ORGAAN ¥00R O LSEN No. 33 Zaterdag 23 Februari 1914 9e Jaargang IJMUIDER COURANT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. SPORT. VOETBAL. Stormvogels—A. S. C. 3—0 Overzicht. Met flinke cijfers zijn de Stormvogels de baas over A. S. C. gebleven. Een beter resultaat hebben de Leidenaars niet verdiend, daar hun voorhoede en middenlinie abso luut niets presteerden. Van beide linies ging in 't geheel geen kracht uit en we begrijpen gewoonweg niet, hoe een dergelijke voor hoede tegen Excelsior drie goals kon maken. Het achtertrio heeft zich verdienstelijk ge weerd. Ook het Stormvogels-spel was lang niet vlekkeloos. De verdediging speelde over het geheel een goede partij. Heylig bleek een zeer goede vervanger van Bakker en Snoeks en Struys waren lastig te passeeren. Vooral het fraaie kopspel van Snoeks viel weer op. Wat echter bij allen nog heel beter kan is het iaag-houden van den bal. Na een eenigszins onzeker begin, kwamen Blinkhoff Jr. en Koster er goed in, terwijl Van der Wint het weinige, dat hij kreeg, naar behooren verwerkte. De voorhoede kon voor de rust maar niet op dreef komen. Na de rust ging het veel beter, speciaal Sprokkreeff en Sint kwamen toen op dreef. Het lijkt ons ech ter toe, dat diezelfde voorhoede nog heel wat meer goals zou gemaakt hebben, als a. Het binnentrio wat actiever op den keeper had ingeloopen. b. Blinkhoff Sr. vooral bij voorzetten van links, wat meer op zijn plaats was geweest, c. Visser en Blinkhoff Sr. het spel niet zoo in het mid den gehouden hadden. Overigens niets dan lot voor de gescoorde goals. Den eersten goal trapte Sint in moeilijke stand in het net, de tweede was een ouderwetsch hard schot van Jan Blinkhoff en den derden goal tikte dezelde speler, na goed werk van Sprokkreef en Sint, handig in het net. De leiding berustte bij den heer Hakker. Na de scheidsrechters misère van de laatste weken, deed zijn leiding werkelijk prettig aan. De wedBtrijd. A. S. C. stelt zich met twee, Stormvogels met een invaller aldus op Wamsteeker Jr. Wamsteeker Sr. Josson Veeken Wassenaar Stephanus Jansen Brouwer De Ruijter Oosselings v. d. Mark Oldenburg Sr. Sint Visser Blinkhoff Sr. Sprokkreeff Heylig Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Het begin is bijna als in Leiden. Storm vogels breekt gevaarlijk door, het binnen trio passeert de geheele Leidsche verdedi- j ging en we denken het A. S. C.-net reeds i te zien trillen, als Visser jammerlijk naast schiet. A. S. C. laat zich evenmin onbetuigd. Oosslings en Van der Mark wagen even- I eens een uitval, waarbij Struys en Blinkhoff Jr. gepasseerd worden, alsook de, ter hulp t snellende Koster. Een voorzet volgt en i Brouwer zal juist inschieten als Heylig zijn eerste trap in de eerste klasse doet en het i dient onmiddellijk gezegd een goede „Het i leder verhuist naar de andere helft. Voorloopig zijn dit de voornaamste wapen feiten van beteekenis. Wel blijft Stormvogels sterker, doch door goed verdedigen van A. S. C. eenerzijds en slecht of (en) te lang zaam plaatsen van Stormvogels anderzijds, blijven doelpunten uit. De A. S. C.-aanvallen worden vrij gemakkelijk door de Stormvo gels-verdediging afgeslagen en slechts een enkele maal behoeft v. d. Wint assistentie te verleenen. Na een twintig minuten spelen komt er wat meer teekeningin het Stormvogelsspel. Wel wordt er nog niet „fijn" gespeeld, maar de aanvallen worden gevaarlijker. Wamsteeker Jr. krijgt een paar flinke scho ten van Sint en Blinkhoff Sr. te verwerken, wat hij naar behooren doet. Zelfs Blinkhoff Jr. lost een schot. De keeper slaat het weg, waarna Oldenburg weer voorzet. Nu kopt Blinkhoff Sr. in, maar nogmaals weet Wam steeker te redden. Tenslotte moet hij echter zwichten voor een ferm schot van Sint uit een voorzet van Sprokkreeff. (1—0.) Een gevaarlijk moment voor het Storm vogels-doel ontstaat, als Blinkhoff Jr. een voorzet van rechts miskopt, waardoor Oosslings een goede kans krijgt. Gelukkig duikt Struys plotseling op en transporteert het