ORGAAN VOOR DE G! VELSEN 9e Jaargang i No. 42 Woensdag 26 Maart 1824 IJMUIDER COURANT WaUraiaud ÏJieoiaeii. Maart 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 27 L.K. 7.26 8.00 2.57 3.23 28 8.28 9.11 3.43 4.21 29 9.51 10.45 4.50 5.48 30 11.32 6.27 7.29 31 0.19 0.48 7.57 8.44 OFFICIEEL. Bekendmaking Draakwat. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 21 Maart 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van: O. L. M. Kuijper, Wed. van D. de Feber, van beroep zonder, wonende te Velsen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de navolgende localiteit: de gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt E. en gelegen aan den IJmuider- straatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Velsen, 21 Maart 1924. KENNISGEVING inzake het rioleeren van een gedeelte beek. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen, ingevolge het bepaalde in artikel 46 der Algemeene Politieverordening, ter kennis van het publiek, dat door A. W, Jonker, te Jan Gijsenvaart, het verzoek is ingediend, een gedeelte van de beek, ten westen van den Bloemendaalsche straatweg aldaar, naast het perceel sectie F no. 2659, te mogen rioleeren. Bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen binnen veertien dagen na den datum dezer kennisgeving schriftelijk hij den gemeenteraad wor den ingediend. Velsen, 20 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De secretaris. De burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VASTSTELLING der KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1924—1925, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie dei- gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stem- districtsgewijze, in uittreksel, verkrijg baar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebesuur verbe tering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongeze geld papier worden gesteld. Velsen, 22 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEÜWS. IJMUIDEN. De commies bij Rijks Belastingen alhier, de heer D. J. Schol is met ingang van 16 April 1924 inplaats van Alk maar, Haarlem als standplaats aange wezen. i Ds. J. B. G. Croes alhier ontving een beroep naar de Chr. Geref. Ge- meente. De majoor H. de Wilde, brigade commandant der Rijksveldwacht al hier, gaat 31 Maart den dienst met pensioen verlaten. Met hem gaat een algemeen geacht politieman heen, wien de rust van harte zij gegund. j Men schrijft ons: Na afloop van den dienst, gehouden j.l. Zondag in de Doopsgezinde Kerk alhier, sprak Ds. J. L. F. de Meijere, Luthersch predikant te Haarlem, eenige waardeerende woorden aan Ds. Luikinga, aan de leden van de afd. j Ned. Protestantenbond, en aan de le den der Doopsgezinde Gemeente, in verband met het bedanken van Ds. Luikinga voor het beroep naar Ak- krum (Friesland). Oprecht wenschte hij de Gemeente geluk met het geno men besluit, er vast van overtuigd zijnde, dat het, en voor Ds. Luikinga, en voor de leden, een gelukkige beslis sing moge zijn. Ook de vele vrienden buiten de Gemeente beschouwen het als een geluk verder met Ds. Luikinga samen te kunnen werken. De Loge „In Veilige Haven" dei- Goede Tempelieren alhier had Vrijdag avond in het zaaltje der Old Fellows een z.g. open zitting georganiseerd. De bekende tempelier-drankbestrij der Prof. Dr. J. van Rees van Hilver sum, de nestor der Nederlandsche drankbestrijders, zooals de voorzitter hem noemde, sprak over „Idealisme, de Duitsche jeugdbeweging en het tempelierenwerk." Enkele muzieknummers voor viool en piano luisterden de bijeenkomst op. De Politie-schietvereeniging Vel sen houdt Maandag 31 Maart a.s. schietwedstrijden op de banen in den Breesaap alhier. Turnvereemging „IJmuiden". Men deelt ons mede dat de netto op brengst van de gehouden collecte ten- bate van het Dames-Comité tot steun van dc Veretniging tot bestrijding der Tuberculose op de uitvoering van j.l. Vrijdag van bovengenoemde vei om ging bedroeg f 41.141/,. Wij vo'.doen gaarne aan dt-n vvensch van het D. C. om allen die hier aan hebben bijgedra gen en medegewerkt hartelijk dank te zegg. n. Het nut van den stofzuiger. Maandag hield de N.V. Electr. In stallatie-Maatschappij v/h. Van Vrede en Bais een demonstratie met de door haar geexploiteerden stofzuiger „Pi e- mier" op onze