IJmuider Courant Zaterdag 16 Februari 1024. 2e blad. predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede. 5 uur: Ds. van Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. H. O. van Wijngaarden, van Amsterdam. geref. kerk. nlio uur: Ds. Jansen. 5 uur: Detzelfde. chr. geref. kerk. 10 uurDs. Croes. 5 uur: Dezelfde. Woensdagavond 7.30 uur. leger des heils. -iZondag 7 uur v.m. Bidstond 10 Heiligingsmeeting l 8 n. m. Verlossingsmeeting ffl Dinsdag 8 uur n.m., Soldaten oensdag 8 Verlossings >nderdag8 Heiligings evangelisatie hoogeberg •ndag v.m. 10 uur: Zondagschool, ndagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, nsdagavond 8 uurBijbelbespreking, censdag 's avonds 7.30* uur Jongedochters vereeniging. VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uurDs. Kroese. 5 uur: Dezelfde. geref. kerk. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. 0 uurDs. J. H. H. van Beem, van Nieuw-Vennep. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 0 uur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uur Dezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 0 uurDr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. lokaal bethel. 0 uurGodsdienstoefening. Voensdagavond 8 uur de Heer G. B. Würth. EVANGELISATIE. 0 uurDs. Vunderink, te Haarlem. officieel. 'Ws-tarstoad I2m.nid.cru 'ebruari 1924 H. water L. water §)a ^en v.rn. n.m. v.m. n.m. 7 0.53 1.14 8 36 9.08 S 1.44 1.57 9.32 9.58 9 227 2.40^ 10.20 10.39 0 V. M 3.05 3.16 10 59 11.19 1 3 43 3 54 11.41 11.58 1.49 12 4.17 4 27 0 20 „3 4 53 5.06 036 2 37 1.00 ra4 5 34 551 1.14 3 09 1.40 HINDERWET, Burgemeester en Wethouders dei Gemeente Velsen, brengen ter openba- Je kennis dat het verzoek van de N.V. °lAcetylena", te Amsterdam, om op het kadastraal bekend Gemeente n/elsen, Sectie E No. 420, gelegen aan len Rijksstraatweg te Santpoort, een jenzine-installatie met een onder- reservoir en bovengrondsche iftapinrichting te mogen oprichten, u\oor hen is toegestaan onder voor- e vaarden. ei Burgemeester en Wethouders der J-emeente Velsen, brengen ter openba re kennis dat ter Gemeente-secretarie inzage ligit een verzoek met bijla den van de N.V. Vereenigde Koninklij Papierfabrieken der firma Van Gei Zonen, te Velsen, om vergunning het oprichten van een cellulose- vaschinrichting, waarin gebezigd zal een gelijkstroommotor van ca. P.K. voor het aandrijven van een op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No 1010. Op Donderdag, den 29 Februari 1924, les voormidags te elf uren, zal ten e&emeentehuize gelegenheid bestaan ehn bezwaren tegen dit verzoek in te en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Burgemeester en Wethouders der l&emeente Velsen, brengen ter openba- e kennis, dat de beslissing op het ver zoek van de N.V. „Acetylena", te Am sterdam, gemachtigde van W. Zwier, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van eenc ondergrondschê benzine-bewaarplaats met eene in richting voor vullen, ventileeren en af tappen, op het perceel kad. bekend Ge meente Velsen, af deeling IJmuiden, Sectie I, No. 1474, plaatselijk bekend Bloemstraat C. No. 33, door het is ver daagd op grond dat liet technisch on derzoek nog niet is geëindigd. gemengd nieuws. Boeken voor Japan. Onmiddellijk nadat de vreeselijke ramp, die Japan e enige maanden gele den trof, hier te lande en in Indië was bekend geworden, werden de handen ineen geslagen tot de vorming eener Commissie, die zich ten doel stelde om giften in te zamelen, teneinde materi- leele hulp te bieden aan de slachtof fers van deze ramp. Het beroep, door deze Commissie op de inwoners v. Ne derland en Indië gedaan, is niet onver hoord gebleven, en belangrijke bedra gen zijn reeds naar Japan overge maakt of zullen dit nog worden. Doch niet alleen materieele schade is in Japan geleden, ook intellectueel nadeel is grootelijks aan het Japansche volk toegebracht. Alleen reeds