Het autobusvraagstuk. Een wegenbelasting? Door de afdeeling voor Spoorweg bouw en Spoorwegexploitatie van bet Koninklijk Instituut van Ingenieurs werd Woensdag in het gebouw van K. en W. te Utrecht door ir. H. Zoetelief Norman verschillende kanten van het autobus-vraagstuk belicht. Hij heeft daarbij (aldus lezen we in „De Ingenieur") de volgende punten behandeld: Bij het onderzoek van het autobus- vraagstuk zijn scherp te onderschei den: i A. de techniek en de economie van het autobusbedrijf als zoodanig en in verband met het wegenvraagstuk. B. de toelaatbaarheid uit econo misch- en billijkheidsoogpunt van con currentie met bestaande tram- en spoordiensten. Wat punt A betrfet, werd door den spreker o.a. belicht de kwestie der kos ten, die een weggebruiker (i. c. de autobus) voor het wegennet veroor zaakt; de noodzakelijkheid van ver breeding en andere verbetering der we gen te zijnen behoeve; een daaruit voortvloeiende billijke wegbelasting, waarvan intusschen geen enkele weg gebruiker, óók de voetganger niet (die niet dezelfde is, als die, welke het we gennet bouwde en ook voor zich bete re en bi-eedefe wegen behoeft) moet zijn uitgezonderd; waarbij spreker er op wijzen zal, dat bij aanvaarding van eenig belastingstelsel noch het auto- busbedrijf, noch het landbouwbedrijf, noch eenige andere groep, een uitzon deringsgeval vormt, waarvoor hoogere of lagere tarieven moeten worden vastgesteld, zooals in het kort geleden verschenen ontwerp-wegbelasting werd voorgesteld. Evenmin behoort onderscheid te worden gemaakt tus- schen bedrijfsverkeer en verkeer voor genoegen. Hierbij sluit zich aan de kwestie van een doorgevoerde unifor me keuring der rijtuigen van gemeen tewege, hetgeen een buitengewoon groot corps deskundige keurders zou eischen. Door het nemen van steek proeven zou echter reeds veel bereikt kunnen worden, indien, wanneer ver- waarloozing wordt geconstateerd, daarop zwaardere straffen worden ge steld, dan thans in de zooeven ge noemde wet zijn vastgelegd. Wat punt B. betreft, heeft spr. een ontwikkeling op gezonde basis en op voet van gelijkheid van de concurren tie tusschen autobus en spoor- en tramwagen bepleit. Het is geheel in het belang van de ontwikkeling van de autobus zelf dat dit proces zich niet op andere wijze afspeelt. Wat de kwesties der concessies aangaat, wilde spr. er op wijzen, dat, waar thans tal van ge meenten belanghebbenden zijn gewor den bij communale en'intercommunale tram- en autobusbedrijven, 't niet wenschelijk is, bij aanvaarding van 't concessiestelsel beslissingen omtrent het verleenen van communale con cessies en vergunningen voor staan plaatsen in handen van gemeenten of haar besturen te laten. Onder presidium van den heer Jhr. K. F. Quarles van Ufford, werd Vrijdag, 20 Juni j.l. in het Hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van „GRONINGEN", Alg. Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgericht te Groningen, vanaf 1921 gevestigd te Utrecht. Uit het door den Directeur, den heer F. F. Leopold, uitgebracht rapport over 1923, bleek, dat 412 schaden, waaronder zeer belangrijke, werden vergoed. De reserve der Maatschappij be droeg per 31 December f 182.579.44. Per 1 November 1923 werd aan de Directie toegevoegd de heer B. L. Leo pold, Dierenarts. Blijkens het rapport van de Commis sie tot nazien der rekening en van den Accountant, den heer A. Versteege, bleek, dat de administratie in orde werd bevonden. De aftredende Commissarissen wer den herkozen. Honderd-jarig bestaan der Engelsche redding Mij. Het honderd-jarig bestaan der En gelsche Redding-Maatschappij zal o.a. herdacht worden in een bijeenkomst