PREDIKBEURTEN^ VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. Van Oostrom Soede. Schaalcollecte voor de Kerk. 5 uur: Ds. Kroese van Velseroord. Schaalcollecte voor de Kerk, Zaterdagavond 8 uurBidstond. Maandagavond 8 uurSchoolvergadering. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. van der Veen. Doopsgez. Predikant van Wieringen, CHR. GEREF. KERK. 10 uur: de heer D. C. van Stemvoortvan Veenendaal 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG 7 uur 's avonds Samenkomst. Spreker B. Jennenga. Dinsdag 8 uur: Openluchtsamenkomst op het Wiilemsplein. IJmuiden Donderdag 8 uur: Bijbelbespreking. LEGER DES EXILS. Zondag 7 uur v. 10 3.30 n.r 8 Dinsdag 8 Woensdag 8 Donderdag 8 Bidstond. Heillgingsmeeling, Openluchtmeeting Velséroorc Verlossjngsmeeting. Soldatenmeeting. Straatzang (Beverwijk.) Heiligiugsamenkomst, VELSEROORD, NED. HERV. KERK. 10 uur: Da. W. Kroese. GEREF, KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfdt. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurde heer O. P. Fruyt van Amsterdam 7.30 uur(lokaal Wijkeroog) Dezelfde, Ouderavond Zondagsschool. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Da. Bouma, em. pred te Doorn Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Dr. O. A. v. d. Bergh van Eyslnga, EVANGELISATIE. 10 uurA. van Dijk, oud-Zendeling, te Heemstede, LOKAAL BETHEL. 9.45 uur: de heer G. B. Wurth. Afscheidsrede. 5.30 uur: Godsdienstoefening. 10 uur: 5 uur 10 uur het stoomschip, althans het mecha nisch voortbewogen schip is. In ieder geval valt voor het heden te constateeren, dat het stoomschip geheel en het zeilschip nog slechts zeer ten deele in exploitatie is. En dit valt zeer te betreuren, want de haringaanvoeren zijn beslist veel te gering. De afzet blijkt grooter dan de productie, en de gevolgen daarvan zijn zeer hooge, in de tegenwoordige ver houdingen eigenlijk abnormaal hooge prijzen, Het is bijzonder jammer, dat niet onze heala haringvloot op het oogenblik aan de productie deelneemt, en dat dit ook niet meer te bewerkstel ligen valt, daar er te groote uitgaven mee gemoeid zijn om de stilliggende schepen in de vaart te brengen. De exploitatie is echter nog duur, en zeer hooge besommingen zijn noodig om behoorlijke bedrijfsuitkomsten te bereiken. Bij de nu geldende prijzen lijkt het echter volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat dit jaar voor het eerst sedert lang zulke uitkomsten weder bereikt zullen worden, en daarom is het dubbel jam mer, dat wegens gebrek aan middelen het bedrijf niet in vollen omvang uit geoefend kan worden. Die vroege haring is niet geschikt voor den export; wel was dat het ge val in den oorlogstijd, toen de honger in Duitschland woedde en letterlijk al les er tegen hoogen prijs een weg heen vond, maar thans is het niet meer zoo. En ook de binnenlandsche markt vraagt het artikel niet, wegens de min derwaardige kwaliteit, vooral daar in denzelfden tijd de stoombeugscheperr de veel betere kolmaatjesharing aan brengen, welke gemakkelijk en tegen hoogen prijs verkoopbaar is. Men kan dan ook verwachten, dat het volgend jaar wat minder haast zal gemaakt worden met het uitzenden van de schepen ter haringvisscherij. Gelijk we reeds opmerkten, is de toe stand thans zoodanig, dat de aanvoe ren veel ruimer konden zijn en dan toch waarschijnlijk nog zeer goede prijzen gemaakt zouden worden. Op het oogenblik is weliswaar de visscherij bijzonder schraal, maar ver moedelijk zal dit toch zoo lang niet du ren. De eigenlijke groote visscherij, welke uitgeoefend wordt op Doggers- bank en omgeving en daarna onder den Engelschen wal, moet nog komen Het laat zich evenwel aanzien, dat de handel de .vangsten gemakkelijk zal kunnen afzetten, daar de vraag in het buitenland, voornamelijk in Duitsch land, zeer levendig is, en de opklaring van de politieke verhoudingen in Europa en de daar van-te verwachten verbetering in het Duitsche geldwezen, ongetwijfeld