IJmuider Courant De Semaphoor Zaterdag 28 juni 1924. 2e blad Watinlaii UnolAeu. Juni 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 29 1.21 1.47 9.04 9.38 30 1.58 2.24 9.47 10.16 Juli t 2.35 2.58 10.32 10.52 2 N.M. 3.09 3.32 11.10 11.28 3 3.44 4.08 11.45 [4 4.10 4.41 0.02 0.18 5 4.51 5.16 0.35 0.52 6 5.27 5.51 1.09 1.26 Oeen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gevonden voorwerpen. Een beurije met inhoud, een gouden geidatukje, eenig zilvergeld, een damesrij wiel, een manlelceintuur, een zwart kinder schoentje, waarin een fantasiekousje met elastiek, een oud heerenrijwiel, een donker grijze pet, een jekker, 20 postzegels, een duif, een bruinledercn damestasch met in houd, een sleutel, een zilveren heerenhor loge, een bruiniederen damestasch met twee portemonnaie's enz. Donderdagavond reed een persoon met een rijwiel de hoogte van de hoflaan naar de sluizen af. De vaart was zoo groot, dat hij met het rijwiel over den kop sloeg. De fietsrijder liep daarbij verwondingen op, want hij lag te kreunen en werd door eenige burgers het café van M. binnenge dragen. De politie werd gewaarschuwd en eenige agenten brachten den man naarDr. Romellng. Hij had een wonde aan het voorhoofd, zijn linkerschouder was gekneusd en zijn linkerslaap ontveld. De man, een Duitscher en S. genaamd, bleek eenigszins onder den invloed van alcohol. S. was stoker op den stoomtrawler Annie IJ. M. S en werd door de politie aan boord van dit schip gebracht. door Carel Brensa 11 DOOR DEN KIJKER. Een Onpartijdig Oordeel. Zooals ik reeds de vorige week ver telde, is het mij tot mijn groot genoe gen gelukt een vrij kwartiertje te kunnen boomen met een van de,.heeren afgevaardigden van Boulogne, die zooals bekend op eeh studiereis met anderen o.m. de haven van IJmuiden bezocht. Iedereen weet, dat bij zulke gelegen- aden het z.g. „officieele" gedeelte eigenlijk het minst belangrijke gedeel te is. Want het gaat ermee als met het bezoek van een Koning of 'n president. Men brengt de gasten waar men ze Rebben wil en zorgt dat alles dan eerst piekfijn gepoetst en geschuurd is Nee 't echte van zoo'n officieel be zoek, dat is 't glippertje! D.w.z. het niet-officieele bezoek aan dit of dat gebouw, of theater of café en het ét-of ficieele babbeltje met iemand, onder dat 't op 't programma staat Dan hoor je de waarheid! Dus ik was op m'n hoede en op 'n oogenblik toen het hooge gezelschap de Vischhal was, tikte ik een van heeren gemoedelijk op den schou der en fluisterde hem toe: Parle-voe-Franzee mes jeu? Oewie zei hij terug en ik dacht: Dat is voor den bakker! i Ik wenkte hem stilletjes mee en vijf minuten later zaten we gezellig en wel in het nieuwe lokaal op den kop van de haven! Dat schijnt hier nog nieuw? meende de franschman en ik zei: Ja....! jBij ons gaat 't zoo gauw niet Maar wat denkt u nou van IJmuiden? |i Om de waarheid te zeggen, kame- jraad zei-die Ik begrijp er niks vaitv Of ik snap IJmuiden niet of ik snap niks van de menschen [Zoojjpp 't eerste gezicht zien de men- nchen er bijzonder vriendelijk uit. Zoo Goedaardig en 't schijnen werkezels Gan \eb ik jou daar Maar ze heb- één gebrek fer - dat is?, vroeg ik opspringend jf-r- w_reed om een aanklacht bij den commissaris van politie te gaan indie nen Gebrek aan humor! zei-die... Jsn dat verklaart alles! Ik geloof, dat lie «menschen hier veel beter zijn dan v i ojis in Frankrijk maar onze men- hen hebben zin voor humor en li. arom geloof ik dat Frankrijk zoo lp oot en Holland zoo klein is! J Hard werken en eerlijk en zuinig en VELSEROORD. Voor den kantonrechter te Haarlem moest zich verantwoorden een ingezetene van Velseroord, die met paard en wagen op een rijwielpad gereden had. De kantonrechter maakte den man er opmerkzaam op dat op deze wijze de rijwiel paden vernield worden en veroordeelde hem tot