I I StudiehoekinJ. 6. S. te felsen f. F. t. BOUSE, Unite „ANODYMJM" Zit- en Slaapkamer, Zonnebrillen IJMUIDER DROGISTERIJ thalia THEATER. VACANTIE VOOBSTEILING Spoedige en correcte levering uit voorraad. Kanaalstraat 59 hoek Oranjestraat Telefoon 97 kwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte van bekwaamheid bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangs wedde 1200. Maximumwedde voor gehuwden (te bereiken iu 22 jaar) f 2600, voor ouge- huwden f 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer, die niet de ac te van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet, doch in het bezit is van de acte bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aan- vangswedde f 1400. Maximum voor gehuwden f 3100 (te bereiken in 22 jaar) en voor ongehuw- den 1 2700, te bereiken in 14 jaar. De U. L. O. marge zal bedragen, mits de betrokkene in het bezit is van nader vast te stellen acten. Voor het bezit van bij-acten zal 50 per acte worden betaald tot een maxi mum van f 200. Wat betreft de administratie, is het volgende vastgesteld: Zij die belast zijn met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver) 1000—1500, met 5 jaarlijksche verhoogingen van f 100. Gediplomeerde klerken en admini stratieve ambtenaren met vakradi- caal, die belast zijn met arbeid, welke verstandelijk oordeel vereischt en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft van de regelin gen, wetten en besluiten enz., waarvan de toepassing behoort tot het betrok ken dienstvak, 1100—f 1800, met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 driejaarlijksche verhoogin gen van f 100. Adjunct-commiezen, die belast zijn met arbeid gelijk aan die van gediplo meerde klerken en ambtenaren met vak-radicaal, en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke correspondentie, tot interpretatie van eenvoudige wetsbepalingen e. d., f 1500—f 2600, met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 tweejaar lijksche verhoogingen van 100. Commiezen, die belast zijn met moeilijker redactioneelen arbeid en bekwaam leiding te geven, f 2400 f 3400 met 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Hoofdcommiezen, die belast zijn met wetgevenden arbeid en bovendien be kwaam om als hoofd eener onder- afdeeling of als plaatsvervangend chef op te treden, f 3400f 4400, met 3 twee jaarlijksche verhoogingen van f 200 :en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Referendarissen chefs van afdeelin- gen f 4500—f 5400 met 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van f 300. Verschaffing van tweede hypotheek bij de Arbeiderswoningbouw. Dezer dagen zal in de Staatscourant een koninklijk besluit verschijnen, waarin het verleenen van tweede hy potheken voor arbeiderswoningbouw geregeld wordt. Voor zoover de be schikbare middelen het toelaten, zal een tweede hypotheek van 20 van de verkoopwaarde van 'n te bouwen arbei derswoning verstrekt worden. Echter mogen de eerste en tweede hypotheken tezamen niet meer bedragen dan 85 van bovengenoemde waarde. De inhoud der woningen mag voor eengezinswoningen ten hoogste 260 M3 bedragen. Voor twee woningen bo ven elkaar 225 M' per woning en in dien er meer dan twee woningen bo ven elkaar gebouwd worden 200 M". De tweede hypotheek zal niet meer dan f 500 bedragen per woning op bouw- of erfpachtgrond en ten hoogste f 600 bij bouw op eigen grond. Voor de gemeente Amsterdam wor den deze bedragen met f 50.