STRO OHOEDEN bet adres JOH. DE WAARD Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. PLAATSELIJK NIEUWS. 10.30 uur 10 uur 5 uur PREDIKBEURTEN Voor le en 2e Pinksterdag. IJMUIDEN. NED. HERT. KERK. le Pinksterdag 10 uur: Ds. C. J. Warmers, Vlootpredikant te Helder. Collecte voor de Zending. 3 uurDs. v. Oostrom Soede. Bediening v. d. H. Doop 2e Pinksterdag 10 uur: Ds. Erdman. Collecte voor den Zending. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Dooptgez. Oen. Aid. Prat. Raad. le Pinksterdag Ds. W. Luikinga. 2e Pinksterdag Oeen Dienst. CHR. OEREF. KERK. le Pinksterdag Ds. Croes. Dezelfde. 2e Pinksterdag 10 uur: Ds. Croes. SEREF. KERK, le Pinksterdag 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. 2e Pinksterdag 10 uur: Ds. Jansen. LEGER DES HEILS. Zondag 7 uur v.m. Bidstond. 10 Heiligingsmeeting. 3.30 n.m. Openluchtmeeting 8 uurVerlossingsmeeting. Leidster Kapiteine Nebbeling. MaandagKampdag Veiserduln. 11 uur v.m. Openingsdienst 3 uur n.m. Muziek en Zangfeest. 6 uur Sluitingsdienst. Leider Kolonel Feenstra. Dinsdag 8 uur n.m. Soldatenmeeting. Woensdag Openlucht Donderdag Heiligingsmeeting VELSEROORD. NED. HERV. KERK. le Pinksterdag 10 uurDs. Kroese. 5 uurDezelfde. 2e Pinksterdag Oeen Dienst. OEREF. KERK. le Pinksterdag 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. 2e Pinksterdag 10 uurDs. Wissink. VELSEN. NED. HERT. KERK. le Pinksterdag 10 uur: Ds. D. Müllur, van Haarlem. 2e Pinksterdag Oeen Dienst. WIJKEROOG, OEREF. KERK. le Pinksterdag 10 uur: Ds. Boerkoel 5 uurDezelfde. 2e Pinksterdag 10 uur: Ds. O. R. Kuyper, van Haarlem. SANTPOORT. NED. HERT. KERN. le Pinksterdag 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. 2e Pinksterdag 10 uur: Dezelfde. ETANOELI8ATIE. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede, te IJmulden IJMUIDEN. Op 5 Juni j.l., werd. de Jaarlijk- sche Algemeene Vergadering van Aan deelhouders gehouden der N.V. Ijsfa briek voor de Vischhandelvereeniging te IJmuiden. De Balans, Winst- en Verliesreke ning over het twaalfde boekjaar wer den met algemeene stemmen goedge keurd en aan de Directie decharge verleend voor het gehouden beheer. Ook werd met algemeene stemmen goedgekeurd het voorstel der Directie om Dividend-bewijs No. 12, betaalbaar te stellen met f 50.- De periodiek aftredende commissa ris de heer P. L. Slis, te Rotterdam, werd met algemeene stemmen herko zen. Gistermorgen is het voor Sabang bestemde dok, gebouwd door de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, in gedeelten naar IJmuiden gesleept. Om vijf uur van Amsterdam vertrokken, werd te elf uur IJmuiden bereikt. Zonder ongeval len werd het dok in de sluizen geschut en doorgesleept naar de visschersha- ven, waar de deelen aan elkaar zullen worden gezet, waarna het dok over zee zal worden getransporteerd. Gistermorgen zijn nabij Velsen twee geladen zandbakken van een sleep van veertien zandbakken van de Amsterdamsche Ballast Mij., komende van IJmuiden. in het Noordzeekanaal gezonken. Zij leveren geen hinder op voor de scheepvaart. Het Vad. Bij de 3e en 4e School-compagnie van het Regiment Kustartillerie alhier is de tweede ploeg dienstplichtigen der lichting 1924 ingelijfd. Gevonden voorwerpen. Een bril, twee eendenkuikens, een kindermuts, een donkere ceintuur, een stroohoed, een pakje met inhoud, een alpacca beursje. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. Telefoon 171. 22/24. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. Telefoon 171. 