Dienstbode Een net Dagmeisje Dagdienstbode Voor Naaiwerk Jonge vrouw Loopjongen P. BOTMAN. Pakkisten te koop. Flinke Jongen Zit-Slaap kamer, ong. Kamers Papegaaienkooi, wit Angorapoesje. kreten voor parasieten en wij vragen ons in groote onzekerheid af: zijn wij te jong of te oud, zullen wij „afvloeien" of gepensionneerd worden. Er is echter wel reden tot feestvieren op dezen dag, waarop wij herdenken het l^-jarig bestaan dezer afdeeling. Spr. herinnert aan hetgeen in dien tijd door de sociale organisaties is tot stand gebracht. Met vreugde constateert hij, dat wij niet meer hebben de ongelimiteerde werk- en rust tijden van vroeger; dat nu ook het P. T. T.-personeel behoorlijk den Zondag kan vieren. Echter moeten de leden mede werken met het bondsbestuur, moet de organisatie versterkt worden. Want veel moeite en arbeid zal het kosten, om de versiechteringsplannen van de mi nisters ten opzichte van de ambtenaren tegen te houden. Spr. eindigde zijn toe spraak met een vurige opwekking tot de leden, om immer eendrachtig samen te werken en trouw te blijven aan het vaandel. Namens de af deelingen Haarlem, Alkmaar en Zaandam feliciteerde de heer Briefjes de afd. St. Agatha met de wijding van haar vaandel en haar jubi leum. Hierna werd het zeer uitgebreide pro gramma verder afgewerkt. Bijzondere vermelding verdient wel de heel mooie zang van den heer Aris, bariton. Ook de heer Heinis, tenor, verleende op voortreffelijke wijze zijne medewerking. Een muziekgezelschap uit Haarlem wist op kostelijke wijze de goede stem ming er in te houden. De groote zaal was goed bezet met leden en genoodigden. Tot het einde heerschte er een opgewekte stemming. Vermelden wij nog, dat een verlo ting plaats had, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan een liefdadige in stelling. Vrijdagavond vergaderde het Ka tholiek Drankweer-Comité te Velsen, in 't Patronaatsgebouw. Besloten werd, om te trachten overeenstemming te be reiken met Centraal Drankw. Comité inzake de actie tot verkrijging van een tapverbod. Verder werd het bestuur opdracht gegeven, om plannen te ont werpen tot het voeren van een groote actie in de zomermaanden. N. Hl. Ct. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: F. M. Jongens—Kraay- enveld, z.; W. Dekkerde Haan, z.; B. TroostUit de Bosch, z.; G. Prinssen- v. Kooten, z.; C. E. DikMijzen, z. Overleden: Willem Moojen, 71 j., echtgen. v. W. Visser; Adriana Kohier, 57 jaar, echtgen. van J. J. v. Wort. SANTPOORT Verleden week werd de Directeur van het Postkantoor ziek. Logisch was, dat een ambtenaar van Haarlem of Omstreken zijn plaats zou innemen. Toch is hier voor gekomen: een waar nemend directeur uit Alkmaar. Zeker voor de bezuiniging(P) want zoo iemand is heel wat kostbaarder. N. Hl. Ct. De Staatscourant bevat de statu ten van de N.V. Nederlandsch Syndi caat, Export-Centrale voor Oost-Euro pa en den Balkan alhier. Na een lang afscheid treedt Maandag a.s. onze kinderzangvereeniging „Kinder vreugd" weer eens voor het voetlicht. Waar o. m. de cantate van Cath. v. Renne: „De schoonste Feestdag" en hei kinder zangspel „Jantje in Modderstad" op he programma staan, belooft het een mooie avond te worden. „St Engelmundus", de R K. Tooneel- vereeniging, een onderafdeeling van de R. K. Propaganda club van dien naam voerde Zondag j 1. in „Zömerlust" een tooneelspel in drie bedrijven, „De Hellas" genaamd, ten tooneele. De zaal was slechts gedeeltelijk bezet, wat voor de jonge ver eeniging zoo al niet ontmoedigend toch minder pleizierig was. Door de aanwezigen werd echter naar waarde genoten. Zondag a.s. treedt „St. Engelmundus' wederom op. Hopen we dan op een ge- vulden zaal. Het verbouwen van een heerenhuis en de bouw