PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. B. C. E. Zwart Sr. f I-n. den Haag is, 73 jaar oud, overleden de heer li. L. E. Zwart Sr., een bekende persoonlijkheid in verschillende Krin gen van Amsterdam, hij neeit langen iijd gestaan aan het hooid van ae arukkerij nlierman, harms en t.o., waarvan hij sinus zijn altreden ais di recteur president-commissaris was. Voorts was hij medevennoot van de Ver. Scheepsagenturen Van Halver- hout en zwart en zurmuhien en Eo. te j muiden. ue heer Zwart is lange jaren Unie liberaal lid van den gemeenteraad van Amsterdam geweest (tot iyi9); verder van de jvrov. ötaten van JNoord-Hoiiand en van de Kamer van Koophandel. He overledene was oiiicier in de Orde van Oranje-JNassau. Woensdag hadden zich te ver- anwoorden de bestuurders van auto bussen A. S. en J. B. ter zake dat zij in den avond van den 26en Januari om 7 uur, toen zij met hun autobus op de Koningin Vviihelminakade te IJ mui den reden, de veiligheid van verkeer in gevaar hadden gebracht, door om het hardst te rijden met een snelheid van minstens 40 K.ivl. per uur. He dagvaarding legde den bekl. ver der ten ïaste dat zij dit hadden gedaan om te trachten het eerst op de volgen de stopplaats te komen; waarop dan volgt echte dagvaardingstijd ter wijl er bovendien op het tijdstip voor meld een vrij zware mist hing. Bekl. zeiden dat nu door hen een re geling was getroffen, waardoor geen concurrentie meer plaats had. Het O.M. stipte aan dat beide bekl. al meermalen wegens overtredingen van de motor- en rijwielwet zijn veroor deeld. net vorderde tegen ieder van hen f 100 boete of 10 dagen hechtenis met vervallenverklaring van het rijbe wijs voor den tijd van één jaar. Bekl. B. verzocht dat zijn collega het rijbewijs behouden mocht, omdat voor hem het chauffeeren een brood winning is. De kantonrechter veroordeelde ieder der bekl. tot 60 boete of 10 dagen hech tenis. VELSEROORD. Rede D. Wijnkoop. Dinsdagavond trad hier op voor de Federatie Noord-Holland van de Com munistische Partij het Tweede Kamer lid D. Wijnkoop met het onderwerp „Het Eenheidsfront der arbeidersklas se tegen de Reactie". In zijn openingswoord zei de voorz., de heer Veluwenkamp, van Uitgeest, dat de leuze van het E. F. niet van Wijnkoop was, maar de oude revolu tionaire leuze is, die reeds in den op roep van Marx in het „Proletariërs aller landen vereenigd U!" tot uitdruk king kwam. De heer Wijnkoop, het woord ver krijgend, erkent dat de oproep tot een heid in den strijd reeds lange jaren door de revolutionairen, de communis ten, is gehuldigd en het dan ook zijn bedoeling is dat door zijn spreken 't den arbeiders duidelijk zal worden, dat ze hun houding leeren bepalen, om de zoo noodige éénheid van strijd tegen de reactie ook in dit land te voeren. Deze Eénheidsstrijd heeft twee kanten, ecne politieke en een economische kant zoo men wil, doch elke economische strijd gaat in tweede instantie over in een algemeenen, politieken strijd. Het optreden van het Ned. volk tegen de Vlootwetplannen van -de Regeering kan daarvoor als voorbeeld dienen. Het ging er toen bij het Volk niet zoo zeer om of daarvoor zoovele honderden millioenen voor werden gevraagd, dan wel de samenhang, die er bestaat tus- schen Vlootwetplannen en oorlog en oorlogsvoorbereiding. Het Ned. Volk heeft toen door teekening van het pe- t.itionement bereikt, dat er druk op de volksvertegenwoordiging is uitgeoe fend en de regeering toen is moeten wijken. De gehouden demonstraties en petitionement waren een machtsdaad van de massa, waarover