TORMVOGELS Joh. de Waards Aan de Leden van Hoed, Pet of mooi Overhemd Modemagazijnen KANAAL9TR. C 22-24 10 uur: 5 uur: PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. 3.30 uurDs. Van Ooslrom Soede. Bediening van den h. Doop. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopagaz. Gam. Aid. Prot. Bond. 7.30 uurProf. van Bakel, van Amsterdam.1 GEREP. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREP. KERK. Ds. Croes. Dezelfde. EVANGELISATIE HOOOEBERG Zondag v.m. 10 uur: Zondagschool. Zindag 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jennings. Dinsdagavond 8 uurBijbelbespreking. Woensdag 's avonds 7.30 uur Jongedochters vereeniging, VELSEROORD. NED. HERV. KERK. Zendeling O. J. Ellen, van Ufrecht. Dezelfde. GEREP. KERK. iO uur: Godsdienstoefening. 3 uurDe heer O. B. Wurth, uit Santpoort. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, Bevestiging van lidmaten. WIJKEROOG. GEREP. KERK. Ds. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. Collecte orgelfonds. LOKAAL BETHEL. 10 uur: Ds. H. Hasper, van Heemslede. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Postma, te Haarlem. Dir. Diaconessenhuis. 10 uur: 5 uur: 10 uur: 5 uur: 10 uur Ingekomen personen Velsen. Aantal m. v J. Verswijveren, D Eikenstraat 41 41 A. Schraal, D Velserd.b.weg 141 22 P. A. Strobbe, L Wijkerm.polder la 5—1 J. van Balen, M 8a 33 M. Hoffman, D Velserd.b.weg 182 12 A. Roes, C. Amstelstraat 2 11 B. Brutel de la Rivière, C Sluispl. 9 11 D. v. d. Molen, F Tuindersl. 170 22 D. Prins, C Tasmanstraat 3 41 T. Edam, G Rijksstraatweg 80 53 H. Velleman, G i-dern 7 11 J. Raebel, H Hagelingerweg 193a 2—1 deeling kwam dat het op dit feest erg gewoon om de centen te doen was. Nu dat is ook wel eens het geval op feestavonden waar bet minder royaal gezegd wordt. En men kreeg althans ook veel waarvoor niet betaald hoefde te worden. Daar waren aardige zangnummers in groepen die dikwijls mooi aandeden. Daar was ook muziek waar men met ge noegen naar kon luisteren. En vooral was daar de stemming der aanwezigen die vroolijk was, vooral bij de verloting. Want bet geld moest niet alleen komen uit de opbrengst der consumptie die verkocht werd maar ook uit eenige torn bola's waaraan druk werd deelgenomen en waarin soms mooie prijzen werden uitgereikt. Jammer was bet dat om der tijd wille geëindigd moest worden eer het gansche programma was afgewerkt maar het succes van dezen avond kan Mej. v. d. Mark doen vertrouwen dat al le aanwezigen nog gaarne eens een avond zullen komen om een vernieuw de aanval op hunne beurs te laten doen. Enkele goed geslaagde avonden van deze soort en zij heeft haar leermidde len geheel vernieuwd. VELSEROORD. De afd. Velsen van De Dageraad be legt morgen, Zondagochtend, in de concertzaal Tivoli een vergadering, waarin spreken zal de heer G. Rijnders van Amsterdam, over het onderwerp: „Als er geen God is, wat dan?" De Chr. Zangvereeniging Hosanna geeft a.s. Dinsdagavond een concert in de Herv. Kerk, met medewerking van het Kinderkoor. De opbrengst is ten voordeele van de kerk. De melkoorlog duurt nog voort. Venten de boeren de melk nu voor 13 cent uit, de melkslijters hebben den prijs nu op 12 cent gebracht. Teruggevonden. Ongeveer twee jaar geleden geraakte een vleeschhouwer, die hulp verleende aan een koe, die gekalfd had, zijn gou den ring kwijt. Het toeval wilde, dat juist dezen vleeschhouwer dezer dagen dezelfde koe kocht en na geslacht te hebben den ring terugvond. De ring, welke nog gaaf was, had al leen aan kleur iets geleden. VELSEN. Tuberculose Vereeniging. In dank ontvangen van de kaartclub Bosch-Breesaap het batig saldo van het gehouden seizoen de somma van f 11. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Chr. Bewaarschool aan het En- schedéplein bestaat reeds lang en geen wonder is het dus als de banken er in oud worden. Daar moeten nieuwen voor komen en waar de kas van het bestuur dat niet toelaat besloot het hoofd der school, Mej. v. d. Mark, met haar perso neel het benoodigde geld bijeen te bren gen. Zij besloot de ouders en vrienden een avondje aan te bieden en Vrijdag was de zaal van het gebouw voor Chr. Belangen geheel gevuld. De leiding van den avond berustte bij den heer G. Severs, die in zijn wel komstwoord met de verrassende mede- 1500 en 1600. Dit alles was zeer interes- seint en bedankten wij onzen gastheer dien middag recht hartelijk daarvoor. Na nog even gepraat en de tuin en vijver bezichtigd te hebben der boerde rij namen wij afscheid en gingen weer op den terugweg. We liepen nu langs smalle veldpaadjes door de graanvel den in flinken pas, zoodat we na drie kwartier loopens in Meldert aankwa men. Het verder gedeelte van den dag verliep als alle andere dagen met schrij ven, lachen en praatten. Het was 10 uur dat wij in een hevige stortbui, die veel verfrissching bracht, onze tent opzoch ten. Toen wij in onze tent lagen kletter de de regen op het tentdoek. Doch deze kon er tegen, dus gingen wij gerust sla pen. 5 Augustus 1923. Den morgen brachten wij door met muziek maken en zingen en tevens ver schillende grappen verkoopen. Onder groote gezelligheid werd het middag maal gebruikt. Daarna gingen G. en ik een wandeling maken door den om trek. Tegen 5 uur waren wij terug. R. schreef nog steeds in z'n dagboek. Veel bijzonders viel er dezen dag niet voor. Den avond bleef men een beetje langer op dan gewoonlijk, daar wij den volgen den dag onze reis zouden vervolgen. Menige toost op een gelukkig wederzien werd er uitgesproken. Tegen 1 uur zochten wij onze tent op. Wordt vervolgd. Meifeest der S. D. A. P. j Het Meifeest wordt dit jaar georga niseerd door de gemeentelijke federatie der S. D. A. P., in samenwerking met den IJ. B. B. Des middags is er een groot kinderfeest. Voor den optocht is de me- dewerking verkregen van de harmonie- kapel „Kunst na Arbeid", terwijl de ver- schillende deelnemende organisaties groepen zullen vormen. Des avonds groote feestvergadering in „Thalia", te IJmuiden, met als spreker de heer S. N. Posthumus, van 's Gravenhage, hoofd bestuurder van den N. B. v. O. Verder werken mede de „IJmuider Volksstem" de Mandolineclub, alsmede mevrouw TeilegenStoop (sopraan). Drankweer Comité. Wij ontvingen het jaarverslag van het Centraal Drankweer Comité. Daarin wordt gememoreerd, dat 1923 zich bij zonder door tegenslagen kenmerkte, waarvan de oorzaak soms in eigen boe zem moet worden gezocht, maar die an derdeels kwamen buit de schuld van het bestuur. Zoo b.v. het slechte weer in de Blauwe Week, waardoor de op brengst van den bloempjes verkoop maar zeer karig was. Anderzijds wordt geklaagd over de weinige medewerking vaak van de leden der, organisaties, zoo b.v. voor den kunstavond te IJmuiden, die daardoor een groot tekort opleverde. Ook de weinige medewerking van de jeugd stelde teleur. Daar de bloempjesverkoop in de Blau we Week slechts f 201 opbracht tegen f 367 in 1922, gaf ook de Blauwe Week een flink tekort; want er werden 6000 couranten gratis verspreid, een meeting met optocht gehouden, enz. Opgesomd wordt wat inzake adresseering aan het gemeentebestuur en den raad werd ge daan. Aan de Reedersvereeniging te IJmuiden werd een adres gezonden in zake wantoestanden aan de visschers- haven. Met St. Nicolaas werd een eigen courant in 6000 ex. gratis verspreid. Sa menwerking werd gezocht en verkregen met het R.K. Drankweer Comité. Be treurd wordt de houding van het Be- verwijksche Drankweer Comité, dat twee vereenigingen te Wijkeroog als lid aannam zonder bespreking met het Velsensch comité. Twee nieuwe onthoudersvereenigin- gen werden opgericht, maar sloten zich nog niet bij het comité aan. Eenige vroegere leden van het comité de heeren G. A. Aalderink en D. Leguit, die de gemeente verlieten worden dankbaar herdacht. Bij het comité zijn thans aangesloten 10 vereenigingen, waarvan 6 te IJmui den, 3 te Velseroord en 1 te Santpoort. Het verslag van den penningmeester heeft aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 1056.67, met een nadeelig saldo van f 0.20. VELSEN. De Ziekenhuiskwestie. Naar aanleiding van de geruchten als zouden Ged. Staten dezer dagen een be slissing nemen in de z.g. ziekenhuis kwestie, kunnen wij mededeelen, dat hij genoemd college wel bezwaarschriften tegen het besluit van den gemeenteraad zijn ingekomen, doch deze zijn om ad vies naar het gemeentebestuur van Vel sen gezonden, De beslissing zal dus nog even op zich iaten wachten. Door de Vereen. „Volksonderwijs" en de Ouder-commissie van school G was Vrijdagavond eene vergadering be legd in Hotel „De Prins", waar de heer W. van Diesen van Amsterdam, oud lid der Prov. Staten van N.