oproep y.v.y.y. „IJmuiden Vooruit". Ommeren, lid v. H.V.G.B., te Haarlem, 1 in 3 min. 373/s sec. E No. 9, Wisselslag Estafette, 4 maal 30 M. (school,- rug-, zij- en vrije slag voor heeren. Prijs een zilveren pla- quet). De prijs werd behaald door 1 „Nereus" van Zaandijk in 1 min. 441/.-. 1 sec.; de tijd der Waterratten was 1 min. 45 sec. No. 10 schoonspringen. Bij dit num- e mer werden schoone demonstraties j gegeven door den heer Okhuizen van Haarlem en Horning van Zaandijk. Met aandacht werd gekeken naar zweefduik, snoekduik, halve schroef, anderhalve salto, keizersduik en hoe die fraaie prestaties nog meer heeten. Ze verwierven een luid applaus. No. 11 was een Polowedstrijd tus- - schen „H. V. G. B. I" en „Nereus I" om een verg. zilv. med. waarbij ieder der a vereenigingen 1 doelpunt maakte. Hoewel er nog 1 nummer „Panto- mime" op het programma stond, werd 1 .dit niet afgewerkt doordat het zoo sterk begon te regenen. Nietegenstaande dit natte slot, kan de Beverwijksche Bad- en Zweminrichting met genoegen op dezen wedstrijd terugzien. Ze heeft propaganda gemaakt voor de zwem- kunst en getuige het groote aantal toe- schouwers(sters) komen er hoe langer 1 hoe meer menschen, die belangstellen in dezen tak van sport. Voor de Haarlemsche Rechtbank c had zich Donderdag o.m. te verant woorden de timmerman W. v. d. W., a. wonende te Wijkeroog, beschuldigd :c van: le. door te beweren dat anders de woningbouwvereeniging zou worden i failliet verklaard door de Uniebank H. :e van Veen, penningmeester der coöp. I woningbouwvereeniging Wijkeroog, te hebben bewogen aan hem, als lid van Ji die woningbouwvereeniging, f 300 af te dragen; 2e. een quitantie tot een be drag van f 75 valschelijk opgemaakt 1 en onderteekend te hebben met den i naam van de heeren Lucas en Schou ten en 3e. die quitantie bij H. van Veen ta te hebben geind. a De heer van Veen verklaarde dat be klaagde hem had gezegd, van Wethou- d der Dunnebier vernomen te hebben, dat het geld uit de huuropbrengst kon be- a taald worden. De heer Dunnebier werd I gehoord en betwistte de waarheid van je deze mededeeling van beklaagde aan 1 Van Veen en gaf een uitvoerige uiteen- zetting van de financieele moeilijkhe den der woningbouwvereeniging en van de wijze waarop de gemeente had /i getracht, de vereeniging uit die moei- 7 lijkheden te" helpen. De gemeente had zorg gedragen dat de leveranciers kon- /a den worden betaald. De administratie der bouwvereeniging liet veel te wen- fs schen over, hetgeen o.m. hieruit kan blijken, dat v. d. W. meende nog een ■e aardig bedrag te moeten ontvangen, (if maar bij de eindafrekening kwam het 'A, uit, dat hij nog een zekere som betalen u: moest! Bekl. zeide, zich tegenover v. Veen ■n niet op den heer Dunnebier te hebben beroepen en wees er voorts op, dat hij de gelden niet voor zichzelf had ge- bruikt, maar ze ten bate van de wo- 1 ningbouwvereeniging voor het doen van eenige betalingen had aange wend. Het O.M. deed opmerken dat bekl. gunstig bekend staat, maar dat hij, na ai dat de administratie der woningbouw vereeniging wat verward was gewor- den, in financieelen nood als uitvoer- der van de vereeniging was gaan ver- keeren en daarna verkeerde dingen had gedaan en requireerde 6 maanden j gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Davidson, meen- de dat het eerste ten laste gelegde j, het oogmerk om zich de gelden- weder rechtelijk toe te eigenen niet is be- 1 wezen. Voor het overige pleitte spr. ni clementie en oplegging eener voor- v, waardelijke gevangenisstraf, fr In de Donderdagavond gehouden zi bestuursvergadering der vereeniging :o „Koninginnedag" is naar Hl. Dbl. '0 meldt, besloten den verjaardag der Ko lk ningin te vieren op Maandag 1 Sep- d tember. ni In de eerste plaats zullen kinderspe- IV len worden gehouden waartoe men li 's morgens om 9 uur bijeen komt op zi het terrein der Melkinrichting „Vel- o sen." Na een optocht door Wijkeroog it; waarbij de Chr. muziekvereeniging a.