ORGAAN VOOR DE Q! VELSEN No. 85 rZ*t«rdïf S3 Augustus 1934 9s Jaargang Verschijnt Woessdags Zaterdags IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IjMUIDEN. Advartentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS MIJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels 11 i iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van bui tan de gemeente Velsen. WaMui IIuMiis Aug. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 24 10.01 10.36 5.12 5.42 25 11.22 11.56 6.30 7.05 26 - 0.39 7.47 8.17 27 1.06 1.35 8.54 9.16 28 1.51 2.16 9.46 10.03 29 2.28 2.52 10'27 L 10 44 11.55 3 30 N.M. 3.02 3.25 H.05 n25 0.39 3 31 3.38 4.00 11.43 1.17 Geen Zomertijd. OFFICIEEL. Afsluiting overwegen van den spoorweg H a a r Im—U i t g e e s t. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat da bewaking en af sluiting van de overwegen van den Kruid- bergerweg, de Cremerlaan en den weg naar de ratels, over den spoorweg HaarlemUitgeest, onderschei denlijk bij K.M. 5.828,5.930 en 8.421 zullen worden opgeheven. Deze overwegen zuilen kenbaar worden gemaakt door waarschu wingsborden en des nachts door roode reflectoren aan den paal der borden aan gebracht aan de van den spoorweg afge keerde zijde. De waarschuwingsborden zullen bestaan uiteen in zwart-witte kleuren geschilderde paal, hoog ongeveer 2.75 M. met aan het boveneinde vier elkaar kruisende borden lang 1.30 M. en breed 0.15 M., waarop onderscheidenlijk vermeld staat „onbewaakte Dverweg", „let op de treinen" en „twee sporen". Velsen, 20 Augustus 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, Hofstede, l.s. Rijkens. Po I i t ievergunningen voor tapper ij en in verband met den verjaardag Van H.M. de Koningin, in 1924. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat voor elk der ver schillende afdeelingen der gemeente op de dagen, waarop aldaar de verjaardag van H. M. de Koningin in 1924 wordt gevierd, Ie. het sluitingsuur voor de tapperijen is vastgesteld op 12 uur des nachts; 2e. in de tapperijen muziek mag worden gemaakt en openbare bals mogen worden gehouden tot des avonds 11 uur. Ingeval de openbare orde of rust ver stoord wordt of dreigt verstoord te worden, Ier beoordeeling van de politie, kan deze lot sluiting der tapperijen overgaan. Velsen, 20 Augustus 1924. De Burgemeester van Velsen RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. De rijwielbelastingplaatjes. Of ze veel worden nagemaakt, staat niet vast, maar dat ze veel gestolen worden, is wel zeker. Vroeger kwamen de rijwielen op het biljet der personee- le belasting. Men kon echter niet zien, of een fiets belast of onbelast was. Wie geen aangiftebiljet ontving, beschouw de het als een buitenkansje, dat hij aan k' belasting ontkwam. Ook waren er Wél, die niet meer goed konden tellen en- vier fietsen voor drie hielden. Ook toen kwam lang niet alle rijwielbelas, ting in de schatki»t, gelijk het behoor de. Om moeite en kosten der administra tie te^ besparen, heeft minister Colijn deze inning door middel der plaatjes toegepast. Als het plaatje goed beves tigd, des noods gesoldeerd wordt aan de fiets, is het er maar niet ter loops af te nemen. Velen hebben het den die ven al te gemakkelijk gemaakt. Het Weekblad van het Recht wijst op de strafbepaling tegen het uitlokken tot misdrijf en meent, dat de minister zich daaraan schuldig hoeft gemaakt. De ze nieuwe gelegenheid tot misdrijf geschapen. Een ruk, een kleine bewe ging met een schroevendraaier, een tang en men heeft drie gulden „ver diend". Gaat het Weekblad hier niet wat ver? Men zou den boer, die zijn vee in het land ver van de menschen laat loopen, de vervener, die ontelbaar vele turven in het vrije veld laat staan, de karreman met zijn manden vol vruch ten en allerlei snoeperijen, zoo voor het grijpen, dan ook wel kunnen be schuldigen van uitlokking tot misdrijf. Het is een fout van den minister, dat hij de heele maand Augustus gegeven heeft, om het plaatje aan te brengen en dus de belasting te betalen. In deze maand kan -dus de plaatjesdief nog menschen vinden, aan wie hij het plaatje tegen geringeren prijs aan biedt. Hoogstens een week had er ge legenheid gegeven moeten zijn, om het plaatje te koopen en aan de fiets te be vestigen. Ook dan zou het plaatjessysteem niet volmaakt gebleken zijn. Maar