- verhoogd. Deze tweede hypotheek zal worden verstrekt voor een zelfden looptijd als de eerste hypotheek, maar niet langer dan voor 10 jaar. De rente zal 6 per jaar bedragen, terwijl bovendien .de gemeente desgewenscht te haren be hoeve een risicopremie van 1 pet- jaar in rekening kan brengen. Van het oorspronkelijke totaalbedrag der eer ste en tweede hypotheken tezamen moet tenminste 2 per jaar afgelost worden. Bij verkoop van het onder pand moeten in het algemeen tweede hypotheken ineens worden afgelost. Tusschentijdsche aflossingen moeten tenminste 10 van de hoofdsom om vatten. Deze woningen zullen geen slaapvertrekken mogen bevatten, die niet direct met de buitenlucht in ge meenschap staan. Geen voorschotten worden verleend voor woningen, waarvan de bouw reeds is aangevangen op het tijdstip van het indienen der aanvraag, noch voor woningen voor het bouwen waar van reeds een bijdrage of premie is verleend. Tel. De Postchèquo- en Girodienst. Bij de heropening van den post- chéque- en girodienst zullen, naai- het „Haarl. Dagbl." mededeelt, de stor- tingsbiljetten, overschrijvingsbiljet ten, alsmede de chèquefor- mulieren van de laatste uitgaaf, waar op alleen ruimte is gelaten voor invul ling van het nummer van den reke ninghouder (zonder diens naam) en van het geldbedrag in cijfers niet meer kunnen dienen. Er zal dan volledige in vulling van die biljetten als voor de centralisatie van den dienst, weder verplichtend worden gesteld. Aan de rekeninghouders zal gelegenheid wor den gegeven de onbruikbare formulie ren, die nog in hun bezit zijn, op de postkantoren (desgewenscht tegen een ontvangbewijs) af te dragen. Het door hen voor de formulieren betaalde be drag zal op het tegoed der rekeningen worden bijgeschreven. Van het be schikbaar stellen van nieuwe boekjes zou nog nader mededeeling worden ge daan. De rijwielbelasfing. Het is niet uitgesloten, dat hier of daar personen, die voorgeven, belast te zijn met de handhaving der rijwielbe lastingwet, zullen trachten, zich mees ter te maken van rijwielen, onder voor wendsel, dat zij deze wenschen in be slag te nemen wegens wetsovertreding. In verband hiermede zij men indach tig, dat uitsluitend ambtenaren der in voerrechten en accijnzen en ambtena ren van de gemeentepolitie op de na leving der wet hebben toe te zien en dat eerstgenoemde ambtenaren voor zien moeten zijn van het bewijs hun ner aanstelling, dat zij op verlangen moeten vertoonen. De salarissen der rijkswerklieden. De aanvaarding door de regeering van de salarisvoorstellen der commis sie-De Wilde voor de rijkswerklieden en hen die daarmede gelijk gesteld worden, als brievenbestellers, enz., beteekent een jaarlijksche uitgave van 3 millioen gulden meer dan de oor spronkelijke regeeringsvoorstellen zouden hebben gekost. (Rsb.) De verkeersregels op den weg. In 't jaarverslag van den A. N. W. B., wordt medegedeeld, dat de schilder B. v. Vlijmen een zestal platen voor den A. N. W. B. heeft vervaardigd, welke serie wellicht later nog zal worden uitgebreid, om in de scholen te worden opgehangen en grondslag en aanlei ding te worden voor de onderwijzers, om de jeugd de verkeersregels bij te brengen eri hun te wijzen op de geva ren voor henzelf en anderen, als ge volg van niet-naleven dier regels. De Minister v. Onderwijs en zijn Se cretaris-Generaal jhr. mr. C. Feith hebben hun sympathie met dit plan betuigd en hun steun toegezegd, ter wijl verscheidene inspecteurs van het Lager Onderwijs verklaarden, dat ook zij het initiatief waardeerden en gaarne wilden medewerken om het tot zijn recht te doen komen. Om z'n tabaksdoos. Zondag reed de heer de R., van Knij- pe, per motor in omgeving Makkinga. De duo-passagier, de bejaarde heer D. de Haan, eveneens van Knijpe, verloor z'n tabaksdoos. Zonder na te denken sprong hij van de in volle vaart zijnde motor. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Dokter Pool legde het eerste verband en on middellijk werd de getroffene per auto naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Nederlandsche pleegouders in Hongarije. Ds. van Loon uit Barsingerhorn (N.