I J. V. V. Stormvogels De Wiskottens ORGAAN VOOR DE Q No. 86 Woensdag 27^Angustns 1924 9e Jaargang IJMUIDER COURANT VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Velson brengen ter algemeene kennis, dat aangifte van leerlingen voor de met 1 October a.s. te openen cursussen voor vervolgonderwijs moet plaats hebben vóór den 15 September a.s. De gelegenheid daartoe bestaat iederen werkdag, na afloop van den schooltijd bij het hoofd van school C, den heer S. v. d. Werf, te IJmuiden; school D, den heer J. W. van Ooste- rom, te Velseroord; school F, den heer C. G. Dekker, te Santpoort; school G, den* heer J. Kleefstra, te Wijkeroog. Tot deze cursussen worden toegelaten zoowel jongens als meisjes, voorzoo- ver zij n.l. de dagschool hebben door- ioopen. Degenen die zich aanmelden na den gemelden datum loopen gevaar niet meer tot den cursus te zullen worden toegelaten. Velsen, 21 Augustus 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen van de j.l. Zondag gespeelde wedstrijden. Stormvogels 1—Go Ahead 23 2Hillinen 1—0 3—Haarlem 4 door S. ge wonnen wegens niet opkomen van H. A.s. Zondag geen wedstrijden. Hedenavond te 7 uur oefenwedstrijd voor amenstelling 2e en 3e elftal. VOETBAL. Stormvogel* Go Ahead-2—3. Onder matige belangstelling heeft Storm- ogels Zondag het voetbalseizoen geopend iet het spelen van een vriendschappelijken iredstrijd tegen Go Ahead. De Deventenaren adden twee invallers, terwijl Stormvogels et zonder Sint, Sprokkreeff er. Koster ïoest stellen. in tegenstelling met wat zoovelen Zondag i. reeds deden, zullen wij de spelers na un eerste optreden niet gaan be- en (of) ■eroordeelen. Wat zaten en stonden er 'eer een hoop goede stuurlui aan den wal! "len kon de elftalcommissie niet begrijpen, Tn met zoo'n opstelling uit te komen, 'linkhoff Jr. dit en Radsma dat, daarbij elt het oog verliezende.dat eerstgenoemde 3tn geheelen zomer en Radsma van Februari niet had gespeeld. Wel brengen we -ren de lichtpunten naar voren en wijzen ran allereerst op het uitstekende werk van sidenburg Jr. Zijn passeeren, inhouden -tn den bal en voorzetten was inderdaad i-rurig. Jammer was het bepaald, dat men :,:rn bij tijden zoo werkeloos liet toekijken, r dit opzicht hadden Struys, Snoeks, Blinkhoff Sr. en Visser zich beter kunnen weren. Na Oldenburg |r. noemen we zijn naam genoot die met jeugdig vuur verschillende fraaie rushes ondernam. De rustperiode bleek „Saalk" geen kwaad te hebben gedaan. Tenslotte wijzen we op enlhusiasme, waarmede de meeste Stormvogels—en Qo- Aheadspelers zich in den strijd wierpen. Technisch mocht er op hun spei nog al wat aan te merken zijn, over hun enthusiast en correct werken niets dan lof. De heer Vrugt die naar behooren leidde, had dan ook geen moeilijke taak. De wedstrijd bracht de volgende spelers tegenover eikaar Radsma, Blinkhoff Jr., Orisel, Struys, Snoeks, Bakker, Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Visser, Asbeck, Oldenburg Sr. Pijpenbroek, Lueks, v. Putten, Hennink, Stenvert, de Kreek, Hulsman, Haes, v. Assen, Roetert, Halle. Beide partijen pakken onmiddellijk goed aan, zoodat het spei zich vlug verplaatst. Nauwelijks heeft Visser een aanval geleid, of aan den anderen kant gaat Stenvert er snel van door en weet een corner te for- ceeren. Deze wordt goed genomen en rakelings door Lueks langs de paal gekopt. Deze hoewel op een voor hem vreemde plaats spelend, blijkt een der gevaarlijkste voorhoede-spelers te zijn, waaraan de Stormvogels-verdediging de handen vol heeft. De volgende gevaarlijke aanval komt van den kant der Stormvogels. Blinkhoff Sr. schiet n.l. snel lussch'en Roetert en Van Assen door. Een doelpunt schijnt onver-j mijdelijk, doch Halle trapt hem juist den' bal voor de