DAMESMANTELS KINDERMANTELS telkenmale in vollen vaart met hem meeliep, had geplaatst. 3de. Als Visser zelve een paar malen den bal wat vlug ger in zijn macht had gekregen en dan gestart had op dezelfde snelle wijze, als Blinkhoff Sr. dat kan. We mogen hem echter de eer niet onthouden Pijl de kans tot scoren te hebben geboden. De minste uit de voorhoede was on getwijfeld Groen. Deze Bo Quicker heeft nu letterlijk niets goeds ge> daan. Dat Jèn de Natris ondanks dit feit toch zulk uitstekend werk heeft verricht, pleit zeker voor dezen emi- nenten speler. Pijl heeft zeker niet slecht gedebu teerd. Hij weet wat schieten en door zetten is en zag één en ander met een fraai doelpunt beloond. Wat „koppen" betreft moest hij het vrijwel bij iederen uittrap of hooggeplaatsten bal echter tegen Fier ens afleggen en ook zijn plaatsen op de vleugels kon veel beter. In de middenlinie is Van Linge ons mee-, Krom tegengevallen. Nu mogen we echter niet uit het oog verliezen, dat de R. C. H.'er een zwaren vleugel tegenover zich had, nl. Coppée—Gillis. Doch de hoofdoorzaak schuilt naar on ze meening ergens anders. De R. C. H.- er is in zijn vereeniging gewoon den „binnenman te bewaken, terwijl hij thans den buitenspeler meestal voor zijn rekening moest nemen. Lefèvre, de Kampong-speler verstond zich met Denis uitstekend. Wat we echter op de geheele half-linie hebben aan te mei ken is, dat zij te weinig „en bloc" met de voorhoede mee optrok. Hans Tetzner heeft zich flink ge weerd, doch zijn spel kon niet in de schaduw staan van Denis. Nog nim mer hebben we den H. B. S.'er zóó in actie gezien. Zijn opstellen, zijn op tijd ingrijpen en zijn wegwerken, alles was technisch gewoonweg af. Harry Denis was Zondag zeker voor de fijnproe ver althans, want hij is geen speler die door bravourstukjes bij het wegtrap pen indruk maakt de ster van het veld. Ook De Boer wist zijn plaats heel goed te kiezen; bovendien ving hij de ballen goed klemvast. Alleen zijn weg werken was niet „je". Het spel der Belgen stond technisch zeker hooger dan dat der Hollanders en ook in enihusiasme wonnen zij het. Toch is hun ploeg niet meer van de sterkte van eenige seizoenen terug, toen Bastin, Thys e.a. nog in hun glanspe riode verkeerden. Het beste deel van de ploeg is het achtertrio, van hetwelk De Bie al bijzonder uitblonk. In de middenlinie was Fierens „de" man, terwijl het in de voorhoede van den rechtervleugel en Larnoe moest ko men. Houet, de linksbuiten, toonde zich het minst zijn plaats waard. Athletiek. Vsldloopen te IJmuiden op Zondag 29 Maart a.s. De wedstrijden vangen aan om: 1 uur: 1500 Meter dames. 1.30: 3x/2 K.M. (nieuwelingen). 2 uur: 6 K.M. 2.30 uur: 10V2 K.M. Start en finish: Tegeltjesmarkt. Kleedgelegenheid: Balzaal „Thalia", vanaf 12 uur n.m. Verder zij vermeld dat door ingeze tenen van IJmuiden 3 prijzen beschik baar zijn gesteld, voor de 3x/2 K.M. Waaronder 1 voor de eerst aankomen de IJmuidenaar, welke geen medaille van de N. H. A. B. wint. Men kan zich nog laten inschrijven tot 28 Maart bij den heer W. A. Sparreboom, Amstel- straat No. 6, IJmuiden. BLAUW-WIT—STORM VOGELS. Extra trein. Thans is definitief vastgesteld dat de Nederl. Spoorwegen Zondag 30 Maart a.s. ter gelegenheid van bovengenoem- den voetbalwedstrijd een extra-trein zal laten loopen van IJmuiden naar Amsterdam en terug. Alleen 3e klasse Prijs per retour f 1.12. Vertrektijd van IJmuiden 11.30 (vermoedelijk), van Amsterdam 6 uur. De tijden zullen na der definitief worden bekend gemaakt. Opgave voor deelname is voor sup porters opengesteld bij de bekende adressen. V. I. O. S.