de reeders voor je los maken." Maar o wee, als het er op aan komt, dan luidt het antwoord, de havenarbeiders staan niet achter je, ieder moet zijn eigen peultjes doppen; of men fluistert elkan der in, zegt dat niet, maar laat zë dood staken; ze bedoelen de leiders der an dersdenkende organisaties, doch ze we ten wel dat dit beteekent een hopelooze ellende in de gezinnen der opvarenden, enz. Dat heet het algemeen belang dienen. Ik noem het groeps-egoïsme, of hand having van zichzelf ten koste der ellen de van anderen. Dat er havenarbeiders schade van hebben is een feit, maar dat is niet de schuld van die beugers, deze brengen onomstootelijk welvaart waar zij ook martken. Maar de oorzaak ligt bij de havenarbeiders zelf. Als er een behoorlijke werkverdeeling was, al moeten er dan trawlers, die 's Maandags aan de markt zijn, wach ten tot Dinsdag, beteekent dit niets an ders, dan verschuiving, de chaos die nu heerscht is oorzaak dat dezelfde perso nen die Maandag lossen, ook Dinsdag lossen. Zoo is het ook met de Engelsche koppels, de een alles, de ander niets, en dat onder georganseerde menschen, die de organisatie uitmaken, niet de lei ders. Met contributie betalen bestaat geen verschil. Als er geen regeling komt ten opzichte van het lossen, helpt al het werk zoeken niets; het korps havenar beiders wordt steeds grooter; die werk loos wordt beproefd zijn geluk. Nu is er nog een groote moeilijkheid aan verbonden, vischlossen gaat wel, maar visch uit een bun scheppen is ieders werk niet. Er zijn vele havenar beiders die dit kunnen, maar het mee- rendeel niet. Dat een zeeman ook op tijd rust moet hebben is zeker, dat het een droevig be staan biedt is waar. Op de stoombeu- gers gaat men om de 5 reizen 3 dagen naar huis, 'k zeg niet dat dit voldoende is, maar al kost dat lossen niet veel, wie betaald hun reisgeld? Vast staat, als ze zelf niet lossen, blijft men niet aan boord; elk wil naar huis, dat kost geld en moet van het inkomen af; nu kan dat wel als er flink besomd wordt en de laatste reizen had men geen klagen maar dat is geen basis waar men op bouwen mag." Lossen der Beugschepen. Gelijk ook in het Visscherijblad ver meld geworden is, heeft de kwestie van het lossen der beugschepen aan de Rijksvischhal te IJmuiden de gemoede ren weer beziggehouden. Het is vanouds de gewoonte dat dit lossen door de bemanningen der sche pen zelf geschiedt, maar de laatste ja ren is hiertegen weieens opgekomen. Een deel der IJmuidensche arbeiders is zich namelijk in hoofdzaak op het los sen der vischschepen gaan toeleggen en heeft meer en meer de praktijk in gang weten te doen vinden, dat deze werkzaamheid overging van de opva renden naar de z.g.n. vischlossers. Voor de trawlers schijnt dit tenslotte vrijwel vaste gewoonte te zijn geworden, welke gewoonte de vischlossers ook inge voerd wenschen op de beugschepen. Voor enkele weken is hierop weer speciaal aangedrongen geworden. Toevallig viel met deze actie samen een uiting van zekere ontevredenheid van de zijde der IJmuidensche visch- handelaren; geklaagd werd namelijk over onvoldoende pakking en sortee ring van de visch, voorgekomen bij en kele Vlaardingsche beugschepen. Naar aanleiding van ingekomen brie ven heeft de vergadering van het Be stuur der Reedersvereeniging te Vlaar- dingen zich met deze zaken bezig ge houden. Het resultaat der overwegin gen is geweest, dat onder geen beding medewerking zal worden verleend tot het brengen van verandering in het los sen der schepen, welke werkzaamheid geacht wordt te behooren tot de ver plichting der bemanning; het zou in geen geval als een verbetering ge schouwd kunnen worden, als dit werk werd overgedragen aan een groep ar beiders, die verder in geen enkele be trekking tot het schip staan. Bovendien