22/24. BEKENDMAKING. DRANKWET. VELSEROORD. Mej. A. Plugboer, helpster aan de Gemeentelijke Bewaarschool alhier, is te Rotterdam geslaagd voor het exa men van bewaarschoolonderwijzeres. Gevonden voorwerpen. Een pet, een ceintuur, een lietssleu- tel, een riem van een mantel, een kin- derportemonnaie, een kip, een ketting met sleutel. Het Leger des Heils houdt Twee den Pinksterdag een landdag op Vel- serduin alhier, welwillend afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden. Leider van de samenkomsten is Luit. Kol. Feenstra van Amsterdam. VELSEN. Donderdag kwam op het politie bureau te Wijkeroog de heer K.. schil der te Santpoort, aangifte doen dat hij op den Doodweg was aangereden door een fietsrijder, die uit een steeg kwam rijden, zonder signalen te geven. K. kwam daarbij te vallen, waarbij hij eenige hoofdwonden opliep, terwijl zijn rijwiel beschadigd werd. De politie stetlt een onderzoek in. Vrijdagavond hield het Drank- weercomité Beverwijk en Wijkeroog eene bijeenkomst op een weiland bij de stoompont. Na een openingswoord van den heer Hofland zong de zang- vereeniging „Door Onthouding Ver- eenigd", directeur de heer Bak uit Haarlem eenige liederen, waarna de heer A. Martirnus uit den Haag eene vurige rede hield*. Hij deelde mee, dat 8 jaar geleden te Amersfoort de Blau- we-Weekbeweging geboren was. Toen werd besloten elk jaar tusschen He melvaartsdag en Pinkster een gecom bineerde aeftie in heel Nederland in het leven te roepen tegen den alcohol. Toen werd door de tegenstanders be weerd, dat deze beweging niet veel zou beteekenem en niet langer dan een blauwen 'Maandag zou bestaan, maar dat is heiel anditrs uitgekomen. Thans wordt i)A heel Nederland tot in het kleinste plaatsje toe een sterke actie gevoerd door de drankbestrijders, STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24. Telefoon 171. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 30 Mei 1924 bij hen is in gekomen een verzoekschrift van Al- bert Zwart van beroep stuurman, wo- - nende te Velsen om verlof voor de ver- waaruit hoe langer hoe meer blijkt, koop van alcoholhoudenden drank dat het Nederlandsche volk sympathie anderen dan sterken drank in de na- v?or d.e zaak der drankbestrijding be- volgende localiteit: het voorlokaal van 8'n' te voelen. het perceel, plaatselijk gemerkt C 23 j Er zijn thans nog 40X100 drankgele- zwart en gelegen aan de Prins Hen- genheden. Ze moeten gesloten worden, drikstraat aldaar. zegt, spr. Binnen twee weken na de dagtee- vooreerst kening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 5 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. J. P. Handgraaf, IJ), en al zullen we dat ideaal nog wel niet verwezenlijkt zldn, met moed voortgestreden. Zij, die gelooven, hiaasten niet. Al gaan er nog ?/0 of 40 jaar overheen, we zullen ons doel bereikeln, want gestadig druppe len holt de- steen. Steeds moeten we voort Wijven gaan met onze propagan da, we moe ten het volk doordringen van de weten; schap, dat de alcohol de bron van df grootste ellende is, we moeten zóó komen tot de plaatselijke keuze. Spreker wijst er nog op, dat het volk tegenwoordig aan nog grooter gevaar wordt blootgesteld, doordat clande stien een nog vergiftiger drank ge maakt wordt en in den handel ge bracht. Wij vechten niet tegen personen, niet tegen bereiders en verspreiders, maar tegen het volksvergift. Ons wordt ver weten, dat wij de vrijheid van het volk aan banden willen leggen, maar dat verwijt werpen wij verre van ons. Het verkoopen van arsenicum is toch ook niet vrij? Alcohol is een gif, dat min der snel werkt, maar vergif is het. Mag een arbeider dan niets meer hebben, vraagt men ons, als we hem den alco hol willen onthouden, maar juist om dat wij den arbeider alle goeds gunnen willen we hem dat schadelijke goedje ontnemen. Hierna gaat spreker na om welke redenen velen buiten de drankbestrij dersbeweging blijven staan, o.a. om dat ze bang zijn voor de spotternijen hunner makkers, hij keurt dit sterk af en zegt zich er over te verheugen, dat