onzen haringexport ten goede zullen komen. Ook thans laat zich dus de toekomst voor het Nederlandsche haringbedrijf nog gunstig aanzien, en heerschen er een levendigheid en opgewektheid in dit en in de neven- en aanverwante be drijven, gelijk gedurende vele jaren niet te constateeren zijn geweest. SCHEEPVAART. IJmuiden. (De 'sleepbooten Willem garendsz en Vlaanderen met het Sa- bangdok op sleeptouw, op reis van hier naar Sabang, arriveerden Donder dag met alles wel te Suez. Het Engelsche stoomschip Iossi- foglu arriveerde 7 dezer met een la ding ijzer van hier te San Francisco. Velsen. Aangekomen 27 Augustus: Martin Goldschmidt, st., Leningrad, papierhout, Papierfabriek. Vertrokken 27 Aug.:" Ceres, st., Am sterdam, restant-lading; Watzlof Vo- rovsky, st., Amsterdam, ledig; 29 Aug.: Sigvald, st., IJmuiden v. o., ledig. IJmuiden. Een anker met 90 vadem ketting van het Noorsche stoomschip Corsus is door de bergingsboot Dolfijn gelicht. Het andere anker kon door de ruwe zee nog niet gelicht worden. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. De MarlasHchting. Gemeenteblad no. 139 bevat de over eenkomst, door het college van B. en W. aangegaan met -de Vereeniging der Ziekenverpleegsters Franciscanessen van de Mariastichting te Haarlem, in zake de subsidiëering van een in onze gemeente te stichten en exploiteeren ziekenhuis. De gaslevering. Gemeenteblad no. 138 bevat de over eenkomst door B. en W. aangegaan met de directie der Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken, inzake de le vering van gas. Begraafplaats De Biezen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van de Protestantsche Dragersvereeniging te Santpoort, om aanschaffing van een automatische in richting voor het nederlaten van lijk kisten, ten behoeve van de begraaf plaats De Biezen, daar bij een ingesteld onderzoek gebleken is dat de werking van zoodanige toestellen soms onzeker Politieverordening. Gemeenteblad 143 bevat de verordening tot aanvul ling en wijziging der algemeene politie verordening. Grondbedrijf. B. en W. doen den raad een voorstel tot inbreng van eeni- ge gronden in het Grondbedrijf, n.l. een perceel te IJmuiden en twee per- ceelen te Jan Gijsenvaart. Onderwijs. Door B. en W. wordt aan den raad voorgesteld het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Haarlem, omtrent de toela ting van leerlingen uit de gemeente Velsen op inrichtingen van middelbaar én hooger onderwijs te Haarlem. Jaarwedde gemeente-ontvanger. Inzake de door Gedeputeerde Staten gezonden ontwerp-regeling van de jaarwedden der gemeente-ontvangers, met verzoek die ook hier aanhangig te maken, schrijven B. en W. aan den raad het volgende: ,Met betrekking tot deze gemeente houdt die regeling in een verlaging van de jaarwedde van den ontvanger, welke thans bedraagt f 3600.tot f 4600.met 30 zoodat die wedde zou gebracht worden op f 2520.tot f 3220. Voor den tegenwoordigen titula ris zou die verlaging over 5 jaren ver deeld worden en wel elk jaar 6 fo. Ge- door de hoofden der scholen, doch ook door den ontvanger. Het getal aanslagen voor de straat belasting bedraagt 2300 en voor de schoolgelden 1200. Bovendien is thans door de Regeering een wetsontwerp ingediend, waardoor het aanslaan van forensen en de invordering der door hen verschuldigde belasting wederom bij de gemeenten wordt gebracht. De vermindering der werkzaamheden van het ontvangerskantoor heeft ons indertijd aanleiding gegeven om het personeel in te krimpen. Dat dit, zien ook weer de toename der werk zaamheden, zou moeten leiden tot vermindering 'van de jaarwedde van den ontvanger, moeten wij ten sterk ste ontkennen. De taak en verantwoor delijkheid voor een ontvanger in een gemeente als deze, wettigen ten volle handhaving van het bestaande sala ris. Wij adviseeren U dan ook, dit aan Gedeputeerde Staten te berichten. Twee leden der commissie van bij stand voor de financiën verklaarden zich hiermede te vereenigen, terwijl twee leden hun stem nog niet konden uitbrengen." Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: C. v. d. Staay en M. v. Dijk; C. J. v. Lith en C. Kempen J. G. Marckelbach en A. Kraaijer; W. Koster en N. Broek; G. Z. v. Rijn en M, Bral ter. Gehuwd:D. v.d. Oever en A. Gra vemaker; D. v. d. Pol en T. Amelsbeek J. Gorrêe en A. v. Hoorik; I. Bleeker en K. Poortstra; C. Attema en J. A. Skib be; J. Steiger en C. M. Korremans; G. J. Tönjann en J. M. W. Spanjert; A. Mulder en M. Rijke; Corn. Neve en R. Rooze; J. Hulscher en C. J. de Ruijter L. v. Waehendorff van Rijn en J. Koe lemeij. Geboren: E. KindersNieuw buurt, d.; H. StobbeJongsma, z.; L. de VriesKoffeman, d.; J. Bontenbal Buis, d.; A. MertensBarnhoorn, G. Walterv. Gulik, d.; E. R. Lank- haar—Felarski, d.; A. E. J. Stottelaar- Troost, d. Bevallen: M. A. C. PostVos, z. C. K. KlingeLips, z.; M. E. Hoogland- Steeman, d.; A. Douwstrav. d. Berge, z.; A. v. Beek—Bregman, z.; C. Wijker- Sweeren, d. Overleden: Cornelia Petronella van Niekerken, 25 jaar, dochter van H. van Niekerken en A. Bergman; Elisabeth Jasperse, 44 jaar, echtgen. v. G. J. Nieuwpoort. Overleden: Neeltje de Zwart, 4-7 j., echtgen. van A. D. Hendriks; Keetje Bal, 4 j„ d. van Joh. Bal en J. Korf; Pieter Willem Michel 4 j., z. van Miecel en H. C. v. d. Kamp. SPORT. VOETBAL. Iets nieuws in voetbalkringen, Bij Z. F. C. heeft men thans een maat regel ingevoerd die zeker de goedkeu- ing van elk weldenkend voetballer, maar niet minder van de buitenstaan ders, zal kunnen wegdragen. Al sinds eenigen tijd moet een jon gen beneden 16 jaar, die wil toetreden tot de adspiranten af deeling der Z. F. C., benevens een verklaring der ouders, dat die daarin toestemmen, een ver klaring van een geneeskundige kun nen overleggen, dat hij lichamelijk ge schikt is voor het voetbalspel. Als overgangsmaatregel is ook voor de leden en nieuw toe te treden leden der vereeniging bepaald dat, indien het bestuur zulks wenschelijk acht, ook zij een geneeskundige verklaring zullen moeten overleggen. O.i. is dat een heel goede maatregel. Er zullen toch zeker personen op de voetbalvelden rondloopen voor wie hel wenschelijk ware, dat zij de schoenen aan den kapstok hingen. Wanneer de zulken dan eens de nadeelige gevolgen ondervinden, krijgt ten- onrechte de sport hiervan de schuld. Dat is fnui kend voor de populariteit van het spel, zoodat de toepassing van de genees kundige keuring voor voetballers ze ker een heel groote waarde voor die sport zal hebben. Blijkbaar meende het Z. F. C.-be- stuur, aldus de Zaanlander, zooals dit voor de adspirantleden het geval is, voor de leden de keuring nog niet ver- deputeerde Staten hebben reeds twee j piichtend te kunnen stellen, doch wan maal Uw advies gevraagd omtrent wij- neer het voorbeeld navolging moge ziging der jaarwedde. (Zie gemeente- j vin<jen bij bonden of vereenigingen bladen no. 159 van 1922 en 101 van zaj bet o.i. daartoe in de toekomst wel 1923). Op ons voorstel werd den 3 Juli kunnen komen. 1923 besloten o.m. aan Gedeputeerde j pe eerste stap in een goede richting. Staten mede te deelen, dat de taak van i den tegenwoordigen titularis voors-voetbelvereeniging „Trekvogel» hands van zoodanigen omvang zal blijven, dat uit dien hoofde reeds jaar- weddeverlaging niet billijk zou zijn. Deze opvatting handhaven wij nog ten volle. Wel geschiedt de invordering der plaatselijke inkomstenbelasting niet meer door den ontvanger, doch daar staat tegenover dat hier inge voerd is een straatbelasting, terwijl de invordering der schoolgelden voor de openbare scholen niet meer geschiedt teclie der C. J. M. V. «peelt heden, Zater dagmiddag, een wedstrijd tegen.De Spar taan" te Nieuwendam. Qe tocht daarheen gaat per auto. programma der feesten, welke hier Vrijdag 5 Sept. gehouden zullen wor den .Enkele wijzigingen hadden plaats in de oorspronkelijke plannen zoodat wij heden het officiëele programma kunnen publiceeren. De