voeten weg, direct hierop schiet Oldenburg Jr. het leder weer in, doch nu voorkomt Van Assen een bijna zeker doel punt. Een goal komt dan aan den kant, waar men hem niet verwacht. Plotseling breekt Lucks n.l. snel door en lost een enorm hard schot, dat over Radsma's handen in "t net verdwijnt (0—1). Van den aftrap forceeren Visser en Olden burg Jr. een vlugge doorbraak. Laatstge noemde zet in eens voor 't doel, doch Visser trapt jammerlijk naast. Wanneer het spel zich weer naar de andere helft ver plaats, blijkt het verband tusschen de Stormvogels-middenlinie en backs nog verre van ideaal te zijn, waardoor Go-Ahead's aanval veel vrij spel heeft. Stenvert en Lueks weten van deze vrijheid te profitee- ren, eerstgenoemde door fraai voor te zetten, laatstgenoemde door te scoren (0—2). Weer volgt na dat doelpunt een snelle aanval Visser—Oldenburg Jr., welke de laatste besluit met een schot in 't zijnet. Ook de linkerwing, waar Asbeck zich als links binnen weinig op z'n gemak gevoelt, begint zich wat te roeren. Een hard schot van Asbeck vliegt hard naast de paal. Een kogel van Blinkhoff's voet stopt Halle naar behooren. Stormvogel» blijft iets sterker, waardoor Halle het vrij druk heeft. Een enkelen keer grijpt hij finaal naast den bal, doch hij toont zich safe bij een paar harde schoten van Oldenburg Jr. Eens trapt Roetert bijna in eigen doel, maar wonder boven wonder vliegt het leder juist naast. Na dit Stormvogels-offensief gaat het spel meer gelijk op. Bij de Oo-Ahead-aanvallen blijkt steeds welk een vrij spel de buiten spelers hebben. Ooals heeft dit echter niet tengevolge, zoodat de rust met 0—2 ingaat. In het begin van de tweede helft blijken de doelpunten bijzonder goedkoop. Twee minuten na den aanvang tippelt Visser met een sneltrein-vaartje door de Deventer- verdediging en scoort fraai (1—2). Nog geen drie minuten later onderneemt Olden burg Jr. een snelle rush, zet prachtig voor, waarna Asbeck Brusse voor de rest zorgt (2—2). Lang blijit deze stand niet gehand haafd, want minuut na de hervatting heeft Qo-Ahead dooreen Schuiver van Van Putten de leiding hernomen. (2—3). Het spel gaat nu vrijwel gelijk op met Stormvogels iets gevaarlijker voor 't doel. In de Stormvogels-verdediging komt Blink hoff Jr., maar vooral Grisel beter op dreef, hoewei diens wegwerken nog beter zou kunnen. Radsma krijgt dan ook niet veel meer te doen. Van Halle kan dit niet ge tuigd worden, daar Blinkhoff Sr. en Olden burg Sr. hem een paar maal geducht onder vuur nemen. Jammer mag het heeten, dat in deze periode Oldenburg Jr. zoo weinig krijgt toegespeeld. Tegen het einde krijgen beide partijen nog een fraaie kans een doelpunt te maken, Stormvogels, als Struijs een vrije trap te nemen krjjgt, Go Ahead, wanneer Hennink alleen voor Radsma komt. Beiden zoeken het doel echter te hoog. Zoo eindigde deze wedstrijd tenslotte in een kleine overwin ning der Deventenaren. Zaterdagmiddag-Voetbal. In de afdeelingen van de Zaterdag competitie is ook de zomerrust weer Len einde. Zoo speelde V. I. O. S. Zaterdag j.l. haar eersten wedstrijd tegen Storm- veld op eigen terrein. De uitslag was 41 in het voordeel van V. I. O. S. Deze club hoopt dit seizoen met 2 elftallen in de competitie te kunnen uitkomen. Het eerste elftal wordt ver sterkt met de oud Touringspelers v. d. Plas, de Koning en van Dongen en zal in afd. A uitkomen. Om het tweede elftal te completeeren hoopt men dat zich nog enkele krachten zullen aan melden. Voor de seriewedstrijden der H. V. B. is V. I. O. S. in de eerste ronde vrijge loot en komt dus zonder strijd in de demi-finale. IJMUIDEN. Mooi succes van Concordia. Onze Harmonie Concordia, directeur de heer Sam. Vlessing, toog er Zon dagmorgen op uit, om deel