IJmuider Courant Saterdag 23 Februari 1924. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 0 uurDs. Erdman, Schaalcollecte voor de Kerk. 5 uurDs. van Oostrom Soede. Schaalcollecte voor de Kerk. Zaterdagavond 8 uurBidstond Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 0.30 uurDs. W. Luikinga. GEREF. KERK. 0 uurDs. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 0 uurDs. Croes. 5 uur: Dezelfde. LEGER DES EEILS. ondag 7 uur v.m. Bidstond 10 Heiligingsmeeting 3 n. m. Verblijdingsmeeting 8 Verlossings insdag 8 uur n.m. Soldaten 'oensdag 8 Verlossings onderdag 8 Welkomst onderdagavond leider der Samenkomst Majoor Rönitz. EVANGELISATIE HOOGEBERG Dndag v.m. 10 uur: Zondagschool. Dndagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, Insdagavond 8 uurBijbelbespreking, -'oensdag 's avonds 7.30 uur Jongedochters vereeniging. VELSEROORD, NED. HERV. KERK. 0 uur: Ds. Kroese. uur: Dezelfde. OBREF, KERK. 1 uurGodsdienstoefening. uurDs. Wissink., VELSEN. NED. HERV. KERK, uurDr. P. A. Klap, van Amsterdam. WIJKEROOG. GEREF. KERK. uur: Ds. J. D. Boerkoel. uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. uurDr. Weener, uit Amsterdam. LOKAAL BETHEL, uurDs. Wissink, van Velseroord. oensdagavond 8 uur de Heer G. B. Würlh. EVANGELISATIE, uurGeen Dienst. :0 uur Ds. Erdman, te IJ muiden. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge ënte Vel sen. brengen ter openbare mils, dal ter Gemeente-secretarie ter hige ligt een verzoek met bijlagen n S. Heuvel, te Velseroord, om ver- inning tot het oprichten van een ichterij, op het perceel kadastraal kerid Gemeente Velsen, afd. IJmui- n, Sectie M, No. 421; gelegen aan den eweg tc Velseroord. |>p Donderdag, den 6 Maart 1924, des ormiddags te elf uren, zal ten Ge- eentohuize gelegenheid bestaan om zwaren tegen dit verzoek in te bren- n en deze mondeling en schriftelijk te lichten. Burgemeester en Wethouder^ der Ge serite Velsen, brengen ter openbare nnis dat het verzoek van de Naam- »ze Vennootschap Vischrookerij P. edhart, te IJmuiden, om op het per- si, kadastraal bekend Gemeente Vel- i, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. •0, gelegen aan de Industriestraat, i viserhookerij te mogen oprichten, 3r hen is toegestaan. 'eisen, den 20 Februari 1924. burgemeester en Wethouders voorn., !e secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. iurgemeester en Wethouders der Ge ënte Velsen, brengen ter openbare mis, dat op 16 Februari 1924 bij hen ingekomen een verzoekschrift van tje Blom, Wed. van J. Edses, van oep pensionhoudster, wonende te Isen om verlof voor den verkoop van «^Lolhoudenden drank anderen dan ten drank in de navolgende locali- de beneden-voorkamer van het sel, plaatselijk gemerkt L 44 en ge- i aan den Groote Hout- of Konings- aldaar. linnen twee weken na de dagteeke- ig dezer bekendmaking kan een w tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat op 20 Februari 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Y. Geerlof van beroep vischhandelaar, wonende te Velsen om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit: de benedenvoorkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt C 68 en gelegen aan de Pr. Hendrikstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 21 Februari 1924.' Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad op Dinsdag 26 Februari 1924, des namiddags 7 nnr ten gemeentehnize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Prae-advies op het schrijven van het bestuur der Mariastichting te Haarlem, inzake subsidiëering van een in de gemeente Velsen te stich ten en te exploiteeren ziekenhuis. 3. Vaststelling van pensioengrondsla gen. 4. Interpellatie van den heer J. E. Sluiters inzake de aanstelling van een controleur voor de armbestu ren. 5. Prae-advies op een door den heer Schilling ingediende motie inzake werkverschaffing of stexmverlee- ning. 6. Voorziening in de vacature van onderwijzeres aan de openbare la gere school E te Velsen. 