f2 boete of 2 dagen hechtenis. Gevonden voorwerpen. Een huissleutel, een éénschijfs takelblok, een hond, een zwart lederen damestaschje met inhoud, een haan (leghorn), een gabar dine regenjas, een postduif, een zilveren beursje, een dameshorloge. VELSEN. Zondagmiddag 2 uur heeft alhier op een terrein naast Hotel De Prins een groote meeting plaats, onder de leuze „Tegen den oorlog". Als sprekers treden op de heeren A. L. Constandse, J. v. d. Eijnde, B. Lansink Jr. en Mej. Jeanne de Jong. De meeting zal worden opgeluisterd door muziek van de Muziekvereeniging „Voot> waarts" en Zang van de Zangvereeniging „Morgenrood". Zij gaat uit van de Samen werkende Rev. Anti Mil. Organisaties. Van Amsterdam worden boot- en fietstochten hierheen georganiseerd, terwijl van Bever wijk en Haarlem optochten hierheen komen. SANTPOORT. Is een melkprijsverhooging in den winter een heel gewoon iets, op merkelijker is een dusdanig feit, wan neer het in den zomer plaats vindt. De ze week werden de huismoeders, „ver blijd", met de tijding, dat ze 14 cent in plaats van 13 cent mochten betalen. Tot regiseur van de tooneelver- eeniging „Varia" is ter vervanging van den heer Van Dokkum benoemd de heer De Groot van Schoten. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Protest. Dragers- vereeniging is in plaats van den heer W. v. Leeuwen, die als zoodanig had bedankt, tot penningmeester der ver- eeniging benoemd de heer Jan v. d. Lijn. godsdienstig wezen en al'es bij mekaar beteekent niks als je er geen geest bij hebt! Hoe bedoelt u dat? vroeg ik. Ik bedoel dat ik hier gebrek aan humor en aan geest constateer ant woordde hij Kijk en daar kun je alles uit verklaren. Waar geen hu mor is en geen geest, daar is geen fan tasie en waar geen fantasie is daar kunnen nooit groote dingen gebeu ren Daarom gebeuren hier ook geen werkelijk groote dingen! Kijk zoo'n haven en zoo'n land aan zei hij en wees naa^ buiten in de richting van het fort Als wij in het buiten land 'n gat van twee met.cr in 't vier kant willen hebben, dan moeten we komen met machines en dynamiet om de rotsbodem te laten springen. En hier? Kijk zoo'n grond! Als je je kinderen er voor d'r plezier met zandschepjes op uit stuurt, dan graven ze 'n haven voor je die klinkt als 'n klok! Hier zijn geen moeilijkhe den! Daarom moest hier in IJmuiden de grootste haven van de wereld we zen. Amsterdam moest grooter zijn dan Parijs! Hier aan die kalme zee, zonder aardbevingen en overstrooming-m zonder hinderlijke natuurverschijnse len 't Is zonde voor god. Maar zoo begon ik tegen te spreken Nee zei de Franschman ge loof me Geen zin voor humor Dat kun je uit ieder gemeenteraads- verslag hier lezen! Allemaal veel te zwaar op de hand Ik maakte van morgen 'n complimentje wij Fran- schen maken graag complimenten! tegen 'n juffrouw, die ik sprak aan de ontbijttafel van 't hotel In mijn land zou de juffrouw dankbaar zijn geweest en heerlijk en vrijuit om de aardigheid gelachen hebben Hier niet! De juffrouw keek me aan of ik 'n moordaanslag op haar had willen ple gen Ik ben gauw weg geloopen en, heb haar verder aangekeken met 'n gezicht zoo zuur als azijn Dat be viel haar veel beter Maar 't is vreeselijk jammer eindigde hij want degelegenheid was hier schitterend Maar je moet nooit geiooven dat het hier op deze manier ooit 'n badplaats of 'n kurort van beteekenis wordt De Buiten landers willen dat niét de groote- stadsmenscheh zelfs niet eens En als je nou bedenkt dat de visscherij op kleine schaal, zooals hier beoefend wordt geen toekomst meer heeft en dat de bloei van een plek aan zee gaat afhangen van het internationale ver keer met de zee als aantrekkelijkheid nou dan mag er in IJmuiden nog heel wat veranderen Dat is mijn „Niet-officieele" meening, jonge vriend eindigde de Franschman en je zult verstandig doen dit niet