IJmuider Courant V o 1 De Semaphoor Zaterdag 19 Juli 1924. 2e blad. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. A. van Kaam, te Velseroord, om op het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, No. 2986, eene inrichting voor machi nale houtbewerking te mogen oprich ten, waarin gebezigd zullen worden 3 electromotoren van 5, 5. en 3 P.K., door hen is toegestaan. Velsen, den 16 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. BIJKENS. Burgemeester en wethouders van Velsen; brengen ter kennis het volgen de raadsbesluit: De raad der gemeente Velsen; Gezien het verzoek dd. 26 Juni 1924, van het bestuur der Vereeniging voor lager en meer uitgebr. 1. schoolonder wijs op Gereformeerden gondslag te IJmuiden, om beschikbaarstelling van de benoodigde gelden (naar raming f 1374.voor de verandering van in richting van haar schoolgebouw, gele gen Koningsplein 3 aldaar, welke ver andering zal bestaan in: le. het aanbrengen van een ijzeren trap als nooduitgang voor gemelde school; 2e. het aanbrengen van een water doorspoeling in de privaten en water plaatsen; f Gezien het voorstel van burgemeester I en wethouders dd. 7 Juli 1924 opgeno- j men in gemeenteblad no. 118 van 1924; I Gelet op de artikelen 72 tot en met )76 der Lager Onderwijswet 1920; besluit.: le. de gevraagde medewerking te verleenen; i 2e. er aan te herinneren, dat bin nen dertig vrije dagen te rekenen van den dag waarop dit besluit is openbaar -| gemaakt, leder ingezetene en het schoolbestuur daarvan bij Gedepu teerde Staten in beroep kan komen. ••••••••••••••••••«••■•••••••••a i J door Carel Brensa 14 DOOR DEN KIJKER! De Nieuwe Periode! Vergun mij geachte lezer bij dezen dag, of laten we zeggen: bij de- ize' week van het Jaar 1924 een soort j mijlpaal te zetten in de geschiedenis van IJmuiden en Velsen. Ik verzeker u voor het eenige ja- ;ren verder is zult u met mij zeggen, wat ik al in stilte op dit oogenblilc zeg: |Er is een nieuwe Periode voor IJmui- den en Velsen aangebroken O! U zult er vandaag den dag nog om - lachen! U zult meesmuilen over mijn - oogenschijnlijk lichtelijk overdreven v .enthousiasme! U zult me misschien 1 wel in de maling nemen of u zult stie- - 'kum tegen uw buurman zeggen: „Die - snuiter wil hier zeker vandaag of mor- 3 gen 'n zaakie beginnen dat-ie zoo hoog loopt met IJmuiden t Dat zal allemaal gebeuren. Niet om- j dat het noodig is, maar omdat de i mensch nu eenmaal zoo Is! De mensch j gelooft altijd in de eerste plaats uit zichzelf het slechtste. Pas later als i' de feiten onweerlegbaar geworden zijn, I gaat hij zoetjes aan meepraten in de goeie richting! t Als ik dus hoopvol spreek over de toekomst van IJmuiden, dan zullen de t nenschen in de eerste plaats stilletjes lannemen, dat er wat achter zit i'an mijn kant! En ze zullen pas later ;aan begrijpen en toegeven, dat er wat ichter zat van de kant van IJmui- 3en! i Maar gaat u ,uw gang maar! Voor ongeveer zestig jaar geleden - in verband met het ontstaan van het Joordzeekanaal werd IJmuiden ge- •icht! En dertig jaar lang groeide ze heel Vorzichtig! Dat was de Eerste Periode! Voor ongeveer vijf en twintig tot der- ig jaar geleden, bejgon er verandering e komen. Men begon uit de kluiten te rassen En eem oud IJmuiden ferd in 'n paar jaren tot een Nieuw Jmuiden Kijkt u de ouïe foto's bij de firma 'ismeer er maar eens op na Al- is veranderde «do sluizen de ischhal de haven Dat was de twqede rRerihdel Aldus gedaan in de openbare verga dering van den 15 Juli 1924. Velsen, 16 Juli 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK.RIJKENS. IJ.Y.V. „STOKM VOGELS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Op de jaarl. alg. vergadering werd de contributie voor het jaar 1924'25 vastgesteld als volgt: Leden f 12.50 met recht van één da- meskaart a f 2.50, plus de contributie van den N. V. B. zijnde f 0.60. Kinderkaarten- uitsluitend voor de leden verkrijgbaar a f 2.50. De contri butie kan desgewenscht in 5 termijnen betaald