DE „ÉEESFIETS"... Een Blad uit mijn Dagboek door nr. CAREL BRENSA. Met de complimenten aan Adr. van Nieuwkoop van IJmuiden die de snelste Veteraan-renner was bij den Weg-wedstrijd om het Na- *inonale Kampioenschap! I Ja Ik heb dat maar niet van hoo- rcn zeggen, dat Van Nieuwkoop de snelste was, al is hij op dien gedenk- waardigen dag niet officieel tot Kam pioen gepromoveerd. Want ik was er levend bij. Ik reed de heele wedstrijd mee (pardon: In 'n automobiel!!) en ik zag van Nieuwkoop met eigen oogen over de eindstreep gaan. Boven dien vertelde hij me 'n half uur later zelf de geschiedenis, al wist hij niet dat ik Brensa was, die zich voornam daar eens in de „IJmuider Courant" op terug te komen! Inderdaad was Van Nieuwkoop de snelste van de Veteranen! Maar ik wil het hier niet over het ineer of minder rechtmatige van den kampioenstitel hebben. Ik wil het hier hebben over het rijden op de „racefiets" op den weg 'n kunst en 'n sensatie en stuk werk, waar ieder verstandig mensch diep z'n hoedje voor mag afnemen! En dat meer dan honderd Kilometer achter elkaar! Nou wie 't niet van dichtebij weet, wat wielrennen is, moet er nooit over spreken, 't Is 'n heksenwerk! Ik kan er van meepraten! Want sakkerloot ik heb er ook eens een toer op gemaakt, op zoo'n „reesviets", nog wel dwars door het drukke Amsterdam! Ik zal de herinnering eraan niet gauw vergeten. Het kwam zoo: Ter gelegenheid van een buitenge woon wielren-evenement was ik eens door een vriend meegenomen naar het Amsterdamsche Stadion om daar een wedstrijd te zien. Het zien van dezen wedstrijd had mij zoo verrukt, dat ik geen gelegen heid liet voorbijgaan er meer van te weten te komen. Dies had ik kennis aangeknoopt met eenige renners van verschillende soort en bracht het al gauw zoo vér, dat ik er eens een in zijn woning ging bezoe ken. Ik raakte geweldig thuis in de wie lersport; geen onderdeel van 'n fiets zoowel als van 'n wedstrijd bleef mij onbekend. Technische namen van al les kon ik' droomen En weer eens kwam ik bij een ren ner op bezoek. Onder 't praten zag ik ineens 't kar retje staan, waarmede hij gewend was op den weg te traineeren 'n Fijn racewagentje, dat zag ik direct. Met kennersoog bezag ik de onderdeelen: Origineel frame van den Amsterdam- schen framebouwer Arie de Rooy nobel gebogen sprintstuur in Rover- strop echte Fransche velgen en Fransche tubebanden van de fabriek Pouchois B. S. A.-pedalen Dür- kopp-naven enfin: 'n aanlokkelijk voertuig! En ik kon de aanlokkelijkheid dan ook geen weerstand bieden en verzocht den renner een toertje op zijn car-te mogen maken Hij schrok keek naar m'n in 't oog loopend geciviliceerd schoolmees tersgezicht, m'n modieuse Borsalino en de rest alles volgens de eischen van een zelfingenomen journalist en ried mij. 't experiment af Doe 't niet meneer waar schuwde hij want je zoudt 'n soort omwenteling teweeg brengen in de Amsterdamsche politieverordening en minstens 'n oproer onder de hoofd- stadbevolking. Ik doe 't wel! zei ik Het is onduldbaar voor 'n all round-journa list, die van de wielersport houdt, om niet eens te weten hoe je fatsoenlijk op zoo'n racefiets zit Ik wil 't al leen al doen om de sensatie ervan te leeren kennen 't Amsterdamsche publiek laat me koud Nogmaals probeerde hij op m'n nuchter en gezond verstand te wer ken haalde m'n verplichtingen te genover m'n vrouw en de rest van m'n familie erbij Maar ik was al weg drie hoog de trappen af, met op m'n nek de racecar juist zooals ik 't de helpers op de wie lerbaan