meente. Rapporten van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden Maart en April. Een proces-verbaal van de op 24 Ju ni gedane opname der boeken en kas van dén gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Een schrijven van Gedep. Staten van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van nevenver- melden brief hebben wij de eer u te be richten, dat van het Gemeentebestuur van Haarlem op ons schrijven van 9 April 1924 No. 165, hetwelk mede aan dat Bestuur werd gericht, tot dusverre geen antwoord is ingekomen, terwijl Burgemeester en Wethouders van Schoten ons te kennen gaven op even- tueele hervatting van den dienst van de stoomtram van de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg-Maatschappij geen prijs te stellen. Voorts hebben zich geen omstandig heden voorgedaan, op grond waarvan wij meenen met afwijking van ons aanvankelijk ingenomen standpunt ten behoeve van voortzetting der (al of niet te wijzigen) exploitatie van het trambedrijf der genoemde maatschap pij alsnog de toekenning van eene provinciale bijdrage te moeten bevor deren. De jaarlijksche bijdrage van f 7.700, welke uw college thans op nieuw verklaart gedurende zekeren tijd ten laste van uwe gemeente te willen doen nemen, is derhalve bij lange niet toereikend om zoodanige voortzetting mogelijk te maken. Niettemin is de minister van Water staat dezerzijds met den inhoud van uwen nevensvermelden brief in kennis gesteld" voor kennisgeving aangeno men. Een schrijven van het bestuur van het ziekenfonds „Velseroord" waarbij wordt medegedeeld, dat het bestuur van dat fonds er van afziet, om de toe gekende subsidie voor 1923 te doen overschrijven op het jaar 1924; Een adres van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeriiging voor Bloem bollencultuur, gevestigd te Haarlem, waarbij wordt verzocht voor een te houden internationale voorjaarsbloe- mententoonstelling in 1925 te Heem stede, een subsidie te willen verleenen van f 250.(voorgesteld wordt, naar analogie van vorige beslissingen, op het adres afwijzend te beschikken). Als voren van het bestuur van het Nederlandsch Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw te Amster dam, waarbij verzocht wordt aan het instituut een subsidie te verleenen of zoo daartegen bezwaren bestaan als lid toe te treden (alsvoren). Een adres van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Velsen, waarbij verzocht wordt voor 1925 aan haar een subsidie te willen verleenen van f 2500.— (te behandelen bij de be grooting voor 1925). Een schrijven van de gezondheids commissie te Velsen, waarbij wordt toegezonden de begrooting voor 1925 en verzocht wordt voor dat jaar een bijdrage te verleenen van f 355.15 (te behandelen bij de begrooting voor 1925). Een adres van de vereeniging „Ver eeniging voor Christelijk Volksonder wijs" gevestigd te Velseroord, waarbij, onder toezending van de benoodigde stukken, wordt verzocht gelden be schikbaar te stellen voor de stichting van een bijzóndere lagere school met vier lokalen te Velseroord (naar B. en W. om advies). Vervolg ingekomen stukken. Een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat de gewijzigde begrooting van de nijverheidsavondschool voor am bachtslieden in deze gemeente van het jaar 1924 wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den secretaris van het Kruisverbond te Velseroord om voor 1925 een subsidie te verleenen van f 75.(te behandelen bij de be grooting voor 1925). Als voren van den 1ste secretaris penningmeester van de centrale com missie voor uitzending van Nederl. kinderen naar buiten te 'sGravenha- ge, om voor 1924 en volgende jaren een bijdrage te willen verleenen, voor door hare bemiddeling in die jaren uit deze gemeente uit te zenden kinderen, tegen een maatstaf van f 0.25 per kind en per dag (naar B. en W. om advies). Als voren van M. Rutte, A. Roes en P. Blokker, houders van vergunnings- of verlofsinrichtingen in de Amstel- straat te IJmuiden, om vergunning tot het plaatsen van stoelen en tafel tjes op de trottoirs voor hunne zaken (voorgesteld wordt met het oog op het drukke verkeer ter plaatse, op het adres afwijzend te beschikken). Als