Bloemen Fantasiën 1. G. Schaafj invloed uitstrekken over allen, die vermoeid zijn, beladen en belast. Het bestuur deelt in dat geschrift ook mede dat de ervaring heeft geleerd, dat de arbeid van „Pro Senectute" noo- dig is en door de ouden van dagen ge waardeerd wordt: maar verder ook dat NIEUWE UITGAVEN. Het Redding swezen aan de Ned. kust. Wij ontvingen een prachtig boek werk onder bovenstaanden titel, door G. F. G. Gobius, gepens. kapitein ter zee en uitgegeven door de Uitgevers eh Dj*ukkers Mij. van F. van Hossen te Amsterdam. In een voorwoord zegt de schrijver: „Getracht is door de uitgave van dit werk het Nederlandsche volk zoo vol ledig mogelijk in te lichten omtrent al wat betrekking heeft op het redding wezen aan de Nederlandsche kust, de lage kust, die zooveel te vertellen heeft van strijd en overwinning, en in ruimeren kring de aandacht van alle klassen der maatschappij te vestigen op de daden van moed en doodsverach ting, door zijn zonen van de zee ver richt. Het geeft een overzicht van het red dingwezen aan die kust in zijn gehee- len omvang, zoomede beschouwingen omtrent kustverlichting, sleepdienst, kustwacht, die er in nauw verband mede staan. Nog maar enkele maanden scheiden ons van het tijdstip, waarop het eeuw feest der beide reddingmaatschappijen zal worden herdacht. Te hopen is het, dat in die jubileumdagen iedere Ne derlander het zich tot plicht zal reke nen uiting te geven aan gevoelens van dankbaarheid jegens die beide licha men, voor het grootsche werk, dat door hen in den loop dier honderd jaren is tot stand gebracht en door daden te toonen, hoezeer op prijs wordt gesteld de eervolle plaats, die het Nederland sche reddingwezen heeft weten in te nemen in de rij der Staten van Euro pa, die omspoeld zijn door de zee. Zoo ga dit boek zijn weg door ons volk, moge het iets in de goede rich ting bijdragen." Deze wensch van den schrijver onder steunen wij van harte. Het is een prachtwerk, mooi uitgevoerd en goed geïllustreerd, dat ingedeeld is in drie stukken. Het eerste gedeelte bevat: or ganisatie van het reddingwezen, per soneel, materieel en seinen van de reddingmaatschappijen, verpleging der schipbreukelingen, financiën. Het tweede gedeelte bestaat uit: ge steldheid der Nederlandsche kust, kustwacht, kustverlichting; zeesleep dienst en bergingsbedrijf. In het derde gedeelte vinden we be schouwingen van de verschillende reddingstations, het reddingswerk en naschrift. Wij besluiten met den wensch dat het boek in onze gemeente vele koopers zal vinden. En ook nog met een andere, n.l. of het niet tijd wordt dat we in IJmuiden een plaat selijk comité oprichten ter huldiging van de a.s. 100-jarigen. Dat zijn we aan onze eer als havenplaats verplicht. Wie neemt daartoe het initiatief? Gaarne willen wij bewijzen van in stemming hiervoor aan ons Redactie bureau ontvangen. er zoovelen onder deze ouden zijn, die geheel aneen staan op de wereld en van niemand iets te nopen habben dan van de vereeniging. Vandaar dat ruime linantieeie steun noodig is. Daar toe deed net bestuur andermaal een op roeping verschijnen. Aan deze oproe ping onileenen wij het volgende: tweeërlei is onze vraag: m de eerste plaats om contributies en bijdragen ter vorming van een steunfonds ten be hoeve van hen, die onze pensiongeiden niet kunnen opbrengen, noe laag onze gemiddelde pensionprys ook is. Want uit is wei een onzer droevigste ervarin gen, dat wij, door de onvoldoendheid onzer jaariijKSche contributies, juist hen ongetroost moeten heenzenden, wier inKomsten waren gedaald tot be dragen van f 500, f 3U0 en soms nog min der! Deze nood is zoo nijpend en zoo tragisch, dat wij niet aarzelen, allen, die het eenigszins kunnen missen, te smeeken om een jaarlijksche bijdrage voor het steunfonds. Onze tweede vraag is om schenkin gen ineens. Er is een zeer bijzondere aanleiding dit te vragen. Twee schenkingen zijn ons nl. gedaan tot een gezamenlijk be drag van niet minder dan f 70.000 on der voorwaarde echter, dat