daar vonden wij ons Christelijk ge zinsleven, daar werden wij geestelijk gesterkt. Ondergeteekenden, allen oud-bezoe kers van onderscheiden Tehuizen, hebben het plan opgevat te trachten alle oud-bezoekers op te wekken om gezamenlijk den Bond bij gelegenheid van zijn jubileum een som geld als stoffelijk bewijs van erkenning en dankbaarheid aan te bieden. Wij twij felen niet of vele, ja alle oud-bezoe kers zullen deze gelegenheid met ons aangrijpen om hunne dankbaarheid te toonen en den Bond door hun gaven te verrassen. Ook de oud-bezoekers der tijdelijke Tehuizen voor Militairen, wel bekend uit den mobilisatietijd, mo gen niet achteerblijven. De Bond heeft 50 jaren in beschei denheid en veelal met zorg gearbeid. Laten wij het ons, als oud-bezoekers, tot eer en plicht rekenen thans iets voor dien arbeid te mogen doen; nie mand blijve hier in gebreke. Wij kunnen elk oud-bezoeker onmo gelijk persoonlijk bereiken, daarom ko men wij tot U langs dezen weg en ver zoeken Uwe medewerking: le. in den vorm van een bijdrage. 2e. door in Uwe omgeving vrien den en bekenden op te wekken ook een bijdrage te zenden. De bijdragen gelieve men te zenden aan het adres: Centraal-Comité Oud bezoekers der Tehuizen voor Militai ren, Wed 3a, Utrecht. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Chr. Zangvereeniging „Halle lujah", Directeur de heer Th. van Zut- phen, hoopt a.s. Dinsdag 19 Januari n.m. 8 uur een kunstavond te houden in het Gebouw voor Christelijke Be langen. Medewerking zal verleend worden door het dubbelmannen-kwartet „Ars Musica" van Amsterdam, welke op het concert dat gehouden is in Decem ber j.l. een goede reputatie heeft ach tergelaten en tevens zal Mej. Hanna van Zutphen eenige viool-solo's ten gehoore geven, terwijl de heer G. Bek kering zijn medewerking zal verleenen aan de piano. Na de pauze zal er verder een gezel lige samenkomst zijn daar er dan een tombola gehouden zal worden, terwijl de leden van de vereeniging zich zul len wedijveren in het doen van voor drachten en samenspraken. Zie verder de advertentie in dit blad. Arbeiders-ontwikkeling. A.s. Dinsdagavond spreekt onze vroegere plaatsgenoot, Mr. Dr. J. H. v. Meurs in de Willem Barendsz in een vergadering, uitgaande van de Centr. Commissie v. Arbeiders-ontwikkeling van de S. D. A. P. en IJ. B. B. over „de Volkenbond". Belangstellenden kun nen introductiekaarten bekomen bij het afd.-bestuur der S. D. A. P., de be sturen der vakorganisaties en in den Boekhandel P. F. C. Roelse. Gevonden voorwerpen. Een grijze handschoen, een tros ba nanen, een zwarte kinderportemon- naie, een kinderbontje. Kinderzangkoor van het Nut. Een aardige avond was Vrijdag door het departementsbestuur georgani seerd in het gebouw v. Chr. Belangen. Het kinderzangkoor gaf zijn eerste uitvoering waarbij ouders en Nutsle den uitgenoodigd waren. Ze hebben kunnen genieten van hetgeen geboden werd. Heerlijk frisch klonken die kin derstemmen van het podium, waar 40 paren oogen schitterden. De directeur, de heer J. Post kent zijn Pappenheimers. Reeds zijn onge- dwong n wiye van den tegen in t koor doet hem k< nn":i als een die cv roep r is om onder kindoien te wa *«v »j eri hen te leidt ri. Daar gaat vertrouwen van uit -r i ir bezielde zang weer terugkeert. En men leefde mee. Op het programma waren veel sen- timenteele liederen, die door kinderen niet begrepen worden, vermeden. De vlotte, vroolijke melodie, die ook thuis gaarne gezongen wordt, weerklonk bijna voortdurend. Een enkele maal, als een der kinderen vooraf de tekst van een lied opzei, hebben we ons ver