had zien doen. Voor ik de deur achter me dicht ge trokken had, stonden er zeventien Am sterdamsche jongens uit de straat op de stoep! Gaat-tuu reese, meneir? Ik ga reese Het verwekte al- gemeene aandacht en hilariteit! Kaik hei deris! Opgewonden drongen ze naar me toe. Toch was er niet zooveel bijzonders aan de fiets te zien. Van 't frame van Arie de Rooy had natuurlijk niemand verstand. Er waren zelfs spatborden op. Alleen 't stuur! Dat stond nu eens niet omhoog, maar omlaag. En dat was 't! Bovendien was m'n gezicht niet overal even schoon geschoren en die twee dingen bij elkaar: 't laag gebogen stuur en m'n ongeschoren gezicht, wa ren oorzaak van buitengewone be langstelling! Ik zat op! Dadelijk formeerde zich een belang stellende stoet om mij heen. Meest al lemaal op goedkoope Duitsche race fietsen glimmend genikkeld met 'n afschuwelijk vast stuur naar omlaag, 'n rem 'n paar guttapercha slangen n reservetube en de rest Alle maal Zondagskarretjes om van Am sterdam naar Muidenberg te „reese" Maar niemand lette op deze fietsen, want er zaten zonder uitzondering op geschoten, branieachtige jongens op slagers, rijwielreparateurs en ande re liefhebbers. Ze droegen geen Borsa lino, maar 'n soort sportpet, die ze in Amsterdam 'n „duiveplat" noemen. En ze deden verschrikkelijk sport- race-club-De-Germaan-achtig. Dus iedereen vond 't goed! Maar ik was het middelpunt van de algemeene belangstelling. Het Jeek wel een verkiezingsoptocht van de S. D. A. P. zonder reclameborden. Overal bleven de menschen staan op het trottoir Jaap Eide! schreeuwde 'n veteraan. Mo-je naar de wereldkampioen- schappe? Hoogst voorzichtig laveerde ik de straat uit. Het deed vreemd aan Sappristie wat liep die machine Ze ging veel harder dan ik wou Op de nieuwe Amstelbrug ikwajn de eerste strubbeling. Het leek hier 'n oogenblik of ik op tandem zou gaan rijden met 'n eerbare juffrouw, die daar rustig de Amsteldijk overstak. Maar het liep goed af. Drie straten verder zat ik alweer Het was inmiddels geen onverdeeld genoegen. Vooral het zadel was van 'n soort, dat mij heelemaal niet beviel. Het stuur kon ik aan de handvatten niet bereiken, want dan meende ik, dat m'n neus bij de eerstvolgende stoot op de stuurpen zou belanden. Om de drie slagen liepen de pedalen harder dan m'n voeten gewend als ik was aan een Burgers E. N. R. met dubbele remmen en freewheelnaaf Maar telkens haalde ik ze weer in, de peda len! Waarbij ik dan natuurlijk het stuur verloor en zonder erg boven in de bocht van het grintpad op de Stad houderskade zat Maar de sensatie was volkomen Meer dan volkomen! M'n polsen gloeiden als vuur en voel den aan of ze eraf geschroefd moesten worden. Met geweld moest ik m'n nek omhoog houden om 'n glimp van de straatsteenen voor me uit te zien. M'n jas trok om m'n schouders. M'n hoed kleefde aan m'n achterhoofdharen, 't Zweet brak me overal uit, omdat 't stuur maar steeds niet rechtuit wou en de pedalen maar steeds harder gin gen dan m'n voeten En O, lieve Heer dat zadel!!... Aan mijn verhitte verbeelding'glimp ten wielerevenementen voorbij ge reden door groote rijders op den weg.... dagen lang! Ik bereikte juist de kruising Stadhouderskade Ferdi nand Bolstraat. Van links kwam 'n tram met twee volle bijwagens van rechts 'n groote wagen van de Heine- kens Brouwerij. Voor me uit zag ik een ris fietsende jongedochters nader bij komen zeven naast mekaar over de heele breedte van de baan Ik wist me geen raad en sprong! Ik sprong Met een hand op de straatsteenen en