IJmuider Courant Stormvogels Kampioen Zaterdag 5 April 1924. 3e blad OFFICIEEL. BELASTBARE OPBRENGST der GEBOUWDE EN ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendom men, in deze gemeente gelegen, gedu rende dertig dagen, van den 5 April 1924 tot en met den 4 Mei 1924, ter ge meentesecretarie (3e Afd.) voor een ieder ter inzage ligt. Velsen, 5 April 1924. De Burgemeester, RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 1 April 1924 bij hen is in gekomen een verzoekschrift van I. de Leeuw van beroep havenarbeider, wo nende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit: de beneden voorlocaliteit van een perceel, gelegen aan het Sluisplein aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester •en Wethouders inbrengen. Velsen, den 4 April 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Een verzoek aan de tourgerij. Stormvogels I en Stormvogels II heb ben Zondag j.L in haar afdeelingen het Kampioenschap behaald. Vooral het Westelijk Kampioenschap in de 2e Af- deeling door Stormvogels-1 gewonnen, was een buitengewoon aangename ver rassing, mede doordien Sparta thuis een gelijk spel speelde tegen A. S. C. Het zoude al te overmoedig geweest zijn reeds Zondag j.L iets te doen wat naar een huldebetooging geleek en moest zulks daarom achterwege blijven. Zondag 6 April is dat anders. Dan speelt Stormvogels haar laatsten uit wedstrijd en wat daarvan ook de uit- slaro zij, als kampioen komt ze thuis. Een hartelijke ontvangst moge haar daarbij bereid worden. Waar nu een maal ons leven in het teekem van den voetbal staat, verzoekt het Huldigïngs- Comité aan de burgerij in de huldiging deel te nemen door het uitsteken van de driekleur op Zondag 6 April. Het Comité. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Gelden voor aanschaffing van school- meubelen. Van het bestuur der R.K. Jongens school te Wijkeroog is een verzoek in- RONDOM DE WERELD. door M. B. O. Jr. (Nadruk verboden). 14 Geachte Lezers en Lezeressen r Na een voetreis van 7 maanden te hebben gemaakt, werd onze reis plot seling en onverwachts gestuit. Kerlen, onze Antwerpsche makker, heeft te Lyon (Zuid-Frankrijk) blinde darmontsteking gekregen, wat ten ge volge had dat hij moest worden opge nomen in het hospitaal voor een nood zakelijke operatie. Na de eerste opera tie bleek spoedig dat hij daarbij niet gered zou zijn. Voor de tweede maal zou hij geopereerd moeten worden na twee maanden. Tevens deelde de Di recteur van het hospitaal ons mede, dat K. onmogelijk zijn reis kon vervol gen, dus nog langer op hem wachten zou nutteloos zijn. Doch we waren ge wend geraakt gedrieën te reizen. R. zei niet verder te willen gaan. Ik be- 'pot na eenig overleg alleen verder te •ekken, doch dat is gemakkelijker ge- egd dan gedaan. In praktijk bleek het alleentrekken te zwaar en te eentonig te zijn, zooals men van verschillende zijden reeds gezegd had, dus besloot ik ook terug te gaan. Zoo is dus onze reis te Lyon geëin digd, doch daar ik al de avonturen tot deze plaats zal beschrijven zal ik de titel veranderen in: „Voetreis van Den Haag naar Lyon." M. B. O. Junior. gekomen om een bedrag van f 450 be schikbaar te stellen voor de aanschaf fing van een 20-tal nieuwe schoolban ken. De aanschaffing is noodig wegens toename van het aantal leerlingen. Daar de aanvraag aan de wettelijke be palingen voldoet, stellen B. en W. voor de vereischte medewerking te verlee nen. Ontheffing bouw- en woningverorde ning. Bij den raad is ingekomen een adres van M. W. Jonker, te Jan Gijsenvaart, houdende het verzoek, hem ontheffing te verleenen van het bepaalde in artikel 68, alinea 3, der bouw- en woningveror- dening ten behoeve van den bouw van een winkelhuis met woning aan den Bloemendaalsche straatweg aldaar. Tegen inwilliging van het bovenver melde verzoek heeft, zoowel bij de com missie van bijstand in het beheer der openbare werken als bij B. en W., van den aanvang af geen bezwaar bestaan, aangezien de Bloemendaalsche straat weg in de afdeeling Jan Gijsenvaart, als gevolg van zijne ligging, als 't ware vanzelf is aangewezen voor winkelstr. en de langs de oostzijde van dien weg gelegen