MET YACANTIE OP ZEE. IJMUIDEN. Het Noorsche stoomschip „Cor- vus", dat Donderdag met eene lading gezaagd hout van Leningrad te I Jmui- den binnen kwam met bestemming naar Amsterdam, is naar de Maasbode meldt, aan een groot gevaar ontsnapt. Juist bij het inloopen van de pieren geraakte het stuurgerei van het stoom schip onklaar en dreigde het door de liooge zee op de Noordpier te loopen, Hoewel beide ankers werden uitge. worpen dreef het schip steeds meer naar de gevaarlijke steenen pier, doch juist op tijd kwam de sleepboot „Nes tor", kapt. H. van der Wiele, die er in slaagde een sleeptros op het achter schip over te brengen en het vrij te houden van de pier. Wat er gebeurd zou zijn met het schip en de bemanning als de sleep boot even later gekomen was laat zich beter denken dan beschrijven. Inmiddels kwamen ook de sleepboo- ten „Titan" en „Katwijk" ter assisten tie, welke eveneens vastmaakten. De door de zee op de ankers, uitge oefende kracht was van dien aard, dat de polsdikke kettingen afbraken als pijpesteeltjes. Beide ankers en ket tingen gingen dan ook verloren. Door de schok deinsde het stoom schip zoover terug, dat de sleepboot „Titan" bijna omver getrokken werd, doch door het kappen van den sleeper kon erger worden voorkomen. Het wa ter drong reeds in de machinekamer. Met veel beleid slaagde men er ten slotte in het schip uit zijne gevaarlijke positie te halen en het weer in de vaar- lijn te brengen, waarna het assisteeren naar de schutsluis minder zorgen eischte. Brand op het Stormvoflelsterretn. Onze gemeente wordt de laatste da gen wel getroffen door zware onwe- ders. Gelukkig zijn we gespaard voor ernstige ongevallen. Zondagmorgen is de bliksem echter ingeslagen en wel in de overdekte tribune van Stormvo gels. Het regende niet, zoodat de tribu ne spoedig in brand stond. Toegescho ten personen en politie hebben aan weerskanten van de tribune een stuk van de houten afscheiding weggeno men, die voor eenigen tijd rondom het geheele terrein is geplaatst. Daardoor kon deze afscheiding voor verbranden bewaard worden. De overdekte tribune brandde echter tot den grond toe af. Het gras voor en achter de tribune werd over een aantal meters ge schroeid. Waar Stormvogels Zondagmiddag een wedstrijd speelde en waar het weer nu juist niet meewerkte, was de ze brand een tegenvaller. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, in verband met zoodanige verandering in de inrichting van het dienstvak, dat zijn werkzaamheden overbodig zullen worden, eervol ontslag verleend aan den heer H. Willemsen, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. Door de politie is aangehouden zekere M., wegens oplichting. M. had namelijk op naam van de vroeger hier gevestigde firma M, bij grossiers ver schillende goederen besteld. Drie daar van hadden niet geleverd, maar één grossier had het bestelde gezonden. M. is, nadat de politie een onderzoek had ingesteld in deze zaak, ter beschikking van de justitie gesteld. Zekere K. uit Velseroord heeft deze week bij de politie alhier een na gemaakt rijwielplaatje gedeponeerd. Hij zeide dit van iemand voor f 2 ge kocht te hebben, maar toen hij het aan een ander liet zien, zeide deze dat het nagemaakt was. De politie stelt een onderzoek in. In verband hiermede zij er aan her innerd dat bij ontdekking van de da ders deze veroordeeld kunnen worden tot een gevangenisstraf van hoogstens 6 jaar. Zondag is te Scheveningen op 63- jarigen leeftijd overleden de heer A. C. Volker, lid der firma Volker en Bos, de firma, aan wie sedert vele jaren het baggerwerk in den havenmond van- IJmuiden is opgedragen. Van hét kantoor der firma alhier en de schepen woei de vlag halfstok. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot is morgen te Dordrecht. VELSEROORD. De Vrijdagavond gehouden verga dering der afdeeling van de S. D. A. P., was naar Hl. Dbl. meldt, slechts matig bezet. Het bestuur zal trachten een propaganda-fietstocht voor de anti- oorlogsmeeting op 1 September te Am sterdam te houden, in samenwerking met de omliggende afdeelingen te or- ganiseeren. Op het programma van de wintercampagne komen verschillende openbare vergaderingen voor, bijv. ook een kerstvergadering. Aanrijding. Op de zoo gevaarlijke hoek Wille- brordstraat-Kanaalweg-Trompstr. had Maandagmiddag een ernstige aanrij ding plaats, die wonderlijk goed is af- geloopen. Van den Kanaalweg kwam heel kalm een autobus van den dienst- BeverwijkIJmuiden, toen deze juist in het midden werd aangereden door een van IJmuiden komende autobus, n.l. de kleine bus van den heer Hoge- •land, die geheel bezet was. De botsing was hevig, de gele autobus kantelde en kwam geheel op zijde te liggen. Deze autobus werd daardoor zwaar bescha digd, de brug en het chassis vooral. De passagiers in de andere autobus kwa men er goed af, alleen de heer B., van IJmuiden bekwam schrammen aan zijn hand. Het ongeval bracht natuurlijk veel menschen op de been en in een oog wenk stonden zeven autobussen en tal van andere voertuigen op dit druk ke punt. Door de politie werd een on derzoek ingesteld. Het bleek dat de chauffeur van de van IJmuiden ko mende bus geen signalen gegeven had. Personen, die de botsing zagen, getui gen dat de gele autobus zeer kalm reed. De beide autobussen werden door de politie in beslag genomen, zoodat de reizigers moesten uitstappen. Door een paard van den reinigingsdienst werden de beide bussen naar het gemeenteter rein getrokken, wat een eigenaardig gezicht was. Het is een groot geluk geweest, dat in de Beverwijksche auto bus geen menschen zaten, anders was het ongeval veel ernstiger geweest. De politie heeft des middags de bus sen door een deskundige laten onder zoeken. De remmen werkten goed, maar de signaalhoorn van de bus van den heer II. was defect. Nog denzelfden dag werden- -de bussen weder vrijgege ven. Tegen den bestuurder van de autobus van den heer II. is proces- verbaai opgemaakt. Nog eens de autobussen. Het ongeval met de autobussen geeft ons aanleiding om nog eens een enkel woord over dit vervoermiddel te zeggen. Niet doen wij dit om actie te maken tegen de autobussen. Dat zou trouwens geen zin hebben, want de autobus haeft in korten tijd het locale verkeer geheel veroverd. Wij maken er trouwens zelve steeds gebruik van en doen- dit gaarne, omdat we dan geen 15 minuten moeten loopen naar het spoorstation. Ons schrijven is dan ook meer critiek op de overheid, die zeer onvoldoende toezicht houdt op het vervoer en het rijden der bussen. Ontzaglijk is het verkeer met de auto bussen hier geworden. Wij hebben een aantal mooie, groote bussen gekregen, die goed loopen en uitstekend zijn ingericht. Maar het verkeer is zóó druk, dat naast deze groote weer allerlei oude vehikels in dienst zijn gesteld. Het is meer dan erg, hoe deze kleine rammelkasten soms met menschen worden volgepropt. Men moet zich niet indenken, wat het wezen zal, als er eens een ernstig ongeluk zou gebeuren. Echter worden ook de groote nieuwe bussen veel te vol geladen. Wij zaten Maandag in een der groote bussen naar Haarlem. In Velsen zat oeze stampvol. Steeds kwamen er meer bij en tenslotte In Santpoort nog