rijzen ook geldelijke bezwaren tegen de verlangde nieuwe regeling, en de hooge- re uitgaven, daaruit, voortvloeiende, zouden toch onvermijdelijk weer ver haald moeten worden op de gages der zeelieden. Wat de klachten der vischhandelaars betreft, erkende de vergadering dat de koopers natuurlijk behooren te verkrij gen, wat hun toekomt, zoowel wat de hoeveelheden, als wat pakking en sor teering aangaat, en er zijn dan ook ter stond maatregelen genomen om dat steeds te waarborgen. N. VI. Ct. Waren het tot nu toe van de Zui- derzeevisschers alleen de Urkers, die voor een deel met hun motórbotters een bestaan zoeken op de Noordzee, dezer dagen kwamen hier ook vier Volendam- mer botters, om op de Noordzee hun ge luk te beproeven. Het Engelsche stoomschip Athena arriveerde hier Zaterdag van Storno- way met 1350 tonnen haring voor de firma Groen. Maandag kwam hier aan de motorlogger Handel en Zeevaart K. W. 160 met 604 tonnen haring voor de N.V. Ommering en Co.'s Import- en Ex port Bedrijf. De stoomtrawlers Falcon Ports mouth, welke door de firma A. de Jong te Vlaardingen zijn gereed gemaakt, vertrekken in den loop der week naar IJmuiden. De visch als volksvoedsel, Amsterdam. Er wordt al het moge lijke gedaan om de visch, als volks voedsel, populair te maken. De vischda- gen der gemeentelijke vischvoorzie- ning, waarop makreel, schelvisch of ka beljauw verkocht wordt, zijn een groot succes geweest. Vaak was om 10 of 11 uur 's morgens al alles uitverkocht, of waren alleen nog eenige dure soorten over. Het slaat dus wel in, al is het ver bruik nog niet, zooals in Engeland, waar gemiddeld 25 kilo visch per per soon wordt gegeten tegen hier 4 kilo. Naar wij vernemen, komt er weldra iets nieuws op het gebied der vischvoor- ziening. De gemeentelijke dienst heeft namelijk ook het recht met particulie ren overeenkomsten te maken, waarbij deze zich verbinden, om de verkoopprij zen te doen bepalen door de gemeente. Op het terrein van de vischhal op de De Ruyterkade is nu een bakkerij in wording, waar de nieuwste Engelsche bakovens geplaatst worden. Deze parti culiere bakkerij komt te staan onder hygiënisch toezicht der gemeente. Deze engros vischbakkerij levert visch aan winkeliers en groote instellingen. Er komt een kleine detail-verkoop bij. Men hoopt hierdoor het verbruik van gebakken visch, dat hier niet noemens waard is, te bevorderen. Het eigenaardige van deze Mabbott- ovens, welke in Manchester vervaar digd worden, en op de tentoonstelling voor volksvoeding te zien waren, is, dat de baklucht en walm door een af voerpijp buiten de keuken wordt gezo gen. Tel. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak betreffende het op een strekdam loopen van het stoomvis- schersvaartuig Annie Y.M. 104. De Raad is van oordeel, dat de oor zaak van het ongeval vermoedelijk een gevolg is van stroom, waardoor het vaartuig uit den goeden koers is ge raakt, terwijl de schipper door den zwaren mist geen verkenning had dan de boeien of aan het land. 't Ware zeker voorzichtiger geweest, indien de schipper bij den heerschen- den mist buiten de pieren gewacht had, vooral omdat, toen de buitenpieren ge passeerd waren, het geluid van het mistsein, dat achter de Annie was ge komen, den schipper verder niet kon leiden, zoodat hij moest afgaan op den gestuurden koers. Bij het zien van het roode vuur van den strekdam had de schipper onmiddellijk achteruit moeten -laan, al zou dit het ongeval niet voor komen hebben. De Raad acht in deze geen aanleiding aanwezig om den schipper een diciplinaire straf op te leggen, omdat, hoewel hij niet de groot ste voorzichtigheid betracht heeft, toch niet kan worden gezegd, dat het onge val door zorgeloosheid of zelfs onvoor zichtigheid is veroorzaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Speldjes Ned. Olymp.