ruggezonden. Dit gebeurt tKans slecïts een enkele maal. Zoo zijn onlangs twaalf Japanners op kosten van de Amerikaansche regeering naar het rijk der rijzende zon teruggestuurd. Zij waren evenals zoovele buitenlanders naar de Ver. Staten gegaan, omdat zij daar de zon van het geluk hoopten te zien rijzen. De tijd van den grootsten economi sch en bloei schijnt in Amerika echter voorbij te zijn. In de wereld van han del en industrie begint men te vreezen en in den landbouw wordt steen en been geklaagd over de lage prijzen der producten. Komt er in Amerika malaise, dan zal de drang tot landver huizing zeker afnemen en daarmee ook de zonderlinge menschensmokke- larij. De meeit gevoelige huid leat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het Inzeepen éérst In te wrijven met een weinig PUROL. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Melkverkoop op Zondag. De com missie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving stelt voor, nu er nog geen uitzicht is op een wet- (elijke regeling inzake den verkoop van melk op Zondag, de Verordening op de winkelsluiting aldus te wijzi gen: Tusschen de artikelen la en 2 wor den ingevoegd drie nieuwe artikelen luidende: Artikel I b. Het is verbóden een win kel, waar melk en melkproducten wor den verkocht, des Zondags voor het publiek geopend te hebben vóór des morgens 8 uur, tusschen 12 en 0 uur 's middags en na des avonds 8 uur. Dit verbod is niet van toepassing, voor zoover aldaar verkocht wordt uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop. Artikel 1 c. Het is verboden des Zon dags, anders dan tusschen 8 en 9 uur des voormiddags, melk of melkpro ducten op of aan den openbaren weg te verkoopen, te koop aan te bieden, aan de woningen der verbruikers af te leveren of daarmede te venten. Deze bepaling is niet van toepassing, voor zoover het betreft levering aan ge stichten, bakkerijen, hotels, café's, restaurants, lunchrooms en openbare middelen van vervoer. Artikel 1 d. Ingeval van onvoldoen den melkaanvoer op Zaterdag, ont staan door het geheel of gedeeltelijk stilliggen van 't melkvervoer tengevol ge van grooten sneeuwval, strenge vorst, zwaren storm of andere buiten gewone niet te voorziene omstandig heden, alsmede ten behoeve van sche pen die uit zee zijn binnengekomen, zijn burgemeester en wethouders be voegd ontheffing te verleenen van de bepalingen der artikelen 1 b en 1 c. Groen van Prinsterer-school Van het bestuur der Groen van Prinsterer- school is een verzoek ingekomen om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de verandering van in richting van haar schoolgebouw aan het Koningsplein te IJmuiden. Het be treft het aanbrengen van een ijzeren trap als nooduitgang en het aanbren gen van een waterdoorspoeling in de privaten, waarvan de kosten worden begroot op f 1374. Daar de aanvrage aan de vereischte wettelijke bepalingen voldoet, stellen B. en W. voor de vereischte medewer king te verleenen. Adresboek. Van A. Eikelenboom te Santpoort is een verzoek ingekomen om ontheffing der legesverordening in dien zin dat ten behoeve van de sa menstelling van een adresboek voor deze gemeente de namen der hoofden van gezinnen kosteloos uit het bevol kingsregister kunnen worden overge nomen. De reden is gelegen in het left, dat de bijna voltooid zijnde copie van het uit te geven adresboek door brand is vernield. Door adressant wordt naar voren ge bracht, dat, moeten de vereischte ge gevens weer huis aan huis worden op genomen, de verschijning, hoezeer een gemeentelijk belang