men toen als bij een overwinning is gaan juichen. Maar, al wilden de Communisten dit nu niet onderschatten, overschatten wilden ze 't in geen geval. De Commu nisten hebben toen direct gewezen op de gevaren van de overwinning, men op z'n lauweren niet moest gaan rus ten, om reden men niet moest vergeten met een gevaarlijken vijand te doen te hebben. De regeering en kapitalistische klas se trok daaruit de leering „zich te moeten versterken". Wij wisten zulks, waarom wij dan ook, zegt spr., den raad gaven direct bijeen te komen om maatregelen te nemen, wat ons verder te doen zou staan. Men heeft niet naar ons geluisterd. De regeering heeft ge zegd bij niet aanneming van de Vloot wet weg te gaan. En zie: ze zijn toch weer terug geko- cn daarom is het dat onz* regeering men, of er niets gebeurd was, dat ae regeering tot heengaan noopte en met precies dezeiiae voorstellen van het regeeringsprogram als voordien, alleen met uit verschil, dat de regee ring nu is gekomen met bezuinigings voorstellen voorop, om de begrooting sluitend te maken en daarna met vioocplannen. Hat is kapitalistisch verstan aig. De Vlootwet wordt nu achteroa&s gehouden, maar men vraagt nu voor 1924 2 iiottietjes, 2 tor pedojagers en één onderzeeer-mijnen- rngger; (zeer fijne heschavingsmstru- menien, dat kan u wel opmaken uit uen naam). Dat is precies het bedrag oorlogsschepen, dewelke ook bij aan neming van ue Vlootwet voor 19^4 zou- aen uitgevoerd zyn. Wat beteekenen nu voor ons die vlootwetpiannen van de regeering en hoe hangt dat samen met oorlogY Om dat het voik begreep, dat het ook nog niet wat anders samenhangt, n.l. met de petroleum en omdat het mei petro leum samenhangt, leidt tot oorlog en oorlogsvoorbereiding;. De peroleumbe- iangen zijn voor net kapitalisme de grootste belangen geworden, niet ai- iüt n omdat de kapitalisten er groote winsten bij behalen, maar bij eventu eel c ooriogs uitbarsting niot gemist kan worden ais onmisbaar stookmate- riaal, dat in de plaats van do steen kool, de oorlogsschepen de voortbewe- gingskracht moet geven. En om daar li ij oorlog beschikking over te hebben zijn weer noodig reusachtige petrole- umreserves. Ook de tanks, die nieuwe ooriogsmonsters, gebruiken petroleum baar vlootwetplaunen heeft en uit wil voeren om reden ze in Djambi aan de Bataafsche Petroleum Maatschappij concessies voor ontginning heeft gege ven, welke concessies in werkelijkheid voor het grootste deel aan Engelsche kapitalisten zijn verkwanseld, al werd dan ook Colijn en Deterding de Di rectie dezer zoo Hollandsch klinkende „Bataafsche Maatij." Dat Djambi daar op Sumatra is nu een streek van be- teekenis door de petroleum geworden v.n. ook voor het Engelsch Imperial isme, omdat het één van de grootste wereldreservoirs van petroleum is. En toen de Hollandsche kapitalistenkliek deze Djambi-petroleum voor een goed deel aan Engelsch kapitaal versjacher de, toen versjacherde men meteen de Ned. arbeidersklasse aan deze interna tionale imperialistische petroleum- kliek. Amerika, dat er 'n gevaar inzag voor z'n belangen, protesteerde tegen de concessie-verleening, maar dat hielp niet meer en zoo waren dus de z.g.n. Ned. belangen ten nauwste ver strengeld met de Engelsch-imperialis- tische belangen. Onze Hollandsche Mussolini Co- lijn, die nog in den oorlog, die achter ons ligt zich als een wielenlikker van het Duitsche imperialisme voordeed, maar na Duitschlands nederlaag van front veranderde, ligt nu aan de voe ten van de Engelsch petroleumkliek. En als minister tracht hij, ter be scherming