ORGAAN VOOR DE G! LSEN No. 82 Woensdag 20 Februari 1824 9e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Voor goed vrijgesteld wegens aanwe zigheid van een bijzonder geval Jacob Pieter Kramer, lichting 1921. Waterslaud XJcauidsn. Februari 1924 Fl. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 21 3 43 3.54 11.41 11,58 1.49 22 4.17 4.27 0.20 23 4.53 5.06 0.36 2.37 1.00 24 5 34 5.51 1.14 3.09 1.40 25 6.16 6.35 1.53 3.41 2.18 26 7.— 7.21 2 31 2 58 27 L.K. 7.46 8.13 3.12 3.42 28 8.43 9.22 4.— 4.36 29 10.01 10.53 5.06 5.58 RAADSOVERZICHT. Vergadering van 12 Februari 1924. In deze vergadering met heel wat te behandelen zaken, werd hoofdzakelijk gesproken over de werkloosheid en de mogelijkheid der vermindering daar van door emigratie. Het is niet prettig dit te schrijven, maar wij kunnen niet begrijpen dat het dagelijksch bestuur inzake de werk loosheid zoo latent zijn geweest. In ons laatste artikel „Rond de gemeentebe- grooting" (dat een week voor de raads vergadering werd geschreven) merkten wij op, dat anderhalve maand was voor bijgegaan en dat er niets was gedaan. Thans werd nogmaals op het immoree- le van de uitkeeringen door de armbe sturen gewezen. Want zeer terecht he kelde de heer Schilling degenen, die di rect klaar zijn om naar de armbesturen te snellen. Terwijl moeder de vrouw dan met eenige schamele guldens het brood voor haar en de kinderen moet koopen, komt wat manlief nog opscharrelt (en dat is met een kolenbootje wel eens f 15) veeltijds in de kroeg terecht. Maar de knappe arbeider durft niet zoo gauw te gaan, voor dezen is de gang naar het armbestuur een zeer zware. En al mocht iemand op de tribune nu „blaas uit" roepen, toen de heer Vermeulen zeide dat de menschen voor f 10 beter 3 dagen kunnen werken, waar is het. O, zeker, het is hard, maar een eerlijk ar beider, die gaarne werken wil, zal dit toch liever doen, dan f 8 bij het armbe stuur gaan halen. In andere plaatsen heeft men dit systeem al langer toege past en laat men de gehuwden en kost winners 2 a 3 dagen per week werken tegen f 3 f 4 per dag. De voorzitter vroeg om objecten voor productief werk. Maar die zijn er toch wel te vinden. Waarom heeft men de f 10.000, die alleen in Januari uitgege ven zijn, niet besteed voor het leveren van productief werk. Men had voor dat geld wegen kunnen laten maken. In Purmerend b.v. gaat men een der hoofd wegen asfalteeren, waarvan de kosten op f 10.000 geraamd zijn en verscheide ne werkloozen eenigen tijd werk aan hebben. Met de f 25000, die naar we ver moedden thans wel sinds 1 December uitgegeven zal zijn door de armbestu ren, had wellicht de geheele IJmuider- straatweg geasfalteerd kunnen zijn. Of andere straten. Met een f 10000 erbij was het geheele rioleeringsplan op Wij- keroog uitgevoerd kunnen worden, waarvoor we straks een kleine f 40000 zullen moeten uitgeven. De heer Schilling heeft krachtig ge pleit voor de onhoudbaarheid van den huldigen toestand. En aan de bestuurs tafel voelde men nu ook dat er gehan deld moest worden, waarom een spoed vergadering over 14 dagen werd toege zegd. Groote spoed kunnen wij dit niet noemen, want na de vergadering zullen er nog wel eenige weken met de voorbe reiding heengaan en dan zijn we al flink op weg naar April. En hoewel we dit zeer hopen dan is het misschien niet meer noodig, maar dan hebben vele ge zinnen ook bittere ellende gehad, wat wel een weinig anders had gekund. B. en W. hopen nu ook weer op de re geering en de heer Handgraaf zou zelf naar den Haag gaan. Wij hopen ook dat het resultaat zal hebben, hoewel wij er weinig verwachting van koesteren. Werk is het voornaamste voor de men schen en dat wel zoo spoedig mogelijk. Wij konden niet begrijpen dat sommi ge leden zich nog iets voorstelden van emigratie naar Canada. Teneerste is het zooals B. en