ORGAAN VOOR DE 61 No. 75 Zaterdag 19 Juli 1914 9e Jaargang IJ MUSDER COURANT GEMEENTERAAD. Varflattxemg van 15 Juli 1924. (Vervolg;. Bij bet voorstel tot herziening van de beioomng der verloskundigen maakt de heer dluiters verschalende bezwa ren, daar de beiooning nu hooger wordt dan in de particuliere praiUijK. Versciuiiende ïeden onderschrijven dit. l)e heer Bosman spreekt over den toestand te Veiseroord, die moeiiijk is. Be heer Handgraaf geeit een heeie uiteenzetting van den toestand, Maar als de verloskundige het niet voor i 10 wil doen, vraagt spr. of de heer Ver meulen dan verlossen gaat, Be heer Vermeulen: Als ik een zoo ervaren man meekrijg als de heer Handgraaf, ja. liet voorstel van B. en W. wordt met 147 stemmen verworpen. Voor de heeren Handgraai, v, d, ateen, Lande- weert, Dunnebier, Schuitenmaker, Zwanenburg en Groeneveld. De heer Vermeulen stelt voor de zaak zoo te regelen, dat de ver loskundige te Veiseroord vrijgesteld zal worden van Wijkeroog en dat Wij- keroog opgedragen wordt aan Mej. Lijesen te Beverwijk, Dit voorstel wordt aangenomen. Bij het verzoek van A. Eikelenboom te Santpoort om ontheffing van bepa- lingen der legesverordening voor de samenstelling van een adresboek, vraagt de heer Roelse oi de gemeente dan niet tot bedoeld bedrag een subsi die kan geven, daar deze uitgave toch een gemeentebelang is. De Voorzitter erkent dit, maar het kan naast een goed adresboek ook een prul worden. B. en W. zullen er dan toezicht op moeten hebben. Spr. stelt voor B. en VV. te machtigen daartoe met den uitgever te overleggen. Goedgevonden. Het voorstel tot machtiging tot ver koop van het perceel Trompstraat 121 te Veiseroord wordt goedgekeurd. Bij het Voorstel tot" wijziging en aanvulling der algemeene politiever ordening wordt nog ingevoegd, op voorstel van den heer Schuitenmaker, een artikel, waarin bepaald wordt dat op vaartuigen, die passagiers vervoe ren, voor iedere 15 personen een red- dinggordel met lijn aanwezig moet zijn, met een minimum van 4. Bij het voorstel tot aanvulling en wijziging der verordening op de win kelsluiting, met betrekking tot den melkverkoop op Zondag, zegt de heer Sluiters dat dit een zeer halfslachtig voorstel is. Spr. zegt dat hij de behar tiging der Zondagsrust en Zondags heiliging' bij het college niet veilig acht. Het voorstel beduidt dat- een melkhandelaar nu geen boter en kaas kan verkoopen, terwijl een gewone winkelier dit wel kan doen. De heer ten Broeke onderschrijft de ze bezwaren, i De heer Visser zegt dat als men de zaak zoo laat, dit beteekent dat alle inelkslijters Zondags weer gaan ven ten. Nu reeds venten er 11 op Wijker oog en Veiseroord. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de heeren Slui ters en ten Broeke. De inlichtingen op de interpellatie van den heer J. A. Dalmeijer in ver band met een brand te Santpoort en de voordracht tot het verleenen van i een crediet voor aanschaffing van brandslangen worden goedgekeurd, nadat de heer Sluiters opgemerkt ^heeft, dat men niet moet denken, dat nu alles in orde is. Benoeming van eene commissie uii den raad, ter bestudeering van het onderwerp; IJmuiden als badplaats. Verschillende vraagstukken, welke tnet dit onderwerp ten nauwste ver band houden, dienen voor eene goede ontwikkeling der plaats onder de oogen te worden gezien. B. .en W. zijn van meening, dat dit -eigenaardig tot de taak van 'n gemeng de commissie behoort en stellen daar om voor, tot benoeming van vertegen woordigers van den gemeenteraad over te gaan. De benoemden zouden zich niet-raadsleden kupnen assumee- ren. Het ligt in de bedoeling, dat de com missie onder voorzitterschap van den 'burgemeester werkzaam zal zijn. Besloten wordt behalve den voorzit ter 6 leden te benoemen. Benoemd