volksspelen zullen des middags niet doorgaan, maar is er des avonds 8 uur een optocht met versierde rij wielen. Des avonds 9 uur is er een bioscoop voorstelling op het Willemsplein, zoo dat een elk het kan zien. Daarbij zal er op gelet worden dat de films aan niemand aanstoot kunnen geven. Tenslotte is in den namiddag een op tocht van bewaarschoolkinderen op versierde wagens. Dat is reeds vaker gebleken een buitengewoon lief en dankbaar nummer te zijn: -de heele kleinen. Maar er is helaas nog een klein gebrek bij. Wel hebben reeds eenige eigenaars van wagens en paarden toegezegd de hoofden der bewaarscho len te zullen helpen, maar er komen nog te kort. En zij weten niet wie hun nog kan of wil helpen. Zouden wij misschien langs dezen weg mogen vragen, als er nog bezit ters van paard en wagen zijn die voor een middaguur een aantal kleine kin deren gelukkig willen maken, in de zen even overleg te willen plegen met Mej. v. d. Mark, hoofd der bewaar school bij het gebouw voor Chr. Belan gen! Laat het feest zijn, ook, of liever vooral voor de heel kleine kinderen PROGRAMMA van de feesten op het Koninginnefeest te IJmuiden, te vieren op Vrijdag 5 September 1924. 's Morgens 9 uur: Koraalmuziek op het Willemsplein en het Kenne- merplein; 9>/2 'uur: Optocht van schoolkinde ren naar het feestterrein aan den Rijksweg. 's Middags 2 uur: Optocht van de kinderen der bewaarscholen door IJmuiden. Concert op het Willemsplein Optocht van rijwielen enz. met lampions door IJmuiden. Concert en openlucht-bioscoop op het Willemsplein. Het feestterrein voor de kinde ren is het deel van het voorma lige kampterrein aan den Rijks straatweg ten westen van de Kerkstraat. Oranjevereemiging „Wilhelmlna' Mededeelingen aan de deelnemers van den wedstrijd, verbonden aan de etalageweek van 30 Aug. tot 6 Sept. 1. 5 uur: 8 uur: 9 uur: N.B. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Koninginnefeest. Gisteravond vergaderde de Oranje vereniging tot vaststelling van het Alle inwoners van IJmuiden kun nen meedoen. 2. Voor een winkelraam der mee doende winkeliers hangt duidelijk zichtbaar het bewijs van deelne ming, (witte kaart, met oranje- letters). 3. In iedere etalage zijn een of meer telkaartenmeer of minder zicht baar gelegd, waarvan het totaal aantal van alle winkeliers aan de Oranjevereeniging moet worden opgegeven. De deelname-kaarten moeten niet worden meegeteld, al leen het totaal aantal gekleurde telkaarten moet worden meege deeld. 4. Voor het juiste of dichtstbijkomen- de getal worden prijzen beschik baar gesteld. Hoofdprijs f 25. Ver der nog prijzen van f 15, 2 van f 5 en 4 van f 2.50. De prijzen worden niet in geld uitgekeerd, maar in goederen naar keuze der winners, te betrekken bij de deelnemende winkeliers. De inzendingen worden schrifte lijk ingewacht vóór of op Vrijdag 5 September bij J. Dalhuysen, Ju- li'anakade 9, onder vermelding van naam en volledig adres. Gisteren is te Haarlem aanbe steed het maken van zes dukdalven in de Haringhaven alhier, behoorende tot de werken tot verbetering en uitbrei ding van de Visschershaven. Laagste inschrijver was de heer G. Schermers te Nieuwen&ijk (N.-Br.) met f 9795. De raming bedroeg f 9500. Een mooi filmwerk. In Thalia gaat vanaf heden een mooi filmwerk, n.l. Robinson Crusoë, naar het beroemde boek van Daniël Defoe. Wie onzer heeft niet dit prach tige boek gelezen, waarin de wonder lijke lotgevallen van Robinson Crusoe en zijn metgezel Vrijdag zoo fantas tisch en boeiend worden beschreven, In alle beschaafde talen is dit boek overgezet en nog wordt het immer met graagte gelezen. Dit beroemde boek „The life and strange surprising adventures of Ro binson Crusoe of York" nu is in Ame rika voor de film bewerkt. En wie het kent, zal begrijpen wat daarvoor noo dig is geweest. Het is dan ook een seriefilm, die ge durende vier weken in Thalia zal ge geven worden. Gisteravond hebben wij het eerste deel, bestaande uit 6 acten, gezien. Na