de andere hand aan het gebogen stuur, schoot ik nog 'n meter of twee, drie vooruit De wagenbestuurder remde en ver- wenschte me door het raam van 't voorbalcon. De koetsier van de bier wagen liet de geweldige paarden steigeren. De jeugdige rijdsters gaven 'n gilletje van minachting en keken me verder niet aan In de doodsche stilte achter het Rijksmuseum waagde ik het opnieuw op te stappen. Ik deed het voorzichtig. Er was niemand Weer kwamen de visioenen van groote wedstrijden op den weg opdoe men voor mijn geest Ik zag ver schillende kampioenen ik zag kilo- meterritten ik zag 'n vier-en-twin- tig uurs-wedstrijd Ik zag de Tour de France... Vijftien lange dagen op de reesviets veer tien, vijftien uren per dag dwars over de Pyreneeën 3975 kilome ter Brrrrr! Om van te rillen! Toch ging 't met mij ook al beter. Of misschien voelde ik de pijn in m'n armen al minder vanwege de verdoo- ving, die langzaam over me kwam Maar ik zette door! En eindelijk aangekomen op de re delijke banen van het Vondelpark probeerde ik overmoedig een nieuwe sensatie: De sprint! Ik zette me voorover, krampte nog vaster om 't stuur hield de tollende pedalen goed in de gaten en trapte 'n Ondeelbaar oogenblik ging 't goed. Toen was 't uit! Halverwege den afstand, waar ik me met het oog op m'n afmatting de eindstreep voorgesteld had, raakte ik verward met 'n tweede juffrouw, die daar liep te trainen achter een kinder wagen. Ik lag op den grond en zag hoe zij zich de rokken afsloeg. Het kindje in de wagen huilde Er was spoedig een agent ter plaats. De overblijfselen van de traineerfiets werden op 'n handwagen geladen en in treurige optocht gingen we naar het politiebureau Leidsche Plein voor het opmaken van het proces-verbaal. M'n vingers tintelden, m'n armen schroeiden m'n borst hijgde M'n ontvelde beenen sleepten me na. M'n hoofd was soeserig, verdoofd en druipend van 't transpireeren. Een van m'n broekspijpen was bedenkelijk opengehaald; ik hinkte, voelde aan m'n nek bekeek de blaren en dacht aan de ongewoonheid van 't zadel Toen de formaliteiten vervuld waren keerde ik zuchtend en ziek naar huis terug op lijn 6 Ik kon me nu le vendig voorstellen welke opofferingen en moeiten zich een enthousiast sport man moet getroosten voor hij een ma tador geworden is op de „reesviets" En sinds dien tijd heb ik een ont zaggelijke bewondering voor de „Rees viets" En zoodoende heb ik ook een buiten gewone bewondering voor Van Nieuw koop of hij nu kampioen is of niet! VISSCHERIJ. Gedurende de maand Juni van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 259 stoom trawlers met f 566.479 besomming te gen in Juni van het vorig jaar 185 stoomtrawlers met f 424.371 besom ming en in het eerste half jaar van 1924 1779 stoomtrawlers met f 4.134.243 besomming tegen in gelijk tijdvak van 1923 1070 stoomtrawlers met f 2.418.140 besomming. Verder kwamen in Juni van dit jaar van de trawlvisscherij binnen: 20 motorloggers met f 10.891 besom ming tegen in Juni van het vorig jaar 14 motorloggers met f 7830 besomming en in de eerste zes maanden van dit jaar 81 motorloggers met f 60.347 be somming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 54 dier vaartuigen met f 35.255 besomming; 91 zeilloggers met f 25.812 besom ming tegen in Juni van het vorig jaar 210 zeilloggers met f 93.343 besomming en in de eerste zes maanden van dit jaar 766 zeilloggers met f 360.657 be somming tegen 1008 dier vaartuigen met f 502.679 besomming in de eerste zes maanden van het vorig jaar; 1 sleepboottrawler