Ook nu nog blijven de organisaties bereid, met den ernst der tijden reke ning te houden, doch zij kunnen haar beginsel niet prijsgeven, dat er over leg zal worden gepleegd in den werke- lijken zin des woords. Met de meeste hoogachting: De Centr. v. Hoogere Rijksambtenaren, (w.g.) W. H. J. van Hien. (w.g.) C. H. B. de Korver. De R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, (w.g.) J. H. A. L. von Frijtag Drabbe. (w.g.) L. F. Guit. Het Permanent Comté van Christelijke organisaties van Personeel in Publie- ken dienst, (w.g.) L. Vermeulen, (w.g.) J. Kooijman. Het Comité van Neutraal Overheids personeel, (w.g.) J. G. van der Jagt. (w.g.) F. Perdok Hzn. Het Comité ter behartiging van de al- gemeene belangen van Overheidsper soneel, (w.g.) N. van Hinte. (w.g. F. S. Noordhoff. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aangezien zeer velen de vorige week niet meer in Thalia konden wor den toegelaten had het comité van ac tie tegen het raadsbesluit aangaande het R.K. Ziekenhuis nog een vergade ring hier belegd in het gebouw voor Chr. Belangen. Ongeveer 250 menschen waren aanwezig. Voorzitter was Ds. van Oostrom Soede die in zijn openingswoord op merkte dat deze vergadering niet op aandrang van het comité maar op ver zoek van het publiek uitgeschreven was. Hij kwam dus op tegen de bewe ring alsof deze actie een door anti papisme geschraagde hetze is. Het is een spontaan opkomen voor eigen le vensbeschouwing die niet duldt dat Rome nationaal en internationaal alles overheerscht, ook onze gemeente die 3/4 niet Roomsch is. Maar daarom ook een protest tegen den gemeenteraad die deze subsidie toekende terwijl an dere mogelijkheden bestonden. Ten be wijze daarvan las hij een gedeelte voor uit een brief waarin de voorzitter der afd. van het Roode Kruis mededeelde dat genoemd bestuur, in overleg met het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis op 9 Februari j.l., toen het ver zoek der Maria-stichting nog geheim was, schriftelijk een conferentie met B. en W. hadden aangevraagd om te komen tot de stichting van een neu traal Roode Kruis Ziekenhuis. Tot op 9 Maart was daarop geen ant woord ontvangen. Daarna besprak de heer P. F. C. Roel- se hetgeen in de raad geschied is in verband met de ziekenhuisvraag. Hij bestreed de bewering der voorstemmers als zoude het besluit formeel in orde zijn daar art. 43 van de gemeentewet geen vertrouwelijke doch geheime za ken kent. Op deze grond behoord dan ook het besluit vernietigd te worden. Vervolgens sprak Ir. W. Polderman aldus: Geachte Vergadering, Het protest verleden week Vrijdag door mij uitgesproken is woordelijk in de IJmuider Courant verschenen. Dat kunt gij desverkiezend nalezen. De toelichting van zeven met name genoemde niet-Katholieke voorstem mers in de IJmuider Courant van Woensdag j.l., die „persoonlijk ook de voorkeur hadden gegeven aan een niet- Katholieke inrichting" moge hun stem motiveeren, doch ons protest wordt daarmee niet ontzenuwd. De toelichting van die Heeren dient om in het licht te stellen „op welk een onwaardige wijze hier propaganda wordt gevoerd", daartoe genoodzaakt „door de onware en verdachtmakende mededeelingen in de protestvergade ring van 7 Maart j.l." Welnu, na die verklaring, acht ik hunne houding onwaardig en onman lijk. Van mijn protest neem ik geen woord terug, ik ben versterkt in mijne over tuiging dat de Burgerij door het besluit overrompeld is. „Dat hier een ernstige fout zou zijn gemaakt omdat op zoo'n korten termijn een beslissing moest worden genomen is overdreven." Dat mogen de Heeren vóórstemèrs beweren. Daarover zullen echter de gewetens oordeelen van ons, die, afgezien van