„Juliana" hare medewerking verleent wfzullen tot 12 uur volksspelen worden 'a gehouden evenals 's middags van half ie twee tot vier uur. st Daarna opnieuw een omgang door Wijkeroog en tot slot 's avonds straat- ilf versiering en verlichting benevens io een concert van de R.K. Harmonie „St. a Caecilia" in de Burgemeester Weert- ui straat. Bij Kon. besluit van 16 dezer zijn l benoemd met ingang van 1 September a.s. aan de Rijks Hoogere Burger- school alhier: tot leeraar Dr. J. T. Groosmuller; tot tijdelijk leeraar D. Fuldauer en M. G. W. Margadant, al len thans tijdelijk aan deze school werkzaam. Door Mej. H. is bij de politie aan gifte gedaan, dat te Beverwijk haar splinternieuwe rijwiel, merk Raleigh, is ontvreemd. Ook bij de Beverwijk sche politie is daarvan aangifte ge daan. Bij de politie op Wijkeroog is een valsche rijksdaalder gedeponeerd. De ze was in betaling gegeven bij den ca féhouder L. in de Gildelaan. De rijks daalder is wat grijs van kleur, ver toont den beeltenaar van Koning Wil lem III en draagt het jaartal 1872. De politie heeft dadelijk een onderzoek in gesteld. Het Chr. Fanfarekorps Juliana en de Chr. Zangvereeniging Sursum Cor- da geven Zaterdagmiddag a.s. een uit voering op het terrein van de Melk inrichting Velsen aan den Wijker- straatweg. Zondagmiddag heeft op Wijker oog een auto, bestuurd door den heer G. uit Rotterdam, een telefoonpaal, staande op den hoek van Wijkerstraat- weg en Burgemeester Weertstraat, omver gereden. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond er geen vertraging door. Daar de paal behoorde tot het net der N.-Z.-Holl. Tramweg Mij., was de telefoongeleiding niet meer in gebruik, zoodat er geen stoornis ontstond. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. O. mej. M. G. Vermeeren, alhier. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 23 Aug. 1924: 6 timmerlieden, 2 bankwerkers, 1 loodgieter, 1 vuurwerker, 1 bakker, 62 diversen. DRIEHUIS. Aan C. W. P. ten Broeke te Haar lem is vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel landhuis aan den Driehuizerkerkweg alhier. SANTPOORT. De rijksveldwachter G. Vlietstra van Buiksloot wordt met 1 September overgeplaatst naar onze plaats, zulks ter vervanging van den naar Zeeland overgeplaatsten rijksveldwachter Ar- naert. Gisteren geraakten de wielen van een woonwagen tusschen de rails met het gevolg, dat het geheele voorstel in elkaar zakte. Waar dit op den Rijks straatweg plaats greep, was kalm rij den voor de talrijke autobussen de boodschap. Het echtpaar, dat de vorige week uit zijn woning werd gezet, heeft een onderdak gevonden in een onbewoon baar verklaarde woning te Jan Gijsen- vaart. GEMENGD NIEUWS. Het Roode Kruis ten dienste der Menschheid. Ongetwijfeld zijn er millioenen men schen, die de zegenrijke werking van het Roode Kruis kennen en bewonde ren. Daarnaast echter zijn er stellig nog zeer velen, die het Roode Kruis werk niet kennen of daarover on juist worden voorgelicht en daardoor dit verkeerd beoordeelen. Dit laatste leidt om het zacht uit te drukken tot een niet welgezind staan tegenover het edele werk, dat in hoofd zaak door den grooten menschenvriend, den Zwitserschen geneesheer Henri Dunant omstreeks het midden der vo rige eeuw gegrondvest werd. De oorzaak, die geleid heeft tot zulk een volkomen onjuiste beoordeeling van het Roode Kruiswerk is o.i. gele gen in een noodlottige begripsverwar, ring van oorzaak en gevolg. Oorlog be- teekent: ramp, onheil, stelselmatige menschenmoord en welvaartvernieti ging. Dit wordt terecht door de men schen verfoeid! Aan het ellendewoord OORLOG zit de klank Roode Kruis zeer nauw ver bonden. En hoe verbijsterend het ook moge klinken, het onmiddellijk samengaan van de oorlogsgruwelen met het heilrijke