Dl! GROT Bezoekt Café Concert XWWWWWWWWWWk 1 F am. Snuivers Dagdienstbode Dagmeisje. Een Dienstbode net Meisje Net Dagmeisje net Dagmeisje Nette Werkster Werkster net R. K. Kosthuis Leeg Huis een Heerenhuis Nette Woning Jongensfietsen Groote Houtstraat 125 Haarlem IJMUIDEN. provinciale vergadering Nederlandsch Jongelings Verbond. Maandag (2e Paaschdag) had hier de provinciale oondsdag voor Noord-Hoi- land plaats van het Nederlandsch Jon- gedngs Verbond. Ter gelegenheid daar van woei de vlag van aen toren van bet gebouw v. t_.hr. belangen en de bondsvlag van het Koning Willems- buis. Heeds vroeg in den morgen zag men de bondsleden uit alle deelen der provincie komen opdagen, zelfs van de eilanden. Auto's kwamen aan uit Knk- huizen, Alkmaar en Amsterd., terwijl anderen met de gewone middelen van vervoer onze woonplaats bereikten. Het getal bezoekers, die al of niet steeds een plaats konden vinden, bleek wel dra driemaal zoo groot als het bestuur verwacht had. Het gebouw voor Ghr. belangen, dat voor deze gelegenheid versierd was was dan ook om a-wart over elf stamp vol toen de voorzitter der regelings commissie, de heer D. Selling, allen welkom heette in IJmuiden met den wensch dat ze hier een genoeglijken dag mochten doorbrengen. In die ochtendvergadering werden vele huishoudelijke zaken behandeld als de jaarverslagen van den secreta ris en den penningmeester. Het bleek dat een nieuw bestuur schoon schip had gemaakt en een nadeelig saldo van f 100 had weggewerkt. Natuurlijk ble ken wel velen, maar niet allen voldaan over wat gedaan en nagelaten was. Aan de bondsdagen die denzelfden dag in 9 andere provinciën gehouden wer den, werden telegrafische groeten ge zonden die in den loop der dag beant woordt werden. Tot leden der provinciale commissie werden gekozen de heeren A. Krijt en onze plaatsgenoot, D. Selling. In de pauze vereenigden velen zich aan de koffietafel in het gebouw der afdeeling IJmuiden en daarna maakte men een boottocht door de visschersha- ven, haringhaven, buitenhaven en langs de hoogovens. De middagvergadering werd o.a. bij gewoond door den wethouder der ge meente Velsen, den hr. J. C. Dunnebier. Hier sprak eerst de heer H. A. de Boer Az. uit Amsterdam over „Onze kracht." Op grond zijner ervaringen gedurende vele jaren drong hij er bij de afdeelingen op aan hun kracht niet in de eerste plaats in aantal en invloed te zoeken maar in dfe geestelijke waar de van het werk op het zieleleven dei- leden. Dat is de werkelijke beteekenis van de C. J. M. V. Na hem sprak Ds. G. L. Schellenberg uit De Cocksdorp (Texel) over: Ver antwoordelijkheid en Vertrouwen. In dit mooie referaat gaf spr. een duidelijke uiteenzetting van het ver band tusschen de begrippen verant woordelijkheid, schuld en een rechter die de zonde kent. Deze waarheden dringen niet zoozeer in den mensch door tengevolge van aangeleerde dog ma's doch door levenspraktijk. Doch hun gevolg is de doodangst die de mensch overwinnen kan in het ver trouwen dat zijn rechter een Heiligen God is die begonnen is het schuldge voel te wekken maar Zijn werk volein digen zal door hem tot Zich te trekken. Dan is de dood de drempel waar het onvolmaakte achter blijft en het volko mene begint. Hare leden, de recruten in de leerschool der strijdende kerk, dit besef bij te brengen en ze het doen ervaren, is de taak der jongelingsver- eeniging waaraan ze hare roeping ont Ieend. Nadat nog aan de afdeeling IJmui den dank was gebracht voor de schit terende regeling en ontvangst werd het officiëele gedeelte der hondsdag gesloten. Een aantal der deelnemers ver eenigden zich nog aan een warme maaltijd in het vereenigingsgebouw. Des avonds bood de regelingscommis sie den leden die zoolang gebleven wa ren een gezellige avond aan. Daar hierbij tevens anderen genoodigd wa ren was de zaal ook nu stampvol. De