zes (twee dames durfden niet meer mee, maar hadden nog opgeno men geworden) en toen zat en stond alles zoo opgepropt op elkaar, dat we geen vinger meer verroeren konden. Een paar maal kregen we van een jongmensch, dat zijn moeder ondersteunde, een stomp in het gezicht, maar deze kon er niets aan doen. Nogmaals, als er met zulk een bus iets gebeurt, dan komt er een gebroken menschenmassa uit. Dat de autobusondernemers de menschen opnemen en op de goede uren trachten goede zaken te maken, wie zal het hun kwalijk nemen De menschen willen trouwei.s zelf mee en kruipen inde volle bussen, waar ze moeten staan. Wij voelden ons Maandag zoo onveilig in die bus, dat we er op het Soendaplein te Schoten zijn uitgestapt en per tram verder zijn gereisd. Maar ongehoord is, dat de overheid dit alles toelaat. Er zijn cijfers vastgesteld voer hel aantal te vervoeren reizigers in de autobussen en deze maxima zijn over 't a'gemetn veel te hoog. Maar er wordt geen hand aan gehouden en men propt in de bussen, tot er geen slaan- of hangplaats zelfs meer is. Aan het rookvei bod wordt niet de minste aandacht gewijd en stilzwijgend zijn alle rookverbodbordjes verdwenen. Ook het ie snel rijden blijft een groot gevaar. Voor korten tijd wandelden wij langs den Driehui/er Kerkweg. Wij liepen geheel rechts van den weg en plotseling kwam er een groote autobus, die met woeste vaart reed en die ons zeker verpletterd zou hebben, als wij niet zeer vlug op den berm van den weg waren gesprongen. En dat zien wij vaak zoo. Dat Maandag de volle autobus van IJmuiden met een flink vaartje en zonder signalen te geven den zoo drukken en gevaarlijken viersprong te Velseroord voorbijreed, is ongehoord. Wij vragen van de overheid dan ook meer bescherming van ons leven. Waar moet het op deze wijze heen? De dag bladen hebben sinds eenigen tijd een nieuwe rubriek: Verkeersongevallen. En deze ru briek neemt steeds in lengte toe. Wij heb ben Vereenigingen tot bescherming van dieren en tot bestrijding van dierenmis handeling. Alles goed en mooi, maar het wordt hoog tijd, dat wij een vereeniging tot bescherming van menschen oprichten. Tenzij de overheid verstaat, dat zij verplicht is hiervoor te zorgen. Zoo goed als er een reglement is voor de spoor-en tramwegen, zoo goed moeten er strenge maatregelen zijn voor de bussen en alle andere motoren, die niet op rails loopen, maar langs den weg vliegen. Zeker, er zijn bepalingen, maar deze zijn absoluut onvoldoende. Toen we Maandag uit de volgepropte autobus in de electrische tram stapten, voelden wij ons heel wat veiliger. In dien grooten wagen mogen niet meer dan 15 menschen zitten en 3 staan. Er zijn veel kleine autobussen, die tweemaal zooveel menschen meenemen. Wij hopen dan ook dat er nog eens en kon het spoedig een electrische tram IJmuiden—Velseroord— Velsen—Haarlem zal komen. VELSEN. De heer v. d. H. op Wijkeroog heeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een reiskoffer is ontvreemd, inhoudende kle dingstukken en welke door hem op 4 Augustus j.l. naar Lobith was gezonden per Alkmaar Packet. De commissaris van de Alkmaar Packet verklaard dat de koffer tijdens het vervoer per boot naar Amsterdam moet gestolen zijn. De waarde van den inhoud van den koffer bedraagt o.g. vijftig gulden. De politie stelt een onderzoek in. Een vrachtauto met aanhangwa gen van een firma uit Rotterdam was Vrijdag j.l. op weg van die stad naar Helder met een verhuisinboedel. Bij Meervliet brak een kamrad, zoodat de reis gestaakt moest worden. Zaterdag middag pas kon de tocht worden voortgezet. Bij onderhandsche aanbesteding is aan den heer C. J. van Heyst Pzn. te Wijkeroog opgedragen het verbouwen van perceel L 15 te Wijkeroog tot een heeren-confectiewinkei. 