van een auto-garage te Amster dam is opgedragen aan de firma Arisz en Visser van hier. BINNENLAND. Tentoonstelling der Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden te Haarlem. Bovengenoemde vereeniging wilwederom een tentoonstelling organiseeren in het „Blauwe Kruis", Oude Oracht 20, te Haarlem. Deze tentoonstelling zal te zien geven allerlei hulpmiddelen voor slechthoorenden, niet alleen gehoorapparaten (die beproefd en gekocht kunnen worden), doovenbellen, fietsschilden, kloppers enz., maar ook leer middelen in gebruik bij het onderwijs van S. H. kinderen. Op deze tentoonstelling zal een Kerk- telephoon en een „vielhörer" (luidspreker, groeptelephoon) gedemonstreerd worden. Tot dekking der kosten zal een verloting gehouden worden en de commissie hoopt hiervoor de noodige prijzen ten geschenke te krijgen. Penningmeesteresse is Mej. D. J. Sanders van Loo, Aalbertsbergstraat l,j Haarlem. Kamer van Koophandel. De eerstvolgende vergadering van bo vengenoemde Kamer zal worden ge- j houden op Dinsdag 4 Maart 1924. Voor belanghebbenden ligt op het Bureau der Kamer vau Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken, Kruisweg 70 te Haarlem, ter inza ge een verslag van de Italiaansch-Ne- derlandsche Kamer van Koophandel, bevattende tal van bijzonderheden, omtrent verschillende onderwerpen. Nationale betoogjing voor Plaatselijke Keuze. Gehouden te den Haag, Zaterdag 16 Februari 1924. Tusschen 1 en 2 uur voerden de trei nen massa's meetinggangers te station den Haag H.S.M. en den Haag S.S. aan. In twee groote optochten werd van de beide stations opgemarcheerd naar Het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen en de groote zaal in den Dierentuin Beide zalen werden tot in den nok gevuld en waren geheel behangen met vlaggen en vaandels der vertegenwoor digde organisaties. De regeering was vertegenwoordigd door den Minister van Onderwijs en den Inspecteur der Volksgezondheid, terwijl verschillende kerksynoden hun ne afgevaardigden hadden gezonden. De vakbeweging maakte door haar flinke opkomst een goed figuur. De voorzitter, de heer P. v. d. Meulen, constateerde in zijn openingswoord dat ruim 4000 betoogers aanwezig waren, vertegenwoordigende circa 600 vereeni- gingen. De zangvereeniging „De Stem des Volks" vulde met haar circa 200 leden het podium en zong: In der Marien- Icirche, Morgenrood, Salve Regina en Naar het licht. De Geheelonthouders Muziekvereni ging „Kunst voor het Volk" zorgde voor het muzikale gedeelte. Het woord werd gevoerd allereerst door Prof. Dr. v. Embden, die het voor stel wetswijziging, plaatselijke keuze mogelijk makende uiteen zette, daarna door freule L. S. van Hania van Wei- dum die het alcohol vraagstuk behan delde hoofdzakelijk gezien van ethische zijde, de heer F. S. Noordhoff sprak over de noodzakelijkheid van samen gaan van de vakbeweging en geheel onthouding, Dr. A. A. Phaustiehl over de wijze waarop de verbodswet in Ame rika tot stand kwam en haar gunstige resultaten, terwijl Ds. G. Horreus de Haas de rij van sprekers sloot met bet vestigen van de aandacht op het inter nationale karakter dat de drank strip' heeft aangenomen. Alle sprekers werden luide toege juicht, vooral Dr. Pfaustiehl, die alp Amerikaan het nog wel eens te kwaad had met onze taal, mocht zich in de bij zondere sympathie der aanwezigen ver heugen. Sprekers voerden het woord zoowel in den Dierentuin als in de zaal van het Gebouw voor Kunsten en We tense-happen. Aan het slot der bijeenkomst stelde Ds. A. J. Montijn, die toen den voorzit tershamer hanteerde, de volgende mo tie aan de orde, die onder groot enthou siasme met algemeene stemmen werd aangenomen: Motie. „De groote vergadering, gehouden op 16 