j? srssa-: GEMEENTERAAD. Vergadering van 5 Augnstns 1924. Voorzitter (ie Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van GedeputeerdeStaten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een schrijven van hetzelfde college, van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van het bij den terzijde aangehaalden brief ontvangen raadsbesluit hebben wij de eer U te be richten, dat wij in beginsel tegen de daaruit voortvloeiende uitgaven geen bezwaar hebben. In verband met de mededeelingen, vervat in Uwen brief van 25 Maart 1924, vertrouwen wij evenwel, dat de duur van de overeen komst met het bestuur van de Maria stichting te Haarlem zal worden be paald op niet meer dan veertig jaren. Wij voegen hierbij de expeditie on zer beschikking op het tegen het bo venbedoelde raadsbesluit ingezonden bezwaarschrift met verzoek dit stuk. na kennisneming, aan den eersten on derteekenaar te doen uitreiken". Een bericht van J. Stolp, dat hij zij ne herbenoeming als lid der comimissie van advies voor de werkloosheidsver zekering aanneemt. Het verslag van den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem over het jaar 1923. Een schrijven van den heer F. P. Vermeulen, waarbij worden toegezon den zijne correcties op het officieele verslag der vergadering van den ge meenteraad van 17 Juni j.l. (voorge steld wordt, de verbeteringen te doen aanbrengen); goedgekeurd. Een overzicht van het gehouden vol ledig geneeskundig onderzoek door den gemeentelijke geneeskundige, van de leerlingen der 1ste klasse van de openbare en bijzondere scholen. Een bericht van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën, dat voor den bouw van 87 woningen door de woningbouw-ver- eeniging „Velsen" een voorschot in to taal van ten hoogste f 256.650 is toe gekend. Ingekomen zijn nog een verzoek van J. H. van Zeeland om eervol ontslag als leeraar in het lijnteekenen voor smeden aan de Nijverheidsavond school te Velsen, met ingang van 1 October a.s.. Wordt eervol verleend. Een adres van de Wed. H. J. van Za del te Wijkeroog, om tijdelijke onthef fing van art. 21 der Woningwet voor de haar toebehoorende woningen Doodweg 20 en 22. Te behandelen bij punt 2. Een adres van F. W. Stroër te Am sterdam, als directeur der N.V. Maat schappij Camelia, gevestigd te Amster dam, betreffende verkoop van grond van het perceel Tivoli te Wijkeroog. Naar B. en W. om advies. Naar aanleiding vajj de mededeeling van Gedeputeerde Staten inzake goed keuring van het raadsbesluit tot sub- sidiëering der Mariastichting zegt de heer Roeise dat dit besluit het rechts gevoel niet bevredigt. Maar daar wij meenen dat er geen uitzicht is op een andere beslissing, zullen de tegen stemmende raadsleden het hierbij la ten. Spr. wil het echter hebben over de uitlating van den burgemeester, dat het een anti-Katholiek relletje is ge weest. Door deze qualificatie achten wij ons, zegt spr., ten zeerste miskend en ook de burgerij in de meerderheid. Spr. acht het voor een goede samen werking in den raad gewenscht, dat de Voorzitter, ook al is hij het niet met de gevoelens van anderen eens, dat hij daarvoor toch respect zal hebben. De heer Schilling zegt te kunnen be- grijpen dat een deel voor het Room- sche ziekenhuis was, maar dan moet men ook kunnen begrijpen dat een an der deel tegen was. Maar wat de Voorzitter nu heeft ge zegd noemt spr. terrorisme plegen. Spr. zegt dat het geen anti-Katholiek relletje is geweest, het is gegaan tegen de manier, waarop u de zaak er door hebt gejaagd. U wist toch dat als dit niet gedaan