OFFICIEEL» BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat op 25 Augustus 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van I. de Leeuw van beroep Koffie huishouder, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan ster ken drank in de navolgende localiteit de benedenvoorlocaliteit van het per ceel, plaatselijk gemerkt C 45 en gele gen aan het Sljaisplein aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat op 23 Augustus 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van W. Hoekstra, van beroep winke lier, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uitsluitend al coholvrijen drank in de navolgende localiteit: den winkel van het perceel plaatselijk gemerkt C 38 en gelegen aan de Pr. Steijnstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 27 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKBNS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Naamlooze Vennootschap „Acetylena", te Amsterdam, om ver gunning tot het oprichten van eene bnüergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie I, No. 1277, plaatselijk bekend Bloem- straat, Wijk C no. 14. Op Woensdag, den 10 September 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestadn om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Velsen, den 27 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, J. KOSTELIJK. RI.TKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Woensdag slaagde te Amsterdam voor'het examen ter verkrijging van het getuigschrift als sportleidster, Mej. E. J. Vermeulen, alhier. Men verzoekt ons te verwijzen neer de in dit nommer voorkomende advertentie, betre fende de oprichting van een afdeellng der Vereeniglng van rentetrekker! der ongevallenverzekering waarop dezer dagen de koninklijke bewilliging is ver leend alhier. De politie bemerkte Woensdag een volksoploop in de Prins Hendrikstraat nabij café Cycloop. Het bleek dat zekere O. wonende aldaar, de orde verstoorde. Terzake dit feit is tegen hem proces verbaal opgemaakt. VELSEROORD. Dat de verleden jaar opgerichtte afd. Velsen van de Vrijdenkersvereenlglng „De Dageraad" niet stil zit, bewijst wel het programma, dat het bestuur heeft samen gesteld voor het winterseizoen. Als inzet komt Zondag 7 Sept. David de Kok (ex- priester) met het onderwerp„Zedelijkheid en Calvinisme". Vervolgens komen nog sprekers Ds. Schermerhorn, Jo de Haas, A. B. Kleerekoper, D. Wijnkoop, H. Kolthek, J. Hoving, (redacteur van de Vrijdenker) Jos. van Veen (ex-priester)Mlen Lanser, O. Rijnders, (red. van de Vrije Socialist) Dr. Joh. P. Thuys, (zenuwarts in den Haag), Dr. j. A. H. v. d. Brink (ex-pileater), Ds. B. de Ligt en anderen. Totaal zullen 18 vergaderingen gehouden worden op Zon dagmorgen in „Tivoli", Rijksstraatweg, Vel- seroord, altijd 's morgens om half elf. En 10 October komt Ds. Schermerhorn in „Thalia" te Ijmuiden, met zijn voordracht „De Godzoeker". Deze avond alléén is een bezoek reeds waard. Alle deze vergaderingen zullen voortaan per advertentie in de plaat selijke pers en raambiljet bekend gemaakt worden. VELSEN De benoeming van onzen vroege- ren plaatsgenoot, den heer J. C. Bus, tot Ontvanger van registratie en de domeinen te Oostburg in Zeeland is in getrokken en vervangen door eene te Harderwijk in Gelderland. öp een stuk grond tusscKen L' 15 en L 17 aan den Wijkerstraatweg nabij de stoompont zal voor den heer A. Vermeer eene auto-garage gebouwd worden. Wanneer men een ander zeker werk laat verrichten, Is het wensche- lijk, dat vooraf accoord gemaakt is over den prijs, anders kunnen er licht onaangenaamheden ontstaan. Dit bleek dezer dagen een ingezetene van Velsen. Door een scharenslijper had hij een hakmesje laten slijpen, een werkje dat nauwelijks vijf minuten had geduurd en hiervoor werd maar eventjes 1 gulden en 10 centen ge vraagd. De werkgever vond dit over dreven en wilde niet meer dan 75 cent geven. Er ontstond een onaangename woor denwisseling, niet geheel en al van krachttermen ontbloot, tot tenslotte 75 cent onder protest aanvaard werd. Gelijk uit een advertentie in de IJmuider en andere couranten blijkt, zullen de repetities der Gemengde Zangvereeniging „Zang Veredelt" den 3den Sept. weer beginnen. De Vereeni- ging heeft nu 8 jaar bestaan