SPORT. VOETBAL. ExcelsiorStormvogels 14. Overzicht. Voor het eerst heeft Stormvogels in Rotterdam Excelsior een nederlaag toegebracht en een stevige. Toch maken wij ons sterk, dat het spel der Stormvogels voor het talrijke publiek geen openbaring is geweest. En wij voor ons durven gerust beweren, dat de spelkwaliteit zeker 50 minder was dan tegen Blauw-Wit. Als een excuus mag zeker het zeer slechte terrein gel den, dat zwaar en door het effectvolle zeer lastig te bespelen was. Echter constateerden we fouten, die met het terrein niets te maken hadden. De ergste werd wel gemaakt in de verde diging. 't Mag merkwaardig heeten, maar menig Rotterdamsch bezoeker kon maar niet begrijpen, dat deze ver dediging tot dusver maar tienmaal ge passeerd was. En met recht! 't Was weer het oude liedje, dat we al zoo vaak hebben gezongen: Geen verband tusschen winghalfs en backs. Snoeks had een ontzettend zware taak, door dat hij een veel te groot middenveld had te bewaken, een gevolg van het feit, dat de afstand tusschen hem en Struys en Bakker veel te groot was en deze openingen niet door Koster en Blinkhoff Jr. voldoende werden aan gevuld. Dat er van het steunen der voorhoede onder deze omstandigheden niet veel terecht kwam is te begrijpen en het mag de aanvalslinie als een ver dienste worden aangerekend, dat zij onder deze en genoemde terreinsom standigheden nog zóó gespeeld heeft, als zij gedaan heeft. Men kent in deze kwestie onze mee ning. Meermalen reeds hebben wij ons uitgesproken vóór het systeem: ,,De half-back den binnenspeler en de back den buitenspeler". Bij dit systeem heeft men de vijandelijke voorhoede beter in bedwang en kan het steunen der voorhoede met meer succes ge schieden. Mogelijk, dat men de opmer king zal maken, dat de Stormvogels backs meermalen Huisman en N.N. hebben aangevallen, doch men gelieve wel onderscheid te maken tusschen „den buitenspeler aanvallen" en „den buitenspeler in 't oog houden, zooda nig, dat hem het leder niet vrij kan worden toegespeeld." Het eerste deden de Stormvogels backs. Hadden Huisman en N.N. den bal eenmaal vrij toegespeeld gekregen, dan deden Koster en Blinkhoff Jr. al hun best hun het leder te ontfutselen. Vaak geschiedde dit, maar meermalen ook niet, waarop dan gevaarlijke situ aties volgden. In verband met het feit, dat de beide resteerende wedstrijden op breede terreinen moeten gespeeld worden waarop genoemde fout het meest opvalt lijkt het ons niet on dienstig één en ander eens ernstig on der de oogen te zien. Wat Excelsior betreft, de Rotterdam mers hebben goed partij geboden. Van Bergen heeft met talent zijn doel ver dedigd en enkele malen op meer dan schitterende wijze een doelpunt voor komen. De leiding was in handen van Mr. Van Bisselick. Waar er zeer fair ge speeld werd, had hij geen moeilijke taak. Maar de hoofdzaak: Hij leidde zeer onpartijdig. De wedstriid. Om 2.10 stellen de volgende elftallen zich op: v. Bergen v. Ryssel Bimmel Stolk Grobbe v. d. Ende N.N., Vink, Dekker, Bak, Huvsrnan Oldenburg, Sint, Visser, Blinkhoff Sr., Sprokkreeff Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Na eenig heen en weer getrap ont staat al spoedig uit een voorzet van Sprokkreeff voor het Excelsior-doel 'n hevige doelworsteling Secondenlang zweeft het bruine monster voor den Potterdamschen doelmond, doch einde lijk trapt Bimmel weg. Direct volgt een zeer snelle Excelsior-aanval, welke Blinkhoff Jr. stuit. Ondanks het zware terrein golft hel spel vlug op en neer, met Excelsior technisch beter spelend, waartegen over staat, dat Stormvogels zich bete re kansen