drukkerij. Wij kunnen bij het aanschouwen van het werken van dat instrument niets anders dan goeds zeggen. Er zijn verschillende ap paraten bij, waardoor men de stof uit alie hoeken en gatei) doet opzuigen, zonder de minste last van stuiven te hebben. Zoo'n zuiger bezit het voordeel dat men de stof niet opjaagt of ver spreidt, hetwelk door vegen nimmer verkregen wordt, al veegt men met een stofwerend middel, dat altijd nog iets in de naden achterlaat. De stof wordt overal weggezogen en in 't appa raat opgenomen. De heer Van Vrede paste het ook op een stoffige letterkast toe, maar de letters vlogen in den zui ger of het stofjes waren. Door het aan brengen van een eenvoudige verbete ring wist hij dat te voorkomen. Met datzelfde apparaat kan men blazen ook, dus als men iets heeft, waar de zuiger niet bij zou kunnen, blaast men het weg, hoewel dit o.i. niet veel zal voorkomen. Wij voorspellen den stof zuiger een reuzentoekomst, daar het een onmisbaar instrument in de eerste plaats in de huishouding zal worden en het wordt ieder gemakkelijk ge maakt, daar de zuiger ook op termijn betaling aangeboden wordt. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken ten huize van Dr. de Vries Robles in de Kanaalstraat. De dieven zijn binnengekomen door een kelderraam, waarna zij door een luik in de benedenwoning zijn geko men. Daar het gezin van Dr. de V. bo ven slaapt en ook de dienstbode, kon den de dieven rustig hun slag slaan. Uit het buffet hebben zij een partij ta felzilver ontvreemd, n.l. 6 stel groot-, 6 stel klein (dessert), 4 vischcouverts, een soep- en een chulepel, taartenschep en kinderlepeltjes. Uit een schrijfbu reau werd wat geld weggenomen. Vermoedelijk zijn de daders geen onbekenden geweest. De politie stelt een onderzoek in. Door Mej. Sch., cafehoudster in de Breesaapstraat, hoek v. d. Pollstr., is aangifte gedaan, dat in de bovenwo ning uit een geldkistje een bankbiljet van f 1000, benevens wat klein bank papier en zilvergeld is ontvreemd. Vermoedelijk is het Zondagmorgen gebeurd. De sleutels van de kast lagen daar boven op, zoodat de dief gemakkelijk werk had. De politie stelt een onder zoek in. De Ziekenhuiskwestie. Men meldt aan De Stand.: De A.-R. Kiesvereeniging te IJmui den vergaderde Vrijdag om gelegenheid te geven met vragen of bezwaren te ko men betreffende het besluit van den Raad tot subsidieering van een R.-K. ziekenhuis. De A.-R. Raadsleden, de heeren Vermeulen en Wardenaar, wa ren op uitnoodiging daarvoor ter ver gadering aanwezig. Verschillende vra gen werden gesteld; bezwaren kwamen weinig tot uiting. Het blijkt wel dat de A.-R. Kiesvereeniging niets moest heb ben van het anti-papisme, waardoor 'n deel der burgerij zich laat leiden. „We moeten Rome bekampen", zoo werd opgemerkt, „niet in het enge hoekje van den papenhaat, maar op 't ruime veld van den beginselstrijd, 't Is nu te liopen, dat niet alleen de leden der ver- eeniging, doch ook alle A.-R. kiezers en kiezeressen verstandig genoeg zijn, om zich niet te laten bepraten wanneer hun aan huis gevraagd wordt, hun handteekening te plaatsen onder het protest. VELSEROORD. K. S. A. Donderdagavond vergaderde het j plaatselijk comité der IC. S. A. in het i Patronaatsgebouw. Mededeeling werd I gedaan, dat de bestuursfuncties onder- ling als volgt zijn verdeeld. Dc heeren Schuurmans, voorz., de Vilder, secre- j taris, Koxks, penningmeester, A. Bot j en Mej. van der Corput. Besloten werd spoedig een propaganda-avond voor 1 liet Int. Euch. Congres te organiseeren. J De datum en nadere bijzonderheden j zuilen spoedig worden bekend gemaakt. In beginsel werd besloten om dit jaar het herdenkingsfeest der Encycliek Rerum Novarum te laten iutgaan van het plaatselijk comité,van de K. S. A. De afgevaardigden sullen deze zaak eerst in den boezem hunner vereeni- ging bespreken. N. Hl. Ct. 2 i Maandagmiddag waren eenige jongens aan 't spelen met kipkarren op het Hanenland. De jongens stonden op de karretjes en reden deze voort. Een zoontje van G. uit de Eikenstraat had het ongeluk met een zijner voeten j te geraken tusschen twee tegen elkan- j der fietsende wagentjes, waarbij hij zich ernstig verwondde. De jongen werd naar de woning van Dr. Ooster- j wijk vervoerd en door dezen verbon- den. i Het was een aangename