't Laatst is dit perceel gebruikt door den heer Van den Berg meubelhande laar te Velseroord. Door de Beverwijksche Bad- en Zweminrichting is Zondagmiddag een wedstrijd gehouden in zijkanaal A, bij 't fort „Velsen". Vergeleken bij het regelmatig slechte weer der laagte dagen zag het er te gen twee uur, toen de wedstrijd zou beginnen niet zoo slecht uit en de re gen bleef dan ook lang genoeg uit om het programma bijna geheel af te we ken, maar de wolken dreigden al mei «:n meer, tot ze eindelijk een wate stroom ontlastten, die ieder ijlings e< goed heenkomen deed zoeken. De belangstelling was vrij groot, oc den Burgemeester van Beverwijk b merkten we onder de kijkers. De voorzitter, de heer C. .Tongejar sprak bij de opening van den strijd ei woord van welkom tot de aanwezigi en dankte de medewerkende clui voor hare welwillendheid om dezi wedstrijd te doen slagen. Het Bestuur der Vereeniging wei bij deze gelegenheid ter zijde gestat door eene commissie en nu sprak heer Jongejans den wensch uit, dat d ze Commissie tengevolge van dezi eersten wedstrijd zich zou omzetten eene Zwemvereeniging. Om hierat een begin van uitvoering te geven, zt het batig saldo, dat -deze middag opl verde, als grondkapitaal voor eei eventueele Vereeniging beschikbaar g steld worden. Hierna begon de wedstrijd. No. 1 van het programma luidde: M. schoolslagzwemmen voor beginn lingen (meisjes) leerlingen der inric ting. De uitslag was: le prijs M. de Haa in 461/» sec.; 2e prijs, Betsy van Heyi in 534/0 sec, en 3e prijs, T. Stoppa, 61 '/5 sec. No. 2 luidde; 30 M. schoolslagzwei men voor. beginnelingen (jongens): De uitslag was: le prijs, C. Korsma 33 sec.; 2e prijs, J. Ledegang 424/B sei 3e prijs C. Hoogvorst, 45 sec. No. 3, 60 M. snelzwemmen voor d mes. Hier was slechts 1 deelneemfitf Mej. Van Veen, die de 60 M. aflegde 1 minuut 592/„ sec. No. 4, 60 M. snelzwemmen voor J niores. Hiervan was de uitslag: le prijs, Huisman, 1 min. 52/, sec.; 2e prijs van Veen, 1 min. 53/e sec.; 3e prijs, van Splunter, 1 min. 6 sec. Buiten mededinging deed hiera: mee J. Schoo van H. V. G. B. te Haa lem, 59 sec. No. 5 was 100 M. schoolslag voor d mes. le prijs, M. Doeme, kampioen Haa lem, lid van „Zignea" te Haarlem, 1 min. 55s/5 sec.; 2e prijs, C. Kammeiji lid van „Zignea", in 2 min. 7 sec.; prijs, B. Witkamp, lid van „Zignea", 2 min. 12'/2 sec. No. 6 100 M. vrije slag heeren: le prijs, J. v. d. Woestijne, lid vi „Nereus" te Zaandijk, in 1 min. 17 sec. 2e prijs, P. van Ommeren, lid vi „H. V. G. B." te Haarlem, in 1 min. sec.; 3e prijs, S. van 't Hof, lid vi „Nereus", 1 min. 19Vs sec. Na de pauze volgde een zeer inter* sant nummer, n.l. figuurzwemmi door de Dameszwemvereeniging „Zi nea" van Haarlem, hetwelk een lu applaus uitlokte. No. 8 200 M. schoolslag voor heerer Hier werd de eerste prijs behaa door C. H. Lind, lid van de „Waterrs ten" te Alkmaar, 3 m. 273/5 sec.; de prijs, door C. H. Voss, te Beverwijk, 3 min. 352/s sec.; de 3e prijs door P. vi ui. Het was Zondagavond voor vele pas sagiers lakt geworden op de Zeelandia. Er was n.l. bal voor de eerste klas-pas sagiers. Dit werd gehouden op de ve randa, achter het promenadedek. Er waren meer kijkers dan dansers; een jonge Hollander danste met een Chi- leensche schoone, voorts dansten me de een jong Duitsch echtpaar en eeni- ge Spaansche meisjes. Hoewel het schip aan de windzijde met zeilen was afgeschut, was het toch kil aan dek en