ORGAAN VOOR DE Gi So. 51 Zaterdag 26 April 1924 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen^ aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- buraau P. F. C. ROELSE, IjMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden ffOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN 'ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpdjzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. 0 nummer bestaat uit twee eerste blad. officieel. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 29 April 1924, des namiddags 7 nnr, ten gemeentehnize. AGENDA 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Vergunning tot het rioleeren van gedeelten beek te Jan Gijsenvaart en Wijkeroog. 3. Verleenen van machtiging tot pu blieke verhuring van gedeelten grond en tot verpachting van vischwater. i. Verzoek van verschillende huur ders om verlaging van huur voor de woningen der woningbouwver- eenigingen. 5. Verzoek van J. F. Roodenberg te Jan Gijsenvaart om vrijstelling van het bepaalde in art. 68, alineas 3 en 7 der bouw- en woningverorde ning en om afwijking van de rooi lijn voor den Bloemendaalschen straatweg. 6. Verleenen van machtiging tot het sluiten eener overeenkomst inzake levering van zand voor ophooging van het Hanenland. 7. Opheffing der betrekking van hulpboekhoudster bij het bedrijf openbare werken en crediet voor aanstelling van een jeugdige kracht. 8. Wijziging van een voorwaarde waaronder aan de Woningbouw- vereeniging „Velsen" vergunning is verleend tot den aanleg van een straat aan de Noorderlaan te Wij keroog. 9. Verzoek van de Turnvereemging „IJmuiden" om subsidie. 0. Princiëele beslissing inzake de vestiging van het keurlokaal en de noodslachtplaats. 1. Verleenen van machtiging tot aan schaffing van een motorrijwiel ten behoeve van den vleeschkeurings- dienst. 2. Adres van de afdeeling Velsen van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Overheids dienst om den 1 Meidag als een erkenden feestdag te beschouwen. 3. Crediet voor het aanschaffen van 4 toestellen „gasalarm apparaat Quick" ten behoeve van de brand weer te IJmuiden. HERHALINGSOEFENINGEN. De Burgemeester van Velsen roept le volgende verlofgangers op om voor ïerhallngsoefenlngen In werkelijken lienst te komen. Lichting 1918, Regiment Kust Artil- erie, 5—17 Mei 1924, Helder: Dirk van Oudenaarde. Lichting 1918, Regiment Kust Artil- erie, 5—17 Mei 1924, IJmuiden: Albert Bakker; Jan Harmen Bakker; Simon Antonius Bakker; Hendrik Bosch; Adrianus Brandwijk; Cornelis leijteman; Frans Hoefnagel; Nicolaas ïat; Johan Luit; Andries Post; Adri- lan Riedeman; Cornelis van der Vel len Lourens van Wachendorff van Bijn; Cornelis Nicolaas Weij. Lichting 1920, Regiment Kust Artil- erie, 5—17 Mei 1924, IJmuiden: Petrus Wilhelmus van Amersfoort; dendert Braam. Lichting 1918, Regiment Vesting Ar- illerie, 12—24 Mei 1924, Naarden: Jacob Los; Cornelis Meijer; Johan- ies Otto; Michiel Raspoort; Gerrit Jo- lannes Roodenberg; Joseph Francis es Schellevis; Leo Petrus Beentjes. Velsen, 22 April 1924. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. van den wachttoren. Do tentoonstelling van het Britsche Rijk. Dezer dagen wordt de grootste ten- instelling, die ooit gehouden is, ge iend: te Wembley in de buurt van Londen. Daar is een geheele stad van tentoonstellingsgebouwen verrezen, waarin alle onderdeelen van het groo- te Britsche Rijk hun voortbrengselen zullen laten zien en te koop bieden. Men heeft daarom deze tentoonstelling wel gekscherend het winkelraam van Brittannië genoemd. In een handig atlasje, Pocket-Atlas of the World