eerst eenige dagen geleden is ver schenen. Spr. zegt dat het voorstel wel niet zoo'n haast heeft, maar er wordt op dit gebied zooveel gezondigd, ook nog de laatste maanden, dat aanhou ding niet gewenscht is. Spr. wijst op verschillende misstanden inzake wo ningbouw, hoe allerlei bouw naast el kander wordt gezet. Spr. zou willen dat alle bouwaanvragen aan het oor deel der commissie onderworpen wor den. De heer Tusenius zegt eerst met den heer Roelse te hebben willen meegaan, maar nu deze alle aanvragen aan het oordeel der Schoonheidscommissie wil onderwerpen, gaat spr. niet mee daar het dan geen f 500, maar f 15000 zal kosten. De heer ten Broeke vindt het voorstel van B. en W. heel goed, echter is spr. er ook voor om alle aanvragen te on derwerpen aan het oordeel der com missie, want anders komt er wanorde. Spr. zou voorts willen dat de commis sie plaatselijk vertegenwoordigd was door een hoofdambtenaar van Open bare Werken, dat de afwijzing van aanvragen met redenen omkleed moe ten zijn en dat de commissie niet be voegd za.1 zijn veranderingen aan te brengen. De heer Sluiters vreest dat zij, die een zeker plan willen uitvoeren, die plannen door de Noord-Hollandsche commissie zullen laten maken. Spr. vraagt of men niet in allerlei kleinig heden zal vervallen. Spr. vraagt of in de gemeente niet eenige deskundige personen zijn te vinden, die van ad vies kunnen dienen. De heer Bosman vraagt wie deskun dig is. Wat de heer Sluiters wil, zal misschien tot gevolg hebben, dat de menschen dan bij de commissieleden in de gemeente hun plannen zullen la ten maken. De heer Vermeulen erkent dat er veel wansmakelijks is gebouwd in onze gemeente, wat met deskundig advies voorkomen had kunnen worden. Maar over de werking der schoonheidscom missies is spr. niet te spreken en on derschrijft hij een critisch artikel in De Rotterdammer over de Haagsche schoonheidscommissie. De heer Schilling zegt dat de Schoonheidscommissies toch ook heel wat goeds hebben gedaan. Spr. meent dat de commissie niet moet oordeelen over allerlei kleine dingen, maar dat zij de groote lijnen moet trekken. De heer Dunnebier zegt dat er veel verschil is in do waardeering van wat schoon is of niet. Spr. meent ook dat de commissie niet moet oordeelen over kleine dingen, over inwendige verbou wingen enz. Spr. vindt de bepalingen, die de heer ten Broeke wil, uitnemend, vooral dat de commissie geen teeke- ningen mag maken. Spr. is ook over tuigd dat er door Schoonheidscom missies wel tyranniseerend is opgetre den, maar het zal toch een goed ding zijn, als wij een Schoonheidscommissie krijgen. De heer Vermeulen zegt dat wij van de commissie dus adviezen krijgen, die echter niet bindend zijn. De heer v. d. Steen vraagt of ook niet wat gedaan kan worden voor de verbe tering van oude wijken. Er zijn straten, waar houten schuttingen zijn, die op omvallen staan. De heer Boelse en andere voorstellen de leden trekken hun voorstel jin. Het voorstel van B. en W., aangevuld met de door den heer ten Broeke ge noemde punten, wordt aangenomen. Tegen de heer Sluiters. Een voorstel-Sluiters, om den direc teur van Openbare Werken buiten de commissie te houden wordt met 155 stemmen verworpen. Vóór de heeren v. d. Steen, Bosman, Schuitenmaker, Tu senius en Sluiters. Crediet voor het rioleeren van den Groote Hout- of Koningsweg en van den Kruisheek- of Oude Schulpweg. Op 18 Dec. j.l. besloot de raad in begin sel tot het rioleerei* van den Groote Hout- of Koningsweg en van den Kruis heek- of Oude Schulpweg. B. en W. deelen den raad mede dat sedert dien de voorwaarden bekend zijn geworden, waaronder door de Ned. Spoorwegen vergunning wordt ver