eene subsidieverle ning, in het besluit om binnen 10 jaar geen gemeente-ziekenhuis te mogen bouwen ons recht verkocht zien aan vreemden geest. Laat ik kort zijn: Persoonlijk acht ik het besluit in zijn geheel onredelijk, of onbillijk om meer algemeen verstaanbaar te zijn. Ten aanzien van gemeentelijke sa menleving onzedelijk, d.w.z. onbillijk uit maatschappelijk oogpunt, in strijd met de goede zeden en gewoonten on zer Hollandsche samenleving. Ten slotte in zaken der hoogere aan gelegenheden des geestes van ons al len eene ernstige belemmering van on ze godsdienstvrijheid. Pastoor G. Rinkel waarschuwde er daarna voor dat het Rome nooit, ook in deze zaak, te doen is om de liefdadig heid te beoefenen maar om posten te bezetten die macht en invloed geven. En heeft ze die macht dan worden an dersdenkenden niet geduld doch ver volgd. In de geschiedenis van zijn eigen kerk vond hij daar de bewijzen voor. De heer B. G. Schuitenmaker wil niet onverdraagzaam zijn maar hij ver wacht van Rome geen eerbied voor de overtuiging van anderen. De houding der protestantsche voorstemmers be sprekende noemde hij den heer Ver meulen de eigenlijke woordvoerder voor het voorstel in den raad. Als laatste spreker verdedigde de heer Slikkerveer de houding van het comité die de raadsleden die voor het voorstel gestemd hebben, wil zijn: een vriend die de feilen toont. Op de vraag van een der aanwezigen werd medegedeeld dat verschillende raadsleden aan Ged. Staten om vernie tiging van het besluit gevraagd hebben en dit bezwaar, zoo noodig, door het pe titionnement gesteund tot voor de Kroon zullen handhaven. De bekende motie werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Nat. Chr. Geheelonthouders Vereeniging. Deze week vergaderde de afd. IJmuiden van bovengenoemde vereeniging in het Koning Willemshuis. Daar werd uitvoerig gesproken over de actie door het C. D. C. te voeren inzake gedeeltelijke sluiting. Men was van oordeel dat hierbij belangrijke dingen terzijde gelaten werden die de leden juist het groote belang vinden. Voorts werden maairegelen genomen om de voor stelling met de bioscope van het hoofd bestuur, die 19 Maart in het gebouw voor Chr. Belangen zal plaats hebben, zoo goed mogelijk te doen slagen. De vergadering was maar matig bezocht. Maandagavond werd in de haring haven, alhier, de kleine kotier Pieter |an, eigenaar de heer P. Visser, goed vastgemeerd. Dinsdagmorgen bleken door baldadige of kwaadwillige handen de touwen ge deeltelijk losgemaakt en het schip, tenge volge der getijstroomingen op den grond en onder water te zijn geraakt. Een groote schadepost voor den eigenaar die zijn schip juist van een nieuwen motor had voorzien Vrijdagmiddag werd het vaartuig gelicht nadat de bekende duikers, J. Engelhart en Zoon eerst een ketting onder de kiel hadden gewerkt. Vervolgens werd alles drooggepompt en naar een meer veilige plaats vervoerd. Louis Bouwmeester. Louis Bouwmeester in IJmuiden en de zaal niet stampvol, ziedaar wat den 14en j.l. gebeurd is. Maar de schuld lag niet bij de burgerij, doch in een fout der ad- ministratie.De groote reclame-biljetten waren zoek geraakt. Het is de directeur van Thalia mogen gelukken dat Louis Bouwmeester nog eene voorstelling zal geven 18 Maart a.s. VELSEROORD. Tubef-culose-bestrijding. De vereeniging ter bestrijding van tuber- lose vergaderde Donderdagavond in het consultatiebureau. Daar de .ecretaris, de heer Th. Runia, wegens vertrek naar Wijk aan Duin als zoodanig moest bedanken, werd met algemeene stemmen als opvolger gekozen de heer W. Chr. Suwerink, Com mies, Afd.