strooken en voortuintjes. Op het verzoek van Gebr. C. en P.. Goedhart te IJmuiden om de huurover eenkomst van een gedeelte zeestrand, staande ten name van C. Goedhart, over te schrijven op naam van P. Goedhart, wordt gunstig beschikt. t Goedgekeurd wordt het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 25 April 1922 inzake verlenging voor on- bepaalden tijd van den termijn van be slissing op verzoeken om bouwvergun ning. Bij het voorstel tot verlenging van der. ontruimingstermijn nopens eenj aantal onbewoonbaarverklaarde wo ningen, wijst de heer Visser op het ad vies der Gezondheidscommissie, om de hygiëne hier wat te verbeteren. Spr. vraagt of dit niet mogelijk is. De heer ten Broeke vraagt of de pro ductieve werkverschaffing niet gediend kan worden door het bouwen van eer A aantal noodwoningen. Dan komt er meteen een opschuiving van de bewo ners der onbewoonbaarverklaarde wo ningen, daar we anders over een half jaar den termijn toch weer moeten ver-* lengen. De heer Bosman zegt dat als een on bewoonbaarverklaarde woning ont ruimd wordt, deze niet meer bewoond mag worden. Spr. vraagt of hier de hand aan gehouden wordt of dat men ei* steeds weer menschen in stopt. De heer Schilling zegt niet veel te voelen voor noodwoningen. Spr. vindt ze ellendig, maar het is beter dat de menschen in een onbewoonbaar ver klaarde woning huizen, dan in de bui tenlucht. Spr. verwacht alleen verbete-* ring van woningbouw op groote schaal. De heer Maas- zou gaarne zien dat er een bijzonder soort type woningen ge bouwd werd door de woningbouwver- eenigingen. Die nu gebouwd zijn, zijn ook al niet groot, maar de huren zijn veel te hoog. Er moeten woningen ko-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2