-Holland zou spreken over: „Mag het zoo met ons onderwijs?" De heer Y. Reitsma van Velseroord, opende de bijeenkomst met een woord van welkom namens de Vereen. Volks onderwijs en de Ouder-commissie van school G. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst op deze ver gadering, waar zulk een belangrijke zaak aan de orde zou komen, zoo gering was, slechts 5 dames en 18 heeren. Allereerst werden de aanwezigen vergast op twee mooie muzieknummers van piano, fluit en twee violen. Hierna kreeg de heer Van Diesen het woord, die begon met den wensch uit te spre ken, dat de tonen, die hij zou laten hooren even schoon en harmonisch mochten klinken, als die der pas gege ven muziek, 't Kon echter niet, zijn mu ziek stond in mineur. Toen de minister van onderwijs, Dr. De Visser optrad, waren de verwachtingen hoog gestemd, Ossendorp was zoo optimistisch, dat hij verklaarde vertrouwen te stellen in den nieuwen minister, terwijl helaas na een paar jaren Ketelaar moest verklaren, dat hij hem zijn vertrouwen ontzegde, waaruit blijkt, dat de handelingen van den minister zeer tegengevallen waren. Bij de behandeling der begrooting voor 1922 beloofde de Min. de belangen van het onderwijs niet te zullen aan tasten, terwijl nu tegen zijn voornemens van alle kanten verontwaardigd gepro testeerd wordt en het gaat met de ver slechtering van het onderwijs met ras- sche schreden voorwaarts, alles in naam der bezuiniging. Ontzettend noemt spr. het koninklijk besluit, waar bij de aanvraag van den leertijd een jaar later zal zijn en gaat na wat daarvan de onaangename gevolgen zullen zijn in vele gezinnen. Dat dit ge voeld wordt, blijkt uit de oprichting van het agitatie-comité, dat met een petiti onnement voor den dag gekomen is, hetwelk in tal van plaatsen zeer druk geteekend wordt. In de provincie Gro ningen is het getal overweldigend groot, evenals in enkele plaatsen zooals Beilen en Drente en Middelde in N.-Holland. Wethouders van onze groote steden zijn bij den Min. op audiëntie geweest om hem te bewegen het besluit in te trekken, tengevolge waarvan nu op schorting tot 1 Sept. verkregen is. Laat ons de agitatie voortzetten, misschien kom er dan van uitstel afstel. Als we de zaak nauwkeurig bezien, dan komen we tot het besluit, dat het doel, bezuiniging, niet bereikt zal wor den. Wat op de eene manier gewonnen wordt, zal aan den anderen kant tot groot verlies leiden. In Amsterdam al leen zal bijna een millioen meer uitge geven moeten worden voor voorberei dend onderwijs en in andere plaatsen naar verhouding, terwijl bovendien ontreddering van het onderwijs het on vermijdelijk resultaat zal zijn, hetwelk spreker met eenige voorbeelden aan toont. Een ander middel van bezuinigen zal bestaan in de aanstelling van de halve leerkrachten, die spr. paedagogische kindermeisjes noemt. Dezen zullen onderwijs moeten geven de laagste klassen, waar de grond slagen gelegd moeten worden van het gebouw, waarvan dus zooveel afhangt en waardoor ons onderwijs, dat nu wer kelijk op hooger trap staat, waarschijn lijk hopeloos bedorven zal worden. Hierna komt spr. tot de afschaffing van het 7e leerjaar en toont ook daar van de droevige gevolgen aan. Er is wel beloofd, dat dit in 1930 weer in eere her steld zal worden, maar is daar wel veel kans op? Spr. betwijfelt het ten zeerste. Gelukkig ziet een groot deel van het Nederlandsche volk het belang van goed. onderwijs in. 