No. 66 Zaterdag 17 Juni 1914 9e Jaargang MU Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VËLSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt'WofBsdsgH Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS MIJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemspiein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11 en m 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compactgezette advertenties van 11 en m 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend, Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpnjzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING van den raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 17 Juni 1924, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Grondoverdraclit voor wegver- breeding. 3. Verzoek van bet bestuur der ver- eeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor la ger en meer uitgebreid lager on derwijs, gevestigd te Velsen, om de benoodigde gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de stichting, van eene bijzondere la gere school in de omgeving van de laatstgebouwde 50 woningen der woningbouwvereniging V eisen". 4. Bijdrage aan de gemeente Haar lem voor den cursus ter opleiding van onderwijzers voor de hoofd akte. 5. Vaststelling der vergoeding aan de bijzondere schoolbesturen voor boventallige leerkrachten over 1922. 6. Verzoek van de schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome" te Wijker- oog om subsidie voor een eventueel op te richten bewaarschool. 7. Wijziging én vaststelling-opnieuw der begrooting van de nijverheids avondschool voor ambachtslieden dienst 1924. 8. Financiëele besluiten. 9. Goedkeuring der 3e suppletoir be grooting van het Schaalarmbe- stuur, dienst 1923. 10. Intrekking van het raadsbesluit van 18 Maart 1924, no. 8, tot wijzi ging der verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch, in verband met de vleeschkeurings- wet 1919, staatsblad no. 524. 11. Vaststelling van de 2e suppletoir begrootingen van het gasbedrijf en de waterleiding, dienst 1923. 12. Vaststelling van de balansen en verlies- en winstrekeningen van die bedrijven per 31 December 1923. 13. Vaststelling van den gasprijs voor het tijdvak van 1 Juli 19241 Juni 1925. Goedkeuring van te sluiten over eenkomsten inzake waterlevering aan industrieën. rjl5. Benoeming van: a. een onderwijzeres aan de open- 1( bare lagere school G te Wijker- oog; b. twee leden der commissie van k advies voor de werkloosheids verzekering. Vaststelling van pensioensgrond slagen. DIENSTPLICHT. i(i®- d 1 'c Bij beschikking van den Min. van dd. 3 Juni 1924, is aan Albertus c].Tohannes Visser, lichting 1924, welke had gevraagd wegens aan- ipvezigheid van een bijzonder geval, de- l ze geweigerd. s Opgeroepen wordt op 25 Juli 1924 3jvooi' eerste oefening in werkelijken dienst Anthonius Visser, lichting 1923, |2e Reg. Veld-Art., 's Gravenhage, Fre- 7i KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van de betonbrug. i Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, ?fldat de betonbrug te IJmuiden, van Maandag, 16 Juni a.s., tot nader order, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Velsen, 12 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, JKostelijk. J. p. Handgraaf, l.b. WattBYSiani! IJmuiden. Juni 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 1.00 1.32 8.51 9.31 1.49 2.19 9.44 10.17 V.M. 2.39 3.11 10.45 11.09 3.27 3.58 11.34 11.58 4.14 5.05 4.46 5.35 5.54 6 23 0.45 1.32 0.20 1.07 1.55 3.52 Oeen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Jubileum. Gisteren herdacht de heer M. C. Vis ser, loodsschipper le klasse alhier, in alle stilte den dag op welken hij vóór 40 jaren in Rijksdienst kwam. Aanvankelijk bestemd voor de se dert lang opgeheven cursus voor stuur lieden bij de Marine kwam hij op 13 Juni 1884 als scheepsjongen op de Kweekschool voor de Zeevaart te Lei den en ging, na verschillende rangen te hebben doorloopen, bij het opheffen van bedoelde cursus over naar de af- deeling Loodsdienst, welke ook onder bet Departement van Marine ressor teert. Daar maakte hij eveneens