voren van G. Zegel te Velseroord en C. M. Blok te Driehuis, waarbij zij verzoeken om geen boete toe te passen voor de te late oplevering van den verbouw van school D te Velseroord (voorgesteld wordt op het adres gun stig te beschikken en de boete kwijt te schelden voor zoover die hooger is dan het salaris van den oprichter over Doorzitten bij wielrijders -.r Stuklooptn - SehrljntnKen) Smetten der"Huid Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. den langeren duur) goedgekeurd. Een verzoek van W. Kots, onderwij zer aan school C te IJmuiden om over plaatsing als onderwijzer naar school A (daar deze overplaatsing zou zijn in strijd met de financiëele belangen der gemeente wordt voorgesteld op het adres afwijzend te beschikken), goed gekeurd. Een schrijven van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs te Velsen, waarbij verzocht wordt "medewerking te ver leenen voor het beschikbaar stellen der benoodigde gelden voor verande ring van inrichting van hare school (betere ventilatie) te Velseroord (naar B. en W. om advies). Een schrijven van den heer K. H, Tusenius van den volgenden inhoud: „On-dergeteekende verzoekt U be leefd hem te willen toestaan in de ver gadering van Dinsdag 15 Juli a.s. en kele vragen tot het College te richten betreffende het in groote getale uit reiken van proces-verbalen aan be stuurders van motorrijtuigen in onze Gemeente. Toelichting: Het is mij gebleken dat vreemde lingen en plaatsgenooten herhaalde lijk op listige wijze op heeterdaad be trapt worden bij het overtreden van de maximum, snelheid in gedeelten, wel ke weliswaar behooren tot de bebouw de kom welk begrip echter dikwijls zeer aanvechtbaar is. De bekeuringen hebben vrijwel geregeld plaats zonder dat op eenigerlei wijze de veiligheid van den weg of het verkeer in gevaar wordt gebracht. Het is mij bekend dat deze z.g.n. autovallen oorzaak ervan zijn dat onze Gemeente gemeden wordt, terwijl er voorbeelden zijn van andere Gemeenten waar het Vreemde lingenverkeer door dergelijke maatre gelen in zeer korten tijd belangrijk verminderde." (Voorgesteld wordt de gevraagde in terpellatie toe te staan en te behande len aan het einde der vergadering). De gemeenterekening over 1923, slui tende met de volgende cijfers: Gewoon Inkomsten f 4.884.890.44 Uitgaven 4.823.080.53'/. Batig slot f 61.809.901{2 Buitengewoon: Inkomsten f 1.350.494.61 Uitgaven 1.156.106.17 Batig slot. f 194.388.44 Totaal: Inkomsten f 6.235.385.05 Uitgaven 5.979.186.70'/: Batig slot "f 256.198.34'/2 Deze rekening zal in handen der commissie van bijstand Voor de finan ciën en van den verificateur worden gesteld. De heer Visser vraagt het verzoek van het Ned. Instituut voor Volkshuis vesting aan te houden tot de behande ling der begrooting. Wordt goedge vonden. De heer Zwanenburg vraagt of het verzoek der vergunninghouders niet ingewilligd kan worden. De Voorzitter wil ook dit verzoek aanhouden, daar spr. van meening is dat in den drukken zomertijd de stand plaats der autobussen op het Willems plein moeilijk gehandhaafd kan blij ven. Dan kan ook nader op dit verzoek worden beslist. De heer Vermeulen zou toch de ca- fé's niet willen zien uitgebreid op de smalle trottoirtjes in IJmuiden. En de trottoirs zijn te IJmuiden meest zeer smal. De heer Tusenius meent dat de men- schen beter buiten kunnen zitten dan in de bedompte café's. Drinken doen ze toch. De heer Maas: Ze kunnen er beter heelemaal niet komen. De heer Roelse geeft B. en W. in overweging inzake de aanvraag voor een nieuwe Hervormde school te Vel seroord overleg met het bestuur te ple gen, daar er te Velseroord voldoende schoolruimte is. Aldus komt dit ver zoek zeer ongelegen. Als het eerder was gekomen, had het Rijk de 3chool kunnen bekostigen, nu wordt het een oneconomische uitgave. Spr. hoopt dat er een compromis gevonden zal wor den, dat wanneer tot uitbreiding der schoolruimte zal worden overgegaan, met dit verzoek rekening zal worden gehouden. De heer Laiideweert zegt dat het standpunt van B. en W. is, dezen bouw zoo lang mogelijk tegen te houden. Maar of het geven zal weten we niet. De heer Schilling wil iets opmerken over den uitgekomen Gids voor Vel