Kuipbad 45 cent. Douchebad 25 cent. „Volksonderwijs" m YKLSEBD0BD-IJMP1DEW 58 Julianakade 58 IJMUIDEN. PKEDIKBËOf*1* VOOR ZONDAG A.S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERS. Zondag 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurde Heer J. Kortenhoeven van Heemstede. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doepagax. Gam. Aid. Prat. Baad. Zondag 7.30 uur: Mei. Eelman van den Haag. CHR. GEREF. KERB. Zondag 10 uur: Ds. Croes. 5 uur: Dezellde. Donderdagavond 7.30 uur Ds. J. Driessen van 's Oravenzande. GEREF. KERB. Zondag 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondag v. m. 10 uur: Zondagschool 7.30 uurSamenkomsl. Spreker B. jenninga Dinsdagavond 8 uur Bijbelbespreking. Woensdagsavonds 7.30 uur: Jongedochters vereeniging. LEGER DES HEILB. Zondag 7 uur v.m. Bidstond. 10 Heiligingsmeeting. 3.30 n.m. Openluchtmeeting (kinderoefening) 8 uur: Verlossingsamenkomst. Dinsdag Soldatenmeeting. Woensdag Openbare samenkomst Donderdag Muzikale meeting. Onder leiding van Majoor Röniths. Zang- brigade en Muziekkorps van Haarlem. VELSEROORD, NED. HBRV. BE RB. Zondag 10 uur: Ds. Kroess. 5 uurDezelfde. GEREF. KERB. Zondag 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. BERV. KERK. Zondag 10uur: Ds. P. W. Foeken van Haarlem. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Zondag 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERB. 10 uurDr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. Zondag 10uur: Ds. van Oostrom Soede te IJmuiden. LOKAAL BETHEL. Zondag 10 uurde heer O. B. Wurth. 5 uurDs. J. C. Brussaard van Bloemendaal. geleverd aan de bouwspeculaties van hen, die daarbij met schoonheidsbe grippen absoluut geen rekening hou den en daardoor de aantrekkelijkheid onzer gemeente ernstige en blijvende schade toebrengen? Kan met het oog op een en ander worden verwacht, dat B. en W, deze zaak. de eerstvolgende raadsvergade ring aan orde zullen stellen?" Hierop wordt door burgemeester en wethouders het volgende geantwoord: Na het inkomen van het voorstel van de heeren Roelse c.s., tot wijziging der houw- en woningverordening en van de verordening regelende de samen stelling, inrichting en werkkring der schoonheidscommissie, werden ver schillende adressen ontvangen van vereenigingen e.d., welke zich voor dit onderwerp interesseeren. Naar aanleiding hiervan werden be sprekingen gevoerd met de advies commissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen in Noordholland en met de Maatschappij tot bevorde ring der bouwkunst Bond van Neder- landsche Architecten (B. N. A.) Door deze werden bij de besprekin gen enkele nadere gegevens toegezegd, welke voor een goede beoordeeling van de onderhavige zaak van belang waren en dus dienden te worden afgewacht. Nd het inkomen van bedoelde gege vens werden de stukken gesteld in handen van de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, om advies. Gebleken is echter, dat deze com missie in hare laatste vergadering een zoodanig uitgebreide agenda te be handelen had, dat werd besloten, de meest urgente zaken het eerst af te doen, hetgeen tot gevolg had, dat het punt in kwestie lot een volgende ver gadering moest worden aangehouden. Een en ander was oorzaak van ver traging in het uitbrengen van een prae- advies. .Gewoonte is, dat de stukken, welke door den raad in handen van ons col lege worden gesteld, en welke, naar ons oordeel, van genoegzaam belang zijn om in hun geheel te worden afge drukt, eerst bij het uitbrengen van het prae-advies in een gemeenteblad wor den opgenomen; dit in antwoord op de vraag, waarom de voorstellen den overige raadsleden niet zijn medege deeld. Dat ons college het niet van onder geschikt beiang acht op welke wijze ue henouwing van onze gemeente plaats heelt, kan blijken uit de omstan- uigheiu, dat het zenstanuig met voor stellen terzake is gekomen. Jttet initiatief