ORGAAN VOOR DE VELSEN No. 69 Zaterdag 28 Juni 1924 9e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Velsen, brengen ter openba re kennis dat ter Gemeente-secretarie tei inzage ligt eer. verzoek met bijlagen van de Naamlooze Vennootschap Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden ha- rer papierfabriek door het oprichten van eene inrichting voor het wasscheo en zuiveren van chinaclay, waarin ge bezigd zullen worden 3 electromotoren van 3 P.K., 1 idem van 9 P.K. en 1 idem van 2 P.K., op het perceel kad. bekend Gemeente Velsen, Sectie I-I No. 4010. Op Woersdag, den 9 Juli 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Ge meentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren icger. dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, Hofstede, l.s. J. P. Handgraaf, l.b. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openba- kennis, dat op 23 Juni 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Willem Karei Stam van beroep melk handelaar, wonende te Veis en, om ver lof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit: den winkel van het perceel, plaatselijk gemerkt L 33 en gelegen aan de Kanaalkade aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 24 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, Hofstede, l.s. J. P. Handgraaf, l.b. Vijf-en-t wintig-jarig bestaan van den Rijksvischafslag te IJmuiden. Den len Juli ly24 is biet 25 jaar. gele den, dat de vischafslag te IJmuiden door het rijk werd geannexeerd. De verwoede strijd daartegen van de ka pitaalkrachtige particuliere afslagers, gesteund door de reeders en de koopers zal velen nog versch in het geheugen liggen. Ook in dit geval bleek het slecht vechten tegen de bierkaai en met belof te van tien vogels in de lucht (factoor schap) gaven de particuliere afslagers tenslotte den strijd op. Een groot deel van het personeel der particuliere afslagers was den 16en Juni daaraan voorafgaande in 's Rijks dienst overgegaan om de officieele in- dienststeiling van den rijksvischafslag op 1 Juli voor te bereiden. Het waren de heeren F. J. H. Schneiders, thans Directeur 1 van het Staatsvisschersha- venbedrijf, J. D. Heijkoop, thans hal chef, Th. Doevendans en A. Tol afsla gers le klasse, J. Merkus en F. de Kort, onderhavenmeesters en J. Koevoets, administratief ambtenaar. De afslag werd geopend in een hou ten gebouw aan de inmiddels reeds gegraven visschershaven, die tot stand was gekomen om de belemmering in de scheepvaart door visschersvaartuigen naar de schutsluizen weg te nemen. Scheen het aanvankelijk, dat de rijksklandizie (de particuliere afslag bleef nog geruimen tijd met succes naast den rijksvischafslag voortbe staan) zou wegblijven, langzamerhand ging men de voordeelen, doch nog „meer de gemakken ondervinden van een goed geoutilleerden en geadmini- streerden verkoop van de visch. Mi- nister Lely had met zijn bekenden doorzettingsvermogen het pleit gewon den. Thans is men er den Minister dank baar voor en zou niemand den ouden toestand terugverlangen. De zeilvisschersvaart werd langzaam maar zeker verdrongen door de stoomtrawlers, waarvan de Stoomvis- scherij-Maatschappij „Mercurius" on der Directie van den heer I. S. Groen de eerste onder den naam van Betsy IJ.M. 75 te IJmuiden importeerde. Met reuzensprongen breidden de rijksvis8chershaven en de rijksvisch- hallen zich uit. De houten hal maakte spoedig plaats j woorden gewijd aan den heer J. C. voor een steenen gebouw ruim twee Vermeulen alhier, bij diens aftreden als Groot-Secretaris der Loge. Bij het artikel is een foto van den heer Ver meulen met de banier der orde opgeno men. maal zoo lang en in den loop van deze kwarteeuw werden in bet verlengde 1 van deze hal nog twee groote hallen gebouwd en kwam de onderbouw ge reed voor nog twee groote afslagge bouwen. Ook de haven in 1896 geopend en oorspronkelijk slechts 450 M. lang, werd eerst in 1904 met 250 M.. en in 1917 nog eens met 400 Meter verlengd, waardoor een haven van 1100 Meter verkregen werd. Bovendien kwam in 1918 een afzon derlijke haringhaven van 650 Meter ge reed en in 1920 nog een kleine lighaven voor industrieele doeleinden. Aan de Zuidzijde der haven is een groot complex van fabrieksgebouwen, kantoren en ijsfabrieken verrezen. We gens de uitbreiding van de stoomvloot werd in 1923 een tweede dok in dienst, gesteld. Bij de wet van 22 Juni 1914 werden de rijksvisschershaven en de rijks vischafslag vereenigd tot een staats- visschershavenbedrijf, dat tot 1920, ondanks alle kosten van den haven- aanleg en van onderhoud in het staats bedrijf werden ondergebracht, ruime, soms zelfs zeer ruime winsten oplever de. Eerst bet jaar 1920 leverde het staatsbedrijf een verlies op d.w.z. ble ken de inkomsten uit de retributie van den vischafslag en die uit enkele ne- venbedrijven onvoldoende om ook den hoogen rentelast van aanleg en onder houd van de haven te dekken. Dit tekort kon echter ruimschoots gedekt worden uit de reserves der gou den jaren 1916, 1917 en 1918 toen respec tievelijk winsten gemaakt werden van f 409.000.