sen, waarvan spr. zegt dat het hem spijt dat daarmede nog niet wat ge wacht is. Vooral nu er een commissie benoemd zal worden met het oog op de bestudeering van IJmuiden als bad plaats. Er zit in deze uitgave geen perspectief, het is het paard achter den wagen spannen, Spr. bedoelt hiermede niet critiek te oefenen op het werk van den samensteller. Maar er zijn veel menschen, die studie van IJmuiden hebben gemaakt. De Voorzitter meent dat de raad het met hem eens zal zijn, als spr. den sa mensteller dank zegt voor zijn werk. Hij heeft er heel wat (onbetaalde) moeite mee gehad. Daarom wil spr. den heer Kostelijk met deze uitgave geluk wenschen. De uitgave van dezen Gids is, zegt spr., ons opgedrongen van den uitge ver. Bij een nieuwe uitgave zal met de wenschen rekening gehouden worden en zal IJmuidenbadplaats breeder belicht worden. De heer Wardenaar spreekt nog over de schriftelijke vraag inzake de aan sluitingen aan de waterleiding van huizen der Woningbouwvereeniging. Spr. is met dit antwoord niet tevreden. Tal van leden voeren hierover nog het woord. Het voorstel tot intrekking van de raadsbesluiten van 25 April 1922 en 18 December 1923 en tot vaststelling-op- nieuw van het uitbreidingsplan met daarbij behoorende besluiten wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeu len. Bij het voorstel tot beharding van gedeelten van den Hagelingerweg en den Driehuizerkerkweg houdt de heer Tusenius een pleidooi voor asfalt betonbestrating. Spr. vraagt waarom men met deze soort bestrating geen proef wil nemen of minstens daarvoor een aanbesteding te houden. De heer Sluiters pleit ook voor deze nieuwe bestrating. Spr. zegt dat we niet moeten voortgaan met de keibe strating. Deze is duur en als men be zwaren heeft tegen betonbestrating wegens moeilijkheden met opbreken, zegt spr. dat die ook gelden voor de keibestrating. Als die opgebroken moet worden, geeft het ook heel wat kosten en last. De heer Dalmeijer zegt dat een goe de stap is gedaan, door met den uit gegeven Gids de aandacht op onze plaats te vestigen, vooral als woonge- meente. Maar dan is ook van groot be lang aan welke wegen de menschen wonen. Spr. zegt dat de keibestrating duur is, maar nog veel meer nadeelen heeft. De motoren donderen over de keien, dat de huizen schudden, terwijl wolken stof worden opgejaagd. Spr. hoopt dat men nu eens met den ouden sleur wil breken en dat men onze ge meente wat woonbaar wil maken. De heer ten Broeke zegt dat de as- falt-betonwegeh nog maar in het sta dium van proefneming zijn. Spr. is er niet tegen een proefneming hiermede te nemen, maar dan op kleine schaal. Voor dezen weg is spr. voor een klin- kei'bestrating mét een goeden, sterken ondergrond en met goed materiaal. De heer Schilling zegt dat men een volgende maal een Gids moet uitgeven met het opschrift „Velsen achteruit". Spr. zegt dat de asfalt-betonbestrating er toch al langer is dan vandaag en spr. vraagt waarom daarmede niet een proef genomen kan worden. Als we straks overal keien krijgen, kunnen we onze fietsen wel opbergen. De heer Dunnebier zegt dat de asfalt-betonwegen er nog maar kort zijn. Bij de excursie onlangs in den Haag en omstreken was de oudste as- falt-betonweg van gepasseerden win ter. Spr. zegt dat hij niet tegen een proefneming is, maar niet met dezen weg, wel in een bebouwde kom. Als we dezen weg met asfalt-beton maken, zal hij heel wat aan onderhoud kosten en wel f 500 per jaar. De heer Vermeulen zegt te kunnen begrijpen dat over dit voorstel gespro ken wordt, omdat we allen gaarne de wegen willen verbeteren. Spr. zegt dat toen we begonnen met basaltinetegels voor de trottoirs, er ook een storm van bezwaren opging. Men zei dat ze heel gauw aan gruizelementen zouden zijn en nu is het zoo, dat men zich veron gelijkt acht, als men geen tegels voor zijn -deur krijgt. Spr. zegt dat een proefneming-'in Londen heeft aangetoond, dat de duur ste bestrating die f 96 per M2 kostte, de voordeeligste bleek. Spr. vraagt of B. en W. niet een proefneming willen nemen met de nieuwe bestratings- wijze. Dan zou spr. dezen weg juist wel geschikt vinden, omdat er geen rioleering in ligt. Spr. zou het rechte gedeelte