bij alle klachten en booze uitvallen over de plaatjes missen wij een plan, om op betere wijze deze belasting te innen. Alle belastingen worden in min of meer erge mate ontdoken. Meestal wordt alleen de fiscus en niet het pu bliek er bet slachtoffer van. In dit ge val loopt de belastingbetaler gevaar, dat hij tweemaal betalen moet. Maar achter alle protesten en bezwaren te gen het plaatje uit zich voornamelijk de ergernis over de invoering van een nieuwe belasting, die voor menig gezin ook waarlijk niet gering is. Mothers, leave your babies here! Men vindt in fabriekssteden wel in richtingen, waar de vrouwen, die wer ken, hun kinderen kunnen achterlaten. Is het werk gedaan en wordt de fabriek verlaten, dan haalt de moeder het kind en neemt het mee naar huis. De mees ten zullen dit wel een ongewenschten toestand vinden. Het kind hoort bij de moeder althans in de eerste levensja ren. Bij den ingang der tentoonstelling te Wembley staat een houten loods met het opschrift: Mothers, leave your babies here! Moeders, Iaat uw kinderen hier! In de loods liggen kleinen met rammelaars te spelen en ouderen in loophekken aan de zorg van verpleeg sters toevertrouwd. De moeder kan nu een dansje maken, een der vele ker misvermakelijkheden der tentoonstel ling gaan zien, in een der vele restau raties wat - gebruiken. Haar kind is „geborgen"! Wij zouden niet graag willen zeggen, dat alle moeders, die, om te kunnen genieten, hun kinderen aldus elders deponeeren, slechte, liefdelooze moe ders zouden zijn. Toch houden we het met de „ouderwetsche" opvatting, dat de moeder voor het kind alles is, zoo lang het kind haar noodig heeft. Dat geldt zeker voor het kind in het eerste levensjaar, het kind met het ramme laartje. De moeder zal zich aan zoo'n kind geheel willen geven en alleen uit gaan, als ze het thuis aan veilige han den kan toevertrouwen, maar niet als een fiets achterlaten goed geborgen, om een tentoonstelling, een wedstrijd of andere festiviteit bij te wonen. Moederliefde noemde Beets eens een lang gebed van 't kraambed tot den dood. Bij sommige vrouwen duurt dat gebed niet zoo lang, is het niets dan een kort schietgebedje. Broekhuys en het publiek. Ieder meende dat Broekhuys had afgedaan. En toch heeft hij zijn plaats in de publieke belangstelling herno men. Hoe de man aan geld komt, om de reusachtige groote reclame te ma ken en aan personeel, accountans énz., om zijn onderneming te dienen, is on begrijpelijk. Kort geleden was hij fail liet, een gebroken man. Thans ver schijnt hij weer met brut,ale vrijmoe digheid en organiseert opnieuw een millioenen jacht, die hem weer tot een rijk man moet maken. Men proeft hem uit zijn schetterende advertenties. Broekhuys speelt den martelaar: „Ik moet buigen en aan hen, die tonnen gouds aan mij verdienden, moest ik smeeken om eenig geld, wat meestal werd geweigerd. Ik had geen brood in huis, toen mr. Bourlier mij 100 pop gaf. Terwijl oude relaties mij voor bij snorden in auto's, moest ik loopen, omdat ik geen reisgeld had. Toen kwam mijn goede genius tot mij met den wereldsneeuwbal. Ik was er weer. Alles buigt weer. Alles knielt weer. Ik ben weer een genie. Ik verdien weer millioenen en met stille verachting staar ik in de verte. Ik wil hier verkla ren, dat mijn innig geloof in God mij heeft behouden in den strijd tegen zooveel zwendelaars!" Dat zijn zinnen uit de advertenies, waarmee Broekhuys thans weer heele bladzijden der grootste bladen vult. Het publiek lacht om die snorkerij. Het zegt echter ook niet zonder be wondering: Wat toch een brutale ke rel! En handig ook! Hij weet achter de centen te komen. En men gaat ook aan het sneeuwballen.Men is overbluft door zooveel gesnoef van den grooten komediant. De- brutalen hebben im mers de wereld. Wij gelooven echter niet, dat deze onderneming slagen zal. Het systeem is wat te ingewikkeld voor de groote massa, die van een ge woon gokpartijtje niet vies is. En Broekhuys heeft bij het onderzoek in verschillende zaken door de justitie te veel veeren moeten laten. Het pu bliek laat zich makkelijk, door groote woorden overbluffen, maar Broekhuys is het vertrouwen van het publiek kwijt en krijgt het niet weer. GEMENGD NIEUWS. De Postcheque- en Girodienst. De directeur van den postchèque- en girodienst maakt bekend, dat