leend tot het leggen van een duiker on der den spoorweg. Ook zijn nog andere oplossingen onder de oogen gezien, ten einde tot de beste en goedkoopst moge lijke uitvoering te geraken. Dit heeft B. en W. tot de overtuiging gebracht, dat de gewenschte oplossing is die, welke aanvankelijk door hen werd voorgestaan. B. en W. meenen daarom hun voor stellen te moeten handhaven, met dien verstande, dat het crediet met het oog op de voorwaarden der Ned. Spoorwe gen moet worden verhoogd, waarom zij voorstellen voor dit doel een crediet van f 55679 toe te staan en tot dekking daarvan, op het daarvoor geschikte tijdstip, een geldleening aan te gaan. De lieer Sluiters acht het voorstel zeer urgent, maar schrikt toch van de door de Holl. Spoor gestelde zware eischen. Wanneer spr. ziet wat voor ri olen de Ned. Spoorwegen zelf maakt, vallen deze zware voorschriften te meer op. Spr. vraagt of het niet moge lijk is dat B. en W. hierover nog eens onderhandelen. De heer Visser vraagt om bij de aan besteding een bepaling op te nemen, dat zooveel mogelijk menschen uit de gemeente daarbij te werk gesteld zul len worden. De heer Dunnebier is het met den heer Sluiters eens, dat de eischen der IIoll. Spoor bezwarend zijn, maar er is niets aan te doen. Aan de vraag van den heer Bosman om niet meer riolen onder den spoorweg te maken, is tege moet gekomen, door een veel grootere capaciteit, dan thans noodig is. Aan de vraag van den heer Visser is reeds vol daan, daar 80 procent der werklieden uit de gemeente moet zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 22 November 1821, tot het uit 's Rijks kas aanvragen en aanvaar den en na ontvangst verstrekken aan de Woningbouwvereen. Velsen, van een voorschot ten behoeve van den bouw van 87 woningen. Hierover doen B. en W. den raad mededeelmg van een van den mi nister van Arbeid ontvangen schrijven, waarin deze zegt dat voor het loopende jaar slechts een beperkt bedrag be schikbaar is voor woningen, die niet meer kosten dan f 2300, alles behalve den grond inbegrepen en die geëx ploiteerd kunnen worden zonder bij drage. De minister vraagt of een zoo danige huur te bedingen is, dat deze de exploitatie-uitgaven dekt. B. en W. zeggen dat het mogelijk zal zijn bij een huurprijs van pl.m. f 5.00 een dekkende exploitatie te verkrijgen, waarom zij voorstellen het raadsbe sluit van 9 Januari j.l. in te trekken en dat van 22 November 1921 zoonoodig te wijzigen, dat het voor den bouw en den aankoop van grond benoodigde voorschot wordt verminderd en ge bracht op f 300.000. De heer Vermeulen zegt te zullen te genstemmen, omdat hij zich niet kan vereenigen met de wijze van behande ling dezer zaak door de regeering. De heer Maas vraagt of als deze wo ningen klaar zijn de onbewoonbaarver- klaarde woningen zullen worden afge broken. De Voorzitter zegt dat B. en W. niet anders dan toestemmend kunnen ant woorden, maar daarmede zouden zij zich niet gaarne willen binden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Te gen de beer Vermeulen. Aan de orde is het nemen van een principiëele beslissing inzake den aan leg van een nieuwen weg en de wijze van beharding van een gedeelte Hage- lingerweg te Driehuis. In het raadstuk hierover wordt het volgende meegedeeld: De commissie van bijstand voor O. W. heeft een voorstel inzake behande ling van den Hagelingerweg gedaan en geadviseerd a. den directeur van Openbare Wer ken opdracht te geven tot het boven- aangegeven doel plannen en bereke ningen in gereedheid te brengen; b. de uitvoering van de bestratings- werken nabij het seminarie te Driehuis, in overleg met het bestuur daarvan, voorloopig op te schorten, totdat om