ORGAAN VOOR D VELSEN No. 58 Woensdag 21 Mei iSX4 iJMUIDER COURANT Jaargang Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen' aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IjMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdag* Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR RE.DACTIE EN 'ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t. en m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertentiesadres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op adverienties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regeIpTijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. Burgemeester en Wethouders van Velsen, brengen ter algemeene kennis, dat het kantoor van den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Beverwijk is geopend als volgt: 1. voor ontvangst van directe belastingen op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van v.m. 9 uur tot n.m. 121/, uur en n.m. 2 3!/o 2. voor ontvangst van accijnzen alle werkdagen, behalve Zaterdags: van v.m. 9 uur tot n.m. \2ll3 uur en n.m. 2 37a op Zaterdag van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. Velsen, 16 Mei 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. J. P. Handgraaf (1. b.) ZEEMILITIE. Opgeroepen worden de volgende verlof gangers van Velsen om zich op 23 Juni aan te melden in het gebouw Marine Kustwacht te Leiden Jan Bort, lichting 1920, Meindert Ernst Hendrik Smit, lichting 1921 en Willem Jan Kroonsberg, lichting 1922. DIENSTPLICHT. Opgeroepen wordt voor eerste oefening José Adriaan Kalis, lichting 1920, op 21 Juli 1924, 10e Reg. Inf. 3e Schoolcomp. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de Naamlooze Vennootschap Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H No. 4010, hare papierfabriek te mogen uitbreiden door het oprichten van een trans formatorgebouw, waarin gebezigd zullen worden 1 transformator van 600 K. V. A. en 3 transformatoren van 300 K. V. A. door hem is toegestaan. de Naamlooze Vennootschap „Acetylena", te Amsterdam, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 1493, gelegen aan den Zeeweg te Velseroord, eene ondergrondsche benzine bewaarplaats met bovengrondsche aftapin richting te mogen oprichten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 13 Mei 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Ingekomen personen Velsen. Aantal m. y W. Grimm, F de Lethstr. 10 2—1 Q. M. v. d. Linde, Directiekeet R. W. S. 3—1 C. J. Houtbraken, F Zeeweg 61 5—5 S. J. Smid, C Huygenstr. 40 25 A. M. Oostendorp, C Huygenstr. 40 3—5 Schepers, geb.: de Vos, F Or. Hout- of Kon. weg 178 3 P. J. Rotteveel, H Hageveldstr. 5 21 C. P. Reij, G Kruidbergerweg 35 11 A. A. v. Velsen, L Wijkerstr.weg 185 1—1 P. Enseler, L Or. Hout- of Kon.weg 10 1—1 O. Berendsen, C Jb. v. Heemskerkstr. 111—2 Wed. W. Vos, K Rijksstraatweg 14 1 A. Kluft, D Tuinderstreat 54 2 A. A. Koster C Zeestraat 8 4—2 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Concert „Euphonie''. Voor dit concert Vrijdagavond in Thalia gegeven, was de belangstelling niet groot. Vooral op de goedkoopere plaatsen waren slechts weinig stoelen bezet. Op het balcon was het beter en 't is ons dezen avond opnieuw zeer dui delijk gebleken, dat men daar ook het best van de muziek geniet. Er waren zeker redenen voor de mindere belang stelling. In de eerste plaats de zomer- sche temperatuur, die de menschen wel naar buiten, doch niet naar binnen lokt en in de tweede en voornaamste plaats, bet gratis concert van Concordia op bet Willemsplein. Dit vooral zal aan bet concert van Euphonie veel belang stelling onttrokken hebben. Ofschoon we bet concert in Tbalia slechts