ROODE KRUIS WERK, deed het ontzettende wanbe grip geboren worden, dat steun aan het Roode Kruis slechts beteekent steun aan de oorlogsgedachte. Waardoor bestaat dit heillooze be grip thans nog? Het antwoord kan zijn, omdat de groote massa der menschheid niets of veel te weinig weet van het Roode Kruiswerk en zijn streven. Daaraan moet een einde komen! In naam der menschelijkheid en in het belang der gansche menschheid dient dit verantwoordelijk stellen van het Roode Kruis, dit monsterach tig wanbegrip weggevaagd te worden. Het humanitaire werk, dat het Roo de Kruis heeft verricht, en dat, wat Allen die iets gevoelen voor den groei en den bloei vin IJ M U 1 D E N en die willen meewerken tot het stichten van een vereeniging voor IJMUIDEN'S BLOEI EN TOT BEVORDERINO VAN HET VREEMDELINGEN VERKEER NAAR ONZE STREEK, worden verzocht hun naam en adres op te geven aan het bureau van de 1JMUIDER COURANT. Nadere mededeelingen volgen later. EENIGE BELANGSTELLENDEN. het zich ten doel stelt, moet ter kennis worden gebracht van het algemeen. Men weet helaas nog veel te weinig, door welken geest dit werk wordt be zield. Daarvoor vragen wij thans de aandacht. In het jaar 1921 verscheen een histo risch overzicht: „Het Nederlandsche Roode Kruis van 1917—1920". Wat in het voorwoord wordt gezegd zal nuttig zijn hier te worden her haald. Wij lezen daar: „Dat het Roode Kruis is een nevenverschijnsel van den oorlog, maar tegelijkertijd de kiem- drager van de komende volkerenvrede. Toen de mogendheden de noodzakelijk heid erkenden van een verzachting van de ellende van den oorlog jegens vriend en vij an d, werd zedelijk het vonnis van den oorlog geveld. Van het inzicht, dat de oorlog barbaarsch en afschuwelijk is, tot de overtuiging, dat redelijkheid en menschelijkheid dit gansch niet meer gedogen, voert ons het beschavings-proces onvermij delijk, zij het dan, dat de weg lang is, en zeer oneffen. Maar, dat het dwaas is en onlogisch om met alle middelen te pogen elkaar te dooden of te ver minken en tegelijkertijd zijn beste krachten van menschlievendheid en wetenschap in dienst te stellen, om ook den getroffen en verminkten vij and te verplegen en te genezen, spreekt vanzelf. De ontwikkeling en groei der Roode Kruisgedachten zijn dus v r e d e s f a c- toren en in die opvatting is het Roo de Kruis als onderdeél van den Volken bond geheel op zijn plaats. Het maakt thans deel uit van het Vredesinsti- tuut." Men ziet, dat zijn geen woorden die gesproken zouden kunnen worden door dragers van oorlogsgedachten, door leiders van een oorlogswerktuig. Immers de kennis en ervaring, van den oorlogsjammer, in den loop der tijden door het Roode Kruis verkregen, zijn de aanleiding waardoor zulke echt-menschelijke uitingen ontstonden. Het Roode Kruis is dan ook een stichting, gedragen en gedreven door gevoelens van de hoogste menschelijk heid en naastenliefde. Het Roode Kruiswerk geschiedt zoo wel in Oorlogs- als in Vredestijd! Zoo lang de Volkeren het besoha< vingspeil nog niet hebben bereikt, om door Recht en Rede geschillen te be slechten, doch het rnw geweld door de Menschheid nog zal worden gebruikt om elkander te overtuigen of te overweldigen, tot zoolang zal het Roo de Kruis de humane taak blijven vol voeren om de smarten die men daar door elkaar aandoet te lenigen en te verzachten. Hetzelfde gemis aan waarachtige be schaving maakt het noodzakelijk reeds in Vredestijd te zorgen, dat alle midde len aanwezig zijn, die tot verzachting der smarten en het redden van men- schenlevens tijdens den rampvollen krijg kunnen worden aangewend waarvoor het Roode Kruis dan ook nauwkeurig zorg draagt. Welk prachtig werk het Nederland sche Roode Kruis deed, tijdens en na den oorlogsramp, hoewel zelf niet in den oorlog betrokken, valt in alle on- derdeelen onmogelijk te vermelden. Uit den geweldigen schat van materiaal sommen wij