worden, de eerste termijn ver valt in de maand Augustus. Leden met hunne dame en c.q. kin deren hebben bij alle wedstrijden toe gang tot de overdekte tribune. Kinderen alleen zullen niet toegela ten worden. De aftredende bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen verklaard. Het bestuur zal in de eerst volgende vergadering de functies op nieuw verdeelen en de elftalcommis sie benoemen. Het bestuur wil nog eens herinneren aan de clubavond welke steeds gehou den wordt op Woensdagavond in IIo-" tel No. 1. Het bestuur vergadert in den regel Maandagsavonds in Hotel No. 1 eu is aldaar voor de leden steeds te spreken, of bereid tot het geven van inlichtin gen. Het vertrek van het droogdok voor Sabang. Een evenement voor IJmuiden was Woensdag het vertrek van het nieuwe droogdok voor Sabang. Dit niewe dok is gebouwd bij de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam en in zes deelen te water gelaten. De deelen zijn naar hier gesleept en in de Ha ringhaven alhier zijn de stukken aan elkaar gezet en is het dok geheel klaar gemaakt. Het dok heeft een hefvermogen van 5000 tons, een lengte van 391 voet en breedte van 85 voet. De diepte van de pontons bedraagt in het midden 9 voet 6 duim, de hoogte van de zijkasten is 37 voet. Zooals gezegd bestaat het dok uit 6 pontons, ieder met 2 parallel-zij- En nu is deze periode langzamer hand ook weer op z'n. eind gekomen. Ze is misschien wat gerekt geworden door de tien jaren van den oorlog. Maar nu vangt een nieuw tijdperk aan Ik voel dat ik zie het aankomen.... Ik weet stellig, dat het komen moet! IJmuiden zal grooter gaan worden! En let. u nu eens en vooral goed op geachte lezers van den IJmuider Courant: IJmuiden zal niet groot gaan worden, omdat ik dat nu eens als 'n gril zou willen En ik schrijf deze profetien niet, omdat ik het daarheen wil leiden Ik ben hier niet de oorzaak, maar het gevolg! Het is IJmuiden zelf, dat langzamerhand zijn volwassenheid zal gaan bereiken... Want 'n stad is als 'n mensch. Het heeft 'n baby en 'n kinder- en 'n blagentijd maar dan komt de vol wassen periode; de tijd van rijpheid en rijkdom. De tijd van „groot mensch'' zijn! Daar gaat nu IJmuiden naar toe! Op het oogenblik is IJmuiden voor den onbevooroordeelden beschouwer, die van z'n leven iets meer, dan de Tegeltjesmarkt gezien heeft, gelijk aan 'n soort opgeschoten jongen, die nog in 'n korten broek loopt. Je zou zoo zeggen: Hij mot maar gauw in de lange broek, want dat kuitbroekie staat 'm niks meer En dat zal ook best gebeuren wacht u maar 's af o Aanleiding voor deze ontboezeming is tweeërlei. In de eerste plaats Arti kel 19 a van de Agenda voor de eerst volgende Raadsvergadering van de Gemeente Velsen „Benoeming van een Commissie uit den Raad ter bestudeering van het Onderwerp: IJmuiden als Badplaats! Ziet U daar begint het dan einde lijk! En nu moet u goed begrijpen, dat ik nu niet ineens de toekomst van IJmui den zoo hoopvol inzie, omdat deze commissie zal worden benoemd! De aandachtige lezers zullen beter weten. En voor de niet-aandachtige breng ik o.m. in herinnering G e e r t j e 's Droom... voor eenige maanden in den IJmuider verschenen! Ik kan de badplaats IJmuiden nu al uitteekenen. Ver voordat de commissie er is! En ik ben ook voornemens dat te doen. In comité generaal met mezelf heb ik besloten een sub-commissie in het leven te roepen! Niet voor het on derzoek, want dat is al achter den rug! Maar voor het publiceer en in deze krant en op deze plaats van wat deze kasten en drijfvloer, die onderling met bouten aan elkaar bevestigd zijn. Toen we om 10 uur bij de sluis kwa men, was het dok reeds uit de Haring haven verhaald naar het toeleidings- kanaal van het Hoogovenbedrijf. Voor hadden de „Willem Barendsz" en „Vlaanderen'' vastgemaakt, die het •dok naar Sabang zullen sleepen, ach ter de „Simson" en de „Titan''. De boo ten waren alle gepavoiseerd en ook op het dok woei de driekleur en de vlag van het Bureau Wijsmuller. Op de