ten deele hebben kunnen bijwo nen, beeft ons opnieuw de groote ernst, waarmede deze dilettanten musiceer en getroffen en bekoord, doch weder ook, dat de eerste violen beslist te zwak zijn. Zij dragen de concertnummers niet. Doch wat gegeven wordt, is goed ver zorgd en binnen bet bereik der debu tanten, en klinkt daarom zuiver en aangenaam voor bet gehoor. Ze spelen allen met den juisten wil om goede muziek te maken. Geen hoogdravende en daarom bekoort ze juist. De direc teur, we schreven bet vroeger eens beeft een fijn gevoel en weet precies wat bij met zijn orkest goed tot zijn recht kan laten komen. De beer Jos de Klerk uit Haarlem de bekende muziekcriticus beeft over bet uitgevoerde programma, dat behoudens enkele verandering eenige dagen gele den ook in Velseroord is gegeven met groote waardeering gesproken en te recht. Onzerzijds willen we ons bepalen tot een enkel woord over de solisten, de beer Jac. Bos, solo-fagottist van de Haarlemsche Orchestvereeniging en de heer Los, eerste violist. Men zal bet met ons eens zijn, dat de fagot een zeer moeilijk bespeelbaar in strument is en de muzikale waarde daarvan voor bet gehoor niet dien over eenkomstig is. Hoe onmisbaar wellicht in een groot orebest, als soloinstru ment vermag bet ons niet te bekoren en boe verdienstelijk ook Landliche Scene vanW. Neukirchner werd vertolkt, zonder de zeer verbluffende pianobege leiding van de ongenoemde pianiste zou dit solonummer zeker niet het groote succes gehad hebben als thans het geval was. Klonk de piano in den beginne misschien wat te forsch, later ging heel onze diepe aandacht naar de ze schitterende begeleiding. De beer Los heeft zeker goeden aan leg. Zijn vingerzetting is zuiver en zoo wel zijn techniek als zijn voordracht beloven heel wat. Zijn instrument kan bij krachtiger leeren hanteeren en ook zijn houding nog veel verbeteren. Zijn eerstvolgend optreden als solist benut te hij eens met een voordracht zonder van het muziekblad te spelen. Van den beer Adam, den directeur, mogen we het prijzen, dat hij zijn beste krachten eens persoonlijk voor het voetlicht doe verschijnen, voorzichtig heid zij daarbij echter zeer aanbevolen. Het Schuier-concert van Seitz, de keu ze van den soloviolist viel zeer in den smaak en genoot een welverdiend ap plaus. Bij voortgaande ernstige studie on der de bekwame leiding "\ran dezen di recteur gaat Euphonie als symphonie- orkest met vertrouwen een goede toe komst tegemoet. Zaterdagavond is door de recherche aangehouden zekere K, een Duïischer, die zonder middelen van bestaan en zonder papieren hier rondzwierf. K. ble«k bovendien een bekend inbreker te zijn, die in het station Velsen ook al eens ingebroken heeff. Hij is over de grens gezet geworden. In ons versfag van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging stond: hou brengt deze kunstenaar den wensch in blijde ver rukking. Iedereen zal begrijp» ?n dat hier m e n s c h had moeten staan. Over de stemming der zeelieden in zake de voorstellen der reed-ers schrijft de Banier, het orgaan van den: Chr. Zeelie- denbond Uit dit verloop kan men heel gemakkelijk de gestie onder de mensche n afieiden. 