leiding berustte bij den heer L. P Tismeer. Opgevoerd werd het tooneelstukje „Rustig luidjes". Verder waren daar zang, voordrachten en een opstel. Deze avondsamenkomst werd even als de middagvergadering opgeluis terd met muziek door de heeren J. Medik Jr. (viool) en B. Baas (piano). Tegen half elf sloot de heer Tismeer het samenzijn met dank aan allen die hadden medegewerkt om dezen bonds dag zoo goed te doen slagen en ook op dit gebied den naam van IJmuiden hoog te houden. Ongeluk. Zaterdagmiddag te ongeveer 3 uur is het dochtertje van den heer Job. Groen, wonende Hoeksteeg, alhier van het be tonnen talud bij de luchtbrug naar het havenstation gevallen. Van deze ge vaarlijke speelplaats wordt veel door kinderen gebruik gemaakt, ondanks herhaald verbod. Het meisje kwam op de straat te recht en verwondde zich daarbij hoogst ernstig. Met gebroken dijbeen, inwen dige kneuzingen en bloedende wonden aan het gelaat werd het opgenomen en in een der lokalen van het havensta tion neergelegd. Dr. Rutten en naar we vernamen ook diens echtgenoote waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Na een eerste verband werd overbrenging naar een ziekenhuis te Haarlem noodig geoordeeld. Het ar me slachtoffertje vierde juist dien dag haar negenden verjaardag. Wel een treurige Paschen voor de ouders >en het kind. Op het Willemsplein reed een autobus achteruit en vernielde daar door een paai van het electrisc-he net. De bestuurder K. verklaarde de schade te zullen vergoeden. Zondag kwam het Russische stoomschip „Dich Taoo" van St. Malo met een lading ijzererts voor het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden binnen. Dit stoomschip, dat te Odessa thuisbehoor- de, had niet de Sovjetvlag waaien doch voer evenwel nog steeds onder de vlag van de vroegere regeering, name lijk met de witte, blauwe en roode ba- nen- Hdbl. Commissie voor Zuigelingen en Kraamverzorging „Het Witte Kruis". In de eerstvolgende weken zal door onze afdeeling van „Het Witte Kruis" een moeder-cursus gegeven worden Deze cursus wordt gehouden drie da gen per week gedurende vier weken en wel telkens 1'/. a 2 uur. De cursus wordt gegeven door mevr. »ii V' Vuul'en- Roemer Visscherstr. 1 Alkmaar, docente van de vereeniging' Het Witte Kruis", en is toegankelijk voor alle vrouwen en meisjes boven de 1ö jaar. De deelname bedraagt één gul den voor den geheel en cursus. De commissie voor Zuigelingenbe scherming raadt ten sterkste aan, aan alle vrouwen en meisjes boven de 18 jaar, om dezen cursus te gaan bezoe ken, aangezien het voortdurend blijkt, dat zelfs bij goede zorg der moeder, uit onwetendheid veel geschiedt ten na deele van de zuigeling. Iedere vrouw moet weten, boe moeder en kind te be bandelen. Onzerzijds bevelen wij dezen cursus hartelijk aan. Er zal voor allen het zij meer, het zij minder te leeren zijn, met welke kennis, wij ons zelf of anderen later kunnen helpen. Zij, die een moeder-cursus hebben doorloopen, kunnen, zoo gewenscfht kosteloos opgeleid worden tot baker. VELSEROORD. Door de afd, IJmuiden van den Jong. Geh. Onth. Bond wordt a.s. Za terdagavond in de Concertzaal Tivoli een vergadering belegd, waarin de be kende drankbestrijder Prof. Dr. J. van Rees van Hilversum zal spreken over de Hollandsche en Duitsche jeugdbe weging. Op Tweeden Paaschdag deed het zangkoor der Geref. Evangelisatie zich op verschillende punten in onze plaats hooren. Begeleid door muziek maakten de koralen op den vroegen morgen op degenen, die het hoorden, een plechti- gen indruk. In de gisteravond gehouden ver gadering van het Centraal Drankweer- Comité werd tot secretaris gekozen de heer J. R. Huiser te IJmuiden en tot bestuurslid de heer A. Rolloos Jr. te IJmuiden. Opnieuw werd langdurig beraad slaagd over het voorstel om in samen werking met het R.K. Drankweer-Co mité een actie te voeren