-Chef, Secretarie, Velsen, die zich bereid had verklaard deze benoeming te aanvaarden. Medegedeeld werd nog dat met ingang van 1 April door het bestuur als equetrice ier vereeniging is benoemd Mej. L. Danser te 's Graven)lage. VELSEN. Over de staking aan het Hoogoven- bedrijf deelt „Het Volk het volgende mede Voor het lossen der kolen en ertsbooten, waarvoor deze arbeiders in hoofdzaak wor den gebruikt, betaalde men 55 cent per uur, wat voor dit ontzettend zware werk veel te klein is. Geëischt wordt 65 cent per uur. De staking is geheel onorganisatorisch opgezet en staat, naar men ons mededeelde, onder leiding van een anarchist. Naar alles wat in den laatsten tijd over dit bedrijf is geschreven, baart het geen verwondering dat er iets gebeurt, maar dat de arbeiders niet wijzer zijn en zich weer steeds het hoofd op hol laten brengen door eenige schreeuwers, is te betreuren, en zij zullen hiervan zelf de wrange vruchten plukken. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: G. ZeilmakerPost, z.; M. Zwemmer—v. d. Wiele, z.; F. Ras—de Boer, z.; K. C. v. Herle—Groen, d.; N. Huizing— Oldenburg, z. Ondertrouwd: A, Stam en P. de Vries; F. de Waard en E. v. Alfen; G. A. Lundberg en P. J. Schetzing. Gehuwd: T. Post en M. Roderkerk; H. Troost en A. C. Rozenkrans; J. Geerlofs en M. S. Essenberg; A. L. C. Perisutti en J. A. Spuis. Gedenkteeken Baron van Tuyli van Serooskerken. Het bestuur van het Nederlandsch Olym pisch Comité heeft een circulaire verspreid „aan allen, die waardeering en dankbaarheid hebben voor den arbeid van wijlen den heer F. W. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken, in het belang van de licha melijke volksontwikkeling." Die circulaire luidt als volgt „Diep onder den indruk van het plotseling overlijden van zijn onvergetelijken Voor zitter, den heer F. W. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken, heeft het bestuur van het N. O. C. besloten tot de oprichting van een blijvend gedenkteeken ter herinne ring aan dezen onvermoeiden strijder voor de lichamelijke onlwikkeling van het Ne- derlandsche volk. Het zal onnoodig zijn u in herinnering te brengen, hoe deze waarlijk groote man geliefd en bewonderd om zijn werkkracht, zijn tact en beschei denheid, gewerkt en gestreden heeft voor een volksbelang van de hoogste beteekenis. Het zal evenmin noodig zijn te vermelden, hoe vooral door zijn werk de Nederlandsche sportwereld in het buitenland een zoo goeden naam heeft gekregen. Het bestuur van het N. O C. heeft dan ook de vaste overtuiging, dat duizenden in den lande gaarne een bijdrage zullen offeren om te zorgen dat door het oprichten van een blijvend gedenkteeken de nage dachtenis van dezen grooten vaderlander bij het nageslacht blijft voortleven. In dit vertrouwen verzoeken wij u, uw bijdrage zoo spoedig mogelijk, liefst vóór 1 April а.s. te willen doen toekomen aan den heer P. W. Waller, Huize Kweekduin te Overveen en elk in eigen kring bekendheid te willen geven aan on6 streven." Ingekomen personen Velsen. AantpJ m. v H. Mensink, D Velserduinerbuurt- weg 266 11 P. Strijder, G Kerkweg 50 62 Wed. J. G. v. Beem, G Rijksstraat weg 1 32 H. v. Kuijk, E Trompstraat 66 11 W. J. F. Laurent, L Corverslaan 70 5—1 Wed. Munter, geb. Leegwater, C Willem Barendszstr. 14 1 W. Hovel, F de Lethstraat 8 21 W. Krapholz, C Pr. Krugerstr. 70 12 L. van Dongen, Pr. Hendr.str. 54 23 W. de Ruiter, E Zeeweg 73 3—1 P. G. v. Vliet, F Schulpweg 319 1—1 Postkantoor Velsem Brieven. I. Burgemeester, Velsen 2. Gemeentebestuur, idem. 3. J. Groen, Rotterdam. 4. Bestuur Rijksverzekeringsbank, Amsterdam. 