sleepboot „Nestor" v.an het Bureau Wijsmuller was een heei gezel schap bijeen, om het dok een eind de Noordzee op uitgeleide te doen. Ook de directieboot van den Rijkswaterstaat voer een eind mee en een motorboot van de Ned. Scheepsbouw-Mij. Te kwart voor elf werd het sein „vooruit" gegeven en onder de belangstelling van velen aan den wal zette het groote gevaarte koers naar zee. Een vliegma chine kruiste boven de hoofden on de inzittenden wuifden. Spoedig waren we buitengaats en toen begon de „Willem Barendsz" de tros te vieren. De groote sleeptros, 17 duim in omvang, werd op de volle lèngte, 180 vadem, gevierd, waarbij aan beide kanten nog komen 50'Meter stalen voorloop. De zee was effen en iedereen speet het dat we al weer spoedig teruggingen. De „Simson" en „Titan" maakten los en ook de „Nes tor", die op een afstand was blijven varen, voer nog eens om den sleep heen. Alle booten gaven drie stooten op de stoomfluit, welke afscheidsgroet door de trekkende sleepbooten beant woord werd. Ook de dienstdoende loodsboot bracht een groet aan onze wakkere zeelieden. Wij riepen den mannen op de sleepbooten en op het dok een goede reis toe, met armen en zakdoeken werd gezwaaid en op het dok en de.sleepbooten werd de vlag ge streken. Toen stoomden wij in volle vaart naar de haven terug en zoo lang mogelijk werd het dok nog nageoogd en in ons hart was een bede voor een goede overtocht en behouden terug komst der koene zeelui. De sleepbooten hebben samen een sterkte van 2000 I.P.K., n.l. de „Wil lem Barendsz" 1200 en de „Vlaande ren" 800. Beiden hebben zij draadlooze en ook het dok is daarvan voorzien. Men rekent dat de sleep in 90 a 100 da gen volbracht zal zijn. De „Willem sub-commissie noodig oordeelt voor den spoedigen bloei van IJmuiden als Badplaats De heele sub-commissie staat onder éére-voorzitterschap van ondergetee- kende. Ik zou u de verdere namen wel kunnen noemen, maar aangezien de IJmuidenaren er niet grootsch op zijn hun naam in de krant te zien, laat ik het na! In ieder geval kunt u in de eerstvol gende weken tegemoet zien een opsom ming van de dingen, die volgens de sub-commissie van belang zijn voor IJmuiden als Badplaats. De plannen en ideeën blijven eigen dom van deze sub-commissie, maar zijn tegen billijken prijs te koop voor belanghebbenden Hiermede vervalt dan gedeeltelijk de belofte van de lijst van „Attractie" zooals ik die de vorige week beloofde. Ik voeg deze twee plannen nu tot één samen! Brensa. IJMUIDEN VOORUIT! Plijzierreizen met de Pleadeï Maar als u nu soms denkt: Ja hij zegt maar steeds de volgende week Hij heeft zeker geen Ideeën! Dan moet ik antwoorden: U vergist u weer en u denkt weer bij voorbaat 't slecht ste! De ware oorzaak is: Plaatsgebrek! Koopt en leest de IJmuider! Vermenig vuldig het aantal abonnees Ver driedubbel het aantal advertenties En IJmuiden zal een krant krijgen, die viermaal grooter is en waarin een „Se maphoor" zal verschijnen, waarbij de echte Semaphoor op het strand 'n soort kinderspeeldoos zal lijken! Zoo groot zal-ie dan worden Maar als u nou denkt dat ik geen attracties weet, dan zal ik u even uit den droom helpen! Hier komt er al een En het is heelemaal niet noodig met de invoering van deze attractie te wachten tot de Commissie en de sub commissie met hun plannen gereed zijn IJmuiden trekt nu al volk en dat volk kan nu aangenaam worden bezig gehouden op 'n manier zooals ze nergens vindt. o De Eerste attractie! Ik zeg maar als het hier zoo straks in de vacantieweken eenmaal zwart van de menschen zal zien op het IJmuider Strand, dat daarbij dan honderdtallen menschen zullen wezen, die de zee kennen van het pieterman nen visschen van het pootjesbaden van het zwemmen en van het Barendsz" kan het met zijn kolen wel tot Port-Saïd uithouden, maar de Vlaanderen zal al wel in Algiers moe- ten bunkeren. Onder hen, die het dok uitgeleide de den, waren jhr. Quarles van Ufford en de heer Smit, resp. directeur en procu ratiehouder van de