blijkens de vele aanvragen, dit jaar niet meer zal kunnen plaats hebben. B. en W. stellen den raad voor, op het verzoek afwijzend te beschikken, omdat het niet mogelijk is van een Koninklijk goedgekeurde verordening eenzijdig af te wijken, terwijl de Veror dening zelve geen uitzondering, als bo venbedoeld toelaat. Bouwverordening, B. en W. stel len voor een verzoek van de Wed. J. Edses—Blom te Wijkeroog, om vrij stelling van een bepaling der Bouw en Woningverordening voor den ver bouw van het perceel Groote Hout- of Koningsweg 44, in te willigen. Herziening van de regeling der be- looning van de verloskundigen. B. en W. schrijven aan den raad het volgende: In de vergadering van 18 Maart j.l. werd in onze handen gesteld om advies een verzoek van Mej. J. van der Lende, verloskundige te IJmuiden, om te worden aangesteld tot gemeente vroedvrouw aldaar, op eene jaarwedde gelijkwaardig aan die, welke in soort gelijke gemeenten als deze, wordt ge noten. De reden van dit verzoek is gelegen in het minder worden van haar prak tijd door het vestigen van meerdere geneesheeren, terwijl ook het aantal niet betalende patiënten, steeds toe neemt. Wij hebben overwogen of tot de ge vraagde aanstelling moet worden overgegaan, maar zijn tot de conclu sie gekomen, dat daartoe thans de tijd nog niet gekomen is. Immers, al is het waar, dat het aan tal niet-betalende patiënten een stij ging vertoont, daardoor is nog niet vastgesteld, dat dit voortdurend het geval zal blijven, en bovendien wordt deze vermeerdering, althans gedeelte lijk, genivelleerd door -den aanwas dei- bevolking. Wij stellen ons dus ook voor, dat het aantal betalende patiën ten belangrijk zal zijn gestegen, terwijl voor verlossingen gedaan op verzoek van een der armbesturen, door de ge meente eene belooning wordt toege- kend. Het verzoek van adressante heeft ons college evenwel aanleiding gege ven om de thans bestaande regelingen te dezer zake nader onder de oogen te zien. De belooning van f 10.— die thans wordt toegekend voor eene kostelooze verlossing, acht ons college te laag. Ook moest in verband met de steeds toenemende uitbreiding van de afdee- ling Velseroord, worden gestreefd naar een betere regeling voor het verleenen van hulp door een vroedvrouw aan patiënten in Wijkeroog. Voor de afdeelingen Velsen, Velser oord en Wijkeroog is aangewezen de vroedvrouw M. de Jong-Meurs te vel seroord, aan wie eene belooning is toe gekend van f 300.— per jaar, onder ver plichting, om de armlastige patiënten die aldaar wonen kosteloos hulp te verleenen. De gewenschte oplossing is gevonden, door de belooning van Mej. M. de Jong-Meurs terug te brenger: van 300.— tot f 100.— per jaar, waarte genover eene belooning worde toege kend van f 15.voor eene verlossing, gedaan op verzoek van één der burger lijke armbesturen. Tevens worde zij ontheven van de verplichting tot het verleenen van hulp aan patiënten in de afdeeling Wijkeroog. Voor het vervullen van deze taak, zoolang ter plaatse geen verloskundige is gevestigd, heeft zich bereid vei - ldaard Mej. H. R. Lijesen, vroedvrouw wonende te Beverwijk, tegen eene be looning van f 15.per verlossing. In verband met het vorenstaande meenen wij, dat het gewenscht is, eene uniforme regeling voor de bezoldigin gen der verloskundigen vast te stellen, met dien verstande, dat aan vestiging in deze gemeente een zeker voordeel is verbonden. Wij zouden daarom aan alle thans aangewezen verloskundigen, n.l. Mej. J. van der Lende voor IJmuiden, Mej. M. de Jon-Meurs voor Velseroord en Velsen en Mej. C. C. Godijn-Smit voor Santpoort en Jan Gijsenvaart eene be looning willen toekennen van f 100.