de stortings formulieren van de laatste uitgaaf, n.l. die, waarop geen ruimte is gelaten om naast het nummer van den rekeninghouder ook diens naam en naast het bedrag in cijfers ook dat in letters te vermelden, tegen terugbetaling van het daarvoor verschuldigde bedrag aan de post-, bij- en hulpkantoren kunnen worden ingeleverd. De stortingsformulieren van vorige uit gaven blijven, evenals dit met de giro en chèque-formulieren en de modellen G 15b (kennisgevingen van bijschrijving van ver- zamelgiro's) het geval is, bij heropening van den dienst geldig. De lijsten G 15a, groot en klein model, voor verzamelgiro's blijven van alle uitgaven geldig. De modellen G 33a, en G 72 en de machtiging zullen na heropening voorloopig niet gebruikt worden. De bestemming, welke daaraan is gegeven, zal later worden bekend gemaakt, Aan de rekeninghouders, wier rekening volgens de hun door het centraal giro kantoor verstrekte opgaven nog in debet staat en die zich met die opgaven hebben akkoord verklaard, worden dringend ver zocht thans ten spoedigste tot aanzuivering van hun tekort over te gaan. Zij, die ver klaard hebben van meening te zijn, dat er tusschen hun boekhouding en die van het girokantoor nog eenig verschil aanwezig is, worden mede verzocht ten spoedigste aan te zuiveren, voorloopig tot dat gedeelte van het bedrag, waaromtrent geen verschil meer aanwezig is. Den rekeninhouders, die sederf de sluiting van den dienst op 4 October 1923 zijn verhuisd en daarvan nog geen bericht ingezonden wordt verzocht daarvan ten spoedigste kennis te geven aan het centraal girokantoor, afdeeling „Algemeene Zaken". Naar de goedkoope frankeering. Over dit onderwerp schrijft L. het volgende in Graficus: Onze nederlandsche belanghebbenden mochten wel eens een voorbeeld nemen aan de voortvarendheid en het doorzettings vermogen der engelsche handelskringen, daar waar het 't verminderen der porto kosten betreft. In Engeland zijn deze verhoudingsge wijze en absoluut belangrijk goedkooper. De binnenlandsche brief kost 71/, ets., de buitenlandsche 12'/i ets. Het meer genoem de voorbeeld hoe men van het noorden van Schotland naar het zuiden van Limburg een brief voor 2'/s stuiver kan versturen, terwij! omgekeerd daarvoor 4 sfuivers moet worden betaald, blijft nog altijd zijn juist heid behouden. Wat jammer is en in alle opzichten betreurenswaard. Doch in Engeland blijtt het streven gelden om terug te keeren tot het stuivers briefport voor 't binnenland. De bond van britsche kamers van koop handel heeft onlangs weer een uitvoerig rekwest aan den directeur der engelsche posterijen gezonden, waarin op het her stellen van het stuiversport voor brieven door het geheeie rijk wordt aangedrongen. Het is bekend, dat de engelsche posterijen sinds de invoering der goedkoope tarieven niet alleen het verlies wegwerkten, doch nog een overschot overhielden. Waarom is deze verhouding in Engeland wel te bereiken en in ons land niet? Krachtige maatregelen van den Keuringsdienst tegen de levering van melk van uierzieke koeien. De Gemeentelijke Keuringsdienst van Waren te Amsterdam is, nu hij daartoe voldoende geoutilleerd is, den strijd begon nen tegen de aflevering van melk van uierzieke koeien. De dienst doet dit op de volgende wijze Van de melk bij alle veehouders worden monsters genomen, die onderzocht worden op de aanwezigheid van mastitisstreptococ- cen (bacteriën die de uierziekte veroorzaken). Worden die bacteriën gevonden, dan worden bij den veehouder melkmonsters genomen van elke koe afzonderlijk. Hem wordt dan bericht, welke koeien uierziek zijn en hij wordt verzocht den veearts te raadplegen. Doet hij dit en de Dienst vraagt dit den betrokken veearts dan zijn de koeien in den regel na 10 dagen hersteld door een herhaald onderzoek wordt nage gaan of dit het geval is. Weigert de veehouder den veearts te raad plegen wat toch ook in zijn eigen belang wenschelijk is en blijkt uit een volgend onderzoek, dat hij nog steeds melk van uierzieke dieren verkoopt, dan wordt tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Hoe noodig deze krasse maatregelen zijn, moge blijken uit de omstandigheid, dal de Dienst onlangs een melkmonster in handen kreeg, dat voor plm. 20% uit etter bestond, In twee gevallen is de vorige week von nis gewezen