—G. F. C. I 4—2. Het is onze plaatselijke club gelukt Zaterdagmiddag, na een uiterst vlug gespeelde wedstrijd, G. F. C. de neder laag toe te brengen. Beide partijen moesten met eenige invallers spelen. V. I. O. S., dat den toss gewonnen had verkoos eerst tegen den wind in te spelen. Het vlug en gelijk opgaand spel deed al dadelijk beide doelen eenige keeren in gevaar verkee- ren. Langzaam aan werd V. I. O. S. echter de sterkste en weldra wist v. d. Steen dit in een doelpunt uit te druk ken, weldra gevolgd door doelpunten van N. N. en van Leeuwen. Toch gaf G. F. C. nog niet gewonnen j en viel onstuimig aan. Een tijdlang j wist de V. I. O. S.-achterhoede het ge- vaar te keeren maar na eenigen tijd j had de G. F. C.-midvoor succes, hoe-1 wel gezegd wordt dat hij in buiten spel-positie stond. Na de rust was eveneens V. I. O. S. in hoofdzaak aan het woord, hoewel het dank zij de hulp van de legger en paal of de keeper van G. F. T. niet in pun ten tot uiting kwam. Wel wist v. d. Steen nog den stand op 41 te brengen doch de G. F. C.- aanvoerder wist evenzeer op meester lijke wijze een goal te maken. Zoo kwam het einde met een welver diende 42 overwinning. Aan beide zijden was goed gespeeld, bij G. F. C. vooral door den keeper en den rechts half, bij V. I. O. S. door v. d. Velde en v. d. Plas. Scheidsrechter Hoogendijk leidde op correcte wijze. ÏNOEZONDEN MEDEDEELINO. Zenuw-stillend en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt's Zenuwtablettem 287 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Hoogovenbedrijf in werking. Wij hebben gisteren het Hoogoven- bedrijf in werking gezien. De directie had de plaatselijke pers van Velsen, Beverwijk en Haarlem uitgenoodigd e:\ alle bladen hadden daaraan gevolg gegeven. De heer Ir. Ingenhousz, die ons rond leidde en alle mogelijke inlichtingen verstrekte, deelde mede dat van een officiëele en feestelijke opening van het bedrijf moest worden afgezien, door het overlijden van den stichter, Ir. IL J. E. Wenckebach. Voorts deelde de heer Ingenhousz mede dat in ver band met de inwerkingstelling van het bedrijf de geheele leiding van het bedrijf van 's Gravenhage naar hier wordt overgebracht. De villa Blijen- hoeve, vroeger als bouwbureau ge bruikt, wordt thans geheel verbouwd en ingericht tot directiegebouw. Voor onze gemeente is deze verplaatsing een heuglijk feit, want het personeel van den Haag komt nu ook hierheen, ten minste als het niet in Beverwijk gaat wonen. Toen gingen we de terreinen op, om dit groote bedrijf in werking te zien. Allereerst zagen we nu het pompsta tion met motoren, die dienen voor het oppompen van het benoodigde water, waarvan heel wat noodig is, n.l. per dag evenveel, als Amsterdam ver bruikt. Aan de kade zagen we nu de machti ge kranen in werking. Maandag was het groote Spaansche stoomschip Or- dunte Mendi aangekomen met een la ding ijzererts van Sagunto (Spanje), terwijl op punt van binnenkomen stond het stoomschip Zembra, dat een lading erts van La Goulette (Tunis) aanbracht. We gingen aan boord van het Spaansche schip, waaruit de knij pers in een oogwenk 121/2 ton erts f12500 KG.) naar boven haalde en in een groote wagen