trent het bovenstaande een beslissing is genomen; c. met de Nederlandsche Spoorwe gen in onderhandeling te treden om trent het voorloopig niet uitvoeren van de werken tot verbetering van den spoorwegovergang in den Zeeweg en omtrent de mogelijkheid van verplaat sing van den spoorwegovergang naar het door het uitbreidingsplan aangege ven punt ook in verband met de daar aan verbonden kosten''. Ter voldoening aan het hierboven onder a gegeven advies is door B. en W. aan den directeur van Openbare Werken opgedragen een plan met kos tenberekening te maken. Uit het rap port blijkt: le. dat de kosten van aanleg van den weg ter breedte van 25 Meter (15 Meter keiweg en 10 meter tegeltrot toir) met de aansluitende zijwegen (klinkers en tegeltrottoirs), ter lengte van de bouwblokken, inclusief riolee- ring worden geraamd op f 471.450; 2e. dat de kosten van aankoop of onteigening van de benoodigde gron den worden geraamd op f 81.250; 3e. dat de verkoopprijs van de over blijvende bouwterreinen, ter grootte van ongeveer 82.480 M2, zonder rente berekening dus komt op f 6.70 per M2, is totaal f 552.700; 4e. dat de kosten van aanleg van den weg, op de wijze als door de com missie aangegeven, d.w.z. met een rij weg van keien ter breedte van 6 Meter en aan weerszijden trottoirs, behard met grind, ter breedte van 2 Meter, doch, teneinde direct bouwterrein te kunnen verkoopen, met een aarden baan ter breedte van 25 Meter, inclu sief rioleering, doch zonder gedeelten van aansluitende straten, wordt ge raamd op f 192.000. Bovenbedoeld plan met kostenbere kening werd door B. en W. wederom in handen van de in den aanvang ge noemde commissie gesteld en door deze wordt thans geadviseerd: „den gemeenteraad voor te stellen, in principe te besluiten: le. tot aanleg van den weg, welke is aangegeven en het rapport van den di recteur van Openbare Werken en als gevolg daarvan tot aankoop en/of ont eigening van de daarvoor benoodigde gronden; 2e. in verband daarmede, om den Hagelingerweg niet met keien, waar voor op de begrooting voor 1924 een post is uitgetrokken, doch met klinkers te doen bestraten". B. en W. achtten deze zaak financieel van zóó groot gewicht, dat wij het noo dig oordeelden daaromtrent ook het ad vies der commissie van bijstand voor de financiën in te winnen. Deze commissie nu heeft bericht: dat alle leden van oordeel waren, dat de aanleg van den nieuwen weg ongetwij feld het verkeersbelang ten goede zal komen. Wanneer evenwel hiertoe wordt overgegaan zal de oplossing van dit vraagstuk naar de meening der commissie nog moeten worden uitge breid, door een schuinen weg te maken tusschen den Zeeweg en den Velser- duinerbuurtweg, waardoor de bocht nabij de tuchtschool niet zoo veel ge vaar meer zal opleveren dan thans het geval is. Alvorens de commissie omtrent de ze aangelegenheid advies kan uitbren gen, zou zij allereerst willen zien, dat eene oplossing werd verkregen inzake den aanleg van den weg te Driehuis ter plaatse van het nieuw gebouwde semi narie. Verder is het gewenscht alvo rens een juist oordeel te kunnen uit spreken een meer gespecificeerde en zuiverder berekening te ontvangen voor den aanleg van den nieuwen weg. Ook ten aanzien van den zooeven ge noemden weg te Driehuis ziet de com missie een berekennig van kosten tege moet. Hangende deze zaak komt het der commissie ten slotte noodzakelijk voor de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te verzoeken geen uitvoe ring te geven aan de werken tot verbe tering van den spoorwegovergang in den Zeeweg, gelijk reeds door de com missie van Openbare Werken is gead viseerd. B. en W. merken hierbij op: De berekeningen, welke