leder naar de andere helft, waar de verdediging druk werk krijgt. Hier toonen de beide backs, vooral Wamsteeker Sr., zich goed op dreef. Bovendien zitten de Stormvogels niet zóó actief op den bal, datgoals moéten komen. Ze blijven tot de rust. dan ook uit, hoewel een tweetal voorzetten van Sprokkreeff, hard ingeschoten door Visser en Struys den jongsten Wam steeker moeite genoeg bezorgen. De tweede helft begint kalm, te kalm zelfs naar den zin van den enthusiasten Stormvogels-supporter. Gelukkig duurt dit spelletje [van doelloos,heen en weer trappen niet lang. A. S. C. onderneemt den eersten gevaarlijken aanval. Van rder 'Marck en Oosslings brengen handig op en de Ruijter lost een hard schot, dat v. d. Wint stopt. Stormvogels komt dan op"dreef, speciaal de rechterwing. Sprokkreeff geeft eenige goede voorzetten, doch^voorloopig houdt A. S.C. stand. A. S. C. kan door het goede spel van Struys - Snoeks - Heylig maar niet los komen. Een voorzet van Oldenburg gaat over 's keepers vingertoppen heen, waarna Blinkhoff Sr. naast kopt. Even een tamme A. S. C. doorbraak, waarbij zelfs de middenlinie mee opdringt. Daardoor kan Visser, als de bal door Blinkhoff Jr. wordt weggewerkt, vrij ongehinderd op 't A. S. C- doel afstevenen. Hij doet dit echter te lang zaam waardoor een goede kans verloren gaat. Toch kzn een goal niet uitblijven. Sprok kreeff ontvangt een goeden center van Blinkhoff Sr. en zet voor. Visser plaatst tactisch naar Blinkhoff Sr. en met een zeer hard schot passeert deze Wamsteeker (2 0.) Piet Sint komt er hoe langer hoe beter in. Hij is echter niet fortuinlijk met schieten. Een hard schot van zijn voet ketst van de lat terug en een voorzei van Oldenburg schiet Sprokkreef in 't zijnet. Nadat Gosslings bij een doorbraak hard langs de paal heeft geschoten, gaat Sprokkreef er weer van door. Hij zet hoog voer 't doel. Tactisch plaatst Sint den bal nu naar Blinkhoff Sr., die niet minder mooi Warmsteeker Jr. passeert (3-0.) Dat was werkelijk een mooi staaltje voetbal Gosslings tracht dan de eer nog te-redden. Hij breekt snel door, doch Blinkhoff Jr brengt hem op solide wijze !ot staan. Tot het einde toe blijft Stormvogels nu in de meerderheid. Gedoelpunt wordt er echter niet meer, zoodat Stormvogels met 3-0 wint. Zondag a.s. tegen Blauw-Wit en danHaarlem. UIT ONS PARLEMENT. Wanneer men wil weten, wat het finantieële vraagstuk voor ons thans te bcteekenen heeft en hoe ernstig de finantieële toestand blijkbaar door on ze volksvertegenwoordiging wordt in gezien, dan heeft men maar de Kamer verslagen der laatste dagen te lezen. En het vonkje hoop, dat de heer Troel stra een oogenblik voor onze gretige oogen deed schitteren, door van een beginnende oeconomische opleving te gewagen, zal ons al evenmin als de verdenking van den heer Wijnkoop, dat de toestand opzettelijk te donker gekleurd zou worden en de arbeiders murw te fnak-rn, d"ii troosteloozen in druk kunnen benemen, die de heer Van Vuuren met zijn voorspelling, dat ook in 1925 het budget nog niet sluitend zou gemaakt kunnen worden, tot een verontrustende gedachte deed aan groeien. Terwijl in vroegere jaren de al- gemeene beschouwingen over di Staatsbegrooting steeds aanleiding ga ven tot een principieel debat over poli tieke beginselen en regeeringsbeleid en de antithese daarbij gewoonlijk op gehelderd, was dit jaar bij de bespre kingen bezuiniging en nog eens bezui niging schering en inslag. En de enke le wenschen op ander gebied, door sommige afgevaardigden geuit, ook een nieuwe Zondagswet, een crematiever bod en bestrijding van het bioscoopge vaar door den heer Rutgers, de opening der Staten-Generaal met gebed door den hr. Kersten, die een anti-papistisch geluid deed hooren, waren niet in staat in dezen algemeenen toon, geheel in ruimer, een merkbare verandering te brengen. Men ging hierbij hoofdzakelijk uit van het bezuinigingsplan van den heer Colijn. Maar de critiek daarop zoowel als zijn verdediging, gaf de afgevaar digden aanleiding het vraagstuk