geregeld promotie en werd in 1915 bevorderd tot zijn tegenwoordigen rang, welke de hoogst verkrijgbare is voor het va rend personeel bij het Loodswezen. Hierbij herinneren wij er nog aan dat de jubilaris eenige jaren zeer ge loofd werd wegens eene onder zeer moeilijke omstandigheden plaats ge had hebbende beloodsing van een stoomschip van de Stoomv. Mij. Ne derland voorgaats van hier. Deze daad werd door de passagiers erkend door de bijeenbrenging van eene flinke geld som ten behoeve van het loodsperso- heel van de stoomloodsboot. Het personeel heeft evenwel deze belooning voor het doen van zijn plicht evenwel afgewezen en ter beschikking van liefdadige instellingen gesteld. VELSEROORD. Bij den Dinsdag te Alkmaar ge houden Nationale Schaakwedstrijd behaalde de heer Woudenberg te IJmuiden in de 2e klasse groep A den len prijs, terwijl de heer M. A. Post alhier in de 2e klasse groep D een 2en prijs bemachtigde, na loting met den heer Terra te Uitgeest, die hierdoor den len prijs werd toegewezen. Beide laatstgenoemden behaalden een gelijk aantal punten. SANTPOORT. Als De Stand, wel ingelicht is, zal de heer E. L. Smelik, candidaat van de Vrije Universiteit te Amster dam, wonende te 's Gravenhage, den heer G. B. Wurth opvolgen als hulp prediker van de Geref. Kerk van Bloe- mendaal voor Santpoort. SCHEEPVAART. Maandagavond is te Amsterdam aangekomen de Amerikaansche torpe dojager „Parrot", welke op den boeier achter het Koloniaal Etablissement ge meerd is. Het vaartuig kwam uit Gra- vesend en maakt deel uit van het es kader der Vereenigde Staten in de Europeesche wateren. Het grijze vaar tuig, met hoogen opbouw en vier schoorsteenen, maakt een zeer zee- waardigen indruk. De „Parrot",is in 1920 van stapel ge- loopen. De waterverplaatsing is 1300 ton; de bewapening bestaat uit vier kanonnen van 10 c.M., een anti-lucht- vaartkanon van 7.6 c.M. en vier lan- ceerbuizen. De turbines, welke 25000 paard ekrachten ontwikkelen, geven aan de boot een snelheid van 34 knoop. Het schip wordt met olie gestookt. De bemanning telt 120 koppen. De „Parrot" zal te Amsterdam tien dagen blijven liggen. Dinsdagochtend kwam een officier van piket der Ne- derlandsche marine aan boord. Daarna werden de gebruikelijke officieele be- zoeken gewisseld en maakte de com mandant luitenant-commander S. A. Manahan, zijn opwachting hij den Amerikaanschen consul, den burge meester en de maritieme autoriteiten van Amsterdam. Er is in den laatsten tijd weer veel sprake over de mogelijke berging van de Duitsche vloot in Scapa Flow. Op 22 Juni 1919 werd de aldaar geïn terneerde Duitsche vloot 50 torpe dojagers, 11 slagschepen, 5 kruisers en 8 kleine kruisers tot zinken ge bracht. Er ligt daar dus een enorm vermogen op den bodem der zee. Het is een soort oud-ijzer-mijn. Daaren boven leveren de gezonken schepen nog heel wat gevaar op voor de scheepvaart. Voorloopig denkt men er echter niet aan alle schepen weer voor den dag te halen. De thans begonnen operaties hebben alleen maar voor doel 24 tor pedojagers en twee kruisers, de Hin denburg en de Seyditz, te bergen. Dit werk alleen zal reeds ongeveer 18 jaar duren. Men hoopt nog tegen het einde van dit jaar klaar te zijn met de Hindenburg, die 27.000 ton inhoud heeft en dan 6 jaar onder water zal ge legen hebben. Bij dit werk maakt men ook ge bruik van een der door Duitschland afgestane droogdokken, die een hef vermogen heeft van 4000 ton. De meeste schepen liggen onge veer 40 meter onder den zeespiegel. In de vijf jaren, welke sinds het tot zinken brengen zijn voorbijgegaan, zijn ze natuurlijk nog heel wat dieper in het zand gezakt, wat het bergings werk nog des te moeilijker zal maken. VERSLAG VAN DE VEREENIGING VAN REEDERS VAN VISSCHERS- VAARTUIGEN. Kolenvoorziening. De voorziening met bunkerkolen heeft quantitatief niet te wenschen overgelaten. Stagnatie in de leverin gen kwamen niet voor. De aanvoer van Duitsche kolen bleef gering, in verge lijking met de vóór-oorlogsjaren, waar schijnlijk ook tengevolge der Roerbe^ zetting. In het 4de kwartaal is in de aanvoer van Duitsche kolen wat ver ruiming