door het Nederlandsche Volk een gelijk bedrag zal worden opgebracht. Wordt deze voorwaarde vervuld, dan kunnen wij binnenkort twee tehuizen openen, één voor Amsterdam en om liggende gemeenten (waarvoor de eene gift speciaal was biestemd) en één algemeen Nederlandsch tehuis. Deze beide schitterende aanbiedin gen schenken ons nieuwen moed en nopen ons, thans, anderhalf jaar na onzen eersten oproetp, ons opnieuw te wenden tot het Nederlandsche Volk. Ook deze onze tweede oproep moge rechtstreeks gaan tot die harten van allen, die tot een bijdrage in staat zijn. Wij voelen wel, dat de tijden slecht zijn; maar als wij werkelijk ernstig willen, dan is er altijd nog wel gele genheid om iets bij te dragen. Moge dat deel van het Nederlandsche volk, dat nog niet heeft gegeten, bewogen wor den tot hfet brengen van een offer voor den ouderdom! Opgaven als lid (f 5 per jaar), dona teur f 100 ineens of f 25 per jaar) en Stichüer (f 500 ineens) worden gaarne in orutvangst genomen door het Hoofd kantoor der Vereepiiging, Heerengracht 174, Amsterdam. Pro Senectute. Wij ontvingen van de Vereeniging Pro Senectute een aardig boekje ter propageering van haar doel. Zooals nren weet stelt de Vereeniging zich ten doel de oprichting van tehuizen voor ouden van dagen uit beschaafden kring. In het boekje wordt aangaande het eerste tehuis „Oranjestein" te Ame- rongen medegedeeld: „Oranjestein" kan aan pl.m. 28 ouden van dagen huisvesting bieden. Het draagt in geen enkel opzicht het karakter van een ge sticht. Gehuwden en ongehuwden, dames en heeren vinden er gastvrije opname, terwijl er geheele vrijheid heerscht, die alleen beperkt wordt door de orde, welke in elke beschaafde woning, van zelf sprekend is. Ieder heeft zijn eigen kamer; gehuwden zooveel mogelijk een zit- en een slaapkamer. Gezellige conversatie-ruimte geeft ge legenheid om gezamenlijk het thee uurtje of een deel van den avond door te brengen. De bewoners nemen hun eigen meubilair mede, zoodat ieders kamer de intimiteit en geslotenheid be houdt van eigen „home". De maaltij den worden gezamenlijk doch aan kleine tafeltjes gebruikt in de eetzaal. Er wordt eenvoudig, maar goed voed sel geboden, berekend naar de behoef ten en gewoonten der inwoners. Het is bij uitstek de bedoeling, dat al de tehuizen evenals „Oranjestein" een zoo vriendelijk mogelijk karakter zul len dragen. Licht, lucht en zon zullen er rijkelijk kunnen binnenstroomen en eén warm-menschelijke, opgewekte, harmonische sfeer zal haar weldadigen Wij ontvingen nr. 2 (Meinummer) van Nijverheid en Handel, Maandblad van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken. Dit nummer bevait: Uit de Kamer: Kjort verslag verg. 1 April 1924, Inlichtingen betreffende in schrijvingen in heft Handelsregister, gedurende het eerste kwartaal, Afge geven Certificaten van oorsprong en Legalisaties, Het Jaarverslag 1923. Arbitrage. De t&ende Nederlandsche Jaarbeurs. De Hamit. De Mid- denstaiiidsraad in 1923. Uitvoerhan del: Finland, Groot-Brittannië, Mexico, Portugal, Tsjech o-Slowakije: Wet geving: De Arbe idsgeschillenwet, Ar beidstijd in .banketbakkerijen, Arbeids wet 1919. Pasvifca. Vraagbaak. Verschillende medledeelingen. Wij otntvingfcn ter kennisgeving nr. 1 van de- Athletrieh-Revue, weekblad uitsluitend aan de lichte athletiek ge wijd en ufitgegeven c&oor de Zaanland- sche Stoomdrukkerij v.h. E. N. Smit Ez. te Koog a. d. Zaan. Bij die uitgevers G. B, van Goor en Zonen t<e Gouda verscheen het En- gelsch-Nf iderlandsch Radio-technisch woordenboekje, samengesteld door W. Peeters. Gezien- de groote populariteit van ra dio een actueel werkje, 68 bladzijden groot. V/an de uitgevers D. van Sijn en Zoner* te Rotterdam ontvingen wij „Na tionale ontwapening of volksverdel ging/', de rede, door Prof. Dr. D. van Em'óden gehouden bij de algemeene be schouwingen over de siaatsbegrooting in de Eerste Kamer. 