ORGAAN VOOR DE G1 VEL! No. 55 Zaterdag 10 Mei 1984 Verschijnt Woensdag? Zaterdags 9e Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: I 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen' aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, ljMUIDEN. - Advartentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REjDACTIE EN 'ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezetle advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tol en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 cis. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelp-ijzen worden met 5 cis, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EEBSTE BLAD. OFFICIEEL. AFSLUITING WIJK AAN ZEEERVOETPAD. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat gedurende het tijdvak van 1 Juni tot 1 October 1924 het Wijk aan Zeeër- voetpad, vanaf den Biezenweg tot aan 't Helletje, voor het publiek verkeer GE SLOTEN zal zijn. Velsen, 3 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. INENTING. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de gelegen heid tot kostelooze inenting en herin enting zal zijn opengesteld in: a. de afdeeling Wijkeroog op Maan 12 Mei a.s. des namiddags 2 uur in le o.l. school G te Wijkeroog; aldaar te ug voor nazien der vaccinatie Maan dag 19 Mei 2 uur n.m.; b. de afdeeling Velsen op Maandag Mei a.s. des namiddags 4 uur in de earner Geneeskundigen Dienst gemeen- ehuis te Velsen; aldaar terug voor na der vaccinatie Maandag 19 Mei 4 lur n.m.; c. de afdeeling IJmuiden op Don- Ierdag 15 Mei a.s. des namiddags 2 uur, n de m.u.l.o. school A te IJmuiden; al- laar terug voor nazien der vaccinatie donderdag 22 Mei 2 uur n.m.; d. de afdeeling Velseroord op Don- Ierdag 15 Mei des namiddags 4 uur in le o.l. school D te Velseroord; aldaar erug voor nazien der vaccinatie Don- 22 Mei 4 uur n.m.; e. de afdeeling Santpoort op Vrij- lag 16 Mei a.s. des namiddags 2 uur in le o.l. school F te Santpoort; aldaar te ug voor nazien der vaccinatie Vrijdag 3 Mei 2 uur n.m. De in te enten personen behooren tipt op de aangegeven uren ter vermel- plaatse aanwezig te zijn, zoowel oor de inenting als voor het nazien Ier vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de accinebewijzen van de namen en ge- der kinderen, is het ge- dat bij de aanmeldir worden trouwboekjes uders f geboortebewijzen der kindei Velsen, 2. Mei 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Iver den stand der vrouwenbeweging. De vrouwenbeweging wil de vrouwen onvrouwelijk maken, de heilige van het moederschap verlagen, e vrouw wegnemen uit het gezinsle- en, zooals tegenstanders wel beweren; e wil aan de vrouw in het openbare dezelfde vrijheid en rechten ge en als aan den man. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat e vrouwen in dit streven de laatste wart-eeuw groote vorderingen ge laakt hebben. De vrouw heeft toegang ekregen tot tal van betrekkingen, die roeger voor haar gesloten waren; ze ,eeft thans ook gelijke politieke rech- en als de man en al staat er in onze wetgeving nog menige onbillijkheid ^genover de vrouw, ook hier is in do patste jaren een enkele kleine verbe uring tot stand gekomen. Toch,is een der vooraanstaande vrou- ren, Mej. Naber niet tevreden over d ,n tand der beweging. Zij heeft ter g ie- enheid der 25e jaarvergadering /an en Nationalen Vrouwenraad, wc irin erschillende vereenigingen vooi de rouw een middelpunt vinden, gespro- en in vrij pessimistischen geest. Zij oet denken aan den veldheer, die bo en zijn verwachting een groote over- inning heeft behaald maar bang is, de voordeelen ervan weer te zullen moeten verliezen. Want overwinnen is niet het zelfde