stortten, waaruit ze dan later weer op de stortplaatsen wor den geleegd. In de ertsbunkers wordt het erts gesorteerd en gedistribueerd in wagentjes, die het naar den hoog oven voert. Beurtelings gaat er een wa gen cokes en een wagen erts naar bo ven, waar de producten mechanisch in den oven worden gestort. We liepen rondom den oven, waar een groot net van pijpen zorgt voor de afkoeling van den oven, die van binnen in het on derste gedeelte, waar het ijzer uit vloeit, een temperatuur van 1600 gra den Celsius heeft. In de windverhüters. de voorverwarmers, zagen wij in de open gaten de vlammen geweldig op laaien. Aan den Westkant van den oven is de uitlaat. Daaruit vloeit het ijzer in een goot van zand naar de giet- hallen, waar in het zand tal van kam- vormen zijn gemaakt. Zes maal per et maal wordt de uitlaat geooend en tel kens vloeit er 30 a 35 ton ijzer uit, zoo dat de productie o.g. 200 ton per dag bedraagt. Nu het bedrijf op gang en al les in orde is, zal deze productie bin nenkort worden opgevoerd. Wij zagen de kammen ijzer opne men door een kraan, die ze bij de hreekmachine bracht, waaronder ze elijk een papiermachine een partijtje napier doorsnijdt, tot. staven worden doorgesneden. De staven vallen in een wagon, die ze verder vervoert of naar de schepen brengt. Het ruwe ijzer wordt geleverd aan de Nederlandsche gieterijen, terwijl het Hoogovenbedrijf al een flinke export naar Amerika heeft. Het bedrijf heeft ook een con tract met de Phönix-Werke, maar door de toestanden in het Roergebied gaat er thans nog geen ijzer naar Duitschiand. Behalve het ijzer komen er slakken uit den oven. Deze worden thans nog op de terreinen gestort, maar zullen binnenkort waarschijnlijk verwerkt worden tot steer'm e.d. Daarna brachten we een bezoek aan de electiische centrale. Het was daar bij de vijf enorme dynamo's een ge weld, dat men haast niets kon ver staan. Hier wordt de electrische kracht gefabriceerd voor het drijven van ma chines en pompen en voor de verlich ting van het terreincomplex. Er is echter overproductie van energie, daarom heeft men een contract met de P. E. G. E. M. voor stroomlevering. Maandagavond was er nog een storing in de stroomlevering voor Beverwijk, dan kan het Hoogovenbedrijf direct bijspringen en voor stroom zorgen, zelfs voor een flink stuk van onze pro vincie. Wij vervolgen onzen weg, zien hoe de giethallen alweer worden vergroot en passeeren het laboratorium, waar het gefabriceerde ijzer wordt onder zocht en waar de analyse der verschil lende ertsen plaats heeft. De dubbele watertoren is 45 Meter hoog. Er wordt zout en zoet water ge bruikt, zout, dus zeewater voor de ver koeling der hoogovens en zoet water voor de cokesovens en voor zijn eigen gebruik. Interessant is de cokesfabricage. Wij hebben de cokesovens in aanbouw ge zien en langs de verschillende kamers gewandeld. Nu is het daar alles één vuurzee. Er zijn 30 kamers, die ieder 30 ton kolen bevatten. De kolen wor den er van boven ingestort. Dan duurt het van 2024 uur, alvorens het ver brandingsproces gereed is en de cokes uit de kamer kan worden gelaten. Wij hebben zulk een kamer zien uithalen, een fantastisch gezicht. Vóór de kamer komt een wagen op rails, waarop een ijzeren raam. De kamer wordt dan ge opend, één groote klomp vuurcokes beweegt zich tusschen genoemd raam en de cokes komt in een ijzeren wagen. De wagen met de