in Tokio zijn niet minder dan een 20-tal biblio theken verwoest, en daaronder be hoort het grootste, het wetenschappe lijk gedeelte van de bibliotheek van de Imperial University te Tokio, een dei- voornaamste bronnen van het Japan sche geestelijke leven. Japan nu heeft zich gewend tot de intellectueele centra in de verschillen de landen en heeft verzocht om de hulp, die men het materieel, door rui me giften, zoo ruimschootsch bood, ook uit te strekken op het intellectu eel gebied, en het toe te zenden de boe ken, die het, tengevolge van de geleden ramp, voor een zoo groot gedeelte zal missen. Nog voordat dit beroep in Neder land was doorgedrongen, had zich hier, op instagnatie van de „Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede" en van de Japansche Commissie uit de Vereeniging „Nederland in den Vreemde", een Commissie gevormd, die zich ten doel stelt het verzamelen van boeken voor Japan, meer in het hij zonder voor de bibliotheek van de Universiteit te Tokio. Deze Commissie beoogt nu een zoo volledig mogelijke verzameling bijeen te brengen van die Nederlandsche of door Nederlanders geschreven of in Nederland uitgegeven werken, vooral van wetenschappelijken aard, die aan de bibliotheek van de Universiteit te Tokio kunnen worden aangeboden en daar een bewijs te meer zullen vormen, dat Nederland gaarne bereid is om het ongelukkige Japansche volk in zijn intellectueelen nood dien bijstand te bieden, die binnen zijn bescheiden krachten ligt Om te bereiken, dat inderdaad een zoo volledige mogelijke collectie aan Japan kan worden aangeboden, heeft de Commissie een beroep gedaan op degenen, die haar het best en het meest kunnen helpen: de uitgevers in Nederland, en daarnevens de tal van wetenschappelijke instellingen, ver- eenigingen, genootschappen en wat dies meer zij, die ter bevordering van hun doel uitgaven in het ligt geven. Maar tegelijk wendt de Commissie zich tot den breeden kring van het Ne derlandsche volk, rijk en arm, hoog en laag, man en vrouw. Velen, in het bezit van voor de gedachte collectie waardevolle werken, kunnen tot het doel der Commissie bijdragen en be hoeven daarvoor wellicht slechts af te staan boeken, die nu ja wel eens wor den ingezien, maar toch geen integree rend deel van hun bibliotheek uitma ken. Anderen zullen wellicht slechts kunnen helpen door afstand te doen van boeken, die hem, hetzij als verza melaar, hetzij als wetenschappelijk of intellectueel mensch, genoegen ver schaffen, maar zij zullen daarmede dan ook een uitnemend doel dienen. Hieruit spreekt duidelijk, dat niet slechts nieuwe boeken worden ge vraagd, maar ook gebruikte. Voorzoo ver deze natuurlijk nog in goeden staat verkeeren en voorzoover zij ge acht worden van belang voor de Ja pansche collectie te zijn. Op allen dus in Nederland wordt een dringend beroep gedaan om aan de Commissie voor het verkrijgen van de ze boeken voor Japan medewerking te verleenen. Wellicht verdient het aan beveling, dat de milde gevers tevoren opgave doen aan het Secretariaat dier Commissie, gevestigd Jan van Nas- saustraat 93 te 's-Gravenhage, welke boeken zij kunnen en willen inzenden. Wenschen zij tot dadelijke inzending over te gaan, dan kan dit natuurlijk geschieden, en dan aan het adres dei- Commissie ten kantore van den heer H. P. van Vliet, Consul van Japan, Westerkade te Rotterdam, die zich be reid heeft verklaard tot ontvangst. En zouden er personen zijn, die sym pathie gevoelen voor dit doel, maar geen boeken ter beschikking kunnen stellen, welnu de Commissie aan vaardt ook gaarne giften, die dan voor den aankoop van boeken kunnen wor den bestemd. Nadruk wordt er nog op gelegd, dat niet slechts moderne werken van de zen tijd worden gevraagd, al zijn deze uiteraard van harte welkom, maar dat ook gaarne worden ontvangen die werken van ouderen datum, die zeke re historische waarde bezitten, vooral wanneer zij zijn