Malaga Wijn! IJnÉer hgislirj Net Meisje Naaister Studieboeken en Flink Dagmeisje flink dagmeisje. een Stoomdrifter OUDE verdere Leermiddelen f 1,20 p. Resell. P. F. C. ROELSE Hoe kom ik aan een Radio Toestel SANGUINOSE (in vacuo SANGUINOSE ADVERTEERT IN DE IJMCIDER COURANT Vereeniging lot bestrijding der tuberculose ilhier. Het w«s vies en koud weer, maar in het heerlijke Velserduin was het in het nosch toch heel wat beter en lekker zoel. ,,'aluurlijk moesten de patiënten door den negen in de tenten blijven, maar zij weten zich te schikken en breien, lezen of ver maken zich met dam- of dominospel. Er is pas een groote nieuwe tent gemaakt. Dat hebben eenige vaklieden des avonds in hun vrije uren gedaan an daarmede heb ben ze de vereeniging eenige honderden guldens bespaard. Een zeer sympathieke daad, temeer waar de mannen onbekend wenschen te blijven. Wel zeer nuttig hebben zij hun hun vrije uren besteed. Uiterst practisch is de tent gemaakt, want deze kan geheel uit elkaar worden genomen en zoo noodig elders weer opgebouwd. tent zal dienen om er 's winters al het (materiaal, ook de ligtenten, in op te bergen. Maar zij doet ook nu dienst, daar ze is in gericht als eettent, waarin de patiënten om 12 uur gezamenlijk hun brood gebruiken. Dit verhoogt de gezelligheid en ook de eetlust. Ook de watervoorziening is nu in orde gekomen, door het slaan van een pomp, die goed bronwater geeft. De patiënten liggen wat gemakkelijk op de ruststoelen, die de leerlingen van de Ambachtsschool hebben gemaakt. Het ijverige dames-comité te IJmuiden heeft hierv< or gezorgd en ook voor nieuwe lakens en k zssens. In de tenten hangt een reglement, w araan de patiënten zich hebben te houden, lederen dag worden de temperaturen opge nomen en worden de patiënten gewogen, wat in rappi.tenboekjes wordt vermeld. Het wer' der Vereeniging heeft zich in de korte jaren van haar bestaan in de groote sympathie der ingezetenen mogen verheugen. Dit zal blijvend noodig zijn, want het werk breidt zich steeds uit. Thans zijn in 't geheel 1800 patiënten behandeld en op heden staan er 260 onder Itoezicht der vereeniging, die dus geregeld door de huisbezoekster worden bezocht. Heel wat vooroordeelen heeft men moeten overwinnen, om het zoover te krijgen en moeten nog dagelijks worden overwonnen. Toch wil de vereeniging den arbeid nog gaarne uitbreiden. Oaarne zou men een flinke vaste lighal hebben, zoodat ook patiënten van den Raad van Arbeid kunnen worden opgenomen. Maar dan is een vast terrein noodig. Men zou ai blij zijn als men de patiënten ook in den winter zou kunnen laten doorkuren. En een keuken wil men ook graag hebben, zoodat de pa tiënten ook het middagmaal hier kunnen nuttigen. Dit toch zou beteekenen, dat de patiënten den geheelen dag, van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uur zouden kunnen kuren, terwijl ze nu van 9 uur tot half zes kunnen blijven. Wij hopen zeer dat deze wenschen binnen niet al te langen tijd in vervulling kunnen gaan. De vereeniging met haar wakker bestuur verdient het tenvolle. Onderwijl we zoo het terrein bekeken en van het werk hoorden, ging Mejuffrouw Strating, de opzichteres, alles gereed maken voor het eten. Als een moeder zorgt zij voor de patiënten en de kinderen vooral begroeten haar met blijdschap. Een mooie arbeid is verricht. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 2 Aug. '24: 2 metselaars, 2 bankwerkers, 1 lood gieter, 1 electricien, 1 bakker, 57 di versen. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Bevallen P. OoosRademakers z.M. J. v. Son—Meesters z.D. v d. Plas—Schaap z. WIJKEROOG. Dat sommige menschen heel wat met de sport ophebben, toonde Zondag de leden van de fietsclub „De Peddelaars' van Amsterdam. Ondanks het ongunstige weer kwamen ze van Amsterdam over Velsen naar Be verwijk. Van die plaats moest twee keer om het hardst naar Alkmaar en terug gereden worden. Na afloop gingen ze weer per fiets naar Amsterdam terug en in blijde stemming, want één hunner had den 2den prijs ver overd. Dinsdagmiddag brak een der wielen van een wagen met hooi bij het passeeren van de tramrails nabij de stoompont. Gelukkig gebeurde het op een plaats, waar de weg breed was, zoodat het ver keer niet belemmerd werd door den om gevallen wagen. De boer had echter heel wat oponthoud, vóórdat een andere wagen gehaald was om de vracht over te laden en verder naar Heemskerkerduin te ver- Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een zuurstofflesch, een zijden muts, een kerkboek, een heeren-rijwiel, een rozekrans, een zilveren broche. DRIEHUIS. Het door Soli Deo Gloria georganiseerde festival wordt in plaats van op Zaterdag 16 en Zondag 17 Augustus gehouden op Zondag 17 en 24 Augustus, tenminste, wanneer alle vereenigingen met deze wijzi ging accoord kunnen gaan. Derden vereeni gingen, waaronder eenige zangvereenigingen zullen er aan deelnemen. Onder de muziek korpsen zullen eenige muziekinstrumenten verloot worden, onder de zangvereenigingen eenige zangpartijen. Bovendien zijn drie medailles uitgeloofd voor de vereenigingen, welke volgens het publiek de beste prestatie hebben geleverd. - De Amsterdamsche wielrenners J. Willems en J, Meyer, die Zondag op zoo! buitengewone wijze zijn gehuldigd in ver-| band met hun fraaie successen op de Olympische Spelen, hebben zich gister middag naar de begraafplaats Westerveld begeven, waar zij eenige der hun geschonken lauwerkransen hebben neergelegd op het graf van F. W. baron van Tuyl van Se rooskerken, in leven voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. het bouwen van twee woonhuizen aan de Hadleystraat. Aan H. Kleuris te Velseroord is Vergunning verleend tot het bouwen van vijf woonhuizen en een woon- en winkelhuis aan de Trompstraat. SCHEEPVAART. Het stoomschip Flandria van den Kon. Holl. Lloyd is Zondagmorgen hier terug gekeerd van de reis naar de Noorsche fjorden. Het schip voer naar Amsterdam op ter ontscheping van de toeristen en om de reizigers op te nemen voor de tweede reis naar Noorwegen. Denzelfden dag ver trok het schip weer. De sleepbooten Willem Barendsz en Vlaanderen met het Sabangdok op sleep touw van hier naar Ned. Indië, zijn Zater dag Gibraltar gepasseerd. IJ m u i d e n. Vertrokken I Augustus Watzlof, Vorofsky, st., Wabana, na kolen te hebben geladen, Antje, m. sch., Exeter 5 Aug.De Hoop, hospitaal-kerkschip, Noordzee. Velsen. Vertrokken 4 Augustus Palna- toke, st., Warkworth, ledig. In de week van 28 Juli tot 4 Aug. wercten alhier door de Noordzeealuizen geschutUit zee 62 stoomschepen en naar zee 77 stoomschepen, 1 zeilschip en 1 zeelichter. SCHEEP V A ARTBL WEGING. Gedurende de maand Juli van dit jaar zijn te IJ muiden door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 292 stoomschepen met 1.647.460 kub. Meter en 9 zeilschepen met 16.197 kub. Meter inhoud en naar zee 297 stoomschepen met 1.659.798 kub. Meteren 11 zeilschepen met 16.541 kub Meter inhoud. VISSCHERIJ. SANTPOORT. RIJKSPOSTSPAARBANK. t Aan het postkantoor Santpoort(station) het, die mét toewijding wordt en het daaronder ressorteerende hulppost-j kantoor Santpoortdorp werd gedurende de Wij besluiten met een verzoek aan onze maand Juli 1924 ingelegd f 13100.61, Terug lezers. Als er zijn, die soms kleurboekenbetaald f11248.