te nemen aan het Nat. Muziekconcours te Mid- den-Beemster, uitgeschreven door het Fanfarecorps „Koningin Wilhelmina" aldaar, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. En deze deelname is een schitterend succes geworden voor Concordia, want met vele lauweren is het corps thuisgekomen. In de Eere-afdeeling Harmonie ver wierf Concordia den lsten prijs, met 180 punten, zijnde het maximum-aan tal te verkrijgen punten en met bij zonderen lof der jury. Voorts verwierf Concordia den extra- prijs voor het hoogst aantal punten, tijdens het geheele concours, waaraan 28 harmonie- en fanfarecorpsen deel namen, behaald. Deze extra-prijs is de medaille, door II. M. de Koningin be schikbaar gesteld. Ook kreeg het corps den extra-prijs, door Mevrouw Dr. van Meurs beschik baar gesteld voor het corps, dat vóór de stemming het hoogst aantal punten behaalde. Des avonds moest Concordia deelne men aan den Eere-wedstrijd tusschen de eerste prijswinners in de afd. Har monie. Ook hierin behaalde Concofdia den lsten prijs met 80 punten. Concordia is dus wel schitterend uit den strijd getreden en heeft haar naam weer hoog gehouden. FEESTCONCERT te geven door de „Harmonie Concordia" Dir. S. Vlessing, op Donderdag a.s., in de Muziektent. Aanvang 8'/a uur. 1.) Abschied der Gladiatoren, H. Blankenburg. 2.) Ouverture, Le Pré aux Clercs, F. Hérold. (Verplicht nummer.) 3.) Suite de Ballet, uit de Opera Comique Marion, S Vlessing. a) Prélude; b.) Rigaudon c.) Badinage; d.) Intermezzo; e.) Oavolte; f.) Rondo finale; (eigen gekozen nummer.) 4L' Arlesienne, G. Bizet. Faniaisie arr. S. Vlessing. 5.) Poipourrie Varia. Mei de nummers 2 en 3 werd op het concours te Midden-Beemster den lsten prijs behaald, mei hei maximum aantal punten 180 en bijzondere lof der Jury. Met no. 4, behaalde Concordia in den E.re-Wedslrijd den lsien prijs. Huldeblijk „Concordia''. Door eenige ingezetenen van IJmui den, waaronder de heeren K. van Pel Jr., Leo Dijksen, H. L. K. Ermshaus en P. H. Boeree is een comité gevormd, zich ten doel stellen de Concordia een huldeblijk aan te bieden, als blijk van sympathie van IJmuiden's ingezetenen met het be haalde succes te Midden-Beemster. En waar bij Concordia eenige instrumen ten moeten vernieuwd worden en eeni ge nieuwe aangeschaft, vermeent zij dat haar opgezet doel i'.e goedkeuring moge wegdragen van allen die met Concordia sympathiseei en. Wij twijfe len dan ook niet of het comité zalge zien de groote belangstelling bij de concerten en repetities van Concoi dia, in deze slagen. Naar wij vernemen zal aan verschillende ingezetenen e'en cir culaire met inteekenbiljei worden aan geboden, terwijl zij die geen bijet mochten ontvangen, in da gelegenheid gesteld worden te teeken n op lijst n, welke ter teekening zijn gelegd bij de heeren Id. L. K. Ermshaus, Emmasti en P. Boeree, Kanaalstraat, Sinjewel'a Boekhandel, Willemsplein en Hotel Augusta en Hotel No. Een, ti rwijl ver moedelijk nog eenige zakenmenschen aangezocht zullen worden een lijst ter teekening te mogen leggen, welke als dan in ons nummer van Zaterdag ver meld zullen worden. De rijwielplaatjes. De Commissaris van Politie herin nert er aan, dat de belastingplaatjes op de rijwielen dienen te worden aan gebracht op de plaats, waar dit be hoort. Na 29 Augustus zal strenge.' worden opgetreden en zullen zij, die nog geen plaatje op hun rijwiel hebben, de gevolgen ondervinden, welke de wet daarvoor oplegt. Op het tweetal bij de Chr. Geref. Kerk alhier zijn geplaatst Ds. D. Driessen te 's Gravezande en Ds. A. S. v. d. Molen te Zierikzee. VELSEN. Bij beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën van 5 Augustus 1924, zijn de aan de gemeente Velsen bij Ko ninklijk besluit van 5 September 