van de heeren Roelse c.s. staat niet op zichzelf, doen is een andere uitwerking van de beginselen, welke de raad op ons voorstel reeds in 11)82 heelt vastgelegd. Aan het raadsbesluit van 31 October van dat jaar zou reeds uitvoering zijn gegeven, indien onze voordracht tot samenstelling der schoonheidscom missie ware behandeld geworden en aangenomen. De raad heeft evenwel in zijne vergadering van 18 December 1923 deze voordracht aangehouden met het oog op de voorstellen van de heeren Roelse c.s. Voor zoover dit aan de hand van de bepalingen der verordening mogelijk is, wordt steeds getracht, de aestheti- sche verzorging van de bouwwerken te bevorderen. Herhaaldelijk werd den bouwers in overweging gegeven, zich met hunne plannen, welke naar het oordeel van den dienst van het bouw en woningtoezicht niet aan redelijke eischen van welstand voldeden, te wenden tot een bekwaam architect of tot de advies-commissie voor bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen, bovenbedoeld, waaraan dan ook in den regel werd voldaan. Verder werd reeds enkele malen een bouwvergunning op grond van het bepaalde in artikel 9, alinea 3, der bouw- en woningveror dening geweigerd. De meening, dat de aldus bereikte resultaten allerminst tot tevredenheid stemmen, kunnen wij dan ook niet deelen. Echter ligt het in onze bedoeling, de definitieve regeling dezer aangelegen heid ten spoedigste tot stand te bren gen en, zoo de commissie van hijstand in het beheer der openbare werken tijdig haar advies uitbrengt, de zaak in de eerste volgende raadsvergadering aan de orde te stellen. Schoolstichting. Inzake het verzoek van het bestuur der Vereen, tot op richting en instandhouding van scho len voor 1. en m. u. 1. o. te Velsen, om de benoodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken voor de stichting van een bijz. lagere school in de omge ving van de laatstgebouwde 50 wonin gen der Woningbouwvereniging Vel sen, zeggen B. en W. dat zij in overleg getreden zijn met het bestuur van de aanvragende vereeniging en het best. v. d. Schoolvereen. „Uw Koninkrijk Kome", teneinde zich op de hoogte te stellen of samenwerking van beide vereenigingen mogelijk was, om daar door den bouw der school te voorko men. Uit de gevoerde besprekingen bleek evenwel spoedig, dat de moge lijkheid om tot een vergelijk te komen, vrijwel uitgesloten was. De pogingen om in die richting iets te bereiken, zijn dan ook opgegeven. Verder zeggen B. en W.: Uit de bij de aanvraag gevoegde ver klaring blijkt, dat de ouders van 111 kinderen zich bereid hebben verklaard, deze kinderen de nieuw te stichten school te doen bezoeken. Blijkens de door het bestuur overge legde memorie van toelichting is de aanvraag bovendien gegrond op het slot van 11 van artikel LXIV der wet van 16 Februari 1923 (Staatsblad no. 38). De hier bedoelde paragraaf luidt als volgt: ,Tot 1 Januari 1928 zullen bij de medewerking tot de stichting eener nieuwe school onder de leerlingen, waarop de verklaring bedoeld in het eerste lid van artikel 73, onder a be trekking heeft, niet worden medege- rekend, leerlingen, die de door hen be zochte gelijksoortige bijzondere school zouden verlaten, doch voor wie op die school gelegenheid tot plaatsing in de voor hen bestemde klasse zoude blij ven, tenzij aanzienlijke toeneming van de bevolking in eenig deel der gemeen te tot de stichting aanleiding geeft." Deze bepaling is in de wet opgeno men tot voorkoming van onnoodigen bouw van bijzondere scholen. In de slotalinea dezer paragraaf ligt het zwaartepunt der aanvraag. Het al of niet medetellen der leer lingen, die een gelijksoortige bijzonde re school bezoeken, is van groot be lang bij de berekening van het door de wet voor de oprichting der school vereischte aantal van 60 leerlingen. Allereerst dient dus te worden uit gemaakt, of in de afdeeling Wijkeroog een aanzienlijke toename