—, f 35.000.— en f 77.000.—. Bij de indienststelling van den rijks vischafslag werd de retributie vastge steld op 2 procent van de brutobesom- ming, terwijl de particuliere afslagers 21/, procent hieven. Bij beide bleef de van oudsher bestaande drie procent koopmanskorting bestaan. Reeds in 1900 verlaagde de Regeering waar schijnlijk in concurentie met. den par ticulieren afslag de retributie tot 1 procent, terwijl de koopmanskorting door de reederijen toegekend, doch door het rijk geadministrateerd, onveran derd bleef. In 1908 vond de Regeering het noodigde retributie voor den visch afslag weder te verhoogen tot 2 procent, doch wisten de reederijen deze verhoo ging af te wentelen op de handelaren, wier koopmanskorting van drie tot twee procent werd teruggebracht. Dat op deze wijze de handel voor een be langrijk deel de kosten van de havens, die vrijhavens zijn, is gaan betalen is naar we meenen de oorzaak geweest, dat de Regeering van een nieuwe ver hooging van retributie en daarmede gepaard gaande verlaging van de koopmanskorting heeft afgezien, me de omdat de retributie ruim voldoende is om de kosten van den vischafslag te bestrijden, indien deze niet bezwaard worden met de hooge havenkosten. Bij de opening van den rijksvischaf slag werd tot Directeur van de Vis schershaven benoemd de heer J. M. Bottemanne, thans Hoofdinspecteur der Visscherijen. Bij diens heengaan in 1909 werd de administratieve leiding, opgedragen aan den heer F. J. H. Schneiders, toen boekhouder, die den persoonlijken titel van Administrateur ontving en werd het technisch toezicht opgedragen aan den heer Canter Cremer, Ingenieur. Later werd de wenschelijkheid ingezien van een zelfstandige Directie en werd met ingang van 1 Januari 1919 tot Di recteur van het Staatsvisschershaven- bedrijf benoemd de Administrateur de heer Schneiders, die deze functie se dert dién met grooten ijver, kennis en nauwgezetheid vervult. De verdiensten, van dezen ambtenaar werden door de Regeering in 1912 erkend door zijne be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dinsdag 1 Juli a.s. zal in het Dienst gebouw aan den kop van de Visschers haven des namiddags van 3 tot 5 uur voor de betrokkenen bij dezen tak van Staatsdienst gelegenheid bestaan desi- gewenscht de Directie met dit 25-jarig jubilé te complimenteeren. PLAAÏ8ELIJE NIEUWS. IJMUIDEN. In De Neutrale Goede Tempelier, het orgaan der Groot-Loge 2 der I. O. G. T. van 31 Mei worden waardeerende VELSEROORD. Bij de Staatscourant zijn gevoegd de statuten van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs alhier. De melkprijs is hier en ook te Velsen weder met een cent per liter verhoogd geworden. VELSEN. Rijks H. B. S. Dinsdag en Woensdag hebben voor 't eerst aan de Rijks H. B. S. alhier eindexamens plaats gehad. Geëxami neerd werden 7 candidaten, waarvan er 6 slaagden, n.l. de heeren Th. W. Deinum, Wijkeroog; P. Donker, Be verwijk; T. Duinker, Wijkeroog; G. Sant, IJmuiden, A. Schoo, Santpoort en B. de Vries Robles, IJmuiden. Als deskundigen, met wier mede werking de examens wérden afnomen, waren aangewezen dr. J. G. Rutgers, hoogl. Techn. Hoogeschool; dr. H. C. Redeke, dir. Rijksinst. voor visscherij- onderz., priv.-doc. univ. Amsterdam; mr. J. van Gilse, kantonr. Steenwijk; dr. J. Heinsius, redacteur Woordonb. Nederl. taal, Leiden; C. Heijman, oud- leer. H. B. S. m. 5-j. c. Haarlem. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Boerlage krachtens ge rechtelijk bevel gehouden verkooping van een huis met grooten tuin aan den Wijkerstraatweg 15 werd dit per ceel gekocht door de N.V. Melkinrich ting Velsen voor f 8010. Woensdagmiddag heeft in hotel „De Prins" de veiling plaats gehad van een huis met tuin nabij de stoompon- ten. Perceel 1, het huis met achtertuin, groot ongeveer 373 M2 werd gekocht door den heer Rutgers, cand. notaris voor f 5100. Voor perceel 2, het terrein naast per ceel 1, groot ongeveer 322 M2, was de hoogste bieder de heèr A. Vermeer, voor f 2300. i \'Mll Bij afslag werd het op f 20 gemijnd door den heer D. Bus. Voor de combinatie der 2 perceelën werd het hoogste bod f 7510 gedaan door den heer D. Bus, die het bovendien bij afslag op f 500 