W. opmerkten, dat de werkloosheid er niet noemenswaard door verminderen zal. Maar heeft men wel eens andere artikelen gelezen dan die van de emigratie-comité's? B.v. dat van den heer Leys, het pas afgetreden hoofd van het Landbouwonderwijs te Suriname? Deze (Ant. Rev.) hoofdamb tenaar heeft in De Standaard een waar schuwend woord doen hooren, hij is op de thuisreis eenigen tijd in Canada ge weest en heeft ook daar werkloosheid geconstateerd. En op de boerderijen worden de knechts 's winters wel ge houden, ofschoon velen er niets te doen hebben. Men leze ook wat de Ned. con sul te Winnipeg (Mr. van Riemsdijk) schreef, n.l. dat. in verschillende vak ken min of meer werkloosheid heerscht en dat er alleen kans is voor goede land bouwers en dienstboden. De heer Schuitenmaker wilde de mannen alleen laten gaan en hunne vrouwen en kinderen voorloopig hier laten. Wat beteekende dat we den man nen geld zouden voorschieten voor de reis en dat de vrouwen en kinderen ten koste der gemeenschap zouden komen. Waarlijk, de raad had hieraan niet zooveel tijd behoeven te verspillen en men deed wijs er geen geld voor be schikbaar te stellen. De heer Sluiters heeft krachtiggeful- mineerd tegen de prijspolitiek van het P. E. N. en ieder was het. met hem eens. De argumenten van het P. E. N., dat on ze gemeente zeer uitgebreid is enz. le ken ons heel magertjes. We betalen al jaren dezen hoogen prijs met, een oud en bijkans geheel afgeschreven net. Maar al de booze woorden zullen niets geven. Er is een ander middel, om er aan te ontkomen; allemaal gaslicht ge bruiken, dan wordt ons gas nog goed- kooper. De raad had o.i. best dadelijk een arm verzorger kunnen benoemen, deze functie zal de kosten best opbrengen. Maar daarom niet alleen, er is ook een groot zedelijk belang bij. Maar dan na tuurlijk voor de beide armbesturen, wat de heeren Schilling en Sluiters nu reeds als uitdrukkelijke wensch voor opstelden. G. V. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij K. B. is de heer B. Brutel de la Rivière, oud-luit. ter zee le klasse, in specteur van den havenarbeid in het. tweede en derde district te Amsterdam, met ingang van 1 April a.s. benoemd tot havenmeester van het Noordzeekanaal met standplaats IJmuiden. Ten dienste van het Hoogovenbe- drijf alhier zal voortaan gedurende vijf dagen per week, n.l. van Dinsdag tot Zaterdag, een extra kolentrein loopcn van Heerlen naar Beverwijk. De commissaris van politie te Ber gen op Zoom verzoekt een ieder, die re laties wenscht aan te knoopen met de Ned. Import- en Export Mij. v.h. Griendsven en Co., gevestigd Blauwe- hadstraat 2 aldaar, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Door J. H. werd aangifte gedaan dat van een bouwwerk aan den Rijks straatweg in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eenige planken zijn gestolen. De politie stelt een onderzoek in. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een z.g. bolletje, een kust- visscher, de Z. D. 4 uit Zaandam, in het Noordzeekanaal gezonken. De vis- scherman H. de J. en zijn knechtje wa ren wegens het slechte weer van boord gegaan. Vermoedelijk is er in het scheepje een lek ontstaan door het ijs en is het daardnor gezonken. Maandagmiddag werd door den caféhouder S. uit de Bloemstraat poli- tie-assistentie gevraagd om lastige be zoekers te verwijderen. Toen de politie er heenging, waren de bezoekers al naar een ander café, waar een ruit werd in geslagen. Tenslotte trof de politie ze in het café van C. in de Bloemstraat, waar uit ze toen verwijderd werden. De ge broken ruit zou door R. uit Velseroord vergoed worden. Ook de caféhouder S. uit de Zee straat vroeg Maandag assistentie, daar bezoekers rumoer maakten. Een agent en een rechercheur gingen er heen, waar een al te lastige klant, zekere J. V., verwijderd werd. VELSEROORD. Maandagavond