terreinen zijn aangewezen voor gesloten- en die langs de westzijde voor z.g. half-open bebouwing. De houw- en woningverordening gaf echter tot het verleenen van de gevraagde vrijstelling geen bevoegdheid. Nu evenwel 12 Febr. j.l. is besloten, aan alinea 7 van het aangehaalde arti kel een nieuwe zinsnede toe te voegen, waarbij de mogelijkheid wordt geopend den bouw van winkels op terreinen, welke zijn aangewezen voor z.g. half open bebouwing, toe te laten en deze wijziging inmiddels van kracht is ge worden, stellen B. eri W. voor, aan Jon ker, voornoemd, de gevraagde vrijstel ling te verleenen. Huur van grond. B. en W. stellen voor een verzoek van A. Meesters Sr. te Velseroord om den huurprijs van een bij hem in gebruik zijnd stuk gemeente grond te verminderen en te brengen van 2x/2 op VI-> cent per M2 per jaar, in te willigen. Open bebouwing. B. en W. stellen den raad voor om afwijzend te beschik ken op de verzoeken van M. Henneman i te Haarlem en J. v. d. Lijn te Santpoort om terreinen aan den Rijksstraatweg te j Santpoort aan te wijzen voor half-open bebouwing. Verkoop gedeelte Corverslaan. Hierover schrijven B. en W. het vol gende: Door de Vereenigde Koninklijke Pa pierfabrieken der firma van Gelder Zo nen te Velsen is verzocht, haar te ver- koopen, het gedeelte van de Corvers- laan, hetwelk wordt begrensd, ten wes ten door een lijn liggende in het ver lengde van de westelijke grens van hare eigendommen en ten oosten door een lijn liggende in het verlengde van de westzijde der Eendrachtstraat, zulks voor een prijs van f 35.000.en onder voorwaarde dat zij ontheven wordt van de verplichting tot onderhoud van het overige gedeelte der Corverslaan, welke verplichting is vastgelegd in de akte van overdracht, verleden voor den notaris G. D. Boerlage te Velsen, op 29 December 1904. Eerstbedoeld gedeelte van de Corvers- laan is naar ons oordeel voor het ver keer van zóó weinig belang, dat er o.i. Het was mooi weer doch er stond een stevige wind. Verschillende malen ge beurde het dan ook dat de schoven die wij gezet hadden, weer onderstbo- ven waaiden. Dan maar weer opnieuw gezet. Tegen den avond waren wij dan ook bijna klaar en namen met de meis jes al lachende en zingende den terug weg aan. Nadat wij gegeten hadden, passeerden wij den tijd met zingen. Tegen 10 uur zochten wij onze slaap plaatsen op. 2 Augustus 1923. De morgen brachten wij door op het veld om de laatste bossen koren te richten. Na om twaalf uur gegeten te hebben, zouden wij gaan schrijven. Een 'der dochters wilde ons enkele photo's laten zien. Ik ging naast haar zitten. G. vond zeker dat we zoo een aardig span vormden. Hij riep R. en de andere meisjes als getuigen en met een krant om z'n hoofd vereenigde hij ons in 't hu welijk volgens de regelen der kunst. We rolden van het lachen dat G. daar met zoo'n ernstig gezicht stond te pree- ken en de gebruikelijke vragen deed als: „Zijt gij genegen uw man te volgen enz. enz Na dit klein intermezzo, zetten wij ons weder aan het schrijven. Zoo werd het spoedig zeven uur, tijd voor het di ner. Na het diner passeerde de avond als gewoonlijk in de huiselijke kring, zoodat wij om 10 uur ons strooleger opzochten. 3 Augustus 1923. Deze morgen zouden wij met den se cretaris eenige boerderijen gaan bezoe- op dien grond tegen onttrekking aan den openbaren dienst en verkoop daar van geen bezwaren bestaan. Verder achten wij bedoelden verkoop in het belang der gemeente en den ge boden prijs alleszins aannemelijk. Ten slotte bestaat er bij ons college te gen de gestelde voorwaarde geen beden king omdat de te verleenen ontheffing van den onderhoudslast slechts een klein gedeelte van de Corverslaan be treft, n.l. dat van de Eendrachtstraat tot. den Doodweg. Van het voornemen om bedoeld weg gedeelte aan den openbaren dienst te onttrekken is aan de ingezetenen op de gebruikelijke wijze kennis gegeven met uitnoodi ging om eventueele bezwaren binnen veertien dagen na de dagteekc- ning dier kennisgeving bij U in te die nen. In verband hiermede stellen B. en W. voor te verklaren dat genoemd wegge deelte met ingang van een door B. cn W. te bepalen datum niet meer voor