te Londen van vertegenwoordigers van verschillende Redding-Maatschappijen Nederland zal, naar de „Tel." meldt, vertegenwoordigd zijn door twee groo- te reddingbooten, de stoomredding- boot „Prins der Nederlanden", van het station Hoek van Holland en de motor- reddingboot „Brandaris" van Ter schelling. Gedurende twee dagen (1 en 2 Juli) zullen vraagstukken, welke ten opzichte van het reddingwezen van het grootste belang zijn, worden be sproken. Het volledige programma om vat o.a. een inspectie van de redding- booten in de Theems door admiraal Sir Doveton Sturdee en door het „Com mittee of Management" der Engelsche Redding-Maatschappij en bezichtiging van de reddingbooten door het publiek. De onderwerpen, welke zullen wor den behandeld zijn o.a.: „Seinen voor reddingbooten aoor Captain Rowiec; zelfricntende en niet zellrichtende boo ten, door den Naval Architect J. R. Barnett; zeifreddingbooten en motor- reddmgnooten, door den heer F. Rubie, belast met het toezicht op den bouw van reddingbooten; hulp- en vol mo torvermogen voor reddingbooten, door Captain Rowley, hoofdinspecteur der reudingbooten; de bouw van redding booten door J. R. Barnett; benzine- en olie-motoren, door A. Evans, belast met het toezicht op den bouw der ma chines; tractors, olie voor het stillen van golven, lijnwerptoestellen enz., enz. enz. De Deensche afgevaardigde J. F. Sa.- xild, zal een en ander vertellen over salarissen en pensioenen bij den Red- dingdie.nst in Denemarken; een der Neuerlandsche afgevaardigden, de se cretaris der Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij, de heer H. de Booy, zal een beschrijving geven van het ontwerp motorreddingboot „Insulinde". Intusschen bezoeken de bemannin gen der reddingbooten het „House of Commons" en de „British Empire Exhibition" te Wembly en zijn de boo ten den geheelen dag ter bezichtiging voor het publiek. Dinsdagavond 1 Juli wordt aan de af gevaardigden in Lancaster House door de regeering een diner aangeboden, onder voorzitterschap van den presi dent van de „Board of Trade" Woensdagavond 2 Juli heeft het „ReddingbooC'-diner plaats, aangebo den door de Royal National Life-Boat Institution, onder voorzitterschap van den prins van Wales. Naar wij vernemen zal o.a. de Ne- derlandsche gezant te Londen, jhr. De Marees van Swinderen, aan dezen maaltijd het woord voeren. Woensdagmiddag 3 Juli zullen.de nieuwe groote Britsche motor-redding boot en de Ned. motor-reddingboot „Brandaris" aanleggen aan het terras van het „House of Commons" om ^be zichtigd te worden door de leden van het parlement. Vervolgens vertrekken de redding booten. De „Brandaris" is te Amsterdam aangekomen en is Donderdag 26 dezer naar Londen vertrokken. Behalve de gewone bemanning, onder schipper K. van Urk, is aan boord de heer D. H. Doeksen secretaris der plaatselijke commissie der N.-Z.-H.-Redding-maat- schappij te Terschelling die de „Bran daris" op dezen overtocht zal comman- deeren. Gedurende de afwezigheid van de „Brandaris" wordt de dienst van het station Terschelling en omgeving, zoo noodig, waargenomen door de „Dorus Rijkers" van Helder en door de „C. A. den Tex" van Harlingen. Zendingsdag. In den tuin van het Brongebouw werd heden, onder begunstiging van fraai zomerweder, de Zendingsdag van de. Gereformeerde Kerken der clas sis Haarlem gehouden. De openings rede werd door Ds. W. Breukelaar van Zaandam uitgesproken. In zijn welkomstwoord herinnerde de spr. aan de goede resultaten van den zendingsarbeid, vooral in Djocja- karta, die gunstiger zijn dan in eenig jaar tevoren. Spr. wekte daarom zijn gehoor op tot steun van het werk dat zoo drin gend behoefte