-H.) heeft in gezelschap van twee andere Hollandsche predikanten een bezoek gebracht aan het kinder-sana torium van Baletonszabadi. De heer van Loon was in Holland de pleegvader van niet minder dan 36 Hongaarsche kinderen, wier ouders hij thans bezocht. Bij hun aankomst aan het sanatori um werden'de Hollanders door de kin deren toegezongen, terwijl men daar op allerlei wijze uiting gaf aan zijn gevoelens van sympathie jegens het Nederlandsche volk. Het Esperantocongres te Weenen. Uit Weenen wordt gemeld: n 7en Aug. had in het Koncerthaus te Wee nen de eerste bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het Esperanto-con- gres, waaraan deelnamen 3361 con gressisten uit 43 landen. De vergade ring, onder voorzitterschap van dr. Edm. Privat, hield zich uitsluitend be zig met het jaarverslag van de Univer sale Esperanto Asocis. Voor de oprichting van een interna tionaal Esperanto Radio-station ie Ge neve bleek veel belangstelling te be staan. De helft van het daarvoor be- noodigde kapitaal is reeds gegaran deerd. Tot de Nederlandsche bezoekers be hoorde o.a. het Tweede Kamerlid mevr. Joh. Westerman. Verkeerde hulp. Een ontvanger van een Brusselsche bank viel Vrijdagnamiddag in bezwij ming nabij den Treurenberg te Brussel, Verschillende personen verdrongen el kaar om den zieke te helpen. Onder anderen hielp er hem één, door zijn tasch, waarin zich 300.000 francs be vonden, bij zich te houden. Deze hel per is met tasch en geld verdwemm. Het paleis van den ex-Sultan van Turkije. Naar gemeld wordt, hebben de auto riteiten te Constantinopcl een aanbod gekregen van 1.250.000 dollar huur voor het paleis van den ex-sultan. Verschillende buitenlandsche maat schappijen zouden hierbij geïnteres- seert zijn, en plan hebben, het paleis tot een amusements-inrichting te ma ken. Exploisie in een kruitfabriek. Een ernstig ongeluk is Vrijdag ge beurd nabij Palermo op het eiland Sicilië ten gevolge van een exploisie in een kleine kruitfabriek. Verscheidene werkplaatsen en een huis nabij de fa briek werden totaal verwoest. De in- wonenden werden onder de puinhoo- pen begraven. Vier personen werden onmiddellijk gedood, terwijl twaalf gewond werden. CONSULTATIE-BUREAU. Vereenlglng tot bestrijding der Tuberculose. Brlnlastraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 unr. Het onderzoek Is kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoaken. Door den grooten toeloop ls het noo- dlg gebleken, dat men zich laat Inschrij ven Dinsdags van 23 uur, Vrijdags van t7 uur of dat men zich schrifte lijk opgeeft voor inschrijving, waarop U' bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consultatie-Bureau moet komen. van de gevangeniskleeding aan ie trekken, scheen hij een oogenblik te denken, dat hem het schavot zou wor den bespaard. Hij begreep echter wat hem wachtte, toen hij geen boord bij zijn kleeren vond. Tijdens het aankleeden herhaalde hij weer, onschuldig te zijn Een roomsch-katholiek priester hield hem een crucifix voor, dat Vacquier even kuste. Daarop verschenen in zijn cel de cipier met twee magistraten, vergezeld van den beul en diens beide assisten ten, die ongemerkt voor den veroor deelde eergisteravond het schavot hadden opgeslagen. Terwijl hem de armen op den rug werden gebonden beefde hij en betuigde hij nogmaals zijn onschuld. Slechts een paar schreden buiten de cel stond het schavot opgesteld. Snel werd hem de witte muts over het hoofd geworpen en de strop om den hals gedaan. De beul trok een bout weg, waarop het valluik neer viel. Een halve minuut na het verlaten van zijn cel was Vacquier de eeuwigheid in ge gaan. Onderwijl had een talrijke menigte zich verzameld voor de gesloten gevan genispoort, die weldra open ging. Twee bewakers kwamen naar buiten en hin gen naast de poort het bordje met de kennisgeving dat het doodvonnis was voltrokken. De menigte keek een oogenblik naar de kennisgeving en ging daarop uiteen. Tel. Heden overleed na een smar lelijk en geduldig lijden mijn geliefde Echtgenoot Jacobus Schuijlenburg, in den ouderdom van 57 jaar. Wed. A. Schuijlenburg— de Mare. Velseroord, 11 Augustus 1924. Kalverstraat 12. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag a s. 2 uur n.m., op de Algemeene Begraafplaats te Ijmuiden. Algemeene kennisgeving. Plombeer zelf Uw tanden en kiezen met het voortreffelijke (WETTIO OEDEP.) Tevens direct pijnstillend - en bederfwerend. Prijs f 0.75 cent per flacon. Verkrijgbaar bij S. SMIT, Kanaal straat 54 en H. SANT, Willemsplein. Hoofdkantoor Anodynum, Zaandam Telefoon 548. Een borstbeeld van kardinaal Van Rossum te Amsterdam. Onder eere lidmaatschap van het geheele Nederlandscne Episcopaat en van de katho lieke ministers heeft zich, naar „De Tijd" meldt, öp initiatief van het comité voor Pers en Propaganda, een commissie gevormd tot het plaatsen van een borstbeeld van kardinaal Van Rossum, op een daarvoor passende plaats te Amsterdam, ter herinne ring aan het Intern. Eug. Congres, en het Pauselijk Legaatschap van den Nederland- schen kardinaal. Stille Nacht, heilige Nacht. Het bekende Duitsche lied „Stille Nacht, heilige Nacht", dat ook buiten Duitschland, met Kersttijd in zoo veie gezinnen gezongen wordt, is deze maand honderd jaar oud. De dichter van dit lied is Mohr, de componist is de onderwijzer Gruber, beiden uit het dorp Oberndorf bij Salzburg. Op 15 Augustus 1824 hebben zij het lied voor den eersten keer hun vrienden voorgespeeld. De ge meente Oberndorf wil nu ter eere van beiden een blijvend gedenkteeken stichten en men gaat een eeuwfeest vieren, dat verscheidene dagen duren zal en bij welke gelegenheid ook de eerste steen voor het monument zal worden gelegd. Vacquier terechtgesteld. Met den kreet „Vive la France stierf gistermorgen Vacquier op het schavot in de gevangenis van de Zuid-Londen- sche gemeente Wandsworth. Zooals bekend, werd deze Fransch- man ter dood veroordeeld wegens moedwillige vergiftiging van een En- gelsch café-houder met wiens vrouw hij omging. Hij bleef echter zijn on schuld tot het einde toe volhouden. In afwachting van zijn ter dood ver oordeeling, nacht en dag door twee man bewaakt, was hij de laatste dagen zeer onrustig, vooral eergisteravond toen hij aanhoudend riep: „Mon Dieu, que cela ne sera pas!" Hij maakte zich dermate overstuur, dat de gevangenis dokter hem eergisteravond een slaap drank moest geven. Gedurende eenigen tijd daarna lag hij op zijn bed te wee nen en werd eindelijk door den slaap overmand. Tijdens zijn slaap werden zijn eigen kleeren naast zijn bed ge legd en toen hem 's morgens bij zijn ontwaken verzocht werd deze in plaats Den 24 Augustus hopen onze geliefde Ouders 9 Leendert Witvliet Johanna Berghauzer hun 25 jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij jg$ jgj; nog lang gespaard mogen Bft 4» blijven is de wensch van jS hunne liefhebbende kin. «8 deren. W. Zwier D. Zwier—Kok Wed. S. de Back—Zwier C. C. KokZwier C. Kok en kleinkinderen. Ijmuiden, 12 Aug. 1924. Adrianaslraat 5. Ondertrouwd COR VAN VREDE en ANNIE VAN NIEU WENHOVEN. Ijmuiden, Een advertentie geplaatst In de IJMUIDER COURANT beeft steeds succes. Haarlem, 12 Augustus 1924.1, Heden overleed plotseling in de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee de Heer W. VERBRUGOE, in den ouderdom van bijna 67 jaar. Namens de Familie T. Hans. Ijmuiden, 12 Augustus 1924. Annastraat 20. Te huur aangeboden: een net gemeubileerde geschikt voor 2 dames of heercn met of zonder pension. Brieven onder No. 2313, bureau v.d.blad. t.o. het Postkantoor. HET ADRES VOOR HANDELS DRUKWERKEN :-i IS i-i N.V. DRUKKERIJ S1NJEWEL IJMUIDEN WILLEMSPLEIN TEL. 136. TEL. 136. HEDENMIDDAO 3 UUR I Kinderen 20 cent. Volwassenen 25 cent alles inbegrepen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3