Februari 1924 te 's-Gravenhagg, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, bijgewoond door ruim 4000 personen, vertegenwoordigende 600 or ganisaties en kolleges van zeer uiteen- loopende godsdienstige en politieke richting, uit alle deelen van het land, overwegende, dat ook in deze moei lijke tijden nog steeds tot onbereken baar nadeel voor onze volkskracht, het alkoholisme onder ons volk voortwoe kert, overwegende, dat de allereerste be zuiniging kan worden gevonden op het overbodig en veelzins schadelijk genot middel, de bedwelmde dranken en dat deze bezuiniging behalve aan de maat schappelijke, ook aan de zedelijke er geestelijke verheffing van het volk ten goede moet komen, overtuigd, dat bij een overgroot deel van ons volk de uitdrukkelijke wensch bestaat, dat om al deze redenen, de drank verlei ding zal worden vermin derd, en zoo mogelijk verbannen, spreekt als haar begeerte uit, dat ten einde aan het volk de gelegenheid te verschaffen, om deze meening te doen blijken, hetzij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangige initiatief voorstel inzake Plaatselijke Keuze spoe dig tot wet zal worden verheven." Daarna werd de betooging gesloten en spoedden de verschillende deelne mers zich naar de stations om, na een voor hun doel geslaagden dag, hunne haardsteden weder te gemoet te reizen. Wij zagen doeken en vaandels uit bij na alle deelen van het land, Goes was evengoed vertegenwoordigd als Olden- zaal, Groningen en Friesland. Uit onze gemeente merkten wij een 25 tal vertegenwoordigers op van ver schillende drankbestrijders- en vakver- eenigingen. De vereeniging tegen overmatige Be perking onzer Drankgewoonten ver spreidde op ruime schaal een ge schriftje „Waarom geen plaatselijke Keuze", terwijl verschillende café's de bekende plaat vóór en na P. K. voor hunne ramen hadden hangen. Een vrouw met karakterl Bij het armbestuur te Huizen kwam- een vrouw de f 6 terugbrengen, die haar man als steun had ontvangen, niette genstaande hij die week gewerkt en dus verdiend had. Ze verklaarde niet on- noodig van „de armen" te willen trek ken! Fallllssamenten In Nedarland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgelocpen week, eindigende 15 Febr. in Nederland uitgesproken 99 faillissemen ten tegen 93 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van Januari tot en met 15 Febr. 1924 606 faillissementen tegenover 549 ovei hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 17 Febr.: San- dar, st,„ Swansea, steenkolen, Papier fabriek; 18 Febr.: Recto, st., Swansea, id., id. Vertrokken 19 Febr.: Sandar, st. DUIKEN. In de „Heldersche Courant" van de vorige week troffen wij onderstaand ar tikel aan, waarin waardeerend gespro ken wordt, over het werk van één onzer plaatsgenooten. Het naspel van een scheepsramp wordt daar aan de Buitenhaven afge speeld. Het is het naspel van een trage die, die op de kust van Texel werd op gevoerd en bij welker opvoering het weinig scheelde of talrijke menschen levens waren daarbij verloren gegaan. We vergeten spoedig, o, zoo spoedig, doch wanneer we ons herinneringsver mogen scherpen, dan kunnen we ons waarschijnlijk de gebeurtenis in de her innering roepen, dat bij een tocht der reddingsboot van Eierland, die red dingsboot door een grondzee werd om slagen, juist op het moment, dat men met de geredde schipbreukelingen van de Duitsche lichter „Wilhelm" naar den wal zou stevenen. Door handreiking; heeft men toen be manning en schipbreukelingen op het droge weten te krijgen. Dit even ter opfrissching van het ge heugen. Nadat de lading ijzer voor een gedeel te was gelost, heeft men de „Wilhelm' toen te Nieuwediep binnengebracht en vele handen verdienden hier een