dier kliek-belangen nu die vlootwet en bezuinigingsplannen er door te jagen, om reden dit hem door de overzeesche grootmachten waar schijnlijk wordt bevolen. Wij, zegt spr., hebben in het Parlement de regeering gevraagd waarvoor de begeerde vloot kon dienen en of men daarmee dacht, zooals de regeering vooraf, de neutra liteit te dienen. En toen kregen we het antwoord: „ja als de vijand komt bij Riouw of bij Tandjong—Priok dan houd ik hem er buiten, maar als hij op een ander punt den Indischen ar chipel binnen valt, ja dan kan ik er ook niets aan doen". Maar Riouw on Tandjong Priok liggen dicht bij de dierbare petroleumvelden en de op dracht is, onze vloot daar op die pun ten samen te trekken. Immers om heel Indië te beschermen zou zoo'n vloot niets beteekenen, maar naar kapita listisch vermogen moet Nederland haar aandeel oorlogsschepen mede op leveren in het groote imperialistische oorlogsspel en dan heeft dit getal wel z'n beteekenis. Eerst, bij 't eerste vlootwet-ontwerp zeide de regeering dat ze 600 millioen moest hebben voor de uitvoering, daar na kwam ze met de gezegende afslag van 300 millioen. Daar kon het toen voor gebeuren. Daaruit blijkt dat de regeering of eerst heeft gelogen of, zoo dit de werkelijk benoodigde som moest zijn, in tweede instantie heeft gelogen. De oud-minister Treub zeide dat den grooten oorlog, die in de maak is, en beslist zal komen, als de arbei ders-klasse door eenheid van strijd dit niet weet te voorkomen, door de re geering weg te jagen en in de plaats van het parlementaire-stelsel het Sov jet-systeem, zooals in Rusland, weet te vestigen, dat die oorlog in den groo ten Oceaan zal gestreden worden en daar de weg van Engelschen imperi alistische belangen voert over Ned. O.-Indië, zijn we er gloeiend bij: en dan onderschrijf ik Treubs meening niet, waai- hij zegt dat hier in Europa aan den Rijn geen oorlog zal zijn. Ook uie z.g.n. oasis of steunpunten, gelijk ae vroegere plannen omtrent een fort te Viissmgen, zijn een gevaar en stroo- ken niet met neutraliteit, immers zijn het juist zulke strategische punten welke een punt van aanval maken voor den vijand, waar men de aan- trekkingspunten tot den strijd in kan zien. He eventueeie concurrenten in uen komenden oorlog zuilen met alie haast zorgen bezitters dezer punten te worden. En inpiaats van den vijand buiten te houaen, haalt men er hem door binnen, in iyi4 is er zoo'n grjotc neutraliteit, een komedie geweest. Engeland zoowel als Dultschland had den geen plan ons land in te vallen. Maai' toch werd het volk wijs ge maakt dat het leger gemobiliseerd moest worden om de neutraliteit te handhaven. En toch is in geheime par- iementszitting en door de regeertug ge zegd dat ais het Duitsche leger ons land binnenviel, het leger maai' zoo snel mogelijk moest vluchten. Het was in 1919 dat Troelstra dit verklapte. Verschillende afdeelingen en personen in ue S. D. A. P. kwamen toen in ver zet in 1914, maar dan werd in hunne vergadreing gezegd, dat het leger naar de grens moest om de neutraliteit te doen eerbiedigen. Spr. had toen ook in 1919 tegen Troelstra gezegd, waarom hij niet eerder over die geheime par- lementszitting had gesproken, maar deze beweerde dat bij dat niet kon, an ders waren de Duitschers binnen ge vallen. De Duitschers wisten echter alles van ons leger af en als dat hun plan was geweest, waren ze evengoed binnen gevallen. De Duitsche legerlei ding wist misschien nog beter dan heel veel Ned. autoriteiten hoe of het met 't Ned. leger gesteld was. Zoo ziet men de politieke