heeft aan meer zendings arbeiders. De classe Haarlem bracht ruim f 11.000 voor de rechtstreeksche zen ding op. Bovendien kwam voor het Petronella Zendingshospitaal een be langrijke som binnen. Ds. H. v. d. Elskamp van Koog-Zaan dijk sprak vervolgens over het onder werp: „Het erfdeel der Heidenen". In den breede zette spr. uiteen wat onder het begrip „Erfdeel des Heeren" is te verstaan en daaraan ontleende hij den plicht voor de Gemeente van Christus tot het brengen van de kennis van den Zaligmaker aan hen, die daarmede nog niet bekend zijn, in het bijzonder aan de volken in Indië. Ds. W. J. J. Velders van Amsterdam daarna het woord verkrijgende, over zijn arbeid onder de Joden deed daar van uitvoerige 'mededeelingen. Spr. wees op de uitnemende hoedanigheden van den Israëliet en prees de groote aantrekkelijkheid van de Joden, wier karakter-eigenschappen bij ervaring had leeren waardeeren. De arbeid der zending onder Israël is buitengewoon moeilijk maar mag daarom niet nagelaten worden. Spr. wekte op tot een voorbeeldiger) christelijken levenswandel, die van meer beteek§nis is dan veel woorden. In de middagvergadering spraken nog: Joh. Jansen, van IJmuiden over het onderwerp: „De Evangelisatie in onzen tijd". De heer H. Meijerink, hoofd der Holl. Inl. Chr. Kweekschool te Solo over het onderwerp: „De Jong- Javabeweging en de Zending" en Dr. W. G. Harrenstein van Amsterdam over het onderwerp; „Wonderen op het Zendingsveld". In de pauze gaf het zangkoor „Ho sanna in exceisis" van Haarlemmer meer O. Z. met begeleiding van het chr. f anfarecorps Whnelmina uit IJmuiden een zanguitvoering. Hl. Dbl. VISSCHERIJ. De stoomvrachtlogger, Cornelia Henderika 1J.M. 416, weiKe geruimen tijd geleden, op reis van Halmstad naar Rotterdam, alhier met schade binnen liep, heelt al dien tijd hier gelegen en lost thans de lading steenen in lich ters, die ze naar de plaats, van bestem ming vervoeren. Dezer dagen ontving het bestuur der visscherijschop! te Egmond van iemand, die van de oprichting dei- school af telkenjare een bijdrage zond, de vorstelijke gilt van 500 gulden. Hier door is het bestuur in staat gesteld de school geheel in te richten voor het onderwijs aan 40 leerlingen. De groote nieuwe stoomtrawler Proef IJM. 36 van de Mij. Noorderlicht, gebouwd te Geertruidenberg heeft met goed gevolg op de Noordzee proefge- stoomu. Het schip voldeed uitnemend en heeft aan alle gestelde verwachtin gen voldaan. De „Proef" is Woensdag ter visscherij vertrokken. Het schip bezigt ook een nieuw soort net, waarmede op deze reis gevischt zal worden. Gedurende de week van 19 t/m 25 Juni 1924, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 61 Hollandsche-, 2 Duitsche stoom trawlers, 1 IJslander, 14 zeil-, 3 motor- loggers, 1 sloep, 1 Deensche motorkot- ter, en 122 kustvisschers. Hollandsche stoomtrawlers van f 1174 tot f 3005; Duitsche stoomtraw lers van f 2404 tot f 2813, IJslander (gedeeltelijk) van f tot f 950.—, Zeilloggers van f 63 tot f 376; Motorlog- gers van f 214 tot f 903; Sloepen van f tot f 1250; Deensche Motorkot- ter van f tot f 1748, terwijl de kustvisschers totaal f 11290 besomden. De aanvoer bestond uit 376.095 K.G. trawlvisch, 8245 K.G. IJslandsche visch en 2860 K.G. beugvisch. De totaal op brengst bedroeg f 163.603.83. Over de haringvisscherij. De resultaten van de te vroeg begon nen haringvisscherij zijn, zooals te verwachten was, verre van bemoedi gend. Het lag voor de hand, dat de prij zen van de jonge haring, die nog den goeden smaak mist, in sterke mate zouden terugloopen, zelfs tot f 7 per kantje daalde de prijs. Bedoelde haring is, wegens de slech te kwaliteit, zoo