op het gebied van scheepvaart, land- en volkenkunde, koloniale onderwerpen, geschiedenis, natuurwetenschappen, geneeskunde, rechtswetenschappen en philosophic. De Commissie doet een dringend be roep op aller medewerking ten einde den voorgenomen arbeid te doen sla gen en twijfelt niet of ook in Uwen kring zal men niet willen achterblij ven. Het autobusverkeer. In de Memorie van Antwoord in za ke de Waterstaatsbegrooting merkt de minister, wat de autobussen betreft, op, dat deze als openbaar vervoermid del aan de wet van 23 April 1880 zijn onderworpen. Omtrent een ontwerp tot aanvul ling van den algemeenen maatregel van bestuur ten einde scherpere keu ring te verzekeren en overlading tegen te gaan, is bereids het gevoelen dei- provinciale besturen gevraagd. Wat wetswijziging betreft, zou ern stig moeten worden overwogen, of het noodzakelijk is terug te keeren tot een concessiestelsel, dat in 1880 onder de toenmalige omstandigheden terecht verlaten is, dan wel met eenvoudiger regeling volstaan zou kunnen worden. Immers zou een concessiestelsel kunnen blijken, te nopen tot aanmer- kelijken omslag en kosten, aleen reeds wegens uitbreiding van ambtelijke be moeiingen. In allen gevalle schijnt op den voor grond te moeten komen de vraag, of autobussen, hoe nuttig zij ook als aan- en afvoermiddel van spoor- en tram wegen en voor afgezonderd liggende plaatsen kunnen zijn, niettemin be- hooren te worden geweerd, voor zoo veel zij als schadelijke mededingers tegen spoor- en tramwegen optreden. De minister meent, dat vooral ten aanzien van dergelijke vragen bet ver slag van de Staatscommissie in zake het vervoervraagstuk dient te worden afgewacht. DE AUTOBUSSEN. Het Centrum schrijft, onder den titel Dat gaat toch niet. Het „Centrum" schrijft: „De waarlijk wonderlijke vlucht, welke het verkeer met autobussen neemt, baart aan lands- en plaatselijke overheden veel zorg. Onze stadsstraten en buitenwegen zijn veelal voor zoo druk en snel verkeer niet berekend en gevaar zoowel voor inzittenden als an dere gebruikers van den weg dient zooveel mogelijk voorkomen. Toch mogen wij er wel de aandacht op vestigen, dat de bezwaren van den weg niet in de eerste plaats komen van de zijde dier autobussen, doch veel va ker ontstaan door snelrijdende, parti culiere auto's en vooral motorfietsen, welker bestuurders dikwijls nog niet den leeftijd hebben bereikt, waarop bet besef van verantwoordelijkheid volko men is ontwikkeld. Juist dezer dagen kon men nog le zen inzake het ongeval bij Naarden. dat onmiddellijk na het ongeluk een drietal automobielen, die de plek van bet ongeluk passeerden, niet stoppen, niettegenstaande de dringende en zeer duidelijke seinen. De bussen daarentegen worden meestal gereden door personen, die beter berekend zijn voor hun taak en door het steeds weer afleggen van hetzelfde traject met alle mogelijkhe den vertrouwd geraken, zoodat hun werk eiken dag zekerder kan geschie den. Dat intusschen ten deze veiligheids maatregelen door de regeering worden overwogen, valt niet anders dan toe te juichen. Anders staat het evenwel met de vraag, of de autobussen als schadelijke mededingers van spoor- en tramwegen behooren te worden geweerd. De minister van Waterstaat schijnt nog allesbehalve ongeneigd, die vraag bevestigend te beantwoorden, doch voordat hij in die richting zou willen optreden, moet toch eerst eens de stem van den allereersten belanghebbende: het publiek, worden gehoord. Er bestaan bijvoorbeeld een aantal grensgevallen, waarin het niet maar zoo dadelijk uit te maken is, of de spoorweg in dezelfde behoefte kan voorzien, als de autobus doet. Het maakt toch een groot verschil, of men ingezonden mededeeling. Ken ks?m?.prp?)fS middel dat U rust en kalmte schenkt en een ver- kwikkenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden is een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 cl. Bij