STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. Uit de Zaanstreek komen eenige hon derden wielrijders, die zich zullen vereenigen met den optocht, welke om half één van de pont te Velsen ver trekt (welke optocht echter zeer waar schijnlijk niet doorgaat. Red.) Ook uit Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht kwam reeds bericht in tot bij woning dezer nationale demonstratie. De Haarlemers voor zoover zij niet reeds te Santpoort zijn voor de wij dingssamenkomsten vertrekken om half één van het Kennemerplein. Het terrein ,.Het Terras'' is gelegen hij Roschbeek te Santpoort en gemakke lijk te vinden van het station Sant poort. De weg wordt met pijlen aan geduid. Bovendien zal een wandelend orkest den menschen den goeden weg wijzen. Een handig programma wordt voorzien van een platten grond verkrijgbaar gesteld. Op den avond van den Tweeden Pinksterdag heeft bovendien een orgel concert plaats in de Groote Kerk, te geven door den heer George Robert, (lie daarvoor een mooi programma (o.a. „koekoek en nachtegaal" van Handel) heeft, samengesteld. Ook zij die niet deelnemen aan de betooging der geheelonthouders of geen lid zijn van een der bonden, kunnen er heen. In het „Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt zijn daartoe op den Twee den Pinksterdag te 6 uur 's avonds kaarten verkrijgbaar. Kenn. Ed. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. SANTPOORT. Zooals men in ons blad heeft kunnen lezen bereidde het mannenkoor „Caecilia1 uit Haarlem, directeur de Heer Hoogerwerf, zijn leden en hunnen dames Donderdagavond een gezellig uitstapje en feestavond op „Vel serend". Na hier eenigen tijd vertoeft te hebben - het fanfare-korps „Oefeningkweekt Kunst", dat Ceacilia" reeds met muziek van den trein had gehaald, maakte ook toen zich verdienstelijk - trok het gezel schap naar de ruïne van Brederode, waar het werk van Brandts Buys „De Ruïne onder ademlooze stilte van eenige honder. den belangstellenden werd aangehoord Na afloop klonk zoowel van binnen als buiten de muren een krachtig applaus. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. RAADSOVERZICHT. Wij waren Zaterdagmiddag zeer in genomen met onzen raad. Juist waar wij veel het werk van de raadsleden critiseeren (wat goed en heilzaam is): is het een groot genoegen, nu eens on verdeeld te kunnen prijzen. En lof ver dient onze raad voor zijn krachtige houding. Zeer sympathiek was het eerste ge luid al, dat de heer Schilline deed hoo- ren. Ofschoon de heer Schilling tot de tegenstemmers van het aangaan van het contract met de Hoogovens be hoorde, had hij wel zooveel eerbied voor het besluit van den raad, dat na lang en breed en ernstig overwogen te zijn, werd aangenomen. Zeer terecht wees de heer Schilling er op dat wat in het schrijven van Gedep. Staten stond, een copie was van wat in den Haarlemschen raad over het besluit van onzen raad was gezegd. En krach tig kwam de heer Schilling op voor de autonomie der gemeente en hoopte dat de raad niet voor dit schrijven van Ge- dep. Staten zou zwichten. Krachtig was ook de heer Vermeu len in zijn zeggen, zelfs wat al te zeer in den volkstoon, toen hij het optreden van Haarlems gemeentebestuur vies noemde. Maar dit buiten beschouwing gelaten, had de heer Vermeulen volko men gelijk. Ook wij vinden het optre den van het gemeentebestuur van Haarlem zeer af te keuren, bespottelijk hebben wij het genoemd en wij blijven daarbij. Maar nu het blijkbaar steun gevonden heeft bij Gedep. Staten, wordt het niet bespottelijk, maar be denkelijk. En dan kunnen we haast niet ontkomen aan de gedachte, door den heer Vermeulen uitgesproken? dat wij hier zien den invloed van het Haarlemsche gemeentebestuur in het college van Gedep. Staten. Daarin toch heeft zitting Mr. Bomans, oud-wet- houder van Haarlem. En we denken aan nog meer namen van mannen, die wethouder en gedeputeerde waren.. Daarom was de critiek of beter het felle protest van den heer Vermeulen zeer verdiend. Het orgaan der partij van den heer Vermeulen heeft meer malen ernstig