ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 60 Woensdag 28 Mei 1924 9e J&arg&ng iJMUIDER COURANT OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Bij beschikking van den Min. van Oorlog van 20 Mei 1924 is aan Marinus Gillis Koppelman, lichting 1924, vrij stelling geweigerd wegens kostwin nerschap. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 23 Mei 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Tieleman van Honk van beroep win kelier, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alco holvrijen drank in de navolgende lo- caliteit: de beneden voorkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt K 16 en gelegen aan den Rijksstraatweg al daar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 24 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Het Staatsvisschershavenbedrij f Onze medewerker G. V. plaatste in Het Vaderland van Zondagmorgen j.l. onderstaand artikel: Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1924 klaagden verscheidene leden er over, dat dit bedrijf zoo groote tekorten oplevert. Aldus meldden de bladen ons. Deze klacht is begrijpelijk, want voor te korten schrikt men terug en men legt niet gaarne geld toe op een bepaald bedrijf. Maar hieruit en vooral uit wat er verder door enkele Kamerleden is opgemerkt, blijkt dat men zeer slecht op de hoogte is. Want, eerst het principieele, is het nu zoo erg, dat het Rijk op het Staatsvis schershavenbedrijf eenige honderd duizenden moet toeleggen? Legt. de Staat ook niet en veel meer? toe op het bevaarbaar houden van den Nieuwen Waterweg,, het Noordzeeka naal en andere waterwegen? Die kos ten worden toch niet door handel en scheepvaart gedragen? Iedereen vindt het logisch, dat de Staat daarvoor zorgt, want het betreft de belangen en de welvaart van ons ge- heele volk en niet alleen van Amster dam en Rotterdam. Z<oo vindt men het logisch, dat het Rijk het meerendeel der millioenen betaalt,, welke de bouw der nieuwe schutsluis te IJmuiden vordert. Maar is de visscherij dan geen lands belang en mag de Staat daar niets op toeleggen? In den goeden tijd beroem de men er zich op„ dat IJmuiden de grootste visschershaven van het conti nent bevat en viel er niemand over, dat de Regeering geld! besteedde aan de vervolmaking van de Rijksvisschers- haven. Toen leverde liet bedrijf ook geld op en kon er winst aan het Rijk worden uitgekeerd, over 1915 bv. f 146.000 (over 191.6 missen wij de cij fers), over 1917 f 35.1.91; over 1918 f 77.099; over 1919 f 111.059. Daarna is de groote malaise over ons land geko men en vooral over het visscherijbe-> drijf. Met groote moeite heeft het zich staande weten te houden. En steeds heeft het ons volk van visch voorzien, ook in de oorlogsjaren, toen er een nij pend gebrek aan voedsel was. Wat is ons volk to'£h ondankbaar, of moeten we alleen zeggen de volksvertegen woordigers? Want is men nu al verge ten dat honderden visscherlieden de voedselvoorziening vaai ons volk in de oorlogsjaren en nog eetnige jaren daar na met den dood moeeten bekoopen? En hoevele schepen er «ook bleven, ge torpedeerd of op mijnon geloopen, al tijd zijn onze visschers maar weer ge gaan. En, werden er voor de slachtof fers van onze marine nronumenten op gericht, in. de meeste visschersplaat- sen is voor de honderd ipn slachtoffers der vissche.rsvloot geen enkele herin nering. Ook is men vergeten dat in de twee gouden jajren voor de vblscherij, 1915 en 1916, de reederijen vele millioenen heb ben bijgedragen in de Oorlogswinstbe lasting; zoo schat men de bijdrage van IJmuiden alleen op 5 millioen gulden. En heeft de Regeering in de moeilijke