VEL! Jfo. 76 Woensdag 23 Juli 1924 IJ.V.V. „STORMVOGELS Venüehjjüt Wosasdap Zaterdag 9e Jaargang IJMUID Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen woeden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VCLSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. SET NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat Ier Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van de Continental Petroleum Company te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van eene oudergrondsche benzinebewaar- plaats met bovengrondsche aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 2559, gelegen, achter het woon- en win kelhuis Oranjestraat C 8. de Naamlooze Vennootschap „Acetylena" •V Amsterdam, om vergunning tot het oprichten van eene ondergrondsche benzine bewaarplaats met bovengrondsche aftap inrichting, op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie LNo. 881 (gedeeltelijk), gelegen voor het woon- en winkelhuis Bloemstraat C 14. Op Dinsdag, den 5 Augustus 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren legen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. p Velsen, den 22-Juli 1924. burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. p De functieverdeeling in liet bestuur fis dezelfde gebleven als het vorig jaar. Van het bestuur zullen zitting heb ben in de elftal-commissie de heer.en Slikkerveer en Stafleu, de geheele sa menstelling zal later plaats hebben Werkende leden welke eventueel het a.s. seizoen niet voortdurend zullen I kunnen uitkomen voor een elftal, wor- [den verzocht dit den elftal-commissie Ekenbaar te maken. Nog deze maand zal beschikt wor- den over de eerste termijn contributie werkende leden. Deze contributie is dezelfde als het vorig jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De aankomst van Kardinaal Van Rossum. Een werkelijk grootsche ontvangst lebben onze R.-Kath. landgenooten hun kerkvorst, kardinaal van Rossum, den Pauselijken legaat op het Interna tionaal Eucharistisch Congres te Am- jsterdam, bereid. Wij hebben onze Ko ningin hier meermalen gezien, wij hebben de ontvangst van den toenma- ;&igen Franschen president Fallières (bijgewoond, maar nimmer zagen wij zoo iets geestdriftigs en kleurrijks als deze intocht. I Wij zullen ons bepalen tot den tocht IJmuiden-Amsterdam. In onze plaats was het den geheelen morgen al druk en tegen 1 uur werd net steeds drukker. De autobussen za ten stampvol en met auto's, wagens en jper fiets kwamen honderden aan. Langs de haven bewogen de menschen izich en toen de Batavier II, waarop de kardinaal en zijn gevolg van Antwer pen kwamen, binnen de pieren was, spoedden zich duizenden over de sluis deuren naar de groote schutsluis. Er jvas nogal tijd voor, omdat het Ned. noomschip Trito van de Holland- 'erland Lijn, even voor de Batavier II I ïimenliep en dus eerst in de sluis Vlo est. Op de sluis stonden de kinderen van de R.K. scholen en de R.K. Harmonie (Van hier. Toen de boot de sluis invoer, liet de muziek zich hooren en zongen de kinderen het bekende lied van Dr. Schaepman „Aan U, o Koning der Eeuwen". Een groep kinderen droeg schilden, waarop met papieren rozen het woord „Welkom" prijkte. Onze politie, onder leiding yan den Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden commissaris en den inspecteur, had voor een uitstekende afzetting gezorgd. Ter ontvangst van den Kardinaal be gaven zich aan boord mgr. Th. Lud. Heylen, bisschop van Namen en voor zitter van het permanent comité van het Int. Eucharistisch Congres, met zijn secretaris, pater Th. Bootsma, den secretaris van het Int. Euch. Congres, graaf Hemd d'Yanville uit Parijs, voorts de leden van het Amsterdam- sche Comité en van het plaatselijk co mité van IJmuiden, onder leiding van den heer N. C. Hin. Aan boord werd Kardinaal van Ros sum verwelkomd door mgr. Heyler en daarna namens het Amsterdamsche Comité door pastoor G. C. van Noort. De leden der comité's van Amsterdam en IJmuiden werden aan den Kardi naal voorgesteld en kusten den Kardi naalsring. Het vertrek der boot duurde langer, dan we gedacht hadden en zoodoende moest de Batavier geruimen tijd voor de spoorbrug wachten, waardoor de groote menigte aan den Kanaaldijk, die zich daar ondanks den vallende re gen verzameld had, van het schouw spel kon genieten. Even buiten de sluis wachtten tal van booten en mo torbootjes de Batavier op en voeren er langs. De groote driedekker Alkmaar van de Alkmaar-Packet