'Wij wenschen dit boekje in handen van tienduizenden. Het vraagstuk der ontwapening is internationaal van de grootste beteekenös, maar bijzonderlijk voor ons kleine land. Het bo<ekje bevat een nkaschrift van het Tweed o Kamerlid. Mr. I?. J. Oud en kost voor verspreiding bij 250 ex. 10 cents. Wij ontvingen het April-nr. van Nuts werk, orgaan van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Dit nr. bevat een op roep „Op naar de algemeene vergade ring", die op 10 en 11 Juni a.s. te Arn hem wordt gehouden. Voorts de be schrijvingsbrief voor deze vergadering, de concept-begrooting, zomerplannen voor jeugdige arbeidsters enz. Vanwege het Concertgebouw en de Wagnervereeniging te Amsterdam ontvingen wij een keurig-ver zorgde en fraai geïllustreerde uitgave over het Russisch Ballet, dat deze maand in ons land optreedt en waarvoor een Eere comité is gevormd, met als eere-voor- zitter Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, minister van Binnenlandsche zaken. Meermalen ontvingen wij De Be lastingbetaler, orgaan van den Nat. Bond voor Bezuiniging, hoofdredacteur Dr. v. d. Mijle. Het April-nr. van Handels-Overzicht NederlandBelgië, bet orgaan der Ned. Kamer van Koophandel in België (Rue cle Laeken 35 B, Brussel) bevat: Algemeen Gedeelte. Wat is en wat doet de Kamer? Nederlandsche di plomatieke en consulaire agenten in België. Veranderingen in de wetten op de inkomstenbelasting in België. Invloed van de franc-waarde in han del en industrie. Berichten uit België. Eenige eco nomische aanteekeningen over België. Holland-Huis. Loonen. Uitvoer vergunningen, benoodigd bij den uit voer uit België. Invoervergunningen benoodigd bij den invoer in België. Posttarieven. Verhooging der spoor wegtarieven. Kamers van Landbouw Internationale Tentoonstelling der Coöperatie en der sociale werken. Dienstregeling. VISSCHERIJ. De toestand der zeevissclierij in Maart. Naar de afdeeling Visscherij«ui van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mededeelt, werd de zeevisscherij in Maart j.l. ongeveer denzelfden omvang uitgeoefend als in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen resp. 4.350.000 K.G. en f 1.181.900 tegen toen maals 4.961.200 K.G. en f 1.057.600. De vangsten der stoomtreilers waren schraal, de aanvoer door onze stoom treilers hier te lande bedroeg gemid deld per reisdag slechts 676 K.G. (853 K.G. in Maart 1923). Aanvankelijk waren de vischprijzen zeer hoog, later daalden deze doordat tengevolge van het mooie weder de aanvoeren der visschers met de zee- vischzegen zoowel hier te lande als in onze buitenlandsche afzetgebieden toenamen en cle daling van den koers des francs een ongunstigen invloed uitoefende op onzen uitvoer naar Bel gië. De besommingen waren, hoewel be ter dan in Maart van het vorige jaar, over het algemeen slechts matig. In het geheel namen 137 stoomtrei lers aan het bedrijf deel, waarvan 2 uitsluitend en 19 ten deele in Engeland markten, terwijl in Maart van het vo rige jaar 135 van deze soort vaartuigen in de vaart waren en daarvan 47 uit sluitend en 35 gedeeltelijk hun visch in Engelsche havens losten. Hier te lande voerden onze stoom treilers aan 2.188.500 K.G. visch met een opbrengst van f 149.000 (1.318.000 K.G. met een opbrengst van f 360.300 in Maart 1923). De aanvoer der Duitsche stoomtrei lers was grooter dan in de voorafgaan de maand; hij bedroeg 221.000 K.G. De zeilloggers namen in kleiner, de motor- kustvisschers in grooter aantal aan de treilvisscherij deel, dan in Maart 1923; het aantal treilende kustvisschers was in beide tijdperken even groot. De zeilloggers en zeilkustvisschers besomden thans gemiddeld meer, de motorkustvisschers daarentegen min der. De eerstgenoemde soort vaartuigen ving gemiddeld per reisdag 155 K.G. (verleden jaar Maart 144 K.G.), de ge middelde vangst per reis van de Motor en zeilkustvisschers bedroeg respectie velijk 802 en 292 K.G. (422 en 126 K.G. in Maart 1923). De vangsten der vaartui gen van de beide laatste soorten beston den, evenals in Februari j.l. voor een belangrijk deel uit haring en schardijn, welke in groote