5. Idem. idem. Briefkaarten. Geen adres. Afzender Lina en Thomas. SANTPOORT. De Ziekenhuiskwestie. Lag het aanvankelijk in de bedoeling deze protest-vergadering in De Ned. Herv Kerk te doen plaats vinden, ter elfder ur»- werd den protesteerenden medegedeeld, dat Hotel „De Weyman" de plaats van samenkomst zou zijn. De bijeenkomst werd geopend door Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. Deze zeide, dat men hem zou kunnen noemen een Saul onder de profeten, wijl hij hier op een plaats stond, waar men hem zeker niet verwachten zou. Dat het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente met door heeren Kerkvoogden ter beschikking van het comité was gesteld, vond zijn oorzaak in het feit, dat de meer derheid van dit college een dergelijk gebouw niet de aangewezen plaats achtte vooreen bijeenkomst als deze. Spreker was deze meening niet toegedaan - hoewel hij d- uitspraak van genoemd college kon begrij pen omdat hij meende, dat deze kwestie dwars van alle politiek was. Wanneer we aldus spreker de tot stand koming van een R. K. Ziekenhnis, op een wijze als door de meerderheid van den Raad bedoeld, bestrijden, doen we zulks niet alleen, omdat we meenen, dal zulk een ziekenhuis niet de plaats voor onze Protestansche zieken kan zijn, maar ook voor hen, die Rome afvallig zijn geworden Spr. neemt aan, dat de Protestantsche voorstemmers in den Raad uit volle over tuiging hebben gehandeld maar hij meent te moeten betwijfelen, of zij de draagwijdte beseffen van wat zij aan Rome toestonden. Hierna is het woord aan den heer Schilling, die in scherpe bewoordingen het beleid van den burgemeester in deze kwestie hekelde en ook het verweer van de 7 Protestantsche voorstemmers onder de loup nam. De heer Sluiters sprak in dezelfde geest, terwijl Ds. Luikinga mededeelde waarom het comité was tot stand gekomen. Nadat de heer Voet nog eens scherp in het licht had gesteld, waarom Rome zieken huizen bouwt, las Ds. Luikinga de bekende motie voor, die met bijkans algemeene stemmen werd aangenomen. Dr. O. A. v. d. Bergh sprak daarna nog een slotwoord. De vergadering was door 125 a 150 personen bezocht. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Opheffing onbewoonbaar verklaring. Door F.J.Kochx, te Velseroord, eigenaar van de woning Kalverstraat, Wijk E no. 23, is verzocht de bij het raadsbesluit uitge sproken onbewoonbaarverklaring van ge noemde woning op te heffen, aangezien deze inwendig geheel is vernieuwd. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar, waarom zij voorstellen de onbewoonbaarverklaring van de gemelde woning op te heffen. Opheffing vuilnisbergplaats te Santpoort en ruiling van grond. Bij besluit van 3 Juli 1923 werd in han* den van B. en W. om praeadvies gesteld een adres van A. A. Cornegge, te Santpoort, houdende het verzoek de vuilnisbergplaats aldaar op te heffen en de daardoor vrij komenden grond te ruilen tegen een aan hem toebehoorende en voor zijn perceel gelegen grondstrook. B. en W. deelen thans mede, dat zij met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken van meening zijn, dat bovenbedoelde grond niet kan worden gemist en dus tegen de gevraagde grondruimte bezwaren bestaan, doch dat verbetering van de wijze van vuilberging en van het aanzien van het terrein gewenscht is. Hiertoe zullen door het college dan ook maatregelen worden genomen. Mitsdien stellen B. en W. voor, op het in het adres vervatte verzoek om grond- ruiling afwijzend te beschikken en adressant in antwoord op zijn verzoek inzake ophef fing van de vuilnisbergplaats mede te deelen, dat in den bestaanden toestand verbetering zal worden gebracht. VISSCHERIJ. Gisteren deed de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam uitspraak betreffende het inslaan van een luik aan boord van het stoomschip „Be