jaren na 1919 het visscherij- bedrijf geholpen? Er is tegen officieele personen, als ze in den Haag kwamen, gezegd: „Als het zich niet bedruipen kan, moet het maar kapot." Ook moet men niet vergeten de schade, die de visseherijmaatschappijen hebben ge leden door de inbeslagneming van Regeeringsvisch in de mobilisatieja ren, wat de heer Hub. Dirkzwager in de N. R. Ct. nog pas berekende op 12 millioen gulden. Maar nogmaals, het gaat om het principe: is de visscherij een landsbe lang, evenals de scheepvaart? Wie hierop bevestigend antwoordt, zal het niet erg vinden, dat de Staat eenige tonnen toelegt op het instandhouden der Visschershaven te IJmuiden. Er worden veel grootere sommen ver knoeid op andere Staatsbedrijven, b.v. op de artillerie-inrichtingen. Hoe slecht de Tweede Kamerleden op de hoogte zijn, blijkt hieruit dat en kele leden opmerkten, dat de verdien sten van de visschers weer toenemen. Zij vroegen of hierin geen aanleiding zou kunnen worden gevonden tot ver hooging van de retributies, voor het gebruik van de vischhallen verschul digd, waardoor het tekort zou kunnen verminderen. Ieder, die met den werke- lijken toestand op de hoogte is, zal om deze vragen lachen. Zeker, de resulta ten der visscherij waren dit voorjaar voor de trawlervisscherij niet slecht. Maar van winst maken was geen spra ke en de opvarenden der schepen had den een zorgvol bestaan. Want de grootste reederij van IJmuiden, de V ereenigde Exploitatie-Maatschappij, onder wier beheer o.g. 50 stoomtraw lers varen, heeft in December reeds de loonen der opvarenden verminderd en sinds 15 Mei jl. zijn de andere reede rijen gevolgd. In doorsnee hebben de opvarenden f 20 in de week en daar gaat heel wat af. De toestand van de ze menschen is dan ook zoo, dat ze geen nieuwe laarzen kunnen koopen. En nauwelijks was het warme weer ge komen, of de toestand wordt voor IJmuiden weer ellendig. Vele stoom trawlers besommen voor een reis nog geen f 1000, sommige f 800, zelfs f 500. Daar moet veel geld bij en gevolg is dat verschillende schepen weer werden opgelegd. De werkloosheid onder de havenarbeiders is groot, de gemeente Velsen heeft dezen winter groote som men uitgegeven voor steunverleening en werkverschaffing en nog worden groote bedragen uitgegeven, want de werkverschaffing duurt nog steeds voort. En dan willen deze Kamerleden de retributie verhoogen. Dit zou betee- kenen dat er nog meer schepen zouden worden opgelegd of in Engeland een markt zoeken, zoodat de omzet in de ■vischhallen sterk zou afnemen. Ook zou deze verhooging de visch duurder maken en den. pas en nog zeer schuch ter aangevangen export naar Duitsch- land tegenwerken. De Staat bezuinigt trouwens al op het Staatsvisschershavenbedrijf en gaat nog meer bezuinigen, waarschijn lijk tot schade van de visscherij. Sinds eenige jaren was er een uitnemend ge organiseerd politietoezicht op de ter reinen van het StaatsvischershaVen- bedrijf vanwege de gemeente Velsen, waarvoor het Rijk de kosten betaalde. Met 1 Januari a.s. is deze overeenkomst opgezegd en moet de gemeente Velsen al deze menschen (11 agenten) op wachtgeld stellen. Vroeger kwamen er veel diefstallen voor op de terreinen, vooral in de hallen, de laatste jaren was daar zoo goed als geen sprake meer van. Nu gaat het Rijk weer zelf politietoezicht laten houden en wijl er bezuinigd moet worden zal dit waarschijnlijk zeer gebrekkig zijn. Zoo is het visscherijbedrijf in veel opzicht een stiefkind, dat slecht be handeld wordt. Daarom meenden wij te moeten opkomen tegen de opmerkin gen van Kamerleden, die blijkbaar zeer slecht op de hoogde zijn. Bespottelijk. De