der bevolking plaats heeft en of deze toename tot de stichting aanleiding geeft. Naar onze meening is dit niet het geval. Onder aanzienlijke toename der bevolking zal men voor de toepassing van bovenbedoelde paragraaf moeten verstaan, een toename in die mate dat voorziening in schoolruimte noo- dig is. Hoewel niet valt te ontkennen, dat de afdeeling Wijkeroog sedert de laatste paar jaren in een stadium van uitbreiding verkeert, is de toeneming der bevolking toch niet dermate, dat de beschikbare ruimte aan de bijzon dere scholen ontoereikend is voor de te plaatsen leerlingen, in dit verband kan dan ook mei gesproken worden van een aanzienhjae toeneming dei- bevolking. Het schoolbestuur acht de toepassing van het slot van de hiervoren opgeno men paragraaf 11 van artikel Lkiv der wet van ib f ebruari 1983, Staatsblad no. 38, blijkbaar mogelijk op grond van den bouw van een aantal wonin gen ten behoeve van het in deze al- ueeling gevestigde „Hoogovenbedriji", Zoo zijn o.a. 5U woningen der woning- bouwvereeniging „Velsen", ten behoe ve van dit bedrijf gesticht. In de om geving van deze 00 woningen zal de schooi worden gebouwd. Deze woon wijk valt evenwei ingevolge artikel 7 sub d der aigemeene poutieverorde- mng, onder de „bebouwde gedeelten" der gemeente. De overige ten behoeve van genoemd bedrijf gebouwde woningen liggen verspreid. Van de leerlingen, wier ouders de verklaring bedoeld in het le lid van art. 73, sub a der Eager Onderwijswet 198Ü hebben geteekend, zijn er 19 woon achtig in de ten behoeve van het Hoog- ovenbedrijf gebouwde woningen. Een dergelijke kleine toename kan geen aanleiding zijn tot de stichting. Ook voor het schoolbestuur is deze geringe toename niet het hoofdmotief geweest voor de indiening der aan vraag. Het is ons bekend, dat, indien overeenstemming tusschen beide ver eenigingen was bereikt, de aanvraag niet zou zijn ingediend. Nu geen over eenstemming kon worden verkregen heeft het schoolbestuur van de gele genheid, in meergemelde paragraaf 11 geboden, gebruik gemaakt om het ver zoek mede daarop te gronden. Zooals hierboven reeds is opgemerkt, hebben de ouders van 111 leerlingen zich bereid verklaard deze kinderen naar de te stichten school te zenden. Twee dier kinderen hebben op 1 April 1925, den datum waarop het bestuur de school denkt te openen, nog niet den vereischten leeftijd bereikt om tot de school te worden toegelaten, terwijl de ouders van twee andere kinderen de gemeente inmiddels hebben verlaten, zoodat overblijven 107 leerlingen. Van dit aantal bezoeken: a. de bijzondere christelijke school „Uw Koninkrijk Kome" 43 b. de bijzondere school voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Beverwijk 12 c. de bijzondere school voor Christelijke onderwijs te Wijk aan Zee en Duin 2 57 Het aantal kinderen, dat nog geen gelijksoortig onderwijs heeft ontvan gen, waaronder begrepen worden de kinderen die thans een openbare lagere school bezoeken en zij die nog niet op school gaan bedraagt 50, welk getal derhalve alleen in aanmer king komt. Aangezien het voor het verleenen der medewerking noodig is, dat de school wordt bezocht door 60 leerlin gen, zal het verzoek op grond van het niet voldoen der verklaring, bedoeld in artikel 73, le lid, onder a der Lager Onderwijswet 1920, aan de eischen door de wet gesteld, moeten worden afgewezen. Verder deelen wij u mede, dat bij de stukken is gevoegd een bij schrijven van 9 Mei 1924 door J. Deinum en 7 an deren ingezonden lijst, waarop ouders van 49 leerlingen verklaren hunne handteekening, geplaatst op de door het adresseerende schoolbestuur over gelegde lijsten, terug te nemen. Uit deze verklaringen blijkt, dat de hierop voorkomende ouders, die aan vankelijk voornemens waren hun kin deren naar de nieuw te stichten school te zenden, van dat voornemen positief zijn teruggekomen. Daardoor komt vast te staan, dat 49 