't Is een berusting momenteel van een zich schikken naar omstandigheden. De verdiensten laten het ook niet toe; dat van dat karig loon n og wat wordt afgehaald en het zal du Maatschappij er niet bovenop helpen. We zullen afwachten wat de tijd ons leert als we de meer guns tij je tijd vöor het bedrijf weer eens moge n beleven, dan is het contract dat de organisaties met de V. E. M. hebben moeten maken ook weer afgeloopen en kan er beter met alle op varenden onderhandeld worden. VELSEROORD. In den nacht van Zaterdag op Zondag vond de politie twee personen slapende in een aanbouw zijnd huis aan de Trompstraat. Het bleken te zijn een zekere O. en N. De laatste was een nog minderjarige knaap, die door de politie naar zijn woonplaats, Rotterdam, is teruggebracht. VELSEN. De stoompont „Kennemerland" is onlangs van een nieuw dek voorzien en dat is dezen keer zeker niet door des kundigen geschied, want uit de naden tusschen de planken komt bij eenige zonnewarmte een zoo groote hoeveel heid kleefstof voor den dag, dat men na eenigen tijd gestaan te hebben, de voeten slechts met moeite los kan trekken. Bij thuiskomst moet men soms eerst de schoenen uittrekken en met een mes schoonschrapen wil men zijn kleed niet verontreinigen. Oud Hollandse damper. Dat bet niet allen koks zijn, die lan ge messen dragen, blijkt ook uit eert opschrift op een onlangs geopend si garenmagazijn aan den Wijkerstraat- weg, waar men leest Oud Hollandse damper, tenzij de schilder een voor stander der Kollewijnsche spelling is. Donderdagmorgen kwam de fami lie D. Kouwenberg van Alkmaar uit de richting van Velsen naar Bever wijk, een groot vat voortrollende, over Wijkeroog. Het vat was met de natio nale kleuren en een bierreclame be schilderd. Vader en moeder rolden bet vat voort en zoon en dochter bo den prentbriefkaarten te koop aan van dien handel moesten ze leven. Den 6en November 1923 waren ze uit Alk maar vertrokken en hadden nu alle Nederlan-dsche provinciën bezocht. Het doel was een reis door Europa te maken, maar ziekte van den man had een ontijdig einde aan de reis ge maakt, die, daar ze Vrijdag 16 Mei weer in Alkmaar hoopten aan te ko men, dan juist een half jaar en 10 da gen geduurd had. Door de ton liep een niet draaiende as, waaraan allerlei benoodigdheden voor een kampleven waren opgehan gen, want wanneer bet weer daarvoor niet al te ongunstig was brachten ze uit een bezuinigingsoogpunt de nach ten niet in een logement, maar buiten door. Ze hadden dezen winter door sneeuw en vorst veel moeilijkheden ondervonden. Gedurende de reis was er een dagboek getrouw bijgehouden en de bedoeling is nu dit te laten druk ken en te verkoopen. Men ziet, dat er allerlei middelen bedacht worden om aan den kost te komen. De verkoop van „V eiserbeek" Wij plaatsten onlangs aldus schrijft Hl Dbi., een artikel over „Velserbeek", omdat er geruchten gingen dat de buitenplaat: onder den hamer zou komen. Van den verkoop is intusschen niets ge komen, omdat de houder van de eerste hypotheek ook de tweede hypotheek heeft afgelost. Wij meenen te weten dat er nog pogingen zijn aangewend om de buiten plaats aan de gemeente Velsen te verkoopen, doch terecht heeft het gemeentebestuur het inzicht, dat zulks niet moet geschieden tot eiken prijs. Winst hoeft de exploitatie van het buiten niet op te brengen, doch geld kosten mag het in geen geval. Verwacht wordt dat men tegen het vol gende voorjaar zal trachten het terrein te verkavelen en dus in stukken te verkoopen wat in massa niet gaat. Het hoeft geen betoog, dat verkaveling groote moeilijkheden met zich brengt, niet alleen heeft de ge meente voor „Velserbeek" een uitbreidings plan vastgesteld, dat alleen open bebouwing toelaat, doch de gemeente heeft over veel en velerlei te zeggen, wat een loonende exploitatie door particulieren zeer kan bemoeilijken. Het is jammer dat de jaarlijk sche kosten (o.a. rente) den prijs al hooger en hooger en daardoor ook gemeente exploitatie steeds minder mogelijk maken. Het beste zou zijn dat de gemeente Velsen er nu nog beschikking over kreeg, zoo spoedig mogelijk, doch dan alleen als de bovengenoemde bepaling wordt voldaan desnoods