— per jaar en voor elke kostelooze ver lossing, gedaan op verzoek van één der burgelijke armbesturen f 15—, welke regeling, met uitzondering van die dei- vaste belooning, Ook zou gelden voor Mej. H. R. Lijesen, wat betreft de af deeling Wijkeroog. Wij stellen Uwen raad mitsdien voor, het hierna in concept opgenomen besluit vast te stellen en afwijzend te te beschikken op het verzoek van adressante. Van de commissie van bijstand voor de financiën is het volgende advies in gekomen: Naar aanleiding van uw voorstel aan den gemeenteraad inzake herzie ning van de regeling der belooning van de verloskundigen hebben wij de eer u mede te deelen, dat de meerder heid onzer commissie zich daarmede niet kan vereenigen. Wij zijn van oordeel, dat in de be staande regeling der belooning geen wijziging behoeft te worden gebracht. Aan de verloskundige M. de Jong- Meurs zou naar onze meening de keus kunnen worden gelaten tusschen een belooning van f 300.per jaar, zooals zij die thans geniet, of een belooning van f 100.per jaar, benevens f 10.— voor elke kostelooze verlossing,, ge daan op verzoek van één der burger lijke armbesturen. Eén der leden zou de belooning voor de verloskundigen willen bepa len op f 300.per jaar, benevens f 5.— voor elke kostelooze verlossing, ge daan op verzoek van één der burger lijke armbesturen. VISSCHERIJ. Gedurende de week. van 3 t/m. 9 Juli 1924, kwamen alhier de navolgen de vaartuigen binnen: 71 Hollandsche-, 3 Duitsche stoom trawlers, 2 IJslanders, 5 zeil-, 5 motor- loggers, 5 sloepen, 1 stoom-, 1 motor- Snurrevaad, 2 zeil-, 1 motor-, 1 stoom- haringlogger, 1 Engelsche haringdrii- ter en 51 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 258 tot f 3469; Duitsche stoomtraw lers van f 1991 tot f 2747; IJslanders van f 5030 tot f 8128; zeilloggers van f 213 tot f 516; motorloggers van f 206 tot f 759; sloepen van f 399 tot f 783; stoom-snurrevaarde van f tot f 1029; motor-snurrevaarde van f tot f 759; zeil-haring-ioggers van f 3937 tot f 4245; motor-haring-logger (gedeel telijk) van f tot f 429; stoom- haring-logger (gedeeltelijk) van f tot f 1590; Engelsche haring-drifter van f tot f 1427, terwijl de kust visschers totaal f 2956 besomden. De aanvoer bestond uit 359.900. K.G. trawlvisch, 42190 K.G. IJslandsche visch, 6820 K.G. beugvisch, 778 kantjes en 690 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 179.187.99. I In on» vorig nr. deelden wij mede dat de hulpsioomlogger Gerard, K. W- 128, aan eene Amsterdamsche combinatie ver kocht was, teneinde gebruikt te worden bij de berging van de lading van hel stoom schip Lutine. Van welingelichte zijde bericht men ons nu dat het schip niet is verkocht, maar voor het genoemde doel voor korten tijd is verhuurd. N. VI. Cl. Het vliegtuig en de visscherij. i ..De Schotsche raad voor de visscherij heeft, in samenwerking met het luchtvaart-depar tement, een drieweeksche proef georgani seerd voor het bezigen van vliegtuigen als hulp voor de Schotsche visschersvloot. Drie watervliegtuigen zijn te Invergordon, aan de Cromarty Firth, aangekomen, dat hel centrum van de proefnemingen zal zijn. De kruiser „Exe" van de Britsche marine en de kruiser „Minna" van de visscherij-in- spectie zullen met de vliegtuigen samen- werken, die alle, evenals natuurlijk de sche pen met toestellen voor draadlooze tele- grafie zijn uitgerust. Verscheidene deskun digen zullen aan de proeven deelnemen. Kwellende pijnen In kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanaplrin-Tabletten (Mijnhard!) Koker 75ct. Bij apothekers en drogisten. 