genaamd, staat een we reldkaartje, waarop alle streken onder de Britsche vlag rood gekleurd zijn. Daarop kan men duidelijk zien, welk enorm Rijk Brittannië vormt. De zon gaat daarover nooit onder. Is het nacht in Engeland, dan schijnt de zon in Britsch-Indië. Toen een Engelschman dit eens vol trots opmerkte, zei een In diër spottend: De Schepper vertrouwt jullie zeker niet in 't duister en zorgt voor zonlicht in Brittannië, zooals men zorgt voor goede straatverlichting in de beruchte achterbuurten der steden. Want licht is daar veiligheid! Engeland staat van ouds bekend on der mooie woorden leelijke streken te kunnen uithalen. Engelsche ministers spreken gewoonlijk heel mooie woor den, maar de daden der Engelsche re geering tegenover andere staten zijn lang niet altijd mooi. Toch is er in den oorlog gebleken groote gehechtheid te zijn bij de „domi nions", Canada, Z.-Afrika, Unie, Australië enz. tegenover het moeder land en zij werken ook hard mee, om de tentoonstelling te Wembly tot een succes te maken, zoodat ook de hecht heid en grootheid van het Britsche Rijk hier aan de wereld openbaar wor den. De overzeesche volkeren zorgen meest voor de grondstoffen, wol, delf stoffen, tarwe enz. Engeland zelf ver werkt ze. Het is de groote werkplaats van het Britsche Rijk en het kan be schikken over alle mogelijke grond stoffen uit alle werelddeelen. Volgens een raming van hotelhouders en reis- bureaux worden er 40 millioen bezoe kers te Wembley verwacht. Velen zul len er meer om vermaken dan om za ken heenreizen, want het amusemonts- gedeelte zal ook deze tentoonstelling niet ontbreken. Welk een groote onder neming deze winkelraametalage van Brittannië is, kan blijken uit het bedrag van 24 millioen gulden, dat alleen door den Hertog van Devonshire als waar borgsom is gestort. De tentoonstelling blijft tot half Oc tober geopend, maar men zal dan deze winkelstad wel niet gaan aftreken, maar er een blijvend karakter aan ge ven en maken tot een museum der vele Britsche producten of een monsterka mer, waar men voortdurend hestellin gen zal doen. We benijden de bezoe kers, die de heele tentoonstelling wil len afwerken niet. Ze zullen zelf meer afgewerkt worden, dan ze afwerken. Niets vermoeit meer dan ronddrentelen en kijken. Wie urenlang op een ten toonstelling rondloopt, mag daarna wel een tubetje met asperientjes slik ken en een paar dagen het bed houden. Het ontwaken der lente. We hebben dit voorjaar geen gebrek aan zonneschijn; de regenval is de laatste drie maanden gering. En toch is het geen mooi weer. Het blijft win- tersch. Het natuurleven roert zich ook nog weinig. Uiterst langzaam is de vor dering in ontwikkeling van de knop pen en spruiten. Het gras heeft een weinig betere kleur gekregen, maar zelfs de schapen vinden in de weiden nog niet veel te eten. Het werk op het bouwland is dit jaar laat begonnen en het gezaaide blijft lang liggen. Hoewel Paschen vrij laat is, kan men niet ge nieten van mooie wandelingen tus- schen groene velden met de eerste bloemen, madelieven en boterbloemen of in de bosschen, waarin reeds een schemering van groen tusschen de ka le takken te zien is. De zomertijd heeft nog geen beter weer gebracht; een dik pak sneeuw viel zelfs in het Oosten van ons land. Behalve de zwaluw zijn de trekvogels weer teruggekeerd maar ze hebben er spijt van en verlan gen naar het warme en schoone Zuiden terug. De hollenstreek trok met Pa schen geen bezoekers, want de hyacin then en tulpen zijn nog in knop of sluimeren nog onder het dek. De dichters, die peinzend en droomend ronddoolen, moeten eerst hun vingers bij de kachel