middag, dien het bestuur en personeel der R.K. Voorbereidende school ons verleden Woensdag had toebereid. Reeds lang vóór 2'uur stonden de moeders, vaders en familieleden van de kleintjes ai te wachten totdat eindelijk de toren 2 uur sloeg en de peuters hun plaatsen in de verschillende lokalen op gingen zoeken. Kwart na 2 konden de belang stellenden zich in de klasse begeven en werden wij vergast op mooie zangvers jes, daar vonw, bouw, stokjes, klein- werk enz. enz. Dan de spelletjes! Als er iets bekoorlijks is voor het oog der ouders, dan toch zeker wel het zien spelen van hun kinderen. Gebonden en vrije spelen wisselden elkander af naargelang den leeftijd der leerlingen. We zagen daar de allerkleinsten in hun kinderlijke ongedwongenheid rondhollen en draven, dat het een lust was. Weer anderen gaven getrouw het bloemenleven weer, vooral het kleine tooverprinsesje dat met haar toover- stokje de bloemjes deed inslapen en de belleman die met z'n rinkelende bloembelletjes hen weer wekten, ga ven echt kinderspel ten beste. Ze ken den hun rolletjes tot in de puntjes. Nog was daar een alleraardigst ge bonden spel waarbij schilder, schoen maker, boertje, matroos en smid ge trouw hun verschillende arbeid ver richten terwijl een komisch heertje met gekleede jas en hooge zijden hoed de lachlust verwekte van het geheele publiek, toen hij parmantig stappend een meisje uitzocht om mee te dansen. Wij meenen niet te veel te zeggen met te beweren dat allen overvoldaan huiswaarts keerden en niet het minst de kleintjes, die voor hun mooi werk door het schoolbestuur getracteerd werden. Heden Woensdag zal er een ten toonstelling plaats vinden van de in den loop van het jaar gemaakte werk stukjes der kleutertjes. Deze tentoon stelling is voor het publiek geopend 's middags van 2 tot 71/. uur. Ongetwij feld zullen ook hier de ouders van hun belangstelling voor het werk hun ner kleintjes blijk geven door in groo- ten getale een bezoek te brengen aan de R.-K. Voorbereidende school te Vei- seroord. N. Hl. Ct. VELSEN. Een drietal werklieden uit Velser- oord had opdracht van hot terrein van. de N.V. Hoogovens en Staalfabrieken een partij van 10.000 K.G. naar de firma L. te Voorburg te vervoeren. Ze namen echter 500 K.G. mede en vroegen den knecht van de firma L. of zijn patroon die 500 K.G. ook niet kon gebruiken. Het werd goedgevonden en, volgens den knecht keerde hij het drie tal f 30 uit, volgens de bekl. echter maar f 14.65. Bekl. bekenden zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het O.M. eischte tegen de eerste twee bekl. ieder 14 dagen en tegen den derde 2 maan den. De Politierechter legde de eerste twee bekl. ieder een week en den der den bekl. 14 dagen gevangenisstraf op. T. D. alhier was beschuldigd praatjes te hebben uitgestrooid, waar door J. L. van E. zich beleedigd gevoel de. De persoon aan wien D. het had medegedeeld, had het aan Van E. ge zegd om hem te waarschuwen en zoo was de zaak uitgekomen. Het O. M. vroeg wegens smaad f 20 boeten of 20 dagen. De Politierechter vond het echter noodig nog een getuige te hooren. Daartoe werd de verdere be handeling der zaak uitgesteld tot he den over 14 dagen des voormiddags 11 uur. Donderdagmiddag had de arbei der van R., wonende te Beverwijk en werkzaam aan de papierfabriek het on geluk, van een in reparatie zijnde pa piermachine te vallen. De man bezeer de zich inwendig ernstig, doch kon zich, nadat Dr. Barentsen hem had on derzocht, huiswaarts begeven. In het laatst van het vorig jaar werd aan de Papierfabrieken der Fir ma Van Gelder Zonen te Apeldoorn, Renkum, Velsen, en Wormer eene loonsverlaging van respectievelijk f 2 en f 3 voorgesteld. Door het niet doortastend optreden der confessioneele organisaties, werd de eisch door de Directie ten volle ge handhaafd en slechts bereikt dat de verlaging in twee termijnen zou wor den doorgevoerd. De Directie beriep zich, bij het vast houden aan haar standpunt, op den minder rooskleurigen bedrijfstoestand. Inmiddels verscheen het jaarverslag der onderneming, waaruit geconsta teerd kan worden, dat er over 1923 een dividend van 4 Jo op de gewone en van 6 op de cumulatief-preferente aan- deelen zal worden uitgekeerd. Waar nu derhalve bleek, dat de be drijfsresultaten gunstiger zijn, dan de directie vermoedde, heeft het hoofdbe stuur van de Nederland. Vereeniging van Fabrieksarbeiders zich tot de di rectie gewend met verzoek om eene bespreking, ten einde te pogen de nu niet gewettigde loonsverlaging onge daan te maken. „Het Volk Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 22 Maart 1924. 