Symphonie-ürkest „Euphonie" op Yrydag 15 Februari 1924 in de Schouw burg „Thalla" te IJmuiden. Aanvang 8 unr. men met een huurprijs van f 3.50 per week. Spr. zegt dat als we door de Kal- verstraat in het centrum der gemeente loopen, we ons moeten schamen, waar b.v. voor 25 woningen 4 privaten zijn. De heer Dunnebier zegt dat de ge meente moeilijk de kosten der verbete ringen kan dragen. Spr. is ook niet voor noodwoningen. Het voorstel tot verlenging wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot vermindering van den huurprijs der woning Vinkenbaan 4 te Santpoort zegt de heer Vermeulen nog bezwaren te hebben. Spr. zou wil len dat een gedeelte van het salaris als norm voor de huur genomen wordt. Bij verlaging der salarissen gaat de huur dan automatisch naar beneden. De heer Schilling verdedigt het voor stel als billijk, de heer Sluiters even eens. Deze zegt dat het huis veel te duur is gekocht en dat het lang niet waard is de huur, die thans geheven wordt. De he eren Dunnebier en Landeweert verdedigen het voorstel. Laatstgenoem de zegt dat als de woning leegkwam, de gemeente er niet meer dan f 500 huur voor kreeg. Het voorstel wordt met 119 stem men aangenomen. Tegen de heeren Groeneveld, Vermeulen, Lange ndijk, Maas, Wardenaar, Tusenius, Nijssen, Zwanenburg en Handgraaf. Goedgekeurd wordt het voorstel tot vermindering van huurprijzen van ge meentegronden, dat tot openbare ver pachting van een gedeelte zeestrand en dat tot vaststelling van voorschotten, over 1924 te verleenen aan de besturen van bijzondere scholen, op de gemeen telijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. Inzake het prae-advies betreffende een adres om beschikbaarstelling van gelden voor emigratie naar Canada zegt de heer Schuitenmaker het flinke men- schen te vinden, die in een ander land een nieuw leven willen beginnen. Zul ke menschen zijn vroeger grondleggers geweest voor onze welvaart. De heer Schaar: Columbus. De heer Schuitenmaker zegt echter dat er ook wel bezwaren zijn, b.v. ge brek aan kennis der taal van het land. Dan zal spr. er niet voor zijn, als dade lijk ook de vrouwen en kinderen mee moeten gaan. De heer Sluiters prijst het ook in de menschen, die weg willen gaan. Spr. gelooft dat het niet zoo duur is als B. en W. zeggen, op de te Haarlem gehou den vergadering werden veel goedkoo- pe prijzen genoemd. Spr. vraagt of onze gemeente op die vergadering vertegen woordigd is geweest. De heer Handgraaf: Neen. De heer Sluiters: Zie je wel, wat een laksigheid. De heer Handgraaf: Wij wisten al les al. De heer Sluiters: U had daar toch kunnen praten. De heer ten Broeke gelooft niet dat de andere Vereeniging, die de vergade ring te Haarlem uitschreef, niet even goed is. Spr. heeft bezwaar om de gel den te doen dekken door een levensver zekering, dat kan wel op andere wijze. Spr. vraagt of het niet wijzer is onge- huwden te doen emigreeren, daar er hier dan toch opschuiving zou komen en dus meer werk voor gehuwden. De heer Schilling zegt dat er wat ge daan moet worden. Maar dit zal de werkloosheid niet verminderen en wij kunnen er ook niet aan denken oen subsidie van f 25000 te verleenen. Maar zóó kan het niet blijven en daarom stelt spr. een motie voor van den volgenden inhoud: „De raad der gemeente Velsen, ge hoord de besprekingen omtrent de werkloosheid in onze gemeente; spreekt als zijne meening uit dat het op den weg ligt van het college van B. en W. om alles te doen het betrokken departement te bewegen een subsidie aan