als overwinnaar blijven! Deze overwinning der vrouwen be staat naar de beschrijving van Mej. Na ber uit het volgende: Opleidingsmoge lijkheden, arbeidsmogelijkheden, amb telijke mogelijkheden, staatkundige mogelijkheden in een verscheidenheid, „zooals wij, toen wij in onze opkomst waren, ons die in onze stoutste droomen niet hebben gedroomd." Maar er wordt tegenwoordig met ze kere geringschatting gesproken over de studie der vrouw en haar weten schappelijke beteekenis. Gezaghebben de hoogleeraren maken zich daaraan schuldig en de publieke opinie volgt hun daarin. Dat kan licht leiden tot be perking der vrijheid van de opleiding der vrouw, ouders worden er althans minder bereidwillig door, kapitaal te beleggen in de studie hunner dochters zoo goed als van hun zoons. Volgens Mej. Naber is er geen reden voor de ge ringschatting van vrouwenstudie. Ook de vrijheid van loonarbeid dreigt als een vast verzekerd bezit aangetast te wor den. Het beginsel van gelijkheid van zedewet. voor man en vrouw heeft ver der snel veld gewonnen. Maar nu zien we het zedelijk onderscheidingsvermo gen der vrouw dalen tot dat van den man. Dat is een gelijkheid, die niet ge zocht moet worden. De vrouw moet niet verliezen de groote, beschermende kracht die gelegen is in het schaamte gevoel. Zelfs bij gehuwde vrouwen vindt men vaak een luchthartig oordeel over de tot epidemie geworden echt scheiding. De vrouwen verstaan ook de kunst nog niet, om het machtige werk tuig der burgerschapsrechten goed te hanteeren. Op dit punt is haar verant woordelijkheidsgevoel, haar bewustzijn als gemeenschapswezen nog zwak en onontwikkeld. In plaats van te jubelen bij het vijf en twintigjarige bestaan van den Nat Vrouwenraad, sprak Mej. Naber woor den van vermaning en waarschuwing en een opwekking tot volharden en strijden. Zij sprak niet naar maar voor het gehoor der vrouwen en zulke taal heeft de meeste waarde. Be meest secure wetenschap,, die het meest doet dwalen. De statistiek geeft geen onderstellin gen maar feiten. Ze geeft lange reeksen cijfers op ieder gebied. Toch beweert men, dat zij door den leugenduivel is uitgevonden en dat geen wetenschap zoo veel doet dwalen als zij. Ook.de meest secure gegevens in cijfers leiden vaak tot de ergste vergissingen. Men k: n met cijfers alles bewijzen. De fout zit 'n ondoordachte conclusies, die men uit de cijfers trekt. Het sterftecijfer aan kanker stijgt voortdurend: een onweerlegbaar be wijs, dat deze vreeselijke zièkte steeds meer voorkomt. Het kan wel zijn; het is zelfs waarschijnlijk. Maar zoo zeker en zoo erg, als men eerst geneigd is te donken, blijkt het bij nadenken toch niet het geval te zijn. Men kan tegen woordig met groote zekerheid door bac teriologisch onderzoek deze ziekte con st ateeren. Het geneeskundig onderzoek geschiedt ook nauwkeuriger. Vroeger zullen vele gevallen niet herkend zijn. Hiermee moet men rekening houden, als men over kanker gaat oordeelen naar de cijfers der statistiek. In de vele geschriften, waarin de drooglegging van Amerika wordt ge prezen, vindt men allerlei cijfers over den sterk vermeerderden inleg bij de spaarbanken, de toename van verzeker den bij levensverz.