schept, tengevolge waarvan Van Bergen nogal eens handelend moet optreden, wat hem goed afgaat. Eens. na een voorzet van Sint, mist hii, uiHoopende, leelijk. Hij herstelt zich echter schielijk en weet nog juist vóór Sprokkreeff corner te werken. Deze wordt door Snoeks naast geschoten. Profiteerende van de openingen in de Stormvogels-verdediging onderne men zoowel de buitenspelers als het binnentrio gevaarlijke aanvallen. Een paar maal ontsnapt het Stormvoe:els- doel ternauwernood aan een doorbo ring. Een kogel v:r v. d Wint fraai, doch een dito hard schot van Vink is hem te machtig (10). Excelsior blijft nog even aanvallen. Een paar through-passes van Jo Bak stellen Dekker in staat door te breken. De eerste maal redt Koster echter fraai en de tweede maal stopt v. d. Wint het harde schot. Dan gaat Visser zich eens roeren, zooals het een adspirant-internationaal betaamt. Stevig zet hij door en geeft dan aan Blinkhoff Sr., die hetzelfde doet, waarna hij met een ferm schot doelpunt (11). Na den aftrap neemt Excelsior bijna weer de leiding. Dekker komt even vrij en zendt een hard schot in. Via den on derkant van de lat komt de bal tegen den rug van den voor zijn doel staan- den v. d. Wint, waarop deze wegwerkt. Ondanks den weinigen steun van de half-backs, van wie vooral Bakker naar zijn vorm loopt te zoeken, doet de voorhoede thans een paar pittige aan vallen, meestal geleid door Visser. Ol denburg en Sprokkreeff zetten meer malen fraai voor. Een paar malen schiet het binnentrio hard in, doch Van Bergen is op zijn post en stopt een paar kogels van Sint en Visser meer dan fraai. Een voorzet van Oldenburg heeft Visser slechts voor het intrappen, doch Mr. Van Bisselick fluit voor off-side. Voor de variatie valt Excelsior ook weer eens aan en bijna met succes. Een voorzet van N.N. schiet onder den vallenden Van de Wint door. Huysman snelt toe en zet weer voor, waarna Dekker juist naast trapt. Tot de rust blijf Stormvogels thans in de meerderheid. Grobbe c.s. weren zich echter geducht. In laatste instan tie is Van Bergen bovendien onverbid delijk. Eens grijpt hij zelfs den bal van Sint's schoen af. Rust 11. In het begin van de tweede helft is Excelsior sterk in de meerderheid. Ge weldig groot zijn de gapingen in de Stormvogels-verdediging en van steu nen der voorhoede is in het geheel geen sprake. Minuten lang blijft de bal voor het Stormvogels-doel, waar men met man en macht verdedigt zonder den bal weg te kunnen krijgen. Gelukkig kan Excelsior door het slechte terrein niet zuiver schieten, hoewel het een enkelen keer niet veel scheelde, of Ex celsior had de leiding hernomen. Langzaam komt Stormvogels deze inzinking te boven en vallen Visser c.s. weer eens aan Schoten van Sprok kreeff en Blinkhoff bezorgen Van Ber gen de grootste moeite en een alge heel e ommekeer komt er, wanneer Struys na 27 minuten met een zeer fraai boogschot. Stormvogels uit een vrije trap de leiding bezorgt (12). Dan spelen de Stormvogels voor wat ze waard zijn. Zelfs Blinkhoff Jr. komt. een schot lossen, terwijl diezelfde spe ler er een corner fraai wegkopt. Na 32 minuten passeert Blinkhoff Sr. snel de Excelsior-verdediging, waarna hij Vis ser den bal voor het intrappen geeft (1-3). Van Bergen krijgt dan druk werk. Voorzetten van Oldenburg en Sprok kreeff suizen langs zijn heiligdom on oo kStruys komt hem weer belagen. Een kogel van Sint stompt hij het veld weer in. Juist als hij een ander schot van Sint zal trachten te stoppen, ver andert Bimmel den bal van richting (1-4). Met dezen stand komt het einde. G. A. Visser, Deze „sjouwer" uit