gewaarschuwd tegen de aanranding van de autonomie der ge meenten. Zeer terecht, want wij heb ben ook als gemeenten vrijheid en rechten en de hoogere besturen maken het de laatste jaren veel te bont met hun bureaucratische beslissingen. De heer Vermeulen wees er zoo vol komen terecht op dat toen het con tract met Haarlem werd aangegaan, de zinker moest worden gelegd en dat toen Gedep. Staten geen enkel bezwaar hebben gemaakt. Wij zijn het trouwens met den heer Schilling eens, dat de zinker toch niet het grootste bezwaar was. Wij hebben den zinker zien leggen en al die jaren is er nooit iets aan weest. Merkwaardig is ook de spoed, waar mede deze zaak behandeld is gewor den. Anders kan het wel een half jaar en langer duren, vóór er een beslissing of een stuk uit handen van Gedep. Sta ten komt, maar hier ging het al zeer snel. Voor een week lazen we dat Haar lems gemeentebestuur vernietiging van het raadsbesluit had gevraagd en een week later is er reeds een be zwaarschrift van Gedep. Staten. Vlak vóór den termijn van opzegging van het contract, zei de heer ten Broeke. die zeer onaangenaam gestemd was over deze inmenging. Zóó was onze raad krachtig en eens gezind, want ook de heer Nijssen liet namens de R.K. fractie een niet ondui- delijk protest hooren. En ofschoon de heer Bosman in het belang onzer ge meente het besluit van onzen raad gaarne anders had gezien, zijn partij genoot Schuitenmaker zei ook dat iedereen toch zeer ontstemd was over deze inmenging. En zoo heeft de raad met algemeene stemmen zijn besluit gehandhaafd en de inmenging van Haarlems gemeentebestuur en Gedep. Staten afgewezen. Wij willen nog eens herhalen, wat we in ons artikel over deze zaak reeds schreven en waar nu ook in den raad de heer Vermeulen op wees, dat dit op treden van Haarlems gemeentebestuur niet bevorderlijk is aan de goede ver standhouding tusschen de beide ge meenten En dat is hoogst ongewenscht. Indertijd liet Haarlem de gaslevering naar Velsen afsnijden en dat was een staaltje van machtsusurpatie, dat we nog niet vergeten zijn. Thans doet men heel leelijk, nu onze gemeente een an deren leverancier van gas wil betrek ken, ofschoon het contract zóó voor- deelig voor Haarlem is, dat we nog een jaar lang gas moeten betrekken. Wij hopen niet dat Gedep. Staten de bezwaren van het Haarlemsche ge meentebestuur gegrond zullen ach ten. Want dan zou onze gemeente ge dwongen worden gas van Haarlem te betrekken. Misschien zou onze raad er dan nog aan gaan denken zelf een gas fabriek op te richten. Tenslotte nog een enkel woord over de collecte voor Twente. Wij zijn ver heugd dat de afloop zóó was, dat de collecte gezamenlijk zal worden ge houden. De Christelijke en R.K. vak groepen, al zijn deze dan niet in sta king, ze zullen een flinke bijdre evengoed kunnen gebruiken als de an dere groepen. Wij hopen dat alle groe pen straks over de mildheid onzer in gezetenen tevreden zullen zijn. G. V. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22'24. Telefoon 171. VISSCHERIJ. - Van de haringvisscherij kwam hier binnen de logger Elsa IJ.M. 85 van de V. E. M. met 18 last pekelha ring. De Haarlemsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N.V. Visscherij Mij. Zeewind I al hier. - In de gehouden algemeene verga dering der Algemeene Visscherij Mij. alhier werd Mr. J. H. Thiel als com missaris herkozen. STROOHOEDEN hot ödrfis JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. De organisatie-commissie van de Britsch-Russische conferentie heeft zich bezig gehouden met den eisch tot schadevergoeding, door de Britsche re geering bij de Sovjet-regeering inge diend in verband met de inbeslagne ming op 30 Januari 1922 en het daar opvolgend verlies van den Britschen treiler „Magneta", die ter hoogte van de Moermankust buiten de driemijl- zone had gevischt. De commissie be sloot, dat aangezien de Sovjet-regee ring in principe haar verplichting om schadevergoeding te betalen had er kend, het te betalen bedrag door de Britsche en Russische experts te Lon den zou worden vastgesteld