dag loon met de verdere lossing. Een schuit met ijzeren platen en bandijzer, die in de Buitenhaven lag, kapsijsde tijdens den ijsdrang in de ha ven en lag daar voorloopig rustig. Geen snars was er van die lading te zien en iemand, die met het voorval on bekend was, zou niet vermoeden kun nen, dat daar op den havenbodem nog voor een aardig kapitaaltje rustte. Meende men, dat dat ijzer ten prooi zou vallen aan den tand des tijds, de mannen, die er belang bij hadden dachten daarover anders en men stelde de oude „Dolfijn" in actie, die al zoovele malen ha.ndlangers-diensten had ver richt om iets, dat door de wateren der zee was overspoeld, naar boven te krij gen Het spreekt vanzelf, dat de „Dolfijn slechts handlangersdiensten zou kun nen verrichten, want de mannen van duikerservaring en bergingservaring zouden de hoofduitvoerders van dat werk moeten worden. De vaste duiker van de firma Bu reau Wijsmuller, Jan van Drimmelen iemand, die een der beste duikers van ons land genoemd mag worden en in één adem genoemd wordt met mannen als de Sperlings, de Niemanns en niet te vergeten met onzen eigen plaatsge noot Jan Bijl, moest hier het duikers- karwei opknappen. In de grillige tusschenpoozen tusschen wintergeen winter had ook „Jantje" zooals hij bij voorkeur door de man schappen schijnt te wordt toegesproken, eenige duikoperaties uitgevoerd, doch de temperatuur van het water had dan telkens een spaak in het wiel gestoken. In zoo'n „om en bij het vriespunt" temperatuur van het water had men telkens moeite om het bloed van Jan': banden boven de temperatuur van 0 0 C te brengen. Met de beproefde methode der wrijving wist men dat te bereiken, doch het is te begrijpen, dat de meest geharde persoon ten slotte het bijltje daarbij moest neerleggen. En zoo werd gedurende een paar da gen het werk stopgezet; doch nu de winter schijnt afgezwaaid te zijn, heeft men die duikerij weer ter hand geno men en onverpoosd daalt „Jantje" naar de grillige diepte van de buitenhaven, waar hij zwijgzaam, doch doortastend, de klemschroef draait tegen de platen, waardoor de platen kunnen worden op- geheschen of de kettinglijn slaat om een bundel bandijzers om die eveneens te doen ophijschen. Geen andere verbinding heeft hij met de buitenwereld, dan een touw, gehou den om zijn middel, waaraan hij, door het geven van rukken, zijn seinen naar de „Dolfijn" zendt aan den man, die daarop, actief oplettend, moet reagee- ■en. De andere mannen aan boord bedie nen takel en winch en niet te vergeten de mechanisch gedreven luchtpomp, die den duiker geregeld lucht toevoert en welker uitwerking men kan gadeslaan aan de woeling der luchtbellen aan het wateroppervlak. Gestadig, zonder overhaasting, kalm en wel overlegd gaat dat werk door en eischt van de mannen een groote mate van verantwoordelijkheidsbesef. En als ik dan verder langs den stel- dringt meest altijd dit tot me door: wat een uithoudingsvermogen van den duiker; wat een kalme oplettendheid van den man aan het sein touw; wat een nauwgezet werken van de mannen aan takel en winch. E nals ik dan verder langs den stei ger slenter en de mannen aan boord van de pas aangekomen garnalenvisc.h- schuiten druk bezig zien met bet zeven en uitzoeken der garnalen, het koken der garnalen en het werpen op de af- koelplaten, terwijl de temperatuur soms onder nul en dan weer even daarboven is, dan dringt er weer iets in mijn her senpan en wederom zegt mij iets: wat een arbeidszaamheid, wat een „strug gle for live", en als zooveel malen tevo ren krijg ik respect voor den arbeid van een ander. En het lijkt me van bijzonder op voedkundige waarde als we onze kinde ren eens meenemen en niet alleen hen, zoo bij onzen neus langs, wijzen