worden de heeren Tuse- nius, Vermeulen, ten Broeke, Schil ling, Zwanenburg en Bosman. Tot. lid van den Raad van Beroep voor de ambtenaren wordt benoemd Mr. J. H. Thiel te Haarlem, tot plaats vervangend lid de heer P. H. van Rummeleii te Jan Gijsenvaart. De heer Tusenius krijgt nu gelegen heid tot het houden zijner interpella tie. Spr. zegt dat hem bekend is dat de Burgemeester geen voorstander is van rücksichtloos bekeuren, maar alleen wanneer de veiligheid van het ver keer in gevaar wordt gebracht. De agent, die de bekeuringen doet, is ook niet een man, die dit vroeger a tout prix deed. Daar zit wat anders achter. Nu gaat men achter boschjes zitten. Spr. vraagt waarom dit gebeurt, ter wijl in IJmuiden vaak snelheidswed strijden worden gehouden. Spr. meent dat de hatelijke idee van autovallen weggenomen moet worden. De Voorzitter zegt blij te zijn hierop te kunnen antwoorden. Er waren van bewoners van IJmuiden en Veiser oord verschillende klachten, wegens woest rijden, wat groot gevaar ople vert voor kinderen. Van '21 Mei10 Juli zijn 38 bestuurders bekeurd, daar van waren 17 autobussen en vracht- aut'os, 11 gewone auto's en 9 motor rijwielen. Ofschoon niet -meer dan 20 K.M. mag worden gereden, werd alleen proces-verbaal opgemaakt, als meer dan 30 K.M. werd gemaakt. Er wordt hier veel te hard gereden; in de visch- hallen snoeft men er op in 35 minuten van Amsterdam naar IJmuiden te hebben gereden. Spr. zegt er weinig aan te kunnen doen, de raad heeft zelf de verordening gemaakt. Een autoval is altijd hatelijk, maar men moet ze kunnen bekeuren, als de agenten mid den op den weg gaan staan, kan dit niet. In Haarlem met de motorbrigade zijn de bestuurders er erger aan toe. Sommige bekeurden reden met 60 K.M. snelheid. De heer Tusenius wil dit ook tegen gaan. Maar laat men dan, vooral in de bebouwde kom, betere aanduidingen geven. De heer Roelse vraagt of de bebouw de kom niet uitgebreid kan worden, daar ook op den Zeeweg bij Driehuis het snelle rijden groot gevaar oplevert. Den heer Schilling bevreemdt het dat in IJmuiden niet meer bekeurin gen worden gemaakt. Want in -de nau we straten daar rijdt men vaak met groote vaart en dan soms bestuurders van 16 jaar. De heer Tusenius vraagt of voor de kinderen van Bewaarscholen niet be ter gezorgd kan worden. Te Veiseroord zag spr. bijkans al die kleintjes zonder geleide en hoe een klein kind voor een auto bleef liggen. Kunnen de onder wijzeressen de kinderen niet waar schuwen? De heer Landeweert acht politietoe zicht wel noodig. De Vporzitter acht het noodig dat zulke kleine kinderen gehaald worden. Hiermede is de interpellatie geëin digd en wordt de vergadering gesloten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij de Chr. Geref. kerk alhier is beroepen Ds. K. Groen te Zwijndrecht. De heer G. ten Napel Jr. alhier is geslaagd voor het diploma A. voor Slöjdwerk ('karton en klei). Door den heer B. werd bij de po litie aangifte gedaan, dat zijn 7-jarig zoontje Dinsdagmiddag was aangerer den door den motorwielrijder P. van Driehuis, waarbij de knaap verwon dingen aan het hoofd opliep. Door Dr. van L. werd de jongen verbonden. De heer P. reed door, zonder naai den knaap om te zien. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. VELSEROORD. Woensdagavond vergaderde in do zaal Flora de Velseroordsche Oran- jevereeniging. De voorzitter, de heer A. de Wit, betreurde de weinige be langstelling. Spr. had gehoopt op vele aanwezigen, opdat de plannen voor de viering van den Koninginnedag dezen avond waren klaar gekomen. Het be stuur heeft plannen voor kinderfees ten en ook voor volksfeesten, maar dan zal de bevolking daartoe door fi- nanciëelen steun moeten medewerken. De aanwezigen waren echter opti mistisch gestemd. Zij wezen er op dat wanneer de dag nadert, velen toch gaarne wat voor de feesten offeren. Het idee werd geopperd om door mid del van de kinderen den steun der ouders te vragen voor de kinderfees ten. Hiervoor toch geeft men gaarne. Men zal nu van de ouders een bijdrage vragen van een kwartje per kind, of schoon men natuurlijk ook met min der tevreden is. Het bestuur kon mce- deelen dat van een groot deel van het onderwijzend personeel de medewer king reeds verkregen was. De vergadering sprak zich ook uit voor het houden van volksfeesten. Men was van meening dat velen hiervoor wel prijzen willen beschikbaar stellen. Ook sprak men de hoop uit dat, al wilde men dan geen etalage-wedstrijd organiseeren, vele winkeliers dan-toch zouden medewerken door een feeste lijke versiering van hun etalage's. Aldus was de vergadering toch een geslaagde en hoopt men. dat het resul taat zal zijn een feestviering van twee dagen, één voor de kinderen en één voor de grooten. Centraal Genoodschap voor Kinder- berstellings- en Vacaniiekolonies. Aid. Kennemerland. Secr., Willebrordstraat 5, Veiseroord. De eerste groep van 5 kinderen werd 1 Mei 1.1. naar Heelsum uitgezonden; van deze kinderen kwamen 4 op 3 Juni terug, terwijl de vijfde nog een periode langer bleef in"verband met zijn li- chamelijken toestand, zoodat deze 8 Juli terugkwam. De gewichtstoename varieerde van 1.7 tot 4 K.G. De volgen de groep, 6 als het kan meer gaal in Augustus naar de Steeg te Heel sum, en daarna, ook indien het finan cieel mogelijk is, nog een aantal in winterverpleging. De afdeeling organiseert een pop- penverloting, waarvoor bij besluit van burgemeester en wethouders d.d. 8 Juli, nummer 326 vergunning werd verleend. In de verschillende wijken der Gemeente worden de te verloten 12 poppen tentoongesteld en vertrouwt de afdeeling, dat velen langs dezen weg ons werk Willen steunen; de prijs per lot is slechts f 0.25. In de maand September wordt onze jaarlijksche vlaggendag gehouden. Het welbeken de ,,C. G.-VLAGGETJE" moge dan weer veel koopers vinden. Het Genootschap heeft 2 koloniehui zen in aanbouw; het eene te Assen „het Noorderhuis" nadert de voltooi ing en wordt de volgende maand ge opend, het andere te Nunspeet is aan besteed en de bouw inmiddels aange vangen. Het hoofdbestuur heeft voor de financieering een obligatieleening uitgeschreven van f 60.000.in stuk ken van f 1000f 500 en onder stuk ken van f 100. De rentevoet is 5 Wie in de Gemeente in deze leening wil deelnemen, vervoege zich voor het toezenden van een prospectus dien aangaande tot den afd.-Secretaris Y. J. Reitsma te Veiseroord, of den Pen ningmeester van het H.-B. Th. M. Ke telaar, Joh. Verhulststr. 9, te Amster dam, die gaarne verdere inlichtingen verschaffen. Woensdagmiddag werd de politie gewaarschuwd, dat nabij de boerderij van Braam een grasberm in brand stond. De politie heeft den brand spoe dig gebluscht. Van het waterleiding bedrijf kwam men ook nog te hulp, maar deze" was niet meer noodig. Vermoedelijk hebben jongens den brand aangestoken. DRIEHUIS. Men verzoekt ons te verwijzen naar de in dit blad voorkomende ad vertentie van de Lunchroom „Wester- veld" te Driehuis, waar op Zondag avond 7'1', uur zal optreden Zaandijks Fanfarekorps, hetwelk dezer dagen-in de eere-afdeeling uitkomt. Voor de muzikale liefhebbers zal het wederom de moeite waard zijn een tochtje naar Driehuis te maken daar de Lunch room een heerlijk zitje biedt. Als het weer nu ook maar meewerkt. Naar ons wordt medegedeeld zal Zondag 27 Juli het welbekende Mandoline-Gezelschap uit Beverwijk weder optreden. stede en Schoten met 2 Veteraanklas sen, 9 Klassen A, 6 Klassen B, 7 Klas sen C en 2 Vliegende Vendels, totaal 26 korpsen. De uitslag hiervan is als volgt: Veteranenklasse. Prijs, Bloemendaal met 395 punten in 215 sec. Klasse A. Ie pr. Haarlem I met 403 punten in 239 sec. 2e pr. Bloemen daal I met 401 punten in 246 sec. 3e pr. Velscn II met 398 pnt. in 230 sec. Klasse B. Ie pr. Bloemendaal met 378 pnt. in 311 sec. 2e pr. Velsen met 378 pnt. in 321 sec. 3e pr. Haar lem I met 366 pnt. in 302 sec. Klasse C. Ie pr. Bloemendaal I met 361 pnt. in 342 sec. 2e pr. Bloemen daal II m. 355 punten in 369 sec. 3e pr. Haarlem I met 346 pnt. in 334 sec. Beste Korpsschutter Veteranen: C. H. Lutik van Haarlem met 84 p. in 43 sec. A.. C. Eldermans, van Bloemen daal met 90 p. in 48 sec. B., G. Jan sen, van Velsen, m. 82 p. in 50 sec. C., J. E. Knol van Velsen met S7 p. in 65 sec. Rozenprijs Korps: C. Eldermans van Bloemendaal met 3 rozen. Vliegende Vendel: Prijs Velsen met 401 punten in 245 ces. Personeele wedstrijd. Klasse Veteranen: le. pr. J. A. v. Bug- genum van Bloemendaal met 47 pun ten in 21 sec. 2e pr. A. J. Hekker id. met 25 p. in 21 sec. 3e pr. G. H. Lu't- tilc van Haarlem met 42 p. in 22 sec. 4e pr. J. Jacobs van Haarlem met 40 p. in 18 sec. Klasse A. le pr. J. W. Mugge van Haarlem met 46 p. in 18 sec. 2e pr. J. A. Rijkens id. met 45 p. in 21 sec. 3e prijs J. Viets id. met 44 p. in 18 sec. 4e pr. C. Eldermans van Bloemen daal met 44 p. in 27 see., 1 strafp. 5e pr. H. Medi'k, Velsen, met 43 p. in 17 sec. 6e pr. B. A. Dammers id. m. 43 p. in 26 sec., 1 strafp. 7e pr. H. P. Spoor, Haarlem met 42 p. in 22 sec. 8e pr. J. Rompa van Schoten met 42 p. in 23 sec. 9e pr. G. Mooiekind van Bloemendaal met 42 p. in 24 sec. 10e pr. A. Mos van Heemstede met 42 p. in 24 sec. lie pr. A. Tol van Velsen met 42 p. in 27 sec.,' 1 strafp. 12e pi1. J. W. Mulder van Heemstede met 41 p. in 19 sec. 13e pr. .T. D. Heykoop van Velsen met 41 p. in 20 sec. 14e pr. F. J. v. d. Ham van Haarlem met 41 p. in 30 sec., 3 strafp. Klasse B le pr. P. Roeien van Bloe mendaal met 47 p. in 31 sec. 2e pr. A. Schipper idem, m. 44 p. in 34 sec. 3e pr. A. Th. v. d. Hulst, Idem met 43 p. In 26 sec. 4e pr. P. Kruyer van Haarlem met 42 p. in 28 sec. 5e pr. W. Faasse van Bloemendaal m. 41 p. in 23 sec. 6e pr. C. Jansen, Velsen met 41 p. in 30 sec. 7e pr. F. Hekker, Bloemendaal, met 41 p. in 40 sec. 8e pr. J. v. d. Ham, Haarlem met 40 p. in 28 sec. 9e pr. M. J. Gozeling, Heem stede, met 40 p. in 29 sec. 10e pr. N. VV. J. Hoogland, Schoten, met 40 p. in 30 sec. Klasse C.: le pr. C. Smit, Velsen met 44 p. in 41 sec. 2e pr. W. Oorthuyze, id., met 43 p. in 35 sec. 3e pr. H. Prins, Bloemendaal met 42 p. in 27 sec. 4e pr. Jan de Korte, Velsen mci.41 p. in 36 sec. 5e pr. P. de Raadt, id., met 40 p. in 23 sec. 6e pr. Ph. Smit, Heemstede met 40 p. in 30 sec. 7e pr. G. Alders, Haarlem met 40 p. in 32 sec. 8e pr. M. A. Bakker, Velsen met 39 p. in 40 sec. 9e pr. J. Oorthuyze, id., met 38 p. in 30 sec. 10e pr. H. Klauwens, id., met 38 p. in 35 sec. lie pr. J. Handgraaf, id., m. 37 p. in 37 sec. 12e pr. C. v. d. Raad, Bloemen daal, m. 37 p. in 38 sec. 13e pr. P. de Jong, id., met 37 p. in 40 sec. 14e pr. II. Lohman, id., met 37 p. in 40 sec. Rozenprijs Personeel. J. A. v. Buggenum van Bloemendaal met 3 rozen of loten; P. Roeien, van idem, met 3 rozen of loten. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Woensdag 23 Juli a.s., des n.m. te 8 uur in de Stadsdoelen te Haarlem. De winnende korpsen en de twee daarop volgende, komen uit op den Provincialen wedstrijd, welke gehou den zal worden te Overveen op 6, 7 en 8 September a.s. N. Hl. Ct Schietwedstrijd Kring „Kennemerland Zuid''. Aan dezen wedstrijd, die op 12 en 13 Juli 1924 te Overveen plaats had, werd deelgenomen door de burgerwachten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heem Mej. K. maakt het mij gemakkelijk, hoewel ik hét liever anders gezien had. Zij schrijft: „De heer N. (Hoe weet u dat? Als 't-zich als juffr. ontpopt, slaat u een figuur) geeft blijkt, totaal niet te voelen het groote diepgaande vraagstuk der Dierenbescherming, dat steeds meer ingang Vindt bij voorstan ders van recht en billijkheid! Vandaar dat hij mijn schrijven niet begrijpen kan, het doet hem vreemd aan. Met deze laatste zin ga ik volkomen aecoord. Ik begrijp u nog niet mej. K. Wat ik -wel begrijp is dat ik meende mijn meening te moeten stellen tegen over die van Mej. K. en niet tegenover de Dierenbescherming. Ik ben er ook nog niet zoo zeker van dat de betrok ken vereeniging elke theorie door Mej. K. verkondigt, ten volle onderschrijft. Men ziet -dat meer gebeuren. Met het schrijven van m'n -vorig art. had ik twee bedoelingen. In de eerste plaats om als rem te werken tegen den oproep om niet van die uitbuiters te koopen. Ik hoop daarin geslaagd te zijn. In de tweede plaats was het bedoeld als vraag op het vraagstuk, waarop ik natuurlijk een antwoord verwachtte. Of ik een antwoord kreeg laat ik gaar ne ter beoordeeling aan de lezers. Ik ben er thans niet meer op gechar meerd. C. B. N. Vetgedrukte van mij, N. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redaciie Mijnheer de Redacteur! Mag ik nog even op het door Mej Herbert gegeven „antwoord" terug ko men? Bij voorbaat mijn dank. CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Brlniostraat, Veiseroord. Dinsdags geopend van 23 uur. Het onderzoek is kasteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is het noo dig gebleken, dat men zich laat Inschrij ven Dinsdags van 23 uur, Vrijdags van 67 uur of dat men zich schriite- lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. VISSCHBRIJ. Gedurende de week yan 10 t/m. 16 Juli 1924, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 64 Hollandsche-, 3 Duitsche stoom trawlers, 5 zeil-, 4 motorloggers, 1 Deensche motorkotter, 1 stoomtrawler v. d. Deensche visscherij, 4 zeil-, 1 stoom-haringlogger en 185 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 805 tot f 3791; Duitsche stoomtrawlers van f 1337 tot f 2754; zeilloggers van f 92 tot f 225; motorloggers van f 269 tot f 710; Deensche motorkotter van f tot f 2714; stoomtrawler van de Deen sche visscherij van f tot f 1220; zeil-haringloggers van f 724 tot f 6638; stoom-haringloggêr van f tot f 5584, terwijl de kustvisschers totaal f 12412 besomden. De aanvoer bestond uit 458.050 K.G. trawlvisch en 1619 kantjes haring. De totaal opbrengst bedr. f 164.520.49. Een hoogst merkwaardige soort goudvisch, zooals die in China en Ja pan gekweekt wordt, is tegenwoordig te zien in het aquarium van den Lon- denschen dierentuin. Deze visch heeft den bijnaam gekregen van „de Hemel- sche", niet omdat hij uit het Hemel- söhe rijk afkomstig is, maar omdat zijn blik steeds hemelwaarts is gericht. Om die reden wordt hij door sommige Oosterlingen als heilig beschouwd en zijn er tempels aan hem gewijd. Daar zijn oogen boven op zijn kop zijn ge plaatst, kan deze visch enkel maar zien wat -er boven hem gebeurt en boven dien is hij in zijn bewegingen niet wei nig gehandicapt, daar hij geen rugvin bezit en zioh dus moeilijk in het wa ter in evenwicht kan houden. De Chineezen hebben er al sinds eeuwen liefhebberij in monstruositei ten als deze te kweeken, maar in deze Hemelsche visch hebben ze zicli zelf overtroffen. Ze schijnen de visschen oorspronkelijk zoo te 'hebben gekregen door ze heel jong op te sluiten in een smal potje of kruikje met slechts een zeer kleine licht-opening in het dek sel. Langzamerhand is echter een va riëteit ontstaan, waarbij deze kunst matig veroorzaakte misvorming erfe lijk geworden is.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1