zat stampvol en had bovenop de R.K. Oratorium- vereenfging van Amsterdam, die &en Kardinaal toezong. Vermeld dient nog dat de Kardinaal bij het uitvaren der boot uit de sluis aan de kinderen den zegen gaf, waarbij de kinderen en de zusters geknield lagen. Op de boot waren wij een der weini ge journalisten, die de reis tot Amster dam meemaakten. Toen Velsen voorbij was, ging het aan boord gemoedelijk toe. De Kardinaal en zijn gevolg kwa men op het promenadedek zitten en wuifden de menschen vriendelijk toe. En tot Amsterdam toe was er groote belangstelling in en langs het kanaal. Bij de stoompont zaten de R.K. school kinderen van Wijkeroog, aan den overkant was zelfs een eerepoort met welkom er op getimmerd. Bij Buiten huizen zaten weer schoolkinderen uit Assendelft en gedurende den geheelen tocht reden honderden fietsen en auto's mee. Onderweg kwamen telkens andere booten op zij. Zoo van het Seminarie Hageveid' met een aantal priesterzan gers, die geestdriftig het „Iö vivat" zongen, waarbij de prelaten op de Ba tavier zich niet onbetuigd lieten. Ver volgens een hoot van de afd. Haarlem der Ned. R.K. Reisvereeniging, dan weer booten uit Amsterdam, den Haag, Rotterdam enz. Vermakelijke tooneel- tjes deden zich daarbij ook wel voor. Als de menschen op de booten den Kardinaal (die geheel in roode zijde ge kleed was) niet zagen, juichten ze te gen de andere priesters en vooral te gen pater Bootsma, die geheel in 't wit was. En dan merkten de andere gees telijken aan boord tegen pater Boots ma op, dat ze hem minstens voor den Paus aanzagen. Aan boord werd champagne en later thee met sandwiches rondgediend. Ook voor de Hembrug moest het schip wachten en de boot der havenpolitie had een zwrare taak, om al de begelei dende schepen achter de Batavier te houden. Eerst om over zessen kwam Amster dam in 't zicht en daar wachtten op het IJ de Volendammer visschersvloot, geheel gepavoiseerd en voorts tal van booten en vaartuigen met massa's menschen. Hoe dichter we bij de stad kwamen, hoe voller het werd en soms hielden we ons hart vast, omdat er groote tegen (kleine booten hotsten en omdat de hooien zoo scheef lagen, dat ze water schepten. De Batavier II maakte vast op boei en en het duurde nogal geruimen tijd eer de brug was neergelaten, waar langs de Kardinaal en zijn gevolg zich begaven, om övor te stappen op het stoomjacht Eilamd Marken van de firma Verschure^, dat den Kerkvorst naar den Dokkumer steiger zou voe-1 ren. Wij persmenschen stapten over op een andere boot der firma Verschu- re en waren eerder aan genoemden steiger. Het duurde wel een half uur, alvorens de Eiland Marken gemeerd lag en de Kardinaal aan wal stapte, waar de Nederlandsche bisschoppen, eenige ministers en geheime kamer- heeren van den paus hem verwelkom den. Het was al half acht geweest, toen de stoet van rijtuigen zich in beweging zette. Ingezonden mededeelingen 40 cis. per regel Advertenties v. U. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 cts. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cis. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 cts. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 cts. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 cts. in rekening gebracht Bovenstaande regelp-ijzen worden met 5 cts. verhoogd voor advertenties van builen de gemeente Velsen Aan Mej. A. Valkenier is op haar verzoek met ingang van 15 Augustus j a.s. eervol ontslag verleend als wijk» i verpleegster van het Witte Kruis al- hier. Met ingang van denzelfden datum is in haar plaats benoemd Mej. E. de Wilde, thans werkzaam in de Gcref. Ziekenverpleging aan de Ter.Haar- straat te Amsterdam. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Naar aanleiding van het verslag der vergadering van de Vereeniging voor Christelijk' Volksonderwijs, voorko mende in de IJmuider Courant van Zaterdag 19 Juli, 2e blad, verzoekt pn- dergeteeken-de beleefd eenige plaats ruimte. Het is mij alleen te doen om eeiiig verweer tegen enkele uitlatingen 'ten opzichte van de Gereformeerden en van de Christelijk Nationale school. Het verslag laat den heer G. Voet zeg gen: „Hij zelf was niet tegen samen werking met de Gereformeerden, maar dan moet die op een goede basis ge grond zijn." Ja juist, dat is het! op goede basis. De vraag is echter of de basis, waarop de heer Voet samenwerking wilde,'de juiste was. Ik voor mij en vele anderen met mij, met wie ik daarover gespro ken heb, vonden