was, het voorstel niet aangenomen zou zijn. Spr. zegt dat hij zich door deze woorden zeer gegriefd heeft gevoeld. Spr. zal er niet veel over zeggen, wij hebben al genoeg als we zien hoe de Voorzitter verheerlijkt wordt in de Nieuwe Haarlemsche Cou rant. Erg vindt spr. het dat de burge meester het heeft voorgesteld alsof de (egenstemmende raadsleden niet het gemeentelijk belang zouden hebben behartigd. Als het een anti-Katholiek relletje was geweest, zou het de reactie zijn geweest op de Roomsche actie. Spr. zou werkelijk willen dat de lioomsch-Katholieken wat verdraag zamer waren. Wat de qualificatie van den Voorzitter betreft, deze zou de woorden niet gesproken hebben, als er geen R.-Katholieke regeering was. Wij kunnen zeggen dat u Velsen be schouwt als een doorgangshuis, om een grootere plaats te krijgen. Spr. zegt dat de Nieuwe Haarlem sche Courant de opmerkingen van den heer Roeise over de Mariastichting leuterpraatjes heeft genoemd. Als ge wat weet, voor den dag er mee, riep het blad. Welnu, spr. durft dat te doen. Spr. noemt een geval van mishande ling in het ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem met doodelijkcn afloop. De Voorzitter: U gaat buiten de orde. De heer Schilling: Neen, dit mag niet, maar ik durf zeggen dat in dat ziekenhuis een moord is begaan. De Voorzitter: U is buiten de orde, ik zal u het woord moeten ontnemen. De heer Schilling: U verdraagt dit niet, omdat u de Roomsche in 't vlei komt, maar ik blijf erbij dat het een moord was. De Voorzitter: Ik ontneem u het woord. De heer Schuitenmaker zegt zich ook bezwaard te gevoelen door de woor den van den Voorzitter en wil de qua lificatie ver van zich afwerpen. Juist omdat spr. zich gesteld heeft op het standpunt van andersdenkenden, van de voorstanders van het R. K. zieken huis Op dezelfde basis als de R.-Ka tholieken hun ziekenhuis vragen, eischen andersdenkenden hun recht. Als men dit doet, doet het zeer on sympathiek aan zich zoo te hooren be qualifi-ceeren. Spr. hoopt dan ook dat de Voorzitter deze woorden zal recti ficeeren. De heer Bosman: U hebt gezegd dat er geen geheimhouding was opgelegd, maar dit was wel het geval. Het 19 >111" moreel het anders voor te stellen. Een man van karakter kan het niet anders zien U hebt een belofte gedaan, n.l. dat pers en publiek voldoende zouden worden ingelicht. U hebt dit niet ge daan en dus uw -belofte schromelijk geschonden. Van ons is het geen anti Katholiek relletje geweest, wij hebben de kwestie in den raad zakelijk behan deld. De Voorzitter raadt den heeren van de overzij niet op dit alles in te gaan. Het ontketent de hartstochten maar en spr. wil dit liever niet. Spr. zal voor zichzelf wel antwoorden. De heer Visser zegt dat de Voorzitter met zijn qualificatie niet anders be doeld kan hebben dan de gevoerde ac tie. Spr. vraagt uit welke feiten de Voorzitter de conclusie van anti-Ka tholiek reUetje trekt. De heer Groeneveld zegt dat het ook hem spijt dat de Voorzitter heeft ge sproken van anti-Katholiek relletje. Spr. heeft dit er niet in gezien, maar, wel een hetze tegen den burgemeester. En dat blijkt toch wel hedenavond. De heer Sluiters hoopt dat de bui ge- meester deze woorden in een zwak oogenblik heeft gezegd. Toen u ons relletjesmakers noemde, waren daar bij ook de predikanten en hun vrien den. Spr. zegt wel tegen een stootje te kunnen, maar dat de burgemeester de geestelijke voorgangers als relletjes makers qualificeert, hij kan met b grijpen dat dit in volle ernst is ge_ daan. En als de burgemeester h<st in ernst lieeft gedaan, vindt spr. dat ver- SCDekheer Vermeulen zegt blij te zijn dat de 9 raadsleden niet verder zullen gaan met hun actie, want dit zou de onverdraagzaamheid en de onrust on der onze burgerij slechts bevorderen Spr. wil toch een opmerking maken De heer Schuitenmaker zei bet straks iiiist verkeerd, n.l. dat hij z1^ P het standpunt der R.