er thans onder de jongeren zooveel zijn, die zich daar boven verheffen en niet meer willen leven als de ouderen en loopen langs de afgebakende lijntjes. Spreker wekt de aanwezigen op om zich bij de beweging aan te sluiten en mee te strijden tot bereiking van het schoone doel, opdat spoedig de Blau we Werkweek een feestweek moge wor den. Nadat de Ver. nog eenige liederen ge zongen had, sloot de heer Hofland de bijeenkomst, welke slechts matig be zocht was. Behalve naar Zwammerdam ont ving Ds. A. B. W. M. Kok, Geref. pre dikant te Wommels, voordien alhier, ook nog een beroep naar Hendrik Ido Ambacht. De heer H. Meijer, brood-, koek-, beschuit- en banketbakker te Wijkeroog heeft Donderdag j.l. op de Oroote Inter nationale bakkerij- en aanverwante vakken Tentoonstelling te Amsterdam een drietal bekroningen verworven. Hij ontving een 2den prijs, verguld zilveren med. in de afdeeling brood, een 3den prijs, zilveren med. in de afd. gedecoreerde koek en eene eervolle vermelding in de afd. gedecoreer de taart. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: A. Kwaak en C. v. Amersfoort; A. Wiersma en J. C. W. Groen; M. J. v. Vuuren en E. S. Sams- huyzen; J. N. Bos en T. Smit; B. 01- denherg en C. B. Koose; B. Boer en A. M. Klinkenberg; A. Verberne en A. Duinmeijer. Gehuwd: B. M. v. d. Berg en J. F. Raaman; M. Meyer en C. de Vries; V. Schaap en E. G. Bos; J. P. J. den Nieuwenboer en C. A. Los; A. Boers- ma en M. Gons; J. F. v. d. Laar en S. A. Pieper; W. Ermen en K. Vermaire; T. Fennema en T. M. Nauta; M. de Boer en H. Ploeg. Bevallen: M. Christensen Houtgraaf, d.; J. Ottede Vries, z.; W. Slooten—de Boer, d.; A. v. d. Endc— de Feber, z.; E. S. HelmusKlinkha mer, z.; C. J. Groende Ligt, z.; G. Otte—Veldman, z.; C. Korf—v. Strien, d.; M. v. StrienDekker, z. DRIEHUUIS. De tegelwerken voor het in aan bouw zijnde Missiehuis alhier zijn op gedragen aan de Eerste Haarlemsche Tegelzetterij van Y. Smit te Haarlem. SANTPOORT. Verkooping. Ten overstaan van de notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn., te Haarlem werd Woensdag alhier publiek ver kocht een huis met erf aan de Kalver- straat E 166 te Velseroord. Kooper werd de heer Koks te Santpoort voor 1530. De villa aan de Middendorpstraat 3 te Santpoort werd niet verkocht. nister van Marine genoemde Vereeni- ging bericht, dat zoo spoedig mogelijk na Pinksteren een tweede vaartuig voor politietoezicht op de Noordzee in dienst zal worden gesteld. Het Hoofdbestuur van bovenge noemde Reedersvereeniging stelt aan de algemeene vergadering voor, dat de Vereeniging bij de regeering zal aan dringen op het nemen van maatregelen, welke den aanvoer van ondermaatsche visch onmogelijk maken. De trawlogger Katwijk aan Zee V, KW 23, is op 30 mijlen van IJmui den met gebroken mast opgepikt en naar IJmuiden gesleept door den trawllogger Katwijk aan Zee VI, KW 60. Beide schepen behooren aan de N.V. Reederij Maatschappij „Katwijk aan Zee". SCHEEPVAART. TISSCHERIJ. De haringvloot. De haringvloot van IJmuiden be staat dit jaar uit 59 schepen, tegen 66 verleden jaar, 82 in 1922 en 33 in 1914. Deze schepen behooren aan 18 reede- rijen. In 1923 waren er 23, in 1922 35 haringreederijen, tegen 19 in 1914. Deze schepen nemen echter lang niet alle deel aan de haringvisscherij. De verwachting is, dat er dit jaar van Velsen. Aangekomen 4 Juni: Ellen Larsen, St., Swansea, steenkolen, Pa pierfabriek. Vertrokken 4 Juni: Greyfriars, st., Newcastle, ledig; Yokefleet, St., Grims by, cellulose. Vertrokken 6 Juni: Ellen Larsen, Raf- sö, ledig. IJmuiden. Aangekomen 5 Juni: Wynding, St., Newcastle, steenkolen, Haringhaven; 6 Juni: Johannes C Russ, St., Roterdam, ledig. Hoogoven- bedrijf, om ijzer te laden; John S. Cal vert, St., van Port du Bouc, om