met f 83 besom ming tegen in Juni van het vorig jaar 2 sleepboottrawlers met f 2102 besom ming en in de eerste zes maanden van dit jaar 16 sleepboottrawlers, die f 7574 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 31 dier schepen met f 24.397 besomming; 382 motorkustvisschers met f 32.709 besomming tegen in Juni van het vorig jaar 463 dier vaartuigen, die f 28.463 besomden en in de eerste zes maanden van dit jaar 1718 motorkustvisschers met f 112.025 besomming tegen in de eerste zes maanden van het vorig jaar 1327 dier vaartuigen met f 65.696 be somming; 45 zeilkustvisschers met f 1409 besom ming tegen in Juni van het vorig jaar 13 dier vaartuigen met f 246 besom ming en in het eerste half jaar van 1924 197 zeilkustvisschers, die f 4056 besomden tegen in het eerste half jaar van 1923 118 dier schepen met f 1861 besomming; 31 op'en booten, die f 410 besomden tegen in Juni van het vorig jaar 41 open booten met f 474 besomming en in de eerste zes maanden van dit jaar 212 open booten met f 4189 besomming tegen in de eerste zes maanden van het vorig jaar 241 open booten met f 2181 besomming. Van vreemde nationaliteit kwamen in Juni van dit jaar van de trawlvis scherij hier binnen 6 Duitsche stoom trawlers met f 16.607 besomming en 4 Deensche motortrawlers, die f 5346 be somden tegen in Juni van het vorig jaar 21 Duitsche stoomtrawlers met f 48.833 besomming, 3 Duitsche mo tortrawlers met f 2808 en 3 Deensche motortrawlers met f 6315 besomming en in de eerste zes maanden van dit jaar 3 Engelsche zeiltrawlers met f 1455 besomming, 94 Duitsche stoom trawlers met f 304.744 besomming, 1 Duitsche motor trawler, die f 493 en 12 Deensche motortrawlers, die f 15.921 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 3 Engelsche stoomtraw lers met f 3579 besomming, 526 Duit sche stoomtrawlers met f 1.316.737 be somming, 8 Duitsche motortrawlers, die f 7774 en 9 Deensche motortraw lers, die f 9968 besomden. Van de beugvisscherij kwamen hier in Juni van dit jaar aan de markt 12 zeilbeugers (sloepen) met f 14.201 be somming tegen in Juni van het vorig jaar 9 stoombeugers met f 6742 besom ming, 2 motorbeugers, die f 2781 en 17 zeilbeugers, die f 24.490 besomden en in de eerste zes maanden van dit jaar 187 stoombeugers met f 404.348 en 93 zeilbeugers met f 90.432 besomming te gen in de eerste zes maanden van het vorig jaar 184 stoombeugers met f 378.007 besomming, 10 motorbeugers die f 11.380 en 99 zeilbeugers, die f 122.145 besomden. Van de haringvisscherij kwamen in Juni van dit jaar binnen 1 stoomlog- ger met f 210 en 9 zeilloggers met f 15.184 besomming tegen in Juni van het vorig jaar 1 motorloger met f 1244 besomming en 9 zeilloggers, die f 19.725 besomden en in de eerste zes maanden van dit jaar 3 stoomloggers met f 14.960 besomming, 1 motorlogger met f 6810 besomming, 9 zeilloggers, die f 15.184 en 41 Engelsche stoomha- ringdrifters, die f 56.776 besömden te gen in de eerste zes maanden van het vorig jaar 1 motorlogger met f 1244 be somming, 9 zeilloggers, die f 19.725 en 10 Engelsche haringdrifters, die f 19.507 besomden. De in consignatie aangevoerde Visch- zendingen brachten in Juni van dit jaar op f 14.622, die van Juni van het vorig jaar 56.370, terwijl de in het eer ste half jaar van 1924 aangevoerde con signatiezendingen f 154.451 opbrachten tegen die, aangevoerd in het eerste half jaar van 1923 f 181.661. In Juni van dit jaar kwamen de ha ven binnen 861 visschersvaartuigen tegen in Juni van het vorig jaar 998 en