7. Wijziging van den datum van in gang van het raadsbesluit tot wij ziging der verordening in verhand met de Pensioenwet 1922, Staats blad no. 240. 8. Wijziging der begrootingen van ka pitaals-inkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf en de waterlei ding voor 1924. 9. Machtiging tot. het doen rooien van boom en aan den Wiikerstraatweg. 10. Besloten vergadering. VAN DEN Helen Keiler. Als men blind, doof en stom is. schijnt de weg tot eenige ontwikkeling wel geheel afgesneden te zijn. Wat en hoe kan men nog leeren, als men het gezicht, het gehoor en de spraak mist? Het antwoord op die vraag geeft Helen Keller in haar levensbeschrijving, het \merikaansche meisje, dat gedoemd scheen een verloren leven te worden cn dat inderdaad een der merkwaardigste vrouwen is der nieuwe wereld. In lang hadden we niets van haar gelezen. In de oorlogsjaren heeft zij een oproep om steun doen hooren voor de oorlogsblin- den, die evenals zij het gezicht missen maar nog het gehoor en de spraak be zitten en er toch veel ongelukkiger aan toe zijn, dan zij, die van af de geboorte drie zintuigen mist en toch voorname lijk door het gevoel veel meer geleerd heeft dan menigeen, die al zijn zintui gen in de prefectie bezit maar ze niet goed gebruikt. We hebben eens een gedicht van He len Keiler gelezen over de schoonheid van een paard en het fluweelzachte van zijn neusvleugels. Zij kent dit dier al leen door het gevoel maar heeft aller lei bijzonderheden heter waargenomen dan wij normale menschen. Aan dit gedicht, dachten we, toen we dezer da gen een opstel van Helen Keiler lazen over haar vele vrienden in de dieren wereld. Een dier heet bij instinct zijn vrienden in de menschenwereld te kennen. Zeker is het wel, dat de die renwereld gewoonlijk met groote vrien delijkheid Helen Keiler tegemoet is ge komen. „Ik kan me geen tijd in mijn leven herinneren", zoo schrijft ze, „waarin de dieren en ik niet de beste vrienden waren." Als kind pakte ze de ruige huid van 'n mooe setter, een van de jachthonden van haar vader vast. Met den hond doolde ze in den tuin rond. Samen von den ze hun weg door heg en rozenstrui ken heen. De hond deed zijn best zijn kleine vriendin van onveilige plekke?) ver te houden. Zij probeerde den hond spellen te leeren en bewoog daartoe zijn teenen. De hond kon de kunst niet leeren en huilde ten slotte, als zijn klei ne leermeesteres ongeduldig werd en zijn teenen wat te hardhandig bewoog. Maar het dier werd niet hoos en was altijd weer bereid met, het kleine meis je te spelen. Helen had het geluk op een boerderij geboren te zijn. Zij had groo te belangstelling in alles, dat leefde. Zij zocht naar de verborgen nesten der kippen, voelde de koude, natte neuzen der koeien en hun dreigende horens, hield de jonge biggen in haar armen, voedde de groote kalkoenen, zat op den rug van een muilezel en kreeg, toen ze tien jaar ond was, een eigen poney. Deze wist, dat ze niet, kon zien en ging zijn eigen weg. Hij stond stil, om aan den weg gras te eten en ging op zijn achterste pooten staan, om een peer of appel te plukken, waarbij zij bijna uit het zadel viel. In Boston bezocht ze voor het eerst een dierentuin. Ze vond de apen heel boosaardig; ze trokken aan haar haar en scheurden de bloemen van haar hoed. Hun vreemde koude handen de den haar huiveren. Ze verbaasde zich over den adem van den olifant, die blies als een oven en was wel wat bang maar ook trotsch, toen zij op Jumbo's rug zat. „Ik voelde me als een klein bootje, drijvende op de groote zee en was blij, toen ik weer op den vasten grond was neergedaald." Ze betastte twee jonge leeuwtjes, die op hun rug rolden en als poesen snor den en kon niet gelooven, dat. dezen tot. groote, gevaarlijke dieren konden op groeien. Later heeft ze ook volwassen leeuwen aangeraakt. Een goedmoedige leeuwin in den dierentuin in Washing ton drukte vriendelijk haar lichaam tegen haar aan en likte haar hand. Een prachtige leeuw gaf haar vriendschap- nelijk een poot. en liet haar zijn grooten kop voelen en gromde