4 timmerlieden, 1 schilder, 1 mach. houtbewerker, 1 machinist, 6 stokers, 4 bankwerkers, 1 smid, 1 loodgieter, 2 plaatwerkers, 1 modelmaker, 1 voor- slaander, 2 ketelmakers, 1 metaal draaier, 1 sigarenmaker, 6 visschers, 3 kantoorbedienden, 195 diversen. SANTPOORT. Onze plaatsgenoot, de heer A. Verwey, behaalde het diploma van de Rijkstuinbouwwinterschool. te Hoorn. SPORT. VOETBAL. Haarlamsche Combinatie Stormvogels 1—1. Na een zeer geanimeerde partij voet bal hebben de Haarlemsche Combina tie en Stormvogels de punten broeder lijk gedeeld, hoewel onze plaatsgenoo- ten een kleine overwinning wel ver diend hadden, als Blinkhoff Sr. iets fortuinlijker geschoten had. Ondanks het feit, dat met twee in vallers-voorhoedespelers moest wor den uitgekomen, heeft Stormvogels een zeer goeden indruk achtergelaten. Tot onze vreugde bemerkten we, dat de kwaliteit der invallers bij Stormvo gels vooruitgaande is. Veuger speelde een heel wat beter partij dan tegen R. C. H., terwijl Van Strien op de voor hem vreemde plaats, speciaal na de rust, toen hij zijn zelfvertrouwen had teruggekregen, inderdaad keurig werk verrichtte. Blinkhoff Sr. forceerde in combinatie met Veuger en Sint weel een paar van die razend snelle uitval len, waarvan hij alleen het monopolie schijnt te bezitten. Jammer, dat dat linkerbeen van hem een paar maal zijn plicht niet deed! Sprokkreeff deed op den vleugel goede dingen, zoodat we gaarne gezien hadden, dat hem wat meer ballen wa ren toegespeeld. De verdediging heeft inderdaad mag- nifique gespeeld. Met bijzonder genoe gen ontdekten we, dat het door ons reeds zoo vaak verdedigde en ook door Mr. Magner voorgestane systeem werd toegepast. Het succes was zou den we haast zeggen volkomen. De voorhoede werd door de middenlinie veel beter gesteund, terwijl de voor hoede van de Haarl. Combinatie danig bewaakt werd. Vooral StruysBlink hoff Jr. hadden succes. Voor de rust boterde het tusschen Bakker en Kos ter niet erg, daarna ging het stukken beter, zoodat de gevaarlijke R. C. H.- wing Van Dam-Koning niet veel meer had in te brengen. Snoeks had door toepassing van dit systeem het heel wat gemakkelijker en speelde een zeer goede partij. Maar de held van allen was o. i. Struys, dien we nog.nimmer zoo in actie zagen. Van de Wint heeft enkele flinke schoten te stoppen ge had, en toonde zich bijzonder klemvast De Haarlemsche combinatie bestond grootendeels uit R. C. H.-spelers, aan gevuld met Miezérus en Koningh uit H. F. C., Parson uit Bloemendaal en Meenhosrt uit Schoten, die een uitste kend keeper bleek te zijn. De goals werden gemaakt door Blink hoff Sr. en Boelfsema. De elftallen zagen er als volgt uit: Meenhorst Kuit, Hazevoet Parson, Koningh, Nagtegeller Koning, v. Dam, Roelfsema. Miezérus, Boekelaar. Van Strien, Sint, Veuger, Blinkhoff Sr. Sprokkreeff Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint HOLLAND—BELGIE. Naklanken. Wie hier een uitvoerig verslag van den wedstrijd denkt te vinden, heeft het mfs. Onze lezers hebben natuurlijk reeds in geuren en kleuren vernomen, hoe Holland tegen België heeft gelijk gespeeld. Geen wedstrijdverslag dus, doch slechts enkele naklanken. Dat, wat onze lezers het meest inte resseert is natuurlijk wel de beant woording van de vraag, hoe Visser heeft voldaan. Hoewel we niet willen beweren, dat hij internationalen vorm speelde, heeft hij zich toch zeker niet de minste van de voorhoede getoond. Voor de rust de „plankenkoorts" zal hier zeker een woordje hebben medegesproken kregen we meerma len den indruk, dat hij „op" was. Na de rust „sjouwde" hij er echter duch tig op los, hoewel dit „sjouwen" bij vurige en zich goed opstellende spe lers als Musch en Verbeeck, niet altijd succes had. Ongetwijfeld zou hij suc- cesvoler gespeeld hebben: le. Als Groosjohan beter op dreef was ge weest; 2e. Als Pijl, vooral in de twee de helft, toen alleen Verbeeck nog voor 't doel stond eerder naar Visser, dio

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1