-Katholieken stelde Men moet dit niet doen, zeg spr men moet het zien als een alge meen belang, n.l. het verkrijgen van ppn perste klas ziekenhuis. Spr. zegt dat de Voorzitter scherpe woorden heeft gezegd, maar spr- vm die zeer typeerend en juist. Men de verslagen der vergaderingen maar. De heer Landeweert: Het ging daar in de zitting over het beroep van d aDeSheer Vermeulen: Op de vergade ringen was het een actie tegen de R.- Katholieken. Het droop °Pdieverga deringen van dreigen met het Roomsen gevaar. Spr. hoopt dat de predikanten door de woorden van den burgemees ter wakker geschud zullen zijn en dat zij voortaan zullen werken aan den geestelijken opbouw der gemeen de heer Schilling: Dan moeten ze in de leer gaan bij den heer Vermeulen. De heer Sluiters (tot den beer Ver- meulen): Dan mogen ze wel bij u b glDeeheer Vermeulen: Het ders geweest dan een anti-Roomsch relletje. Vier jaar geleden gingde sub sidie-aanvraag der Mariastichting door als een lolly. De stem van D Heslinga gaf den doorslag. De heer Schilling: Deze is dood an ders zou ik er wel iets van zeggen. De Voorzitter zegt dat de aanleiding tot het spreken van de woorden anti Roomsch relletje was een vraag van den Voorzitter van Gedeputeerde Sta ten, die vroeg wat de heele beweging tegen het raadsbesluit beduidt. Spr. zegt dat dit zit in de gehouden verga deringen, in al wat daar gezegd is. Lees maar het adres van De Dageraad en van de Evangelische Maatschappij, waarvan een dominee aan 't hoofd staat. Spr. laat zich het recht niet ont nemen om dit te zeggen. Het spijt spr. dat hij er raadsleden mee gegriefd heeft, maar op de zitting zwegen de heeren Schuitenmaker en Sluiters. De heeren Schuitenmaker en Slui ters: Men heeft ons niet gevraagd of wij iets te zeggen hadden. De Voorzitter: Dan waart u wel zeer bescheiden, Spr. wil niet meer terug komen op alle discussies. Laten de adressanten mij dankbaar zijn, vier jaar hebben zij niets gedaan, spr. hoopt dat zij nu succes mogen hebben. Maar laten ze -dan niet voortgaan met de gemeente te verscheuren, want -dan zullen ze geen succes hebben. De heer Schuitenmaker vraagt of de Voorzitter niet gegeneraliseerd heeft met zijn uitlating. De Voorzitter: Dat kan wel zijn. De heer Schilling: Ik trek het me aan en vind het een schandaal. De Voorzitter: Ik sluit de discussies. De heer ten Broeke vraagt hoe ver het met de bouwplannen der 87 wo- ningen staat. De heer Dunnebier zegt dat er druk aan gewerkt wordt en hoopt dat de aanbesteding spoedig kan plaats heb ben. De heer Groeneveld zegt niet tevre den te zijn met het antwoord op zijn vragen over den postdienst. Spr. vraagt straks daarover een voorstel te mogen indienen. Goedgekeurd worden de voorstellen tot verlenging van -den- ontruimings termijn van een aantal onbewoonbaar- verklaarde woningen, tot afwijzing van het verzoek van J. van Eeken e.a. tot het aanbrengen van een tegel trottoir voor de perceelen Hagelmger- weg 25-27; tot inwilliging van het ver zoek van het bestuur der Ver voor Chr.. Nat. Schoolonderwijs te Velser- oord om de noodige gelden beschik baar te stellen voor eerie verandering van inrichting van haar schoolge- ''°In behandeling komt het adres van het hoofd