scholen nabij onze kust voorkwamen en waarop ook door verscheidene vaartuigen uit de Zuider zeeplaatsen, die zelden of nooit op de Noordzee komen, met verschillende vischtuigen, o.a. ook met den wonder- kuil gevischt werd. Omtrent het aantal dier vaartuigen zijn geen gegevens be schikbaar. Hoeveelheid en opbrengst hunnervangsten in de Noordzee bedroe gen resp. 154.500 K.G. en f 7600. Werd verleden jaar in Maart niet met de zeevischzegen gevischt, thans namen 1 stoomschip en 2 motorvaar tuigen daaraan deel. Met de beugvisscherij hielden zich bezig 23 stoom- en 11 zeilschepen (ver leden jaar Maart 20 stoom- en 10 zeil schepen en 1 motorvaartuig). De vang sten waren slecht, gemiddeld per reis dag bedroegen zij voor de stoombeu- gers 249 K.G. (verleden jaar Maart 422 K.G.) en voor de zeilbeugers 85 K.G. (verleden jaar Maart 143 K.G.) De op brengst was echter gemiddeld per K.G. grooter, zoodat de stoombeugers ge- en middeld meer besomden dan verleden jaar. Als naar gewoonte werd deze maand geen drijfnetvisscherij op haring uitge oefend. Eenige aanvoer had intusschen, evenals verleden jaar Maart, door En gelsche stoomdrifters plaats. De toestand der Kustvisscherij in Maart 1924. Naar de Afdeeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, werd de visscherij in de Zuiderzee in de eerste helft der maand Maart ernstig belemmerd door het vele ijs, dat zich daar bevond. Dientengevolge kon toen alleen in het Westelijk gedeelte dier zee gevischt worden en werd daarbij nog menigmaal aanzienlijke schade aan de netten opgeloopen. Bovendien heersch- te toen veel windstilte, zoodat de kuil- visschers hun bedrijf niet konden uit oefenen. In de tweede helft der maand was de vischgelegenheid algemeen gun stig. Zoowel in het Noordelijk deel der Zuiderzee als in de Lauwerzee en Dol- lart en in de Zuidhollandsche Stroomen en Zeegaten had de visscherij kleineren omvang dan in Maart van het vorige jaar. De geldelijke uitkomsten waren zoowel in de Zuiderzee als in de Zuid hollandsche Stroomen en Zeegaten gunstiger, in den Dollart en de Lauwer zee daarentegen ongunstiger dan toen maals. Hoeveelheid n opbrengst der aan gevoerde visch bedroegen n.l. respec tievelijk in de Zuiderzee 5.313.959 K.G. en 1' 508.605.(3.393.580 K.G. en f 318.549.in Maart 1923), in Dollart en Lauwerzee 12.100 K.G. en f 1168. (22.991 K.G. en f 1537.— in Maart 1923) en in de Zuidhollandsche Stroomen en Zeegaten 428.152 K.G. en f 29.736.— (236.391 K.G. en f 29.708.— in Maart 1923). Uit de Zeeuwsche stroomen werden verzonden 2.914.400 stuks oes ters ter waarde van f 241.300.(ver leden jaar Maart 3.017.000 K.G. ter waarde van f 212.330.en 4.025.500 K.G. mosselen ter waarde van f 37.930 (verleden jaar Maart 2.713.800 K.G. ter waarde van f 31.890. In de Zuiderzee waren de haring vangsten in het algemeen ruim; alleen met de haringfuiken langs de Frie- sche Kust werd om den Noord weinig gevangen. Vooral doordat Duitschland weder in de markt was, zoowel voor groene haring als voor hokking, wer den goede prijzen betaald. De vissche rij was dan ook over het geheel loonend en enkele visschers verkregen zelfs zeer gunstige resultaten. De spiering vangsten bleven zeer gering, terwijl de botvisscherij nog niet veel opleverde. Van de perceelen werden in Maart geen mosselen gevischt; de vraag naar natuurmosselen was zeer gering, ofschoon het koude weder gunstig was voor de verzending. Daar te Volendam zeer weinig nest werd aangevoerd, was er meer vraag naar mosselen voor de voedering van de eenden, en werd daarop door ver scheidene vaartuigen gevischt. Er werd voorts, zij het ook op bescheiden schaal op mosselen voor bemesting ge vischt. De oestervisscherij op de natuurban- ken nam gaandeweg af; de vangsten waren zeer gering en de bijvangst van wulken moest de visscherij eenigszins loonend maken. Ook de alikruiken- visscherij kromp allengs in; zij gaf slechts matige verdiensten. De garnalenvisscherij in heUMars- diep kon de geheele maand worden uitgeoefend, doch