in de krant te zetten, Onder de leden zal een oproep wor den gedaan tot het vervullen van.een vacature als aanspreker. UIT DE KEUKEN VAN DE DRAMATISCHE HUISHOUDING! „'n Nieuw Stuk" in het Grand Theater te Amsterdam. Het Tooneel is een geheimzinnige en wonderlijke wereld! We weten er alle maal wat van en we weten er allemaal niks van! Geen sterveling of hij is in den schouwburg geweest en toch weet ieder, dat hijvan het eigenlijke ge heim daarachter dat zonderlinge, dat aantrekkelijke aan den andere kant van het scherm en het voetlicht niemendal weet! Het is een gesloten boek zelfs voor den grootsten tooneelliefhebber! En nu is daar in Amsterdam een theaterdirecteur gekomen, die dat ge heimzinnig gesloten boek eens 'n beet je heeft opengedaan. Deze directeur is B. A. Mullens van het Grand Theater in de Amstelstraat! Het is niet de eerste keer, dat dit ge beurt. De bekende oud-tooneelspeler Jan C. de Vós Sr. heeft voor jaren ge leden in zijn goede dagen een soortge lijke proef genomen. Hij schreef een stuk onder den titel: Ik heb 'n stuk ge schreven en hij liet nu niet het stuk opvoeren, maar de repetitie er van met al de vreemdsoortige soeza daaraan vast: de decors onderste bo ven en de requisieten nog niet op z'n plaats sukkelen met het licht en standjes en ruzie tusschen de regisseur en de spelers Een tweede proef was voor eenige jaren „De generale repetitie van een Kostbaar Leven' van Harry Vosberg. En degene, die toevallig dit styk moch ten hebben gezien, zullen zich alles nog herinneren. Het was een buiten gewoon succes dat heele tooneeile- ven bij open doek. Wat niemand an ders ooit ziet, dat zag je nu! Decors en meubelen nog niet klaar artisten half in costuum de zenuwachtig heid van de menschen de tooneel- want ze zullen het je voorloopig nog kwalijk nemen En laten we nou nog 'n kopje van die fijne Hollandsche koffie nemen Die is in ieder geval par manière de dire: Reusachtig! Wat waar is is waar! En ik bestelde er nog twee Brensa, JAAP CO. Strand-idylle. (Vrij-gevolgd naar B.) De natuur gaat boven de leer! Maar sterker nog in c/e voetbal- sporteer! In 't mulle zand, op een zekeren dag Een jongeling met zijn meisje lag. En met een lieven blijden lach, Ilij voor haar de IJmuider krant bezag. De jongeling las er iets uit voor. Het meisje spitste steeds haar oor. En telkens -zei ze, „nee maar hoor!" Als 't iets was uit de „Semaphoor". Maar plotseling ziet hij daar iets in de krant. Terwijl ze liggen daar nog in het zand. 't Berooft hem bijna van zijn verstand, Wat daar staat in die krant, aan het strand. Hij wordt bleek om zijn neus, en zijn tint wordt grauw Zijn handen gaan beven, zijn neus ziet haast blauw. En het meisje dat jammert, wat moet ik nu doen. Ze streelt hem zijn haren, en geeft hem een zoen. En 't komt van zijn lippen, (de kleur is haast groen) Ik lees daar, „De Stormvogels" geen f kampioen". En toen? ver ver weg over de zee Nam de wind de krant met de Jobs tijding mee. Een bewonderaar van Jaap Co. OP 'T WACHTUUR. De Letterkunst. De vorige week noteerden we een oude advertentie, die was samenge steld uit B-woorden. We voegen hier bij, dat in vroeger dagen de liefhebberij voor taal en woordkunst vrij grooter was dan tegenwoordig. Men voelde er nog eens wat voor om zich in het ge bruik van taal en van klanken en van woorden te oefenen. Zelfs de ^grootste mannen in het vak schrijvers en publicisten, ontzagen zich niet deze sport met eere te beoefenen. Het ge volg was een hoog opgevoerde en bril- lante techniek van de taal kennis van duizend© woorden, die 'n ander niet wist soepelheid, geestigheid, knechten in hun werkjassen, de lichtmeester en de kapper, de jonge auteur in eigen persoon, die van toeten noch blazen weet, de souffleur on de schreeuwende regisseur enfin: de heele geschiedenis van den tooneol- keuken! Ik