knoeierij en volksbe driegerij, maar het volk moet het be grijpen en zich verzetten tegen dit al les, door éénheid van strijd met voor- hijzien van alle klein gedoe. Eén mach tig front van verzet moet de kapit. klasse het „halt" toeroepen. Zoover kan men dit noemen de politieke kant van het Eénheidsfront. De economi sche kant leeren we uit de onophoude lijke en hardnekkige aanval van het ondernemersdom en ook van Rijk en Gemeenten; op het levenspeil der ar beidersklasse en het klein-ambtena- renkorps. De eene verslechtering na de andere wordt voorbereid en doorge voerd en de arbeidersklasse van Ne derland toont geen verzet. In Duitsch- land, in Engeland, in Italië, in België, in Zwitserland", overal wordt gestre den maar hier in Holland berust men. Op het moment wordt in Noorwegen een groote loonstrijd en uitsluiting be gonnen en is er een beroep gedaan op de studenten van Christiania. Doch deze studenten wilden geen onder kruipersdiensten verrichten en wee degenen, die het wel durfden te on dernemen, die zouden ze wel vinden. Hier in Enschedé, waar spr. gisteren sprak, een stad van 50000 zielen en waarvan een 40000 zeker behooren tot de uitgestotenen en hunne gezinnen, ziet men al 6 weken lang een uithon- geringsproces gaande zonder schijn baar verzet. Maar dat is een misdaad, om dat zóó maar door te laten gaan. De geheele arbeidersklasse van Nederland moet met die textielarbeiders één strijdfronf vormen. En terwijl zoo'n tragedie plaats vindt, worden de spoormannen zonder verzet tot accepteeren van ver slechtering gedwongen. Colijn wil 30 millioen op de salarissen van het rijkspersoneel uitknijpen, nog 'n an dere 30 millioen uit de andere arbei ders en dan nog 'n 70 millioen door al lerlei belastingen op de meest onont beerlijke levensbenoodigdheden van de arbeidersklasse. Door de cijfers der belastingen is spr. te weten gekomen dat de kapit. klasse van Nederland voor den oorlog zeven milliard rijk was en na den oorlog volgons eigen opgaaf dertien milliard. En dan wordt er geklaagd dat men door den oorlog zoo achteruit geboerd heeft. Als we heel billijk rekenen dat hun vermogen met 15 vermeerderde en dan vol gens de reëele waarde, dus gerekend van wat men gelijk voorheen met mis schien minder bedrag aan geld kon koopen, dan zegt zelfs het Handels blad dat het méér is, en dan heeft de regeering maar voor een korten tijd 30 van de Oorlogs-Winst genomen, het is fraai. Zou het zoo erg geweest zijn als dit 80 of 100 was geweest. Nu zitten we met duizende millioenen schuld. Alleen aan rente moeten we aan onze Ned. kapitalisten opbrengen 116 millioen per jaar en dat voor de schulden, die zij hebben gemaakt en feitelijk ten behoeve van hun eigen standje. Waarom de kapitalisten niet door middel van de wet gedwongen tot een leening op lage rente om van de tekorten af te komen. Colijn zei dat de wet t verbiedt, maar als Art. 40 van het bezoldigingsbesluit wordt in getrokken, dan zegt dezelfde Colijn „nood breekt wet". Nu komt er infla tie en wat dat beteekent voor de arbei ders, kunnen ze leeren uit Duitsehland en andere landen. Mijn motie, zegt spr. die ik voorstelde, kon niet door de S. D. A. P.