den openbaren dienst bestemd zal zijn; aan de Ver. Kon. Papierfabrieken be doelde grond, groot 3226 M2, in eigen dom over te dragen voor f 35.000 onder voorwaarden; dat de koopster wordt ontheven van de opgelegde verplichting tot. onder houd van het overige gedeelte der Cor verslaan. De commissies voor Op. Werken er Financiën adviseeren gunstig. VISSCHERIJ. De Vischhandel en de Warenwet. De Nederlandsche Vereeniging van Vischhandelaren heeft onder leiding van den heer J. F. Boot Az. in den Haag een vergadering gehouden. Het bestuur had zich met de regeering in verbinding gesteld, ten einde voor den vischhandel een regeling te krijgen, waardoor toepassing der Warenwet cn betere behartiging der belangen van den reëelen vischhandel zou mogelijk worden. Daartoe had het een concept besluit gemaakt om in algemeenen zin enkele normen voor kwaliteit en soort vast te stellen. Daarnevens wordt be paald, dat in elke plaats uit den handel een commissie van deskundigen wordt samengesteld, welke als raadgeefster den keuringsdienst ter zijde staat en geschillen regelt. Een nationale com missie zal het vraagstuk voor heel het land hebben te bezien als onderdeel van den Visscherijraad. De vergadering vereenigde zich met de voorstellen, die aan de regeering zul len worden voorgelegd. In een met den Minister van Finan ciën te houden conferentie zullen eeni ge heeren een nieuw Voorstel in zake de coöperatieve handelsonderneming voor de oesterexploitatie bepleiten, waarbij de hoeveelheid voor hinnenlandsch ge- f bruik wordt vastgelegd opdat aan de voortgaande prijsopdrijving van oesters een einde kome. De motorlogger Cornelia Clasina K.W. 176 is hier Dinsdag van Wiek aan gekomen met 911 tonnen haring voor de firma's G. Dekker en N. Parlevliot. De logger Margaretha Cornelia K.W. 135 kwam Dinsdagavond hier van Wiek aan met 800 tonnen haring voor den heer N. Parlevliet. De stoomtrawler Meadows Y.M. 116 is hier Donderdagnacht binnenge komen met een mijn aan boord, welke ken om kaarten te verkoopen. We lie pen langs een vetten kleiweg. We moesten langs de kanten loopen, daar men tot de enkels in de klei wegzakte. Na zoo eenigen tijd door de graanvel den geloopen te hebben, kwamen wij bij een groote boerderij in dezelfde trant gebouwd als die van den secreta ris. Nadat wij daar eenigen tijd verble ven hadden en enkele kaarten hadden verkocht, bezochten wij nog een ande re. Daar de boerderijen allen heel wijd van elkander lagen, was het al tegen twaalf uur geloopen. Op den terugweg door het veld kwamen wij een klein huilend ventje tegen, die daar alleen liep te dwalen. „Zoekt ge iemand ventje," vroeg de secretaris. Doch als eenig antwoord kregen we nog een heviger huilbui te hooren. Be paalde aanleg voor muzikaal gehoor had het ventje nu niet. We lieten hem dan ook loopen. Hij zou z'n weg wel vinden. Thuis wachtte ons een goede maaltijd, die ons uitstekend smaakte na de lange wandeling. Na het eten gingen wij direct weer op stap. Nu be zochten wij enkele boerderijen en meer in de nabijheid gelegen. We kwamen er hij een, waar wij ook in de kamer wer den uitgenoodigd. Het was nu juist geen boerderij. In de kamer kwam ons een verschrikkelijke lucht tegen, dat wij vroegen ons met Verwondering af hoe of de menschen in die lucht kon den wonen. Kleine kinderen kropen half naakt op de tafel rond, terwijl men zat te eten. De secretaris moest daar zijn voor een boodschap. We waren blijde buiten te zijn, zoodat wij weer frissche lucht konden happen. Laat, on- bij de visscherij in de netten was opge haald. Donderdagmiddag is de mijn door de Marinekustwacht uit Leiden van boord gehaald en gedemonteerd. In de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem kwam in behandeling een aanvraag om subsidie van het Nationaal Comité voor vischpropaganda. In het verslag der vergadering lezen wij hierover het volgende: Het Bureau der Kamer stelt voor over 1924 f 100 subsidie te verleenen onder voorwaarde, dat het Comité zich bepaalt, tot propaganda voor het ge bruik van visch en dus niet overgaat tot vischverkoopen of doen verkoopen in concurrentie met den bestaande han-, delaar of