in de eerste zes maanden van dit jaar 5213 schepen tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 4708 schepen. De opbrengst van de in Juni van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 703.969 tegen die van Juni van het vorig jaar f 726.142 terwijl de totaalopbrengst van alle in de eerste zes maanden van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 5.748.673 tegen in de eerste zes maan den van het vorig jaar f 5.121.944. De toestand der kustvisseherij in Mei. Naar de Afdeeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, werd de kustvisseherij in Mei j.l. over het algemeen onbelemmerd uitge oefend. Er werd zoowel in de Lauwer zee en den Dollart als in het Noorde lijk deel der Zuiderzee en de Zuidhol- landsche Stroomen minder druk aan deelgenomen dan in de overeenkom stige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en onbrengst der aan gevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave respectievelijk voor de Lauwerzee en den Dollar! 134.647 K.G. en f 8109.— (129.645 K.G. en f 5961.in Mei 1923), voor de Zui derzee 3.957.159 K.G. en f 325.451.- (3.273.868 K.G. en f 327.897.— in Mei1 1923) en voor de Zuidhollandsche Stroomen en zeegaten 134.369 K.G. en f 25.360 (157.595 K.G. en f 40.374.— in Mei 1923) terwijl uit Zeeland werden verzonden 148.900 stuks oesters, ter waarde van f 10.440.(verleden jaar Mei 376.000 stuks oesters, ter waarde van f 16.960) en 408.800 K.G. mosselen ter waarde van f 5860.(verleden jaar Mei 1.224.800 K.G. ter waarde van f 14.700.—). In de Zuiderzee werd de haringvis scherij weinig meer uitgeoefend; er was nog wel genoeg haring te vangen, doch het weder was te warm voor de verzending, zoodat de haringprijs sterk inzakte. De uitkomsten der an- sjovisvisscherij bleven verre beneden de verwachting; in de kom der Zui derzee vertoonde de ansjovis zich slechts sporadisch; de vangsten met de staande netten en kuilen waren gering en hoewel de prijs der ansjovis hoog was, waren de besommingen oVer het algemeen dus onvoldoende. De aalvangsten waren in het begin der maand zeer klein en de aal was meestal klein en duur; later in de maand waren de vooruitzichten van de visscherij op deze vischsoort gun stiger. De botvisscherij leverde aanvanke lijk eveneens weinig op, allengs gaf zij echter grootere vangsten en aan het einde der maand waren de vangsten met de botlijnen zelfs zeer bevredigend. De garnalenvangsten waren niet van veel beteekennis; het weder was voor de verzending der garnalen meestal te warm, zoodat de garnalenvisscherij weinig opleverde. Zoowel met de kommen als met de zegens werd weinig geep gevangen, de resultaten der geepvisscherij met de zegen waren bepaald ongunstig. Hetzelfde geldt voor de rogvisscherij. Op de perceelen in de Waddenzee werden geen mosselen gevischt en de vangst op de natuurlijke banken was evenals verleden jaar Mei niet groot; een kleine hoeveelheid werd iedere week naar Engeland verzonden. Drukker werd door Zeeuwsche vaar tuigen op mosselzaad voor de bezaai ing der perceelen in Zeeland gevischt. Eveneens werd een flinke hoeveelheid mosselen voor de voedering van een den gekord. De visscherij op mestmos- selen had niet veel te beduiden. Met bevredigend resultaat vischten eenige vaartuigen op kokhanen, de visscherij op alikruiken kromp in; de prijs der alikruiken was laag. Óp de Zuidhollandsche Stroomen kon de visscherij in de afgeloopen maand vrij onbelemmerd worden uit geoefend; toch waren de uitkomsten van de verschillende takken