mijnde. Zondag 29 Juni a.s. nam."2 uur zal nabij de stoomponten een groote meeting tegen den oorlog gehouden worden, waarbij als sprekers zullen optreden A. L. Constandse, J. v. d. Eyn- de, B. Lansink Jr. en Jeanne de Jong. De Muziekvereeniging „Voorwaarts'' en de Zangvereeniging „Morgenrood zullen medewerking verleenen. DRIEHUIS. Ter gelegenheid van haar 15-ja- rig bestaan heeft de R.K. Ilarmonie- vereeniging „Soli Deo Gloria" een festi val uitgeschreven op Zaterdagavond 16 en Zondag 17 Augustus, voor Harmo nie- en Fanfare-gezelschappen er zangvereenigingen in den prachtig daarvoor geschikten en lommerijken tuin van de lunchroom Westerveld te Driehuis, gelegen bij de spoorweg halte. Als prijzen zullen onder de deel nemende vereenigingen worden ver loot een prijs van f 100, een van f 50 en een van f 25. Tevens zullen er verguld zilveren medailles beschikbaar gesteld worden als publieksprijzen. Bij den in gang zal ieder een stembiljet ontvan gen. Vereenigingen, welke geen inschrij vingsbiljet ontvingen, kunnen deze nog aanvragen aan het secretariaat, Noorderdorpstraat 2, Santpoort. Sinds Vrijdagmiddag is het Mis siehuis te Driebuizen bewoond. Eén pater en drie broeders zijn er gehuis vest in een kamer die in den chaos is vrijgemaakt. Deze eerste bewoners zul len de voorbereidende werkzaamheden helpen bespoedigen en het huis in orde brengen, opdat met September 60 stu denten daar kunnen gehuisvest wor den. Het Missiehuis wordt, zooals bekend is, door de paters van het H. Hart van Tilburg bestuurd. Er worden met September 4 klassen gevestigd, die dan feitelijk, parallel klassen zijn van die in het Missiehuis te Tilburg. De bedoelrpg is dat er elk jaar een klas bijkomt. In Tilburg blijft ook een volledige humaniora gevestigd. Na be ëindiging der studies vinden de stu denten der beide missiehuizen elkan der dan in het Noviciaat te Arnhem, waar ook de PhRosophie wordt gestu deerd, om da af na de theologische stu diën in Stein (bij Sittard) te volbrengen N. Hl. Ct. SANTPOORT. Een droeve plechtigheid. Onder groote belangstelling werd alhier Dinsdagmiddag op de begraaf plaats De Biezen, het stoffelijk over- schot ter aarde besteld van den op zoo ongelukkige wijze om bet leven gekomen knaap Jacob van der Vlerk. Onder de aanwezigen was de wethou der van Velsen, de beer -Landeweerd, de directeur van de ambachtschool de lieer IL J. Zeeman, waar de overledene pas zijn eindexamen had gehaald, en waar hij een van de beste leerlingen was. Verder was ook tegenwoordig de Directeur van de Melkinrichting Vel sen met zijn zoon, door welks auto de ongelukkige werd gegrepen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, nam de heer K. Koopmans van Bloemendaal het woord en schetste het karakter van den jeugdigen ontslapene. Hij was een toonbeeld voor allen, een ware godsdienstige jongen. Spr. bad hem vier jaar onder zijn leiding gehad, en 't moet een troost voor de ouders zijn, dit te kunnen getuigen. Hierna nam de heer J. E. Sluiters het woord, die eveneens den ontslapene schetste als een der beste leerlingen der Zondags school. Niets was hem te veel en het s een jongen met talent. Vervolgens bedankte een oom van den overledene, Ds. Samplonius uit Groningen voor de belangstelling. Dien onder den indruk verlieten allen den doodenakker. GEMENGD NIEUWS. Nederlandsche Bond tot Bescherming van Zuigelingen. WAARSCHUWING! CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Briniostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 uur. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. van Sloten van Haar lem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is het noo- dig gebleken, dat men zich laat inschrij ven Dinsdags van 23 uur, Vrijdags van 67 uur of dat men zich schrifte lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. 4. Door het kind op de vastgestelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te gevenudat door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft of de flesch tc spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien gij uw kind thans aan de borst voedt, tracht dit dan voort te zet ten; gij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen! Geef uw kind nimmer een zoethou der of dotje, dat kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met een korte speen. Wat moei de moeder doen^ indien de zuigeling gaat braken of dunne ontlas ting krijgt? le. Geef hem dan direct op de tijd stippen, waarop hij anders zijn voedsel krijgt, een fleschje rijstewater, bereid volgens onderstaand voorschrift. 