Haarlemsche bladen brachten het bericht dat het gemeentebestuur van Haarlem aan Gedep. Staten ver zocht heeft het besluit van ónzen raad, om het contract voor de gasleve ring met Haarlem op te zeggen en om daarvoor met het Hoogovenbedrijf een contract aan te gaan, niet goed te keu ren. Als redenen worden daarvoor opge geven dat het Hoogovenbedrijf geen voldoende bedrijfszekerheid biedt en dat het maken van den nieuwen zin ker zeer kostbaar zal zijn. Wij konden onze oogen niet gelooven, toen wij dit lazen. Want, al zijn wij overtuigd dat Gedep. Staten de aanvrage om vernie tiging serieus zal onderzoeken, wij kunnen ons toch nooit indenken, dat Gedep. Staten tot een besluit zouden komen, dat het Hoogovenbedrijf geen bestaanszekerheid biedt. Dat is al uit gesloten, omdat het raadsbesluit van Amsterdam, om 5 millioen gulden in het Hoogovenbedrijf te steken, werd goedgekeurd. En het. zou toch al te gek zijn, dat zoo'n raadsbesluit werd goed gekeurd en dat Gedep. Staten dan la ter beslisten: Amsterdam heeft zijn millioenen wel gestoken in het Hoog ovenbedrijf, maar wij achten het be staan van dit bedrijf onzeker en daar om zullen wij zorgen dat het zijn gas niet aan Velsen kan leveren. Het andere argument van Haarlems gemeentebestuur is al even bespotte lijk. Toneerste omdat die nieuwe zin ker eerst noodig zal zijn, als het Noord zeekanaal verbreed wordt. En gezien het tempo, waarin de bouw der nieuwe sluis te IJmuiden plaats heeft, zal het nog wel eenige jaren duren, alvorens men daaraan begint. Maar tenslotte is het dan een kapitaalsuitgave, waar van men verwacht dat ze meer dan de rente en aflossing zal opbrengen. Wij hebben ook geschreven dat het contract met Haarlem voor onze ge meente veel veiliger was. Maar wij konden zeer goed begrijpen dat een voordeel van f 418000 in 15 jaar zwaar woog bij de meerderheid van den raad. En terwille van dit voordeel heeft de raad eenige risico aanvaard. Niet die van de bestaanszekerheid van het be drijf, maar van mogelijke arbeids conflicten. Wij twijfelen dan ook in 't minst niet, dat het gemeentebestuur van Haarlem met dit verzoek geen succes zal heb ben. Wij betreuren alleen, dat een be stuur als dit van Haarlem, waarin rechtsgeleerden zitting hebben, tot zulk een besluit komt. Dit. toch kan de goede harmonie tusschen de twee ge meentebesturen niet bevorderen. En deze harmonie is zeer noodig met het oog op verschillende andere belang rijke vraagstukken, als de annexatie plannen, de tramverbinding enz., za ken, waarbij Haarlem minstens even groote, zoo niet grootere belangen heeft dan Velsen. Wij kunnen het verzoek van Haar lem's gemeentebestuur dan ook niet anders bestempelen dan als bespotte lijk. G. V. Waterstand IJnniéea Mei 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 29 0.12 0.44 7.59 8.40 30 1.09 1.37 8.54 9 29 31 1.52 2 15 9.39 10.10 Geen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In de Vrijdag gehouden jaarver gaderingen van de Stoomvisscherij Maatschappij Hilda, van de Visscherij Maatschij. Eendracht en de Coöp. Ijs fabriek „Groenland" werden de balans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd. Mej. B. uit de Neptunusstraat ver mist een voordeur-cocosmat die na reiniging door haar op het hek aan de Bik- en Arnoldkade is opgehangen. De politie stelt een onderzoek in. Fietstocht T. V. IJ. Morgen Donderdag (Hemelvaartsdag) organiseert T. V. IJ. voor leden en ge- noodigden een fietstocht naar Bergen en omstreken. Vertrek om 6.45 van het Sluisplein. Tusschen de families van O. en IC., beide een vischrookerij hebbende, is het zoo'n beetje hommeles. Maandag deed van O. aangifte