ORGAAN VOOR D VELSEN No. 74 Woensdag 16 Jnli UI4 9« Jaargang IJ. V. V. STOK*VOGELS 1JMUSDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen,, brengen ter openbare kennis dat ter Oemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van B. van Geldorp, te Ijmuiden, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting voor machinale hout bewerking, waarin gebezigd zullen worden 4 electromotoren van 4, 2, 2 en I1/, P.K. voor het aandrijven van verschillende machines en werktuigen, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd, Ijmuiden, Sectie I No. 1202; plaatselijk bekend Bik- en Arnoldkade, Wijk C No. 32. Op Woensdag, den 30 Juli 1024, des yoormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 16 Juli 1024. Waterstand IJaamldsu. Juli 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 17 3.12 3.45 11.21 11.43 0.08 2.10 0.56 2.56 1.40 20 5.33 6.02 1.17 333 .21 6.10 6.47 2.04 2.20 22 7.06 7.32 2.45 3.03 23 L.K. 7.55 8.21 3.28 3.46 Oeen Zomertijd. 18 10 4.00 4.31 4.46 5.17 0.30 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Training. Programma tot 1 Augustus. Maandags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags te 7 uur n.m. voor alle werkende leden. Zaterdags te 3 uur alleen voor de jongere spelers. Het is gewenscht dat een ieder twee keer per week komt oefenen. Aangenomen als werkend lid: L. J. Dunk, H. Effern, J. Koeman, F. Struys en J. v. Toor. SPORT. VOETBAL. In de Sportkroniek lezen we over den wedstrijd Delftsch ElftalStormvogels het volgende Om Delfia en O. B., beide vereenigingen die door den jongsten storm zooveel schade aan hun clublokalen hebben geleden, tegemoet te komen, is gisteren op het D.H.C. terrein een wedstrijd Delftsch XI tal- Stormvogels gespeeld. De IJmuidenaren die slechts 4 invallers hadden, weerden zich désniettemin zeer verdienstelijk. In de eerste helft waren de gasten zelfs het meest aan vallend, doch zij slaagden er niet Happee te passeeren. V. d. Wint, onder de Storm vogels-lat weerde zich ook geducht, zoodal de Delftsche voorhoede met eenige zeer harde schoten geen succes had. Eerst kort vóór de rust scoorde Verberg uit een voor zet van Thomee het eerste en eenige doel punt van den wedstrijd. In de 2e helft waren de Delftenaren sterker en deden zich in het eerste kwartier zeker 4 prachtkansen voor, die Verberg en Thomee door slecht schieten niet accepteerden. Ook nu toonde v. d. Wint zich een betrouwbaar doelman, terwijl hij uitstekend werd bijgestaan door den rechtsback Oriessel (ex-Theole). Bijna had Koster nog gelijk gemaakt, een hard onverwacht schot kon Happee met de grootste moeite uit zijn doel stompen. Het einde van dezen flinken wedstrijd bracht een verdiende 1—0-zege voor het Delftsch XI-tal. Bruto werd pl.m. f 250 opgehaald, na aftrek van belasting en reiskosten blijft er edüs voor Delfia en O. B. nog pirn, f 150 'te deelen over. Athletiek. Aan -de Athletiek-wedstrijden op Zondag 6 Juli 1.1. te Hoorn, namen ;.voor de „T. V. IJ.'' de volgende heeren deel: J. v. Pel, B. Pauwls, P. Heiligers, H. Blok, F. de Boer, C. Hoogvorst, J. H. Jonker en W. A. Sparreboom. De heer T. de Boer wist op het num mer 3000 M. hardloopen den 2den prijs te behalen, wat hem naar de crake's doet overgaan. De overige heeren maakten allen een zeer goeden indruk en passeerden de finish in deze volg orde. P. Heiligers, 4e; B. Pauwls, 5e; Hoog vorst, 6e; H. Blok, 7e. De heeren J. H. Jonker, J. v. Pel, H. Blok ep W. A. Sparreboom namen deel aan 4X200 M. estafette, doch wisten geen prijs te be halen. Volgende keer beter. Tevens een woord van dank aan het bestuur van „V. S. V." voor het afstaan van haar terrein, wat ons in staat stelt de Athletiek naar behooren te beoefenen. PLAAT8ELIJX NIEUWS. IJMUIDEN. Examens. Bij de overgangsexamens op de Mid delbare Technische school te Haarlem zijn geslaagd o.a. de heeren: W. A. v. d. Boogaard van Ijmuiden, werktuigbouwkunde van het 2e naar het 4e leerjaar; J. D. Kist de Ruyter van IJmuiden, werktuigbouwkunde van het 2e naar het 3e leerjaar (praktijk); T. Meesters van IJmuiden, werktuig bouwkunde van het le naar het 2e leerjaar en J. Middelie van Velseroord, electro- techniek, van het 2e naar het 3e leer jaar (praktijk) Dezer dagen slaagde voor het eind-diploma van de electro-techni- sche school te Amsterdam de heer J. Wals, alhier. De hoogste klassen bankwerkers en electricièns der Ambachtsschool te dezer stede brachten j.l. ZEfterdagmid- dag, onder leiding van eenige leeraren, een bezoek aan de hoogovens. Over de aankomst van Kardinaal van Rossum alhier op 22 Juli lezen wij in de bladen het volgende: Kardinaal van Rossum C.s.s.R. komt met gevolg via Antwerpen met de „Ba tavier II" over zee te IJmuiden aan, alwaar Mgr. Heylen en enkele bestuur- deren van het plaatselijk comité hem zullen begroeten. Vervolgens vaart de boot het Noordzeekanaal op naar Am sterdam, waarin een ontvangstpavil joen bij den Dokkumersteiger aan de De Ruyterkade de Kardinaal wordt verwelkomd door Mgr. Callier. De rid ders der souvereine orde van Malta zullen gedurende het Congres steeds een eeregeleide vormen. Bij de ont vangst aan dén steiger wordt de „Mar- cia Pontifica" ten gehoore gebracht. Op Vrijdag 1 Augustus zal te Haarlem worden aanbesteed het ver wisselen van ijzeren deuren van de groote schutsluis alhier, behoorende tot de werken van bet Noordzeekanaal. De volledige uitslag van de ge houden aanbesteding voor het verrich ten van verfwerk aan gehouwen, be hoorende tot de werken van. de vis- schershaven alhier, is als volgt: A. van Putten, Utrecht, f 15765; S. Golsteen, Haarlem, f 14893; G. Kletter, Ufrecht, f 14888; M. Kaleveld, Helder, f 12800; A. J. de Pauw, IJmuiden, f 12500; J. Tromp, Haarlem, f 12300; Fa. P. H. v. d. Bos en Zonen, Heemste de, f 10680; W. J. v. d. Ham, Velsen, f 9498. Twee biljetten waren ongeldig. Verdronken. Zondagmiddag waren twee Amster dammers een 600 meter beneden de Zuidpier gaan zwemmen, ofschoon ze de zwemkunst niet machtig waren. Zij hadden zich een 500 meter in zee bege ven, toen een van de twee in gevaar begon te verkeeren en naar zee af dreef. Zijn vriend was niet in staat hem te redden en deze moest dus zien hoe de ongelukkige voor zijn oogen ver dronk. Toen de politie van het ongeval hoorde, heeft de hoofdagent Bruyn zich dadelijk met een dreg naar de plek des onheils begeven, echter zonder re sultaat. De verdronken persoon is de 45-jarige ongehuwde Fr. S. uit de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam, waar hij met zijn moeder woonde. Des avonds was het lijk nog niet aange spoeld. Het Zondag alhier met een la ding hout aangekomen Ned. stoom schip Alblasserdam had twee verste kelingen aan boord, twee 15-jarige Fin- sche jongens, die in Finland aan boord waren gegaan. Zij zijn meegenomen naar Amsterdam, waar ze ter beschik king van de politie zijn gesteld. Een drukke Zondag. Ondanks het weder Zondag nog niet ideaal was, daar er een straffe zee wind stond, die vele fietsers terugge houden zal hebben, was het bezoek aan onze plaats dezen dag zeer groot. De motorbooten naar het zeestrand hebben Zondag 7000 a 8000 menschen vervoerd en het overzetveer aan den kop der Visschershaven 3000 men schen. Met de fietsers