wonderd over de zeggingskracht die ze kunnen ten toon spreiden. De knaap die een hekel aan huiswerk had scheen ons een geboren declama tor. De liederen werden over het geheel goed gezongen. Na de pauze kwam wel het waagstuk van den avond toen 2 jonge dames on der verantwoordelijkheid van hun di recteur een solo mochten zingen. Het gelukte, vooral de jongejuffrouw Lukas zong mooi en vast haar lied. Hoofdnummer was „In den zomer uit" de bekende kindercantate, getoon zet door Richard Hol. Ook dit werd uitstekend weergegeven waardoor de heer Post bewees dat hij niet alleen stemming weet te brengen, doch ook muzikaal iets presteeren kan. De begeleiding door den zoon van den directeur was eveneens te roemen. Ter afwisseling werden eenige verha len met lichtbeelden vertoond. De eene keer een zinrijke fabel „Schooner dan zonneschijn", de tweede keer een ge schiedenis „Max en Maurits", iets in den geest der bekende helden Jopie Slim en Dikkie Bigmans. Het geheel was een zeer aardige avond zooals de voorzitter, Ds. Luikin- ga in zijn slotwoord terecht opmerkte. Filmavond. Op Woensdagavond 20 Febr. a.s. zal in Hotel „De Willem Barendsz" vanwe ge de Bakkersvereeniging „Velsen" een iilm worden vertoond, welke het bak kersbedrijf etc. in beeld brengt. De Vereeniging „Volksonderwijs" oragniseert a.s. Zaterdag 23 dezer twee filmvoorstellingen voor schoolkinderen te IJmuiden en Velseroord, waar de bekende vogelfilm van Burdet vertoond zal worden terwijl de heer J. Drijver van Santpoort de noodige toelichting geeft. Het belooft voor de kinderen een leer zame en nuttige bijeenkomst te worden en waarvan wel een druk gebruik ge maakt zal worden. Voor den nieuwen cursu3 der Ambachtsschool hebben zich 90 jon gens aangemeld. Wij maken onzen le zers opmerkzaam, dat er nog gelegen heid is tot aangifte van nieuwe leer lingen tot 18 Februari bij den direc teur der school. Op 19 Februari heeft het toelatings examen plaats. Concert „Euphonie". Bij de uitvoering van Euphonie, Vrijdag avond in Thalia, hebben we weer gelegen heid gehad de heer Marinus Adam als dirigent te leeren kennen en te leeren waardeeren. De heer Adam dirigeert niei alleen, doch hij beluisterd fijn en bezielt zijn geste's, zijn volkomen in harmonie met de muzjek en brengt hij met bewonde renswaardige nauwkeurigheid op zijn or- chestleden over. Als dan ook het levend materiaal, thans ter beschikking van dezer, bekwamen dirigent eens door de moeilijke jaren heen is en het nog te veel onbezielde materiaal eens van ander hout gesneden mag zijn dan gaat Euphonie een goede toekomst tegemoet. Thans treedt nog te veel het dilettantisme op den voorgrond, thans is het levena materiaal nog niet rijp genoeg en hei doode materiaal, behalve enkele goede uitzonderingen nog van te inferieure kwa liteit. Doch zien we deze voor een dilet tanten orchest, dat ongetwijfeld met zeer bescheiden middelen tot stand is gekomen en nog moet werken, zeer groote moeilijk heden even voorbij, dan kunnen we uiting geven aan onze groote bewondering vcor dit zoo hard werkende orkest, dat zooveel goeds en soms heel mooi's tengehoore weet te brengen. Dan worden we als IJmuidenaar haast jaloersch op Velseroord. We maken dezelfde opmerking als de vorige maal. Als Euphonie wat mooie, krachtige eerste violen rijker kon worden en de tweede violen wat versterking, ook verbetering kregen van de thans eerste partij spelenden, wat zou dit sympathieke orkest daardoor nog in waarde en schoon heid winnen. Wij hopen dat nog eens te mogen be leven onder dezen bekwamen dirigent, die thans reeds