gekomen. Overigens werden ook dit jaar in hoofdzaak Engelsche kolen aangevoerd, waarvan evenals het vorig jaar een belangrijk deel door zeebooten. De in 1922 in gebruik gestelde ma chinale bunkerinrichting heeft ook in 1923 geregeld dienst gedaan. Een der firma's, die Engelsche kolen in zee booten aanvoert en deze vroeger met de hand liet lossen heeft ook een ma chinale losinrichting in dienst ge steld. Het voornemen om van de losinrich ting van het Hoogovenbedrijf gebruik te maken, voor het lossen van kolen booten voor het Visscherijbedrijf schijnt, na de aanvankelijk genomen proeven, vasten vorm te zullen aanne men. De prijzen der hunkerkolen zijn in het jaar 1923 aan sterke schommelingen onderhevig geweest. De hooge kolenprijzen hebben er in niet geringe mate toe bijgedragen de uitoefening van het Visscherijbedrijf te drukken. IJsvoorziening. De ijsvoorziening is gedurende het geheele jaar ruim voldoende geweest. De uitvoer van ijs had over 1923 wei nig te beteekenen. Gedurende den zo mer is mede tengevolge van de hitte golf, gedurende korten tijd, vrij wat ijs in het binnenland afgezet. De ijsprijs die in 1923 belangrijk la ger was, dan in 1922, werd in het 4e kwartaal 1923, weder aanzienlijk ver hoogd door het samengaan van ver schillende Ijsfabrieken. Visscherijbenoodigdheden. Dè aanvoer van diverse Visscherij- benoodigdhéden, als machine- en smeerolie, twine, manilla, netten, staaldraad, carbid, pakking, gereed schappen, materiaal voor herstellin gen enz., is steeds voldoende geweest. In doorsnee kan worden aangenomen, dat van de meeste artikelen, hoewel de prijzen belangrijk gedaald zijn, toch de prijzen gemiddeld nog 60 a 70 hooger zijn, dan voor den oorlog. Uitoefening haringvisscherijbedrijf. Van IJmuiden werd in 1923 aan de Haringvisscherij deelgenomen door 1 stoomschip, 0 motorschepen en 4 zeil schepen, die respectievelijk maakten 192, 0 en 712 zeedagen, zoodat de ge middelde teeltduur in 1923 was* voor stoomschepen 192 zeedagen, voor mo torschepen 0 zeedagen en voor zeil schepen 178 zeedagen. De langste teelt duurde 193 zeeda gen. De kortste teelt duurde 164 zeeda gen. Over de resultaten van het bedrijf valt iets meer te zeggen, dan in 1922 en kan worden geconstateerd, dat deze in de 2e helft der haringteelt, beter waren dan in de 1ste 'helft en in 1922, waar tegenover evenwel staat dat de door- sneeprijs ongeveer f 2.per ton lager was dan in 1922 en de prijzen van het vischtuig aanmerkelijk hooger. Behou dens wellicht een enkele uitzondering kan worden aangenomen, dat 'de I-Ia- ringhandel meer heeft geprofiteerd van de aanvankelijke opleving, als de reederij. De vooruitzichten voor 1924 zijn alles bijeengenomen, een weinig meer moedgevend. Was de qualiteit der in 1922 gevangen haring slecht, de in 1923 aangevoerde vangst stak daar bij gunstig af en mag worden aange nomen, dat de invloeden, waardoor in 1922 de qualiteit der haring zoo ongun stig was, zich niet langer doen gelden. Ook de grootte der vangsten stak over 1923 gunstig af hij die van 1922. Ten deele hierdoor cn ten deelc, ten gevolge der groote hitte gedurende een deel van den zomer is de prijs voor de maatjesharing en de vroege volle ha ring zeer gedrukt, zoodat ongekend lage prijzen voor deze haring werden bedongen. Ondanks het geringe aantal der uitgevaren schepen kon, bij gebrek aan uitvoer van visch naar Duitsch land, geen voldoende afzet worden ver kregen om loonende prijzen te maken. En dreigde voor de haringvisscherij een volledige debacle. Onder den drang dezer omstandig heden stelde de Nederlandsche Regee ring een bedrag van f 20.000.ter be schikking, om te trachten de afzet van de Hollandsche haring naar het Bui tenland weer mogelijk te maken, ter wijl van reederszijde overleg plaats vond om de visscherij op nog meer be perkte schaal uit te oefenen, dan reeds geschiedde en op die wijze de aanvoe ren te drukken, tot ze in evenredigheid -waren met de afzetmogelijkheden. Van het door de Regeering beschik baar gestelde bedrag is tenslotte maar zeer weinig gebruik gemaakt en de verdere inkrimping der Visscherij is overbodig geworden, toen, tegen