te bun keren, vertrok naar Esbjerg. STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/24, Telefoon 171. Abisko in Lapland. Het plaatsje Abisko, waar de Konin gin, zooals wij reeds meldden, einde dezer maand eenige dagen zal vertoe ven, ligt in het uiterste Noorden van Zweden, in Lapland, bij het groote bergmeer Tornetrask. Hoewel binnen den Poolcirkel gelegen, noorderlijker nog dan IJsland en het grootste deel van Alaska, is het klimaat in Abisko in den zomer zeer aangenaam, van Juni tot eind Augustus is het weer er over het algemeen zeer goed en de tem peratuur relatief hoog. De prachtige omstreken en het schitterend uitzicht op den besneeuwden bergrug, die het meer omgeeft, trekken zeer vele toe risten. De grootste attractie voor de vreemdelingen is de middernachtzon het grootste deel van Juni en de eerste helft van Juli blijft de zon er boven den horizon. Van Abiska uit is de Stora Sjöfaeert. een van de grootste en mooiste water vallen van Europa en een van de merkwaardigste plaatsen van Zweden in het hart der wildernis, gemakkelijk te bereiken. Deze waterval wordt ge vormd door de Luie aid, die zijn ge weldige watermassa van een hoogte van 130 voet in het Lake Langasjam stort. De toerist heeft de keuze tusschen de beklimming van verschillende meer ol minder hooge bergen als de Imolja en de Siellatjakks en ziet zijn moeite ruimschoots beloond door het schoone panorama, dat zich voor zijn oogen opent Tel. GEMENGD NIEUWS. De loop der bevolking in de drie eerste maanden. Het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zorgt steeds goed bij te zijn en het laatste nummer geeft dan ook nu reeds een overzicht over den loop der bevolking in de eer ste drie maanden van het jaar. Heel veel bijzonders geven de cijfers daar over niet te zeggen. Er is toch een vrij groote regelmaat in den loop der be volking in de laatste jaren. Het is steeds daling van geboorten en daling van het sterftecijfer en toename der bevolking met kleine schommelingen. Toch valt er wel een en ander nog op te merken. Het geboortecijfer daalt in de groote steden niet zoo snel meer als in het rijk in zijn geheel. Het blijkt dus, dat het streven, om het kindertal te beperken ook buiten de steden aan kracht wint. De grootste gezinnen vindt men over het algemeen bij de katholieke bevol king en in het bijzonder in de armste streken en steden. Het sterftecijfer is ook in het eerste deel van dit jaar gun stig; de gezondheidsgolf is nog niet gaan liggen. De daling van dit cijfer is voor een goed deel een gevolg van de verminderde zuigelingensterfte. Er sterven nog steeds veel meer kinderen in het eerste levensjaar op het land STROOHOEDEN het adres JOH. DE WAARD -:- Kanaalstr. 22/2 Telefoon 171. hier 12 haringschepen ter visscherij zullen gaan, dat is 6 meer dan verleden dan in de steden. Men zou eer het te- jaar. In 1922 gingen er 11 ter haring- gendeel verwachten, omdat daar bui vangst, in 1921 echter 45. j ten meer zon en frissche lucht is, maar de stelselmatige bestrijding der zuige- Politietoezlcht. 1 lingensterfte in de steden heeft veel In verband met éen door het Hoofd bestuur der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij daartoe gedaan verzoek, heeft de Mi- succes. Wanneer men op het land ook meer wetenschappelijk de zuigelingen zorg gaat toepassen, zal ook daar de sterfte in het gevaarlijke eerste levens jaar dalen. Het aantal huwelijken stee in de eerste twee jaar na de mobilis: tie ten zeerste, in '22 is een daling daa in gekomen en deze zet zich ook in h begin van dit jaar voort. Na de mobii satie werden vele uitgestelde huw iijksplannen verwezenlijkt; thai houdt de malaise velen van trouw: terug. De toename der bevolking ga; snel. In 10 jaar tijd is het zielental m