de gemeente Velsen te verleenen voor werkverschaffing of uitkeeringen; verzoekt B. en W. intusschen onver wijld maatregelen te nemen om de werkloozen te helpen, zoo noodig ge heel voor rekening van de gemeente." De heer Handgraaf verdedigt het af wijzend prae-advies. Als we de men schen alleen zouden laten gaan, zullen de vrouwen en kinderen vermoedelijk langen tijd hier blijven. Spr. zegt dat de Vereeniging, waar B„ en W. advies van hebben, gaarne bereid is een ver gadering te Velsen te beleggen. De motie van den heer Schilling komt in behandeling en wordt door dezen verdedigd. Spr. zegt dat vele gezinnen in groote ellende verkeeren, vooral waar op zekeren tijd de werkloozen- kassen de uitkeering moeten stopzetten, ofschoon de menschen er voor betaald hebben. Ën waar velen dezer niet de gang naar het armbestuur durven ma ken, zijn het juist de brutalen, die ge regeld naar de armbesturen gaan en spr. heeft er wel onder zijn leden die zich niet geneeren altfus op de gemeen schap te teren. t Spr zegt dat er best werk voor de menschen te vinden is en dat zijn voor stel niet zoo veel meer zal kosten als de uitkeeringen door de armbesturen. De heer Vermeulen zegt dat de heer Schilling nogmaals B. en W. verweten heeft dat zij de steunuitkeering hebben stopgezet, maar toen dit gebeurde was de crisis-werkloosheid in het visscherij- bedrijf afgeloopen. De heer Schilling: Die is nog niet afgeloopen. De heer Vermeulen: Die was toen af geloopen. Spr. kan met het eerste deel der rede dus niet meegaan, maar onder schrijft voor 95 procent wat deze zei over de uitkeeringen der armbesturen. De brutaalsten en die het niet in de eer ste plaats noodig hebben, loopen het hardst om uitkeering. En als er werk verschaffing komt, loopen ze 't eerst weg. Spr. vraagt zich dan ook af of bij een uitgekeerd bedrag van f 10.000 er niet wat productief werk voor had kunnen worden verricht. Spr. begrijpt dat men voor f 10 geen week kan werken, maar 2*/2 of 3 dagen per week zou dat toch wel kunnen. Een stem op de tribune: Blaas uit. De heer Bosman zegt dat de armbe sturen, toen de eerste werkloozen kwa men, Feeds hebben gevraagd om hun te ontlasten. Maar zij kregen ten ant woord van B. en W. dat zij daar niet op ingingen, men moest het dus maar zien te vinden. Nooit zijn de leden der arm besturen zoo teleurgesteld. Want de armbesturen konden niet anders dan gedaan is. De Voorzitter zegt te gevoelen voor veel wat gezegd is. Spr. is gaarne be reid over 14 dagen een vergadering te houden en ondertusschen zullen B. en W. onderzoeken wat gedaan kan wor den. Heden is een brief naar den Haag ge zonden met verzoek weer een steunre geling in te stellen en de wethouder zal gaarne bereid zijn persoonlijk naar den Minister te gaan. De heer Schilling kan zich daarmede vereenigen. Het afwijzend prae-advies op de verzoeken om gelden voor emi gratie wordt goedgekeurd. Wijziging der verordening betreffende de gemeente-politie. In de verordening betreffende de ge meentepolitie komt geen bepaling voor omtrent de uitbetaling van loon bij overlijden. Wij achten het gewenscht, voor de politie een gelijke regeling te scheppen als in art. 17 der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren ten op zichte van de overige ambtenaren is ge troffen en stellen daarom voor, het tweede lid van art. 2 der eerstgenoemde verordening te wijzigen en-te lezen als volgt: De artikelen 15 en 17 der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren zijn ook toepasselijk op de