warmen, als ze thuis ge komen, de heerlijkheden der lente gaan bezingen. De huisvrouwen voeren een z war en tweestrijd tusschen hun harts tocht, om het heele huis vroeg schoon te hebben en hun zorg voor het gezin, dat ze niet willen laten verkleumen en dat de vuilmakers, de kachels nog niet missen kan. De kleerenmagazijnen zitten opgepropt met zomertoiletten, maar durven ze, om geen ergernis te verwekken, nog niet uitstallen. Dikke dassen en jassen en mantels en mut sen kunnen nog best gebruikt worden. Natuurlijk is de halve wereld bij dit voorjaarsweer ziek. Ziek is een te groot woord; ze voelt zich „belabberd". Ieder heeft zijn vleugjes van rheumatische pijnen en kriebelingen in -de keel en een buitengewoon groote behoefte aan zakdoeken. Niet waar, in het voorjaar gaat alles zich weer jong en krachtig voelen! De lente gedraagt zich alleronhehoor- lijkst. Ze is lief maar ook nukkig als een jonge schoone, die soms als een oude heks doet. Misschien is alles te verklaren uit de luiheid der lente, die wel ontwaakt is niaar graag nog een poosje blijft nadomelen, voordat ze op staat. Als ze nu maar niet heelemaal weer inslaapt, want we beginnen er hard naar te verlangen, dat zij aan het werk gaat. Maar ze laat. .zich door al ons gemopper en geklaagd niet porren en blijft dan uit koppigheid veeleer een uurtje langer liggen. Daarom moeten we maar rustig afwachten. Misschien staat ze plotseling met haar liefste ge zichtje voor ons en dan is alle leed spoedig vergeten en schieten de pijnen uit rug en lendenen er even gauw weer uit, als ze er ingeschoten zijn. Komt de lente, dan zal ze haar schade inhalen en in korten tijd schoone en groote wonderen te weeg brengen. Hervorming van den kalender. Een commissie uit den Volkenbond houdt zich bezig met bestudeering van het kalendervraagstuk en ook minis ter Aalberse peinst over een betere ver deeling van het jaar in onderdeelen. Wij krijgen nu zeker spoedig een regen van voorstellen tot hervorming. Zijn er inderdaad zoo groote belangen bij een anderen kalender dan de gebruike lijke? Wat wil men eigenlijk? De commis sie uit den Volkenbond wil het begin van het jaar verschuiven van 1 Jan. naar 22 Dec. den kortsten dag. Ze wil het jaar samenstellen uit acht maan den van dertig en vier maanden van één en dertig dagen met een blanko dag (Nieuwjaarsdag) en in een schrik keljaar een tweede blanko dag er bij. Verder wil zij een vasten datum voor het Paaschfeest. Dr. Wynaendts Francken herinnert aan een ander voorstel, eenige jaren geleden door den beroemden sterren kundige Flammarion in zake den ka lender gedaan. Deze wil een jaar van 364 dagen met vier kwartalen of jaar getijden, ieder van 91 dagen. Er komt bij een Oudejaarsdag als extradag en ook aan de maand Juni wordt in schrikkeljaren een dag toegevoegd, Het jaar begint steeds met een Maan dag en verder valt een bepaalde datum altijd op denzelfden dag der week. Wie dus als een Zondagskindje geboren wordt, blijft dit zijn heele leven lang. Dr. Francken wil van dit voorstel eenigszins afwijken en het jaar met 1 October het begin van den herfst aan vangen, ook wil hij als eersten dag van het jaar geen Maandag maar een Zon dag, dan valt Kerstmis ook steeds op een Zondag en komt er een eind aan de opeenhoping van rustdagen in de laat ste week van sommige jaren. Wij zien in de eerste weken een heel leger van kalenderhervormers opstaan die elkaar ook al spoedig in het haar zullen zitten, omdat ieder zijn hervor ming het redelijkst vindt. Maar men mocht toch wel eens be ginnen te vragen, of deze hervorming inderdaad zoo dringend noodig is. Mi