van school D, naar aanlei ding van de plaats gehad hebbende overplaatsing van de onderwijzeres T. A. Romijn. De heer Schuitenmaker vraagt na lezing van het prae-advies van den heer Landeweert of deze de beschuldi ging aan 't adres van den heer Van Oosterom niet terug iialnemen. Spr. heeft persoonlijk een onderzoek inge steld, maar hem is gebleken dat de uitval van den heer Landeweert met gerechtvaardigd was. Spr. hoopt daar om dat de wethouder die woorden wil terugnemen of anders de vf kJj"'™8 afleggen, dat hij ze niet in beleedigen den zin heeft bedoeld. De heer Tusenius vraagt waarom deze zaak nu nog verder naar B. en W moet. Spr. is het eens met het vei- langen van den heer Schuitenmaker. En al staat het niet in de wet, waarom bij overplaatsingen niet het hoofd ge raadpleegd? Spr. meent dat het niet opgaat iemand dadelijk schuldig verklaren en hoopt -dat de heer Lande weert zal verklaren dat hij te ver is ge ""üe heer Visser meent dat het onder zoek wel heeft opgeleverd dat de wet houder geen woord te veel heeft g zegd. Het is wel gebleken dat de toe stand aan school D niet goed is en dat het hoofd hieraan schuldig is. Spr. gelooft dat vele menschen latei nog wel eens anders zullen spreken. De heer Sluiters zegt dat de raad de overplaatsing van de onderwijzeres heeft goedgekeurd, maar toen van niets wist. Een onderzoek -kwam eerst daarna. Spr. heeft ook een onderzoek ingesteld en is tot de conclusie geko men, dat al wat aan school D gekeurd is ,zou moeten gebeuren met een hoofd, als de heer v. O. is. Wel had het hoofd minder vlug van stapel kunnen loo- peh en wat langzamer had hij toch ook zijn doel bereikt. Spr. heeft de over tuiging dat de onderwijzeres schuldig was en obstructie voerde tegen het hoofd. Zij had een reprimande ver diend, inplaats van overplaatsing. De heer Landeweert zegt dat nu het advies van den inspecteur de zaak formeer behandeld is. Spr. gelooft dat aan beide zijden tekortkomingen zijn, maar hij blijft evenals in de zaak Van Hameien, het optreden van het hoofd ontactisch noemen. Voor den heer v. U. was de zaak aanleiding om met een adres bij den raad te komen. Dit is zijn recht, maar spr. gelooft dat de heer v. O als ambtenaar dit niet moest doen. Ook is hij bij raadsleden geweest, wat ook zijn recht is. De zaak is veel te ge wichtig voorgesteld. Nu voelt de heer v. O. zich persoonlijk beleedigd, maar spr. meent -dat de heer v. O. met al zijn tact en kennis nog niets geleerd heeft. Waarom zijn de raadsleden met bij spr. gekomen. Spr. zegt dat de heer v. O, alle vor men van neutraliteit uit het oog verlo ren heeft. Bij sollicitanten vraagt hij of ze lid van den Bond van Ned. On derwijzers en van de S. D. A.P.zijn. Spr. heeft in de zaak-VanHamelen aan den kant van den heer v. O. gestaan om diens moeilijke positie, daar hij toen pas aan de school kwam. Maar nu B. en W. den heer v. O. een brief zonden, heeft deze niet geantwoord. Spr. vindt het verkeerd zich over een ambtenaar, die ook zijn verdiensten heeft, in openbare vergadering uit te laten, maar spr. ineent dat de hr. v. O. zijn prestige bij het onderwijs schaad heeft. De heer Schuitenmaker interrum peert. De heer Schilling: Is het dan mets dat gevraagd wordt of men lid -der S. D. A. P. is. De heet; Tusenius: Dat vind ik zeer geschikt. De heer Roeise: Schande! De heer Landeweert vraagt of het den raad niet treft, dat het college het in deze zaak geheel eens is. Iedere misdadiger vindt wel een advocaat, zegt het spreekwoord. Zoo de heer O. bij de heeren Schuitenmaker en Sluiters, wat dus