wij kozen dan ook liever ons hoekje in den rooksalon. Des nachts vier uur arriveerde de Zeelandia in Lissabon. Na eerst een ontbijt te hebben gebruikt, gin gen wij 's morgens 10 uur met een tender van boord en voeren een heel eind de Taag op. Zeer breed is de rivier voor de stad, zeker wel drié maal zoo breed als het IJ. Aan den rechteroever ligt Lissabon, prachtig te gen en op de bergen. Na aan wal te zijn gestapt en de douane-formaliteiten te hebben ver vuld, gingen we in een taxi naar ons hotel. De chauffeur voerde ons dpor verscheidene straten en 's middags be merkten wij dat ons hotel vlak bij de landingsplaats was gelegen. Dat was natuurlijk om de noodige kilometers te maken. In het hotel troffen wij aan tafel een landgenoot, een vertegen woordiger van een van onze groote fa brieken. Des middags zijn wij op ons eentje de stad eens ingegaan. Eerst gingen we naar de haven, want de schepen en de bedrijvigheid van een haven trek ken ons altijd. Mooie en groote gebou wen heeft Lissabon, ook aan de haven. Vanaf de Taag heeft men een mooi ge zicht op de Praga do Comercio e Gaes, een fraai plein, met aan drie kanten prachtige groote gebouwen, waarin ministeries gevestigd zijn en in het midden een groot standbeeld. Wij hebben ook de Visschershaven van Lissabon gezien. Die is lang niet zoo goed geoutilleerd als die van IJmuiden. Zoo goed als wij echter zeg gen dat IJmuiden de grootste vis schershaven van het vasteland is en. de Duitschers dit zeggen van Geeste- münde, zoo verklaren de Portugeezen dat Lissabon de grootste visschersha ven van Europa is. En als men hoort, dat de visschersvloot 2000, zegge twee duizend schepen sterk is, dan moet men toegeven, dat geen enkele andere visschershaven van het vasteland zulk een vloot bezit. Geweldig veel visch wordt er dan ook aangevoerd. In de eerste plaats sardines, die er zeer fijn zijn en waarvan een groote export be staat. Maar ook andere soorten van zee- visch, die ook in ons hotel geserveerd werden en welke door vrouwen door de geheele stad wordt gevent. Zij hebben de visch in groote bennen, die ze dra gen op het hoofd. Met schellen roep loopen zij door de straten. In den straathandel ziet men voor namelijk vrouwen. Allerlei koopwaar, fruit, groenten enz. dragen zij in ge noemde bennen op het hoofd. In groe pen ziet men die vrouwen bijeen en bijkans alle gaan ze blootvoets. Aan de haven riekt het, net als bij ons, zeer sterk naar visch; maar daar nog ster ker, omdat het er zooveel warmer is als hier. Het klimaat is er n.l. sub-tro pisch, men ziet er in de tuinen en par ken prachtige palmen en andere tro pische planten. In een op een heuvel gelegen park heeft men een schitterend uitzicht over de haven, met de vele schepen op de rivier. De parken wor den keurig onderhouden en op de hoo rnen en gewassen staan de namen en landen van oorsprong. Het loopen in de stad. is voor ons Hollanderszeer vermoeiend, daar de straten, doordat de stad tegen en op de bergen gebouwd is, zeer oploopen. Een enkele straat loopt soms tientallen me ters op. Vandaar dat men straten heeft, waar een enkele tramwagen de men schen naar boven en beneden brengt. Over sommige straten, b.v. de Rua Nova do Carmo, heeft men in 't mid den een loopbrug over de huizen ge bouwd. Men gaat dan in een zijstraat in een lift, die de menschen tot aan de loopbrug brengt en aan de andere zij de van deze brug gaat men met de lift weer omlaag. Dit alles om het klim men te voorkomen. Als de inwoners dan ook van de haven naar de boven stad moeten, gaan ze meest met de electrische tram, die een