-maatsch.pijen, het groote aantal automobielen,, dat ver kocht wordt, de schitterende winstcij fers van de meeste ondernemingen enz. De drooglegging heeft op dit alles ech ter volstrekt geen overheerschenden invloed. Amerika maakt, afgezien van droog of nat, een buitengewone bloei periode door. De meerdere welvaart komt tot uitdrukking in de bedoelde cijfers. De drooglegging zal wel eenigen invloed hebben op de spaarzaamheid. Maar de hooge loonen en winsten zijn het vooral, die het kapitaal op de spaarbanken zoo sterk doen stijgen. Hoe voorzichtig men met zijn conclu sies uit statistische gegevens moet we zen, kan blijken uit deze opmerking in een Amerikaansch blad, Columbia Re cord genaamd: „Een opzettelijk onderzoek naar de vermeerdering van den inleg op de spaarbanken zal waarschijnlijk aantoo- nen, dat het de bootleggers (drank smokkelaars) zijn, die er hun geld bren gen!" De toename van het op de spaarban ken ingelegde kapitaal dient dus als bewijs, dat Amerika droog is en dat. er stevig gesmokkeld en gedronken wordt. Zwart en wit, vierkant en rond als con clusie uit hetzelfde gegeven. Wij willen niet zeggen, dat de ontduiking der Ver- bodswet in plaats van de toepassing er^an de spaarbanken doet bloeien. Een invloed ten goede is met meer reden toe te schrijven aan het feit, dat thans ze ker menigeen zijn geld naar de spaar bank in plaats van naar de saloon, den kroeg brengt. Maar de groote oorzaak van den bloei der spaarbanken heeft met de Verbodswet niets té maken, maar is een gevolg van de vette jaren, die Amerika tegenwoordig doormaakt. 13. Hopelijk huiveren de lezers niet bij dit gevaarlijke opschrift. De dertiende man Judas verliet het laatste avond maal, om zijn Heer te verraden en sinds dien tijd is 13 het getal van on heil. Maar het getal heeft nog een ande re beteekenis; het onthult den diepin- gewortelden bijgeloovigmi zin, die slui mert in zoovele beschaafde en verlichte menschen der. twintigste eeuw. In den Haag is geen lijn 13; ze is er wel geweest en ze is er eigenlijk nog, maar ze heeft een ander nummer ge kregen, want er waren te veel menschen die hun leven niet waagden in een tram, die met het ongeluksgetal 13 je regelrecht naar een ongeluk bracht. In sommige zeer voorname hotels met zeer voorname gasten ligt naast kamer 12 kamer 14. Wie zou zich wagen in een kamer gemerkt tot den dood met het Judascijfer? Er komen vele verzoeken in bij het Departement voor motorrijtuigen in Californië, om een nummerplaat zon der 13 of een veelvoud ervan. Geeft de overheid in Californië ook toe aan de bijgeloovige vrees van menschen, die voor een groot deel zich rekenen tot de christenen en de ontwikkelden? Velen van die auto's dragen voorop een beeld je van een afschuwelijk monsterachtig wezen, een draak of gedrocht, waar door zij zich tegen ongelukken vrijwa ren. Met zoo'n Billiken voorop en zon der 13 achterop kan men met een ge rust hart in zijn auto zitten. Er zit toch in den mensch van onzen tijd nog een ware heiden; hij vecht in den oorlog als een duivel, hij maakt van zijn buik een afgod, hij haalt als een rat alles naar zich toe en is met al zijn verstand en wetenschap nog even dom en bijgeloo- vig. De oudheid leeft nog lang in ons na. Wie voelt niet een lichte huivering, als hij een hond voor zijn deur hoort huilen, in een boom een kraai hoort krassen en vindt het niet een tikje ver velend, in een hotel naar kamer 13 ver wezen te worden? Oorzaken van ongehoorzaamheid. Een der oorzaken is de lust in strijd, de liefde voor een waagstuk, het bijzon dere en avontuurlijke. Ongehoorzaam heid is vaak ook aen deugd, die de per ken te buiten is getreden. Het kind, dat het meest een persoonlijkheid is en zichzelf voelt, zal ook het meest geneigd zijn 'tot ongehoorzaamheid. En al te vaak geven de ouders het kind gelegen heid, om het avontuur er goed af te brengen en het waagstuk met succes te volbrengen, waardoor hun prestigê bij hun makkers stijgt. Door onbeslistheid en onoprechtheid, door te zeer op vrees voor straf of hoop op belooning te spe- culeeren, werkt men de ongehoorzaam heid van kinderen met vastheid van wil en karakter in de hand. Het zijn volstrekt