met zijn bescheiden hulpmid delen zooveel goeds tot stand weet te brengen. De heer Adams, sommigen mogen hem dan wat druk vinden wij niet heeft op ons den indruk gemaakt van eer fijnvoelend musicus en dirigent, die nog een toekomst voor zich heeft. Het was wel zeer jammer, dat niet vee meer belangstellenden waren opgekomen >m voor een luttele entréeprijs een mei zorg samengesteld programma te hooren uitvoeren. Euphonie had een voile zaal verdiend. Tot onze teleurstelling hebben wij de vioolsolo moeten misschen, doch een vol gend concert van Euphonie zal ons zeker weer tot haar aandachtig luisterende toe hoorders mogen rekenen. Euphonie mag trotsch zijn op haar Di recteur. VELSEROORD. L.l. Zondagmorgen hield de „Da geraad" haar aangekondigde bijeen komst in „Flora" met den heer G. de Groot uit Delft als spr. over het on derwerp „De lof der Zotheid." In een breed betoog behandelde de spreker zijn geschiedkundig onder werp, ging na hoe van de kunstschat ten uit het oude Hellas, schilder- en dichtkunst nagenoeg niets aan de vol gende geslachten was overgelaten en hoe in de middeleeuwen de zelfkwel ling en overgave aan den godsdienst hoogtij vierde en deze geest nu weer vaardig wordt over de menschen, waardoor het verschijnsel kan worden verklaard dat schrijvers als Dostojews- ky en anderen met grootere belangstel ling worden gelezen. Spreker vergeleek deze ontwikke-i lingsgang in de geschiedenis met de jaargetijden, hoe deze soms onmerk baar ineenvloeien, soms ook met groo- ten strijd en tegenstand elkaar bena deren. Tegenover de middeleeuwsche op vattingen stelde de spreker zijn mee ningen omtrent de vrije gedachte en vestigde er nog speciaal de aandacht op, dat zelfs in deze dagen het liberaal atheisme blijkt een arbeidersvijandige macht te zijn, waar het zich niet ont ziet kerk en godsdienst te gebruiken om haar positie op economisch terrein te handhaven en versterken. Enkele vragen uit de vergadering gesteld, werden naar genoegen door den spreker beantwooi'd. Binnenkort zal waarschijnlijk Ds. Schermerhorn of de voormalige pre dikant Pabon voor de afdeeling optre den. De Velser Acordeonclub geeft Woensdag 20 dezer een concert in de zaal Flora, met medewerking van den harmonica-virtuoos C. Zwanenburg. Damwedstrijd. Zoo behoort de damwedstrijd weer tot het verleden. Donderdagavond had de prijsuitreiking plaats. In Groep I behaalde H. Koelemeij den lsten prijs een meerschuimen tabaks pijp, geschonken door B. v. d. Kolk. De 2e prijs behaalde de heer K. Veuger, een schaakdoos met stukken, geschon ken door H. Engelhart en zijn vader. De 3"e prijs behaalde A. Prins, een dam bord. De 4e prijs behaalde P. Versteeg, een stel leerboeken, geschonken door Tj. Servaas. In Groep II behaalde B. v. d. Kolk den lsten prijs, een paar zilveren man- chetknoopen. De 2e prijs behaalde J. Mertens, een rookjournaal, geschonken door D. Eynthoven. De 3e prijs behaal de M. Steenmeijer, een zilveren sigaret tenpijpje, geschonken door H. Repko. De 4e prijs behaalde A. Ruiter, ecu stel damschijven. In Groep III behaalde L. Post den lsten prijs, een klokje. De 2e prijs be haalde J. Böhm, een horloge. De 3e prijs behaalde L. Schelvisch, een barnstee- nen sigarettenpijpje, geschonken door W. A. Teune. Het bestuur van den damwedstrijd had heel wat prijzen in ontvangst te ne men. Daarna had een gongwedstrijd plaats In groep I wist K. Veuger het hoogst aantal punten te behalen, gevolgd door H. Koelemeij en P. Versteeg, die mor een gelijk aantal punten kwamen, P. Ver steeg won door loting. In groep II behaalde H. Engelhart