verwijk". De Raad is van oordeel, dat dit ongeval is te beschouwen als een zee-evenement, waarvoor niemand aansprakelijk kan worden gesteld. Daarop stelde de Raad een onderzoek in naar de oorzaak van de stranding op de Haaksgronden van den stoom trawler „Beatrice" IJM. 118, reederij Oceaan Vissclierij Maatschappij te IJmuiden, op 21 Januari j.l. Als getuige werd de schipper van het vaartuig gehoord; deze verklaarde 12 Januari met de „Beatrice" met 10 man aan boord van IJmuiden te zijn uitgevaren om op de Noordzee te gaan visschen. Na een dag of acht had getui ge de thuisreis aanvaard; zijn bestek had hij verkregen door dieptepeiling, gelegenheid om op een andere wijze bestek op te maken had hij niet gehad. Er werd aanvankelijk Z.W. ten Z. ge stoomd na 90 mijl werd 24 vaam mod der gelood, na 119 mijl 17 vaam zand. Daarop heeft getuige zijn koers veran derd in Z.Z.W.-richting. Na 19 mijl ver der te zijn gestoomd was de diepte 15 vaam zandgrond. Anderhalf uur later, toen de log 153 stond, is het schip aan den grond geloopen; het was toen 's avonds half zeven, het was scheme ring, er hing een lage lucht, zoodat het zicht slecht was. Twee man hadden op den uitkijk gestaan. De schipper verklaarde verder, dat zijn schip slecht bestuurbaar was. Met hoogwater is men weer vlot gekomen. De inspecteur voor de scheepvaart wees er op, dat de schipper te veel is af gegaan op de enkele loodingen. De Raad zal later uitspraak doen. Vervolgens stelde de Raad een onder hoek in naar de oorzaak van het aan den grond loopen van den stoomtreiler .Wilhelmina" IJM. 35, reederij N.V. Visscherij Mij. „De Kotter", bij Wither- mea benoorden Grimsby op 9 Decem ber j.l. 1 December was, volgens den schip- ner, de Wilhelmina" uit IJmuiden op ongeveer 54 gr. N.B. 2 gr. O.L. zijnde, was koers gezet in W.Z.W. Va W. 's avonds een uur is de schipper naar beneden gegaan, de matroos op den uitkijk had order hem te wekken, zoo dra er vuren in het zicht kwamen of zoodra het zicht slecht werd. Pas toen het schip aan den grond liep is de schipper gewekt. Een vuur dat gezien is had de uitkijk voor het licht van een schip gehouden. Het schip moet harder eeloopen hebben dan de log aanwees. Volgens den inspecteur voor de scheep vaart moet het ongeval aan den uitkijk geweten worden. De Raad zal later uitspraak doen. De Zuiderzeedroogmaking en de toekomst voor de Visscherij. De heer P. te V., hoofd van de visch- kweekerij der Ned. Heide Maatschap pij, schrijft in de N. R. C. naar aanlei ding van het pessimisme der Zuider- zeevisschers over de omzetting van het zeevisscherijbedrijf in een zoetwater- visscherijbedrijf o.m. het volgende: Allereerst wil ik er op wijzen, dat men in visscherskringen de meening is toegedaan, dat er jaren zullen ver- loopen voor de ontzilting van het IJsel- meer den zoetwatervisschen de le vensvoorwaarden zal bieden, waarop deze aanspraak mogen maken. Ik hen zoo vrij in dit opzicht een andere mee- ning te zijn toegedaan, maar zelfs in dien dit 't geval mocht zijn, dan kan ik dit allerminst als een ongunstigen fac tor aanvoelen, indien men zich slechts de omstandigheden ten nutte weet te maken. Een tikje brak water toch is voor vele vischsoorten eer vóór- dan na- deelig te achten, speciaal voor die vischsoorten waarop ik hier de aan dacht wensch te vestigen. Maar, vóór alles wil ik er even op wijzen, dat ik incompetent ben, een oordeel of zelfs maar een vermoeden uit te spreken over den waarschijnlij- ken duur van de ontzouting van 't meergenoemd IJselmeer, doch ik heb alle vertrouwen, dat de groote massa's zoetwater, die speciaal in den winter en de voorjaarsmaanden door IJsel en Vecht worden