geen slechte kinderen, die steeds in verzet komen. Men moet hen alleen maar leeren te gehoorzamen zonder dat zij merken, dat te moeten doen, zonder dat zij zich daarbij onder worpenen gevoelen. Wat echter een moeilijke kunst is. De autobuskwestie. Van de Nederl. Vereeniging voor Lo- caal-spoorwegen en Tramwegen ont vingen wij de voorstellen tot oplossing van het autobus-vraagstuk. Wij nemen er het volgende uit over: Het autobusverkeer en de verhouding tusschen den Staat en de tramwegen. Zóó was de toestand totdat de auto bus als nieuw verkeersmiddel zijn in trede deed en van de hem door de wet gelaten, bijna onbeperkte vrijheid, te genover de aan de tramwegen opgeleg de gebondenheid en zware lasten, ge bruik maakte om aan deze het vervoer te onttrekken. Het behoeft geen nader betoog, dat deze verandering in de situatie der tramwegen, aanspraak heeft op ernsti ge aandacht van de Regeering en wel in de eerste plaats voor wat de verhou ding tusschen den Staat en de tramwe gen betreft. In die verhouding toch, neergelegd in de concessies, is geen wij ziging gebracht voor wat de verplich tingen der tramwegen aangaat, doch de belooning voor de vervulling der tal- looze beperkende en verzwarende bepa lingen: het voorkeursrecht, op het ver voer, zien de bestaande ondernemingen ernstig bedreigd. Middelen tot opheffing der door het onbeperkte autobusverkeer geschapen onbillijkheid. Er staan naar dezerzijdsche meening twee wegen open om aan de door het. onbeperkte autobusverkeer geschapen onbillijkheid tegemoet te komen. Het eerste middel is den tramwegen de concessie ter beschikking te stellen dus hun het recht te geven het bedrijf op te heffen, wanneer zij zulks noodig oordeelen. Het algemeen verkeersbelang maakt deze' oplossing echter onaanvaardbaar, omdat mèt de tramwegen dan ook de verzorgers van het regelmatige massa le vervoer verdwijnen en de autobussen daarvoor een ten eenenmale onvoldoen de plaatsvervanging geven. Het tweede en ons inziens eenige af doende middel om de bestaande onbil lijkheid weg te nemen, zonder dat daarmede eene gezonde ontwikkeling van het nieuwe verkeersmiddel wordt tegengehouden, terwijl tevens een blij vende verzorging van het massale per sonen- en van het goederenvervoer wordt verzekerd, is eene regeling, waar van hieronder de richtlijnen zijn aange geven. Richtlijnen tot regeling van het autobusverkeer. 1. Voor de uitoefening van een inter communale autodienst is het bezitten van een door den Staat verleende con cessie noodzakelijk. Voor de uitoefe ning van communale autobusdiensten moet het bezitten van een door het Ge meentebestuur verleende concessie ver plichtend worden gesteld. Toelichting. Waar de bestaande wetgeving geheel onvoldoende is, om het autobusverkeer aan zoodanige rege len en voorschriften te binden, dat eene voor het algemeen belang schadelijke wilde concurrentie wordt uitgesloten en een blijvend goed verkeer wordt waarborgd, is het een urgente eisch, dat de wetgeving op dit punt herzien en aangevuld wordt. Het daarvoor aan gewezen middel is, om in overeenstem ming met de eischen aan het trambe drijf gesteld, bij de wet eene concessie voor het uitoefenen van den dienst ver plichtend te stellen, terwijl bij alge- meencn maatregel van bestuur of ver ordening voorwaarden van technischen, administratieven en personeelen aard gegeven kunnen worden. 