-fractie in het parlement gesteund worden. Maar vroeger zei Troelstra dat men het noodige geld moest halen daar, waar het was te halen. En z'n vriend v. d. Velde, de Belgische minister, gaat met dezelfde leus den boer er mee op, terwijl ook op het program van de Engelsche La bour Partij deze door mij voorgestelde kapitaalbelasting voorkomt. Het wordt tijd dat de arbeidersklasse wak ker wordt en internationaal op het voorbeeld van de kapitalisten tot één heid van strijd komt tegen den ge- meenschappelijken vijand. De Konin gin geeft zelf het voorbeeld hoe we hebben te doen. Zij heeft tegen recht en wet, ministers benoemd die niet vol gens den weg der volksvertegenwoor diging aan het bewind zijn gekomen. Daar heeft de Koningin het recht niet toe. Lcnin, de groote voorganger van het proletariaat, heeft voor het eerst vorm en gestalte gegeven aan die ar beid s staat, welke voor een zesde deel de aardoppervlakte beslaat. Daar is gesticht de Unie van Sovjet-republie ken, waar zich de andere volken hij aan kunnen sluiten op dezelfde wijze. Maar dan moeten ze vestigen de Dic tatuur van het Proletariaat, van ar beiders en boeren. Nu hebben we zoo als in Italië de diktatuur van Mussoli ni en hier de verkapte Hollandschen Mussolini Colijn, die, recht en wet op zijde zetten. Neem dit voorbeeld ter harte. Wij roepen u op, treedt toe tot de Comm. Partij en leest de Tribune, maar dat is niet het meest vooraanlig- gende. Wij weten, de massa wordt niet in één dag communistisch, maar ze moeten strijden. En de offers, die de masse niet wil brengen voor de ver sterking van eigen strijd en doel, die Zullen ze toch moeten offeren, want de kapit. klasse Iaat niet af de arbeiders klasse te brandschatten, door verslech tering op verslechtering te stapelen tot zoolang je genoeg gegeeseld bent, om rijp te worden voor den strijd, den Eénheidsstrijd in één breed front tegen de Reactie. De heer J. Visser, Willebrordstraat 31 alhier, is benoemd tot vertegen woordiger voor Velsen, Beverwijk en Wijk aan Zee van de Fransche Société voor het Auteursrecht. Het R.K. mannenkoor „St. Caeci- lia" alhier, zal a.s. Maandag 3 Maart een concert geven in café „Zomerlust" van den heer J. Th. Bömh te Sant poort. Medewerking zullen verleenon de bariton N. J. Aris en mej. Jeanne Visser, piano, alhier en de heer Zwa nenburg, harmonicavirtuoos alhier. Het belooft een mooie avond te wor den. Door de R.K. damestooneel-ver- eeniging van Driehuis zal onder lei ding van den WelEerw. kapelaan Ver steeg, nogmaals een opvoering worden gegeven, van het drama „Haar Offer", van pater Servatius, in het patronaats gebouw alhier. De opvoering zal plaats hebben op Zondag 2 Maart. Voor de afdeeling Velseroord der S. D. A. P. zal de bekende declamator Sternheim van Amsterdam twee voor dracht-avonden houden. Op het pro gramma staan liederen van bekende socialistische dichters, als Adama van Scheltema, van Collem, enz. alsook het groote werk van Henriette Roland- Holst „Opstandelingen". Er is voor deze avonden veel belangstelling, te meer daar het entrée zoo laag mogelijk is gesteld. De heer A. J. Glastra van Loon al hier, adj. verificateur der gemeente-fi- nanciën, is benoemd tot gemeente ontvanger te Harlingen, tevens kas sier bij het centraal kasbeheer der be drijven. Zondagavond was het een feest avond voor donateurs en begunstigers van het Jongens- en Meisjespatronaat, aldus meldt de N. Hl. Ct. Vroolijke muziek van het steeds vooruitgaande harmoniecorps der jon gens; een korte toespraak van den geestelijk adviseur, Pater Alexander, en daarna de clou van den avond, het tooneelstuk „Fabiola", opgevoerd door de leden van het meisjespatronaat, on der leiding der Eerw. Zusters. Het werd met dat al wel een beetje laat, maar niemand had daar erg in. Een bewijs, dat de aanwezigen zich niet verveeld hebben. „Fabiola" is een tamelijk vrije be werking van het bekende gelijk geti teld verhaal van kard. Wisemann. Het