werd aan de poli tie meegedeeld dat op den Zeeweg twee personen aan het vechten waren. Toen de politie er kwam, was de vechtpartij reeds afgeloopen. Later bleek dat het zekere P. en K. waren geweest. Een zus ter van P. deed n.l. aangifte dat. haar broer door K. mishandeld was gewor den. De politie heeft de zaak nu in on derzoek. Vrijdagavond hield de C.oöp. ver bruiks en productievereeniging „De Eendracht" haar jaarvergadering in het gebouw „Concordia". Bij de opening der vergadering bracht de voorzitter de heer C. Hooyberg hulde aan het perso neel der vereeniging die allen hun uiter ste best doen om de coöperatie groot te maken. In het jaarverslag memoreerde de cretaris, de heer Zuurbier, het in het vorig jaar gevierde 121/2-jarig bestaan der vereeniging. De feesten, toen gehou den, hebben niet nagelaten de omzet sterk omhoog te doen gaan. Het. ledental is in 1923 geklommen van 169 tot 184 en het omzetcijfer van de afd. bakkerij van f 23092.38 iin 1922 tot. f 24.301.03 in 1923 en dat der kruide nierswinkel van f 65.099.48 in 1922 tot f 71.073.62. Het saldo winst was voor de bakkerij f 2836.14 en voor de kruide nierswinkel f 2453.71. Het voorstel van het Bestuur om van de bakkerij aan leden uit te keoren 10 en aan verbruikers 9 en van de kruidenierswinkel aan leden 31'., 'v> en aan verbruikers 21/- werd goedge keurd. Medegedeeld werd dat het personeel der vereeniging momenteel bestaat, uit 9 personen en dat aan alle verplichte afschrijvingen ruimschoots is voldaan De aftredende bestuursleden de heeren C. Hooyberg voorzitter en Jac. Zuur bier, secretaris werden herkozen en in de plaats van den aftedenden commis saris de heer P. Verhooyen, die niet ver kiesbaar was, werd voorzii^n door de verkiezing van den heer C. Duineveld. Een voorstel tot statutenwijziging word goedgekeurd. Het bestuur zal deze zaak voor elkaar brengen en dan later met voorstellen bij 'de ledenvergadering komen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten, nadat evenwel nog was meegedeeld dat de divid.-uit- keering zal plaats hebben on Dinsdag 19 Februari, 's middags van 3 tot 6 uur aan het kantoor der coöperatie. Hl. Dbl. Zaterdagmiddag kwam een auto. bestuurd door den heer B. uit Heemste de, den Veiser duinerbuurtweg af in de richting Zeeweg. Op den hoek van den Zeeweg gekomen, kwam uit de richting Driehuis een autobus van den heer Lin deman. De heer B. had toen de kans öf tegen de autobus op te botsen öf tegen een ijzeren hek op te rijden. Hij deed het laatste, waarbij de auto en het hek beschadigd werden. Tegen de bestuurder der autobus wrerd proces-verbaal opgemaakt wegens het niet geven van signalen. De stationschef van het station Velsen deed Zaterdag aangifte dat jon gens in de z.g. Ratels een vuurtje aan 't stoken waren. Toen de politie ging kij ken, was het vuurtje uit en waren de jongens gevlogen. De bazar ten bate der Ned. Herv. Kerk alhier zal worden gehouden van 3—6 Maart. Het schilderwerk van de kerk en gebouwen der Ned. Herv. Gemeente is opgedragen aan den heer M. J. Jimmink voor f 598. VELSEN. Zaterdagmiddag had op Wijker- oog bij de Burgemeester Weertsstraat. een botsing plaats tusschen een vracht auto van de Melkinrichting Velsen en een autobus uit Egmond aan Zee. De autobus liep daarbij ernstige schade op, persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Tegen den bestuurder der vracht auto, H., werd proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Motor en Rijwiebwet. De Chr. Jongensclub alhier houdt a.s. Vrijdagavond een openbare feest- vergadering in het Gymnastieklokaal der Chr. School. Als spreker zal optre den de heer H. Gordeau, secretaris voor het jongenswerk van het Ned. Jonge- lings Verbond. Op Woensdag 27 dezer zal de Chr. Jonge Mannen Vereen. Philadelphia haar jaarfeest houden in hetzelfde ge bouw. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 16 Febru ari 1924: 14- timmerlieden, 8 metselaars, 12 schilders, l stucadoor, 1 mach. houtbe werker, 2 stratenmakers, 2 mandenma kers, 1 kuiper, 1 schoenmaker, 4 ma chinisten, 9 stokers, 6 bankwerkers, 2 smeden, 1 loodgieter, 1 metaaldraaier, 1 electricien, 1 modelmaker, 1 ketelma- ker, 2 zeilmakers, 1 bakker, 4 visschers, 2 kantoorbedienden, 186 diversen. Voor een volle zaal gaf Zondag avond de Tooncelvereeniging „Varia" van Santpoort in Hotel „De Prins" te Wijkeroog eene opvoering van „Eoi'- loos" een drama in drie bedrijven door W. G. van Nouhuis. Daar „Varia" verleden jaar met de opvoering van ,,'t Licht in den nacht" een zeer gunstigen indruk gemaakt heeft, waren de verwachtingen nog al hoog gespannen en we kunnen zeggen, dat ze er aan voldaan heeft. Daar in ons blad dit stuk al eens besproken is, zul len we maar niet in bijzonderheden treden en slechts zeggen, dat de rollen over 't algemeen in goede handen wa ren, ofschoon we in enkele momenten wat hartstochtelijker spel hadden ver langd en dat de cavalerie-luiténant met de woorden bankroet en prestige op ge spannen voet stond. Den laatsten tijd werden in Haar lem, Bioemendaal en Heemstede door verschillende bewoners ijzeren deur matten vermist. Deze bleken gestolen door zekere P. K. uit Haarlem, die eeni ge van deze matten op Wijkeroog bleek verkocht te hebben. Door de recherche van Bioemendaal zijn deze matten, met medewerking van onze politie, in beslag genomen. De dader K. is ter beschik king van de justitie te Haarlem gesteld Vrijdagavond is alhier opgericht een comité van actie tegen de onderwijs plannen der regeering. Dit comité be staat uit de heeren G. Klimp, voor den Rond van Nederlandsche Onderwijzers, A. Wiedemeijer, Federatie Velsen der S. D. A. P. en D. F. G. Schilling voor den 1 Jmuider Bestuurdersbond. Een hulde voor Baron van Tuyll Het bestuur van bet Nederl. Olym pisch Comité heeft besloten een borst beeld te laten maken van wijlen F. W. C. H. Baron van Tuyll v. Serookserken, ten einde dit aan te brengen ter plaatse, waar de Olympische Spelen in 1928 zul len worden gehouden. Het ligt in het voornemen van het N. O. C.-bcstuur de geheele Nederlandsche sportwereld in de gelegenheid te stellen tot. dit huldeblijk hij te dragen. SANTPOORT. Door Z. D. li. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot geestelijk ad viseur van de R.K. Sportvereeniging, al hier, de Weleerw. heer Kapelaan J. Versteeg. VISSCHERIJ. Eet Staatsvisschershavenbedrijf IJmuiden. De Commissie voor de Staatsuitgaven zegt in haar verslag uitgebracht over de rekening van inkomsten en uitgaven van het staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden over 1922, dat de financieele toestand niet alleen zeer ongunstig is. doch dat er. indien geen maatregelen worden genomen, ook weinig uitzicht bestaat op verbetering. Op de winst- en verliesrekening van het bedrijf pleegt de exploitatie van de haveninrichtingen den voornaamsten verliespost te leveren. liet verlies op de haven bedroeg in 1922 f 328.517.41. De exploitatie der vischhallcn leverde in dat jaar een winst op van f 14.934.79 terwijl deze daling in hoofdzaak te wij ten is aan de geringere opbrengst der retributie op den verkoop, welke f 220.248.19Vo bedroeg. De hoeveelheid visch bedroeg in 1922 41.235.000 K.G. en de opbrengst daarvan f 10.824.400. Tot de toeneming der verliezen op de ex ploitatie der haveninrichtingen heeft veel hijgedragen de stijging van het in terest cijfer. Voor dien interest werd in 1922 f 202.347.68 of ruim 59 pet. der totale kosten geboekt. Onder de uitgaven, welke tot de toe neming der op het bedrijf drukkende lasten hebben geleid, trokken in het. bij zonder de aandacht: le. die voor den aanleg van de haringhaven; 2e. die voor de uitbreiding