wat meer algemeen te behandelen en hun eigen plan en meeningen tegenover het regeeringsplan te stellen Als algemeen beginsel werd daarbij zoowel door de heeren Van Gijn en Dresselhuys als door den heer Schokking voorop ge steld, dat het sluitend maken van een begrooting nog niet voldoende is om den gulden in veiligheid te brengen en den finantiëelen toestand te redderen. Niet door het opleggen van nieuwe las ten, maar door bezuiniging en wel meer bizonder door een inkrimping van den Staatstaak was dit doel te bereiken. We leven op te grooten voet, zei ook de heer Marchant. En de heer Dresselhuys sprak van hypertrophic van den Staat. Maar de moeilijkheid blijft natuurlijk het aangeven van de wijze van in krimping-, het antwoord op de vraag welk deel van de Staatstaak komt voor deze inkrimping in aanmerking? De heer Dresselhuys, die wees op de stij ging van het aantal ambtenaren sinds 1914 van 42. procent, noemde het schep pen van een algemeene regeling voor een 53-urige werkweek, het aan parti culieren in exploitatie geven van tal van Staatsmijnen cn Staatsgoederen, het meer aan particulieren over laten van de sociale gezondheidszorg, enz. Maar over 't algemeen bepaalde men zich meer tot critiek op het regeerings plan. De heer Dresselhuys had reeds als zijn meening uitgesproken, dat na de memorie van antwoord het bezuini gingsplan feitelijk beperkt was tot het staken van de stortingen in het Invali- diteitsfonds. De heer Van Gijn. die de ze staking gedurende 3 jaar gelijk stel de met het aangaan van een leaning van 53 millioen, becijferde, dat 70 pro cent der bezuiniging met de salaris verlaging moest komen. De heer Ter Laan achtte de bezuinigingspolitiek der regeering een aanval op de arbeiders klasse. En de beer Troelstra kwam op tegen de bedoeling vooral door indirec te belastingen het tekort in te halen wat de druk verlegde van de bezittende naar de volksklasse en de groote gezin nen. Tegenover deze laatste bewering hield de heer Fleskens een pleidooi voor gematigde protectie als noodzakelijk in deze abnormale tilden en wees er daarbij op. dat zelfs bij verdubbeling van tarief in het vrijhandelsgezinde En geland nog 3 maal meer aan inkomende rechten per hoofd der bevolking zou worden betaald dan in ons land. De heer Van Vuuren. die eveneens de ve- geeringsplannen verdedigde, maar al leen 50 millioen inplaats van 30 (12l/« on onderwijs. 12x/.> op oorlog en marine en 5 on de andere departementen) wilde bezuinigen, achtte deze plannen in on derdeden voor wijziging vatbaar. En de heer Schouten leverde bij zijn vordedi- <?in£r pon uitvoerige critiek on de plan nen van vriizinnia-demokrafen en so- cia.lisf.en. welke laatste de 116 millioen ie kort volvens het plan Wibaut, wilden wegwerken door strengere hezuini- gipg on defensive opheffing van de ver- spinperms- der onderwijsuitgaven en nen ondernemerswmst.belasting. Maar bii deze critiek en verdediging werden toch vrijwel eenige nieuwe uitzichten geopend. Zoowel de heer Marchant als de heeren Ter Laan, Troelstra en Wijn koop herinnerden nog eens aan hun voorstel tot een heffing ineens, destijds door Regeering en Kamer namelijk de aandacht waardig gekeurd. En de laat sten, meenende dat de schuld van den Staat feitelijk de schuld van de bezit tende klasse was, stelde bovendien ver laging van de rente voor tot 21/» procent wat een besparing van 47x/2 millioen per jaar zou geven, een voorstel waarmede de heer Troelstra alleen daarom niet accoord kon gaan, omdat we bij nieuwe leeningen immers altijd weer bij die ..vervloekte" kapitalisten terecht moes ten komen. De verdediging van deze maatregel vond de heer Wijnkoop in overmacht die immers ook werd inge roepen voor ophefing van art. 40 ter verlaging van de ambtenaarsalarissen, een opheffing, die overigens zoowel be strijding als verdediging vond. Maar uitvoeriger nog dan de heer Wijnkoop was de heer Bra at. Hij was feitelijk de eenige, die een geheel uitgewerkt plan van bezuiniging aan de hand deed. Dat