—. en platen en andere spelen voor de kin-; Het laatste door dat kantoor uitgegeven deren hebben, dan zal de heer Niemants-boekje draagt het nummer 3447. verdriet (adres Consultatie-bureau, Brinio- j Het laatste door dat kantoor overge- straat) die zeker gaarne in ontvangst nemen, schreven boekje draagt het nummer 2192. VELSEN De Ringrijders Ver. „De Prins" te Velsen besloot op hare vergadering, 1 Aug. 1.1. gehouden, dat alle paren 24 ritten mogen rijden zonder af te val len. Daarna prijskampen, zeer zeker zal hierdoor de animo verhoogd wor den. De prijzen worden bij den heer H. H. Meijer te Velsen tentoongesteld. Zie verder de aanplakbiljetten. Voor het examen Fransch M.O., akte A, is te Utrecht geslaagd de heer J. W. K. de Jager alhier. Voor het examen nuttige handwerken is te Amsterdam geslaagd Mejuffrouw A. Hoevenaars alhier. UIT DE GEMEENTE. Aan K. Dekker te Driehufè is ver gunning verleend tot het houwen van een woonhuis met garage aan den Velsèrduinerbuurtweg te Velseroord. Aan Lindhout en de Waard te IJmuiden is vergunning verleend tot Vischomzet. De vischomzet in de Rijksvischhailen te IJmuiden bedroeg in de maand Juli van dit jaar i 756.283.— tegen in Juli van het vorig jaar f 491.401.—. De stoomdrifier „Schieland", van de N. V. Noordzee txpl. Mij.,.dir. J. Klein Hzn., iis door tusschenkomst van den heer Van Gelder verkocht naar Frankrijk (tiouiogne- sur-Mer) en zal van daaruit de visscnerij uitoefenen. Nadat van rijkswege aandrang was uitgeoefend tot bezuiniging op de uitgaven voor de Zeevaartschool te Helder, is door Burgemeester en Wet houders dier gemeente voorgesteld het aan die school verbonden visscherij- onderwijs op te heffen. De Raad heeft het voorstel daartoe verdaagd. Op de terugkeer uit de IJsland- sche wateren stoomde een Grimsby-1 trawler, ongeveer 270 mijl van de Ilumber, door een school van walvis- j schen, geschat op minstens 100 stuks. Weinig er van waren volwassen. Een groote volwassenen meende het scheepsvolk al hij de twee vorige rei- J zen omstreeks dezelfde plaats gezien te hebben. Het zaad der zee. Over dit onderwerp schrijven eenige i trawlerschippers uit IJmuiden in De Banier, het orgaan van den Chr. Zee- lieden bond, het volgende: In het visscherijblad van de Nieuwe Vlaardingsche Courant, d.d. 15 Juli 1.1., komt een ingezonden stuk voor, ge schreven 'door schipper Th. Punt on der bovenstaanden titel. Aangezien q,lle schippers geinteres- seert zijn, ja belanghebbenden zijn in dit zich meer en meer op den voor grond dringend ernstig vraagstuk, willen ook enkele trawlerschippers gaarne hun meening dienaangaande mededeelen. Hoewel wij het met vele op- en aan merkingen met schipper Punt eens zijn, kunnen we niet alles goed keuren wat en hoe hij schrijft. Zoo behoort o.a. ook daartoe het persoonlijke aan het adres van den heer Haak. Weet schipper P. wel dat de heer H. ongeveer 30 jaar geleden de aandacht vestigde op het trawlerbedrijf, en in een groot Ned. Blad de geldmannen voorrekende wat er bij een goed beheer door een trawler verdiend kon wor den? Dat deze uiteenzetting tengevol ge had, dat er al spoedig eenige Maat schappijen werden opgericht? Nu vinden wij liet. juist een pracht idee van den heer H. dat hij na 30 jaar ervaring en) medewerking over de uit putting der Noordzee durft te schrij ven, en zelfs door een uitvinding van hem (n.l. een nieuw model net) te trachten het zaad der zee in het leven te behouden inplaats van te vermoor den. De bedoeling is niet een lans te bre ken voor den lieer H. of critiek te oefe nen op het schrijven van schipper P., maar we hadden gaarne de zaak objec tief behandeld gezien. Het voornaam ste waar het toch om gaat is de uit putting der zee, door het dooden van het zaad