-Comité. De verkoop van bovengenoemde speldjes bij den wedstrijd Stormvogels- A. S. C. op jl. Zondag heeft opgebracht f 84.52. Winterlezingen. A.s. Vrijdag zal de laatste lezing in dit seizoen worden gehouden in het Ge bouw voor Chr. Belangen, waarin als spreker zal optreden de heer Dr. S. Berkelbach van den Sprenkel", met het onderwerp: „Het Gebed." De Volkenbond. Vanwege de Centrale Commissie voor Arbeidsontwikkeling uit de.S. D. A. P. en den IJmuider Besturen Bond trad Dinsdagavond iri „De Willem Barendsz' op Mr. Dr. J. H. van Meurs om te spre ken over het onderwerp: In en om den Volkenbond. Er was slechts zeer matige belang stelling dit onderwerp te hooren behan delen door dezen spreker, die persoon lijk in Genève het werk van dien bond heeft leeren kennen. Nadat de voorzitter, de heer P. F. C. Roelse, de vergadering geopend had, begon Mr. van Meurs met de mededee- ling dat hij een meer grootsche indruk heeft gekregen van het werk dat in Ge nève gebeurt dan de meeste Nederlan ders hebben, die op een afstand de be- teekenis onderschatten, ook in de kringen der S. D. A. P. Hij herhaalde nog eens de historie van het ontstaan van den bond, een idee sinds bet jaar 1300 wel gepropageerd maar tot werke lijkheid geworden in 1919 bij den vrede te Versailles e.a., vooral op aandringen i van president Wilson en in practischen zin mede door het optreden van Smuts. I De eigenlijke oprichting geschiedde door 29 overwinnende staten waarne vens 13 staten o.a. Nederland, door hun onmiddellijke toetreding als oorspron kelijke leden zijn erkend. Nadien zijn nog 20 staten toegelaten na ballotage en slechts weinige staten ter wereld staan er buiten, waarvan Duitschland, Rus land met aangrenzende staten, Amerika mitsgaders de republiek Ecuador de be langrijkste zijn. Vervolgens besprak hij de inrichting van den bond in 3, zelfstandig in het pact genoemde organen: le. het secretariaat onder leiding van den secretaris-generaal Drummond; 2e. de raad bestaande uit vertegen woordigers van 4 permanent aangewe zen groote staten en 6 niet permanent aangewezen kleinere; 3e. De Assemblée of algemeene ver gadering waarin alle leden vertegen woordigd moeten zijn door 3 afgevaar digden die te samen 1 stem hebben. Het secretariaat heeft niet alleen de directe administratie maar in gevallen van oorlogsgevaar heeft het bovendien zelfstandig de raad bijeen te roepen. Voorts heeft het met den raad leiding te geven aan al het internationale hu manitaire werk dat onder de auspiciën van den bond verricht wordt. De taak van den raad is feitelijk in beginsel on beperkt daar zij nevens het speciaal genoemde werk alles verrichten moet wat noodig is voor het instandhouden en brengen van internationale samen werking. Als bijzondere taak heeft zij nog het toezicht op de onder mandaat staande vroegere Duitsche koloniën en de re geering van het Saarbekken. Verder het toezicht op alle werken op humanitair en politiek-juridisch gebied van den volkenbond. Een zeer bijzondere taak heeft zij ter voorkoming van oorlogsge vaar; is dat gevaar van algemeenen aard dan geeft zij ongevraagd niet bin dende adviezen, doch is dat gevaar van zoo directen aard dat er leden van den bond in een oorlog dreigen betrokken te worden dan kunnen die adviezen verbindende kracht krijgen (desnoods door geweld te handhaven). Voorzoover zij er geen zitting in hebben krijgen als dan voor dat geval de betrokken staten een tijdelijken zetel in den raad en de besluiten zijn slechts bindend indien met algemeene stemmen genomen. Dat rapport moet de raad vaststellen binnen 6 maanden nadat het verschil tot hare kennis kwam en ook in geval geen bindend besluit is genomen mag geen staat een oorlog