winkelier. De heer Klercq heeft bezwaar tegen de voorwaarde door het Bureau te stel len. Alvorens de subsidie te bespreken, weidt spr. uit over de visscherij cn over de beteekenis van het Comité, dat ook propaganda voor het vischgebruik in ons land wil bevorderen. Met cijfers licht spr. toe, in 't bijzonder voor enkele soorten visch, wat het Comité bereiken kan. Stijgt bv. het gebruik van versche zeevisch met 50 pet. per hoofd der be volking, dus van 4 op 6 K.G., dan houdt dit in een vermeerderde omzet van 14 millioen K.G. Wat dit voor het vissche- rijbedrijf beteekent, kan men zich voor stellen. Ons volk moet leeren vischeten, ver volgt spr., het leeren koken ook; er kan dus veel propaganda gemaakt worden om ieder te doen beseffen de beteekenis van visch als volksvoedsel. Resumeerende stelt spr. voor gezien het belang der zaak voor het bedrijf en voor ons volk, om 3 jaar achtereen te subsidieeren en wel met f 500 per jaar te beginnen met 1924. De voorzitter licht het standpunt van het Bureau toe en leest een schrijven van den heer Slis voor, waarin deze een advies heeft gegeven conform het voorstel van het Bureau. Het Bureau wil dit jaar f 100 toestaan en dan zien hoe de zaak dit jaar loopt. Het volgend jaar kan natuurlijk weer subsidie ver leend worden. De heer Klercq zegt nog geen concur rentie van het Comité voor den visch handel te vreezen. De heer Teding van Berkhout wijst op de groote kapitaalsbelangen betrok ken bij de visscherij. Ook om deze reden acht spr. een goede subsidie wel ge- wenscht. De heer Klercq zegt nog, dat het ook een districtsbelang geldt, waar hier voor tusschen de 12 en 14 millioen gul den wordt verhandeld. De heer Van der Burg stelt voor ge durende 3 jaar met f 250 te subsidieeren De voorzitter merkt op dat formeel een subsidie voor één jaar verleend moet worden. De heer Meyer herinnert aan andere subsidies der Kamer, bv. f 1500 voor een Bureau van Adviezen. Spr. meent dat de Kamer nu ook royaal voor den dag moet komen. De heer Van Hardenbroek van Am- merstol wijst op het belang der vissche rij voor dit district en kan zich vereeni gen met 't bedrag van f 500, door den heer Klercq voorgesteld. De voorzitter herinnert er aan, dat de heer Van Hardenbroek in het Bureau aan het voorstel voor f 100 heeft mede gewerkt. geveer tegen acht uur namen wij de terugtocht aan. Daar het begon te re genen en wij geen regenjas hadden, be sloten wij wat aan te stappen. Ik ging voor op, doch daar ik in het gelukkige bezit was van een paar flinke lange beenen, schoot ik vlugger op als de an deren, zoodat deze om mij bij te hou den, spoedig op een drafje achter mij liepen "en ze buiten adem, met hijgende borst bij de boerderij aankwamen. 4 Augustus 1923. Na dezen morgen opgestaan te zijn en ontheten te hebben schreven wij on ze dagboeken bij, waarmede de morgen passeerde. Nadat wij gegeten hadden gingen wij met den secretaris mede naar L'Ecluse, een dorpje een half uur tje verwijderd van Meldert. We konden ongeveer een kwartier geloopen hebben toen wij de beruchte taalgrens van Bel gië passeerden. Het was toch typeerend. Hadden wij tot de taalgrens Vlaamsch hooren spreken, hier sprak alles Waalsch, een taaltje dat verschrikke lijk is om aan te hooren. Men zegt het volk in Wallonië spreekt Fransch, doch wanneer men dit gaat onderzoeken komt het anders uit. Het spreken viel mij dan ook zeer moeilijk, doch de se cretaris sprak het Waalsche dialect precies eender alsdat hij z'n zuiverste Fransch sprak. Spoedig wandelden wij door het dorpje L'Ecluse (Sluis). Van deze gemeente was onze gastheer ook secretaris. We liepen het dorp door en kwamen weer op een landweg dwars door klaver- en korenvelden. Na een half uur slingerde de weg zich met vele bochten door boschjcs naar beneden en kwamen wij op een open plek in een De heer Van Hardenbroek: Ik zou nu geen hatelijkheden verkoopen, na de verklaring van den heer Klercq ben ik tot mijn voorstel gekomen. De heer Ten Boom sluit zich bij den heer Klercq aan. Nog eenige besprekingen volgen en dan wordt besloten f 500 subsidie te verleenen onder de door het Bureau te bepalen voorwaarden. VISCHOMZET. De omzet