goed als onverkoop baar. Voor de reeders komt deze vroe ge visscherij op groote schade neer, voor de equipage beteekent zij een zeer gering loon. Het heeft er al den schijn van, of de reeders van den te- genwoordigen tijd geen lessen hoege naamd meer putten uit de zoo belang rijke historie der Hollandsche vissche rij. Mede door de vroege vangst te ver bieden, streefde men reeds in de 16e eeuw er naar waarborgen te scheppen voor de degelijkheid van den Hol- landschen gekaakten haring. In den tijd der republiek hielden „de gedeputeerden voor de vischerije" de teugels van het gezag op visscherij-ter rein in handen en werd hepaald (plak kaat van 17 Maart 1593) dat de haring visscherij niet vóór St. Jansdag (24 Ju ni) geopend mocht worden. Aan dit verbod waren ook de bomschuiten die de steurharing-visscherij uitoefenden, gehouden. Men moest zich in deze tijden van verval der visscherij, veel sterker be wust zijn van de noodzakelijkheid, dat de goede naam van de Hollandsche ha ring gehandhaafd blijve. En altijd is het product van de Meivangst ver be neden normale kwaliteit gebleven. Haast onbegrijpelijk is het dan ook (de afwezigheid van voorraden vorm de natuurlijk een factor van verlei ding), dat zooveel schepen, plm. 150," aan deze vroege visscherij deelnamen. Moge met de ervaring van dit voorjaar door beide partijen voldoende leergeld betaald zijn, opdat in de volgende ja ren, evenals dit vroeger vaste regel was, niet vóór Juni wordt uitgevaren. Van de firma C. den Duik kwam de zer dagen een schip binnen, dat de laatste nachten een betere kwaliteit haring had gevangen, die in afslag van 20 tot 28 gld. opbracht. We hopen ten zeerste, dat dit haringseizoen zich verder door gunstige resultaten moge kenmerken, opdat ons voorheen zoo le vendig bedrijf weder moge opleven. Veel, ja zeer veel hangt er van de re sultaten van dit jaar af. De „afname" van de vloot is reeds kolossaal en de laatste reserves gaan in het vuur. Mocht dan ook de teelt 1924-ongunstig uitvallen, dan zou de finantieele kracht voor een volgend jaar beslist gebroken zijn en een groot deel der reeders zou de macht ontbreken hun bedrijf voort te zetten. De duurte van vele visscherijgoederen (netten, olie, etc.) blijft „den Betrieb" drukken. Het is dus gemakkelijk in te zien, dat wan neer de financiëele resultaten die van voor den oorlog niet belangrijk over treffen de visscherij allerminst een bestaan kan opleveren. Vallen onze reeders niet geheel van tekortkomingen vrij te pleiten, (om nog iets te noemen: ook aan het fust dient beduidend groo- tere zorg gewijd; met het oog hierop geeft men tegenwoordig in den vreem de reeds de voorkeur aan Schotsche haring!) in de kringen betrokken bij de visscherij neigt men hunnerzijds tot de meening, dat de Nederl. regee ring onvoldoende blijk geeft, de be- teekenis der visscherij op haar juiste hoogte te schatten. Houdt zij vraagt men wel voldoende in 't oog, welk een uitgebreid terrein de visscherij met haar nevenbedrijven bestrijkt? Men dQnke aan nettenfabrieken, touw- slagerijen, hoepelmakerijen, kuiperij en, nettenboeterijen, zeilmakerijen, enz. Is de visscherij ten doode opgeschre ven, dan gaan ook al deze nevenbe drijven te gronde. Laat ons hopen, dat voor het vroeger zoo winstgevend be drijf weldra een betere dageraad aan- lichte; de internationale verhoudin gen zich in zoodanige richting ont wikkelen, dat het vreedzame verkeer der volken, hun handel, scheepvaart, etc., voortdurend in intensiteit en om vang winne en de groote visscherij zich van haar débacle hersteile en weder een verrassenden bloei te zien MIJNHARDT'ó Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten 60 c», Hoofdpijn-Tabletten 60<* V Bij Apoth. en Drogisten. 