ambtenaren der politie en den commissaris van po litie, met dien verstande, dat gelezen wordt voor „burgemeester en wethou ders", „den burgemeester". Goedgekeurd. Eveneens worden goedgekeurd de voorstellen tot wijziging en vaststelling- opnieuw der verordeningen op de hef fing en invordering van leges; tot ver hooging van het subsidie aan de Ver. voor Ambachtsonderwijs in Kennemer- land over 1921 en tot een betaling van f 59.61 uit den post onvoorziene uitga ven voor den dienst 1923. Aan de agenda wordt toegevoegd punt 15a. Verzoek van P. H. Apetz om eervol ontslag als armverzorger van het Schaalarmbestuur met een aanbeve ling van dit bestuur ter voorziening in de vacature. Door P. H. Apetz is aan den gemeen teraad verzocht hem eervol ontslag te verleenen als armverzorger van het Schaalarmbestuur wanneer hem ge waarborgd wordt aan pensioen en een jaarlijks toe te kennen gratificatie, een inkomen van f 200.per jaar. Wij stellen U voor dit verzoek in te willi gen en het ontslag te doen ingaan met een nader door ons te bepalen datum. In verband met het hooge bedrag, dat thans wekelijks door het Schaalarmbe stuur aan ondersteuning wordt uitge keerd achten B. en W., met het arm bestuur, een betere controle noodzake lijk. Zij meenen dit te kunnen bereiken door den heer H. Mulder, lid van het armbestuur tijdelijk aan te stellen als armverzorger, zulks onder goedkeu ring van Gedeputeerde Staten, in af wijking van art. 3, lie lid van het re glement. Het Schaalarmbestuur kan zich hier mede vereenigen en beveelt voor de benoeming tot tijdelijk armverzorger aan. 1. H. Mulder, 2. G. van der Pijl, beiden lid van het Schaalarmbestuur. In overleg met het armbestuur stel len B. en W. U voor de belooning vast te stellen op f 35.per week. De heer Schilling zegt te betreuren dat het R.K. Burg. Armbestuur hier aan niet wil meedoen. Spr. hoopt dat men nog tot elkaar komt, wat hem be treft mag de armverzorger dan Roomsch zijn. De heer Schilling stelt voor deze zaak nog aan te houden. Dit wordt aangenomen. Tegen de heeren Vermeulen, Sluiters en Dunne bier. Daarmede is de agenda afgehandeld en gaat de raad in besloten zitting. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. Bij den algemeencn laad- en lossteiger nabij de stoomponten wordt van gemeente wege een aansluiting op de waterleiding gemaakt ien gerieve van schippers en werk- 'ieden, die daaraan groote behoefte hadden, t Zal voor de bewoners der ponthuizen eene opluchting geven, daar hunne hulp nog al eens werd ingeroepen, wat dikwijls zeer veel last veroorzaakte. Als nu het publiek maar zorgt, dat alles in goeden staat blijft. 't Was Maandag j.l. juist 59 jaar ge leden, dat de bekende dansmeester Schmitz geboren werd en 35 jaar, dat hij zich als dansmeester vestigde en daar er juist oefeningsavond voor de dansclub der ge huwde paren te Wijkeroog was, kreeg een en ander een feestelijk karakter en werd hem een bloemenmand aangeboden. Zondagnacht heeft een auto bij den ingang van den Stationsweg een verkeerden draai genomen, waardoor het hek van het postkantoor vernield werd. Toevallig was iemand in de nabijheid, die het nummer opnam en ter bevoegde plaatse bekend maakte. Door de Koninklijke Nederlandsche Motorwielrijders Vereeniging zou Zaterdag 16 dezer een wedstrijd gehouden worden maar na gehouden onderzoek is deze af gelast in verband met den toestand dei- wegen benoorden het Ij, daar een wedstrijd bij avond hierdoor te gevaarlijk zou worden Dinsdagavond is de 4e Winterlezing gehouden