N.V. Zeehaven- en Kolenstation Sabang, waarvan het dok behoort, de heeren Goedkoop van de Ned. Scheepsbouw-Mij., de heer Fene- ga van de Amst. Droogdok Mij., de di rectie van het Bureau Wijsmuller, de heeren Lagendijk en Oud van de Scheepvaart-inspectie, de loodscom- missaris, de havenmeester van de Visschershaven enz. De speciale verslaggever van De Telegraaf gaf van het vertrek h§t vol gende verslag: „Wij wenschen u een goede reis". In de kleurige vlaggentaal wappert het van de masten der achterblijvende schepen. Alles is klaar voor vertrek. Half IJmuiden is uitgeloopen om het vertrek van het nieuwe dok, ddt als een groot, grijs gevaarte afsteekt tegen het groen van het fort, bij te wonen. Ook op de twee machtige sleepbooten der firma Wijsmuller, de „Willem Ba rendsz" en „Vlaanderen", die 't 5000 tons droogdok naar Sabang zullen sleepen, worden de laatste toebereidse len tot het vertrek gemaakt, als wij met de beide heeren Goedkoop, van de „Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij" waar het dok gebouwd is, met. den heer Fcnenga gedelegeerd commissarisder Amsterdamsche Droogdok Maatschappij en jhr. Quar les van Ufford, directeur der Sabang Maatschappij, nog eens voor 't laatst over de ijzeren platen wandelen, tus- schen de hooge wanden van het dok. Het ligt er vol met reusachtige kettin gen, een paar geweldige ankers, en een groote hoeveelheid steenkolen, be stemd voor de lenspompen en anker- machines. In een gebouwtje in het midden van het dok zien wij de equipage, tien man, met. kapitein S. Bouman, een Gronin ger, die al eens meer dergelijk „Occ- aah-werk" bij de hand heeft gehad. Trouwens onze Nederlandsche sleep dienst heeft op dit gebied een zeer goe den naam, en reeds herhaalde malen hebben onze sleepkapiteins getoond dergelijke moeilijke slëeptochten er goed af te brengen, of de reis naar In- dië, China of Zuid-Amerika ging. schuimspatten en van het aankijken.... En onder die honderdtallen zullen er weer honderdtallen wezen, die er naast deze kennis 'n blanke rijksdaal der voor zouden overhebben om ereis zelf 'n uurtje effectief- origineel- suffi- kant ZEEZIEK te wezen! Want er zijn massa's menschen die de zee en de zeeziekte nog maar alleen van hooren zeggen kennen En er is tot op vandaag den dag nog geen badplaats, die dat aan haar gas ten offreert-. 'n portie zeeziekte! Als je dat nou 's zelf kon genieten, zeggen de echte zeegasten. 'n Beetje varen echt in zoo'n origineele trawlvisscher zoo'n echte zeeschuit Niet zoo'n kleine-kinderen-loggertje zooals op Scheveningen. Maar 'n echte schuit en dan echt op zee met echt hondeweer! Dat kan geen badplaats bieden be halve IJmuiden! Want IJmuiden heeft daarvoor het middel: De Pleade! De „Pleade" is in deze maanden van slapte voor de visscherij uitgezocht en geknipt om te worden opgetuigd en in gericht voor pleziertochten met IJmuider bad-gasten buiten de Pieren. Drie mijlen uit de kust 'n beetje woelig weer Reusachtig! Je hoéft niet te denken, dat je om valt! Het is geen namaak, maar echt! Je zoudt er desnoods nog 'n kleine demonstratie op kunnen geven van het vischvangen op zee ter aanmoe diging van het vischeten aan land 't Is gewoon 'n sensatie van geweld van stadsmenschen. En ongevaarlijk! Zeg 't zelf: Zou dat geen attractie we zen. Daar zou Scheveningen zelf ja- loersch van zijn En het zou centen opbrengen op den koop toe! Daft moet trouwens altijd bij 'n goeie attractie! Want let maar op! Je zoudt kunnen varen onder iedere weersgesteldheid en op alle uren van den dag. Ochtend- vaarten middag- en avondtochten. Zelfs nu en dan nachtvaarten tegen verhoogd tarief IJmuiden bij nacht vanuit zee gezien, is iets bui tengewoons. NU als nu 'n vaart drie uren duurt, dan zouden per etmaal vier vaarten kunnen plaats hebben.^ Met honderd personen per reis ad f 2.50 dat is f 1000.