aangevoerd, spoediger dan men thans aanneemt, dit meer tot een dorado voor zoetwatervisschen zullen maken. We krijgen dan n.l. een toestand, die 't IJselmeer stempelt tot een geliefkoosd verblijf voor visch soorten, die ter wille van de levens voorwaarden die ze stellen, tot nog toe in ons land weinig of niet bekend zijn. Ons land is weliswaar rijk genoeg aan meren, doch geen enkele van deze draagt 't karakter, dat toegekend kan worden aan mereh, zooals we die ken nen in Skandinavië, Zwitserland, de Donaumonarchieën etc. Ik bedoel meren, met een geregelden en sterken aanvoer van zuiver snel- stroomend rivierwater, een veelal zui veren harden bodem en, wat in dit op zicht den doorslag geeft, een grootere gemiddelde diepte dan 1 A 172 M. Deze meren worden bewoond door visch soorten, die, uit hoofde van de eischen die ze nu eenmaal stellen aan een wa ter, niet algemeen voorkomen, van su perieure kwaliteit zijn en dus een hoo- ge marktwaarde hebben; en het is spe ciaal hierop, dat ik de aandacht der overheid en toekomstige waterschaps besturen zou willen vestigen. Het wil mij voorkomen, dat aan dit toekomstig gebeuren tot dusverre nog te weinig aandacht is geschonken en daarom kan het zeker niet ondienstig zijn, dit gezichtspunt eens wat meer naar voren te brengen. Reeds het vorig jaar had ik gelegenheid de aandacht te vestigen op de resultaten, verkregen met de uitzetting van zeeforel (Salmo trutta L) in de.Geldersche en Overijsel- sche beken en ik heb er toen reeds op gewezen, dat deze vischsoort in de economische beteekenis van het toe komstige IJselmeer, mits in goede ba nen geleid, een groote rol zal kunnen spelen en een gezichtsveld opent, dat vooralsnog niet afgesloten is, doch in tegendeel gelegenheid biedt, ook nog andere zeer waardevolle vischsoorten in zijn kring op te nemen. In dit ver band noem ik weer de Oostzeehouting (Coregonus lavaraetus L) die evenals de zeeforel in de kustwateren of fjor den van de Oostzee en in de daarin uit mondende talrijke beken vrij menige vuldig voorkomt. Ook bestaat er dan m.i. geen enkel motief om te twijfelen aan een vrucht bare exploitatie met de meerforel (Sal mo lacustres L.) een vischsoort, die in de binnenmeren van Jutland vrij tal rijk voorkomt, terwijl proeven geno men zouden kunnen worden met invoe ring van de in de Zwitsersche mer^n veelvuldig voorkomende Maranen, een soort houting die eveneens tot de> 'edele vischsoorten gerekend kan worden. Maar als baanbrekers en duurzame objecten dient men het oog gericht te houden op zeeforel en meerforel, die beide als „truites saumoneé" in Frank rijk en zelfs in ons land een goede re putatie genieten en een gezocht en duur betaald handelsartikel zijn, vooral nu de zalmaanvoeren steeds schaarscher- worden. Als de proefnemingen, die door de Nederl. Heidemaatschappij in opdracht van de regeering thans reeds genomen worden, inslaan en vruchten beloven af te werpen en daaromtrent bestaat bij ondergeteekende al geen twijfel meer* dan is alleen de zee- of zalmforel al in staat in korten tijd een gebied voor zich op te eischen, grooter dan het IJsel meer dit ooit zal kunnen bieden en dan hebben we wellicht in deze vischsoort tevens een prachtige remplacant voor zijn steeds zeldzamer wordenden soort genoot de zalm en het is dan voortaan niet meer noodig de uit het buitenland komende zalmforel hier met goud te betalen. Want voor een rechtgeaard Hollan der vormt de zalmforel toch altijd nog het neusje van den zalm. SCHEEPVAART. In de week van 3 tot 10 Maart zijn alhier door de Noordzeesluizen ge schut: Uit zee 59 en naar zee 52 stoom schepen. 4 iü. r

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6