het aardige huiselijke tafe- reel in Yarmouth, krijgen wij Robin son Crusoe in handen der Moorsche zeeroovers, zijn ontkomen en later, als hij zijn bruid gehuwd vindt, zijn ver trek met het kaperschip en de stran ding op het eenzame eiland. Schitte rende natuurtafereelen zien wij, zoo wel ter zee als ter land en daarna de wonderlijke avonturen aan het strand met -de kannibalen, in het woud enz, In het filmwerk is alles nog fantasti scher en ook meer uitvoerig behandeld. Wij zijn dan ook overtuigd dat zeer ve len dit groote en mooie filmwerk in Thalia zullen gaan zien. Door bemiddeling van de heereti Bouwmeester en Grauenkamp is de Motorlogger „St. Jacob" van den heer Reygersberg verkocht aan den heer E.' A. de Gruyter, reeder te Heemstede. Bij de gistermiddag ten overstaan van notaris Dólleman gehouden ver- kooping werd het woonhuis met bo venwoning aan de Kanaalstraat 5: zwart gekocht door den heer D. Bait Jz. q.q. alhier voor f 5400. I VELSEROORD. Op de agenda der a.s. Dinsdag in Haarlem te houden vergadering dei' Kamer van Koophandel voor Haarlem' en omstreken komt o.a. voor een voor stel tot goedkeuring van een verzon den schrijven aan het Staatsbestuur der Posterijen inzake de reorganisatie van den postdienst alhier. Oratoriumvereenigiiig. Alhier zal een onderafdeeling wor den opgericht van de Chr. Oratorium vereeniging te Haarlem. Als directeui zal ook hier de heer George Robert op treden, terwijl de afdeeling dan aai de uitvoeringen te Haarlem zal mee werken. Voor het lidmaatschap kan men ziet opgeven bij mevr. Ds. Wissink, Wille brordstraat. Tentoonstelling. De tentoonstelling van teekeninger der Nijverheidsavondschool, zal ge houden worden op Zaterdag 6 Septem ber van 89 uur en op Zondag 7 Sep tember van 1012 en van 24 uur ii. het gebouw der school alhier. VELSEN De directeur v. h. Post- en Tele graafkantoor te Velsen maakt bekend dat het kantoor op Maandag 1 Septem ber a.s. vanaf 1 unr voor postzaken ge sloten zal zijn. De 2e en 3e bestelling worden nie uitgevoerd. De autobussen en de veiligheid. Door Burgemeester en Wethouder: een nieuwe maatregel getroffej voor de eigenaars van autobussei Zij hebben n.l. bepaald dat alle auto bussen, die in deze gemeente stand plaats hebben, met ingang van 1 Octo ber a.s. behalve van een deur aan d rechterzijde, voorzien zullen moete: zijn van een behoorlijk sluitende der aan de achterzijde van den wagei welke deur van binnen gemakkeliji moet kunnen worden geopend. SANTPOORT. Z. D. H. de Bisschop van Haarlet heeft benoemd tot Geestelijk Adviseu van de afd. Santpoort der A. R. K. A den WelEerw. Heer Kapelaan J. Muijen. N. Hl. Ct. Woensdagmiddag had in de Mo lenstraat de traditioneele ringrijder; plaats. Liet het weer zich aanvankf lijk niet bepaald gunstig aanzien, latf klaarde het gelukkig op, zoodat d ringrijderij niet ontijdig gestaakt bf hoefde te worden. Om één uur stelden de paren zie' aan den Rijksstraatweg tegenove café-restaurant „Zomerlust" op. Oi der de lustige tonen van ons fanfari corps „Wilhelmina" werd het dor doorgereden naar de Molenstraa waar alles reeds voor den groote strijd in orde was gebracht. Spoedi kon dan ook tot het edele vermaa worden overgegaan. De eerste ring la spoedig ter aarde, weldra gevolf door talrijke andere, zoodat de ringet inschuiver en de ringenrapers drir werk kregen. En in de jury-tent te kenden de heeren Vis, Kochx en Bu ter de gestoken ringen, zoowel als 'pioedels (met pijnlijke inauwgezethei aan. Dat zoo'n eerste omloop veel tijd i beslag neemt, zal men begrijpen, a men weet, dat er 59 paren aan d< wedstrijd deelnamen en elk paar ritten moest maken, wat een- tota' geeft van 1416 ritten. Was de spanning onder de talrijk belangstellenden in 't begin van de wedstrijd niet groot, als met een to: verslag veranderde dit, toen beker was, welke rivalen om den zilvere wisselbeker mochten kampen. De het

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2