mag het wel. Vooral als het arm is en je hoofd niet meer staat naar de serieuze winterkost. Dan is er geen dankbaarder stof voor de gezonde charge en de parodie. Dan is er geen middel om onbedaarlijker te lachen dan het klappen uit de tooneelhuis- houding Deze meening heeft zich weer ten volle bewaarheid bij de bovenbedoelde premiere van M'n Nieuw stuk", kluch tig blijspel in 3 bedrijven van Bernard Buchbinder. Er is ontzettend gelachen. En het kan onmogelijk anders. Het stuk geïmporteerd door Herr Direc tor Mullens, is volstrekt goedaardig. Men kan er zijn jongste dochter mee naar toe nemen. En het is zoo iets ge heel anders dan gewoon zoo iets an ders dan 'n gewone klucht, zoo iets frisch en natuurlijks (al moet je je dan natuurlijk niet stellen op het zwaar op de handsche Dramatische stand punt), dat je ten leste niet anders kunt zeggen, dan dat daar in het Grand Theater een vondst is gedaan. En iedere tooneelminnaar en iedere theaterbezoeker zou dit van rechtswe ge moeten gaan zien. Het is een open bare les in tooneelkennis. Het is een stuk van zijn educatie Gezwegen'nog van het in den grond sublieme spel. Want er. is behalve de ze gelukkige vondst nog iets anders in dit theater: dat is dat hier nu eens ge broken is. met het z.g. ster-systeem er. daarvoor in de plaats gebracht het Sterren-systeem. Hier is 'sedert kort een troep spelers samen, zooals het beste gezelschap 't niet heeft. Hier is geen hoofdrol meer met bijrollen hier is een le plan-speler met tweede en derde plan spelers Ik zwijg van den ouden Chrispijn en van den „jongen" Chrispijn van Marie van Westerhoven van Jan C. de Vos Ik zwijg van al de grooten! Ik zeg al- goed begrip, duidelijker spreektrant en uitdrukkingsvermogen dus rijper, grooter, dieper, wijzer mensch! „De Taal is gansch het Volk!'* En dat de menschen, die tegenwoor dig in vakvereeniging in bestuurs functie in gemeenteraad en op hon derd andere manieren soms in het pu bliek" te spreken krijgen zich niet wat meer toeleggen op deze kunst, is onbegrijpelijk! Het is inderdaad 'n ont zaggelijk gebrek en het ontneemt vaak 't mooie aan het respect, dat deze menschen door hun harde werken waard zijn. Want nietwaar: Het is 'n prachtig staaltje van durf en kracht, als 'n eenvoudig werkmanzich door over tuiging on hard werken en opoffering van al z'n tijd en aandacht heeft weten op te werken tot b.v. Lid van den Rijksdag! Maar als dan zoo'n werker zooals b.v. voor 'n paar weken geleden 'n rijksdaglid te Berlijn, op 'n oogen blik roept: „Meneer de Voorzitter! Ik vraag 't woord voor 'n interruptie!" dan zou je er haast medelijden mee krijgen! Nee dan deden de vroegere men schen het betert Er bestaat dan ook 'n beduidende schat van voorbeelden op het gebied van taai-oefening in dezen zin. Wij zullen er in den loop der tijd iets. van publiceeren, en eens melding maken van het feit, dat. de dichter J. J. A. ten Kate zelfs 'n heel tijdschrift oprichtte voor deze kunst. En dat bekende schrijvers als Jacob van Lennep en Bosscha e.a. soms weddenschappen aangingen wie 't best bepaalde dingen konden maken van letters en taal IJMUIDEN VOORUIT! 'n Raadsel. Tegelijk zullen wij het zelf probeeren! Oefening baart kunst. Dus: IJ mui den Vooruit! Wie van de lezers van de „IJmuider Courant" kan mij antwoord geven op de volgende vragen? Ik vraag: Den voornaam van een vrouw Den voornaam van een man. Den achternaam van een vrouw of man Den naam van familieleden. Den naam van een straat Een nummer. Den naam van een vak. Den naam van een gerecht. Den naam van dingen, die op iedere trawler en ieder vischvaau'tuig aanwe zig zijn. (meervoud). En dit alles zóó dat het antwoord van achteren naar voren gelezen kan worden, zonder te varanderen! Wij zullen een voorbeeld geven: De voornaam van een vrouw: Anna. leen: Ga slechts zien naar het