1918 toegekende bijdragen uit 's Rijks kas, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 91 arbeiderswonin gen en 3 winkelhuizen door de Alge meene Coöperatieve Arbeiderswóning- bouwvereeniging aldaar, nader be paald op ten hoogste f 772.75 voor wat betreft de rentevoetbijdrage en op f 8439.76 voor wat betreft de materi aal-prijzenbijdrage, en is voorts goed gekeurd, dat het bij Koninklijk besluit van 19 Juni 1917 gewijzigd bij Konin klijk besluit van 5 September 1918 ri de Ministerieele beschikking van 11 October 1921, aan die gemeente toege kende voorschot uit 's Rijks kas, zo.) mede de bovenbedoelde bijdragen, zul len strekken voor den bouw en de ex ploitatie van 90 arbeiderswoningen i n 4 winkelhuizen. Door de politie moesten naer Kenn. meldt, eenige leden der beman ning van het Russische s.s. „Watzlov Vorovsky", die teveel „klara" hadden gebruikt, worden opgeborgen daar het hun niet mogelijk was naar boord van hun schip terug te keeren. Zie vervolg Nieuws pagina 4. M rrif door RUDOLF HERZOO. "Met groote spanning wachtte men *iuis. Toen kwamen de eerste berich- #n. Bestellingen waren er niet, ol '■echts zeer weinig. En toch las Gus- ".v Wlskotten met grimmige vreugde. r'ilhelm schreef, dat de Berlijnsche "nemers hunne bestellingen reeds bij s;harwachter gedaan hadden, dat hij l':hter, toen hij de prijzen vernam, jechts kalm zijn spijt uitgesproken ^d met de opmerking, dat hij hun het Uel mooier gepatenteerde Wiskotten- he fabrikaat heden voor een derde ginder geleverd zou hebben dan ze bij uharwachter ingekocht hadden. Door afnemers was toen per omgaande harwachter geschreven, die, om en grond te verliezen, na allerlei uit- uchten eindelijk tot het besluit ge- rongen was geworden, in eene be- ngrijke prijsvermindering te bewilli- t n. Dit beduide voor Scharwachter f bijpassen van dat geld, en dus een nzienlijk verlies, dat hij van dag tot ,g zou trachten te vermeerderen. „Baar geld wegschenken dat zal m aan het hart gaan." De berichten uit Londen luidden ge- k, doch een groot aantal bestellin- n vergezelden hen. De zaakkundige igelschen roken den strijd en waren er op bedacht, zich de goede gelegen heid aan geen van heide kanten te la ten ontglippen. Ze dwongen Jeremias Scharwachter, onder bedreiging van een afbreken der handelsbetrekking, hun het verschil tusschen de prijzen der Wiskottens en de zijne voor een groot gedeelte te vergoeden, en sloten tegelijkertijd met Wilhelm Wiskotten een contract voor grootere bestellingen Gustav Wiskotten lachte. „Slimme kerels, die Engels chen." „Maar nu komt er toch leven in de brouwerij." En levendig werd het in de fabriek. Na langen tijd weder hijgden beide stoommachines tegelijk, klapperden de verfknuppels in beide ververijen, be gonnen de nieuwe weefgetouwen, die weder stil gezet waren, te zamen met de oude houten armen uit te strekken, het garen al te spinnen en lint te leve ren. De weefsters waagden het niet meer elkander liefdesgeschiedenissen toe te fluisteren, in de pakkamers re gende het vloeken en ribbestooten. „Kölsch," zeide Gustav Wiskotten tot den ouden opzichter, „een mensch z'n lust is een mensch z'n leven." „Hoe lang, mijnheer Wiskotten? „Totdat hij op zijne laatste beenen loopt." „Wanneer zal dat zijn?" De directeur haalde zijn schouders op. „Heb je nog iets van Scharwach ter gehoord?" „Hij moet bleek als een lijk rond- loopen." „Kölsch, dan zullen wij zorgen, dat hij geel wordt." „Het is taai leer, mijnheer Wiskot ten." „Ik ben ook niet van koek. Kijk eens, het heele pakhuis leeg." „Maar het heeft niets opgeleverd." „Niets opgeleverd? Draai dan eens op je hielen in het rond! Alles is in be weging, alles aan den arbeid; waar je ook heen kijkt, bedrijvigheid en