in de rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in Maart van dit jaar f 1.048.903 tegen f 887.891 in Maart van het vorig jaar. Gedurende de week van 27 Maart t/m. 2 April 1924 kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 69 Hollandsche-, 1 Duitsche stoom trawler, 38 zeil-, 3 motorloggers, 7 stoombeugers, 11 sloepen, 3 Engelsche haringdrifters en 103 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 744 tot f 4156; Duitsche stoomtrawler van f tot f 963; zeilloggers van f 158 tot f 1079; motorloggers van f 671 tot f 921stoombeugers van f 917 tot f 1981 sloepen van f 240 tot f 1401; Engelsche haringdrifters van f 966 tot f 1179. ter wijl de kustvisschers totaal f 2085 be- somden. De aanvoer bestond uit 610.750.K.G. trawlvisch, 29225 K.G. beugvisch en 801 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 190.286.47. Een „Centrale Holland" voor binnenlandsche kolonisatie. Ongetwijfeld zal voor de oprichting van zulk een vereeniging belangstelling genoeg bestaan. Het ligt o.a. geheel in de lijn van den Bond van Landpachters en van de meeste landbouwmaatschap- pijen om de oprichting ervan te bevor deren. Er is groote honger naar land, geschikt voor een boerenbedrijf, hetzij kleiner of grooter, doch vooral is er vraag naar kleine bedrijven van 48 10 H.A. En er is grond in overvloed te vinden in ons eigen land, als er maar ernstig naar gestreefd wordt om de bin nenlandsche kolonisatie te bevorderen. Bekwame, flinke adspiranten zijn er genoeg. De zaak behoeft enkel op prak- tisch-zakelijke wijze te worden aange pakt, terwijl de grootste plaats voor medewerking moet worden ingeruimd aan de menschen die voor vestiging in aanmerking komen. Vertrouwen in hun kennis, toewijding en liefde om zich een bestaan te veroveren, met ver mijding van alle overbodige bureaucra tie dat moet het wachtwoord zijn om goed en goedkoop te slagen. Particulier initiatief vereenigd met overheidssteun, op weg helpen, en dan kunnen er nog groote en nuttige dingen gebeuren. Geesdrift als grondslag voor den op- en uitbouw van eigen land en volk kan wonderen verrichten. Onze regeering zal steunen, zonder eenigen twijfel, zoodanig doel. Schrijver heeft als oud-inspecteur der Ned. Heidemaatschappij gelegen heid gehad te constateeren hoeveel nut tig werk er nog te doen valt. Laat ons de handen ineen slaan en trachten te doen. Die me wil werken, met ijver en nit overtuiging, zende zijn kaartje aan mij. We zullen zien of het vruchten Op- iGVert. Zutphen. K. DILLING. Of „Nederland". (Op verzoek overgenomen uit het Weekblad „Democratie"). boschrijke omgeving. Vlak voor ons za gen we nu een zeer groote farm. Hoog en forsch staken de witte muren van deze farm tegen het groene geboomte af. „Dit is een der grootste farms uit den omtrek", vertelde onze gastheer „en wordt bewoont door den burgemeester van L'Ecluse, dien wij nu gaan bezoe ken." We staken 't open grasveld over en gingen door de breede inrijpoort de groote uitgestrekte binnenplaats op. Wat een boerderij was dat. Groote stal len begrensde de cour aan alle zijden. We staken de binnenplaats over naar het woonhuis. Daar vroeg de secretaris naar den burgemeester. Deze is in de ronde hoekkamer. We liepen een ver trek door en kwamen daarna in een ronde kamer, zeer hoog van zoldering met prachtige lambriseering. Het bleek een torenkamer te zijn. Nadat wij aan den burgemeester voorgesteld waren en nog een paar vrienden van hem, brach ten we een paar gezellige uren door. Het Fransch wat men hier sprak dat ging tamelijk ik kon het tenminste ver staan. De burgemeester vroeg of wij de kapel en de kamer der Gobelins niet wilde bezichtigen. Wij accepteerden dit en zoo ging de burgemeester ons voor. We kwamen in een groot vierkant vertrek. De wanden waren bedekt met prachtige gobelins, voorstellende tafe- reelen uit het landbouwleven uit Egyp te. Het waren oude stukken uit de ja ren 1600. De boerderij dateerde ook om- streeksoh dien tijd. Daarna gingen wij naar den kapel. Daar bezichtigden wij zeer oude beelden en tevens nog ge schriften over godsdienst uit de jaren

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9