hij alle dure Staatsbemoeiing wilde stop zetten, zei nog weinig. Maar hij wilde die stopzetting ook voor de uit- keering van a.lle wachtgelden en pen sioenen. Verder wenschte hij een verla ging van de salarissen van Ministers en Kamerleden, productiewerkvcrschaf" fing, vereeniging van het departement van marine met dat. van oorlog en dat van koloniën met dat van buitenland- sche zaken en opheffing van het mini sterie van arbeid en uitkeering van de kinderbijslagen aan de boeren inplaats INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. van aan de ambtenaren. Van dat laat ste plan zal wellicht de heer Weitkamp, die ook voor den boerenstand opkwam, niet geheel afkeerig zijn geweest. De heer Troelstra diende nog een motie in tot instelling van een staatscommissie, die een beperking van het groot aantal scholen op den grondslag der pacifica tie zou hebben te onderzoeken. VISSCHERIJ. De Regeering en de Visscherij. Onder dezen titel lezen we het vol gende in het Visscherijblad der N. Vlaard. Courant: Kennisneming van de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk V der Staats begrooting voor 1924 (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) leert wel dat het de Regeering tegenwoordig niet ont breekt aan belangstelling voor de vis scherij in haar verschillende vormen. Door uitzetting van jonge zalmpjes en elftjes wordt getracht den vischrijk-J dom van onze rivieren te verhoogen, terwijl door verbod van schadelijke viscn methoden er naar gestreefd wordt om vernietiging zooveel moge- ijk te voorkomen. Ook wat de haringvisscherij betreft, wordt medegedeeld wat in het afge- loopen jaar ten behoeve daarvan is verricht. Toegezegd wordt dat de be moeiingen ter bevordering van den haringafzet in het buitenland hervat zullen worden, indien de toestand op de haringmarkt een ongunstigen keer mocht nemen. Het is niet te hopen dat het hiertoe weer zou komen. Allereerst niet. omdat een ongunstige keer op de haring- markt. ondanks allen regeeringssteun en alle welwillendheid toch een zeer nadeeligen invloed op den bedrijfstoe- st.and uitoefenen zou; maar bovendien ook niet. omdat do praktijk wel heeft uitgewezen hoe bijzonder moeilijk, zoo niet onmogelijk, het moet worden ge acht om gelden, ter beschikking ge steld ter bevordering van maatregelen in het belang van den haringexport, zoodanig aan te wenden, dat zoowel in reederij- als in handelskringen de inistheid der maatregelen wordt er kond. De ervaring, opgedaan in 1923, heeft zonneklaar bewezen, dat dit ter rein ligt vol voetangels en klemmen voor hen. die er zich op durven bege ven. Gelukkig ziin de vooruitzichten thans zoodanig1. dat met eenigen grond op "en vlotten handel mag worden gere gend en dat. zoo niet onverhoopte om standigheden intreden, van de bereid verklaring der Regeering vermoede- Mik wel geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Hgemeene instemming zal zeker vinden de mededeeling van den minis ter. dat met betrekking tot een verla ging van invoerrechten, in het huiten land van onze haring geheven, ver schillende stappen zijn gedaan. Inder daad kan in deze richting de regee ring met haar organen vruchtbaar werkzaam zijn voor de verruiming van het afzetgebied van onze haring. Het is te hopen dat geen oogenblik uit het oog zal worden verloren dat Nederland groote exportbelangen heeft, welke gediend worden door ie dere actie ter bestrijding van belem merende maatregelen en dat geen grooter schade aan dezen export toe gebracht zou kunnen worden dan door verhooging van de invoerrechten ook in ons eigen land. Zoodra hier te lande de import, d. w.z. de buitenlandsche export, zwaarder zal worden belast, kan het niet uitblijven of in het bui tenland zal men nog erger dan import, d. w. z. den export uit Nederland gaan bemoeilijken. En dit zou zeer noodlot tig zijn voor ons haringbedrijf. Daarom: geen tariefmuur opgericht aan onze eigen grenzen! Een regeering, die zoo goed blijkt in te zien welke voorname belangen voor