roodgloeiende massa wordt dan naar een reservoir gevoerd, waar de cokes wordt afgekoeld. Ver volgens wordt de cokes op een schuin afloopende ijzeren glooiïng gestort en met een transportband omhoog ge voerd, waar ze verder gezeefd wordt en in andere wagens komt, die ze naar de hoogovens voeren. De cokesovens worden met eigen gas gestookt, dat men in ruime mate uit de kolen produceert. Een flinke gas houder was geheel met gas gevuld en het overtollige moet men zelfs door verbranding wegvoeren. Als een paar groote fakkels verbrandde dit overtol lige gas. Per dag worden 200 a 250 ton cokes geproduceerd. Den laatsten tijd wer den steenkolen uit de Staatsmijn Em ma gebruikt waartoe 4 dagen per week een trein met kolen aankwam. Het vervoer per spoor maakt de kolen echter te duur, daarom worden nu ook weer veel Duitsche en Engelsche kolen gebruikt. Hoe geweldig het bedrijf al is met één oven, kan men nagaan, als we meedeelen dat per dag 1000 ton mate rialen worden verwerkt, waarvan o.g. 400 ton ertsen. Bij de cokesovens staan de fabrieken voor bijproducten, als teer, ammoniak, benzol enz. In tankwagens worden deze producten vervoerd. Bij het bedrijf zijn thans 450 k 500 mannen werkzaam. Een onzer vroeg hoeveel Duitschers daarbij waren. Het entwoord was, dat 2Q daarvan Duit schers ziin en dat men tracht zooveel mogelijk T-Tollandsche arbeiders uit het. Roergebied aan het bedrijf te verbin den. Aldus hadden wij het voornaamste van het bedrijf in oogenschouw geno men en met een woord van dank aan onzen geleider namen wij afscheid. Openbare nrotestvergadexing. Dinsdagavond had in de Willem Barendz een goed bezochte openbare protestvergadering plaats van over heidspersoneel ter bespreking van de voornemens derregeering tot salaris vermindering van het personeel in rijksdienst. Met een opwekkend woord opende de heer P. Semeins de bijeenkomst en sprak zijn voldoening uit over de groo te opkomst en het aanwezig zijn van vele ambtenaren en beambtenvrouwen. De heer Stoffels, bestuurslid van C. B. P. T. T., trad daarna als spreker op met het onderwerp „Ambtenaarsbe- langen in het Algemeen". Van de vereenigingen van water staatsbeambten te Schellingwoude en Diemerbrug waren telegrafische ad- haesiebetuigingen met deze protest uiting ingekomen. Uitvoerig besprak de heer Stoffels de reeds veelvuldig in de pers behan delde regeeringsvoorstellen inzake sa larisvermindering en de zijn inziens ongemotiveerde aanslagen van deze christelijke regeering op de loons- en rechtspositie der ambtenaren en criti- seerde ten sterkste de houding van Mi nister Colijn die hij de aanstichter van deze aanslagen noemde. Met klem bestreed hij de voorstellen van de ambtenaren te salarieeren naar den plaatselijken loonstandaard. Mocht de regeering de ambtenaren op een lijn stellen met werklieden in het particu lier bedrijf, dan eischte hij voor de amb tenaren ook het recht tot staken op, evenals particuliere arbeiders dat heb ben. Erkennende, dat de Regeering reeds veel van haar eischen had laten vallen doch thans nog op onrechtmatige wijze art. 40 van het bezoldigingsbesluit wenschte te doen intrekken, om met, 1 April 5% van de ambtenaars-sala rissen in te houden, wekte spreker met den meesteen aandrang op zich ook hier tegen te verzetten, op grond dat daar voor ondeugdelijke motieven werden aangevoerd. De rede van den heer Stoffels, die meermalen door