deze com missie verlangt, kunnen, in aanmer king nemende het stadium waarin deze zaak verkeert, thans moeilijk worden versterkt. Het is toch bezwaarlijk om al de daaraan verbonden kosten en moeite te besteden, alvorens de Raad in principe heeft uitgemaakt, of onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden aan uitvoering van het plan kan wor den gedacht. Zoodra in bevestigenden zin een besluit is genomen, zullen B. en W. gespecificeerde en nauwkeurige kosten-berekeningen doen maken. In verband hiermede stellen B. en W. voor eene beslissing te nemen omtrent het jongste advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken. Aangaande de verbeteringen van den spoorwegovergang in den Zeeweg zijn B. en W. van oordeel, dat deze niet langer kan worden uitgesteld. Niet-uitvoering dezer werken achten B. en W. bovendien, met het oog op de onderhavige voorstellen, geenszins ge boden. Immers, de hieraan verbonden kosten bedragen in totaal f 3250. Daar onder is een bedrag van f 1000 begrepen als gekapitaliseerde vergoeding voor meerder onderhoud, welk bedrag bij een eventüeele verlegging van den spoorwegovergang aan de dan te beta len vergoeding in mindering zal ko men. Onder de overige kosten is een bedrag opgenomen voor nieuwe afsluitboomen. Deze afsluitboomen kunnen ook voor den nieuwen overweg worden ge bruikt. Stelt men de kosten hiervan op f 1000, dan blijft een som van f 1250 over voor bestratingswerken en voor het verplaatsen van afrasteringen. Deze uitgaaf nu achten B. en W., ook al wordt zij slechts ten prof ij te van en kele jaren gedaan, n.l. zoolang de nieu we weg niet voor het publiek verkeer is opengesteld, met het oog op de ver- keersbelangen volkomen gemotiveerd. De heer ten Broeke dient namens de rechtsche raadsfracties 'n ander voor stel in, n.l. om aan B. en W. een crediet te verleenen voor het maken van een plan, dat de voorstellers dan echter ge wijzigd zouden willen zien, n.l. om den weg door te trekken over den Velser- duinerbuurtweg te Velseroord naar de Kennemerlaan te IJmuiden. De Voorzitter zegt dat het wensche- lijk is dat het voorstel nu aangehouden wordt, daar B. en W. met het gewijzig de voorstel niet bekend zijn. De heer Sluiters zou dan toch de Driehuizer Kerkweg willen verbeteren, want dat is absoluut noodzakelijk, dat kan niet wachten. De Voorzitter vraagt of dit dan niet besproken is. Of was u niet bij de voor stellers? De heer Sluiters: Niets hoor. De heer Nijssen zegt dat de raadsle-1 den bij elkander waren en dat men de bezwaren voelde van een principiëele beslissing. Daarom zijn we tot dit voorstel gekomen. Spr. is echter ook van meening dat verbetering van den Driehuizer kerkweg dringend noodig is. De Voorzitter vindt het verkeerde van fractie-vergaderingen dat men daar zonder veel omslag een voorstel dood maakt en met een nieuw komt. De heer Bosman zegt dat toen hij pas in den raad kwam en rechts nog in de minderheid was, het oudste raadslid een vermaning gaf om geen voorstellen in te dienen, waar anderen geen deel aan kunnen hebben. Maar deze les past rechts nu niet meer toe. De heer ten Broeke zegt dezen wenk van den heer Bosman ter harte te ne men. De heer Bosman: 't Was een les van den heer Vermeulen. De heer Roelse onderstreept het door den heer Bosman gesprokene. Wij, zegt spr. houden ook fractie-ver gaderingen. Maar nu er evenredige vertegenwoordiging is, acht spr. de wij ze handelen van rechts onbeschaafd. De heer Vermeulen zegt dat een aan tal raadsleden bijeen waren, niet alle leden der rechtsche fracties. Spr. is er ook voor om dezen weg van voorstel len indienen zoo weinig mogelijk te gaan. De heer Bosman: Het