in de gymnastiekzaal van de school met den bijbel te Wijkeroog. De heer J. Ph Eggink, tot voor eersigen tijd predikant te Velsen, zou eene lezing houden over „De Idioot" van Dostojewski. Vooraleer de spr. het woord kreeg, riep de heer Schuyt hem een warm woord van welkom toe en ver zocht hem me. gebed de bijeenkomst te openen. De heer Eggink dankte den heer Schuyt voor zijne vriendelijke woorden en rfeeld mee, dat hij in deze gemeente veel hartelijk heid had ondervonden en nog dagelijks lot de overtuiging kwam, dat hij hier veel geleerd had Hierna tot zijn onderwerp komende, wil spr. eenige woorden ter inleiding zeggen, 't Spijt hem, dat hij geen Russisch kent en dus de vreemde namen op zijn Hol andsch uitsprekende, we! eens fouten zal maken, maar daar de meerderheid van het auditorium ook wel de taal niet machtig zal wezen, zal dit bezwaar niet van over wegende aard zijn. Vervolgens deelt spr. mee, dat deze roman van Dostojewski nu juist niet de meest aanbevelenswaardige van hem is, rt komt spr. voor, dat iemand, die wil beginnen met dezen schrijver te lezen, eerst met andere zijner geesteskinderen moet kennis maken. In dit boek komt heel vaak de ziri voor ,,'t Lijkt hier wel een gekkenhuis" en hoe meer men in het boek leest, hoe meer men de neiging voelt ontwaken, om dit gezegd ook op den inhoud toe te passen, 't Is zelfs in die mate het geval, dat sommigen de lectuur staken. Spr. heeft de studie doorgezet en hoopt nu cenigszins als gids dienst te kunnen doen, om zoodoende den schrijver als eer. groot zielenkenner voor ons te doen verschijnen. Hoe beter men den sch-ijver en zijne levensomstandigheden kent, hoe gemakke lijker men zijne boeken begrijpt, zegt spr, en dit is in het bijzonder voor Dostojewski geldend, daarom gaat hij nu over om in grove trekken iets over hem mee te deelen, De schrijver is geboren den 30sten Oct, 1821 te Moskou en overleden 28 Jan. 1881 te Sint Petersburg (Leningrad) na een leven van leed, ellende, strijd, ontzettend veel arbeid, veel roem en weinig geiuk. Oeboren in den herfst en gestorven in den winter zegt een Fransch schrijver en daarmee zijn leven gefeekend. De geur der armen heeft altijd om hem heen gehangen. Als kind droomde hij van bosschen en velden en heeft altijd in eene stad moeten wonen Zijne ouders waren zeer godsdienstig, maar vader was zeer streng, die o.a. eischte, dat de kinderen hun huiswerk staande maakten, Op zijn 16de jaar moest hij met zijn broer naar de militaire ingenieursschool te Sint Petersburg, waar hij na het vertrek van zijn broer zich eenzaam voelende, achter bleef. Op 28 jarigen leeftijd werd hij be trokken in eene samenzwering en ter dood veroordeeld na een gevangenschap in de Peter Paulvesting. Nadat hij de geheele voorbereiding voor de ter doodbrenging had doorgemaakt, werd hij op 't laatste oogenblik begenadigd en tot verbanning naar Siberië veroordeeld. Dit heeft den man zeer diep geschokt, hij noemde het later eene hatelijke en noode- looze beschimping, daar de doodstraf van het begin af niet ernstig bedoeld was. In Siberië heeft hij 4 jaar in ballingschap als in 'eemrhel geleefd, als in eene doodkist opgesloten, maar heeft daar door zijne geestelijke meerderheid veel invloed op zijne lotgenooten gehad. Hij noemde zijne straf rechtvaardig en misschien wel door Ood gebezigd als een middel om anderen van nut te zijn. Na dezen tijd ontplooien zich zijne schrij verstalenten. Met zijne tweede vrouw ont vlucht hij en zwerft in het buitenland van stad tot