die basis, aangege ven door den heer Voet, onaanneme lijk, voor welke vereeniging ook. Zij, die daarvan meer willen \tfcten, wil ik gaarne dienaangaande inlich ten. Verder zegt spreker: „Deze sa menwerking hebben spreker en ande ren jarenlang tevergeefs beproefd. De vorige Hervormde predikant, meerde re leden der Hervormde Kerk en Ook spreker hebben deel uitgemaakt van het bestuur, maar nooit is er iets be reikt. Altijd was er verdeeldheid en nimmer wilde men aan de wenschen der Hervormden- tegemoet komen." Dat is. op z'n zachtst gezegd onwaar. Ik zou te veel plaatsruimte innemen, wanneer ik ging vertellen wat er alzoo in de jaren, die achter ons liggen, heeft plaats gegrepen. Op een paar zaken wil ik echter de aandacht vestigen. Toen er in het bestuur der school in 't jaar 1917 twee vacatures ontstonden we gens het vertrek van de heeren G. Ape- •krom en H. Oudshoorn, zijn in hun plaats gekozen twee Hervormden. Er waren op dat moment slechts een paar Hervormden lid van de Schoolvereeni- ging, zoodat het bestuur besloot een deputatie uit zijn midden aan te wij zen, die tot taak had Hervormden lid van de Schoolvereeniging te maken. Nadat er eenigen bezocht zijn gewor den en lid waren geworden, zijn ze door de leden der Schoolvereeniging, bestaande uit 90 Gereformeerden, in het bestuur gekozen. Van af 't tijdstip, dat Ds. Helders hier Hervormd predikant was, is hij door diezelfde Gereformeerden in 't bestuur gekozen en door 't bestuur als voorzitter aangewezen. In dien zelfden tijd is op verzoek van.de Hervormde leden artikel II der statuten, dat den grondslag der Vereeniging uitdrukt, gewijzigd. Dat artikel is ingediend door de Her vormden en als mijn geheugen mij niet bedriegt, met algemeene stemmen aangenomen. Ter toelichting diene, dat het oorspronkelijke artikel II vol gens de Hervormden een hinderpaal MIJNHARDT* Staal-Tabletten ,90* Maag-Tabletten. .73 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60«*> Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. 291 was voor hen, om lid te worden van de Schoolvereeniging, hoewel het met medewerking van verschillende Her vormden, waaronder een Hervormd predikant tot stand was gekomen. Na dat deze hinderpaal uit den weg ge ruimd was en de redactie van het nieu we artikel II zelf door de Hervormden was gesteld, mocht men aannemen, dat vele Hervormden lid waren geworden van de Schoolvereeniging. Zij hadden dan vanzelf, zonder eeni ge moeite, meer zeggenschap gekre gen en de natuurlijke weg was bewan deld geworden. Dit is evenwel niet ge beurd. Slechts èen zeer klein deel der Hervormden waren of werden lid. Uit deze enkele gegevens blijkt, dunkt mij, voldoende de bereidwilligheid en do goede gezindheid van de Gereformeer den. Daarom moet dus, hetgeen door den heer Voet gezegd is, als zijnde! in strijd met de feiten, als onjuist ge kwalificeerd worden. Verder zegt sprekei;: „Eerst toen de toestand op de bestaande Ghr. school zoo werd, dat vele ouders over het on derwijs ontevreden waren en hun kin deren naar Ghr. Scholen te IJmuiden of op de openbare scholen alhier stuur den, is men dat tot oprichting van de Herv. Schoolvereeniging gekomen." In dezen zin wordt door spreker de Chris telijk Nationale school een onverdien- den „opstopper" gegeven. Ware het juist, dan zou ik hierover zwijgen, hoewel het den spreker niet eert, zoo iets te zeggen. De feiten zijn gelukkig anders. Toen in 't laatst van MaarLde heer Schoolopziener onze school ber zocht, heeft hij tegen den onderwijzer Smit, toen waarnemend hoofd, gezegd, dat hij over de resultaten van het on- j derwijs zeer tevreden was. Ook heeft de schoolopziener dienzelfden dag te mijnên huize hetzelfde herhaald, en ik kan er nog dit aan toevoegen, dat hij met veel waardeering over het perso neel der school met mij gesproken heeft. Dat vele ouders, (lees enkele) hun kindéren naar andere scholen j stuurden, vond niet zijn oorzaak in het slechte onderwijs. Dat er wellicht één geweest is, die niet tevreden was met den gang van zaken, is niet zoo i verontrustend, zooiets vindt men over al, en dan juist, wanneer het niet gaat, zooals men wil dat gegaan zal wor den, of wil men, als er niet gedanst wordt naar iemands pijpen. Ook moet ik opkomen tegen de be wering, dat enkele ouders hun kinde- ren naar de openbare school zonden, omdat het onderwijs niet goed zou zijn. Volgens verklaringen van enkele ouders hebben zij hun kinderen van de Chr. school afgenomen, of