nister Aalberse heeft het voorstel van den Volkenhond om advies aan de Ka- mers van Koophandel en Fabrieken j voorgelegd. Beleefd afwijzend is het advies van Rotterdam. De praktische j kooplui en fabrikanten daar ontken- nen, dat de veranderingen belangrijke voordeelen zullen geven. Zij zijn er niet warm voor en vinden, dat de bestaande Gregoriaansche kalender aan zeer re delijke eischen voldoet. De wereld is er nu eenmaal aan gewend. Van buiten gewone beteekenis achten zij deze her vormingen niet. Het meest voelen zij nog voor een vasten dag voor het Paaschfeest. Alleen als de andere lan den een hervormden kalender invoe ren, moet ons land naar hun oordeel over de bezwaren maar heenstappen en de wijzigingen ook doorvoeren. De aangelegenheid is echter niet van overwegend belang. Dat noemt men ijskoud! Was het dan wel noodig, deze zaak door den Volkenbond aan de orde te stellen? En de vele hervormers on der ons in rep en roer te brengen? Straks krijgen we ook nog een strijd tusschen de tegenstanders en voorstan ders van den nieuwen kalender en een poos lang een dubbelen kalender, zoo als we thans een dubbele tijdrekening hebben door den strijd tusschen de zonne- en de zomertijders. Er is be langrijker werk te doen. Emigratie van landarbeiders naar Frankrijk. Volgens de Revue Politique dreigt hier en daar 'het platteland in Frank rijk ontvolkt te worden. Er is daar een sterke trek naar de steden; bijna alle gemobiliseerden hebben daar werk gezocht op kantoren en bij de industrie die met korter arbeidduur hoogere loo- nen geeft. Het geringe aantal geboor ten, de schrik voor allen, die aan Frankrijks toekomst denken, doet ook veel kwaad. Het gevaar, dat velden braak komen te liggen bij gebrek aan arbeidskrachten, is niet denkbeeldig. Daarom zal op voorzichtige wijze emi gratie naar het land in Frankrijk ge zocht moeten worden. Men weet, dat meerdere landarbei ders bij ons vandaan naar Frankrijk gegaan zijn, om te werken. Heele ge zinnen hebben zich daar nog weinig gevestigd. Het zijn meest menschen, die voor een half jaar zich verhuren met het plan, dan weer naar huis te rug te keeren. Onze landarbeiders ma ken in het buitenland gewoonlijk een goeden indruk. Als melkknechten wa ren zij voor den oorlog in Duitschland zeer gezocht en ze staan ver boven de Italiaansche en Poolsche arbeiders, die vroeger ook veel in Duitschland werk zochten. Over het algemeen be valt het onze mannen echter in Frank rijk niet. De taal is een groote hinder paal. Duitsch kan men spoedig een beetje leeren; het verschilt veel min der van onze taal dan het Fransch. Bo vendien is ook het verschil tusschen de gewoonten van den Franschman en de onzen grooter dan die tusschen de Duitschers en ons. Er wordt veel geklaagd over de vuil heid en ruwheid der Fransche boeren; ze treden lomp tegen onze mannen op; hun bedrijf is achterlijk en slordig. Ze behandelen onze arbeiders niet zoo als een landbouwer het hier doet. Dat al les geeft aanleiding tot teleurstelling en hoewel er onder de landarbeiders ook buiten het seizoen veel werkloos heid is, zal er toch niet een groote trek naar Frankrijk komen. Leest men over de Fransche boeren, dan vraagt men verbaasd: Zijn dat nu Franschen? Dat komt, omdat wij Frankrijk beoordeelen naar Parijs en denken, dat iedere Franschman het prettige, sierlijke heeft van den Parij- zenaar. De. Fransche provinciaal, de plattelander is echter een gansch an der type, inderdaad vrij achterlijk en- in bekwaamheid zeker verre ten ach ter hij onze boeren. Van een vestiging van vele landar beiders met hun gezinnen in Frankrijk ook al is