tegelijker tijd met andere vorderingen van den zelfden aard. - De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de klacht van een stoker van den stoomtrawler STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. „Holland III" IJM. 179 tegen den schipper van voornoemden trawler, inzake het tijdens de visscherij demon teeren van mijnen aan boord van de zen trawler. De schipper verklaarde met den stuurman en den machinist, na zich omtrent de daaraan verbonden geva ren te hebben laten inlichten, te heb ben afgesproken de mijn, die op 2 Mei in het net gevonden werd, te demon- teeren. Hij wist, dat het gevaar ver dwenen zou zijn, als het glazen flesch je met zuurstof uit de voelhoorns ver wijderd was. En dit heeft de stuur man gedaan, ook op den 8en Mei toen een tweede gelijksoortige mijn gevon den werd. De schipper wilde daarvoor de reis niet onderbreken en de stuurman kwam verklaren, dat het demonteeren der mijn minder gevaarlijk was, dan de mijn naar de haven van IJmuiden te brengen. De aanklager, de stoker, verklaarde, dat noch de schipper, noch de stuurman, verstand hadden van het demonteeren van mijnen. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. De Ned. Telegraaf-Mij. „Radio- Holland" heeft besloten, de uitgave van den „Radiotelegrafische Zeemans gids" niet verder voort te zetten en ook geen aanvullingsbladen op den laatst verschenen Gids 1922 te ver strekken. Zij kwam tot dit besluit, omdat, sinds de Gids verscheen, door de Engelsclie Admiraliteit werd uitgegeven de „List of Wireless Signals", waarin alle voor de navigatie van belang zijnde radio- gegevens voorkomen, zoodat het niet langer noodig is, betrekkelijk hooge kosten te besteden aan het up to date houden van een nationaal boekwerk op dat gebied. In den vervolge zal zij de Admiral! teit's uitgave op de door haar geëx ploiteerde scheepsstations verstrek ken. Een voordeel van verstrekking van het Engelsche boekwerk is, dat de belangrijkste aanvullingen daarop ook worden opgenomen in de Neder- landsche Berichten aan Zeevarenden welke zelfde faciliteit niet bestond voor de aanvullingen op den door Radio-Holland" uitgegeven Zee mansgids. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. - Door de Fishery Board van Schotland was aan de regeering mee gedeeld dat veel Schotsche visschers geen voldoende crediet konden vinden om hun netten en booten in goeden staat te brengen, zoodat zij dan ook hun bedrijf niet zouden kunnen uit oefenen. De regeering heeft daarom voorge steld om hulp te bieden in den vorm van een leening van 50 der kosten van nieuwe netten, indien aan de Fi shery Board door de visschers duide lijk gemaakt kan worden, dat uit eigen bronnen geen nieuw vischtuig kan aangeschaft worden; aan hen die dooi den krijgsdienst of door de malaise in de industrie tot den aankoop verhin derd waren, is de basis 75 Daarvoor is een aanvullende posf van 150.000 p.s. op de begrooting aan genomen. Een botter lek gestooten. Zondagmiddag bevond de Durgerdammer visscher E. Porsius, zich op de Zuiderzee in de buurt van Muiderberg, ioen zijn boller D. 8 tegen een voorwerp op den boden stiet en lek werd. De drie opvarenden stopten kussens en dekens in het gal en gingen in allerijl pompen, doch de menschen ston den al spoedig tot hun middel in het water. Toen een andere visscher het ongeval Ie Durgerdam meldde, vertrokken terstond een groot aantal mannen met twee boilers uil de haven en zeilden naar Muiderberg. Met veel moeite werd een zeil onaer het gezonken vaartuig gespannen. Dit werd door voortdurend waterscheppen drijvend gemaakt en door de andere b tiers naar Durgerdam gesleept, waar de doornatte schipbreukelingen 's avonds om 11 uur aan wal stapten. Uil Sandefjord, het centrum van de Noorsche walvischindustrie, wordt gemeld, dat de totale opbrengst van de vangst in het Zuidelijk gedeelte van de Poolzee gedurende dit seizoen ongeveer 276.000 vaten traan ter waarde van ongeveer 48 miliioen kronen is. De robbenvangst in de Witte Zee is thans eveneens met een goed resultaat