goedig voor haar pleizier. Ze heeft vele dierentuinen on mena geries bezocht. En zoo maakte ze ook kennis met buffels, nijlpaarden, zee leeuwen en kameel en. De aanraking met al deze dieren maakte de wereld, waarin zij leefde, belangwekkend. Ze raakte een ratelslang aan en voelde bet geratel"een geluid, waarvoor alle le vende wezens bevreesd zijn en dat toch zoet is als water in de woestijn voor den dorstige, als hij daarmee zijn ge zellin roept!" Ze werd hartelijk ontvan gen door een orang oetang. die in haar schoot klom en zijn ruige pooten om haar hals legde. Ze verwonderde zich over de giraffen en stelde zich de dolle vraag, of het die dieren iets kan sche len of hun kopje thee warm of koud is, daar ook de warmste thee langs dien langen weg ijskoud in hun maag zou komen! Ze vond de giraffen de droefste schep selen onder de zon, die, arme beesten, waarschijnlijk zelf verdriet hadden over hun wanstaltigheid, Ook in dezen schets van de dieren wereld trof het ons, dat Helen Keiler eenige malen schreef: Ik zag Zij is niet ziende blind, gelijk zoovelen, maar zij ziet, hoewel zij blind en hoort, hoewel ze doof is en spreekt, hoewel ze de spraak mist. De omstandigheden waren haar gunstig en ze heeft veel hulp van de menschen, vooral van haar leerares gehad. Maar als ze zelf niet een ijzeren volharding had gehad en een zeer begaafde en levendigen geest, zou ze het nooit zoo ver gebracht hebben. Ze kent van de schepping en de menschenwereld meer dan menigeen, die over alle zintuigen beschikt. Om het graf van den dooden Farao. Er is tusschen den Americaan Carter, den leider van het onderzoek en het leeghalen van het doodenpaleis van Toetankamen en de Egyptische regee ring een conflict uitgebroken, waardoor het werk voorloopig gestaakt is. Of het conflict zal worden opgelost of de Egyp tische regeering, die de macht heeft, zal Carter ter zijde schuiven, maar op een of andere wijze zal toch het onder zoek van het graf voortgezet worden. Ook in Egypte verlangt iedereen er naar, om te weten, wat men eigenlijk in den doodkist zal vinden; er kunnen belangrijke geschriften in zijn. zeker j bevinden er zich kostbare sieradiën in Men hoopt ook de wijze van balse men te leeren kennen, den leeftijd van den doode en wellicht zelfs de doods oorzaak. j Carter heeft zestien jaar in Egypte gewerkt en gezocht en nu zijn werk hij- na voltooid is en hij den dooden Farao 7ou zien, komt de Egvut.ische regeerinc tusschen heiden. Het gaat. om de wet telijke rechten der gevonden voorwer pen. Hel gaat ook om de controle der regeering, om den stroom van nieuw tjes jagers en kijklustigen te keeren. Carter heeft de regeering geschreven, dat zijn werk niet om winst is onder nomen maar in het belang der weten- schan en dat. het graf aan Egypte een belangrijk voordeel heeft bezorgd Dat is echt. Amerikaansch. Zaken zijn zaken en de doode Farao heeft het vreemdelingenhezoek in Egypte sterk doen toenemen en er is door hotelhou ders. gidsen, bazarhouders enz. veel geld verdiend. Wij krijgen den indruk, dat. de Egyp tische regeering aan het dwarsboomen is en dat aan Carter onrecht wordt aan gedaan. Of zou alles een doorgestoken kaart zijn? Nog weer nieuwe spanning, voordat de doode vorst te voorschijn gehaald is, nog weer fellere belangstel ling voor het graf bij Luxor en ook Tf:?on schraalheid en openspringen der huid. PU ROL "In doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en Drogisten. weer nieuwe stroomen van menschen, die door het ongewone en sensationeele worden aangeti'okken. De mobilisatie herdacht. Er zijn plannen, om begin Augustus de mobilisatie feestelijk tc herdenken. Wie een hond wil slaan, kan wel een stok vinden. En wie feest wil vieren, vindt wel een of andere gebeurtenis, die bejubeld kan worden. Feestelijke herinneringen hebben anders niet ve len aan den mobilisatietijd. Velen den ken er aan terug als aan verloren tijd, een tijd van wachten en vervelen, van luieren en kankeren. Het begin was goed; de mobilisatie liep