het hoogst aantal punten, gevolgd door P. v. d. Bos en W. van Ommen, die met gelijk aantal punten kwamen; v. d. Bos won door loting. In groep III behaalden J. Mertens en M. Steenmeijer beiden een prijs. In groep IV kwamen J. Wartenhorst en A. Nieuwenhuis en C. Post met een gelijk aantal punten. J. Wartenhorst en C. Post wonnen door loting. In groep V behaalde J. Böhm een prijs. Wat zal moeder de vrouw opgekeken hebben, toen de heeren prijswinners met een heerlijke taart thuis kwamen. De heeren Th. Stet, A. Nieuwenhuis en W. van Gelder wonnen een dam- boekje, geschonken door den heer D. Klaij. VELSEN. Begrafenis F. W. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken. Onder buitengewoon groote belang stelling heeft gistermiddag op Wester- veld de teraardebesteling plaats ge had van het stoffelijk overschot van F. W. C. H. Baron van Tuyll van Seroos kerken, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, voorzit ter van den Alg. Ned. Bond voor Vreemdelingenverkeer, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité enz. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de Britsche gezant, Sir Charles Marling, de Amerikaansche gezant, de heer R. Tobin, de Belgische gezant, Prins Albert de Ligne, namens de re geering de secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs, Jhr. Mr. C. Feith, namens het Algemeen Colle ge van Advies voor de lichamelijke opvoeding de heer P. Otto, secretaris, namens het Genootschap Nederland- Engeland Mr. K. Jansma, namens de Alg. Ned. Bond voor Vreemdelingen verkeer de hoofdbestuursleden P. J. de Kanter, Pos, Robertson en Mr. J. F. Hijmans; Kap. P. W. Scharroo, voor zitter en bijkans het geheele bestuur der Ned. Athletiek-Unie, namens de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereen., de heer P. L. Lucassen, voorzitter, namens het Kon. Ned. Gymnastiekverbond Mr. N. Groenewegen, namens de Kon. Ned. Jachtvereen. Nimrod de heeren G. J. v. d. Vliet, Jhr. G. J. W. Hooft en C M. Vi- ruly; namens den Ned. Amateurs Schermbond de heeren Kap. G. van Rossum, Labouchere en Mr. L. H. Fe- chotte, namens den Ned. Korfbalbond de heeren N. Broekhuysen en S. A. Wilson, Ir. J. W. Kips, voorzitter en bij kans het geheele bestuur van den Ned. Voetbalbond, namens het Ned. Insti tuut voor Lichamelijke Opvoeding de heer J. H. Luiting, voorzitter, namens de Vereen, van Gymnastiekonderwij zers de heer H. A. Elias, namens de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer ,,'t Koggeschip" te Amsterdam de heer J. Stom, namens den Ned. Roeibond de heer A. Th. G. Coblijn, namens den Ned. Hockey- en Bandybond de heer J. D. Isbrücker, voorts nog tal van ver tegenwoordigers van andere sportver- eenigingen. Voorts merkten wij op de oud-minis ter van Marine, de gepens. vice-admi- raal Rambonnet, de secretaris-generaal van het Dep. van Marine de heer C. S. Zegers Rijser, Jhr. V. Boreel, hofmaar schalk van II. M. de Koningin, de heer Th. H. de Meester, oud-directeur der Stoomvaart Mij. Zeeland, de heer F. K. J. Heringa, administrateur, hoofd der afd. Handel van het Dep. van Land bouw, Handel en Nijverheid enz. Ds. H. W. Creutzberg, predikant der Duinoordkerk te 's Gravenhage, zeide dat er op uitdrukkelijk verlangen niet gesproken zou worden. Oj) verzoek van de kinderen sprak hij bij de groeve een gebed uit. Daarna dankte de oudste zoon, de heer E. L. L. baron van Tuyll van Se rooskerken te Bloemendaal, voor de groote belangstelling. Onder de vele aanwezigen waren een groot aantal belangstellenden uit de ge meente Velsen, waar Baron van Tuyll op de