't Is alles, wat de arbeiders hun kinderen kunnen mee geven, als ze het leven intreden. In Bel gië, waar toch ook zeker bezuinigd moet worden, gaat de Regeering over tot in voering van den achtjarigen 'eerplicht en hier wil de Regeering inkrimpen tot 6 jaar en dat in een tijd, dat er meer dan ooit verbetering, opvoering van het on derwijs noodig is. Maar het onderwijs is de laatste ja ren zooveel gaan kosten, zeggen sommi gen, dat het niet meer te betalen is. Dat kan zoo niet blijven. Spr. gaat de oor zaak na van de stijging der onderwijs- begrooting en vindt deze in de bekende Pacificatie. Hierdoor is de groote geldverslinden de splitsing gekomen m tal van kleine schooltjes, ieaer met een gebouw en toename van personeel, Spr. noemt nu eenige voorbeelden, zooais de gemeen ten Mijdrecht, waar door splitsing al leen aan salarissen jaarlijks f boüü en j_eusden, waar f 54U0 meer betaald wordt, zonder dat nog den bouw van nieuwe scholen gerekend is. Verder noemt hij nog in dat verband Nieuwer- kerk aan den Usel, Ierseke, Monster, Huizen, joure, Rijswijk, Den Haag en Rede, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat door de splitsing in kleine scholen de kosten vernazend opgejaagd zijn, (Jok de splitsing in de scnolen ter op leiding van onderwijskrachten heeft ontzettende opdrijving van uitgaven ten gevolge genad. Spr. trekt ten laat ste de conclusie, dat door de Pacificatie de kosten zo ondraaglijk geworden zijn, dat hierin verandering moet ko men. In Baden in Duitschiand is men tot het verstandig inzicht gekomen, na dat de toestand was zooais hier, dat de instelling van één openbare Staats school de oplossing zou brengen. Zoo was het vroeger in ons land ook, daar zaten de kinderen van verschillend ge loof naast eikaar en leerden elkaar ken nen en waardeeren. De school is de plaats niet, zegt spr. om in verschillen de geloofsrichtingen te worden opgeleid Dat de doopbelofte zou inhouden de kinderen naar een bijzondere school te sturen noemt spr. een uitvindsel van menschen, die daarmee heersehzuchti- ge of andere bedoelingen hebben. Spr. houdt nu een warm pleidooi voor de gezamenlijke opleiding op één school en wat er in brochures en couranten aangevoerd werd tegen openbare onder wijzers, die de neutraliteit schonden of kinderen in hunne godsdienstige gevoe lens kwetsten, bleek altijd bij onderzoek op zijn zachtst gezegd bezijden de waar heid. Minister De Visser heeft eens gezegd: „Let op de kinderen der onbemiddel- den, want uit hen komt de wetenschap voort" en daarom moet het gansche volk opkomen tegen den aanslag op het onderwijs voor die kinderen. Daarom moeten we allen de actie, die tegen woordig gevoerd wordt, steunen en daarbij lid worden van „Volksonder wijs", de vereeniging, die altijd op de bres staat, waar het betreft te strijden voor goed onderwijs. Een luid applaus toonde den spre ker, dat hij indruk op de aanwezigen gemaakt had door zijn met warmte voorgedragen en duidelijk betoog. De heer Reitsma dankte den spreker en de musici, die nog een paar nummers ten beste hadden gegeven na de rede en las eene motie voor, welke met alge- meene stemmen werd aangenomen. Motie. Commissies der openbare scholen G en E. De vergadering, bijeengeroepen door het Comité van Aktie tegen de Voortge zette Verslechtering van ons Lager Onderwijs (A. V. V. O.) vertegenwoordi gende afd. „Velsen" van de Vereeniging Volksonderwijs" en Ouder-Commis- sies der Openbare Scholen G en E. ehoord de besprekingen over de aan hangige Regeeringsvoorstellen. Spreekt zich uit: tegen het verhoogen van den leeftijd van toelating tot de lagere School van 6 op 7 jaar, zonder dat de Regeerings voorstellen voorzien in de daardoor ontstane behoefte aan voorberei dend onderwijs; de schrapping van het 7e leerjaar; de terugkeer tot een zesjarige leer plicht; het zesjaar lang de scholen te doen bestaan uit vijf leerjaren; de verwijdering uit de School van duizenden leerkrachten; het in de school brengen van niet voor zijn taak berekend personeel; het niet meer meetellen van alle schoolgaande kinderen bij het be palen van het aantal onderwijzers; tengevolge waarvan het onderwijs wordt gedesorganiseerd, het peil van het geheele onderwijs verlaagd op een wijze, als in Nederland nog