de Stormvogels voorhoede, de man, die geen keeper, back of halfback der tegenpartij ook maar eenigen tijd gunt den bal weg te werken, speelt Zondag a.s. met. Elftal A de kern van het a.s. Ned. Elftal tegen Elftal B. Als hij er nu voor zorgt, ook Struys komt hem weer belagen, zich goed met, Sigmond te verstaan en voor 't overige zijn gewone „sjouw-tac- tïek" volgt, maakt hij o.i. een prima kans. Houd je goed. Visser! Korfbalwedstriïd. Haarlem III—G. S. D. I 0—9. Bovengenoemde wedstrijd vond j.l. Zondag plaats op een moeilijk te be spelen terrein aan de Kleverlaan te Haarlem. In dezen wedstrijd is G. S. D. over alle linie's steeds de sterkere geweest, wat ook wel blijkt uit den uitslag. Vóór rust wisten de G. S. D.-ers reeds zeven maal de mand te vinden, welke na rust nog met twee verhoogd werden, zoodat de uitslag van deze prettige ge- speelden wedstrijd in een stevige over winning van 9—0 in het voordeel van G. S. D. eindigde. VISSCHERIJ. De toestand der Zeevisscherij in Januari 1924. Naar de af deeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, werd de zeevisscherij in Januari j.l. met minder vaartuigen uitgeoefend, dan in Januari van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave respectievelijk 2.822.000 K.G. en f 1.221.800.tegen 3.813.000 K.G. en f 1.236.000.— in de overeenkomstige maand van 1923. In de deelneming aan de visscherij door de stoomtrawlers was sinds de vorige maand geen verandering gekomen. Zij omvatte 130 schepen, waarvan 3 uit sluitend en 32 gedeeltelijk hun vang sten in Engeland losten, terwijl in Ja nuari 1923 in het geheel 118 stoom trawlers in bedrijf waren, waarvan 16 uitsluitend en 22 gedeeltelijk in Enge land havenden. De vangsten waren beter dan in De cember; zij bedroegen in de Noordzee, in zooverre zij hier te lande gelost wer den, gemiddeld per reisdag 655 K.G. te gen 653 K.G. in Januari van het vorige jaar. Duitschland was weer in de markt met goede vraag tegen flinke prijzen en ook van andere zijde werden hooge prijzen besteed. De besommingen waren dientengevolge ruim, n.l. voor de Noordzee-stoomtrawlers, in zoover re zij hun vangsten hier aanvoerden, gemiddeld per reisdag f 315.tegen verleden jaar Januari f 267. De hoeveelheid en opbrengst der visch, door onze stoomtrawlers hier te lande aangebracht, bedroegen respec tievelijk 1.592.500 K.G. en f 762.300.— (1.393.000 K.G. en f 569.700.in Januari 1923). De aanvoer door de Duitsche stoom trawlers was sterk verminderd; hij be droeg nog slechts 301.000 K.G. tegen 1.775.000 K.G. in dezelfde maand van het vorige jaar. Aan de trawlvisscherij namen thans meer loggers en zeilkustvisschers, doch doordat het ijs velen hunner het uit varen belette, minder motorkustvis- schers deel,Ook deze vaartuigen vingen deze maand meer en profiteerden van de flinke vischprijzen, zoodat zij ge middeld meer besomden dan in Janu ari 1923. Gemiddeld per reisdag vingen de zeilloggers 168 K.G. (157 K.G. in Janu ari 1923) en gemiddeld per reis de mo tor- en zeilkustvisschers respectieve lijk 486 en 181 K.G. (219 en 95 K.G. in Januari 1923). Opmerkelijk waren deze maand de beduidende vangsten van haring en sprot, door kleine vaartuigen bij oïize kust gevangen. Met de beugvisscherij hielden zich, •evenals verleden jaar Januari 20 stoom- en 9 zeilschepen bezig. Ook de ze vaartuigen vingen en besomden ge middeld meer dg,n toenmaals. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde beugvisch bedroegen res pectievelijk 329.000 K.G. en f 186.000.— (292.000 K.G. en f 149.600.