slechts op, het helpen van verminkten na den ooidog; de ver zorging van vluchtelingen naar ons land; het helpen van krijgsgevange nen, geïnterneerden enz. Doch ook in Vredestijd vervult het Roode Kruis hoog menschelijke plich ten. Bij watersnood, spoorwegongeluk ken en veenbranden; bij het in dienst stellen van nood-ziekenhuizen; bij het stichten van ziekenhuizen en parkher stellingsoorden; het ziekenvervoer aan de stations; bij het opleiden van Roode Kruisverpleegsters en helpsters; het in stand houden der transport-colonnes; bij de pestbestrijding in Nederlandsch Indië; bij de thyphus-epidemieën, bij de malaria-bestrijding; bij zijn wer ken voor de volkshygiëne; de Reizen de Hygiëne Tentoonstelling en de voor bereiding om in ons land te komen tot een doeltreffende Voor- en Nazorg voor t.b.c.-patiënten, is het Roóde Kruis zijn eigen geschiedenis en verheven doel trouw gebleven. Werden niet Rusland, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland en Japan geholpen in de tijden van nood, ontstaan door de na-oorlogsche slech te economische toestanden en door na tuurrampen? Het verdient daarom dan ook den steun van alle welmeenenden in ons land. De naaste toekomst vraagt van ons allen groote aandacht en groo te offers voor het belang der gan sche menschheid. Het Roode Kruis werkt daarvoor Daaraan kan ieder een weinig zijn kracht geven, ongeacht in. welken kring der Maatschappij men leeft. Door menschelijkheid te betrachten en aldus de volkskracht te versterken, dienen wij de Menschheid! WORDT DAAROM LID VAN HET ROODE KRUIS! De geringe contributie van minstens f 1.per jaar zult Gij gaarne offeren aan dit humane werk. Verzoekt Uw familieleden, vrienden en kennissen dit eveneens te doen, op dat het Roode Kruiswerk kan worden uitgebreid en voortgezet, gedragen door het heilrijk willen van allen, tot het keeren en lenigen van zoovele le vensrampen. In Amerika, Japan, Zweden en ande re landen is practisch iedereen lid van het Roode Kruis. Waarom zoii dit in Holland niet kun nen? Men melde zich aan bij het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag. Uit de hutten. In Nov. zullen de verkiezingen voor den president der Ver. Staten plaats hebben. Er zijn drie candidaten; de tegenwoordige president Coolidge is er een van. Sommigen hopen, dat hij her kozen wordt, omdat er dan eenige kans bestaat hem te zien lachen, wel ke kunst hij slecht verstaat. De tweede is Jonh. W. Davis, die indertijd Ameri kaansch gezant in Engeland is ge weest. Zijn candidatuur doet aan liet spreekwoord denken van den derden hond, die het been krijgt, omdat twee anderen elkander te pakken kregen, En dan de candidaat der boeren La Follette. De boeren zijn ontevreden over de lage graanprijzen. Ze voelen zich in de macht der groote graanhan delaars en willen, dat de regeering hun belangen beter zal behartigen. La Fol lette is dus een Amerikaansche Braat, Daar de laatste weken de graanprijzen omhooggaan, daalt daarmee de kans van La Follette, om gekozen te worden. Maar misschien is hij in dit geval de derde, die het been, een vette kluif krijgt. Veel geven we voor die kans échter niet. Er worden van La Follette allerlei bijzonderheden verteld, voorbeelden ook van zijn ijzeren geheugen voor da tums, personen en gezichten. Toen hij een rede gehouden had, kwam een oude, grijze man naar hem toe, die hij twintig jaar geleden eens ontmoet had en vroeg hem, of hij hem nog wel ken de. Zonder mis noemde La Follette zijn naam en woonplaats. Toen de oude hem verbaasd vroeg, hoe dat mogelijk was, antwoordde hij: „Gij hebt nog de zelfde oude jas aan!" Zulke verhaal tjes doen vooral in Amerika in ver kiezingstijd opgeld; men wint er het hart en de stem der kiezers mee. Verschillende staaltjes van de ener gie van La Follette, hoe hij werkte en leerde onder de moeilijkste omstandig heden, deelen de kranten mee. Toen