der terreinen door aankoop van duingronden en 3e. die voor de aanschaffing van een tweede droogdok. De balanswaarde -der duingronden steeg door nieuwen aankoop van 80.867.33V2 in 1913 tot f 277.664.01 V2- De exploitatie der beide droogdokken leverde een verlies op van f 12.703.82, terwijl daarentegen in 1916 met het. eerste droogdok alleen een winst werd gemaakt van f 511.20. De rekening van het bedrijf zal in de toekomst alleen, zooal niet zonder ver lies, dan toch met een kleiner tekort kunnen sluiten, indien de uiterste zui nigheid wordt betracht. Verzwaring der lasten van hen, die hun visch te IJmuiden aan de markt brengen, ten behoeve van dit bedrijf, moet nl. vooral in den tegenwoordigon tijd, nu het visscherijbedrijf toch reeds moeite heeft zich te handhaven, zooveel mogelijk vermeden worden. Ten slotte komt. het der Commissie gewenscht voor, dat de Commissie van Advies voor de Staatsvisschershaven te IJmuiden, welke sinds eenige jaren niet schijnt te zijn geraadpleegd, wordt ge reorganiseerd tot een Commissie van Bijstand in het Bedrijf, die krachtig en actief deelneemt aan de oplossing van de vele moeilijke vraagstukken, welke zich, wanneer men naar een doeltref fende bezuiniging wil streven, ongetwij feld zullen voordoen. Imperatief zou o.a. moeten worden voorgeschreven, dat al le ontwerphegrootingen van het bedrijf en alle belangrijke voorstellen in die Commissie behandeld worden, terwijl de leden de bevoegdheid zouden moeten hebben, in de vergadering ter sprake te brengen alles, wat zij in het belang van het bedrijf noodig achten. In de Memorie van Antwoord op de begrooting van Binnenlandsche Za ken lezen we over visscherij het volgen de. Dat de af deeling „Visscherijen" en de daarmede samenhangende visscherij- inspectie veel te weelderig zouden zijn ingericht, wordt na de zeer belangrijke bezuinigingen, die bij dit dienstvak reeds zijn ingevoerd, niet toegegeven. Na de reorganisatie zullen aan de af- deeling „Visscherij en" nog verbonden zijn zeven, aan het bureau van den In specteur der Visscherijen te Amsterdam drie en en aan dat van den Inspecteur te 's Gravenhage twee administratieve ambtenaren. De formatie zal dan onge veer gelijk zijn aan die, welke de Bezui nigingscommissie in haar derde ver slag als noodig heeft aangegeven. Van welke beteekenis de met de re organisatie van den Visscherijdienst verkregen bezuiniging zal zijn, moge hieruit blijken, zoo wordt gezegd, dat het totale aantal ambtenaren hij de af- deeling „Visscherijen" en de Visscherij- inspectie in 1921 72, in 1923 43 bedroeg, terwijl het op 1 Juli 1924, 32 zal bedra gen. Het lossen der bengschepen te IJmuiden Over deze kwestie schrijft A. K. in De Banier, het orgaan van den Chr. Zee- liedenbond, het volgende: „Moties, circulaires en strooibiljetten zijn in den tegenwoordigen tijd een ma nie. In de loop der week 28 Jan.2 Fe bruari 1.1., werden drie strooibiljetten verspreid in de vischmarkt alhier, be treffende een oproep aan vischlossers, vischknechts, kolenwerkers, ijswerkers en alle arbeiders in het visscherijbe drijf; no. 1 van den centralen bond; no. 2 van de Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders; en no. 3 ook van eerstge noemd en bond. De bedoeling was een actie te begin nen tegen de veel besproken stoombeu- gers. De concurrentie ten opzichte der propaganda was oorzaak der drie strooibiljetten en dat de opvarenden der stoombeugers zelf hun visch nog mogen lossen. Ach en wee wordt er geschreeuwd over de schade die de havenarbeiders er van ondervinden, en dat die arme op varenden de visch zelf in de markt moe ten zetten en sorteeren. Er wordt in ge schreven: „opvarenden al kost het jul lie een paar grijpstuivers, doe je mond maar open, dan zullen wij die wel van

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1