voor een slui ting der vergunningen en verloven op Zaterdagmiddag. Gezien de weinige medewerking, die van de organisaties te verwachten was, werd een voorstel van twee leden om de geheele actie voor deze sluiting en tapverbod van de baan te schuiven, met 11 tegen 4 stem men aangenomen. Voor de Blauwe Week-actie zal een sub-commissie gevormd worden waarin een afgevaardigde door iedere vereeniging zal worden benoemd. VELSEN. Donderdagavond vergaderde in het Stationskoffiehuis te Velsen de voor eenigen tijd opgerichte afdeeling der (facultatieve) vereeniging vnnr lijkverbranding. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord de belangrijke toena me van het ledental, ook dat het voor de voorstanders der crematie wel zaak is in dezen tijd paraat te zijn nu ook weer te Amsterdam gebleken is dat van regeeringszijde de invoering der crematie wordt tegengewerkt. De be stuursverkiezing had tot resultaat dat de heeren van Ommen, Zeeman, Sig- ling, Stormmezand en Reitsma werden gekozen, die de functies onderling zul len verdeelen. De 'heer Zeeman werd benoemd tot afgevaardigde naar de 26 dezer te Ut recht te houden algemeene vergade ring. Door den heer B., meubelmaker op Wykeroog, werd gisteren aangifte gedaan van de verduistering van een bedrag van f 32 ten zijnen nadeele. Sinds eenige dagen had hij zijn zwager T. E. bij zich in dienst en dezen had hij opgedragen een postwissel van f 32 te innen. De zwager inde het geld en ging het met zijn broer M. E. in een ca fé zitten verdrinken. Als verdacht van verduistering is T. E. toen in bewaring gesteld. Bij onder zoek bleek hij nog gesignaleerd te staan in het Alg. Politieblad voor een vonnis van f 4 boete of 4 dagen. - Het is ons gebleken dat Zaterdag avond toch een serenade is gebracht aan den heer J; Smit, die dien dag zijn 25-jarig jubileum in dienst der Papier fabriek vierde. De voorzitter der Har moniekapel De Eendracht, de heer P. de Greef, heeft den jubilaris daarbij toegesproken. In verband met deze serenade, die toch ook nog in de stille week plaats had, wijzen wij op het eigenaardige feit, dat een serenade, die een onzer muziekcorpsen vorige week Woensdag had willen brengen aan een gouden echtpaar te IJmuiden, geweigerd werd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. M. JansenHoebe, d.; B. W. v. d. WalLuerssen, d.; P. C- Rens—Feyen, z.; H. W. de Vriesvan Lennep, d.; C. A. Duyn—Nak, d.; Z. v. WurfVonk, d.; J. A. G. Groen Riesen, d.; T. v. SlootenRomkes, z.; M. v. Laarv. Balen, z.; A. F. Nuesink- Baas, z. GEMENGD NIEUWS. Uitslag bouw 32 arbeiderswonin gen voor de Woningvereeniging „Eigen Woning" te Haarlem, architecten Mey- ran en ten Broeke te IJmuiden. 87.364 89.600 90.000 91.999 94.000 101.400 110.500 Hoekema, te Haarlem f C. Langendijk, te Hilversum C. ten Broeke, te Haarlem H. Oudshoorn, te Beverwijk P. Rings, te Santpoort J. H. C. v. d. Pol, te Schoten Bakker, te Velseroord, Betonfundeering, laagste inschrijver Wernink's Betonfabriek te Leiden f 8300. Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging. Het Districts-Comité Noord-Holland der Nat. Ghr. Geh. Onth. Vereeniging hield tweeden Paaschdag zijn voor jaarsvergadering in het Evangelisatie gebouw te Wormer. De voorzitter, de heer G. Voet te Vel seroord, sprak een openingswoord naar aanleiding van Marcu-s 16. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer T. P. v. d. Leer te Haai' lem, bleek dat nieuwe afd. waren op gericht te Aalsmeer en te Zaandam. Als bestuursleden werden herkozen Mevr. E. Bantjesvan Dijk te Alk maar, Ds. D. E. Boeke te Schagen en Ds, P. L. Kiehl te Hoorn, terwijl in een va cature werd gekozen Ds. W. Kroese te Velseroord. Door den heer W. P. Overmeer te Haarlem werd ingeleid „Is samenwer king met den drankhandel mogelijk en gewenscht? Referent kwam tot de conclusie dat deze samenwerking niet gewenscht is Naar aanleiding van dit referaat werd besloten het Hoofdbestuur te ver zoeken een onderzoek te willen instel len naar de vertraging der verschijning van het reeds lang toegezegde rapport der Staatscommissie, waarin o.m. zit ting hebben Prof. Dr. J. R. Slotenma ker de Bruyne, P. v. d. Meulen, Th. d. Woude, Simon A. Maas enz., welke commissie in het allerhoogste ressort naar samenwerking gestreefd wordt tusschen drankbestrijding en drank handel. Door Ds. R. J. v. d. Meulen van Pur- merland werd ingeleid „De predikan ten in Noord-Holland en onzen strijd" zulks naar aanleiding van een enquete: door het best. onder de Herv. predikan ten in de provincie ingesteld. Het was een belangwekkend referaat, dat een interessante kijk gaf op de houding der predikanten ten opzichte van den drankstrijd. Besloten werd deze actie voort te zetten onder de predikanten van ande re kerkgenootschappen en onder de godsdienst-onderwijzers. Besloten werd de najaarsvergadering in IJmuiden te houden. Geen prettig vooruitzicht kondigde de Kantonrechter te Haarlem volgens III. Dbl. een jongmensch uit Santpoort aan, dat nu al een paar keer wegens openbare dronkenschap had moeten terechtstaan en die heden daarvoor tot 4 dagen hechtenis werd veroordeeld, Aan dat drinken móet nu maar eens een einde komen, zeide de Kantonrech ter. Anders zal ik je naar de Rijkswerk inrichting moeten zenden. Dat is je toe komst, indien 't zóó voortgaat Postwisselverkeer met Duitschland. De Duitsche postadministratie be richt dat het maximumbedrag voor postwissels naar Nederland, in Duitschland is vastgesteld op de tegen waarde in Nederlandsche munt van 100 billioen papieren marken. In verband hiermede wordt het maxi mumbedrag voor kwitantiezendingen en voor met verrekening belaste aange- teekende stukken en brieven en doos jes met aangegeven waarde, bestemd voor Duitschland, mede tot 100 billioen papieren marken teruggebracht. Pakketten naar Duitschland kunnen nog met een verrekenbedrag 'van ten hoogste 500 gulden worden belast. Het behoud van de Walvisch. De „Discovery", het schip dat inder tijd is gebouwd voor Scott's eerste Zuid-Pool-expeditie, van 19011904, is thans bestemd voor een onderzoek naar de bestaansvoorwaarden van de walvisch-soorten, die nog voorkomen in de wateren van het Zuidpool-gebied en waarop al te ijverig jacht wordt ge maakt, in 't bijzonder door Noorsche walvischvaarders. Voor de maatrege len, die men zou willen nemen om deze groote zoogdieren van de zee voor uit roeiing te behouden, is het noodig te weten hoe ver zich het terrein, dat zij verband met 'hun voeding en hun levensgewoonten doorzwemmen, zich uitstrekt. Men weet n.l. niet of deze invisschen leden van de Megaptera- soort van de Antaretis dezelfde zijn, die op bepaalde tijden in de Afrikaan- sche wateren voorkomen, en die daar eveneens zonder genade worden ver volgd. Moch dit het geval zijn, dan zouden de maatregelen ten bate van de walvisschen uit het Zuidpoolgebied van wijder strekkenden aard moeten worden. Zooals men vogels ringt, wil men nu de walvisschen van een kenmerk voor zien, door ze te beschieten met kleine pijlen, waaraan een metalen label bevestigd. Deze labels blijven dan ste ken in het walvisclispek en blijkt het nu, dat walvisschen, die worden ge dood in de wateren van Afrika, terwijl ze daar jongen krijgen en groot bren gen, zulke labels meedragen, dan is be wezen, dat de dieren van Afrika dezelf de zijn, als die, waarop in het Zuid poolgebied jacht wordt gemaakt. Met dit en nog verschillende, andere onderzoekingen lioopt men dus op de „Discovei?y" een begin te kunnen ma ken. Een wetenschappelijk doel is er bij betrokken in zoover men hoopt, nu er reeds zoovele soorten, groote zoogdie ren uit de zeeën zijn verdwenen, deze althans te behouden. En van economi sche beteekenis is hun behoud even zeer. Den 6en Mei a s. hopen 3g onze geliefde ouders fS G. B. A- WOLTERING en S C. C. SMITS den dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in den echt zijn verbonden. gf Hun dankbare kinderen, behuwd- en jg kleinkinderen. Santpoort, 22 April 1924. wenscht vrienden en bekenden, bij hun vertrek naar Z. Amerika, een hartelijk vaarwel toe. JOH. W. KNUIVERS Echtgen. en Kinderen. 