komt den laat- t'en tijd anders nog al eens voor. De heer Vermeulen: Daar maak jul lie het naar. Veel wordt nog over de heide voor stellen gezegd. De heer Dalmeijer zou niet nu veel geld willen besteden aan den Drieh. Kerkweg en dan straks een andere groote weg evenwijdig daaraan te maken. De heer Landeweert zou een oplos sing willen vinden in algeheele verbe tering en verbreeding van den Hage lingerweg. De heer Dunnebier heeft nog een an dere oplossing. De Voorzitter stelt voor dat B. en W. voor de volgende vergadering met hun plannen te komen. Dit wordt goedge vonden. Goedgekeurd worden de voorstellen tot verhooging van huur van de wo ning Hagelingerweg 231. Schoolgeldregeling. Naar aanleiding van de aangehouden voordracht inzake de Schoolgeldregeling deelen B. en W. mede dat het antwoord, door den mi nister van Binnenlandsche zaken ge geven op de vragen van het Eerste Ka merlid de Veer, inzake gemeentelijke schoolgeld-verordeningen met gezins reductie, hen aanleiding gaf de vast stelling der verordening aan te houden. Dit antwoord toch luidde dat de minis ter met zijn ambtgenoot van Onderwijs in overleg was getreden omtrent den weg, in te slaan teneinde zoo mogelijk den gemeentebesturen ten deze bewe gingsvrijheid te laten. B. en W. meenen daaruit te mogen concludeeren, dat de mogelijkheid tot invoering van gezins reductie weder geopend zal worden. In verband daarmede achten zij het ge wenscht de daarop betrekking hebben de bepalingen in verordening te hand haven. Met het oog op een gewenschte spoe dige vaststelling der verordening is aan het departement van Binn. Zaken geïn formeerd of reeds omtrent deze kwestie een oplossing was gevonden. Meege deeld werd dat nog geen antwoord was ontvangen.van den minister van Onder wijs en dat het aanbeveling verdiende daarop met de inzending van een nieuw-vastgestelde verordening te wachten. In overweging werd gegeven te ver zoeken de bestaande verordening op nieuw voor 1 jaar goed te keuren. Op grond hiervan trekken B. en W. hun voordracht in en stellen voor de op 8 Mei 1923 vastgestelde verordening opnieuw bij Gedep. Staten in te zen den, met verzoek bij den minister van Binn. Zaken te willen bevorderen, dat deze verordening opnieuw wordt goed gekeurd tot 1 April 1925. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aan de orde is het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en mulo-onderwijs te Velsen, om de benoodigde gelden te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school in de omgeving van de laatstgebouwde 50 woningen der Woningbouwvereniging Velsen. De heer Wardenaar vraagt dit voor stel nog aan te houden, daar spr. meent dat verschillende dingen in het prae- advies onjuist zijn. Spr. zou willen dat B. en W. zich daartoe met het bestuur der aanvragende vereeniging in ver binding willen stellen. De heer Schilling vraagt waarom aanhouding noodig is, spr. vreept dat men nog wat handteekeningen wil ver zamelen. De heer Landeweert: Dat geeft voor deze aanvrage toch niets. De Voorzitter zegt dat de heer Warde naar dan toch moet opgeven waarover B. en W. met het bestuur moeten con- fereeren. Het voorstel wordt aangehouden. Het vermenigvuldigingscijfer voor plaatselijke inkomstenbelasting, dien 19231924, wordt vastgesteld op 1.80. Bescherming van dieren. Het bestuur der afd. Velsen en or streken van de Ned. Vereen, tot b scherming van dieren heeft bericj gezonden dat er financiëele bezwar< bestaan, om. voort te gaan met de reg ling inzake opvangen honden. H blijkt toch dat de laatsten tijd een t melijk groot aantal honden op kosti der Vereeniging is afgehaald en pij loos gedood, waaraan zooveel kosti