der zee. Langs welke weg kan nu dit euvel worden voorkomen? Wil men een antwoord op deze vraag, dan zal het beste antwoord te verkrijgen zijn, bij die menschen welke geheel in het trawlerbedrijf zitten, n.l. bij de oude ervaren schippers. Wat nu de wensch betreft van be langhebbende tc Vlaardingen om de trawlvisscherij te zien verdwijnen en weer de beugvisscherij te doen opleven, we nemen niet aan dat dit ernstig ge meend is. Er zullen er zijn (en die zul len er o.i. altijd blijven) die ons mis schien wel weer kabeljouw willen doen kollen of schelvisch doen plompen, enz. zooals onze voorouders, maar la ten die dan weer beginnen om haring te vangen met oud-Hollandsch want. Maar dan zouden we ook de geheele Engelsche en Duitsche stoomtrawler- vlooten stop kunnen moeten liggen. En dat gaat zoo één twee drie nog maar niet. Wat verder de opgave van schipper P. betreft van zooveel schoten voor zooveel ton is zeer moeilijk als bewijs aan te nemen voor geheele magere ja ren, er is in die opgave sprake van maar eenige weken beugvisscherij. Met het doodvisschen der Noordzee en het vernielen van het zaad der zee gaan we allen accoord, doch zeer zeker zijn flinke maatregelen te treffen om het zaad der zee te behouden, en de visscherij weer te doen op leven. Laten ze het nu toe verspillen van geld voor visscherij-onderzoek staken, en het gewonnen geld voor nuttiger doeleinden gebruiken. Er zou o.i. maatregelen getroffen kunnen worden om z.g.n. broedplaat sen aan te wijzen waar niet gevischt mocht worden. Natuurlijk zou dit In ternationaal geregeld moeten worden. Onoverkomelijk schijnt ons dit niet. De plaatsen die daarvoor in aanmer king zouden kunnen komen, laten we gaarne aan het oordeel van andere collega's over die ons in dienstjaren overtreffen. De Nederlandsche haringvisscherij. Aan het Verslag van den toestand en de verrichtingen der Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche Ha ringvisscherij, gedurende 1923, ontlee- nen we, dat het afgeloopen jaar rijk is geweest aan tegenslagen en mee vallers. Daalde de marktprijs voor ha ring in Juli tot f 6.per kantje, in Aug. werd voor pekelharing gemid deld f 10— en voor steurharing circa f 5.— per kantje betaald; geleidelijk liepen de prijzen omhoog tot circa f 21 per kantje voor pekel- en f 17 per kant je voor steurharing. Ondanks deie prijzen heeft de haringvisscherij met zeilloggers in doorsnee verlies opgele verd, hetgeen in hoofdzaak veroor zaakt is door de na Augustus telkens heerschende stormen, waardoor hett visschen zeer bemoeilijkt werd en wel ke veel netten verlies ten gevolge had den. Tal van zeilloggers moesten met geringe vangst én veel vleetschade te rugkeer en. Ook de stoomschepen heb ben met het aanhoudende stormweer te kampen gehad, zij het dan ook met belangrijk mindere nadeelige gevol gen dan de zeilloggers. Verscheidene sioomloggers hebben een mooie haringtcelt gemaakt dank zij ook de gunstige resultaten verkre gen met de Kanaalvisscherij. Voor de ze schepen eindigde de teelt eerst de laatste week in December, een viertal schepen heeft het zelfs uitgehouden tot 11 en 12 Januari 1924. Heeft de haringvisscherij, uitgeoefend met stoomschepen, in doorsnee gun stige resultaten afgeworpen, voor de zeilloggers is het verlies vrij groot ge weest. De beug- en trawlvisscherij leverden over 't algemeen middelmatige resul taten op, zoodat over het geheel kan worden geconstateerd dat 1923 voor het visscherijbedrijf weliswaar rijk is geweest aan verrassende wendingen, doch daarmee niet uit de impasse heeft kunnen halen, waarin het in den loop der laatste jaren is geraakt. Noo- wordt er in het verslag op gewe zen, dat het