met niet meer dan middelmatig succes. In de Lauwerzee werd omstreeks het midden der maand een aanvang gemaakt met de uitoefening der garna lenvisscherijde vangensten waren echter nog gering. In den Dollart wërden in fiet laj der maand de eerste bothargen kuilpalen gezet. Op de Zuidhollandsche StrooE kon de vischerij over de geheele ma? nagenoeg onbelemmerd worden uil oefend. Evenals de vorige maand was visscherij met de ankerkuilen wee om voornamelijk gericht op het v nen van schubben voor de parelin strie, waarbij de van schubben ontd: zeebliek voor eendenvoer werd bruikt. Deze visscherij werd ook weer in hoofdzaak uitgeoefend in Goereesche Gat en het onmiddel daar beneden gelegen traject; ook den Nieuwen Waterweg werd met tweetal schokkers voor hetzelfde d gevischt. De overige schokkers oefenden het Hollandsch Diep en in het Spui spieringvisscherij uit. Toen tegen I einde der maand de zeebliekvisschi geen voldoende vangst meer opleT de, gingen verscheidene ankerkuilt schers eveneens op spiering visscli| de vangsten van spiering met de s kerkuilen waren echter over de heele maand onbevredigend. Ook i de spieringdrijfnetten werd maar w nig spiering gevangen. De vangs vindt U bij ORANJESTRAAT. van zeebliek waren behalve in de tv de week van Maart, toen ruime va sten werden gemaakt, over het a! meen maar matig. Intusschen over de aanvoer van zeebliek verre c van de overeenkomstige maand het vorige jaar; daarentegen was aanvoer van spiering vrij wat klei dan toen. Met het botschutwant, waarra enkele visschers bereids begonner visschen werd nog maar weinig gevangen, en de aanvoer van bot 11: vergelijking met dien van Mi 1923 nog van geen beteekenis. De komsten van de witvisscherij lie algemeen te wenschen over. De visscherij met de garnalenkoi de zeegaten werd op beperkter set uitgeoefend dan in dezelfde ma, van het vorige jaar. Aanvoer en brengst waren vrij wat minder i toen. Kleine, z.g. nestgarnalen werden nu niet aangevoerd. Bij de Staatscourant zijn gevo de statuten van de Naamlooze V nootschappen: Zeevischgrootliai „Koningstem", kapitaal f 25000; Vis handel „Engel Prins Jz.", kapii f 30.000; Visscherij Maatschappij „I kapitaal f 6000; Visscherij Maatsct pij „Corrie" kapitaal f 6000; Visscks Maatschappij „Olga", kapitaal f 6i Visscherij Maatschappij „Inie", k; taal f 6000; Zeevischhandel G. Dek; kapitaal f 50.000. De Zeevischgroothandel Koni stein heeft ten doel, den in- en verk van alle soorten visch en visschi artikelen en van andere roerendi onroerende goederen, in den ruim; zin genomen. Voor de eerste maal als directeur optreden de heer J Konigstein. De Vischhandel Engel Prins h ten doel de uitoefening van den 1 del in visch en alle aanverwante kelen, zoowel voor eigen rekening1 in commissie en het houden van ai turen een en ander in den meest ui breiden zin van het woord. Voor de eerste maal treden als recteuren op de heeren C. Prins ei Prins en als commissaris treedt o; heer E. Prins. De visscherij maatschappijen Corrie", „Olga" en „Inie" hebben doel: Art. 2. Zij heeft ten doel de uit< ning van de visscherij in haar v< omvang, het verkoopen van de brengst daarvan, terwijl haar w kring zich uitstrekt tot het varen koopvaardijgoederen, alsmede sleepen van vaartuigen en het ve nen van assistentie aan in nood keerende vaartuigen en voorts al gene, wat met een en ander in verl staat. Tot directeur is benoem; heer W. J. Kermer Jz. Tenslotte d; wijzigde statuten van de Zeevisch del G. Dekker heeft ten doel, de oefening van den handel in vise aanverwante artikelen, in den n'. uitgebreiden zin van het woord. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. 0 e b o r e n i Neeitje, dr. van Aria 1 Krijna Blok Cornelia, dr. van Tij: i Oeertruida Kuyper. Ondertrouwd: Willem Glasel neiia ZwartJan Viseer en Neeitje de Getrouwd: Filippus Buii en Olas; Antonie Out en Cornelia Viasi Overleden: Jacob Oroen, 81 weduwnaar van Neeitje Viseer.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2