kinderen, voorkomende op de dpor het schoolbestuur overgelegde verklaring, de nieuw te stichten school niet izullen bezoeken, waardoor, afgezien van de vraag of het slot van meergemeld^ pa ragraaf 11 van toepassing is, het getal mede te rekenen leerlingen moet wor den gesteld op 58. B. en W. stellen daarom voor, te be sluiten: le. te verklaren, dat het slot van paragraaf 11 van artikel LXjIV der wet van 16 Februari 1923, Staatsblad no. 38, luidende: „tenzij aanzienlijke toe neming van de bevolking in een deel der gemeente tot de stichting aanlei ding geeft," ten aanzien van de door de vereeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor lager onderwijs en meer uitgebreid lager on derwijs. gevestigd te Velsen, voorgeno men stichting van sen bijzondere la gere school in de afdeeling Wijkeroog, niet toepasselijk is; 2e. de gevrasigde medewerking te weigeren. j KENNISGEVING. inzake tijdelijke afsluiting en openstelling van wegen. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van den Driehulzer- kerkweg, vanaf den Rijksstraatweg te Velsen tot aan den Zeeweg te Drie huis, van Maandag, 19 Mei a.s., tot na der order voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Tevens deelen zij mede, dat de Sta tionsweg te Velsen met ingang van Zondag, 18 Mei a.s., wederom voor al le verkeer zal zijn opengesteld. Velsen, 16 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. ■erRietdijk, z.E. SchflnhartVertui Overleden: PieterSchol,48j.ech v. N. OroenAlida Hofman, 7 mnd. C. Hofman en H. F. v. Es; Lambert Lieshout, 67 j. echtgen. v. J. Vlimre Pieter Dekker 60 j. echtgen. v. K. Gi In de week van 10 Mei15 Mei '24 werden in de Badinrichting aan de Snelliusstraat, IJmuiden, gebruikt 31 kuipbaden, 63 douchebaden. Tarief: VOETBAL. BE QUICK—STORMVOGELS. Tot dusver mogen we over de door Stormvogels in de kampioens-compe- titie behaalde resultaten tevreden zijn en veel helderziendheid is hier niet voor noodig als „onze" blauw- witten op den ingeslagen weg voort gaan, dan worden ze wis en zeker kampioen van Nederland. Maar zoo ver zijn we nog niet. Vooral met Feyenoord zal het slecht kerseneten zijn, wat echter niet in zich sluit, dat met N. A. C. en Be Quick geen reke ning behoeft te worden gehouden. Het wil er bij ons niet in, dat de Gronin gers, die andere jaren toch een hartig woordje in de kampioens-competitie meespraken, thans tot geen enkele goede prestatie meer in staat zouden zijn. Vandaar dat we het van de Stormvogels een werkelijk goed begin zouden vinden, wanneer ze begonnen met de club van Van Linge niet te on derschatten. Een verblijdend verschijnsel mag het inderdaad heeten, dat tegen N.A.C. al weer zooveel beter werd gespeeld dan in de beide wedstrijden tegen En schedé. Tot ons genoegen zagen we zoo af en toe weer dat vlugge, open spel, hetwelk in den aanvang van het seizoen zooveel succes heeft gebracht. Jammer, dubbel jammer, dat dit spel tot de uitzonderingen behoort, en nog niet als een kenmerkende eigenschap van het Stormvogelsspel kan genoemd worden! Maar wie weet: Wat nog niet is kan komen! En mogelijk begint reeds in Groningen in dit opzicht de victorie. Om hiertoe echter te komen, zal eerst de wijze, waarop de bal „ge plaatst" wordt, moeten worden her zien: Slechts uit „laag plaatsen" kan vlug spel voortkomen! De Stormvogels spelen in de gewo ne opstelling tegen Be Quick. Van Strien uit het 2de elftal zal de reis als reserve meemaken. Komt er niets in den weg, dan zal Eymers den wed strijd leiden. Stormvogels, good luck! V. S. V.Purmersteyn. De eerste promotie-wedstrijd heeft den Velseroorders geen succes ge bracht. Met 21 werd in Enkhuizen van West-Frisia verloren, een stand, welke reeds met de rust bereikt was. V. S. V. veroorloofde zich de weelde een strafschop te missen. Ontmoedigen behoeft deze uitslag Intusschen de Velseroorders niet. Met een weinig meer geluk had de stand wel juist andersom kunnen zijn. Morgen wordt de tweede promotie wedstrijd gespeeld, waarin Purmer- styn de tegenpartij is. Wij voor ons gelooven, dat deze strijd nog zwaarder zal zijn dan die van de vorige week. De „bruine leeuwen" uit Purmerend zullen werkelijk stevig van zich afbij ten. Niets zal ons aangenamer zijn, dan een V. S. V.