geëindigd. Eenschip.de „Veslekari" heeft in twee expedities 10.500 robben ge vangen ter waarde van 300.000 kronen. Afgedwaalde visch. Een onzer! visschers vond in zijn nelten, schrijft /.men; uit Stavoren aan de „Leeuw. Crt." een vreemdsoortig vischje, dat ook bij de oudere visschers ten eenen male onbe kend was. Geen!, wonder f dat de snotolf hoort in de Zuiderzee niet thuis, komt enkel injj de voorjaarsmaanden sporadisch voor aan de Noordzeekusten. Thuis hoort hij in 't hooge Noorden, aan de kust van Groenland. Hij is een vertegenwoordiger van de familie der schijfbuikigen, een naam, welke er reedsj op wijst,/[dat het dier aan de buikzijde een breed vlak vertoont, waarmede het zich vastzuigt aan steenen en klippen, waar het dan met zijn felle oogen, die dicht bij elkaar staan aan den bovenkant, uitziet naar prooi, weekdieren en wormen. De snotolf kan een meter lang worden 7 k 8 K. O. zwaar. Eskimo's waardeeren het vleesch. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. Internationale Tentoonstelling voor Handel en Industrie „1924" Tilburg. Naar wij vernemen zal wegens de groote binnen- en buitenlandscha deelname^aan deze internationale expositie, afwijking van hel oorsponkelijke bouwplan noodzakelijk zijn, waardoor het tevens mogelijk wordt, belanghebbenden welke nog geen stand reserveerden, van plaatsruimte te dienen tot uiterlijk 1 Juli. STROOHOEDEN hoi adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24, Telefoon 171. RINNENLAND. Naar de N. R. Ct. verneemt kan in de a.s. zomerzitting van de Prov, Staten van Noord-Holland een voor stel van Ged. Staten verwacht worden om de watersnood-lasten 1916 voor een grooter percentage door de provincie te doen dragen. Voor het hoogheem raadschap zou dit een gunstig verschil van 15 pet. opleveren, vormende een bedrag van pl.m. f 180.000. Zooals men weet is deze zaak reedslang hangende. Ruim een jaar geleden heeft de s.-d Statenfractie reeds een motie inge diend, waarin aangedrongen werd op een andere verdeeling van de lasten. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. De jaarlijksche Vrouwendag van de S. D. A. P. en de Soc. Dem. Vrou wenclub wordt dit jaar op 6 Juli in de verschillende provincies gehouden. Voor Noordholland vindt die plaats in den tuin van het Brongebouw te Haar lem. De leuzen op dezen dag zijn: „Tegen de verslechtering van het onderwijs"; „Voor de beroepsvrijheid der vrouw" en „Voor ontwapening". De verloren Duitsche cheque van RJM. 750.000. In de Memorie van Antwoord op het Voörloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende de begrooting van Water staat spreekt de Minister zijn Ieedwe zen uit, dat het, hem niet mogelijk was in deze aangelegenheid een zoodanige uiteenzetting te geven, dat men daar mee genoegen kon nemen. Dat getracht Verzachtende omstandigheden aan te voeren, ontkent de Minister ten stel ligste, het gebeurde is op geen enkele wijze goed te praten. Over hetgeen in het Voorloopig Verslag verder nog was opgemerkt, n.l. dat het Departement van Financiën of de agent daarvan in gebreke was gebleven, voegde de Mi nister nog eenige woorden toe en wel dat van in gebreke blijven geen spra ke kan zijn; van het Ministerie niet, omdat dit met de chèque in kwestie niets te maken had; van den agent niet, omdat, het zoo dikwijls voorkomt dat een post in de boeken gedurende angf-n tijd open staat, dat, dit voor deze geen aanleiding kon zijn dat er iets onregelmatigs had plaats gehad. Wij herinneren er aan dat. deze chèque een betaling betreft voor een geleverd droogdok in de visschers- haven te IJmuiden. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. „PRO SENECTUTE" Een prachtige gilt. Het Hoofdbestuur van „Pro Senec- tute" deelt bij dezen met dankbaar heid mede, dat voor den bouw van het Amsterdamsch Tehuis voor beschaaf de ouden van dagen, van iemand, wiens naam onbekend moet blijven, ontvangen is de prachtige gift van f 10.000. Het Bestuur grijpt de gelegenheid aan, tevens mede te deelen, dat aan kleinere en grootere bedragen tot dus ver in het geheel f 30.000.voor het Amsterdamsch Tehuis werd ontvan gen. Er ontbreekt dus thans afge zien van de meubileering nog f 20.000.