van de graanmalerij te Drie huis tot aan Goedhart willen gebrui ken voor de proefneming. Het voorstel van B. en W. (keien of klinkers) wordt met 813 stemmen verworpen. Vóór de heeren v. d. Steen, ten Broeke, Nijsseh, Schuitenmaker, Maas, Dunnebeier, Landeweert en Handgraaf. Het voorstel om den weg met asfalt beton te beharden wordt met 16—5 stemmen aangenomen. Tegen de hee ren Dunnebier, Vermeulen, ten Broe ke, Nijssen en Maas. Het verzoek van de Wed» J. Edses—- Blom te Wijkeroog om vrijstelling dei- Bouw- en Woningverordening voor den verbouw van het perceel Groote Hout- of Koningsweg 44, wordt inge willigd. Voor het verbouwen van het voor malig pakhuis van het levensmidde- lenbedrijf tot keurlokaal en tijdelijke noodslachtplaats wordt een crediet toegestaan van f 7180.25. Het voorstel tot verhuur van ge meentegrond, na onttrekking aan den openbaren dienst, wordt goedgekeurd. Het voorstel tot overdracht van grond voor wegverbetering wordt van de agenda afgevoerd. In behandeling komt het voorstel tot het nemen van een principiëele be slissing inzake de reorganisatie van school A (de Mulo-school). De heer Tusenius zegt van het raads stuk niets te begrijpen, omdat men het in de commissie juist wel geheel eens was. De heer Vermeulen is het daarmee eens. Spr. begrijpt niet wat voor folte vace gemaakt is, daar men in de com missie eenstemmig was. Spr. heeft ge hoord dat, waar de commissie geen nieuw lokaal noodig achtte, dit later toch weer wel noodig werd geacht. Spr. vraagt wat voor manier van ver gaderen dit is. In de commissie is men het eens geworden over de verdeeling in drie scholen. Later kunnen we be slissen over de grens dezer scholen. De heer Landeweert zegt na de ver gadering opgebeld te zijn door een lid der commissie, -die een andere oplos sing voorstelde. Spr. zegt dat het voor naamste is dat er aan deze school twee of drie hoofden komen. Spr. is van oordeel dat het iets onmogelijks is om in één gebouw drie hoofden te hebben. Er wordt nog veel over deze zaak ge sproken, maar enkele leden noemen deze zaak zelf zoo helder als koffie dik. De heer Tusenius-stelt voor te beslui ten dat school A gesplitst zal worden in drie scholen, maar de zaak verder terug te zenden naar de commissie ad hoe. De heer Bosman stelt voor de heele zaak naar de commissie te renvoyee- ren. De heer Schuitenmaker ondersteunt dit voorstel, want de eensgezindheid is zoo groot, dat spr. er niets van be grijpt. Het voorstel Bosman wordt aange nomen met 129 stemmen. Tegen de heeren Landeweert, Schilling, Zwa nenburg, Tusenius, Langendijk, Dal- meyer, Groeneveld, Maas en Nijssen. Het verzoek van het bestuur der Groen van Prinstererschool te IJmui den om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de verandering van in richting van haar schoolgebouw wordt ingewilligd. Crediet voor herstelling en aanvul ling van gymnastiek-materiaal aan de o.l. school G. Blijkens een ingekomen schrijven van het hoofd van school G te Wijker oog is het noodig, dat verschillende in deze school aanwezige gymnastiek- toestellen worden hersteld. Tevens is noodzakelijk aanvulling van het gymnastiekmateriaal met twee stel ringen en twee klimtouwen. De kosten van een en ander worden door den directeur van openbare wer ken in totaal geraamd op. f 425. Wij stellen U voor, een crediet tot dat bedrag voor dit doel te verleenen. Goedgekeurd. Bijdrage aan de gemeente Haarlem voor den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers. Naar aanleiding van het besluit, in de vorige vergadering genomen, zijn bij het gemeentebestuur van Haarlem inlichtingen ingewonnen omtrent het aantal leerlingen, dat den cursus volgt, alsmede aangaande het door de cursis ten te betalen schoolgeld. Om de nettokosten van den cursus geheel te dekken, zou van ieder der be trokkenen f 70.schoolgeld per jaar moeten worden geheven, welk bedrag, bij intrekking 'van het rijkssubsidie, tot f 105.zou zijn op te voeren. Thans bedraagt het schoolgeld f 30.