veler verwachting en ondanks de bezetting van Rijnland en de Roer, de mogelijk heid geboren werd daarheen Holland sche haring af te leveren. Van lieverlede hebben zich de prij zen hersteld, tot zoodanige hoogte, dat deze, onder bestaande omstandighe den zeer bevredigend mochten worden genoemd en bij redelijke vangsten het bedrijf meer loonend kon worden uit geoefend, ofschoon niet mag worden geacht, dat de vloot voor zooverre die in de vaart was, in de gelegenheid ge weest is, om gedurende het 2de gedeel te van de teelt geheel goed te maken, wat in de 1ste helft ingeboet, was. Van zeer voorname beteekenis voor de toekomstige uitoefening der ha ringvisscherij zijn evenwel: 1. het feit dat de handel op Duitschland, hoewel beperkt, toch weer mogelijk is gewor den; 2. dat de prijzen in Duitschland bedongen niet onvoldoende waren en dat de vangst 1923 snel is afgezet en dus geen groote voorraden van 1923 CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Briniostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 uur. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. van Sloten van Haar lem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is het noo- dig gebleken, dat men zich laat inschrij ven Dinsdags van 2—3 uur, Vrijdags van 67 uur of dat men zich schrifte lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. de prijzen voor 1924 zullen kunnen drukken. Al is derhalve de haringvisscherij nog verre van aan den druk ontkomen, de mogelijkheid op een langzaam en geleidelijk herstel schijnt wel te nade ren, té eerder waar de hooge prijzen van haringnetten en katoen wel rem mend zullen werken op een te groote deelname aan de vissclier ij in 1924. Voor het eerst werd na den oorlog weder vanuit IJmuiden deelgenomen aan de versche-haringvisscherij met drifters, alhoewel ook in 1923 deze vis scherij nog maar met één stoomdrifter is uitgeoefend. Dit vaartuig is niet be grepen in de hierboven genoemde schepen. Het maakte in totaal 10 rei zen met 61 'zeedagen, zoodat de gemid delde reisduur 6 dagen was. De lang ste reis duurde 8 dagen, de kortste reis 4 dagen. De resultaten waren, in vergelijking met, de resultaten door de Engelsche drifters, bereikt, niet bevredigend en bleek opnieuw dat deze visscherij van uit Nederland uitgeoefend onder min der gunstige omstandigheden ver keert, dan de Engelsche visscherij. Ook in 1923 kwam een groot aantal Engelsche drifters met versche haring naar IJmuiden, tot zelfs zeer laat in het seizoen, vergeleken met andere ja ren; hoewel de grootste hoeveelheden versch werden geëxpedieerd, werd ook nu weer een deel gezouten tot pekel- harir- en steurharing. Trawlvisscherij. Aan de Trawlvisscherij werd in 1923 door de IJmuider loggers in het geheel niet deelgenomen, terwijl in 1921 en 1922 nog respectievelijk 1662 en 743 zeedagen werden gemaakt. Eensdeels valt dit te verklaren uit de omstandigheid dat enkele kleine reederij en in zoodanige moeilijke posi tie waren gekomen dat ze moesten liquideeren en geliquideerd worden. Anderzijds moet dit euvel ook wor den toegeschreven aan de omstandig heid, dat bij de steeds kleiner worden de besommingen dit bedrijf niet vol te houden was. De beperkte wijze, waarop vanuit an dere havens zelfs mei; Regeeringshulp moest worden gevischt, levert voldoen de bewijs van de moeilijke positie waarin cïe zeil-trawlvisscherij was ge raakt. In 1923 werd, evenals in 1922, door één hulpstoomer aan de Trawlvissche rij deelgenomen, gedurende 70 zeeda gen (vorig jaar 162). De resultaten waren alleszins onvol doende. In het einde van het kalender jaar werd dit schip uit de vischvaart genomen en ingericht voor de vracht vaart. Wat de stoomtrawlvisscherij aan gaat, daaraan werd deelgenomen in 1923 door 147 (vorig jaar 138) schepen, die evenwel evenals in de voorafgaan de jaren, lang niet alle regelmatig in de vaart waren. Bij de heooi'deeling der cijfers gelie ve men te bedenken dat een enkel schip door verwisseling van eigenaar tweemaal voor telling in aanmerking kwam. Gedurende de verschillende maan-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1