van vis scherij over het algemeen ongunstiger dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Zoo was de aanvoer van aal belangrijk minder dan toen, hetgeen behalve aan het koude we der, dat over een groot gedeelte van de maand aanhield, was toe te schrijven aan de omstandigheid, dat tengevolge van het vele' opperwater geen voldoen de aas voor de kubben, korven en lij nen kon worden verkregen. Ook de visscherij met botlijnen ondervond van dit laatste de nadeelige gevolgen en kon niet behoorlijk tot haar recht ko men. De vangsten van bot met de bot lijnen waren dan ook veelal vrij onbe- teekenend; ook met het botschutwant en de botfuiken lieten de vangsten doorgaans te wenschen over en de to tale aanvoer van bot bleef daardoor ver ten achter bij dien van Mei 1923. De visscherij op witvisch' en de an- kerkuilvisscherij lagen in verband met den gesloten tijd stil. De visscherij met de garnalenkor in de zeegaten werd op iets ruimer schaal uitgeoefend dan in Mei van het vorige jaar. Aanvoer en opbrengst waren intusschen aanmer kelijk minder dan toen. In tegenstelling met de voorafgaan de maanden, toen geen aanvoer van kleine garnalen voor de drogerijen plaats vond, werden in deze verslag- maand jruim 10.000 K.G. z.g. nestgar nalen aangevoerd. Nieuw ijs. Het Amerikaansche blad „Canadian Fisherman" bevatte onlangs een uit gebreide beschrijving van een nieuw soort ijs, genaamd „Prest-air-ice" en bestaat uit werkelijk bevroren C 02 carbonic acid gas geperst tot ijs. Dit gas bestaat in de lucht, het is een ver- brandings-product en wordt door die-, ren uitgeademd. Het wordt vloeibaar onder een drukking van 35 atmosfee- ren bij een temperatuur van 0° C. en gaat dadelijk tot een sneeuwachtige substantie over bij verkoeling, voort gebracht door eigen verdamping. Zoo bekend is, is het critieke punt van gewoon ijs 0° C., van Prest-air-ijs is het 650° C. Men verwacht dat dit ijs van veel nut zal. zijn voor de bevriezing van visch. Een proef werd er mee ge nomen met visch, door een trawler ge vangen 14 April en aangebracht 2 da gen later te Halifax, van waar ze ver zonden werd naar Montreal. Na 6 da gen werd de koelwagen ontsloten en men bevond dat de geheele hoeveel heid visch in elk opzicht uitstekend gebleven was. Nieuwe proeven zullen genomen worden en nu reeds op zee op den trawler zelf. N. VI. Ct. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Woensdagavond is naar Christiania vertrokken het motorschip „Luna Aalberts", Kapitein P. 't Hart. Centraal Administratie Bureau. In de Woensdag 23 Juli gehouden Jaarlijksche Algemeene Ledenverga dering van het Centraal Administra tie Bureau van het Visscherijbedrijf en aanverwante vakken werden het jaar verslag en de Rekening en Verant woording over het boekjaar 1923 goed' gekeurd en de omslag voor het reser vefonds vastgesteld. De aftredende bestuursleden de hoe ren Joh. Polderman en K. van Pel Jr| werden herkozen; in de financieels commissie werd herkozen de heer F. H. Luchsinger en in den raad van toe zicht de heeren M. J. Barneveld en A. Krijger. Bij de gevoerde besprekingen bleek, dat de Raad van Arbeid, wegens de vestiging van een eigen bureau in de rijksvischhal het jaarlijksch subsidie had ingetrokken en dat de regeerings1 subsidie uit bezuinigings-overwegin. was verminderd. Van bestuurszijde werd echter me degedeeld, dat zulks geen verhoogin van den omslag voor de leden tenge volge zal hebben. De vergadering was matig bezocht.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2