2. Het Bestuur van Staat of Ge meente behoort ten opzichte van het verleencn van concessiën voor autobus diensten de volgende overwegingen te laten gelden: a. Autobuslijnen worden slechts toegelaten, indien de vervoersbehoefte het instellen van een autobusdienst langs het aangevraagde traject wen- sc.h el ijk maakt en het algemeen belang, hetwelk vernietiging der bestaande verkeersonderneming afwijst, zulks toelaat. Toelichting. liet. publiek is in het algemeen bij zijn beoordeeling of cm autobus gewenscht is, zeer kortzichtig. Het ziet slechts het, directe belang, het houdt slechts rekening met de «ogen blikkelijke voldoening van eischen of wcnschen, doch geeft zich geen reken schap, welke schade het algemeen be lang wordt toegebracht, door het inves- teeren van nieuw kapitaal voor het in stellen van een nieuw verkeersmiddel, zelfs indien dit. in wezen geen nieuwe verkeersgelegcnheid biedt. De publieke aandrang naar autobus-verkeer, hoe verklaarbaar ook, mag dus zeker niet als maatstaf gelden voor de beoordee ling of een nieuwe autobuslijn toelaat baar of gewenscht is. Zoo zal het pubiek bijvoorbeeld met zijn toejuiching gereed staan, indien .naast een tramdienst van A. naar B. autobussen gaan rijden, zoo dat de reisgelegenheid tusschen beide plaatsen verveelvuldigd wordt. Wan neer echter de tramverbinding naar frequentie en plaatsruimte aan de in redelijkheid te stellen eischen voldoet, dan kan het inleggen van autobuslijnen langs dien weg slechts schadelijk zijn in het algemeen belang, omdat het ge bruik van het tramwegmateriaal ver minderd en de rentabiliteit van dat be drijf bedreigd wordt, waarvan ophef fing der bestaande verkeersgelegcnheid het einde kan zijn. b. Indien een aanvrage voor een concessie voor een autobusverbinding bij de autoriteiten inkomt en deze, na ernstig onderzoek, waarbij de leiders der bestaande verkeersondernemingen worden gehoord, tot de meening zijn ge komen, dat zoodanige autobuslijn ter bevordering van het algemeen verkeers belang, gewenscht is, zoo worde aan de in de desbetreffende streek bestaande verkeersonderneming een recht van voorrang gegeven. Toelichting. Waar de bestaande verkeersonderneming onder de regel matige controle der autoriteiten, de be langen van een goed verkeer voortdu rend verzorgt, ligt het voor de hand, dat zij tevens de beste waarborg geeft voor de richtige uitvoering van een nieuwen dienst en dat zij, door de jarenlange practijk, beter op de hoogte zal zijn van de eischen, die aan een publiek ver voersmiddel in redelijkheid gesteld mogen worden. Van het centraliseeren der verkeersmiddelen in één hand on der toezicht der betrokken autoriteiten, is voor de betreffende streek of gemeen te slechts voordeel te verwachten, om dat dan ook voor trajecten, waarvan de te verwachten bedrijfsuitkomsten geer. voldoende aantrekking voor het parti culiere initiatief vormen, een behoorlij ke verkeersbediening mogelijk wordt gemaakt. Autobus en tram zijn elkaar aanvul lende verkeersmiddelen; door die beide in één hand te vereenigen, wordt het groote voordeel bereikt, dat elk dier middelen op de meest economische wij ze gebezigd wordt, terwijl bij wijziging van het vervoer gemakkelijk van het eene vervoermiddel naar het andere kan worden overgegaan. Zoo zullen bijvoorbeeld dikwijls voor een buiten wijk eener stad of voor voedingslijneri van intercommunale trams, autobus lijnen de aangewezen vervoersgelegen- heid bieden, terwijl bij toeneming van de verkeersbehoefte de buslijnen lang zamerhand door tramlijnen kunnen worden vervangen. Dat deze onmisbare samenwerking niet verzekerd is, in dien de autobuslijnen en de tramlijnen in verschillende handen zijn, behoeft geen betoog. c. In het algemeen zal voor inter communale autobuslijnen, buiten de overwegingen onder a en b genoemd, de bepaling gelden, dat, waar voldoende communale verkeersmiddelen aanwe zig zijn, de intercommunale autobuslijn

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1