apothekers en drogisten. in een dorp eerst een kwartier of lan ger naar het station te loopen heeft en dan in de stad waar men heen wil, nog eens zulk een afstand heeft af te leggen, dan wel dat men vlak nabij zijn huis kan instappen en het centrum der plaats, waar men wezen moet, ter stond kan bereiken. Men kan hier moeilijk van concur rentie spreken, wijl er een geheel ander artikel geleverd wordt. Maar bovendien zijn spoor- en tram wegen slechts middelen om een doel te bereiken en gaat het toch niet aan: om het publiek te verhinderen, dat doel te bereiken langs den weg, waaraan het de voorkeur geeft. Dit zou een zeer merkwaardige staatsdwang worden, waarin het Ne derlandsche volk niet gemakkelijk zal berusten. Te minder, waar de auto voor alen, de omnibus, dan werd belemmerd, en de particuliere auto in haar bewegin gen geheel vrij gelaten. Dat gaat toch niet." Internationale Tentoonstelling voor Handel en Industrie 1924. Tilburg. Wij ontvingen ter inzage het prospec tus van bovengenoemde Tentoonstel ling. In deze keurige uitgave zijn alle gegevens vervat welke belangstellen den, over den machtigen opzet dezer internationale tentoonstelling, ten dienste kunnen zijn. Het Uitvoerend-Comité, dat wij op de eerste pagina aantreffen, bestaat uit vijf leden, waarvan vier zeer beken de Tilburgsche groot-industrieelcn. Het Eere-Comité bestaat uit bekende autoriteiten en Nederlandsche groot- industrieelen. In de inleiding, een kernachtige op wekking aan de zakenwereld, klinkt een reveil voor de ontwaking van den sluimerenden ondernemingsgeest. Dat Tilburg als plaats van welslagen voor een groote internationale tentoon stelling bijzondere voordeelen biedt, blijkt uit een beknopte doch zeer we tenswaardige beschrijving van „Til burg als Industriestad", deze fabrieks stad, waar speciaal de textiel-, doch ook alle andere industrieën hun groot bedrijven hebben. Volgt een opsomming der artikelen waarvoor de inschrijving geopend is en waaruit blijkt dat aan deze tentoon stelling gelegenheid tot inzending is van alle bedrijfsgroepen van handel en industrie. Foto's der stad Tilburg en van de zeer merkwaardige maquette van deze tentoonstelling illustreeren deze practische uitgave, die met het technische gedeelte, indeeling, der stands, tarieven, algemeene voorwaar den, e.a. volledig is. Ook voor Amerika, Japan, Engeland, Frankrijk en België, Duitschland, Oos tenrijk en Zwitserland, verschijnen de zer dagen afzonderlijke prospecti. Op deze wijze wordt de gelegenheid van internationale deelname zeer bevor derd en is het te verwachten, dat deze tentoonstelling een der voornaamste exposities zal zijn, de laatste tientallen jaren in Nederland gehouden. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Algemeene Vergadering der Evan gelische Maatschappij zal op Woens dag 5 Maart te Haarlem worden ge houden in de Remonstrantsche kerk en het Remonstrantenhuis. Dinsdag den 4den Maart zal een bijeenkomst van den Internationalen bond tot verdedi ging van het Protestantisme, waarvan Ds. H. G. van Wijngaarden van Am sterdam, voorzitter van het Hoofdbe stuur der Ev. Mij., voorzitter en Dr. G. Ohlemüller van Berlijn, secretaris van den Evangelischen Bund, secretaris is, en waaraan o.a. afgevaardigden uit Engeland, Zweden, Duitschland, Ro me, Zwitserland, Oostenrijk, Honga- rae Zwitserland, Oostenrijk, Honga rije, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en wellicht ook Amerika zullen deelnemen, eveneens in de Re monstrantsche kerk en het Remon- strantenhuis aan voorafgaan. Des middags zullen door een Zweed, Duit- scher en Engelschman referaten wor den gehouden over de verhouding van het Protestantisme en Roomsch-Kat- holicisme in hunne landen, waarbij verschillende vereenigingen en corpo raties, werkende op Protestantsch ge bied, zullen worden uitgenoodigd/ter wijl ook een aantal introducties zullen worden verkrijgbaar gesteld; 'savonds zal in de Gi'oote of Bavokerk een wij- dings- en propaganda-bijeenkomst worden belegd met vrijen toegang, waar Ds. P. W. Foeken, voorzitter van de Ilaarlemsche afdeeling en Ds. W. D. M. Baar van Alkmaar, secretaris van het Hoofdbestuur, een rede zullen uitspreken, terwijl ook verschillende buitenlandsclie Afgevaardigden het woord zullen voeren, waarbij Ds. van Wijngaarden als tolk zal optreden! De Heer G. Robert, en het Haarlemsche zangkoor „Kunst Adelt" zullen hun medewerking verleenen. WITTE KRUI 3. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt i komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per Jaar du* 3 cent per week ia men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de- wijkzusters en tevens gebruik van V8f- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu den hoer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 i te Velseroord. ingezonden. De derde Hollandsche keuken te Berlijn. De Afdeeling Holland der Interna tionale Arbeidershulp heeft zich ge noodzaakt gezien te Berlijn een derde keuken op te richen. Dagelijks kwamen hulpbehoeven den, aan, wie tot dusver nog geen spijskaart kon worden uitgereikt, vragen of er voor hen ook niet iets ge daan kon worden. Een onderzoek wees meestal uit, dat de vragers met hun gezinnen op het randje van den afgrond stonden en geen uitkomst meer zagen. 1500 vrouwen en mannen en kinde ren worden nu dagelijks gevoed. 1500 menschenlevens worden daar door gered! Tenminste, wanneer wij het vol kun nen houden. Een persoon een maand voeden kost f 5.—, 1500 X f 5.— is f 7500.—. Dit be drag moet er dus elke maand zijn. Wie helpt er mee één maand een mensch voeden? Voor Februari zoeken wij 1500 per sonen die f 5.voor dit doel willen offeren. En als deze 1500 personen ons dan verder eenigszins behulpzaam willen zijn, dan komen wij er voor de volgen de maand gemakkelijker. Dit wilden wij als volgt doen: Wij hebben een aardig boekje laten drukken met 30 maaltijdenbons van 20 cents. Op aanvrage zenden wij aan een ieder zoo'n boekje! In de maand Fe bruari verkoopt men deze bons bij vrienden en kennissen, in fabriek, werkplaats of kantoor en eind Febru ari zendt men ons, zoo het boekje ver kocht is de f 6. De bons zien er aardig uit en de ver koop zal makkelijk gaan. Tevens tracht men andere ook be reid te vinden met zoo'n boekje te wer ken, men zendt ons deze adressen. De kring van werkers en de stroom van geld wordt daardoor steeds groo- ter. We zijn dan binnenkort nietal leen zeker dat we deze 1500 menschen kunnen blijven voeden, doch kunnen we weer uitbreiding aan ons hulp werk geven. Zij, die zeggen, dat in Holland ook honger wordt geleden hebben gelijk. Doch allen die de verhouding in Hol land en in Duitschland kennen, die kennis hebben genomen van de af schuwelijke, niet te beschrijven ellen de. zullen het met ons eens zijn, dat de ellende in Holland en Duitschland niet met elkaar te vergelijken is, en ons in onze noging. voor de Duitsche bevol king iets te doen, met alle kracht steu nen. Het geld moet gezonden worden aan Prins Hendrikkade 140, Amsterdam, waar tevens de hoekjes aangevraagd kunnen worden. Namens het Alg. Comité: J. Hoogcarspel. Edo Fimmen. Mevr. Roland—Holst. Mevr. Heieen Ankersmit. Mejuffr. Bastert. J. Albrecht. J. Brommert Jr., secr.-penn. Aan de Oud-bezoekers der Tehuizen voor Militairen! De Nederlandsche Militaire Bond hoopt D.V. in October 1924 zijn 50-jarig bestaan te herdenken. Vijftig jaren is door dezen Bond ge werkt voor de oprichting en instand houding der Tehuizen voor Militairen in ons Vaderland. Duizenden hebben in den loop dier jaren die Tehuizen bezocht en daar hun tijdelijk Tehuis gevonden. Geen onzer, hoe oud hij ook moge worden, vergeet zijn diensttijd, nog minder vergeten wij wat het Tehuis voor ons als Militairen geweest is;

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5