stad en verliest door den dood zijn geliefd dochtertje Senja. Door de liefde dezer tweede vrouw beleefd hij later zonnige dagen. Zijn roem als letterkundige wast aan, zijne financiën worden daardoor beter, maar op eens komt het ziekbed, dat na korten tijd sterfbed wordt. Dostojewski had een zeer zwak en ziekelijk lichaam, hij leed aan vallende ziekte, inaar desniettegenstaande had hij een niet uit te putten levenskracht. Hierna ging spreker over tot de behande ling van het boek en gaf een beschrijving van den hoofdpersoon, den Idioot, die zoo genoemd wordt, omdat hij altijd anders doet dan verwacht werd, die dwars tegen de wereld ingaat, altijd het welzijn van anderen beoogt en ten slotte verzwolgen wordt door de wilde golven des levens. Hij is altijd schuchter en verlegen en kent de vormen der wereld niet en zondigt er bij het einde zijn levens nog even goed tegen, als in 't begin van het boek. Een driejarig verblijf in eene beroemde buitenlandsche ziekeninrichting heeft hem niet genezen. Enkele vrouwen toonen een juisteren blik te hebben en herkennen in hem een Jezus karakter. De. idioot heeft het soms over dingen die den schrijver zelf betreffen, over vallende ziekte en over eene terechtstelling, waardoor ten duidelijkste uitkomt, hoe groote plaats dit in 's schrijvers leven innam. Kinderen zijn altijd de beste vrienden van den ideoot, die met volwassenen telkens boising kwam, doordat hij zich gaf, zooals hij was. Dit laatste kwam bijv. uit, toen hij den arm tegenhield van een jonge ling, die zijne zuster wilde slaan en dien tengevolge zelve een hevigen slag ontving. Tegenover dezen hoofdpersoon, een geest natuur, staat in het boek een ander, een vieeschnatuur. Rocochin, die verklaart, je er niet bent, haat ik je, maar als ik je zie, houd ik weer zieisveel van je. 't Zijn tegengestelde naturen, die afgronddiep van elkaar gescheiden zijn. De idioot is de opofferende, de kruis drager, de man der smarten. Het boek is voor den begrijper een opwekking tot een godsdienstig leven, een herontdekking van het Evangelie. Dostojewski wordi tegenwoordig veel ge lezen. Zou het komen, vraagt spr., doordat onze tegenwoordige tijd zooveel overeenkomst heeft met dien waarin de schrijver zijn Idioot" laat optreden Met een dankgebed besloot de heer Eg gink, waarna de heer Schuyt den spreker hartelijk dank zei voor zijne boeiende voor dracht en zeker de tolk meende te zijn van de talrijke schare wanneer hij Dominé en zijne vrouw een weerziens toe riep. Na afloop der lezing maakten velen van de gelegenheid gebruik om het echtpaar, dat hie? zooveel vrienden en vriendinnen achter liet, toe te spreken. ireld, chef-machinist bij het stoompont- veer cn lid van den gemeenteraad al hier, en door het „Comité ter beharti ging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.) tot plaatsvervangend lid de heer J. W. v. d. Laan te IJmuiden. Deze commissie dient van advies over de onderwerpen, haar door den Minister van Waterstaat voorgelegd. Zij is bovendien bevoegd aan hem ambtshalve advies uit te brengen; de commissie treedt in werking op 15 Februari 1924. De benoeming geldt voor den tijd van twee jaar. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 9 Februari 1924: 13 timmerlieden, 9 schilders, 1 wagen maker, 1 mach. houtbewerker, 3 kui pers, 3 mandenmakers, 1 meubelmaker, machinisten, 9 stokers, 6 bankwer kers, 1 smid, 1 loodgieter, 1 metaal draaier, 1 electricien, 1 modelmaker, 1 plaatwerker, 1 gereedschapmaker, t hoorder. 