— per dag Dit veer tig werkdagen en tien zondagen van de driehonderd vijf en zestig Dat is vijftig'mille! De drukke zon dagen en de verhoogde nachttochten niet èens meegerekend Nog even wenscht de heer Goedkoop don kapitein een goede reis. De sirenes gillen. En weldra komt er beweging in de grijze massa, welke in de goede richting wordt gehouden door twee kleinere sleepbooten, aan de achterzij de vastgemaakt. De „Titan" en „Sim son", hoe vervaarlijk ook de namen klinken, vallen in het niet bij de groo te Oceaan-sleepbooten, die vooraan trekken. De „Willem Barendsz" en „Vlaanderen" behooren tot het groot ste type en hebben sterke machines. Beiden zijn voorzien van draadlooze telegrafie. Ook bij hen waait een vlag- gen-signaal. Een zeeman ontcijfert het voor ons, als: „dank u". Ilet. is het ant woord op de goede wenschen van cle achterblijvenden. Op een andere sleepboot der firma Wijsmuller, en nog een paar vaartuig jes, bevinden zich vele belangstellen den, familieleden en vrienden van de mannen, die het dok overbrengen. De bruggenen de dekken staan vol met wuivende menschen. Langzaam gaat de sleep tusschen de kleine hoofden door. Van den wal af wordt met zakdoeken en hoeden ge zwaaid. Zelfs op het puntje van den Zuiderpier staan velen, om vandaar nog een laatst vaarwel toe te wuiven. Het dok nadert nu den mond van de haven. Een armdikke tros, die nog fon kelnieuw er uitziet, wordt uitgevierd van een der sleepbooten en de stalen tros wordt ingehaald. Dikke rookwol ken komen uit de schoorsteenert, de kleinere sleepbooten maken los, doch blijven de vertrekkenden nog eénigo.n tijd escorteeren. Opnieuw gewuif. Dan gaat de sleep om den Zuid. De begeleidende booten keeren naar de IJmuidensche haven terug. Maar op de pieren zien wij nog vrouwen en meisjes, die met zakdoe ken heen en weer zwaaien totdat van de grijze massa tegen den wazigen horizon niet veel meer te zien is. De reis naar Sabang, die honderd dagen zal durën, is aangevangen. Het is een mooi begin geweest. Precies op tijd had het vertrek plaats, en reeds om half twaalf was de sleep buiten de pieren. Tegen den middag is het weer stil in het warme IJmuiden, het stadje, dat dadelijk opleeft wanneer er in de ha ven of in de sluizen iets te doen is, doch al gauw daarna weer zijn gewo nen aanblik terugkrijgt. Wat zegt U? Ik wou dat de „Pleade" mijn schip was „WEEST OP UW HOEDE ,1" Nieuwe Methoden! Van alle kanten worden er den laat- sten tijd pogingen gedaan en uitvin dingen geprobeerd om te komen tot een meer practische, een meer goed- koope en meer menigvuldige visch- vangst Waarom je meer visch zoudt willen vangen, terwijl er al zooveel aankomt, dat ze voor eendenvoer moet worden verkocht dat zou tot vragen aanlei ding kunnen geven Maar aangezien het veel verstandi- ger is meer visch te vangen en het af zetgebied te vergrooten, dan minder visch te vangen, omdat het afzetge bied niet groot genoeg is verdienen de nieuwe methoden alle waardee ring Er zijn er dan al zoo wat! Binnen- en Buitenlandsche vindingen! Nétten en haken en harpoenkanon nen tot zelfs de allernieuwste elec- trische zeeslurf-zuigtank-zeevisch- vangst-methode in Amerika Maar al die uitvinders vergeten één ding! De meest moderne vischmethode helpt niet als er geen visch in de zee is! En daarom vind ik de beste methode om te luisteren naar dien meneer (na men noemen doè ik niet meer), die zei: Spaar 't zaad van do Zee! Dat is de methode! Want als er overvloedig visch is, dan is elke methode goed! In tijd van nood zegt het spreekwoord kook je aardappels in 'n handkar Ik zeg: In tijd van overvloed vang je visch aan de punt van je zakdoek! VLAGGESEIN. Gids voor de Gemeente Velsen. De tweede aanleiding waarom ik ge loof, dat IJmuiden een nieuwe Periode tegemoet gaat, is het verschijnen van de „Gids voor de Gemeente Velsen". Plaatsgebrék (Zie boven) nood zaakt me hierover voor hét oogenblik te zwijgen. Maar ongetwijfeld gaan we hierover eens nader praten. De daad van het gemeentebestuur is te kostelijk, om het niet te waardeeren Tot nader Orde echter

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5