201 De Raad voor de-Scheepvaart heeft uitspraak inzake de lekkage in den ketel van den stoomtrawler Am- steldijk YM. 481 gedaan. De Raad is van oordeel, dat de ma chinist als werkman onvoldoende be kwaamheid heeft getoond. Had hij die bekwaamheid gehad, dan ware hij in zijn pogingen om de lekkage te ver helpen, geslaagd en had het schip kunnen blijven doorvisschen. Het is wel jammer dat van de machinisten niet voldoende bekwaamheid als werkman wordt geëischt, hetgeen aan den wal toch zeer gemakkelijk te on derzoeken zoude zijn. De machinist vaart 21 jaar op stoomtreilers en ge bruikt als gereedschap een beitel, welke daartoe ten eenenmale onge schikt is. Hij had voorts gelijk de baas- ketelmaker hem ter zitting voorhield, nog op andere wijze een voorziening kunnen treffen, b.v. door het afzagen van de bout en het slaan van een gaatje, waarin hij een pennetje had kunnen drijven. De machinist veront schuldigde zich met de opmerking, dat hij gelukkig had gevaren en wei, nig met ketels had gesukkeld, doch het wil den Raad voorkomen, dat do be kwaamheid om in een lekken steek bout te voorzien, reeds indien men als hoofd van een machinekamer begint te varen, aanwezig moet zijn. Indien de reederijen wat de onderhavige veelvuldig voorkomende reparaties betreft de machinisten een proef van bekwaamheid lieten afleggen, zou het niet zoo vaak voorkomen, dat een schip om een lekkage van vrij eenvou- digen aard een reis moet afbreken. Gedurende de maand Mei van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 277 stoom trawlers met I 543.468 besomming te gen in Mei van het vorig jaar 122 stoomtrawlers met f 293.599 besom ming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 1520 stoomtrawlers met f 3.567.763 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 885 stoom trawlers, die f 1.993.768 besomden. Verder kwamen van de trawlvisscherij in Mei van dit jaar binnen: 18 motorloggers met f 13.340 besom ming tegen in Mei van het vorig jaar 11 dier vaartuigen met f 8371 besom ming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 61 motorloggers met f 49.544 besomming tegen in de eerste vijf maanden van het vorig jaar 40 dier vaartuigen, die f 27.425 besomden; 197 zeilloggers met f 58.630 besom ming tegen in Mei van het vorig jaar 237 dier schepen met f 102.273 besom ming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 675 zeilloggers met f 334.844 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 798 zeilloggers met f 409.336 besomming; 3 sleepboottrawlers met f 982 besom-" ming tegen in Mei van het vorig jaar 3 dier schepen met f 3548 besomming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 15 sleepboottrawlers, die f 7490 besomden tegen in de eerste vijf maan den van het vorig jaar 29 sleepboot trawlers met f 22.295 besomming; 368 motorkustvisschers met f 29.408 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 382 motorkustvisschers en 21.077 besomming en in de eerste vijf maan den van dit jaar 1336 motorkustvis schers met f 79.316 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 859 motorkustvisschers, die f 37.233 besom den; 44 zeilkustvisschers met f 611 be somming tegen in Mei van het vorig jaar 35 dier vaartuigen met f 636 be somming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 152 zeilkustvisschers met f 2647 besomming tegen in de eerste vijf maanden van het vorig jaar 105 dier vaartuigen met f 1614 besomming; 12 open booten, die f 125 besomden tegen in Mei van het vorig jaar 42 open booten met f 314 besomming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 