beduidt S. O. S. De heer Schuitenmaker: Juist, gij zijt in gevaar. De heer Landeweert gelooft echter dat de heer v. O. zichzelf wel zal red De heer Schuitenmaker: Gij wilt dat allen roodgeschilderd worden, maar dat moet niet. De heer v. O. heeft de vragen gesteld, omdat hij met den Bond en de S. D. A. P. zooveel te doen heeft gehad. Nu worden de on- der wijzers er de dupe van, maar de leiders zijn de firma van Hameien, Roeise en Co. De Voorzitter: Daar moet ik tegen protesteeren, het onderzoek is door B. en W. geleid. De heer Schuitenmaker: Goed, maar de heeren zullen moeten ervaren dat dit alles gaat ten koste van het open baar onderwijs. De heer Tusenius zegt dat de Wet houder zich heeft opgewonden over de vragenlijst Dit was dan niet tac tisch van het hoofd, want als hij het mondeling had gevraagd, had er niets op papier gestaan. Spr. blijft ei ech ter bij dat de wethouder den heer v. O. beleedigd heeft en spr. is het met de heeren Sluiters en Schuitenmaker eens dat dit alleen een gevaar is voor het openbaar onderwijs. Spr. vindt het onderwijs niet meer veilig in handen van den wethouder. Deze behandelt de zaken van gas en water altijd even kalm, maar niet die van het onder®1J Dat komt omdat hij onder den druk zit van zijn politieke vrienden. De lieer Roeise vindt het bar dat het hoofd een bepaalde politieke paitij De heer Tusenius: Maar het hoofd. bTeTeer^lse:.Het hoofd moest het naedagogische op den voorgrond stel len en zorgen dat de richtingen goe samenwerken. „„„wee- De heer Visser wenscht te Protestee ren tegen de uitsluiting eener P°lltie- ke partij. Zijn de Soc.-democratische onderwijzers 'dan vogelvrij verklaard- De heer Tusenius: Neen de k°ofdf£; De Voorzitter zegt dat het geen machtskwestie is. De zaak is nie moeite waard, het zijn kleme dingen Snr heeft de overtuiging dat het hooio ere stroef is, dit is een zacht woord. Spr. heeft het hoofd gezegd deze hou- k Toen ^dat Ttoïtimde°n aan de school verbeterd zijn 1L^™^06" ^De^hir've^neulen zegt de zaak goedgekeurd te zullen hebben, als^ Lir^berbegafm Gezien het op rr nie? v^o". hTw"i de ?aak niet naa? B en W. ter afdoening zenden. "De Voorzitter: Wij willen het rap port voor kennisgeving aannemen en dan is de zaak geheel uit. Het rapport wordt voor kenmsge- woorden, dat het naar B. en W. terug ^Verschillende leden maken bezwaar tegen het voorstel tot medewerkig tot de vorming van een literair-economi- sche afdeeling aan de Rijks Hoogere Burgerschool. Het wordt tenslotte met 11—10 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Maas, Zwanenburg, Hand- graaf, Dunnebier, Vermeulen, Tuse nius, Langeiidijk, v. d. Steen, Warde- naar en Nijssen. De heer Groeneveld komt nu terug op de zaak van den postdienst en dient een voorstel in, waarin B. en W. wordt opgedragen pogingen m het werk te stellen dat bij de reorganisatie van den postdienst te Wijkeroog en Velsen de hoofdleiding in Velsen ge vestigd blijft. De heer Groentevold zegt dat het doel is te voorkomen dat er eenige aanlei ding zou bestaan van Wijkeroog van Velsen te scheiden. De Voorzitter gelooft dat het voor den postdienst op Wijkeroog nadeelig kan. wezen. De heer Vermeulen zegt dat de tele foon voor Wijkeroog ook over Bever wijk gaat. Het voorstel wordt met 14-6 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Roeise, Dunnebier, Vermeulen, ten Broeke, Wardenaar en Visser. Op het verzoek der Woningbouw vereniging BloemendaalNoord om een buitengewone uitkeering in de kosten van aanleg van pleinen wordt afwijzend beschikt. Goedgekeurd worden