verbonden zijn, dat zij verzocht ei jaarlijksche bijdrage te mogen or vangen. B. en W. stellen voor aan dit ve zoek te voldoen en een jaarlijksi subsidie van f 50 te verleenen. De heer Handgraaf zegt gehoord hebben dat f 50 niet voldoende is, da; de Vereeniging al 76 honden heeft a gemaakt. De heer Schilling vindt het een uitn mend werk, maar in dezen tijd moeti we toch meer denken om de mensche dan om de honden. Spr. wil voor d jaar f 50 geven. Dit wordt aangenomen. Bij het voorstel tot het verleenen V£ machtiging tot de aanschaffing vg een motorrijwiel ten behoeve va den vleeschkeuringsdienst zegt de hei Schilling daar niet voor te zijn. Sp gelooft dat er het volgend jaar et tweede motorrijwiel en dan een den keurmeester bij moet komen. De heer Tusenius acht klimaat e wegen in onze gemeente ongeschil voor een motorrijwiel. Spr. zou ee auto willen aanschaffen. Dit voorsti wordt met 174 stemmen verworpei Voor de heeren Groeneveld, Wardi naar, Tusenius en Zwanenburg. Het voorstel van B. en W. wordt nu 138 stemmen verworpen. Tegen d heeren Dalmeijer, Wardenaar, Schaa Bosman, Visser, Zwanenburg, Land weert, Roélse, Schuitenmaker, Tuseii us, Sluiters en Schilling. De Voorzitter ontraadt een voorst om een vasten derden keurmeester benoemen, laat de heer Schilling d;i liever een tijdelijke voorstellen. De heer Schniiling stelt voor dat en W. naar omstandigheden zulli kunnen handelen. Goedgekeurd. Eveniueele voortzetting der te wij; gen exploitatie van het trambedrijf d Noord-Zuid-Hollandsche Tramv maatschappij op de lijn Schoten Velsen. Door Ged. Staten is aan den geme- teraad van Velsen gevraagd, liun vt 1 Juni te melden, of vanwege het s meentebestuur nog zal getracht \v< den, door het verleenen van bijdrag voortzetting van de exploitatie stoomtramlijn Haarlem—Velsen verzekeren. B. en W. van Velsen schrijven nu raad: De inhoud der laatste missive i Gedeputeerde Staten geeft ons aani' ding, Uwe vergadering te herinne aan het plan tot dekking van de tek ten op de exploitatie van een tram drijf met electrische tractie op de SchotenVelsen dat wij, met uwe stemming, bij ons schrijven van 25 J 1923 aan het provinciaal bestuur h ben voorgedragen. Dit plan berustte hierop, dat ge rende 15 jaar in het jaarlijksch tek van pl.m. f 37000 worde bijgedrage door het Rijk 1/3, door de provincie 1/3 en dooi- de belanghebbende gemeen Velsen, Schoten en Haarlem samen naar eene verhouding van 5/8, 2/8 1/8. De bijdrage der gemeente Velsen re mitsdien pl.m. f 7700. Het wil ons voorkomen, dat het al meen belang nog altijd zeer gebaat zijn met een veilig, modern en gem kelijk vervoermiddel als de electris tram, dienstbaar gemaakt aan het keer tusschen Velsen, Santpoort Haarlem en wij houden ons er overtuigd, dat eene zoodanige tri exploitatie voor onze gemeente een fer, als boven aangegeven, waar< zelfs nu de communicatie met Hi lem grootendeels door autobui wordt onderhouden. Men denke aan de instandhouding van en de ligheid op de wegen en tevens aan mogelijkheid van doortrekking der naar Velseroord en IJmuiden, wam eenmaal tot het dorp Velsen het trisch trambedrijf zich uitstrekt. Van de zijde der Regeering is b baar in deze zaak geen afwijzende i ding aangenomen. De omstandig# evenwel, dat Gedeputeerde Staten verleening van een provinciaal suM niet wenschen te bevorderen, vo| van hoogerhand een beletsel om f gen steun te verzeker en. Mochten meenten Haarlem en Schoten met sen in eene bijdrage willen partici ren, dan is het tijdstip gekomen oi trachten, het gewestelijk bestuur het groote belang in deze te door* gen en aan te sturen op beschikt

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6