jaar 1924 onder gunstiger omstandigheden dan 1923 is begonnen. Door de daling van de franc. Sir James Hill te Bradford zag zich Dinsdag voorloopig een eisch tot schadevergoeding van 10.000 francs toegewezen, welke hij tegen de directie van het Riviera Palace Hotel te Nice had ingesteld. In December j.l. had hij in dat hotel kamers besteld voor 18 Februari. De bespreking had plaats door middel van een zijner vrienden, en hij kreeg nadien telegrafisch een schriftelijke bevestiging; Enkele dagen voordat hij op reis wilde gaan, ontving hij echter bericht, dat hij de bestelde kamers niet kon be trekken. De franc was in den tusschen- tijd aanzienlijk gedaald en Sir James moest een ander hotel betrekken, en aanzienlijk meer betalen dan hij met het Palace Hotel overeengekomen was. De directie heeft twee maanden tijd gekregen om in hooger beroep te gaan. CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Brlnlostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 nar. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop ls het noo dig gebleken, dat men zich laat Inschrij ven Dinsdags van 2—3 uur, Vrijdags van 87 nnr oi dat men zich schrifte lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, .wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. BESTELT UW DRUKWERK BIJ DE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN IJMUIDEN. GEVRAAGD, voor dag of dag en nacht, bij Mej. Bruljnzeels. Heeren Modemagazijn, Prins Hendrikstraat 105. vraagt nette naalhuizen, wekelijks vaste dagen. Adres te bevragen bureau van dit blad. Voor de levering der 111 gevraagd. Kan.alstr.it 83. Terstond gevraagd AdresBureau van dit blad. Nette Commensaals gevraagd, geen beroepskosthuis. Adresbureau ven dit blad. GEVRAAGD voer de Haringvisscherij. Brieven onder No. 2309, met opgeef van uiterateprijs, bureau van dit blad. voor de H. B. S. te Velsen, houden wij ons ten zeerste aan- j bevolen. Wij houden die in VERSTERKEND. EETLUSTOPWEKKEND. Medicinale Tokayer f 1.30 Bloedwijn f 1.30 en f 1.75 t.o. heft Postkantoor. voorraad en kunnen dus voor spoedige en correcte levering instaan. Wij verleenen onze tusschen- I komst voor het aanschaffen de zer boeken 2e hands. Wie deze uit 'n vorige klas van de hand. wil doen of ze voor de volgende klas 2e hands wenscht te be trekken kan zich ook hiertoe tot ons wenden. Tevens hevelen wij ons aan voor Studieboeken c.a., ev. voor het aan andere inrichtingen voor 't middelbaar of hooger onderwijs te volgen onderwijs benoodigd. Kanaalstraat, hoek Oranjestr., IJMUIDEN. i Nette Wasch aan huis gevraagd, zorgvuldige behandeling. AdresLipperheystraat 3 beneden. 4 Lampen, geheel compleet, merk V. N. S. voor f 27.50. Vraagt volledige inlichtingen. Generaal vertegenwoordiging KANAALSTRAAT. Zuiver Plantaardig Versterkingsmiddel Wanneer gij in deze zware tijden de verschijnselen bespeurt I van anaemie en van neurasthenie, te weinig bloed en arm bloed, I zenuwzwaktedan moet gij, nu vooral, bijtijds daar wat aan I doen. Zijt gij lusteloos Uw eten smaakt U niet Oij slaapt slecht inwordt wakker zonder uitgerust te zijnhebt hoofd- pijn, suizingenzijt gedurig vermoeid Dan is voor U de j het middel dat U spoedig de verlorene krachten hergeeft en de zenuwen versterkt. Sanguinose wekt den eetlust opbevordert een diepen gezonden verkwikkenden slaap en grijpt met vaste hand in die reeks van treurige verschijnselen die anaemie (bloed- I armoede) en neurasthenie (zenuwzwakte) vergezellen. Tweemaal daags een eetlepel is voldoende. SANOUINOSE kost per tlesch f 2.—6 ft. fit—, 1211. f21. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM 8c Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3