320 SANTPOORT. Woensdag was dan eindelijk de dag aangebroken, waarnaar de gan- sche jeugd van de openbare school zoo had verlangd. Was een paar dagen te voren het weer nu juist niet bepaald schitterend te noemen, reeds Dinsdag avond viel met vrij groote zekerheid te zeggen, dat het den volgenden dag goed wèer zou zijn. En zoo was het: Onder ideale weersomstandigheden heeft onze schooljeugd het zomer- schoolfeest mogen vieren. Ook in andere opzichten mag hel feest volkomen geslaagd heeten, waar toe vrijwel alles en allen medewerk ten: De heerlijke omgeving de Harddraverslaan de medewerking uit alle kringen bnzer dorpsche sa menleving en niet te vergeten van de firma Gerzon uit Haarlem, die maar even 250 balonnen gratis afstond enz. enz. 's Morgens om acht uur was het ver zamelen in het Molenpark. Hier zou de optocht van versierde karren, krui- en poppewagens, hoepels, auto peds enz. worden opgesteld. Zooals we dat bij 'versierde optochten van „Volksonderwijs" gewend zijn, viel hiervoor het oog heel wat te genieten: Keurig versierde kruiwagens, voor welker versiering kosten noch moeite gespaard waren, kleine karretjes, die onder een schat van bloemen bedolven waren, fietsen, die als in een bloemen mand herschapen schenen en aardige costuumpjes: Liep daar niet een wreedaardige Indiaan naast een zacht aardig Sneeuwwitje en Roodkapje, een verpleegster naast een fiksche Monni kendammer- en een wereldreiziger naast een armzalig krantenvrouwtje? En dan daar, voor het aardige minia- tuur-hooiwagentje, twee allerliefste boerinnetjes met witte klompjes aan en een wit „hulletje" op. Ja, ja, onze Santpoortsche vaders en moeders heb ben hard medegewerkt om dezen op tocht te doen slagen. Toen de stoet was opgesteld, ging het met muziek van het fanfare-corps „Oefening kweekt Kunst" voorop door het dorp en over de Jan Gijsenvaart, op welken rondgang de deelnemers (sters) veel bekijks hadden. Op de Harddraverslaan aangekomen, werd de stoet ontbonden en werden de verschillende voorwerpen opgesteld, Bij het einde der feestelijkheden deel de px-esidente der jury, Mevr, Bertling- Plugge, mede, aan wie zij en de dames Mevr. de BruynWilmink, Mevr. Dozy-Ki'eunen, Mevr. Scheltema— Wenckebach en Mevrouw Kaars Sype- stynHolst de prijzen hadden toege kend. Waar den jury-leden alleen de nummers, doch niet de namen be kend waren, geven wij alleen den uit slag van de gecostumeerden. Deze was: le prijs. „De Twaalf Maanden"; 2e prijs. Armoede; 3e prijs. Sneeuwwitje en de dwergen; 4e pr., Geloof, Hoop en Liefde; 5e pr., Indi aan; 6e pr., Verpleegster; 7. pr., Kran tenvrouw; 8e pi\, Winter; 9e px-ijs, We reldreiziger; 10 pr., Roodkapje; 11e pr., Monnikendammer. Van de Harddraverslaan trok men in optocht naar den Slaperdijk, alwaar de wedstrijd met de luchtballons plaats vond. Hier ondex-vond de jeugd een kleine telexxx'Steiling, daar de bal lonnetjes niet van een kaart met huxx adres er op konden worden voox-zien, aangezien deze kaarten te zwaai- ble ken. Dan maar zóó de lucht in! En de pret was er niet minder om! En wanneer de firma Gex-zon ook maar een oogenblik die vex-heugde jongens- en meisjesgezichten had kunnen gade slaan, dan had zij zich ruimschoots beloond gevoeld voor hare mildheid. Hierna was het pauze. 