beginnen binnen 3 maanden na het uitgebrachte rap port. Men hoopt door deze speling van 9 maanden ook in dat geval nog een oorlog te voorkomen. Feitelijk staan zelfstandig naast den bond, alleen door finantiëele banden er mee verbonden de internationale orga nisatie voor den arbeid en het interna tionaal hof van Justitie te 's Gravenha- ge. Het derde orgaan van den bond, de Assemblée heeft in het algemeen een taak eenigszins gelijk aan den raad en door de andere stemverhouding waar door de kleinen meer invloed hebben zijn botsingen daarmede niet uitgeslo ten. Doordien de Assemblée het bud— gedrecht bezit is zij echter tenslotte de machtigste. Na de pauze besprak de spreker de werkwijze van den bond zooals hij eerst de inrichting behandeld had. Daarbij wees hij er vooral op dat de omstandig heden in economisch en in politiek op zicht zeer moeilijk waren tooi: de bond ontstond. Doch men vordert. Veel werk van internationale beteekenis gebeurt onder leiding van het secretariaat. De publieke opinie aller landen zooals die uitkomt in de Assemblée is van on schatbare waarde. Een sfeer van onder ling politiek vertrouwen wordt door den bond geschapen waardoor het h.v. mogelijk was het Grieksch-Italiaansch conflict dezen zomer tot bedaren te brengen. Daartegenover staan betrekke lijk geringe kosten die de bond mee brengt. Haar geheele budget bedraagt ongeveer f 12 millioen. De bond is on getwijfeld de beste internationale or ganisatie tot heden, technisch volledig toegerust en steeds paraat indien er ge vaar dreigt. Ook beter dan de socialis tische internationale organisatie. En hier kwam spreker in dezen kring op de speciale roeping der sociaal-de mocraten in dit opzicht. In den volken bond blijkt het mogelijk dat het kapita lisme internationaal orde brengt in de plaats van wanorde. Nu moet er bij de regeeringen op aangedrongen worden dat ook sociaal-democratische afge vaardigden mede worden benoemd. Wellicht heeft de volkenbond op soci aal terrein een roeping waartoe de staat, door haar politieke organisatie inderdaad onmachtig is. Als men overal in de S. D. A. P. vol doende aandacht aan dit internationa le lichaam wijdt dan zal hier op onge dachte wijze vervuld kunnen worden het: Proletariërs aller landen, vereenigt U. Daar niemand meer vragen wenschte INGEZONDEN MEDEDEELING. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met PUROL Doos 30 en 60 ct. Bij Apotii. en Drogisten. 281 te stellen aan den spreker sloot de voorzitter daarna de vergadering. Over de plannen van Gedep. Staten voor een wegennet in onze provincie, schrijft De Telegraaf: Twee leemten vallen in het ontwor pen plan direct in 't oog. Het zijn deze: noch IJmuiden, noch de Zaanstreek zijn rechtstreeks met Amsterdam verbonden. Ten aanzien van een verbinding Am sterdam-I Jmuiden merkt de hoofdin genieur op, dat daaraan z.i. nu reeds behoefte bestaat, doch dat het initiatief eerder van Amsterdam en het rijk, dan van de Provincie diene uit te gaan. Het is een opvatting, maar of ze juist is, mag betwijfeld worden. Al heeft Am sterdam speciaal belang bij die verbin ding, wat misschien reden zou kunnen zijn voor een aparte bijdrage in de kos ten, er zullen toch ook andere deelen van de provincie van profiteeren. We denken b.v. aan het Gooi en zijn voor ziening van zeevisch. Maar bovendien Amsterdam hoort toch ook tot de provincieHet telt 52 van de inwo ners en welk aandeel draagt het in de algemeene lasten? De Staatscourant bevat de statu ten van de N. V. Visscherij Mij. Tarbot- bank alhier. Feestavond „Halleluja". Met een humoristisch speechje opendc de voorzitter van Halleluja Dinsdagavond in het Gebouw voorj Chr. Belangen den feestavond van het Chr. Gem. Koor „Hal leluja." Waaraan deze feestavond gewijd was vermeldde het sober opgestelde pro gramma niet. Ook ontbraken de tekst der liederen en waren niet vermeld de solo nummers door Mej. H. van Zutphen te spelen, evenmin de naam en de herkomst van het Dubbel Mannenkwartet. Een vrij onvolledig programma dus, doch gelukkig een uitvoering, die gelukkig ver boven deze onvolledigheid uitstak. 