een millioen vermeerderd. In de eers drie maanden van dit jaar werden op de 1000 zielen ongeveer 10 meer g boren, dan dat er stierven. I Maart waren er 7.224.362 ziele waaronder vele zieltjes zieligen t zielloozen. We trekken meer persom uit het buitenland, dan dat we eraa afstaan. Dit bewijst, dat het hier het; is, dan in het buitenland. Maar we m- gen niet vergeten, dat Amerika ma: een beperkt aantal emigranten toela; omdat er anders te veel vliegen op dt honingpot zijner welvaart zouden afk; men. De trek naar de steden blijft voor duren; steeds meer concentreert zie een groot deel der bevolking in enke groote steden. De loonen zijn er hooge er is meer afwisseling, men leeft nauwer contact met elkaar, er is beti leergelegenheid voor de kinderen, bioscoop en andere vermakelijkhede werken magnetisch. Door dat all; verkiest menigeen de stad boven h land met zijn meerdere ruimte, vri heid en natuurschoon en rust. De Duitsche ex-keizer naai huls? Het zal wel een gerucht zijn, di spoedig wordt tegengesproken. Mai 't zou toch geen wonder zijn, als Wi helm een kansje waagde, om dat ve velende en vernederende „ex" te verli zen. Een man met zoo'n onstuimig; daden- en woordendrang als hij mo het op den duur ondragelijk vind; een beetje te heereboeren op een k steel in het buitenland. Aan eerzuc ontbreekt het hem zeker niet, daarvo heeft zijn omgeving wel gezorgd i zijn karakter is er ook niet vreen aan. Zeker zou een deel van het Du: sche volk hem met buitengewoi geestdrift ontvangen; om den perse* van den ex-keizer groepeeren zich g dachten aan wraakneming en ovs winning, aan herstel van de ou macht en grootheid. Men vindt in ve huizen der Duitschers het portret v; den ex-keizer en in de harten neet hij ook nog een groote plaats in. Onze regeering zal hem echter n: laten gaan, de geallieerden ook ge herstel der monarchie van de Iloh; zollerns dulden. Ook heeft Wilhe een groot deel zijner populariteit v loren. Zijn vludht, toen het vaüerla in den grootsten nood verkeerde, z huwelijk kort nadat zijn vrouw, bij natie zeer geliefd, gestorven was, hi ben hem geen goed gedaan. Velen zi thans ook in, dat zijn hartstocht v( militaire praal en macht een geve zijn geweest voor het land en dat z terugkeer ook beteekent de terugk; der groote macht van hooge olficiei en adeliike. jonkers. Bovendien is V helm oud geworden, niet een man, met sterke hand zijn land op te rii ten uit zijn nood en vernedering, terugkeer van Wilhelm zou Duitschland nieuwe beroering br gen, de partijen nog scherper tegen kander plaatsen en de troon niet h stellen. De republiek heeft vele trou vrienden en verdedigers ook onder Katholieken en zij zal niet omver worpen worden door Wilhelm c oudere of den jongere. Dat thans het gerucht gaat t plannen van Wilhelm, om van ball: weer Duitsch burger te worden, st) in verband met den uitslag der la ste Rijksdagverkiezineen, waarbij t; de monarchistische en national! sche elementen aanmerkelijk ster! zijn geworden. Wilhelm is voor onze regeering l lastige gast. De geallieerden zou; ons verantwoordelijk stellen, als V helm over de grens wist te kom Doorn is niet ver van de grens al auto's rijden hard. Onze regeering hem daarom wel extra goed bewal laten, om elk slippertje te voorkom WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van Witte Kruis tot dit noodig is. Zie kom onverwachts, het noodlidmi schap kost u dan 1 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar 3 cent per week is men lid en heeft redht op kostelooze hulp van een wijkzusters en teven gebruik van pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gel men te richten aan den Administr» den heer J. F. de Liefde, Lagerstras te Velseroord.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6