ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 77 Zaterdag 26 Juli 19X4 9e Jaargang IJMUJDER COURANT „IJ MUIDEN VOORUIT In het Raadsoverzicht van de zitting van 15 Juli 1924, vestigd de Raads- overzichter er de aandacht op, dat de heer W. Jongstra bij velen de oogen geopend heeft en belangstelling heeft kunnen wekken voor het vraagstuk: „IJmuiden als voorhaven van Amster dam." Inderdaad is het voor allen, welke de ontwikkeling van IJmuiden ter harte gaat, van belang om kennis te nemen van de desbetreffende in details uitge werkte studie van den heer Jongstra. Reeds in het najaar van 1923 had ondergeteekende in een bestuursver gadering van de Vrijz. Democr. Kies- vereeniging het genoegen kennis te mogen nemen van voornoemd rapport. In overleg met dat college waarvaii ook de heer Jongstra deel uitmaakt werd besloten, als begin van uitvoe ring in den Raad het. voorstel te doen een economische commissie te benoe men uit de vooraanstaande burgers onzer gemeente op het gebied van han del en industrie e.d. naar het voor beeld van de bestaande economische commissie te Den Helder. Ondergeteekende stelde zich naar aanleiding daarvan in verbinding met een gemeenteraadslid te Den Helder en verkreeg door diens tusschenkomst van den gemeente-secretaris aldaar de noodige gegevens en drie jaarversla gen. Door mij werd daarop het volgende voorstel met toelichting aan den Raad geformuleerd: Aan den Raad der Gemeente Velsen. Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, heeft de eer Uw college voor te stellen, Burgemeester en Wethouders te verzoeken uit de vooraanstaande burgers onzer ge meente op het gebied van han del en industrie een economi sche commissie te willen benoe men, welke genegen is het ge meentebestuur met zakelijke ad viezen terzijde te staan. B. G. SCHUITENMAKER. Toelichting. Uw college zal het met mij eens zijn, dat de economische toestand onzer ge meente ernstig onder de oogen moet worden gezien. De snelle aanwas, gevoegd bij het reeds bestaande overcompleet, onzer bevolking, vraagt dringend naar eene oplossing. Immers, de bestaande bron nen van handel en nijverheid kunnen moeilijk meer aan de vraag naar ar beid voldoen. Ons gemeentebestuur overtuigd van deze economische ach teruitgang, tracht te helpen wat het kan, maar kan op den duur niet voor komen dat de malaise nog grooter wordt. Het eenige middel, om de plaats on zer inwoning op de been te houden, is daarom „nieuw economisch leveiT'. Door haar geographische ligging is dat voor de gemeente „Velsen" zeer wel mogelijk. Doch vóór alles, is daar voor een deskundige leiding noodig. Uw raad hoe actief ook kan zich, zonder deskundig advies, niet naar behooren met een zoodanige lei ding belasten, omdat hem daartoe de noodige middelen en gegevens ontbre ken. Het voorstel: benoeming eener „eco nomische commissie", ondervangt dat bezwaar. Onze gemeente telt vele deskundige krachten op economisch gebied. Wan- I neer deze zich in vereeniging met (het gemeente-bestuur ernstig aan het werk zetten, dan mogen wij ver wachten dat dien arbeid productief zal zijn. Doch zoo dat eventueel niet mocht gebeuren, dan treft niemand lUwer een verwijt, omdat dan redelij ker wijze gedaan is, wat gedaan kon worden. Sedert ongeveer vijf jaar bestaat te Den Helder een economische commis sie. Deze is door den Raad ingesteld en benoemd door het college van B. en W. Zij heeft een adviseerende stem en doet 's jaarlijks verslag aan het gemeente bestuur van haap werkzaamheden. Voorts zij nog vermeld, dat de com missie zich in sub-commissies ver deelde, een secretaris benoemde, tegen «SS vergoeding MH i 500," W» &11 een jaarlijksche subsidie verkreeg, welke varieerd van f 500.tot f 2000. Voornoemde commissie heeft haar gemeente reeds vele en goede dien sten bewezen. Was haar arbeid niet ai- tijd loonend, dan moet dat geweten worden aan de niet gunstige geopgra- phische ligging van den Helder. In tegenstelling met Den Helder heeft onze gemeente een zeer gunstige geographische ligging. Zoodat een economische commissie in onze ge meente een vruchtbaar arbeidsveld voor zich heeft. Dit voorstel heeft tot nu toe den Raad niet bereikt, omdat ondergetee kende in overleg met het bestuur van de V. D. Kiesvereeniging „IJmui den" het heter oordeelde de zaak di rect in handen van B. en W. te stellen. Daarvoor waren twee redenen: Ten