dat hij door IC. en diens broer en zoon mishandeld was. Ook de 80-jarige vader van v. O. zou mishandeld zijn geworden. De oorzaak van de ruzie moet zijn het neerwerpen van vischgrom dicht bij de woning van v. O. in de Maliebaan. De politie stelt een onderzoek in. - Door den heer V., rijwielhandelaar, werd aangifte gedaan dat een rijwiel, hetwelk hij verhuurd had aan zekere J., die gelogeerd was bij een ingezetene alhier, vermiste, daar dit rijwiel nog niet is teruggebracht. Naar het Nwsbl. voor IJm. ver neemt bestaan er plannen om te komen tot het maken van een bad- en zwem inrichting aan het toegangskanaal naar de hoogovens. Het ligt naar ICenn. meldt, in het voornemen van Ncd. Maatschappij voor Nijverheid en Handel om op Za terdag 31 dezer, des namiddags een ex cursie te houden naar de Koninklijke Nederlandsche Hoogovvens on Staal fabrieken. De excursie zal worden besloten met een gemeenschappelijke maaltijd in 't Badhotel te Wijk aan Zee. Aan den heer L. Brunsting alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Iluygensstraat. De Vrijdag uitgaande stoomtraw ler Zaanstroom VII IJ.M. 50 is weder uit zee teruggekeerd, daar de opvaren de O. uit Velseroord met zijn hand be kneld was geraakt tusschen de ma chine, waardoor hem een duim werd afgeknepen. O. werd aan wal gezet, om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Zaterdag is de Zaanstroom Vil we der naar zee vertrokken. VELSEROORD. De R.IC. Harmonie St. Fidelis al hier toog Zondag naar Wijk aan Zee, om deel te nemen aan het concours van den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland. In den marsch wedstrijd behaalde het corps een derde prijs en in de derde afdeeling Harmonie eveneens een der de prijs. Over het optreden van St, Fidelis schreef de heer Jan de Nobel in de ICenn. Editie: Onder leiding van directeur F. Heere mans werden het verplichte en het vrije nummer vrij verdienstelijk voorge dragen, in aanmerking genomen, dat het hier een laagste sectie gold. De stemming was tamelijk zuiver, de voor dracht góed verzorgd en het tempo met inzicht gekozen. Alleen was tamelijk veelvuldig hoorbaar, dat er onervaren krachten onder de medewerkenden schuilden, waardoor vooral de houtbla zers en een enkel maal het diepe koper somwijlen derailleerden. Toch was het als geheel een in haar soort verdienste lijke prestatie, everredig aan de zorgen, welke er blijkbaar aan besteed waren Het R.K. Mandoline-gezelschap „Ars et Labor" alhier zal bij genoegza me deelname een cursus openen in mandoline-, mandola- en guitaarspel Zooals onze lezers weten heeft on langs de Raad van Velsen besloten het gas, dat de gemeente vroeger van Haarlem ontving, voortaan door het hoogovenbedrijf te laten leveren. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft aan Ged. Staten verzocht, dit Raadsbesluit niet goed te keuren. Er kennende dat hierin een Haarlemsch belang gelegen is, achten B. en W. van Haarlem bedoeld Raadsbesluit ook in strijd met het algemeen belang, omdat het hoogovenbedrijf geen voldoende be drijfszekerheid biedt en omdat het ma ken van den nieuwen zinker, die voor de levering noodig is, zeer kostbaar zijn zal. H. Dbl. Van het 15-tal arbeiders, dat eeni ge woken geleden per s.s. „Texel" via Rotterdam uit onze gemeente naar Spitsbergen is vertrokken, zijn naar Hl. Dbl. meldt, in de Noorsche haven Bergen twee, nl. K. en A. beiden te Vel seroord woonachtig, gedeserteerd, Morgen, Hemelvaartsdag, zal op het landgoed Rooswijk een landdag ge houden worden van het Leger des Heils. Op den landdag, vanwege de Ge- ref. Zondagsschoolvereeniging De Zaai er uit Amsterdam, morgen op een