- per jaar. Het betrekkelijk schrijven van bur gemeester en wethouders van Haarlem is bij de stukken gevoegd. De heer Vermeulen stelt voor Haar lem uit te noodigen het schoolgeld zoo te regelen, dat de deelnemers het schoolgeld zelf betalen. De heer Dalmeijer en andere leden komen daartegen op, daar wij Haar lem de wet niet moeten gaan voor schrijven. De heer Vermeulen) stelt dan voor geen subsidie te geven. Dit wordt aangenomen met 156 stemmen. Tegen de heeren Lande weert, Schuitenmaker, Dalmeijer, Roelse, Visser en Schaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Wordt vervolgd. IJMUIDEN. NATIONALEN ZANODAO. Wij brengen nogmaals in herinnering dat morgen, Donderdag, de zang zal aan vangen 's middags half vier op 't terrein van school H te Velseroord en om vijf uur op het Willemsplein te IJmuiden. Des avonds acht uur zullen de vcreenigingen „Wilhelmina" en „Concordia" een concert geven op het Willemsplein. PROGRAMMA „CONCORDIA'*, Directeur Sam Vlessing. 1) Ouverture Pré aux Clercs E. Herold. 2) Balletmuziek „Marion1', Sam Vlessing. a) Prélude, b) Rigaudon, c) Badinage, d) Intermezzo, e) Gavotte, f) Rondo Fi nale. 3. Volkszang-Potpourri 1923. 1. Verplicht nummer Nationaal con- 2. Nummer naar keuze cours Beemster PROGRAMMA WILHELMINA. Directeur D. Klut, Het Volkslied „Sous la Feullleé, Ouverture Jul. Emile Strouwen, Con- coursnummer 's Gravenland. Une Fête, Champ être, Ouverture, Labory. Concoursniimmer Edam. Silent Herves, marsch, T. Bidgood. DRIEHUIS. Een tragisch geval. Op Westerveld had gistermiddag de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den kunstschilderJhr. Vrijthoff uit den Haag. Een der aanwezigen, Dr. V. uit den Haag, had daarna het crematorium bezichtigd en zou dit juist verlaten, toen eenige personen om een dokter riepen. Dr. V. en de adjunct-directeur gingen mee en toen bleek dat in de nabijheid van het crema torium een jonge man de hand aan zich zelf geslagen en zich aan een boom ver hangen had. Geneeskundige hulp mocht hier niet meer baten. De agent B. was spoedig aanwezig en bij onderzoek bleek het jongmensch uit Rotterdam afkomstig en 29 jaar oud. Hij had brieven bij zich van zijn familie en voor den adjunct-directeur van het crema torium. Laatstgenoemde kende den jongen man wel, deze was meermalen in het cre matorium geweest en voor den aanvang der crematieplechtigheid van Jhr. Vrijthoff had de adjunct-directeur hem nog rond het gebouw zien dwalen. Tijdens de cre matieplechtigheid moet het tragische geval hebben plaats gehad. De jonge, man was met een kaartje derde klasse van Haarlem naar Driehuis gereisd. Hij was iemand, die deelnam aan de z. g. vrije jeugdbeweging. Meermalen moet hij te kennen hebben gegeven, dat bij overlijden zijn lichaam verbrand moet worden. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. C. VinkLafeber, z. M. H. C. Timmerman—Lugten, z.N. Bran denburgMeijer, d.K. C. Sieraad- Lips,z.; C. Goedhartde Boer, z.P. C. v. d. Wiele—Tack, d.E. Goes—Prins, d. SCHEEPVAART. Sabangdok vertrokken. Het groote voor Sabang bestemde dok, dat in de Haringhaven weder in elkander is gezet, na in 6 gedeelten door de groote sluis te zijn geschut is heden door de sleepbooten „Maarten van Heemskerk" en „Vlaanderen" van Bureau Wijsmuller op sleep genomen voor de groote en moeilijke reis naar Sabang, de plaats van bestemming. In de week van 7 tot 14 Juli zijn alhier door de Noordzeesluizen geschut uit zee 79 stoomschepen en 5 zeelichters en naar zee 62 stoomschepnn en 3 zee lichters. VelsenL Aangekomen 11 Juli: Low- har, St., Lowestoft, ledig, steiger Gon- nermann; 12 Juli: Anna Sophie, st.„ Archangel, papierhout; Papierfabriek; 14 Juli: Lowhar, St., Lowestoft, ledig. Vertrokken 13 Juli: Lowhar, st., Lowestoft, met aardbeien; 14 Juli: Moldegaard, st., Immingham, ledig; Lowhar, st., Lowestoft, met aardbeien. IJmuiden. Aangekomen 12 Juli: Li moges, st., St. Nazaire, ijzererts, Hoog- ovenbedrijf; 13 Juli: Antje, m.sc., Ham burg naar Rotterdam, als bijlegger. POSTERIJEN. rl8 POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Juli 1924. Brieven Binnenland. 1. R. H. C. de Rode, Renkum. 2. C. Stroomer, Haarlem. Voorhoeve, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. 4. M. Beukers, Amsterdam. 5. Mej. A. Melis, Amsterdam. Briefkaarten Buitenland. Emil Blum,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2