't Is ruim een jaar geleden, dat we dit koor voor het eerst hoorden en we kunnen met voldoening melden, dat het sedert dien met groote schreden is vooruitgegaan, zoowel quanlitdief als qualitaiief. Vooral de sopranen v/aren frisch, helder en muzi kaal, ook de alten pasten zich daarbij uit nemend aan en de heerenpartijen, och, daarvan kunnen we weinig meer zeggen, dan dat het meer en minder hooge en meer en minder lage mannenstemmen zijn. Tenoren en bassen klinkt wat wijdsch voor deze stemmen. Doch als geheel heeft het ons groote voldoening geschonken. Vooral m „Serenade van een Landsknecht". Behoudens enkele ongelijke inzeilen heeft het Dubbel Mannenkwartet een goeden pretügen indruk op ons gemaakt. „Het lied aan den Gangspil" lijkt ons meer geschikt voor een Mannenkoor, doch „Sur les Remparts" (op de Bolwerken) en „Donm We'len", waren juweeltjes. In het eerste vlo k vooral de solo van den eersten tenor subliem. We willen dit kwartet niet vergelijken met het Haarlemsche „Internos"- Dat was gaver, meer samengesmolten ?n dieper van toon. Het kwartet van hedenavond miste den zwaren bas van een Paradijs, doch de 'tenoren behoefden voor de Haarlemsche soms niet onder te doen. Het had zeer mooie, welluidende momenten en hel vol deed den toehoorders in hoogen mate. Mej. Hanna van Zutphen hebben we leeren kennen als een hoogstaande musi cienne, dit- met goed beheerschte techniek en een warme voordracht ons ongemeen bekoord heeft. De Serenade (Kubelik) van Didla met Sordino gespeeld klonk ragfijn en de Rêverie van Vieuxtemps, maakte een diepen indruk door muzikaliteit en ge voel. Haar streek is warm en vast en de doublures waren af en fijn. Zij had een bloemenhulde in ontvangst te nemen die alleszins verdiend was. Zoodat met elkaar het muzikale gedeelte van het programma, zoowel instrumentaal als vocaal veel te genieten heeft gegeven waarvoor de artistieke leider, den heer Theo van Zutphen alle lof toekomt. Dat het meer intieme tweede gedeelte van het programma tot vreugde en jolijt heeft gestrekt, daarvan zijn wij overtuigd, wegens de gezellige feestelijke stemming die er onder de jongelui en ook onder de ouderen heerschte en die, dat spreekt wel van zelf geen plaatsje onbezet hadden ge laten. VELSEROORD. Concert Hosanna. De Chr. Zangvereeniging Hosanna alhier, directeur de beer P. v. d. Ro- vaart te Amsterdam, heeft gisteravond een concert gegeven in het Patronaats gebouw, dat bijkans geheel bezet was. Wat Hosanna zelf gaf, bestond uit vier kleine koorwerkjes. Dat is toch wel heel mager en we vragen ons af of het koor het nu niet verder kan brengen dan tot het zingen van een paar liede ren. Want op haar concerten wordt het grootste deel van het programma meesttijds ingenomen door medewer king. Zeker, dezen avond alleen maar door haar eigen kinderkoor. Maar dit hoorden we liever een avond afzonde- lijk. We zouden juist zoo gaarne wat meer van Hosanna hooren, b.v. een cantate of een deel van een oratorium, omdat de heer v. d. Rovaart zulk een uitnemend dirigent is en met het eenvoudigste stemmateriaal zoo heel veel weet te be reiken. Dat bleek uit de gezongen lie deren, waarvan Pelgrims Nachtlied van Rich. Hol wel het schoonst werd ver tolkt. Hoe prachtig is deze zang van gedragen rythme, sober en toch melo dieus. Behalve enkele vlekjes, als het te vroeg inzetten van enkele stemmen bij den derden regel, was dit lied af, sta tig en vol ingetogenheid was