onzen uitvoer betrokken zijn bij verla ging der invoerrechten elders, zal zich wel wachten de gevaren te riskeeren voor dienzelfden uitvoer door hier te lande verhoogde invoerrechten te gaan heffen Het is zeer gewenscht dat onze con sulaire en diplomatieke vertegenwoor digers overal zich beijveren den inter nationalen handel te vergemakkelij ken en bevorderen; daar zal onze vis scherij, evenals trouwens onze heele uitvoerhandel, wel bij varen. En niet. slechts voor verlaging, maar ook tegen verhooging der invoerrech ten zullen zij zich hebben te richten, zoo b.v. in Frankrijk. Overigens kan erkend worden dat de regeering rechtstreeks niet veel kan doen in het belang der zeevïsscherij. Indirect echter heeft ze wel degelijk een taak en het is jammer dat hieraan geen aandacht is gewijd in de schrif telijke gedachtenwisseling tusschen Tweede Kamer en Minister. Tot de regeeringstaak ten opzichte van de visscherij moet toch stellig ge rekend worden bevordering van het internationaal overleg inzake de bo- vissching van de Noordzee trawlvis- scherij, haring-trawlen, snurrevaad- visscherij, enz. de verontreiniging van het water door oliestokende sche pen, en meer dergelijke onderwerpen. Verder hadden we gaarne gezien dat de regeering eens wat beter aan den tand gevoeld was over de wijze, waar op zij het politietoezicht ter haring visscherij de laatste jaren uitoefent; wat hieromtrent in de memorie van antwoord betreffende het hoofdstuk Marine voorkomt, is ten eenenmale onvoldoende. Ten slotte zij opgemerkt dat de ha ringvisscherij alleen weer uit haar verval zich kan opheffen, als de pu blieke lasten zeer belangrijk omlaag worden gebracht, en de visscherijbe- noodigdheden en reparatiekosten goedkooper zijn geworden. Het eerste is zaak van regeeringsbeleid; het twee de kan door een averechtsch beleid lang en sterk worden tegengehouden. Vele visscherij-benoodigdheden ko men goeddeels uit het buitenland; ze zullen nog het goedkoopst betrokken kunnen worden wanneer lage invoer rechten wórden geheven. Verhooging dezer rechten maakt de uitoefening der visscherij duurder. En tal van andere lasten en uitgaven zullen eerst omlaag gaan bij vermindering van overheids bemoeiing en meer soepelheid in de voorschriften en de toepassing van verschillende wetten. Binnen betrekkelijk korten tijd zijn op de gevaarlijke kust van IJsland 3 Duitsche vischstoomschepen verloren gegaan; twee er van strandden en één zonk na eene aanvaring. Gelukkig kon de bemanning dier 3 schepen gered worden. Vooral de zuidkust van IJsland geldt onder de zeelieden als het gevaarlijkst en met de grootste zorg en nauwgezet heid moet daar genavigeerd worden. Niet van te voren berekenbare stroo mingen brengen het schip vaak uit den koers, en daarenboven zijn dik wijls kompas-storingen vast, te stellen, hoogst waarschijnlijk ontstaan door vulkanische uitbarstingen op het eiland, waardoor het kompas, de on ontbeerlijke wegwijzer voor den zee man. dus onbetrouwbaar wordt.. Daar bij komt nog. dat de kustverlicbting on IJslands zuidkust, veel te wenschen overlaat, niettegenstaande al sinds ja ren daarover door de zeelieden ge klaagd is. Fen vierde schip der Duitsche visch- rtoomvloot is op de Finsche kust ver loren gegaan. Het was een drank- «srrokkelschip. dat zich te dicht Mij het tand gewaagd had. De Hamburger Tïnnrï voor de Scheepvaart beeft zich sterk veroordeelend over deze smok- vpi_nffflirp uitgesproken. Men meldt uit Zandvoort, als een bewijs dat toch altijd nog de oude geest door T dorp rondwaart, dat er niet min der dan 50 consenten voor de kustvis- scherij zijn verleend. Soms weet men er ook met de beug nog een aardig zoodje bot aan 't strand te halen. De reeds jaren bestaan hebbende vïschhal van den heer D. Bierenbroods pot te Zandvoort, waarin deze vroeger zelf exploiteerde, zal voortaan worden geëxploiteerd door den heer T. Mole naar. Het ligt in de bedoeling om z.g. visch- dagen in te stellen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1