-overwinning, doch groot is ons vertrouwen hierin niet. Z. V. V. II—STORMVOGELS II. Het tweede elftal der Stormvogels speelt in Zaandam tegen Z. V. V. II. Het komt ons voor, dat dit voor Hei lig c.s. een zware wedstrijd is. Welis waar werd thuis met 50 gewonnen, doch niet vergeten mag worden, dat Z. V. V. toen behalve onvolledig ook onvoltallig was. Bovendien is ook thans Van Strien niet van de partij. Doch spelend als tegen A. W. II heb ben we gegronde hoop op een kleine overwinning. Ondergeteekenden betuigen hier mede hunnen harteiijken dank voor de belangstelling bij de herdenking van hun 25 jarig huwelijk onder vonden. J. DE O ROOT Kzn. EN ECHTQENOOTE. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Ondertrouwd: W. Ermen en K, VermaireV. Schaap en E. O. Boa B. M. v. d. Berg en IJ. F. Raaman; J. Mantjeen R. Kok H. Pierama en A. DienaarC. K. Boywettean en M. StamS. de Vries en P. Hooggreef. Gehuwd: W. J. Macrander en M. C W. Neijzen; A. Uytendaai en O. J. M, OozelingC. M. Boon en H. O. v. Schrn- keiD. Doesburg en D. Colpa, K. Scher- merenj. H. E. Sorgdrager; O.v.d. Zande en E. LijnilagerH. Schoen en A. Pot J. Bakker en A. v. Houwelingen. B e v a 11 e nA. M. A. v. d. Laag-Dok ter, d.M. v. d. Bos—Boon, z.E. v. d, LindenVeldman, z.A. T. Kooistra Meyer, z.E. C. M. Haver-v. Velthoven i.K. Strijker—Nituwenhuizen, d.M. Vit Heden overleed na een ge duldig en smartelijk lijden on ze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd en Orootvader, de heer P. SCHOL, in den ouderdom van 48 jaar. Dat hij ruste in vrede is de wensch van zijn liefhebbende vrouw en kinderen. Velseroord, 14 Mei 1924. Wed. P. Schol—Oroen en kinderen. LEDENVERGADERING op Maandag 19 Mei a.s., 's avonds 8 uur in Café v. d. Boogaard, hoek Kanaalweg, Velseroord (bovenzaal). Agenda Notulen, Jaarverslagen, Bestuursverkiezing, Propaganda. Opkomst dringend verzocht. HET BESTUUR. Door den Edelachtbaren Heer Rechter commissaris in de faillis sementen H. VAN DER SCHOOT te Sant poort en N. ORAAMAN te Velseroord is bepaald le. dat de schuldvorderingen in beide faillissementen bij den curator moeten zijn ingediend vóór den 4en Juni a. s. 2e dat de verificatievergadering zal worden gehouden in het Paleis van Justitie te Haarlem aan de Jans straat op 20 Juni d. a. v. en wei die in het failissement v. d. Schoot ten 10.45 uur v.m. en die in heli faillissement Oraaman ten 11 uur v.m. De curator vnd. Mr. P. T1DEMAN. Qedempte Oudegracht 63. Haarlem. Heden zijn door den Curator in de faillissementen van de Firmi Morren, Ommering en Co. te IJmuiden en van hare leden H. j. Morren, J. Ommering en P. Boeree, de lijsten der dooi hem voorloopig erkende- enbetwistt schuldvorderingen ter Oriffie dei Arrondissements-Rechtbank te Haar lem nedergelegd om aldaar gedu rende zeven aan de Verificatie-verga dering voorafgaande dagen voo: een ieder ter kostelooze inzage tl liggen. De verificatie-vergaderingzal plaat hebben op Vrijdag den 23sten Me 1924 des voormiddags te 11 uu in het Paleis van Justitie aan di jansstraat No. 81 te Haarlem; doo de gefailleerde is ter voormeldi Oriffie geen ontwerp-accoord neder gelegd. De Curator, MR. L. ALI COHEN Haarlem, 16 Mei 1924. Oroote Houtstraat 71 rood. ELECTR. BRILLEN-1 OLAZEN- SLIJPER! op Julianakade worden allen reparatie aan brillen lorgnetten, lo eazy enz. denzelfdd dag afgeleverd. Recepten van H. 1 Doctoren worden met de mees! zorgvuldigheid direct uitgevoer tegen scherp concurreerenden prij SLIJPERIJ

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6