de voor dracht. Niet zoo mooi was de verklanking van het Gebed van Schubert, hoewel dit niet ligt aan den componist, een der be genadigden onder de toonkunstenaars. Maar als het nog een paar maal gezon gen is, zal het koor het wel beter onder de knie hebben. De solopartijen in dit opus werden vervuld door de dames Cato v. d. Kaay, sopraan en Rie v. d. Rovaart, alt, en de heeren J. Gerhards, tenor en J. Schouten, bas, allen van Amsterdam. Zij voldeden allen zeer goed, al vonden wij de alt beter op dreef in de kindercantate. Van de twee andere door Hosanna gezongen liederen vonden we „IJs" van Leo Mens een zeer onbeduidend werkje; zeer mooi daarentegen was Psalm 118 van E. WettigWeisenborn, de Over- ijselsche componist. En mooi werd deze psalm ook vertolkt. Hosanna's kinderkoor hebben we de zen avond weer met bijzonder genoegen gehoord. Naast een aantal kleine lied jes zongen de kinderen de cantate „In 't plantsoentje" van J. P. J. Wierts, op woorden van Anna Sutorius. Het is een allerleukst werkje, dat Wierts met fijne muzikaliteit heeft getoonzet. Het para plulied komt hierin voor en dat is het beste, wat het kinderkoor presteeren kan. De voordracht daarvan is in één woord af. Mej. J. v. d. Rovaart begeleid de op zeer te roemen wijze. Eén ding (we hebben het vroeger al meer gezegd) blijven we verbazend hin derlijk vinden. NI. dat de directeur meezingt, waardoor zijn stem zoowel bij het groote- als bij het kinderkoor pre-domineert. Als de heer v. d. Rovaart dit kon afleeren, zou de schoonheid van het geheel er zeer door winnen. Alles bijeen genomen, was er dezen avond veel schoons te genieten. Maar we blijven bij wat we in 't begin op merkten: we zouden zoo gaarne eens een mooie uitvoering ven Hosanna zelf hooren. Fr :s met het koor nog veel te bereiken, zomyel I ij de bassen als bij de tenoven staar goede krachuHt en ook de alten mogen er zijn. De sopranen deden in Gebed van bun kunnen bl j.ken, maar toch hebben zij eenige versterking .wel noodig. De voorzitter, de heer TI. Klces. die hij deu aanvang de blijdschap der ver- eeniging had vertolkt, dat zij door het bouwen van deze zaal eindelijk in staat was een (het eerste) concert te Velser- oord te geven, dankte aan 't eind alle medewerkenden cn eindigde met liet uitspreken van het Onze Vader. De dames-solistoa, de pianiste en ook Mej. C. van He.vst, die in Gebed de or gelpartij vervulde, ontvingen uit han den van eenige meisjes van het kinder koor bloemen. Het kinderkoor gaf nog een toegift en ook Hosanna, dat op werkelijk sublie me wijze „Domine salvon fac Regina nostram" vertolkte. Zondagavond vierde de af deeling van Beverwijk en omstreken van den R. K. bond van P. T. T.-personeel „St. Pe trus" baar 12V2 jarig jubileum in bet St. Fidelisgebouw alhier. Tevens had de wijding van het vaandel dezer af deeling St. Agatha, plaats. De voorzitter, de heer Chr. Duin, heette de aanwezigen welkom, bijzon der den geestelijken adviseur, de honds- voorzitter en de vertegenwoordigers der zustervereenigingen, uit Haarlem, Alk maar en Zaandam. Na de korte plechtigheid van de vaan delwijding, verricht door den geestelijk adviseur, den wel eerw. heer kapelaan van der Burg, en het toepasselijk woord van opwekking door dezen gesproken, werd 't woord verleend aan den heer van der Broek, voorzitter van „St. Pe trus", tot het houden van de feestrede. Spr. wensche de jubileerende afd. St. Agatha geluk en hoopte, dat deze af- deeling een sieraad mocht blijven aan de kroon van St. Petrus. Spr. vroeg zich af, welke feestklanken hij zou kunnen laten hooren in dezen tijd van malaise, waarin de ambtenaren en vooral de kleine ambtenaren het zoo hard te ver antwoorden hebben. Wij worden uitge-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2