eerste wilde het voorstel de benoeming aan B. en W. overlaten. Waarom liet heter was dat liet initiatief ook van dat college uitging. En ten tweede bleef het dan een van politieke smet ten vrij voorstel, dat door alle partijen kon worden aanvaardt. In een desbetreffend onderhoud met den Burgemeester, dat omstreeks ein de October 1923 plaats had, kreeg on dergeteekende van zijn edelachtb. de toezegging dat hij de zaak in studie zou nemen en zoo mogelijk zou bevor deren. Hoopvol gestemd hebben wij dus rustig den uitslag dezer studie af gewacht. Den 7en Maart 1924 ontving onder geteekende daarop de volgende offici- eele mededeeling van B. en W.: „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat wij geen aanleiding vinden om bij den gemeenteraad het. initiatief te nemen tot instel ling van eene economische com missie." De eerste poging, om het xapport Jongstra leven te geven, had naar dien zijde dus gefaald. Over het waarom? en daarom! zal ik het hier niet hebben. Voor mij en ik veronderstel ook voor anderen blijft het hoofdzaak, dat er een derge lijke commissie komt. Hoe? Dat komt er minder op aan! Evenmin, door wien! Waar B. en W. echter afwijzend te genover deze zaak staan zal het initia tief van andere zijde moeten komen. Een krachtige vereeniging zooals door den Raadsoverzichter bedoelt, zou zeer zeker goed werk kunnen doen. Wel hebben wij nu de officiëele „Gids". Maar met alle waardeering voor een knap stuk werk is dat niet het meest noodige. Immers: een „Gids" behandelt het bestaande. Terwijl een economische vereeniging een scheppend doel heeft, dat nieuw leven brengt. Zij het dan, dat wij niet kunnen ko men tot een economische commissie. Laat het dan een vereeniging voor vreemdelingenverkeer zijn, welke practisch het werk van de eerste doet. Velseroord. B. G. SCHUITENMAKER. Post en Telegrafie in onze gemeente. De laatste dagen wordt er veel ge schreven over de reorganisatie van den dienst der posterijen in onze gemeente. Het post- en telegraafkantoor te Vel sen zal worden opgeheven, terwijl er te Wijkeroog en te Velsen hulpkanto ren zullen komen. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn deze berichten juist. Het hulpkan toor op Wijkeroog zal bediend worden door het postkantoor te Beverwijk, de hulpkantoren te Velsen en Velseroord komen- onder het postkantoor te IJmuiden. Te Velseroord, zullen poste rijen, telegrafie en telefoon in één ge bouw vereenigd worden. De heer Groeneveld moet te dezer zake tot B. en W. eenige vragen heb ben gericht. Wat deze inhouden en wat het antwoord daarop zal zijn, weten wij niet. Wij hopen alleen dat B. en W. alles zullen doen om den postdienst in onze gemeente zoo schappelijk moge lijk te maken. Van de regeering en het hoofdbestuur der posterijen verwach ten we niets. Bezuinigingen is de leu ze en ieder jaar zijn er groote tekorten. Terwijl in Engeland en Denemarken met veel lager tarieven dan bij ons, deze tak van dienst winst oplevert. Wij willen hopen dat de kantoren in flinke gebouwen gehuisvest zullen worden. Wij hebben in ons blad on langs onze bewondering uitgesproken voor den kantoorhouder te Velseroord, die met een enkele hulp dagelijks zorgde voor onze bevolking van nu bij kans 8000 zielen, maar die dan ook haast dag en nacht bezig was. Echter verdient ook het publiek een eervolle vermelding, voor de kalmte, waarme de men steeds heeft gewacht. Want 12 a 15 menschen wachtende voör het lo ket kwam herhaaldelijk voor. Wij rekenen er dan ook op, dat men le Velseroord nu eens flink voor den dag zal komen. Andere plaatsen van 8000 zielen hebben een post- en tele graafkantoor met talrijk personeel. Hier is steeds alles zoo primitief mo gelijk gehuisvest geweest. Ook Wijkeroog met haar 4500 zielen moet een flink gebouw hebben. Voorts hopen we dat de verzending eer beter dan slechter zal worden. Van IJmuiden gaat 's avonds half tien nog een post zending in de richting Haar lem. Wij hopen dat Velsen on Velser oord daar later ook gebruik van kun nen maken, want de laatste zending in de richting Haarlem is nu reeds om half zes. Ook zouden we gaarne zien dat de kantoren langer werden open gesteld. Liefst dat ze den geheelen dag geopend zijn. Bedrijfsveiligheid, Het zij mij veroorloofd de aandacht van den lezer eenige oogenblikken te vragen voor een onderwerp, waarover in de dagbladpers zelden geschreven