en wandelaars, die om de Zuidzijde gingen, zijn er dus wel een 6000 a 7000 menschen aan het strand geweest. Het verkeer en de orde was door de politie uitstekend geregeld. Op zulke dagen heeft de politie een zware taak en wordt er veel van de mannen gevergd De trek naar IJmuiden zit er in. Het is goed, dat de raad de zaak bestudee- ren gaat. Laat men zorgen voor het volgend seizoen gereed, te zijn. Zondag zijn eenige Duitsche vis- -scherslieden, opvarenden van Duitsche stoomtrawlers, in arrest gesteld we gens openbare dronkenschap. Zooals wij reeds eerder meldden was door het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbei ders als plaatsvervanger van den heer D. F. G. Schilling, die met 1 Aug. als bezoldigd secretaris-penningmeester aftreedt, aangewezen de heer B. Laan uit Sliedrecht. De afd. Sliedrecht van den Centra len Bond is evenwel over het besluit van het hoofdbestuur zeer ontevreden en heeft een algemeene vergadering gehouden met als eenig agendapunt.: „het vertrek van Laan naar IJmui den en zijn vervanging te Sliedrecht". Voor het hoofdbestuur waren op de ze vergadering aanwezig de heeren Zieverink en Kiewit. Na een langdurige discussie werd een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd verzocht om de overplaatsing te niet te doen. Deze motie zal in het hoofdbestuur worden behandeld, .zoodat thans in zake de vervanging van den heer Schil ling nog niets met zekerheid vermeld kan worden. Hedenmorgen nam een aankomende autobus uit de Amstëlstraat naar het Wil lemsplein den draai te groot. Het gevolg was niet alleen dat hij zelve met den trot toirband in aanraking kwam maar eveneens een rijwiel van den melkslijter W. Diens voorwiel werd geheel vernield. Nadat de autorijder zich had vergewist dat verschil lende personen de situatie gezien hadden koos hij de wijste partij en besloot de aan gerichte schade te vergoeden. Zaterdag brachten de directeuren der Nijverheidsscholen in ons land het door ons aangekondigde bezoek aan het Hoog. ovenbedrijf. De heeren werden ontvangen door den heer Ir. J. A. Teijinck, die eerst een uiteenzetting gaf van het bedrijf, waar na onder leiding van den heer Janson de werken werden bezichtigd. Na de ex cursie bood de heer H. J. Zeeman, directeur der Ambachtsschool alhier, ten zijnen huize te Velsen den heeren een thee aan. VELSEROORD. Aan de Middelbare Technische school te Haarlem is bevdVderd van het tweede studiejaar naar het practisch leerjaar, afd Electro-techniek, j-. Middelie alhier. Nu de boutbooten voor de Papier fabriek loskomen en deze hier in het kanaal op lossing moeten wachten, ko men de opvarenden onze plaats in en brengen wat reuring, zooals men dat noemt. Maar wel eens wat te veel, als ze teveel gedronken hebben. En daar toe is alle gelegenheid, want bij het klaphekje zijn binnen enkele vierkan te meters vier kroegen. Zaterdagavond was het al wat roe rig, maar toen liep het wel los. Zon dagavond liep het slechter af. De poli tie moest er zich mee bemoeien en toen pleegden de zeelieden verzet en vielen er klappen. Maar ook de politie liep klappen op en zelfs erger, want de agent de Groot bekwam een gebroken duim, doordat een der zeelieden die achterover boog. Een collega verbond de hand van den agent, maar deze had Maandagmorgen zooveel pijn, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Maandag zijn de twee da ders gearresteerd en voor den commis saris geleid, waarna ze in arrest zijn gesteld. Alhier heeft zich Zaterdag een ge val van. godsdienstwaanzin voorgedaan bij een jonge gehuwde vrouw, moeder van eenige kinderen. De vrouw is naar