buitenplaats Velserbeek 48 jaar lang heeft gewoond. Wij herinneren er nog aan, dat de heer van Tuyll vele ja ren lid van den gemeenteraad is ge weest (n.l. van 15 Juli 1879 tot 8 Novem ber 1898), en ook een aantal jaren wet- houder(van 2 September 1879 tot 25 Ju li 1884). Voorts was hij voorzitter van de Ilarddraverij-vereeniging, van de Mu- ziekvereeniging Euterpe, voorzitter en een der oprichters van de Vereeniging Floralia en.z Naar wij vernemen is voordat de begrafenis van Baron van Tuyll plaats had een lijkdienst gehouden op den huize Waterland van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, zwager van den overledene, welke lijkdienst ge leid werd door Ds. H. W. Creutzberg, vroeger predikant te IJmuiden. Door de marechaussee wordt streng de bepaling gehandhaafd, dat 'n wiel rijder een bel op zijn voertuig heeft. Twee dagen achter elkaar waren we er getuige van, dat proces-verbaal werd opgemaakt tegen personen, die dit in strument niet bij zich hadden. Even benoorden de tramremise werd Vrijdagmiddag een met bladeren beladen wagen, bespannen met een paard, door een achteroprijdende auto geraakt, tengevolge waarvan paard en wagen door een prikkeldraadhek in een gelukkig droge sloot terecht kwam. 't Liep goed af, want met behulp van eenige personen kon de voerman zijn weg na korten tijd vervolgen, terwijl het paard slechts een paar lichte won den opliep. Op de begraafplaats Westerveld werd Vrijdagmiddag tijdens de ter aar- debestelling van wijlen baron Van Tuyll proces-verbaal opgemaakt tegen een photograaf. Door de commissie tot viering van het tienjarig bestaan van de afd. Vel sen der Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders is o.m. besloten tot het houden van een kinderfeest op 6 April a.s. Binnen kort zullen voor dit doel lijsten worden aangeboden ter verkrijging van finan- cïeelen steun. Het bestuur van de afd. Velsen van Het Witte Kruis is met de voorbe reiding voor het werk der Kraamver- zorging zoo goed als gereed gekomen. Een damescomissie is voor dezen tak van arbeid benoemd. Met dit werk zal te Velseroord worden begonnen, waar voor een Kraamverzorgster zal wor den aangesteld. Het gunstige onthaal, dat de Sant- ooortsche tooneelvereeniging „Varia" het vorige seizoen heeft mogen ondervinden met „Licht in den Nacht", heeft deze ver eeniging doen besluiten hier nogmaals in „De Prins" op te treden, thans met het drama „Eerloos" van W. O. van Nouhuis, waarvan deze vereeniging te Santpoort een uitstekende vertolking heeft gegeven. Het belooft dus weer een mooie avond te worden. Burgerlijke Stand Velsen, Ondertrouwd: A. Jongeling en M. v. d. Horst; K. Smit en Chr. Bruin; A. J. D. v. d. Hoff en A. Asjes; S. Wiers- ma en J. A. Marijs; F. W. Taag en A. Welderom; D. Over de Linden en G. Blirsman; J. de Groot en A. Floor. Gehuwd: P. Zijl en M. Riedijk; P. Gerritsen en J. J. v. d. Wel; J. Her mans en J. v. d. Nieuwendijk; J. H. de Wit en A. F. Kok; W. D. Collet en E. G. C. Zuiderhoek; P. C. Bontenbal en J. Buis. Bevallen: J. VerhoevenVisser, d.; E. C. Bakkernesv. Duyfhuys, d. Overleden: Johanna Hcndrika Engels, 86 jaar, wed. W. J. Wagener. Ingekomen personen Velsen. Aantal m. S. W. Kabel, F Westerwijkstraat 18, 12 J. Prins, C Bloemstraat 104, 22 J.Mijs^ E Verl. Willemsbeekweg 5 1—1 H. Visser, D Trompstaaat 163 21 J. v. d. Tooren, O Rijksstraatweg 32 3—2 W. Wagemans, E Noodwoningen [2 2—1 L. G. v. Lieshout, G Kruidbergerw. 21 4—2 J. Bakker,;, H Hageveldstraati 3 4—4 D.J.deJong, G Kruidbergerw. 49 11 H.J.Kasper, G Hagelingerweg 17 1—2 J. Winkelman,5^GjKruidbergerw. 