wordt en terecht, want de lectuur zou er op den duur niet aangenamer door worden en hetwelk ook in par ticuliere gesprekken en op vergade ringen betrekkelijk zelden wordt be handeld, n.l. voor de bedrijfsveilig heid. Over de verkeersveiligheid of onvei ligheid lezen wij den laatsten tijd her haaldelijk en ook in gesprekken wordt dit chapiter nog al eens aangevoerd en er is reden voor! Toch is het onderwerp der bedrijfs veiligheid niet minder belangrijk en ik geloof dat liet alleen onbekendheid is met den omvang en de heteekenis vah dit vraagstuk, welke er toe leidt dit nagenoeg onbesproken te laten. Om den lezer aanstonds midden in het onderwerp te plaatsen, mogen een paar cijfers dienen. Aantal ongevalsaangiften. Gemiddeld per werkdag Per jaar 1913 282 86617 1914 257 78886 1915 255 78523 1916 285 87529 1917 272 83416 1918 263 80838 1919 298 91499 1920 339 104657 1921 326 100418 1922 309 94834 Wat dit aan schadeloosstellingen wegens genees- en heelkundige behan deling, tijdelijke uitkeeringen, invali- diteitsrenten, begrafeniskosten, renten aan nagelaten betrekkingen enz. per jaar kost, moge blijke uit het volgen de \velsprekende staatje. Ik rond de .bedragen af. 1913 ruim 4.4 millioen. 1914 4.5 1915 4.6 1916 5.— 1917 5.6 1918 6.1 1919 7.— 1920 9.— 1921 10.3 1922 10.5 Natuurlijk wordt er nog andere gel delijke schade geleden welke in boven staande opgave niet is en kon worden opgenomen, o.a. de schade voortvloei ende uit ongevallen, voorgekomen in bedrijven, welke niet bij de Rijksverze keringsbank bekend zijn; dus die in het landbouw- en zeevisscherijbedrijf en die bedrijven, welke in 1922 en voor afgaande jaren nog niet onder de On gevallenwet vielen, en welk aantal be drijven zeer belangrijk is. Afzonderlijke vermelding verdient, dat alleen de administratie van een en ander aan de Rijksverzekeringsbank in 1922 een bedrag vorderde.van ruim 4.1 millioen, waarbij dan nog komen de zeer belangrijke administratiekos ten van werkgevers en andere risico dragers. Ik heb mij tot dusver gehouden op zuiver materieel gebied, maar de scha de, welke hier geleden wordt, is feite lijk nog de geringstè. Welke pen is in staat bet naamloos leed te schetsen, hetwelk er spreekt uit cijfers als van 300 ongevallen per dag in ons klein landje. Hier iemand een lichaamsdeel wreed afgescheurd, daar een jonge- man voor zijn leven blind, elders 1 iemand afgrijselijk verminkt. Een J echtgenoot aan zijn liefhebbende I vrouw en jeugdige kinderen, een zoon^ aan zijne oude hulpbehoevende moe- i der ontijdig ontrukt. Om van de on- derstane pijnen, de angsten en smar- ten, de maandenlange ziekenhuisver- j plegingen niet eens te spreken! Het is onnoodig mij het schetsen i van al dit naamloos wee te wagen, mijn schildering zou toch steeds ver beneden de werkelijkheid blijven. Het ergste is echter, dat veel van dit alles zou kunnen worden vermeden, veel van. deze geestelijke, lichamelijke en materieele schade behoefde er niet te zijn, wanneer aan het vraagstuk der bedrijfsveiligheid wat meer aandacht werd, ge wijd. j Ik begin met het ergste kwaad. Er zijn patroons, die ondanks het voor treffelijk toezicht der Arbeidsinspec- tic niet te verwarren met de Raden 1 van Arbeid in gebreke blijven in hunne fabrieken en werkplaatsen de noodige maatregelen tot beveiliging j van hun personeel te nemen en die op de toepassing daarvan geen acht slaan. Dat is van die patroons heel erg een leelijk woord zal ik daarvoor niet I gebruiken. Er zijn arbeiders, die de door hun patroon soms met belangrijke gel- delijke opofferingen aangebrachte beveiligingsmaatregelen, buiten ge bruik stellen, die dat alles minachten en zich bovendien vrijwillig en voort durend aan groot gevaar blootstellen. Dat is van die arbeiders niet minder erg een leelijk woord zal ik daar voor ook bier niet gebruiken. Toch hebben werkgever en werkne mer bij een hoog opgevoerde veilig heid in de werkplaats zulk een over weldigend belang! Vanwaar dan die we derzij dsche na latigheid?