een krankzinnigengesticht overge bracht. Zaterdag waren bij school D de kinderen van deze school en van school H aan 't repeteer en van de lie deren voor den volkszangdag. Door de warmte werden 13 kinderen onwel, die in de school door het onderwijzend personeel werden geholpen. VELSEN. Bij het eindexamen van de Zee vaartschool te Texel is geslaagd voor programma A, J de Bruyn alhier. Het Fed. bestuur der S. D. A. P. belegt, in samenwerking met de afd. Wijkeroog op Zondag 20 Juli een mee ting op het weiland naast hotel „De Prins". De hier welbekende heeren W. v. d. Vall van Heilo en A. de Vries van Zaandam, zullen als sprekers optre den. Verder heeft ook de A. J. C. hare medewerking aan deze. meeting toege zegd. Na afloop van den laatsten dag van het muziekconcours werd Zondag bekend gemaakt dat in de Eere-afdee- ling Harmonie, dat was de wedstrijd voor de winners der le prijzen, de eer ste prijs met 90 punten was behaald door de Harmoniekapel De Eendracht der Kon. Papierfabriek alhier. De Harmoniekapel heeft dus haar ouden roem schitterend gehandhaafd. Wij hopen dezen zomer nog veel van het corps te kunnen genieten. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 12 Juli '24: 1 metselaar, 1 scheepstimmerman, 2 electriciens, 1 vuurwerker, 1 smid bankwerker, 1 loodgieter, 1 sigaren maker, 1 bakker, 2 kantoorbedienden, 56 diversen. -- Zondagmorgen waren de bewo ners van den Wijkerstraatweg aange naam verrast; toen ze hunne deuren en vensters openden, zagen ze, dat van gemeentewege de straten besproeid waren. Bij het zonnige en winderige weer van Zondag was deze besproei ing een groot genot. 't,Is Zondag weer een drukke dag geweest wat het vreemdelingenver keer betreft. Voor de boot van Amster dam naar IJmuiden was het tot nog toe de drukste van het seizoen. Er zijn ongeveer 4200 reizigers vervoerd. Maandagmiddag kon de spoor brug niet meer open, waarschijnlijk door de groote warmte, 't Scheepvaart verkeer is gedurende een paar uur ge stremd geweest, tengevolge waarvan aan den steiger te Velsen een drietal booten IJmuiden-Amsterdam ongeveer gelijktijdig aanwezig was om 6 uur 's avonds. Toen de trein uit Amsterdam, Maandagavond 6 uur 30 m. het station Velsen binnenreed, voelden de passa giers bij het aanzetten der remmen plotseling een vrij hevigen schok, ter wijl de trein direct stil stond. Bij on derzoek bleek, dat van een der antie ke wagens, waaraan enkele onzer trei nen alhier helaas nog zoo rijk zijn, een steunbalk, waardoor de trekstang loopt, totaal gespleten was. De wagen, die ongeveer midden in den trein liep, moest er uit gerangeerd worden, waarna de reis werd voortge zet. Een en ander veroorzaakte een oponthoud van ongeveer zeven 'minu ten. Er schijnen ernstige plannen te bestaan om het postkantoor te Velsen te vervangen door een hulpkantoor te Velsen, bediend door IJmuiden en door een te Wijkeroog, bediend door Bever wijk. Alzoo zou een gedeelte van den droom van vele Beverwijkers in ver vulling gaan, annexatie van den noor delijken kanaaloever, al is het voor- loopig alleen maar postkantoorlijk. De Maandagavond gehouden jaar vergadering van de afd. Wijkeroog van den A. N. O. O. B. was naar Hl. Dbl. meldt, oudergewoonte slecht bezocht. Bij de ope ning wekte de voorzitter, de heer C. Rem de aanwezige leden op, deel te nemen aan den landdag te Santpoort op 17 Aug. a.s. Op het verzoek van de afd. Delft om een bijdrage voor het eigen gebouw werd af wijzend beschikt terwijf aan de kinderclub „Kindergeluk" te Beverwijk, voor het a.s. uitstapje f 2.50 werdt uitgekeerd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental was achteruitgegaan terwijl er niet veel werklust aanwezig was. De uitgaven over het afgeloopen jaar bedroegen f 170.57 !