37 1—1 J. A. Koutstaal, L Ogelwightstr. 13 1—1 Wed. Slotemaker, T Oud-Romer- geb. G. te Napel, kerkweg 1 1—4 C. M. Heijmans, F Koningsweg 76 1—3 G. A. Rollenberg, D IJmuider- straatweg 5 1—1 H. A. Struikenkamp, F Westerwijk straat 28 2—1 SANTPOORT. Gedep. Staten bieden tot vaststel ling aan een suppletoire begrooting van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort voor 1924. Daaruit blijkt, dat een crediet van f 170.000 wordt aangevraagd voor het tot stand brengen van een reorganisa tie en uitbreiding van de verwarmings installatie in het z.g. oude gedeelte van het ziekenhuis, welke werken deel uit maken van een uitgebreide reorgani satie van de geheele mechanische in stallatie volgens het in 1915 uitgebrach te rapport van de tot het instellen van een onderzoek en deze in het lever, ge roepen technische commissie. Voorts een crediet van f 24.000 voor de kosten van werken, verbonden aan de samentrekking van de bestaande keukens door bijbouw aan de achter keuken, benevens het maken van een kelderruimte. De R.K. Tooneelvereeniging St. Engelmundus" onderafdeeling der Propagandaclub van dien naam, geeft wederom twee uitvoeringen en wel op Zondag 17 en Zondag 24 Februari a.s. in café „Zomerlust". Den eersten avond brengt zij ten tooneele het too- neelspel in 3 bedrijven „De Hellas". Den tweeden avond voert zij op „Ja nus de Wonderdokter", gevolgd door een kluchtspel voor 2 heeren. Eereleden der propagandaclub heb ben den eersten avond vrijen toegang op vertoon van hun bewijs als eerelid. Beide avonden zullen worden besloten met een gezellig samenzijn onder lei ding, wat zeer zeker een voorname factor zal zijn om deze avonden te doen slagen. N. HL Ct. SPORT. VOETBAL. Overzicht. De dag van morgen kan ons weer een rtapje nader tot het kampioenschap brengen. We schrijven „kèrn", want ge heel zeker zijn we van de overwinning nog niet. De Leidenaars doen zulke kra nige dingen de laatste twee weken, dat je nooit kunt weten Als je even nadenkt, wat zijn onze nlaatsgenooten dan toch dicht bij het kampioenschap. Nog „slechts" 9 pun ten uit 5 resteerende wedstrijden en ze zijn er, bovendien vermindert dit aantal met evenveel punten, als Spar ta er in de haar nog 5 restende wed strijden verliest. Maar bij goed naden ken, dan besef je pas, hoe moeilijk het zal zijn die punten bij elkaar te krijgen, daar de Stormvogels nog zoo'n zwaar ,,uit"-programma wacht: Excelsior, Haarlem, Blauw-Wit. Daarom van morgen af aan de tanden nog eens ex tra op elkaar gezet. Hierboven schreven we: dat je nooit kunt weten". En dat is bij voet bal eigenlijk altijd zoo: Verrassingen zijn nimmer buitengesloten. Maar na al, wat we van de Leidenaars gezien en gelezen hebben, dan zeggen we: Als de Stormvogels flink aanpakken, dan behoeft er niet verloren te worden. A. S. C. moge een vrij goede verdediging bezitten rechtsback Wamsteker is al een bijzonder goede kracht spelers als Blinkhoff Sr. en Visser flinke doorzetters dus en een speler als Sint, tacticus als deze is, moeten goals kunnen maken. De nieuwe opstelling der voorhoede zal ook nu wel weer voldoen. Sint voel de zich de vorige week na 3 kwartier spelen reeds aardig op zijn nieuwe plaats thuis, wat het spel van Olden burg merkbaar ten goede kwam. En als het Visser dan gelukken moge nog1 voor een ietwat betere spelverdeeling te zorgen, dan zal de A. S. C.-verdedi ging zeker volop gelegenheid krijgen haar talenten te toonen. Voor de beide wingspelers en den midvoor tenslotte nog deze raad: dien Mr. Magner mo-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6