- Wij meenen dit te moeten toeschrij ven aan onbekendheid en onverschil ligheid. Wanneer wij die beide factoren konden wegnemen, zouden wij een eind weegs gevorderd zijn. Nu is er den laatsten tijd in dit op zicht veel gedaan. Te Amsterdam (Hobbemastraat 22) bestaat het Veiligheidsmuseum. Dit Veiligheidsmuseum vervult ten aanzien der bedrijven ongeveer de rol van den verkeersagent; bet duidt ons aan, welken weg wij moeten volgen om zoo weinig mogelijk bedrijfsonge vallen te krijgen. In dit museum zijn allerlei voorwer pen, van de meest uiteenloopende ver scheidenheid ten dienste der veilig heid aanwezig, om voor den bezoeker te worden gedemonstreerd. Van dit Veiligheidsmuseum gaat verder een intense propaganda uit tot bevorde ring van de veiligheid. Zoo worden o.a. tal van platen verkrijgbaar gesteld, waarvan een voorlichtende en waar schuwende beteekenis uitgaat. De eene plaat is beter geslaagd dan de an dere, maar over het algemeen zijn zij voortreffelijk. Kleinere afdrukken van die platen zijn verkrijgbaar als sluitzegels. Daar naast worden kunstvolle maandkalen- ders in den handel gebracht. Alles te zamen vormt een krachtige, indruk wekkende propaganda, waarvan de gunstige gevolgen niet zullen uitblij ven. Die propaganda ten gunste der be drijfsveiligheid zal de onbekendheid en de onverschilligheid op dit terrein wegnemen. Als dit maar bereikt is, dan is er veel bereikt. Daarom, hoe in tenser de propaganda tot bevordering der veiligheid, hoe beter. -- Wij leven tegenwoordig' snel, geagi teerd; de industrialiseering, de mecha niseering van ons land, van ons be drijfsleven neemt hand over hand toe en daarmee ook de mate der gevaren. In dezelfde mate dient ook de zeer mo derne propaganda voor de veiligheid te groeien. Laten daarom allen werkgevers, werknemers, vakbeweging en in het kort allen die in dit bij uitstek sociale werk belang stellen, de handen aan den ploeg slaan, om door de versprei ding der platen, de propaganda voor de Veiligheid te steunen. De platen (in kleuren en in 24 soor ten) zijn tegen geringe kosten ook bij den Raad van Arbeid verkrijgbaar. Een bezoek aan het Veiligheids museum (kosteloos) is voor ieder in teressant en aanbevelenswaardig. Indien eenige propaganda ooit ren dabel is, dan zeker deze. MICIIIELSEN. Een Badplaats-Droom. Terwijl ik droomend lag te woelen, Zag ik de zee ons strand bespoelen. Ik zag ijverige IJmuidenaren Met bootjes menschen zeewaarts varen. Ik zag de stads Spes Patrice Genieten van de zilten zee. En op de zeereep zag ik zoowaar Een eindeloozen boulevard, Met Kurhaus, villa's, dansingtent Op de Zuidpier een verkeersagent. Ik zag de Bad-commissieledèn Die lustig van een duintop gleden. Maar nauwelijks was dit feit gebeurd Of dadelijk werden zij bekeurd. Jelui zijn: zoo sprak de duinwacht I i kwaad, Geklommen over het prikkeldraad. Ik zag stoom en zeil en motorjachten Die al maar vreemde menschen brach ten. Ik hoorde Engelsch, Fransch en ook Oostzaansch, Düitsch, Brabantsch en ook veel Jor daans ch. Ik zag trawlerlui zoo van mijn jaren In kleine villa's, rijk door het varen. Ik zag badhotels schier overal In het Kurhaus een elite-bal. Ik zag ezelrijden op het strand Ook heel veel ezels in het zand. Ik zag golfspel en" een tennisbaan En auto's rijden af en aan. Ik zag vliegmachines staan op het strand Voor snelvervoer naar het binnenland. Ik zag de boulevard belegd met tegels En op die tegels heel veel vlegels. Ik zag onze burgerwachten wachten Bij tentjes waar men wil overnachten. Een zoeklicht zag ik met helle stralen Voor hem en haar die mochten dwalen. Ik zag een Heeren- en een Damesbad Gescheiden door een houten lat, Waar onderaan hing kippengaas Een badend mensch doet soms zoo dwaas. Precies zooals in Scheveningen Zag ik nog heel veel gekke dingen. Ik zag Trijnen met een lange IJ Die meestal liepen naast een Hij. Ook zag ik treinen met ei In razend tempo snelden die Langs de boorden van het Noordzee kanaal En stampvol zaten ze allemaal. Een electrisch veerpont aan den kop De kantoorvlag van Jaap V. in top. Ik hoor de Roland bellen luiden Ik hoorde niets als „Naar IJmuiden'! Maar toen, toen hoor ik werk'lijkheid. Er krast een stem. Sta op! 't is tijd! Jij met je droom van strand en zee, Hoe is 't kom je haast beneé! Jungbacker. CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Briniosiraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 unr. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is het noo dig gebleken, dat men zich laat inschrij ven Dinsdags van 23 uur, Vrijdags van 6—7 uur of dat men zich schrifte lijk opgeeft voor Inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moot komen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1