daar werk en brood te ver dienen, zal om deze redenen wel niet veel komen. VISSCHERIJ. Gedurende de maand Maart van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 335 stoom trawlers met f 749.749 besomming te gen in Maart van het vorig jaar 188 stoomtrawlers met f 358.570 besom ming en in de eerste drie maanden van dit jaar 938 stoomtrawlers met f 2.300.592 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 638 stoom trawlers met f 1.443.527 besomming. Verder kwamen van de trawlvissche- rij in Maart van dit jaar aan de markt: 13 motorloggers met f 9128 besomming tegen in Maart van het vorig jaar 9 dier vaartuigen met f 6240 besomming en in het eerste kwartaal van dit jaar 29 motorloggers met f 25.778 besom ming tegen in gelijk tijdvak van het vo rig jaar 18 motorloggers met f 13.778 besomming; 143 zeiltrawlloggers met f 78.843 be somming tegen in Maart van het vo rig jaar 192 dier vaartuigen met f 84.187 besomming en in de eerste drie maan den van dit jaar 334 zeiltrawloggers met f 228.473 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 413 dier schepen met f 249.842 besomming; 3 sleepboottrawlers met f 1677 besom ming tegen in Maart van het vorig jaar 7 dier vaartuigen met f 5317 be somming en in de eerste drie maanden van dit jaar 10 sleepboottrawlers met f 5724 besomming tegen in de eerste drie maanden van het vorig jaar 20 sleepboottrawlers, die f 13.681 besom den; 329 motorkustvisschers met f 19.080 besomming tegen in Maart van het vo rig jaar 78 dier vaartuigen met f 2417 besomming en in het eerste kwartaal van dit jaar 811 motorkustvisschers met f 44.694 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 306 dier vaartuigen, die f 9848 besomden; 45 zeilkustvisschers met f 1058 besom ming tegen in Maart van het vorig jaar 13 dier vaartuigen met f 151 besom ming en in de eerste drie maanden van dit jaar 66 zeilkustvisschers met f 1637 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 36 dier vaartuigen met f 571 besomming; 40 open booten met f 767 besomming tegen in Maart van het vorig jaar 18 oper. booten, die f Si besomdcr, cn in de eerste drie maand--n van dit jaar 160 open booten met f 3599 besomming te gen in de eerste drie maanden van het vorig jaar 95 open booten met f 1064 be somming. Van vreemde nationaliteit kwamen in Maart van dit jaar hier aan de markt 1 Engelsche zeiltrawler met f 561 be somming, 11 Duitsche stoomtrawlers met f 46.427 en 3 Deensche motortraw lers met f 6232 besomming tegen in Maart van het vorig jaar 136 Duitsche stoomtrawlers met f 318.148 besom ming, 1 Duitsche motortrawler met f 762 en 1 Deensche motortrawler met f 484 besomming en in de eerste drie maanden van dit jaar 2 Engelsche zeil- trawlers met f 1271 besomming, 48 Duitsche stoomtrawlers met f 180.065 besomming en 4 Deensche motortraw lers, die f 7499 besomden tegen in de eerste drie maanden van het vorig jaar 2 Engelsche stoomtrawlers met f 3092 besomming, 447 Duitsche stoom trawlers, die f 1.082.083 besomden, 3 Duitsche motortrawlers met f 3253 be somming en 1 Deensche motortrawler, die f 484 besomde. Van de haring visscherij kwamen in Maart van dit jaar hier binnen 32 En gelsche stoomdrifters met f 28.153 en in Maart van het vorig jaar 7 drifters met f 12.974 besomming en in de eerste drie maanden van dit jaar 38 Engel sche stoomdrifters met f 54.089 tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 9 dier schepen met f 19.248 besomming'. Van de beugvisseherij kwamen in Maart van dit jaar aan de markt 46 stoombeugers met f 74.677 en 19 zeil-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1