's Middags, half twee, was het voor den tweeden keer verzamelen" thans op de Hax-ddraverslaan,waai- vei-- schillende wedstrijden werden gehou den. De belangstelling èn van de zijde der kindex-en en van die der toeschou- wex-s was zeer gx-oot. Zooals wij dat op ons dorp gewend zijn, gedx-oeg het pu bliek zich echter zeer lofwaardig, zoo dat de ,,stei-ke ai-m" slechts zelden een waarsciiuwend woord tot een overtre- der(ster) behoefde te richten. Op de kampplaats werd met groote animo gestreden. We zouden haast zeggen: Op de Olympische Spelen te Parijs kan de strijd bijna niet feller zijn! Hindernissen werden in volle vaart „genomen", menige biceps ki'eeg bij het touwtrekken een grooten om vang, waschgoed werd met koorts- achtigen ijver opgehangen, kleine beentjes wei-den in een groven zak rap bewogen, met den moed der wanhoop stortten de jongens zich in de ton, die tot hindernis moest dienen, terwijl ze met verwrongen gezichten onder het zeil vandaan kropen. En de grooten aan den kant genoten mee! Na kwax-t, halve en heele beslissingen werden de prijzen als volgt behaald: le klasse jongens. Blokjesrapen. le prijs, B. Kooien, 2e pr., T. v. d. Tuin, 3e pr., J. Kater. 2e klasse jongens. Kruiwagenrijden, le pr. J. Vosse, 2e pr. B. Hijma, 3e pr. J. Bakker. 3e klasse jongens. Hai'dloopen met keerpunt, le pr. G. Jonkei-, 2e pr. G. Wagner, 3e pr. J. van Batenburg. 4e klasse jongens. Zakloopen. le pr. J. Petei-s, 2e pr. J. Bartel man, 3e pr. H. v. Bakel. 5e klasse jongens. Hindernisbaan. le pr. N. Bot, 2e pr. W. v. Asselt, 3e pr. H. v. Hertzbergen. 6e klasse jongens. Touwtrekken, le pr. A. Schweitzer, 2e pr. M. Bot, 3e pr. F. Duvei-gé. 7e klasse jongens. Blaastrappen. le pr. R. Troost, 2e pr. G. Dillewijn, 3e pr. H. Hendrikse. le klasse meisjes. Blokjesi-apen. le prijs J. Wijker, 2e pr. Tr. Edam, 3e pr. A. Petei-s. 2e kl. meisjes. Bal op lei. le pi-, C. Da leman, 2e pr. J. Troost, 3e pr. J. Beu link. 3e klasse meisjes. Waschlijntje (Droog), le pr. R. v. Asselt, 2e pr. G. v. Hamburg, 3e pr. J. Odink. 4e klasse meisjes. Hoedje en schortje, le pr. N. Bakker, 2e pr. E. Klay, 3e pr. N. Biei-steker. 5e klasse meisjes. Zakloopen met keerpunt, le prijs W. Landeweert, 2e pr. A. Vis, 3e pr. W. Ober. 6e klasse meisjes. Waschlijntje, (Nat), le pr. Fr. Hartog, 2e pr. L. v. Leuven, 3e pr. R. Duijn. 7e klasse meisjes. Poppenwagentje rijden, le pr. M. Wagner, 2e pr. N. Bot, 3e pr. A. Zwemmer. Tusschen de verschillende nummers in gat de heer Odink met zijn leerlin gen uit de 5e, 6e en 7e klas eenige num- mei-tjes gymnastiek te genieten. Met een boven alle lof verheven ijver volg den de jongens en meisjes de bevelen van hun onderwijzer op. Dat de num mertjes insloegen, bewees het telken male klinkende applaus. De heer Odink heeft werkelijk eer van zijn werk ge had, hetwelk we nog hooger aanslaan, nu deze nog zoo kort aan onze school verhonden is, Tegen half zes werden de prijzen uit gedeeld, die der optocht door Mevr. BertlingPlugge en die der verschil lende wedstrijden door den heer C. G. Dekkei-, het hoofd der school. Mevr. Bertling verklaarde, ook na mens de andere jury-leden, dat er keu rig wei-k was geleverd, zoodat haar taak geen gemakkelijke was geweest. De heer Dekker verrichtte zijn taak op komische wijze, zoodat er meerma len door groot en klein smakelijk ge lachen móest worden. Met klem drukte hij de jeugd op het hart ook later in den levenswedstrijd met zoo'n animo en volhai-dingsvermogen te strijden. Het slotwoord was aan den voorzit ter van Volksonderwijs, den heer H. Gi-oenewout. Op eene wijze, zooals hij dat alleen kan, heeft hij dén jongens en meisjes aan het verstand gebracht, wien zij dit feest te danken