geen winst, maar in geen geval verlies. Kraamverzorging van de Vereeniging „Het Witte Kruis" aid. Velsen. Eindelijk, na zeer veel moeite, is het aan de afd. Velsen van „Het Witte Kruis" ge lukt haar werk uit te breiden met een onderafdeeling Kraamverzorgir.g". Voorloopfg zal de kraamverzorging zich alleen tot Velseroord en dorp Velsen be palen, maar wanneer het werk op den duur succes heeft (en dat zal het zeker), dan zal uitbreiding spoedig noodig zijn en zuilen ook de overige gedeelten van de gemeente Velsen de weldaad ondervinden van goed geschoolde hulp voor kraamvrouwen er kind, tegen matige vergoeding. Dit laatste maakt dat het binnen ieders bereik zal vallen en dat is ook het streven i Vereeniging. Waar langzamerhand heel andere eischen aan de verpleging van moeder en kind worden gesteld, dan waar men vroeger mee tevreden was, moet ook naar andere en betere hulp dar» lot nog toe werd ver schaft, worden uilgezien. We weten nu dat alleen wat routine en ervaring niet voldoende zijn om goed te kunnen verplegen, we zien nu graag er ien-and mee belast, die er voor is opgeleid. Maar niet iedere a jonge moeder kan zich verzekeren van de hulp eener goed opgeleide kraamverzorg. ster. Particuliere verzorgsters zijn nogal duur (trouwens bakerhufp is ook niet goed koop meer). Het is daarom zoo practised dat men nu goede hulp kan krijgen voor weinig geld en van deze hulp voor enkele uren da2gs verzekerd is. Voor de a s. moe der is het bovendien nog zoo geruststellend dat zij er niet voor behoeft te vreezen, dat de besproken hulp haar op het laatste oogenblik in den steek zal laten (wat met bakers zoo dtkwijls het geval is). De kraam, verzorgster der Vereeniging is altijd present en is ze ziek of heeft zij vacantie, dan zorgt het bestuur voor een plaatsver. vangster. Bij wijk-kraamverzorging komt de zuster de eerste vier dagen 3 maal daags, verder 2 maal, tenzij de behandelde ver loskundige andere voorschriften geeft, De vergoeding is zeer matig gesteld en wordt berekend naar ieders draagkracht, De komst van zoo'n kleine wereldburger brengt toch al heel wat onkosten mee, de verdiensten zijn vaak niet schitterend en toch wil men graag goed geholpen worden. Is de wijk-kraamverzorging dan niet een uitkomst Doordat de zuster geleerd heeft stipt te doen, wat haar wordt opgedragen, is zij voor de verloskundige al spoedig een onmisbare hulp. Wanneer men nu zorgt voor goede assitentie in de huishouding (en meestal is wel een familielid bereid die te verleenen) dan kan men met een gerust hart de blijde gebeurtenis afwachten. Dat wijk-kraamverzorging een goede en nuttige instelling is, blijkt wel in die plaat sen, waar ze reeds eenigen tijd wordt toegegast. Te Beverwijk bestaat deze tak van dienst nu reeds zes jaren en voldoet uitstekend. De zuster heeft het altijd druk, zóó druk vaak, dat een assistente noodig is. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de kraamverzorging zsl ook hier spoedig inge burgerd zijn, temeer daar de Vereeniging zoo gelukkig is geweest een zuster te kunnen aanstellen, die hare sporen op het gebied der kraamverzorging reeds heeft verdiend. Zuster R. Lavoo heeft reeds eenige jaren praktijk achter en rug als particuliere kraamverpleegster en assisteerde ook meer malen in verschillende gemeenten alswijk- kraamverpleegster, waar ze uitstekend vol deed. Patiënten die de hulp der kraamverzorg ster van „Het Witte Kruis" willen bespre ken, gelieve zich aan te melden bij mevrouw Dijkstra, Trompstraat 98, Velseroord, waar verdere inlichtingen te bekemen zijn. De Commissie van de Kraamverzorging. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60* Bij Apoth. en Drogisten. 