hij zeven jaar oud was, wist hij als jongen een vrijkaart voor een cir cus te krijgen door water aan te dra gen voor de olifanten. Wel, er zijn jon gens, die des noods aan tijgers en leeu wen voedsel willen brengen, als zij tot belooning daarvoor vrije toegang krij gen tot al de wonderen en heerlijkhe den van een circus. Kermisvolk vindt, jonge handen tot alles bereid zelfs zonder belooning. Zij mogen graag mee helpen opbouwen de kortstondige schoone wereld der kermis. Van meer beteekenis is het, dat La Follette in een houten hut geboren werd. Hij heeft den ongunst der om standigheden moeten overwinnen, om tot een der vooraanstaande politici van Amerika te worden. Zonder ijze ren wil en taaie volharding zou hem dit niet gelukt zijn. In een autobio grafie is ook een afbeelding daarvan opgenomen. Ook die hut zal harten en stemmen winnen. Hij bewijst in elk geval, dat La Follette een harden le vensstrijd heeft moeten voeren en een echte vechtnatuur is. Hij draagt dan ook den eerenaam van „Fighting Bob", Bob de vechter. Er is meer grootheid uit hutten te voorschijn gekomen. Dat gaat in Amerika beter dan in Europa. De nieuwe wereld geeft meer kans, om zich maatschappelijk omhoog te werken dan de oude. McDonald is de zoon van een boeren arbeider en toen hij Lloyd George verslagen had en eerste minister werd van het machtige Britsche rijk, ver- schehen er ook afbeeldingen van zijn ouderlijk huis en het dorpje, waar hij eens als een arm jongetje de school be zocht. Een enkele maal gelukt het aan het natuurlijke talent, zich ondanks on gunstige omstandigheden te ontwikke len en tot volle ontplooiing te komen. Maar hoe dikwijls wordt het niet ver stikt door de omstandiheden. Uit een stal is het Licht der Wereld te voor schijn gekomen, lazen we onlangs. In de meeste gevallen zal de hut en de ar moede echter het licht dooven. En dik wijls zijn het schijnbare toevallighe den, die het arme, talentvolle kind uit de huttenwereld helpen, zich omhoog te werken. Pier Pander zou schipper als -zijn vader zijn geworden, als een rijke dame met oog voor kunst in hem niet een veelbelovend talent had ont dekt en hem daarna niet had voortge holpen. Vooral in Amerika wordt nog veel geschermd met de leuze: Wie wil, die kan. Er is, om een bekende Engelsche uitdrukking te gebruiken, een ons waarheid in dit pond overdrijving. Maar meer ook niet. Een vaste wil is veel en niet alles. De hut, omgeving en opvoeding daar kan ook den sterk- sten wil te machtig zijn. Bij het comité voor steun aan de nagelaten betrekkingen van de bij de visschersramp op 18 Juli omgekomen visschers uit Vlissingen en Arnemui- den is tot nu toe onge/veer f 29000 inge komen, en bij het Provinciaal Zeeuwsch Watersnoodcomité nog ruim f 26000 samen dus ruim f 55000. WttiritMl IJnaUin, Aug. 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 28 1.51 2.16 9.46 10.03 29 2 28 2.52 10 27 11.55 10.44 30 N.M. 3.02 3.25 11.05 039 l 1125 31 3.38 4.00 11.43 1.17 September 1 4.11 4.35 0.03 2 4.47 5.10 0.39 4 5.24 5.48 1.15 0.18 2.04 0.51 2.40 1.27 3 24 Oeen Zomertijd. SCHEEPVAART. In de week van 18 tot 25 Augustus zijn te I]muiden door de Noordzeesluizen ge schut uit zee 61 stoomschepen en 3 zee lichters en naar zee 64 stoomschepen. IJmuidexu Aangekomen 26 Augustus: Leonora, St., Nantes, ijzererts, Hoog- ovenbedrijf. Vertrokken 23 Augustus: Livorno, st., Savona, met ijzer. Velsen. Aangekomen 24 Augustus. Ceres, st., Wiborg, papierhout, Papier fabriek; 25 Aug.: Haugland, St., Ar changel, id., id.; 26 Aug.: Siggald, st., Leningrad, id., id. Vertrokken 26 Augustus: Watzlof Vorofsky, st.,; Ceres, st., beide ledig. IJmuiden. De sleepbooten Willem Barendsz en Vlaanderen, met het Sa- bangdroogdok op sleeptouw van hier naar Sabang, arriveerden Maandag morgen te Port-Said. Alles was wel aan boord.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3