hadden. En hij heeft ze meermalen driemaal hoera laten roepen voor hen, die zich zoo bij zonder verdienstelijk hadden ge maakt. Hij dankte den eigenaar van Spaarnbei-g, die de Harddraverslaan zoo bereidwillig had afgestaan, den heei- Odink, het onderwijzend perso neel en andere helpers(sters), de firma Gerzon, de muziekver. „Oefening kweekt Kunst", de politie, kortom allen, die dezen -dag tot een onvergteelijken hadden gemaakt. Toen verklaarde hij den feestdag voor geëindigd. Nog een maal klonk een luid hoei-a, thans voor den heer Groenewout. Tot aanspreker van de Protest. Dragersvereeniging is benoemd de heer D. Peereboom. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen een schild van den kalender, die wordt uitgegeven door de Loge Naastenliefde van de I. O. G. T. te Haarlem. Een bijgaande circu laire zegt dat het de mooiste en meest-ai-tistieke Geheelonthoudex-s- Dag-scheui-kalender is, die er tot nog toe uitgegeven is. Wij bekennen dat men dan bepaald een zeer bijzondere i kennis van deze artisticiteit moet heb ben, want wij zouden dit afschuwelijk- moderne schild voor geen geld toe in onze kamer willen hebben. Over den inhoud van den kalender spreken wij niet, want dien hebben wij niet ont vangen. Wij ontvingen het jaarverslag over 1923 van de Levensverzekering Mij. Rotterdamsche Verzekering-Socie- teiten (R. V. S.). Het is een lijvig boek deel van 40 pagina's. BINNENLAND. Bureau Tariefwet van den Vrijheids bond. Men schi-ijft ons het volgende: Het wets-ontwerp tot verhooging van het tarief der invoerrechten is van buitengewone beteekenis voor alle groepen van onze bevolking en van geheel ons economisch leven. De beslissing, die de Rechtsche meerderheid der Kamer heeft geno men tot zoo overhaaste behandeling, dat zelfs de eerste opmerkingen uit de kringen van Handel, Nijverheid en Landbouw (N.B. door den Minister uitgenoodigd vóór 1 Augustus 1924 ad viezen te geven) den Kamei-leden niet konden bekend zijn bij het afdeelings- onderzoek op 2 Juli j.l., doet vreezen, dat door onvoldoend scliriftelijk voor bereid debat de beslissing over dit buitengewoon groote volksbelang zal worden genomen, zonder dat de gevol gen genoegzaam onder het oog zijn ge zien. De Vrijheidsbond is van meening, dat zijnerzijds alles moet worden gedaan om zoowel ten aanzien van het geheel van het stelsel in het nieuwe Tarief- ontwerp neergelegd, als ten aanzien van alle daardoor te treffen bedrijven en goederen, inlichtingen in te winnen, ten einde althans bij de openbare be handeling zorg té dragen, dat alle be langen, die ten deze op het spel staan, behoorlijke bespreking en beoordeeling vinden. Derhalve is door den Vrijheidsbond een bijzonder bureau-tariefwet inge steld, dat alle bezwaren en opmerkin gen zal verzamelen en dat gaarne een ieder gelegenheid bieden zal, zoowel schriftelijk als mondeling, van zijn in zicht te doen blijken. Bovendien zullen op zoo uitgebreid j mogelijke schaal vragen worden ver spreid, die de behandeling van het on derzoek kunnen bevorderen. Ook aan alle afdeelingen van den Vrijheidsbond zal verzocht worden, in deze medewerking te verleenen. v Nadere inlichtingen, alsmede af-, drukken van den vergelijkenden staat van het tarief worden aan een ieder gaane gratis verstrekt bij schriftelijke aanvrage vóór 1 Augustus a.s. aan het Secretariaat van den Vrijheidsbond, Rusthoekstraat no. 2 te 's Gravenhage. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Jicob Limpe en Anna Engelina Wijker.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2