—. Met vertrouwen en warmen aan drang worden zij, die nog niets offer den, verzocht zich als lid van „Pro Senectute" op te geven, of hun schen kingen te willen zenden aan het adres der Vereeniging, Heerengracht 174, Amsterdam. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. SPORT. Het spel van Uruguay. Over hei spel van de spelers van Uruguay lezen we in de Sportkroniek het volgende De haren der Oeroekwezen. Het ligt in de natuur van den mensch bij elk merkwaardig verschijnsel te vragen naar het waarom. De sterkte van Simson, die een geweldfg jager was, overtrof alles en dies vleide z'n omgekocht liefje hem „zeg mij vanwaar Uw kracht" Als man smoesde Simson er natuurlijk eerst een beetje om heen, maar even natuurlijk eindigde hij als man met door de mand te vallen en eerlijk op te biechten„mijn kracht zit in mijn haren". Maar de haren der Oeroekwezen zijn gansch niet buitengewoon, behalve dan van Andrade, die als waschechte neger 'r schattig kroeskopje heeft. Waarin zit dan hun geweldige voetbalcapaciteit Snelheid, lichaamsvaardigheid, uithou. dingsvermogen, buitengewoon groot mee sterschap over den bal, waarmee ze in alle houdingen en standen precies doen wat ze willen en een ver doorgevoerd samenspel, gebaseerd op een volledig elkaar begrijpen, wat slechts door langdurige gezamenlijke oefening verkregen kan zijn. Maar dan is er nog een zeer belangrijke factor en die isde onafgebroken oplettend heid van deze spelers. Het gewone ver schijnsel bij zwakkere elftallen, zooals wij die helaas maar at te goed kennen, is, dal steeds slechts een deel van de elf spelen volledig met hun hoofd bij het spel zijn nl. de man, die den bal speelt en een stut of wat, die dicht bij zijn. De rest kijkt e hoogstens naar, maar dikwijls oi k dat niet wie niet direct bij het spel betrokken ii trekt zich er in den regel geen steek van aan Hoe anders bij deze Zuidamerikanen STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD Kanaalstr. 22/24 Telefoon 171. Allen, zonder onderscheid, of ze zelf de bal spelen, ot dat ze aan de andere zijd van tiet veld zijn, allen zijn er volledi bij", hebben hun voile aandacht op h spel, de ken blijkbaar mee met den mi die den bal speelt en zijn ook werkelij actief door zich onafgebroken te verplaatse; Men kan aan heel hun houding en aan h» bewegingen bemerklen, dat ze actief zij meedoen, meewerken. iedereen heeft tien mond vol over til zuivere plaatsen van den bal bij het pa seeren. ik geloof echter, dat minder g sproken moet worden van hel zuiver plai sen doGr den man, die een bal over zi dan wel van het juiste opstel ie door den man, die den bal on vangt. Doordat allen steeds met hun volle aa dacht bij het spel zijn, meedenken n den man, die den bal speelt en zich die overeenkomstig doorloopend verplaatsi zoodat zij zich juist bevinden op de pit waarheen de man die den bal speelt, dez het best plaatsen kan, wordt een samt spel verkregen zoo schitterend als nog v nimmer in een Olympisch tournooi bere Niet de bal moet geschot worden naar het punt, wa zich toevallig een partijgeno bevindt, maar de partijgeno taat precies op het punt, wa heen de bal gespeeld kan w; den. Daarvoor is natuurlijk noodig t volkomen kennen van eikaars spel en toepassen door allen van dezelfde bal handeling en dezelfde taktiek. Dit elfl een eenheid; niet elf voetballf maar één ploeg met één gedachte, ééni één doel. Daarbij spelen ze absoluut fair, prtj, nooit, leggen zich gelaten neer bij scheidsrechterlijke uitspraak, ze stellen z nooit aan, o Johan Daniël de Natris, krij; nooit kramp, gaan nooit op den gri liggen, wuiven nooit naar de tribune, schri wen elkaar nooit eenigen raad toed mannen spelen met evenveel ernst als housiasme, zij cijferen hun eigen perst lijkheid weg ten bate van het gehee zijn de techniek en de taktiek van spel geheel meester, zij zijn vrijwel maakte vottballera.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2