2 zeilmakers, 2 bakkers, 4 vis- schers, 1 kantoorbediende, 145 diversen. De R.K. Harmonie St. Caecilia al hier zal dezen zomer deelnemen aan het Muziekconcours te Alkmaar. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: E. DuineveldZoon, d. C. A. de Ruijter—v. Peperstraten, z.; J. v. Rijk— Lingeman, d.; P. Morcus—Gordijn, z.; M. E. Venus—v. d. Kolk, z.; E. Bos— Olijve, d.; F. ZandstraGrimm, z.; de Haan—Westerveld, d. Overleden: Barend Nol, 69 jaar, wed. v.J. Boekei; Egbert Arie Pel, 5 weken, z. v. J. Pel en L. E. Markering; Maria Alida Hooggreef, 16 dagen, d. v. H. J. Hooggreef en C. M. de Wildt. Naar wij vernemen is hedennacht in Den Haag overleden de heer F. C. W. H. Baron van Tuyll van Serooskerken, de vroegere bewoner van het landgoed Velserbeek,alhier, een bekend sportman, o.a. voorzitter van het Ned. Olympisch Comité. De begrafenis zal Vrijdagmiddag 2 uur op Westerveld plaats hebben. Georganiseerd Overleg. Tot lid der bijzondere commissie voor georgani seerd overleg in zaken rakende het personeel van den Rijkswaterstaat en van den dienst der Zuiderzeewerken is naar Hl. Dbl. meldt, door het Comité van Neutraal Overheidspersoneel (C. N. O. P.) benoemd: de heer H. Groene- SANTPOORT. Bij de te Haarlem gehouden aanbe steding voor het bouwen van een landhuis te Aerdenhout was laagste inschrijver de heer Pieters alhier. Vrijdagavond concerteerde ons fanfarecorps „Wilhelmina" voor dona teurs, kunstlievende leden en genoo- digden in de concertzaal „Zomerlust". De avond werd geopend door den heer Wynoldy Daniëls, den eere-voorzitter van het korps. Deze herdacht het over lijden van Mevr. Wüstcvon Gotsch, de beschermvrouwe, het heengaan van den directeur Reinier van 't Hoff. Daarna installeerde hij den heer L. de Groot als mede-eerevoorzitter. Dit concert stond voor de eerste maal onder leiding van den heer F. A. Dekker. Diens eerste optreden is werkelijk een succes geweest. Hoewel het pro gramma enkele zeer hooge eischen stellende nummers bevatte, heeft „Wil helmina" zich uitnemend geweerd. Vooral de ouverture „Firensa" van Allier kon ons zeer bekoren. Bij de verdere afwerking van het program ma toonde de pistonist Breek zich een uitstekend solist. De heer Samuels verleende zijn me dewerking als fluitist, daarbij op de piano begeleid door Piet Post, hier wel bekend. De solist bleek op dit gebied een uitstekende kracht en had een groot aandeel in het welslagen van den avond. SCHEEPVAART. In de week van 4 tot 11 Febr. zijn alhier door de sluizen geschut: uit zee 63 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee 68 stoomschepen en 1 zeil schip. IJ m u i d e n Het Engelsche Stoomschip Theseus van de stoomv. Mij. Ocean, Vrijdag alhier van Batavia aangekomen, heeft de reis gemaakt in 27 dagen, wat een record is. Velsen. Vertrokken 9 Febr.Sisto, st. Newport, ledig. TE VELSEROORD. Opgericht 18 Januari 1918. Directeur MARINUS ADAM. Beschermheer de WelEdel Zeergel. Heer Dr. A. A. OOSTERWIJK. PROORAMMA Marche d'Athalia Ballet Muzik Ases Tod Berceuse de Jocelyn (viool solo door den heer Los) Butterfly Fantasie PAUZE Masuren Marche Dichter und Bauer Mon Rêve, Wals Lohengrin Friedensgötlin, Marche Entrée 36 cent, alle rechten inbegrepen. Programma's 's avonds aan den zaai. Plaatsbespreking op den dag van de uitvoering. 1. 2. 3. 4. 6. 7. 8. 9. 10. F. Mendelssohn. F. Schubert. Orieg. Benjamin Oodard. O. Puccine. M. Oscheit. Fr. v. Suppé. E. Waldteufei. R. Wagner. H. L. Blankenburg.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3