2c. Verzuim niet daarna met het kindje op het eerstvolgend spreekuur van den dokter te komen om verder raad te ontvangen; want het kind mag niet langer dan één of twee dagen uit sluitend rijstewater krijgen. 3e. Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. I BEREIDING VAN RIJSTEWATER Breng 1 'eetlepel vooraf gewasschen rijst met 1 Liter (kan) water aan de kook in een open pannetje en laat het zoolang koken, tot de helft van het wa ter verkookt is (ongeveer 20 minuten). Giet hét door een schoon zeefje. Wan neer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot 2 liter bij. Bewaar het afgekoelde rijstewater in In de warme zomermaanden worden véle zuigelingen ernstig ziek. Deze ziek te treedt soms plotseling op on kon- merkt zich door braken en dunne ont lasting. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder dikwijls aangetast dan kinderen', die met de flesch gevoed worden. j Als oorzaken voor het ontstaan dezer een gesloten pan of toegedekte pan. ziekte kennen wij 1. Oververhitting van het kind dooi* Wienngen weldra geen eiland meer. te warme en te vast aangelegde kloe- Zoowel van 't vasteland (van Ewijck- ding en verblijf in een vertrek dat on- i sluis) als van Wienngen is men begon- voldoend gelucht wordt. nen met het leggen van den afsluitdijk 2. Bederf der melk, die niet voldoen- door het Amsteldiep en de werkzaam- de versch is en niet koel bewaard heden daaraan zijn dermate gevorderd, wordt. dat de afstand tusschen deze twee ge- 3. Verontreiniging van het voedsel, I deelten dijk geen 700, doch nog slechts doordat de fleschjes en speentjes niet 400 meter bedraagt. zorgvuldig schoongemaakt en schoon- In letterlijken zin is dit ook geen be- gehouden worden I vaarbare doorruimte meer. Wat toch is 4. Ondoelmatige voeding van het het geval? Door de vernauwing is de kind, vooral overdadige voeding en on- stroom zeer sterk geworden, zoo stei k, regelmatige toediening van het voedsel. dat men de modderbakken, benoodigc - - f Werk, met twee sleepbooten er Let wel! Nimmer is het doorkomen van tandjes oorzaak van deze ziekte! j vóór moet opsleepen; daar behoeft men Hoe kan de moeder het optreden van zich niet over te verwonderen als men deze ziekte zooveel mogelijk voorko- weet, dat in de doorruimte dikwijls een val staat van 40 c.M. men? la. Door het kind vooral op warme dagen te doen vehblijven in eene fris- sche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduw zijde flink open zetten! (ook 's nachts). lb. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Op 'heete dagen kan men den gezonden zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met 'n lakentje dekken. Het hoofd je moet men koel houden en niet bedek ken. Ook doet men goed indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengt; bij grootte hitte op een koele, niet-zon- nige plek. lc. Door het kind dagelijks geheel te wasschen of liever nog te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet di rect na ontvangst der melk bereid wor den, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in eene gesloten pan op eene koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melk- pan direct op den keldervloer of anders in eene andere pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ver- verscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes di rect na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in eene geslo ten schoone pan met zuiver leidingwa ter te bewaren. Geladen schepen gaan reeds beoosten het eiland om, en ook de beurtschip per van Wieringen naar den Helder, die vroeger door 't Amsteldiep voer van de haven te De Hankes af, vaart nu van de haven te Den Oever. Voor de kleine visschersschuiten is het reeds afgedaan. Immers zij moes ten hun visch veld benoorden Wierin gen zoeken, doch waar 't niet meer mo gelijk is zonder gevaar door „het gat" te gaan, hebben zij hun vaartuigen moeten opleggen, in de hoop, dat er wellicht een kooper uit andere oorden er hun zal afhelpen. Eigenaardig is, dat, terwijl 't vroe ger tusschen de wisseling van ebbe en vloed in 't Amsteldiep soms 30 minuten stilstaand verschil was, dit thans geen 5 minuten meer duurt. Zoo gebeurt het, dat een schipper, die op eigen risico toch waagt door de doorruimto te va ren naar hij denkt vóór den stroom, eensklaps den stroom tegen zich krijgt en hij rechtsomkeert moet maken. Men zal aan bovenstaande bemer ken ,dat de dijk met bekwamen spoed wordt gelegd. Wanneer het Amsteldiep geheel zal zijn afgesloten? Er, kunnen zich nog vele hinderpalen voordoen, doch er bestaat alle kans, dat Wierin gen over een viertal weken geen eiland meer zal zijn. Hhld.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1