vreugde! Is dat soms niets? Is dat niet tienduizendmaal meer dan het rond slenteren en luieren der laatste maan den? Al wordt er niets anders op ver diend dan de roes dezer laatste weken vol overstelpende drukte! Potztausend, nu weet men tenminste weer, dat men leeft." „Goddank, mijnheer Wiskotten. Zoo heb ik u in lang niet hooren spreken." „Het vroolijk-wezen is bij sommige menscheneen eigenaardig iets, Kölsch. Bij mij komt die stemming uit mijne vuisten voort. Als die hun Schepper loven, doet ook 't hart het. En van het hart gaat het dan dubbel vergenoegd terug naar de vuisten." „Mijnheer Wiskotten, ik heb er over nagedacht. Iederen avond, als ik thuis mijn pijpje rookte. En ik geloof, dat ik 't gevonden heb." „ZooDit klonk twijfelend. „Ik geloof, mijnheer Wiskotten, dat het nieuwe patent ons dan goede dien sten bewijzen zal, als we het met geheel nieuwe, geheel aparte teekeningen verbinden. Als de methode een nieuwe, idee vertegenwoordigt, moeten óok bij de uitvoering nieuwe ideeën aan den dag treden, zoodat het terstond opvalt en er een gevoelig onderscheid ont staat tusschen onze artikelen en die van Scharwachter en consorten. Het moet ja, hoe zal ik 't zeggen het moet als eene nieuwe lente zijn. En op alles patent nemen. Dan bijten ze zich de tanden uit." „Kölsch kerel!" „Zich dat in theorie voor den geest stellen, Is volstrekt geen kunststuk." „Kölsch, je hebt weer eens goed de wa^ht gehouden. Terwijl ik in het duister zat, heb jij voor mij naar ster ren uitgekeken. Mijn hoofd moet toch den laatsten tijd bedenkelijk geleden hebben, dat ik tengevolge van enkel boomen het woud niet zag." „Particuliere zorgen maken vermoei der dan zorgen over zaken. Als we niel weten, waarvoor we eigenlijk wer ken „Stil, Kölsch. Ik weet het. En ga nu eens gauw mee- naar den patroontee- kenaar. Naast de staalkaartendrukkerij zal in een vertrek een oud manneke over zijne teekenpapier gebogen en ont wierp in groote vierkanten patronen, volgens welke voor de weefgetouwen de staalkaarten gedrukt werden. „Wat maakt u daar voor moois, mijnheer Brinkman? Mag men het eens zien?" „Met pleizier, mijnheer Wiskotten." Het manneke trad handenwrijvend te rug, overtuigd van de voortreffelijk heid van zijn werk. „Hm verklaar ons dat eens." „Dat ja, dat dus dat wordt een puntjes-motief. Witte of matte onder grond met heel kleine roode en blauwe sterretjes. Aardig, niet waar?" „Hebt n anders nog iets nieuws?" Het manneke sloeg zijne portefeuille op. „Hier een kleurige, onderbroken streep, hier een in gekartelde lijnen, hier een gecompliceerd, in kringen en vierkantjes, hier ontwerpen voor kant en hier „Maar dat hebben we reeds van M j- thusalem al gehad, mijnheer Brink- mann, deze nouveauté's zijn in d.rn grond even oud als de Wupper. We moeten nieuwe patronen hebben, uvjn- heer Brinkmann." „Dat zijn het ook," beijverde zich het manneke. „Kijk maar eens wat nauwkeui iger toe, mijnheer Wiskotten. Geen enkel patroon is als dat van het vorige jaar. Altijd weder vindt u fijne, pikante va riaties." „Dat geef ik gaarne toe, mijnheer Brinkmann. Maar in plaats van varia ties zou ik nu wel weer eens oiiginee- len willen hebben, mijnheer Brink mann. Niets anders dan origineélen. Span uwe phantasie weer eens in. Het uitgedroogde manneke lachte een medelijdend lachje. Wat hadden lieden van dat slag nu voor verstand van de fijne patroonteeki-nkust! „Goed, goed. Ik zal wel wat nieuws maken. Tot aan de grenzen der mogelijkheid." „Neen, neen, mijnheer Brinkmann; tot over die grenzen. liet mogelijke is voor ieder bereikbaar. Als wij vooruit willen komen, moeten wc nog verder gaan dan dat. Ik za I u over acht da gen weder bezoeken." Wondt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1