ter rein van het Hoogovenbedrijf te hou den, zullen als sprekers optreden Ds. J. D. Boerkoel alhier, Ds. Y. van der Zee te Sloterdijk, Ds. Joh. Jansen te IJmui den en de heer N. Baas, straatprediker te Amsterdam. De Vereeniging De Zaaier arriveert om 10 uur per boot met muziek in de sluis te IJmuiden en gaat door het zij kanaal naar de haven van het Hoog ovenbedrijf. Bij ongunstig weer heeft de landdag plaats in het Casino van het Hoogoven bedrijf. VELSEN. Op Donderdag 29 Mei, Hemel vaartsdag, zal de heer Rensen in zijn tuin een concert laten geven, onder lei ding van den heer Louis Bouwmeester van 3 tot 10 uur. Gedurende het seizoen zal dit eiken Zondag op die uren plaats hebben. Maandagavond werd in het Geb. voor Christ. Belangen een gemeen teavond gehouden voor de leden der Ned. Ilerv. Kerk. In deze vergadering werd de quaestic behandeld, welke zich voordoet naar aanleiding van de voor ziening in de vacature van Ds. Eggink. Lang en breed werd deze zaak bespro ken en velen voerden daarover bet. woord, maar vruchtbaar waren de dis cussies niet. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 24 Mei 1924: 1 mach. houtbewerker, 3 kuipers, 2 stokers, 3 machinisten, 1 ketelmaker, 1 vuurwerker, 1 bankwerker, 1 chauf feur, 1 modelmaker, 1 constructiewer ker, 2 plaatwerkers, 1 electricien, 1 bakker, 3 kantoorbedienden, 71 diver sen. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een beige overjas, een ring met 3 sleu tels, een hondje (terrier), een bril in étui, twee portemonnaie's met inhoud, een kinderarmbandje. De Harmoniekapel „De Eendracht" hoopt a.s. Zondagavond in het park van „Concordia" een concert te geven, toe gankelijk voor den geringen prijs van 11 cent. Het volgend programma zal ten gehoore gebracht worden, waarvan de nummers 4 en 5 concoursnummers v. Wormerveer zijn. (Zie bijgaand pro gramma). Het is te hopen, dat het weer zal meewerken. Programma: 1. Marsch Gounod. 2. Ouverture Wilhelm Tell Rossini. 3. Romance (voor Clarinet-solo) Beethoven. uit te voeren door den heer Cli. Hol lander. 4. L'Suite Arlésienne, G. Bizet. 5. Ouverture Patria G. Bizet. Wals Immer oder Nimmer, Waldteufel. Fais Hongroise Tucik. Marsch. INGEZONDEN. De Blauwe Week-actie. Aan de ingezetenen. Morgen vangt de Blauwe Week weder aan en als inzet daarvan zal het blau we drankbestrijdingsbloempje worden verkocht. Wij hopen dat men onze da mes, die het bloempje zullen aanbieden, niet zal teleurstellen. Het werk der drankbestrijding is'even noodig, als de bestrijding der tuberculose enz. Want het aantal slachtoffers van het alco holisme is veel grooter dan van de tu berculose. De alcohol is in zeer vele ge vallen een van de oorzaken van de t.b.c., men leze maar eens het boekje van Dr. Vos, den directeur van het Sanatorium Hellendoorn. Verleden jaar hebben wij door het zeer slechte weer, waarin de dames toch uitgingen, een onbevredigende opbrengst gehad. Laat men nu blijmoe dig offeren en zorgen dat wij de schade van het vorige jaar inhalen. Voorts wekken wij den ingezetenen op onze propaganda-feestvergadering te bezoeken op Vrijdagavond a.s. te IJmuiden (Zie de annonce in dit blad) en tenslotte: Bezoekt de landelijke slui tingsdemonstratie op Tweeden Pink sterdag op het Terras te Santpoort, waar drie sprekers en acht zangkoren zich zullen doen hooren en waar dicht bij op een ander terrein ook een groot kinderfeest zal plaats hebben, j Leest onze Blauwe Week-courant, die huis aan huis gratis verspreid wordt. Steunt ons in onzen mooien strijd! Het Bestuur van het Centraal Drankweer-Comité in de gem. Velsen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1