applaus werd onder broken, eindigde met het aannemen van houd*-680111^6 Van den volg:en(ieitI in" De vergadering, gehouden te IJmui den op 25 Maart van Overheids- en Semi-Overheidspersoneel, georgani seerd in het C(omité) van N(eutraal) O (verheids-) P(ersoneel), omvattende ruim 200 leden. (1) gehoord de uiteenzetting der voornemens van de Regeering ten aan zien van de onbekookte salaris-verla ging van het Rijks-, Spoorweg- en On derwijzend personeel, ten doel hebben de het sluitend maken van het Staats budget. (2) kennis nemende van den drang door de Regeering uitgeoefend op de Gemeente-besturen om tot loonsverla ging van het Gemeentepersoneel over te gaan, zonder dat de daling der kos ten voor levensonderhoud dit recht vaardigt, (3) betreurende de zeer eenzijdige wijze, waarop de Regeering een slui tend budget wenscht te forceeren, waarbij andere bronnen van inkom sten, die zouden kunnen worden aan geboord, worden verwaarloosd en pos ten van noodelooze uitgaven worden bestendigd of verhoogd; (4) verklaart, dat het overleg zooals dat tot dusverre is gevoerd tus schen Regeerings- en Organisatieverte- genwoordigers door de houding van de Regeering een aanfluiting is gewor den van het daarvoor ingestelde insti tuut; (5) eischt van de Regeering, dat zij door toepassing van w e r k e 1 ij k over leg met de motieven van het personeel rekening zal houden bij de herziening der salarissen. De Voorzitter sprak daarop een ern stig woord tot de aanwezige ambtena ren en beambten om de besturen der vakorganisaties in hun moeilijken strijd bii te staan. Naar verluidt is een gedeelte der zanderijen in de Castricummer dui nen, behoord hebbende aan Jhr. Ge vers van Marquette te Heemskerk, overgegaan in handen der Amsterdam- sche Ballast Mij. Ds J. B. G. Croes alhier komt voor op het tweetal bij de Chr. Geref. Kerk te Sneek. Z. K. IJ. Prins Hendrik zou hier gisteren binnenkomen met Hr. Ms. pantserschip Heemskerk. Dit is echter niet doorgegaan, daar de Heemskerk eerst, morgenochtend en wel te Hoek van Holland zal aankomen. De vorige week had in het gebouw v. Chr. Belangen een openbare verga dering plaats vanwege de Ned. Chr. Vrouwen Bond. Een der hoofdbestuurs leden, Mej. v. d. Molen uit Haarlem zette doel en streven van dien bond uiteen. Waar de vrouwen van andere richtingen hunne invloed uitoefenen en hunne blik veruimen door een flin ke organisatie blijven die van Chr. be ginselen steeds bij hun gezin thuis of bezoeken soms een naaikrans die slechts een beperkte horizon hebben. Hierin wil de N. C. V. B. verandering brengen. De vrouw is nu eenmaal ge plaatst in het openbare leven, laat zij dan ook als christin daar haar begin sel kunnen uitleven. Daar behoeft men nu juist niet al te eng de kerkelijke grenzen te eerbiedigen, vrouwen van elke kerk, mits zij slechts aanvaarden het gezag van den Bijbel, zijn er harte lijk welkom. Na deze mooie rede gaven zich een 40-tal dames op als leden eener op te richten afdeeling, die een voorloopig bestuur kozen in afwachting der tot standkoming van een definitief be stuur. Gistermiddag had op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Diesbergen, gepens. loodsschipper le klasse, vroe ger ook alhier als zoodanig werkzaam geweest. Onder de aanwezigen waren velen uit het loodspersoneel, ook van hier. Door een vriend, den heer Pluym- graaf, werden de verdiensten van den overledene