— in Januari van het vorige jaar). Zooals in het overzicht voor de vo rige maand reeds is opgemerkt, had den 5 stoomloggers op 31 December de uitoefening van de drijf netvissCherij op haring nog niet gestaakt. In de eerste helft van Januari kwamen zij van hun laatste reis binnen met een gezamen lijke vangst van 130.000 K.G., waarvan 1299 kantjes gezouten haring, ter waarde van f 29.000.—. Verleden jaar werd, gelijk trouwens in den regel het geval is, in deze maand geen visch aangevoerd door onze drijfnetvisschers Een kleine hoeveelheid visch werd voorts door Engelsche stoomdrifters Gelost. Vooruitzichten voor den Harinwexport. De N. Viaard. Courant schrijft: Nu langzaam-aan de tijd nadert, dat de nieuwe haringteelt in 't zicht komt en wel ongeveer vast is komen te staan, in welken omvang dit jaar de haringvisscherij uitgeoefend zal wor den, ontbreekt het ook niet aan specu latieve beschouwingen betreffende de kansen op een bevredigenden haring export. Naar het ons voorkomt zijn deze kansen niet slecht. Sedert Duitsch land in staat is gebleken althans een tijdelijke stabilisatie van zijn valuta te bewerkstelligen, is de handel daar heen over de geheele linie sterk ver beterd en in omvang toegenomen. On middellijk na deze stabilisatie deden zich de krachtige behoeften aan levens middelen gelden, ontstond er een le vendige vraag en waren in 't algemeen zeer bevredigende prijzen te maken. Dit geldt volstrekt niet alleen voor ha ring. maar evenzeer bijv. voor zuivel-, landbouw- en tuinbouwproducten. Naar verwacht wordt zullen nu bin nen zeer korten tijd zoodanige maat regelen getroffen worden, dat deze tij delijke stabilisatie zal worden omge zet in een blijvende, en daarmee een vaste grondslag worden gelegd, waar- on een nieuw financieel en economisch leven voor Duitschland kan worden onbetrokken. Gelukt dit, en alles wijst er on dat alle internationale krachten thans hierop zullen worden samengetrokken en dat de vaste wil voorzit om een af doende regeling tot stand te brengen... dan z1 de Nederlandsche handel hier van stellig in hooge mate profiteeren, en kunnen we verwachten dat ook onze haringhandel op Duitschland spoedig weer zal opbloeien. In dit opzicht zijn dus de vooruit zichten gunstig. Hier komt bij dat het vraagstuk van de inschakeling van Rusland in het wereldverkeer thans dagelijks nader tot zijn oplossing wordt gebracht; en kele der voornaamste Europeesche landen zijn reeds met het Sovjetbewind in 't gereede gekomen en tusschen de overige wordt op 't oogenblik in zeke ren zin een wedloop gehouden om er toch ook maar tijdig bij te zijn. Ook Nederland schijnt langzamer hand het tot nu toe ingenomen stand punt eenigermate te gaan verlaten, gelijk we kunnen opmaken uit het geen onze Minister van Buitenland- sche Zaken op vragen, hem uit de Tweede Kamer gesteld, geantwoord heeft. Hiermee zou tegemoet gekomen worden aan een verlangen, dat reeds lang leeft in de Nederlandsche kringen van handel, industrie en scheepvaart, welk verlangen met steeds meer aan drang ook bij onze regeeringsautori- tciten kenbaar is gemaakt. Het komt ons voor, dat hervatting van de handelsbetrekkingen met Rus land ook voor het haringbedrijf van beteekenis moet worden geacht. Het Russische volk heeft altijd veel haring geconsumeerd, en hetzij rechtstreeks, hetzij door bemiddeling van de Rand staten is er voor onzen handel waar schijnlijk toch wel afzet te vinden. De actie, gevoerd in het belang van de hervatting dier betrekkingen, zou dan ook stellig den steun van haringree- derij en -handel verdienen. Maar ook al kwam er tusschen Ne derland en Rusland nog geen recht- streeksch