181 open booten, die f 3779 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 200 open booten met 1 1707 besomming. Van vreemde nationaliteit kwamen in Mei van dit jaar hier aan de markt 29 Duitsche stoomtrawlers met f 80.663 besomming; 1 Duitsche motortrawler m. f 493 en 3 Deensche motortrawl. m. f 2707 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 35 Duitsche stoomtraw lers met 1 188.422 besomming; 2 Duit sche motortrawlers met f 1712 en 2 Deensche motortrawlers met f 827 be somming en in de eerste vijf maanden den van dit jaar 3 Engelsche zeiltraw- lers met f 1455 besomming, 88 Duit sche stoomtrawlers met 288.137 besom ming, 1 Duitsche motortrawler met f 493 en 8 Deensche motortrawlers met f 10.574 besomming tegen in de eerste vijf maanden van het vorig jaar 3 En gelsche stoomtrawlers met f 3579 be somming, 505 Duitsche stoomtrawlers met f 1.267.904 besomming, 5 Duitsche motortrawlers met 1 4965 en 6 Deen sche motortrawlers met f 3653 besom ming. Van de beugvisscherij kwamen in Mei van dit jaar hier binnen 23 stoom- beugers met f 23.411 en 13 zeilbeugers (sloepen) met f 9023 besomming tegen in Mei van het vorig jaar 26 stoom- beugers met f 43.233 besomming, 2 motorbeugers met f 2050 en 18 zeilbeu gers met f 25.077 besomming en in de eerste vijf maanden van dit jaar 187 stoombeugers met f 404.340 en 81 zeil beugers met f 76.231 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 175 stoombeugers met f 371.264 besom ming, 8 motorbeugers met f 8599 en 82 zeilbeugers met f 125.291 besomming. Van de haringvisscherij kwamen in Mei van dit jaar binnen 2 stoomlog- gers met f 14.749 en 1 motorlogger met I' 6810 besomming tegen in Mei van het vorig Jaar geen haringschepen en in de eerste vijf maanden van dit jaar ge noemde stoom- en motorloggers in Mei en 41 Engelsche stoomdrifters met f 56.766 besomming tegen in de eerste vijf maanden van het vorig jaar 10 Engelsche stoomdrifters met f 19.507 besomming. De in consignatie aangevoerde visch- zendingen brachten in Mei van dit jaar op f 11899 tegen in Mei van het vorig jaar f 21.124 en in de eerste vijf maan den van dit jaar f 139.828 tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 125.291. Het aantal binnen gekomen schepen bedroeg in Mei van dit jaar 991, in Mei van het vorig jaar 914; in de eer ste vijf maanden van dit jaar 4362 te gen in de eerste vijf maanden van het vorig jaar 3710. De opbrengst van de in Mei van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 795.966 tegen in Mei van het vorig jaar f 642.258 terwijl de totaalop brengst van alle in de eerste vijf maanden van dit jaar aangevoerde visch f 5.044.704 bedraagt tegen f 4.395.801 in gelijk tijdvak van het vo rig jaar. Vrees geen examen want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geeat helder blijft. Mljnhardt's Zennwtabletten, wetenschappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 cent. Bij apoth. en drogisten. 295 Het vlschverbrnik in verschillende landen. Volgens de F. T. G. wordt in Enge land het vischverbruik per persoon en per jaar gerekend op 56 Eng. pond; in Canada op 20 pondin Frankrijk op 35- i 40 pond; in Duitschland ongeveer even- v veel; in Japan op 200 pond; in de Ver- eenigde Staten op 26 pond; in Holland"! 11 pond. Daar het zeer moeilijk is om juiste gegevens van de visch-consumptie te krijgen, moeten deze cijfers onder ze ker voorbehoud geaccepteerd worden. De statistiek der aangebrachte of ver kochte visch is niet correct, daar op de eene plaats de bij-producten er bij gere kend worden en op een andere wèer niet.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2