293 Ouderavond. Op 12 Mei 1.1. werd in School E een ouderavond gehouden. Is er op die school voor de ouderavonden altijd belangstelling, dezen avond was zij zeergroot. Zeer zeker was het onderwerp, hetwelk behandeld zou worden, daaraan niet vreemd. Na opening, door het Hoofd, den heer van 2oest, werd door deze ingeleid het onderwerp „Huiswerk". Roept het woord huiswerk in den regel al gemengde gevoelens wakker, wanneer dat woord op een lagere school wordt gesproken met het doel ook inderdaad huis werk daar toe te passen, dan is het zeker verklaarbaar, wanneer de ouders daarvoor hunne belangstelling geven. Door den heer van Zoest werd n.l. aan de leerlingen der beide hoogste klassen zijner school reeds huiswerk medegegeven. Het was ook met gi mengde gevoelens, dat dit huiswerk door ouders en leerlingen werd ontvangen. Het was hoofdzakelijk daarom, dat de heer van Zoest dit onderwerp had gekozen, om er het pro en contra van aan te toonen en tevens mededeeling te doen, waarom hij tot het middel was overgegaan. Na zijne zeer zakelijke uiteenzetting werd den ouders gelegenheid geboden met hem van gedachte te wisselen over het door hem behandelde onderwerp. Van deze gelegenheid werd door velen gebruik gemzakt en mochten er daarbij zijn, die bezwaren hadden tegen het werken van den heer van Zoest, ten slotte bleek dat toch bijna alle ouders vóór huis werk waren, mits met mate toegepast. Dit algemeen gevoelen vóór huiswerk is zeker niet in 't minst te danken aan't gemis van eene goede overgangsklasse tusschen O. L. S. en H. B. S. De ouders zullen dan ook, wanneer het met mate toegepaste huiswerk op school E, niet alleen voor de 5e en 6e klasse, doch ook zoo mogelijk voor de 3e en 4e er i n is, zeer zeker met voldoening op dezen ouderavond kunnen terug zien, vooral dan, wanneer hunne kinderen dank zij de opofferingen van het onderwijzend personeel, met gemak kunnen overgaan naar de H. B. S., of bij het verlaten der school ten minste met behoorlijk lager onderwijs zijn toegerust. Ook de leerlingen, die zeer zeker een beetje van hun vrijen tijd moeten missen, doch die aan het vreemde naar wij hopen spoedig zullen gewennen, zullen later de gegeven opofferingen naar waarde weten te schatten. Na het houden der rondvraag, waarvan en druk gebruik werd gemaakt, sloot den heer van Zoest te 11 uur deze zeer geani meerde ouderavond, daarbij de opmerking makende, hoe dezen avond weder duidelijk het nut van verband tusschen school en huis was gebleken. Hij sprak den wensch uit dat ook volgende ouderavonden de belangstelling van de ouders zouden hebben, hetgeen niet anders dan ten nutte van het kind kan zijn. Vrijdagavond vergaderde naar Kenn. meldt, in café „Flora" te Velseroord, de federatie Velsen der S. D. A. P. Bij de opening bracht de Voorzitter, de heer L. van Hameien in herinnering het goede slagen der Meivergaderingen te IJmuiden en te Santpoort. Over de misluk king te Wijkeroog merkte spr. op, dat in den vervolge door de federatie aan dit deel der gemeente meer de aandacht zal worden gewijd. Ook werd gememoreerd het verlies door de S. D. A. P. in de laatste weken geleden door het overlijden van Adama van Schel- tema, Bruens en Hugenholtz. Ter hunner nagedachtenis verhieven de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetel. De reorganisatie van het Velser Weekblad gaf aanleiding tot uitvoerige, doch zeer vriendschappelijke geanimeerde discussies. Algemeen was de vergadering van oordeel dat het niet langer opging, om den heer Dalmeijer al het werk aan het blad verbon den, alleen te laten doen, waarom door

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1