contact tot stand, dan nog kunnen we er ons in verheugen, in het belang van de haringvisscherij, dat andere landen en met name Engeland en de Scandinavische landen, de be trekkingen wel aangeknoopt hebben. Indien de Britsche en Noorsche ha- ringexport zich weer sterk op Rusland gaat richten, beteekent dit in ieder ge val een verplaatsing van den concur rentiedruk tegenover ons bedrijf, en vermindert dit de kans, dat markten, waar de Nederlanders in hoofdzaak werken, met haring overvoerd zullen worden. Zoowel met het oog op Duitschland als op Rusland vertoonen zich dus wel lichtpunten. Daarentegen belooft de voortgaande en zeer beteekenende da ling van de frankenkoers weinig goeds, met name voor den haringhan del op België, en het is vooral ook in ons belang te hopen, dat aan die da ling spoedig en radicaal een eind komt. Van de Fransche tariefplannen is den laatsten tijd niet veel vernomen; toch blijven ze dreigen, vooral nu Frankrijk in al dringender finan- ciëelen nood begint te komen en zich ook daar het algemeene verschijnsel voordoet, dat de menschen het ver trouwen op eigen kracht en den plicht tot zelfstandige krachtsinspanning gaan verliezen en dientengevolge al luider en al dringender gaan roepen om toch vooral „beschermd" te wor den. Die bescherming bestaat dan in verhooging van invoerrechten en dus moedwillig duurder-making van het leven, en loopt natuurlijk per saldo op nadeel en nog verder-gaande verzwak king uit. Hetzelfde zien we nu weer in Polen, dat ook plotseling tot een exorbitante verhooging van het recht op haring besloten heeft. Ook daar heeft men de financiën in 't honderd laten loopen. ook daar krijgt de „angst" de over hand, en ook daar zal men het bedrijfs leven gaan „beschermen". Die be scherming is dan hier, dat de schat kist op een gemakkelijke en eenvou dige manier een hoop geld binnen hoopt te krijgen, en te dien einde het volksvoedsel en dagelijksch handels artikel „haring" onbetaalbaar duur gaat maken. Straks zal men vermoe delijk zien dat de haring niet meer te betalen is en dus niet meer betrokken wordt, tengevolge waarvan ook een belangrijke handel stil komt te liggen, terwijl natuurlijk de schatkist ver geefs op het geld zal wachten. In dubbele mate zal Polen hiervan de nadeelen ondervinden, als de han del op Rusland gaat verlevendigen, en deze angstvallig Poolsch gebied zal mijden. Maar in elk geval zal ook onze ha ringexport er de nadeelige gevolgen van ondervinden, en dat is het wat ons verontrust, zoodat we hopen dat onze regeering niet nalaten zal bij de Pool- sche regeering voor de Nederlandsche belangen op te komen, terwijl onze ha ringexporteurs verstandig zullen doen door bemiddeling van hun vertegen woordigers in Danzig en Polen tot verzet tegen deze tariefheffing op te wekken. Naar we meenen zijn de verhoudin gen in den haringhandel op Amerika normaal, en doet zich hier althans gee nerlei verschijnsel voor, waardoor ver andering in den toestand is te wach ten. Hierover hebben we dan ook niets in het midden te brengen. De stoomtrawler Zaanstroom VII kwam hier van een IJslandsche reis van 3 weken binnen met ruim 2000 manden visch, in hoofdzaak kabeljauw Deze groote lading die Vrijdag en Za terdag werd afgeslagen, bracht ruim f 13.400 op! De stoombeuger Neerlandia I. VL 200, schipper J. van Witsenburg, die Dinsdag vanuit IJmuiden ter vissche rij vertrok, is Donderdag aldaar uit zee teruggekeerd met lekke vlampij pen. Alhier zijn twee Katwijker trawl- loggers binnengekomen met voor dit soort vaartuigen ware record-besom mingen. De Wilhelmina, KW 1, van den heer P. Meerburg, besomde f 2092.en de Kees, KW. 104, van de Visscherij- Mij. voorheen C. Ouwehand Sr., niet minder dan f 2206. BINNENLAND. Faillissementen Ib Nsdsilami. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Maart in Nederland uitgesproken 79 faillissemen ten tegen 74 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Maart 1924 853 faillissementen tegenover 756 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Kaarten der Topografische inrichting. De Topografische Inrichting te Haarlem heeft eenigen tijd geleden aangekondigd, dat in den vervolge kaarten van Nederland of gedeelten van het land, op die inrichting vervaardigd, rechtstreeks bij haar te betrek ken zijn. De O. H. Ct. heeft een blad, waarvan de grenzen loopen van Beverwijk tot Hillegom en van Zandvoort tot Amster dam, een bekend gebied dns, een belang rijk deel van het land, waar de topografische dienst zijn werk met nauwkeurigheid ver richten kan en natuurlijk ook verrichten moet, eens geed bekeken en is gekomen „tot de verrassende ontdekking, dat de prulligste schoolatlas vollediger en juister is dan dit topographisch werkstuk". In en om Haarlem ontbreken wegen en straten, die sedert jaren bestaan. Dat sinds kort geprojecteerde wegen niet zijn aangegeven, mag men verwachten op een kaart, die natuurlijk niet van jongen datum is, en waarvan de Topographische Inrichting geen uitverkoop zou houden als zij „bij" was. Maar dat men daar bij den militairen dienst werkt met kaarten, die volkomen onbruik baar zijn. is meer dan de buitenstaander gewoonlijk gelooft! in Heemstede ontbreken alle nieuw wijken. De wijziging van de trambaan is niet aan gegeven de nieuwe wegen van Groenen- daal, al voor den oorlog aangelegd, ont breken. Wat Bloemendaal aangaat, bleek dat hetgeen de kaart aangeeft, inderdaad be lachelijk is en dat het ontbreken van een reeks verharde wegen er op niet is toe te schrijven aan een te jeugdig bestaan. Dat het, wat de wegen in andere ge meenten aangaat, niet beter is, valt bij eerste beschouwing op. Zandvoort en llmuiden bijv. zagen er derfig jaar geleden liet zno armelijk uit als deze kaart ze nu voorstelt. En dit provere werkstuk, aldus het blad, biedt deze Rijksinrichting ons aan met de ^drukkelijke verklaring, „dat de auteurs- echten van deze kaart zijn voorbehouden ren behoeve van den Staat der Neder landen". Alsof iemand aan dit recht zou willen raken! NIEUWE UITGAVEN. Het Geïll. Gemeenteblad, dir,-uit gever H. C. Pons te 's Gravenhage, heeft in het Febr. nr. een artikel over het 25-jarig jubileum van den heer B. 'j J. Hulshof als burgemeester van Ber- gen op Zoom, verlicht met diens por- j tret, voor Amstelodamiana; Nieuw- j Breda, de Nieuwe Uitleg te Arnhem, Gorinchem, Adellijke heerenhuizen in Delft, Rijn- en Schieland in de 18e eeuw enz. Het Nutswerk, orgaan der Mij. tot Nut van 't Algemeen, heeft in het Januari-nr. artikelen over: Versnip pering van krachten; Een nieuwe in stelling van het departement Amster dam; Nederlandsch Jeugdleiders-In stituut; De toekomst van ons Volks onderwijs; Iets over het gebruik van lichtbeelden enz. Het Februari-nr. van Handels overzicht Nederland-België, orgaan der Ned. Kamer van Koophandel in België bevat: Algemeene Berichten; j Berichten uit België en de Nederland sche Jaarbeurs te Utrecht. Dit nr. bevat het verslag der Kamer over 1923. Men vroeg ons dit over te 1 nemen, maar het is te groot voor het bestek van ons blad. Wie er belang bij heeft, vrage het aan bij de administratie: Reu de Lae- ken 35B, Brussel.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2