dienst meisje en je vergeet haar nooit meer! En wat er nu eigenlijk gebeurt! Ik heb mij voorgenomen het u niet te zeggen! Ga het zien en beleven, anders zult u het nooit weten. Laat ik alleen verklappen, dat ik me geamuseerd hel) met al m'n onbekende stalles-buren alsof we op een familie-feest waren. En achteraf bekeken geloof ik stellig dat 't dit was. Want geen van de spe lers „speelt" werkelijk voor 't publiek. Ze zijn ongeschminkt en gewoon ge kleed en ze noemen mekaar bij de gewone namen! Gusta heet Gusta, Martha heet Martha, Willem Hunsche heet Willem Hunsche en Jan C. de Vos heet Jan C. de Vos! En u kunt begrij pen hoe gezellig het wordt als op 'n oogenblik blijkt dat Willem Hunsche en Marie van Westerhoven vlak naast je in de zaal zitten, dat Mevrouw Chrispijn-Mulder aan het publiek in de zaal uitleg komt geven van een huise lijke twist met haar man Lou Chris pijn, dat het alleraardigste dienst meisje op de bovenste gaanderij zit en dat onderwijl op het tooneel alles finaal in het honderd ligt vanwege een oneenigheid tusschen Jan C. de Vos en den regisseur Folkert Kramer, waar bij inmiddels Lou Chrispijn, tengevolge van een hevige verliefdheid op Sien de la Mar, alle pogingen in het werk stelt om voor tooneelspeler te leeren!.! Er is gebulderd van 't lachen en we stonden als één man overeind in de zaal! Zoodat. ik maar zeggen wil: Lezers van dit blad, die van deze gelegenheid wenschen te profiteeren Gaat dit zien, Burgerlui! Gaat dit zien!! Carel Brensa. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Coenraad Broek en Appolonia Maria Stoker. O e b o r e nOuurtje, dr. van Engel Zwart en Neeltje Wijker. Overleden: Hendrika Dekker, 12 jaar, dr. van Oerrit Dekker en Hendrika Blok. De voornaam van een man: O 11 o. Er zijn er natuurlijk meer. Ook kunnen willekeurige woorden bijgevoegd worden en van deze woor den korte zinnetjes gemaakt, fcoo dat ieder woord op zichzelf om te keeren is! Degene die de meeste woorden vindt krijgt den prijs. Oplossingen en inzendingen aan de redactie van den „IJmuider". B. PRAATJE VAN DEN VLETTERMAN. Gevonden voorwerpen. 'Ieder mensch verliest wel eens wat of laat wel ergens eens iets liggen. Dus ook de ondergeteekende. Het is om deze reden, dat ik altijd met buitengewone aandacht de rubriek van de gevonden voorwerpen door lees. Je kunt nooit weten! En de IJmuider is zoo buitengewoon uitvoe rig in deze dingen, dat het gewoon 'n lust is. Maar één ding is me daarbij opge vallen! En dat is niet in de eerste plaats de meer dan bijzondere verscheidenheid van die gevonden voorwerpen Het is gewoon ongelooflijk, wat in IJmui den de menschen de gewoonte hebben al niet te verliezen- De meest zon derlinge dingen! Ik moet zeker als kleine jongen ook zoo'n beetje IJmui- dens bloed in m'n aderen gehad heb ben, want mijn moeder zei altijd tegen me: Jongen als jouw hoofd niet vast zat dan zou je 't beslist nog 's vergeten! Maar het zijn vooral sommige dingen ik zou haast zeggen 'n soort leven de have, die altijd m'n aandacht trek ken. Ik kan me natuurlijk best be grijpen, dat 'n vrouw 'n haarspeld ver liest, of 'n kammetje of zelfs 'n kousenband en dat 'n man 't sleuteltje van z'n horloge kwijtraakt of 'n broek- veer onder 't fietsen of 'n potloodje achter z'n oor vandaan Maar ik lees onder de gevonden voorwerpen altijd: 'n gele Herders hond 'n Dobberman pincher 'n paar duiven 'n kanarievogel Weer 'n hond en nog 's 'n hond Allemaal levende beesten! Hoe is het mogelijk dat iemand die kan verliezen en hoe is het in de twee de plaats mogelijk dat iemand zoo maar 'n Duitsche herdershond kan vinden? Als ik 'm zag liggen, dan zou ik 'm stilletjes laten liggen! Ik heb zeker geen moed genoeg! Want ik zou eerder 'n hollandsche rijksdaalder oprapen dan 'n duitsche hond. B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5