in het licht gesteld, waarna een schoonzoon dankte voor de belang stelling. Door Mej. P. uit de Pres. Kruger- straat werd aangifte gedaan dat haar 13-jarig dochtertje door twee jongens mishandeld was. Lo Tooh en TjingIKau hadden met het stoomschip „Vondel" dat te IJmuiden was binnengeloopen, busjes opium, Hol land binnen willen smokkelen. De Officier eischte tegen de beide Chi- neezen die niet verschenen waren, 14 da gen gevangenisstraf. Uitspraak conform den eisch. INGEZONDEN MEDEDEELING. modern, goedkoop alle maten. VELSEROORD. De afd. IJmuiden van den J. G. O. I B. en cle afd. Velseroord van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond geven a.s. Zon dagavond een uitvoering in de concert- i. zaal Tivoli alhier. Spreker is de heer i Henk Witte van den Haag, terwijl er een afwisselend programma is van too- i neel, tableaux en muziek. VELSEN. Tot Adjunct-commies bij de Ve rificatie der Gem. Financiën is be noemd de heer M. J. te Boekhorst, klerk bij de Rijksbelastingen te Nij megen, vroeger Adjunct-kommies ten j kantore van den Gemeente-Ontvanger j alhier. Maandagavond heeft Wijkeroog gedurende een klein half uur in het duister gezeten, doordat er storing kwam in de electrische verlichting, 't Was gelukkig nog al laat in den avond ongeveer elf uur, zoodat er waarschijn lijk al velen in de rust waren en er niets van bemerkt hebben. Zaterdag a.s. zal het ondersteu ningsfonds „Eendracht maakt macht" in hotel „De Prins" eene bijeenkomst houden om op feestelijke wijze het twintig jarig bestaan te herdenken. Zaterdagmiddag omstreeks half drie slipte het rijwiel van den 24-jari- gen J. O., wonende alhier onder de viaduct aan den Jansweg te Haarlem J. O. kwam met het hoofd op de stee- nen terecht, waardoor hij een hoofd wonde en een lichte hersenschudding- bekwam. Door een lid van de vereeni ging voor E. H. bij O. werd hij voor loopig verbonden. Per auto werd hij vervolgens naar het St. Elizabethgast- huis vervoerd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: H. C. Oldenburg Both, d.; J. PostBakker, d.; M. Mo lenkampAppel, z.; M. v. IJzendoorn- Clots, z.; J. KeurSchipper, d.; J. Th. B. DingerdisRiemerink, d. Overleden: Petrus Beentjes, 58 jaar, echtgen. van H. Witteman; Ge- rardus Everhardus Hoek, 6 mnd., z. v. N. Hoek en G. Zeeuw. Vereeniging van Slechthoorenden. Men schrijft ons: Bij gelegenheid van de van Vrijdag 28 Maart tot en met Dinsdag 1 April 1924 in het gebouw „I. O. O. F." aan de Keizersgracht 428 te Amsterdam te houden tentoonstelling, zullen o.m. 2 zeer belangrijke voordrachten gehou den worden. Zaterdagmiddag 29 Maart a.s. te 4 uur zal Prof. Dr. H. Zwaarde maker te Utrecht spreken over „Nieu were Hoortoestellen", terwijl des Maandagsmiddags te 3.30 Prof. Dr. H. Burger te Amsterdam eene voordracht zal houden over „Slechthoorende Kin deren, hun recht op voor hen passend onderwijs". Deze lezing zal worden gevolgd door eene openbare les aan leerlingen der „School voor Slechthoorenden" te Amsterdam, door den Directeur dier School, den heer H. M. van der Zanden. Beide voordrachten hebben plaats in de bovenzaal van het tentoonstellings gebouw. Het rnee> intieme feest voor de leden der Vereeniging en hunne introducée's wordt op Woensdagavond (aanvang 8 uur) gevierd in de Schouwburgzaal van „Belle vu e", Leidschekade Amster dam. i

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2