uitgebreid net heeft. De tram, de Carris de Ferro, is niet van de stad, maar van een par ticuliere maatschappij. Het in- en uit stappen gaat er heel wat vlugger dan bij ons. Opvallend is het groote aantal mo numenten in Lissabon. Op ieder plein treft men een standbeeld of ander ge- denkteeken, soms ook prachtige stalen van beeldhouwkunst. Op het plein voor ons hotel stond het standbeeld van Luiz de Camöés, zeer groot met op het zeer hooge voetstuk een aantal le- vensgroote beelden. Op de Avenada da Liberdade staat het groote Vrijheids monument, een prachtige hooge zuil met verschillende figuren rondom hét voetstuk. Deze zuil beheerscht geheel deze schitterende boulevard, de voor naamste verkeersweg der stad. Wat het Prater is voor Weenen, is de Aveni- da voor Lissabon, maar deze ligt dan veel meer in het hart der stad..In het midden is een breede verkeersweg, ter weerszijden daarvan zijn gazons met aan iederen kant een dubbele rij prach tige boomen en aan de zijde der huizen is weer een straat met aan beide kan ten de trams. Onder de boomen staan tafeltjes met makkelijke rieten stoe len en daar is het 's middags en 's avonds een heerlijk zitje, terwijl op de hoeken kiosken staan, waaruit men van consumptie wordt voorzien. Des avonds is daar ook muziek. Twee avonden en ook des middags hebben wij daar met onzen landgenoot gezeten en genoten van het heerlijke weer en al het vreemde rondom ons. Groot is het aantal auto's en rijtuigen, dat voorbij gaat; vooral Engelschen ziet men veel, want de buitenlandsche han del is voornamelijk in handen van En geland. De auto's rijden er verbazend snel, maar handkarren en andere voer tuigen ziet men er heel weinig en wiel rijders ziet men er heel niet, omdat het voor een fietser in zulk een stad op de bergen geen rijden is. Des avonds 11 uur willen knapen uw schoenen nog poetsen. Daar zijn de Portugeezen verbazend van gediend, ge ziet aparte schoenpoetswinkels, waar de mannen op hooge stoelen naast elkaar zitten en hun schoenen laten poetsen. Eveneens vent men te gen middernacht nog met loten of tracht men Portugeesch geld tegen vreemd geld te wisselen, Het avondle ven is er veel drukker dan in onze sl den, de menschen zijn er veel meer i straat en 's nachts om 1 uur rijden trams nog en vliegen de auto's m door de straten. De geschiedenis van land en hoof stad is voor een groot deel uitgedru in de talrijke monumenten en ook de straatnamen. Zoo heeft men er i Rua do Primeiro De Maio, d.i. de 1 Mf dag-straat, voorts is er de straat van i 24ste Juli enz. Wij hebben ook een kijkje genomi in de volksbuurten. Daar zijn die vf onze groote steden toch nog heilig 1) De kinderen krioelen op straat, ze zi zeer vuil en hebben niet veel aan. Ko sen en schoenen dragen zeer vele vro wen zelfs niet. We hebben spiernaak kinderen van vijf, zes jaar gezien, d zoo op straat speelden. Ze zagen ni alleen bruin door de zon, maar ov het bruine waren ze modderig van h stof en het vuil. Ook de vrouwen zi meest voor de deur op straat en doi daar wat werk of maken een praat; Een verheffenden indruk krijgt men niet van. Maar wat ons wel trof wl dat een vreemdeling daar rustig wa delen kan en er geheel ongemoe wordt gelaten. Geen kind, dat u last valt of naschreeuwt. Vermoeid van het stijgen en dab namen wij de tram terug. Men mo goed opletten en de goede tram n men, want de trams hebben geen nur mers, maar dragen de namen van ve schillende stadsgedeelten, als Roei Belem enz. Die van Brazil-Alegri brengt ons naar boven naar ons hoti

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2