de verhoogin gen der subsidie aan het Schaalarmbe-* stuur met f 17640 en aan het R.K. Burg. Armbestuur met f 8000. Op de aanbevelingen ter benoeming van leden van het college van zetters worden geplaatst J. G. ten Broeke Sr. en J. Wicbmann; J. C. Bonarius en P. J. Hubers; J. E. Mulder en J. van Splinter Sr.; K. Boon en P. Keers. Tot lid der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting wordt benoemd de heer J. P. Nijssen. Bij de aanvraag voor crediet van f 18750 voor aanleg en verlegging van gas- en waterleidingbuizen in gedeel ten van den Hagelingerweg en den Driehuizerkerkweg zegt de heer Dun- nebier dat bij de gehouden inschrijving voor het maken van den asphalt- betonweg de laagste inschrijver f 16000 boven de begrooting was. In verband hiermede en met boven genoemde aanvraag stelt de heer Ver meulen voor deze zaak terug te ver wijzen naar de commissies voor ope bare werken en financiën. Aid wordt besloten. Hierop wordt de vergadering geslo ten. PLAATSELIJK NIEUW». ÏJMUIDEN. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is gisteren voor zijn tweede kruistocht onder de haringvisschers naar de Noordzee ver trokken. Als geneesheer is weder meegegaan Dr. F. O. van Asperen te Overveen als geeste lijk verzorger maakt Ds. O. C. Schellenberg, Ned. Herv. predikant te De Cockdorp op Texel, de reis mede. Maandagavond meldde zich bij de politie aan om nachtverblijf zekere W. uit Beverwijk. Deze bleek gesignaleerd te staan in het Alg. Politieblad, daar hij nog 3 maal een boete of 3 maal 5 dagen hechtenis te ver effenen had. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Vlootuitbreiding. In de visschershaven alhier is aangekomen de Engelsche stoomtrawler Bengal. De Bengal is aangekocht voor order van den heer K Schol alhier en zal onder Hollandsche vlag en merken gebracht worden om van hieruit de visscherij uit te oefenen.' De onlangs door de Maatschappij „Dej Marezaten" aangekochte stoomlrawler Fuhi C. F. 40 IJ.M. 38. is thans gemerkt Jenny Els* VELSEROORD. Tienjarig bestaan. De afdeeling der Nat. Chr. Geheel- Onthouders Vereeniging bereidt in de| eerste dagen van September een feest- week voor, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Van 24 September zal in de lokalen bij de Herv. Kerk een' Drankweer-tentoonstelling worden ge houden, met daaraan verbonden ver schillende attracties, als theetent, bloe men- en fruitmarkt enz. Op Vrijdag 5 September wordt op! het landgoed Velserduin, welwillend door Jhr. Mr. J. W. J. Boreel van Ho gelanden afgestaan, een opvoering ge geven van „Ons dagelijksch brood", ta bleau met zang in 7 tafereelen door Ds| H. Visser. Dit belooft werkelijk ieti moois te worden, daar de opvoerin, des avonds bij verlichting der groepe met Bengaalsch vuur zal plaats hel ben. Een zangkoor uit de leden zal di liederen zingen. Voorts organiseert de vereeniging i de maand September nog een groot» propaganda-vergadering en daarné een meer intieme feestavond. Vinwege Gemeenschappelijk grond bezit ztl a.s. Zondag op een terrein aaj den Zeeweg, daartoe door den heer w van Heijst beschikbaar gesteld, een landdaj worden gehouden. Als sprekers zullen op treden de heeren A. Rosseau over „Practisd Socialisme" en J. Methöfer over „Ons bondgenooten". De Zangvereeniging „Door Onthoudial Vercenigd" van Beverwijk en de Harmonii „Kunst na Arbeid" alhier, zullen haar mede werking verleenen. Tuberculosebestrijding. Gisteren hebben wij eens een kijkje ge nomen bij het ligtententerrcln van dj

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2