ze er niet heen gezonden, omdat wanneer ze op de Christelijke school gingen, hun kin- deren niet mêetelden, om te komen tot de oprichting van een Herv. school. Dat is het getuigenis van enkele ouders, die hun kinderen van de Christelijke school hebben afgenomen. Ze waren wel tevreden over het gege- ven onderwijs, i Ik zou ook nog kunnen wijzen op leerlingen van de school, die dit en het vorige jaar toegelaten zijn op de am bachtsschool, op hen, die toegelaten zijn op een Lyceum, op een H. B. S.; op hen, die met veel succes op een of ander kantoor hun loopbaan begonnen zijn. Doch genoeg hiervan, uit boven- staande blijkt voldoende, dat hetgeen door den heer Voet gezegd I'S, niet juist is. Tot nog toe hecht ik meer waarde aan het oordeel van een bevoegde autoriteit, zooals de heer Schoolopzie ner, dan aan iemand, die op het gebied van onderwijs geen of weinig ervaring heeft. Spreker heeft of de Christelijke school moedwillig in een kwaad dag licht gesteld, of heeft zeer oppervlak kig geoordeeld zonder zich te hebben vergewist, of hetgeen hij gezegd heeft wel de toets der kritiek kon doorstaan. Aanvaardt, mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de verleende plaats ruimte. Namens het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. P. Verhoog, voorz. Velseroord, 22 Juli. Wij waren in de gelegenheid konnis te nemen van dit stuk on liever dan in eon volgend nr. der courant nogmaals op de zaak terug te komen, plaatsen wij enkele opmerkingen naar aanlei ding van dit stuk. Wij voor ons betreuren het, dat de heer Verhoog op onze opmerkingen in de gehouden vergadering is ingegaan. Want nu hij ons van ontjuistheid en van onwaarheid beschuldigt, moeten wij het nog wat scherper zeggen. Dat wij de samenwerking met de Ge reformeerden hebben gewild, hebben wij getoond door de oprichting dei- Vereen. voor Chr. Bewaarschoolonder- wijs in 1913. Die is dan ook geschied op goede basis, daar in de statuten werd vastgelegd, dat van de 7 be stuursleden niet meer dan 4 tot één kerk mochten behooren en dat de on derwijzeressen beurtelings Hervormd en Gereformeerd zouden moeten zijn. De wijziging der statuten van de Chr. Nat. -School was noodig, omdat daarin gesproken werd van de Gerefor meerde kerken, sinds 1892 de officiëele naam der dol eer en-de kerken, waarte gen wij Hervormden bezwaar maken. Weet, de heer Verhoog niet meer, hoe onverkwikkelijk die vergadering was, hoe het vroegere schoolhoofd weg liep en later ook de voorzitter, Ds. Helders? De samenwerking was dan ook zoo, dat Ds. Helders zich al spoedig geheel uit de school terugtrok en korten tijd daarna bedankte, ook schrijver dezes als bestuurslid, omdat samenwerking absoluut onmogelijk was. De andere Hervormden, die bestuurslid zijn ge weest, hebben precies dezelfde 'erva ring. De weg, dien de heer Verhoog ons aanwijst, n.l. om door de toetreding van veel Hervormden als lid, het be stuur in handen te krijgen, hebben wij nooit gewild, heeft schr. dezes althans tot het laatst afgeraden. Ook zouden de Gereformeerden dat niet zóó maar hebben laten gaan, want op de verga deringen kwamen zij in den regel met een groep mannen, die dan nog vóór de stemmingen als lid werden aange nomen. En al waren wij dezen weg gegaan, dan nog zou het jaren geduurd hebben, alvorens wij onderwijzers naar onzen geest hadden kunnen benoemen. De heer Verhoog moge dan zeggen dat hetgeen wij spraken onjuist was en in strijd met de feiten, wij houden staan de dat de bereidwilligheid en goede gezindheid van de Gereformeerden juist ten opzichte van de benoeming van Hervormde onderwijzers het groo te struikelblok was. Tenslotte de ontevredenheid van ve le ouders over het onderwijs aan de Chr. Nat. School. Dat kan maar één ouder geweest zijn, zegt de heer Ver hoog. Maar hij kan toch niet ontken nen, dat meerdere ouders hun kinde ren' naar de Insingerschool en Groen van Prinstererschool te IJmuiden en naar openbare scholen te Velseroord hebben gezonden. Dan kunnen wij den heer Verhoog verzekeren, dat er meer dere ouders zijn, die hun kinderen van de Chr. school afgenomen zouden hebben, maar die dit op ons advies niet hebben gedaan, omdat wij hopen dat onze school er spoedig zal zijn. De verklaring van den schoolopzie ner, hoe vereerend ook voor het school bestuur, is voor ons van geen waarde. Onze feiten berusten op een jarenlange ervaring. De heer Verhoog weet ook

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1