vlot van sta pel, maar nog beter was het eind, toen do soldaten naar huis terug konden keeren en weer aan den arbeid gaan. Onze troepen maakten werkelijk geen bijzonder martialen indruk, toen de mobilisatie was begonnen. Onze man nen gingen niet zingende met bloemen op het geweer ver van huis. De uitrus ting van -de ouderen vooral zag er ook niet in de puntjes uit. En de houding der landweermannen was evenmin krijgshaftig. Het verhaal gaat, dat een van onze hooge officieren, toen hij langs de grens van Limburg de Duitsche troepen zag voorbijtrekken en toen het oog liet gaan op zijn troepen, weende. Daar aan den overkant waren echte militairen, maar onze soldaten deden te zeer denken aan de vroegere schut terij. Onze soldaten werden zoet gehou den door het verlof. Als er eenige we ken geen verlof werd verleend, omdat de toestand kritiek was, was de geest onder de troepen buitengewoon slecht. Voor de meeste soldaten bestond er maar een vraagstuk, hoe brengen we den tijd zoo goed mogelijk door en hoe maak ik me het best van den dienst af. ïn de eerste maanden werden de gemo- biliseerden overladen met lekkers, lec tuur, bivakmutsen enz. Maar die Sin terklaasstemming tegenover de troepen heeft niet lang geduurd. Menigeen is er door de mobilisatie niet beter op geworden. Luiheid is des duivels oorkussen en het viel menigeen zwaar, na de uniform afgelegd te heb ben, weer met ambitie en energie aan het werk te gaan. Men was het luieren en lummelen al te zeer gewoon geraakt. Ook is de toon van velen er ruwer, de levenswijze er losbandiger door gewor den. Heeft, de mobilisatie ons buiten den oorlog gehouden? Het is moeilijk uit te maken. Wanneer we echter letton op de geweldige strijdmachten, waarover Duitschland en Engeland beschikten en daarmee vergelijken ons legertje cn onze paar oorlogsscheepjes, dan zullen we moeten erkennen, dat zij ons zeker niet. gespaard hebben uit vrees of re spect voor onze militaire macht. Als het in hun belang geweest was, hadden ze onze onzijdigheid zeker geschonden en ons in den oorlog betrokken. Ook is het thans wel algemeen bekend, dat ons le ger lang zoo paraat niet was, als in dien tijd vaak beweerd werd. Wij zouden ons kruit spoedig verschoten hebben, indien ook wij oorlog hadden moeten voeren. Onze ammu.nitievoorraad was zeer gering en we zouden den oorlog al gauw hebben moeten staken niet hij gebrek aan manschapen of geld maar wel aan kogels. Om al deze redenen lijkt ons er geen bijzondere reden tc bestaan, om 'n mo bilisatie jubilee te gaan organiseeren Hot plan is in den Haag een reünie te houden van hen die tien jaar geleden ..in hangen tijd klaar stonden, om 's •lands onziidieheid te verdedigen". Da feestelijke taal is er en het zal aan toasten niet ontbreken, maar waar schijnlijk zal het een officierenfeest. worden en zullen de manschappen, die door de mobilisatie gezin en werkkring moesten verlaten, wel niet van de partii zijn. Christus lm New-York. De bekende Christusvertolker van de Passiespelen te Oberammergau is in Amerika geweest. Hoewel Anton Lang in ziin gelaat en geheele voorkomen ook in ziin gewone leven veel op Chris tus gelijkt, heeft hij in de hoofdstraten van New-York gewandeld, zonder her kend te worden. Als Christus zelf daar verscheen, zou hij niet opgemerkt wor den evenmin als men zich van zijn woord en voorbeeld veel aantrekt in bet. levensgedrag en de groote-stadsze- den. Een van de scherpste woorden van Bernard Shaw luidt, dat er geen Chris tenen zijn en er ook in dé heele geschie denis maar een geweest is en die is door de bedienaren van kerk en godsdienst aan een kruis geslagen. Toch meencn we. dat er nog wel op veler leven een stille en groote kracht uitgaat van het woord en leven van Christus en dat hip wedergekomen in onzen tijd, zeker wel zijn geestdriftige en toegewijde aan hangers zou krijgen maar evenzeer ook WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig ia. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week ia men lid cn heeft dan recht op kostelooze hulp van een de* wijkzusters en tevens gebruik van vet- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richt- n aan den Admlnistrateu- den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 te Volaeroord, zijn bittere vijanden. Maar in het open bare leven, in de verhoudingen tus schen de staten, in het zakenleven, in de vermaken eener groote stad kan men helaas weinig of niets christelijks mer ken. SPORT. STORMVOGELS—BLAUW-WIT. Stormvogels komt als volgt tegen de Amsterdammers uit: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Visser, Sint, Oldenburg. De wedstrijden voor Zondag. Ons wekelijksch overzicht blijft dit maal wegens plaatsgebrek achterwege. Wij volstaan dezen keer met de hier onder volgende prognostics cn den wensch, dat de Stormvogels alles op alles zullen zetten, opdat de twee pun ten in IJmuiden blijven. Het kan, het moet! StormvogelsBI.-Wit Stormvogels A. S. C.Sparta Sparta O. D. S.—U. V. V. gelijk HaarlemQuick Haarlem ExcelsiorH B. S. gelijk Helder—V. S. V. Helder. Chauvinisme. Hoe moeilijk het is een onpartijdig verslag samen te stellen, moge blijken uit, onderstaande regelen, welke wij knipten uit het Sportblad van het Leidsch Dagblad. Letterlijk niets deugt er bij Stormvogels, haar wijze van spe len, baar spelers, terrein, grensrechter, publiek, niets. Men oordeele zelf: Tntusschen ontdekten wij toch nieu we eigenschappen bij de IJmuidenaren, en die ontdekking was een minder prettige. Een deel der Stormpietjes bleek n.l. ruw (wij zullen niet schrijven „gemeen", ofschoon dat woord mis schien niet eens overdreven zou zijn) te kunnen spelen en zoo ontaardde de wedstrijd op sommige oogenblikken in een onverkwikkelijke smijtpartij. De IJmuider half-linie en achterhoede, werkte daarenboven ook enthousiast met de handen en armen, zonder dat de „onfeilbare" hiertegen optrad. De heer Hakker had trouwens lang zijn dag niet. Hij floot misschien een vijftigmaal voor buitenspel, dikwijls ook ten on rechte, maar vergat het zeker wel een twintigmaal. En twee van die twintig keeren kosten A. S. C. twee doelpunten. Het eerste doelpunt kwam daarenbo ven, na wat men noemt een „geheide" handshal. Bijzonder onaangenaam deed ons het onsportieve gedoe van enkele der zwarthemden aan. Wij noemen b.v. Visser, die zelf wel heel onbehoorlijk speelde, maar groot misbaar maakte als hij maar even werd aangeraakt. (Witte Jan en. Sint maakten een heel wat prettiger indruk). De IJmuider grensjager spande in het. onsportieve de kroon, door enkele malen, door zijn clubgenooten te laten ingooien, toen het zeer duidelijk een A. S. C.-ingooi was. Bijzonder vermakelijk was het volgende staaltje van zijn grensrechterlijke neutraliteit. Heilig, die zoo wat den heelen middag ver keerd ingooide (hij liet telkens den bal vallen, in plaats van te gooien zonder één appèl van den A. S. C.-grensrech- ter) zag zich betrapt toen de heer Hak ker vlak hij hem stond. Een vrije schop was het gevolg en na eenig heen. en weer geschop, vloog het leer aan de andere zijde van het veld over de lijn. Stephanus gooide in volgens de regelen van de kunst, maar kreeg desondanks een vrije schop tegen zich, op appèl van den IJmuider grensman. Waar èn spelers èn grensrechter telkens weer blijk gaven van bun gemis aan sporti viteit, is het begrijpelijk dat er in dit opzicht ook niet veel te priizen viel bij het publiek. De heele tocht naar dat verre haringdorpje was dan ook voor ons één groote ergernis. Wie bovenstaande gelezen en den wedstrijd gezien heeft, zal het met ons eens zijn, dat den lezers van dit blad een wel „ietwat," scheeve voorstelling van één en ander wordt gegeven. STORMVOGELS—BLAUW-WIT. Door het Bestuur van Stormvogels is aan het D. C. toegestaan a.s. Zondag op het terrein vlaggetjes ten bate van de Tuberculosebestrijding te verkoopen. De opbrengst zal besteedt wor den voor het ligtententerrein. We kun nen dezen verkoop met warmte aanbe velen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5