niet gekend en geheel in tegenstel ling met wat in de staten en landen om ons heen gebeurt; dit protest uitsprekende in het be lang van onze kinderen en hun toe komst, in het belang van de volks ontwikkeling en de volkswelvaart. Nog eenige dagen en zoo goed als alle groote hoornen die, zoo schrijft HL Dbl., eens een sieraad waren van den Wijkerstraatweg, zijn gevallen. Ten minste wat betreft het gedeelte van de Meiklaan af tot den spoorovergang, er blijven daar slechts vijf hoornen staan. De weg wordt hierdoor wel heel wat rui mer, wat noodig is, maar of hij er mooi er door wordt, betwijfelen wij sterk. Het is wel eigenaardig dat toen vóór eenige maanden de wed. Langendijk verlof vroeg om eenige boomen, die ge vaar opleverden, te mogen rooien, door B. en W. afwijzend werd beschikt. Op 24 April a.s. zal het vijf en twin tig jaar geleden zijn <dat de heer M. Kos ter werd gekozen tot Penningmeester van Velsens Ziekenfonds. Gedurende al dien tijd heeft hij deze veelomvatten de taak met de meeste accuratesse en bijna geheel belangloos vervuld. Op denzelfden datum is het eveneens vijf en twintig jaar geleden dat de heer H. van Zanten werd aangesteld tot bode van het fonds. Ook aan hem is de ver eeniging veel verplicht, daar het ook voor een niet gering deel aan zijn werk is te danken, dat het fonds geworden is wat het is. Tenslotte is de heer J. Rozemeyer dien dag 25 jaar commissaris van het fonds. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: J. Verhoeven en J. de Waal; H. A. Bakels en N. M. W. J. Bruns; M. Pot en E. A. Vermeulen. Gehuwd: C. G. Zorgdrager en J. Post. Bevallen: B. J. Spanjaard—v. Herm, z.; H. C. M. Dekkerv. Schinkel, z.; J. RepkoWengelaar, d.; P. Hans- den Heyer, z.; A. P. M. WensinkWes- selink, z.; A. J. den HoekBoth, z.; A. C. VerhoefNoom, d. Overleden: Anna Catharina Verhoef, 3 weken, d. van Th. Verhoef en J. Remptema; Pieter Mooyman, 91 jaar, wed. J. Zambergen; Petrus Hypolitus v. Tetering, 21 j„ ongehuwd. BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee. Overleden: Maria Vlavia Buter, 3 weken, dr. van Jacobus Johannes Bu ter en Johanna Catharina de Groot. Waterstand IJmuiden. Maart 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. April 6 4.30 4.43 0.11 0.35 7 4.58 5.13 0.42 1.05 8 5.29 5.47 1.10 1.33 9 6.00 6.19 1.40 1.59 10 6.35 658 2.09 2.28 11 7.14 7.44 2.42 3.03 12 E. K. 8.07 8.42 3.18 3.52 SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de maand Maart van dit jaar zijn te IJmuiden door de Noordzee sluizen geschut: uit zee 219 stoomsche pen met 1.540.926 Kub. Meter en 2 zeil schepen met 2477 Kub. Meter inhoud en naar zee: 222 stoomschepen m. 1.625.734 Kub. Meter en 1 zeilschip met 288 Kub. Meter inhoud. Van deze stoomschepen moesten 97 stuks wegens hun bijzonde re lengte door de groote sluizen geschut worden. Zij hadden tezamen een in houd van 1.810.698 Kub. Meter. Men verzocht ons plaatsing van het volgende bericht uit de Tel.: De dure Gasthuisverpleging te Amsterdam. Distributie over particuliere zieken huizen. AMSTERDAM, 3 April. In verband met de dure gasthuisverpleging in de hoofdstad wordt er aan gedacht tot sluiting van het Tesselschadezieken- huis over te gaan. Het zou dan verder in de bedoeling liggen de patiënten, die niet in de gemeentehuizen zouden kun nen worden ondergebracht te distribu- eeren over de particuliere instellingen. Het plan is niet nieuw. Reeds vroeger werd de verwezenlijking ervan bespro ken. Een commissie die een onderzoek instelde, kwam tot de conclusie, dat de bezwaren van te ernstigen aard wa ren om tot uitvoering over te gaan. De stijgende kosten zijn oorzaak, dat de mogelijkheid ten tweede male zal worden onderzocht. Zondag is voor alle leden van Stormvogeli een Feestdag, die gevierd zal worden. Bij feestvieren behoort een feeststemming Oeen feeststemming zonder een nieuwi Denkt er nog heden om een en andei te halen, wij brengen een enorme sorteering Aanbevelend, Telefoon 171. W Voorziet U ran een Blauw- Wi strikje a JO cent verkrijgbaar.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 10