stuk werd heel goed gespeeld. Vooral de hoofdstukken waren in goede han den. 1-Iet is een genot, om de mooie ge dachten door den schrijver ontwikkeld, te hooren uitzeggen door de jonge speelsters. Veel zorg was ook besteed aan de decors en costuums. Hoewel niet altijd precies in den stijl maar wie let daar nu op maakte het ge heel een zeer schoonen indruk. Het gemeentebestuur verkocht voor eenigen tijd voor afbraak de oude ziekenbarakken aan den Rijksstraat weg alhier. Den kooper was het vooral te doen om den lossen, nog betrekke lijk nieuwen zolder, die zich in dit overigens vervallen gebouw, bevond. De rest was zoo goed als niets waard. Groot was 's koopers verwondering, toen hij, met het afbreken willende be ginnen, tot de ontdekking kwam dat de zolder was verdwenen. Het bleek naar Hl. Dbl. vertelt, dat deze inmiddels reeds door den gemeentelij ken reinigingsdienst was weggehaald. Natuurlijk wilde de man nu ook de bij na waardelooze bouwvallen niet meer accepeeren, althans niet meer tegen den oorspronkelijken prijs. Het ge meentebestuur moest dus naar een nieuwen kooper omzien. Kooper num mer twee kocht het zaakje voor f 87.50, terwijl kooper nummer één voor ba rak minus zolder f 75 had geboden. Met dit al toch een rare transactie, die bij mindere lankmoedigheid van kooper nummer één wel eens onaan- gename gevolgen voor het gemeente- I bestuur had kunnen hebben. (Bij informatie vertelde men ons dat de reinigingsdienst volkomen te goe- I der trouw den zolder weggehaald heeft, er niet aan denkende dat die in den koop begrepen was omdat de reini gingsdienst zelf den zolder had aange bracht. Eenmaal gesloopt had het geen zin den zolder weer aan te brengen. Het gemeentebestuur vond f 75 voor de rest te weinig en heeft er, zooals boven al bleek, f 87.50 voor kunnen krijgen. Red.). v VELSEN. De stoomtram Haarlem—Velsen Wij hebben dezer dagen medegedeeld] dal door Gedep. Saten van Noord-Hol land aan het gemeentebestuur van Velsen is medegedeeld, dat er naar hun oordeel voor de Provincie geen aanleiding bestaat, ten behoeve van de voortzetting van de al of niet te wijzi gen exploitatie van het trambedrijf der N. Z. H. Tramwegmij. op de lijn Scho- ■ten-Velsen-Alkmaar of op één of meer gedeelten van die lijn eene geldelijke bijdrage te verleenen. Aan den Minister van Waterstaat! is dan ook medegedeeld dat tegen de deferent!eve staking van het bedrijf op de lijn geen bezwaar kan worden gemaakt. De N. Hl. Ct. heeft geïnformeerd hoe het nu gaan zal met de stoomtiam Haarlem—Velsen. die den dienst nog alijd onderhoudt. De heer Burgersdijk, directeur der trammaatschappij, deelde ons mede dat nog geen vergunning is ontvangen den tramdienst HaarlemVelsen te staken, doch dat wel in de bedoeling ligt de stoomtram op te heffen, zoodra die vergunning is binnengekomen. Of er een electrische tramlijn Haar lemVelsen voor in de plaats zal ko men, staat onafhankelijk voor ophef fing, in alle geval zal de stoomtram niet blijven rijden tot de electrische tram er is. Door de politie is aangehouden zekere R„ een woonwagenbewoner, die nog 25 dagen hechtenis tegoed had, waartoe hij door de rechtbank te Maastricht wegens diefstal veroordeeld was. Hij is ter beschikking van de justi tie te Haarlem gesteld. Trad j.l. Zondagmorgen in de Herv. Kerk een vroegere leeraar der gemeente op. n.l. Dr. P. A. Klap van Amsterdam, a.s. Zondagmorgen zal wederom een vroegere leeraar der ge- meente voorgaan, thans Prof. Dr. A. I de Sopper van Leiden.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2