/a en de inkomsten f 184.49, alzoo een batig saldo van f 13.Q1 Va- Verkocht zijn 181 brochures, spreuken enz. tot een totaal bedrag van f27.51. De kas der brochuredepothoudster wees aan een batig saldo van f 13. Aan bladen was ontvangen f87.6379, wat na aftrek van alle onkosten een winst opleverde van f 8.37Va- Tot leden der controle-commissie werden gekozen mej. A. Rem en mej. Vermeer en afgevaardigde naar het op 2 en 3 Aug. Deventer te houden congres van den Bond, de heer C. Rem. De Spoorbrug. De Velser spoorbrug was Maandagavond gedurende een paar uur door de warmte niet open te krijgen, zoodat eenige zeeschepen en ook de groote passagiersboot van de dienst Amsterdam- Ijmuiden, die niet onder de brug door kan, al dien tijd moesten wachten. DRIEHUIS. De electrische installatie van het in aanbouw zijnde Missiehuis alhier is opgedragen aan het Electro-Tech- nisch Bureau van W. van Boxtel en Zn. te Tilburg. Gedurende April, Mei en Juni zijn in het crematorium te Westerveld ver- ascht, 62 personen (32 mannen en 30 vrouwen), waarvan 26 uit -den Haag waren, 14 uit Amsterdam, 2 uit Rotter dam en 28 uit andere plaatsen. Van deze personen behoorden 26 tot de'N. H. K., 1 tot de R. K. K. en 23 tot geen kerkgenootschap. Verder 3 Luther- schen, 3 Israëlieten, 1 Remonstrant en 1 Doopsgezinde. SANTPOORT. Op Vrijdag 25 dezer zal worden aanbesteed het vergrooten van de keu ken en het verbouwen van het groen- tenhuis van het Prov. Ziekenhuis al hier. Aan het verslag van de commis sie uit >de Provinciale Staten die on derzocht de voordracht van Ged. Sta ten tot goedkeuring- van -de rekening van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort over het dienstjaar 1923, is het volgende ontleend: Een lid betuigt er zijn ingenomen heid mede, dat verschillende posten onder de raming zijn gebleven. Hij be treurt 'echter, hierin gesteund door een ander lid, dat er op art. 33 zoo sterk bézuinigd is. De geestelijke ver zorging der verpleegden en verplegen- den mag toch niet onder de bezuini ging lijden. Het is daarom gewenscht dat zoo spoedig mogelijk een predikant wordt aangesteld, -opdat vooral met het oog op het herderlijk bezoek, de geestelijke leiding in één hand zij. Daartegen werd door een ander lid opgemerkt, dat men het beter achtte, predikanten van verschillende richtingen voor pre dikbeurten te vragen. Het lid der Gedeputeerde Staten antwoordt, dat er weldra een predikant benoemd zal worden; dat het schoolbe zoek vermindert, omdat het aantal verplëgenden niet wordt uitgebreid en omdat er hij dezen dikwijls weinig animo is voor meerdere ontwikkeling. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem is bevorderd van het practisch leerjaar naar het laatste studiejaar, afd. Werktuigbouwkunde, H. M. C. Rings alhier. Zondagmiddag kwamen ter hoogte van het buiten „Schoonoord" twee auto's met elkaar in botsing, een autobus en een particuliere wagen. De bus kwam daarbij ook nog in botsing met een boom. Oelukkig bleef één en ander tot materiëele schade beperkt. GEMEENTERAAD. Vergadering van 15 Jnli 1924. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een schrijven van Gedep. Staten, dat het bedrag, hetwelk naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 aan de gemeente Velsen over 1924 behoort te worden uitgekeerd, is vastgesteld op f 46459.69. B. en W. stellen voor geen beroep in te stellen. De geïllustreerde gids voor déze ge-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1