23 April 1924, s.s. „Orania". Een nette GEVRAAGD. Adres: Wilhelmina- kade 76. Zich te vervoegen Vrijdag tusschen 10 en 3 uur. Voor direct gevraagd een net DAGMEISJE voor alle huishoude lijke werkzaamheden. Aanmelding Middenhavenstraat 32, Zuidzijde Visschershaven, IJmuiden, tusschen en 8 uur 's avonds. gevraagd, voor dag en nacht. Adres: Mevr. Grauenkamp, Wilhelmina- kade 62 boven. Wordt gevraagd een Adres: M. A. Doornik, Oranjestraat. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 18 April: Rufina, st„ Marbella, ijzererts, Hoog- ovenbedrijf; Dichtavo, St., Saint Malo, id., id. Vertrokken 19 April: Rufina, st., Rotterdam, ledig. Velsen. Aangekomen 20 April: The Marchioness, St., Swansea, steenkolen, Papierfabriek. Zal na lossing een la ding cellulose innemen. In de week van 14 tot 21 April zijn alhier door de Noordzeesluizen ge schut: Uit zee 56 stoomschepen en 2 zeelichters en naar zee 62 stoomsche pen en 1 zeelichter. De Raad deed uitspraak betref fende de aanvaring van den stoom trawler Holland V, IJM. 331, met den stoomtrawler Holland IV. IJM. 180, bei de van de Zeev.-Mij. „Holland" te IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat het on geval een gevolg was van een verkeer de manoeuvre van de Holland V. De Raad aanvaardt niet de juistheid van de bewering van den schipper van de Holland V, dat hij de seinen gaf als attentiesein, opdat de Ilolla'nd V zou wijken. Immers voor dit laatete was geen enkele reden; de schepen zouden indien de Holland V haar koers behou den had, elkaar volkome-n vrijgeloopen hebben. Schipper Zwart gal wel degelijk, ge lijk bij visscherlui de gewoonte is, de seinen om te praaien. Hij wilde toen langszij van de Holland IV komen maar inplaats dat hij; hiertoe achter dit schip om ging en aan bakboord daarvan opstoomde, is hij misschien door een verkeerde berekening van zijn draai, aan stuurboordzijde van de Holland IV gegaan, o p zulk een 'wijze, dat het tegen dit vaat-tuig aanbotste. De Raad heeft a'l meermalen het praaien door de visischers, zooals dit vaak door hen gebeu rt, en ook weer in het onderhavige geval is g-eschied, af gekeurd, omdat daarvan menigmaal ongevallen het gevolg zijn. Indien de visschers elkaar bepaald wal, hebben te vragen of mede te deelen hetgeen alleen mag geschieden, indien daartoe gevraagd. Adres Willebrordstr. 90, Velseroord. Terstond gevraagd een Adres: Huijsman, Konings plein 11. gevraagd. Aanmelden bij K. Deen, Helmstraat 2, IJmuiden. biedt zich aan. Adres te vernemen bureau van dit blad. 2 Vrienden zoeken met vrije zit-slaapkamer. Brieven met condities onder no. 2242, bur. van dit blad. TE KOOP. Beneden: Vestibule, 2 Kamers, Suite, Keuken, Schuur, Voor- en Achtertuin. Boven 4 Ka mers. Gelegen Julianakade. Koop prijs f 7500.—. Br onder no. 2241, bureau van dit blad. Te huur of te koop gevraagd te IJmuiden, zoo spoedig mogelijk. Brieven onder no. 2243, bureau van dit blad. Tegen half Mei of 1 Juni wordt door Jongelui met vaste positie gervaagd een Velseroord, omtrek Zeeweg, huurprijs pl.m. f 5. per week. Aanb. bij D. R1TZEMA, Oarage, Appingadam. noodzaak is^at in deze zelj's met ge-, - -Je koQp aangeboden °i7nooaig, i._ ,vnnris nJ 6 UUI dat zij te dien einde in eikaars onmid bleken is is het volkomen dellijke nabijheid komen. Te bezichtigen 's avonds na 6 uur Willemsbeekweg 88, Velseroord. GEZELLIG ZITJE. DAGELIJKS CONCERT.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3