op der- gelijken arbeid, doch op allen arbeid, die met opgewekheid, nauwgezetheid en kracht wordt verricht. Daarmee kunnen we hun bijbrengen dat alle arbeid respect afdwingen kan en dat in heel het maatschappelijk ge beuren geen deel van dien arbeid kan worden gemist, wil niet onvermijdelijk de andere deelen daarvan schade on dervinden Daarom hoog de arbeid, die met zorg en opgewektheid wordt verricht en vooral: waardeering daarvoor! Robinson. Heden overleed te West-Ter schelling na een geduldig lijden onze lieve tante Mej. GRIETJE BAKKER geb. de Vries, in den ouderdom van 44 jaar. Haar liefhebbende Nichtjes en Neefje Mini van Dijk Tootje Blankers Mini Blankers Pietje Blankers. IJmuiden, 15 Februari 1924. Enschedeslraat 26. gevraagd, voor dag en nacht, v. g. g. v. Adres Mevr. GRAUEN- KAMP, Wilhelminakade 62 boven. terstond gevraagd. Adres te bevr. aan het bureau van dit blad. EEN FLINKE gevraagd. Aanmelding tusschen 7 en 8 uur. Adres JAN KRUGERJo, Kanaalstraat 40. of iets dergelijks, biedt zich aan een net Meisje voor enkele dagen per week. Adres: Tuinderstraat 74, Velseroord. OFFICIEEL. HINDERWET. vraagt 1 of 2 werkhuizen per week of schoonhouden van kantoor. Adres bureau van dit blad. gevraagd. Aan hetzelfde adres gevraagd, om direct in dienst te treden, niet boven 16 jaar. Meubelhuis, Wijkerstraatweg 15, Wijkeroog. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare HEER zoekt in Oud-IJmuiden kennis dat ter Gemeente-secretarie ter i een frissche inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Koninklijke Handelsmaatschap pij Boeke en Huidekoper, te Haarlem, namens de N.V. Haagsche Maatschap pij tot Exploitatie van Boter- en Mar- garinefabrieken, te 's Gravenhage, om Te huur „evraa„d vergunning tot het oprichten van een 5 8 8 margarinefabriek, waarin gebezigd zul- j len worden 2 electromotoren resp. van 71/2 en 2 P.K. en een laagdruk-stoomke- L tel van 0.5 Atm., op het perceeel kadas-gezin (3 personen). Fr. Br. onder traal bekend Gemeente Velsen, Sectieletter O B. aan Boekh. S. van Dorp, H, No. 3205, plaatselijk bekend Rijks- j alhier, straatweg, Wijk G No. 185. 1 Op Woensdag, den 5 Maart 1924, des j voormiddags te elf uren, zal ten Ge- f meentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren- j gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. b. b. h.h. Br. onder No. 2186, l bureau yan dit blad. met gebruik van keuken, door klein TE KOOP een zware, koperen met SPREKENDE PAPEOAAI. 1 Adres bureau van dit blad. Burgemeester en Wethouders der ge-finvpnhl!C ip' htlllf meente Velsen brengen ter openbare UUVCIlUUli) IC llUUr kennis, dat ter gemeente-secretarie ter lop netten stand, voor klein gezin, inzage ligg'en stukken betreffende een Br. onder No. 2185, bur. v. d. blad. door het Departement van Oorlog voor- genomen oprichting van eene schietin- richting op het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie K, No. 433. Op Woensdag, den 5 Maart 1924, des voormiddags te elf uur, zal in het ge bouw van het Provinciaal Bestuur aan de Jansstraat te Haarlem gelegenheid bestaan om bezwaren hiertegen in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zij, die bezwaren hebben, kunnen drie dagen voor het bovenvermelde tijd stip aan genoemd adres te Haarlem kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen. Velsen, den 18 Februari 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HET ADRES VOOR i-JHANDELS x DRUKWERKEN IS x N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN W I L LEjMSPLEIN WEOOELOOPEN een Tegen belooning terug te bezor gen Kennemerlaan 2a. Gediplomeerd MASSEUR ook aan huis te ontbieden. KANAALSTRAAT 36, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3