één veehouder werd wegens den verkoop van zulke vieze melk veroor deeld tot een boete van f200.subsidiair één maand hechtenis. Een ander, die door getuigen kon be wijzen, dat hij de uierzieke koeien voor de slachtbank had verkocht, kreeg een boete van f 10. Twee inbrekers gearresteerd Woensdag omstreeks half elf hoorde de waarnemende hoofdcommissaris - an politie, de heer Van A s p e r e n die het boven huis van perceel 2e Helmerstraat 106 te Amsterdam bewoont, gestommel in het benedenhuis. Dit bevreemde hem zeer, daar deze woning leeg staat en spoedig in gebruik genomen zou worden als dépendence voor eenige zusters van het Wilhelmina-gasthuis Even later hoorde hij, dat twee knippen op de benedendeur geschoven werden, terwijl de zoon van den heer van Asperen die uit het achterraam keek, bemerkte, dat de achterdeur van het leegstaande huis open ging en weer gesloten werd. De hoofdcommissaris stelde telefonisch het dichtstbij zijnde bureau, nl. dat der bereden politie aan den Overtoom en het bureau Leidscheplein, van het gebeurde in kennis. Spoedig waren er een aantal man schappen aanwezig. Eenigen hunner vatten post op het barakkenterrein van het Wilhelmina-gasthuis terwijl anderen zich voor de deur posteerden. Inmiddels hadden de inbrekers vermoe delijk onraad geroken, althans zij poogden via den voordeur te ontsnappen. Zij liepen precies in de armen van de voor het huis staande beambten. De daders waren twee jongemannen, die in het beiit waren van CONSULTATIE-BUREAU. Vereenlglng tot bestrijding der Tuberculose. Brlnlostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 2—3 nnr. Het onderzoek ls kosteloos cn ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Onders laat vooral nw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop ls bet noo dig gebleken, dat men zich laat Inschrij ven Dinsdags van 2—3 nnr, Vrijdags van 87 nnr of dat men zich schrlite- lijk opgeeft voor Inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan neer U op het Consnltatle-Bnreau moet komen. inbrekerswerktuigen. Zij hadden de knippen op de deur geschoven, ten einde zich voor een overval door de politie te vrijwaren. Er viel in het leege huis natuurlijk niets te stelen. Men vermoed, dat het hun bedoeling geweest is van hieruit, öf bij den heer Van Asperen, öf bij een der buren in Ie briken. Daar het riet zeker was of nog een derde persoon bij het geval be trokken is geweest, heeft de politie tot laat in den nacht het barakkenterrein af gezet en een onderzoek ingesteld. De daders zijn overgebracht naar 't politiebureau Leidscheplein. Tel. De Invaliditeits- en Ouder domswet. Op 1 Augustus j.l. werden 3636 wedu- wenrenten en 5801 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 37 383 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van driegulden per week voorts genoten 6436 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering waren op vorengenoemden datum 80.973 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van 3 gulden per week. VISSCHERIJ. Het te Egmond gevormde comité voor het verzamelen van bijdragen voor een nieuwen botter, ter vervanging van den op 18 Juli j I. aldaar gestrande Helderschen botter van schipper H. de Vries, heeft aan het comité te Helder f 125 kunnen af dragen. Woensdag kwam hier de eerste Hol- Iandache drifter met versche haring aan de markt, n.l. de Corrie IJ.M. 21 van de Noordzee Exploitatie Mij. Het schip bracht 234 kisten haring aan en besomde daar voor f3646. Gedurende de week van 14 t/m 20 Augustus 1924, kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen; 70 stoomtrawlers, 1 motorlogger, 1 sloep, 4 zeil-haringloggers, 1 motor- haringlogger, 1 stoom-haringtrawler en 84 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van 1 838 tot f 5051; motorlogger van f tot f 647; sloe pen van f tot f 1041; zeil-haring loggers van f 2057 tot f 8149; motor- haringloggers van f tot f 7207; stoom-haringtrawlers van I tot f 3840, terwijl de kustvisschers totaal f 4067 besomden. De aanvoer bestond uit 502.225 K.G. trawlvisch, 2075 K.G. beugvisch en 1042 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 189.826.68. BESTELT UW DRUKWERK BIJ DB N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN. IJMUIDEN.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1