en na tuurlijk, evenals zoovele zusters, tijd perken van voor- en tegenspoed gehad, van veel en weinig leden, maar altijd heerschte er een aangename geest en bedankten er leden, dan waren dezen er wel door omstandigheden toe ge noodzaakt. Tegenwoordige en voorma lige leden allen zijn het er over eens, dat het lidmaatschap een bron van ge not was. Dames en heeren, die genoe gen in den zang vinden, worden uitge- noodigd zich aan te melden om onder leiding van den bekwamen directeur, den heer Pielage, zich verder aan den zang te wijden. We twijfelen er niet aan of velen zul len zich aanmelden, wanneer ze de onderstaande vragen gelezen en voor zich zelve beantwoord hebben. Waarom? Waarom heeft Velsen nog geen groot Gemengd Koor? Voelt onze gemeente weinig voor de edele zangkunst'? Stelt het publiek de voetbalsport misschien hoogerï Gaat er geen beschaving uit van de kunst? Waarom zijn de kunstminnende Velsenaars genoodzaakt naar Amster dam of Haarlem te gaan ten einde iets moois te hooren? Is ten slotte de beoefening van het zingen niet meer ontwikkelend dan het uitsluitend hooren van muziek? Heeft Velsen minder eerbied voor de Muze der muziek dan bijv. Spaarndam of Noord-Scharwoude? Kan een kleine plaats niet groot zijn in sommige opzichten? Heeft Velsen, eene 1ste klas gemeen te, met zijne uitstekende onderwijsin richtingen niet de moreele plicht te zorgen voor passende amusementen? Is er geen streven onder de inwoners om te komen tot een groot Velsen? Heeft het werk van groote componis ten wel belangstelling in plaatsen van minder beteekenis dan Velsen? Waarom dan niet bij ons? Is de godin der muziek alleen te dienen door instrumentale muziek? Is in de laatste instantie de mensche- lijke stem niet het mooiste instru ment? Zouden de Velsenaren slechts kun nen schreeuwen en niet zingen? Voelen de notabelen van onze ge meente niet, dat ze goede leiding kun nen geven en zich ook ten opzichte van den koorzang verdienstelijk kunnen maken? Waarom dan niet de advertentie van „Zang Veredelt" met aandacht gelezen en u aanstonds opgegeven, als u in 't gelukkig bezit zijt van een zangstem als werkend lid, of verdienstelijk ge maakt als donateur? Door de politie te Schoten is aan gehouden zekere de G., die nog iets met de justitie te vereffenen had en daarom gesignaleerd stond. De aan houding geschiedde op aanwijzing der gemeente-politie van Velsen. Daar aan het kinderfeest Ie Wijkeroog op a.s. Maandag lang niet alle kinderen kunnen deelnemen, besloot het bestuur der Chr. School aan alle kinderen der School een feest aan te bieden en wel a.s. Dinsdag van 2—5 uur in het gymnastieklokaal der school. Daar zullen de kinderen onthaald worden en een film worden vertoond. In de week van 17—23 Augustus is deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. Eenige van de bewoners van den hertenkamp van „Velserbeek" hebben kans gezien te ontvluchten. Zij hebben hun heil gezocht in de omgevende bosschen van „Waterland", „Meervliet" en „Beeckenstein". Wie op z'n wandeling dus eens verrast mocht worden door een gewei lusschen het hout langs den weg hoeft niet te den ken un „edel wild*. Bij het naderen van een mensch kiezen de herten zoo spoedig mogelijk het hazenpad, eigenlijk het „herten- pad. De vrijheid bevalt de beestjes schijn baar goed. Ten nadeele van den aannemer van de rioleeringswerken van den Groote Hout- of Koningsweg en Schulpweg zijn aan laatstgenoemden weg verschillende riool buizen vernield. De vereeniging Wijkeroog-Noord steld zich voor (ten Verjaardag van de Koningin te vieren óp Maandag 1 September. De hieraan verbonden feesten zullen bestaan in een optocht met muziek, wedstrijd voor versierde fietsen, poppenwagens en hoepels Hiervoor zijn verschillende fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop hiervan zul len op „Schulpen" verschillende spelen worden gehoHden, als blokjesrapen, zak- loopen touwtrekken enz. 's avonds concert, straatversiering en verlichting, terwijl voor den mooisten gevel en de mooiste tuinver- siering eenige prijzen zijn uitgeloofd. Woensdagmiddag had op de Wijker. straatweg, precies op den spoorovergang, een botsing plaats lusschen twee autobussen* de een komende uit Beverwijk en de ander uit de richting Velsen. Behoudens eenige gebroken ruiten en verbogen spatboorden, liep het geval zonder ongelukken af. Hl. Dbl. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een kinderhandschoentje (zwart), een zakje inhoudende geld, een zwarte dameshandschoen, een touwtje met sleuteltjes, een zwart damestaschje met inhoud, een pakje inh. kinder onderkleeding, een voetpomp van rij wiel. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Tweeërlei Democratie. Bij de behandeling van het prae- advies op het adres van J. W. van Oos- terom, hoofd van school D, in de raads vergadering van 5 Aug. j.l., deed zich het geval voor, dat voorstanders van het openbaar onderwijs het onderling volstrekt oneens waren. De vele niet terzake doende beschul digingen door den Wethouder van On derwijs, in een voorgaande vergade ring, aan voornoemd hoofd gericht, waren van dien aard, dat de raad met gi'oote meerderheid het adres naar B. en W. om advies verwees. Het prae-advies dat daarop, in de vergadering van 5 Aug. volgde, bepaal de zich uitsluitend tot de mededeeling, dat B. en W. van meening waren, dat controversen, als zich voordeden, zou den zijn vermeden, indien de heer van Oosterom met meer tact ware opgetre den en méj. Romijn zich niet openlijk tegen het hoofd had verzet. Hoewel ik van meening ben, dat het openlijk verzet van mej. R. in iedere andere betrekking niet zou zijn geduld, kon ik mij in ander verband met de conclusie van het prae-advies ver eenigen. Waar n.l. gebleken is, dat voornoemd hoofd naar de politieke kleur van sol licitanten informeerde, moet erkend worden, dat de conclusie „ontactisch" op haar plaats was. Oók al neemt men aan, dat in dit geval de practijk boven de theorie ging, dan is de zaak offi cieel niet in orde. Gezien het prae-advies leek het mij dus fair, dat de Wethouder van On derwijs de andere beschuldigingen te rug nam. Daartoe deed ik een desbe treffend verzoek aan den Wethouder. Maar de Wethouder gaf geen fair play. Hij nam niets terug. Was zich zelf niet bewust, dat hij iets terug te nemen had! Intusschen zal ieder ambtenaar zoowel als de heer van Oosterom zich diep gekrenkt en geslagen gevoe len, wanneer van uit een raadszetel hem op dergelijke wijze de ooren wor den gewasschen. Bedenkt men nu, dat deze zaak dienstbaar is gemaakt aan een oude veete, dan dwingt het vele objectieve voorstanders van openbaar onderwijs front te maken tegen de handelingen van een clubje menschen, die zich zelf in het hoofd hebben gezet, dat zij het monopolie bezitten van het openbaar onderwijs. Het komt niet in mij op, om deze paedagogen c.s. de richting te wijzen, die zij hebben te gaan. Maar toch zou ik willen opmerken: „Vragen zij niet teveel, als ieders meening de hunne moet zijn?" Want inderdaad, daar begint het op te lijken! Althans, wanneer men niet met hen door dik en dun gaat,' dan is men niet democratisch. Met een beroep op voor aanstaande mannen wordt dan verder aangetoond, dat zij het precies weten. Maar ach, wat zouden die groote man nen dan wel zeggen, als zij de zaak ont daan van windselen voor zich zagen. Wij voor ons zijn daar wel nieuwsgie rig naar. Doch afgezien van dat alles, hebben wij in onze gemeente vele onderwijs krachten, die niets van zulke would-be tactiek willen weten. In dat verband doet het komisch aan, dat de Wethouder van Onderwijs welke pas een jaar geleden door het clubje werd afgedankt thans weer op zijn voetstuk staat, als de working majority. Hoewel het ieder vrij staat van rich ting te veranderen, ben ik in dit geval een andere meening toegedaan. Im mers juist het front maken van den heer L. tegen partieel partijgedrijf, bracht hem spontaan op de plaats, waar hij thans als Wethouder zit. Het vertrouwen der niet-sociaal- democratischê' leden van den raad, in den heer L„ concentreerde zich om zijn onafhankelijkheidszin. De kwestie aan school D heeft ech ter voldoende bewezen, -dat, met de onafhankelijkheidszin van den Wet houder, óók het vertrouwen der met- sociaal-democratische raadsleden is verdwenen. Waar de Wethouder o.a. pertinent beweerde, dat de heer van O. niet met zijn personeel kon omgaan, daar bleek het tegendeel. Hoe het dan mogelijk is, dat een verantwoordelijk man, zulk een voor een schoolhoofd verniet! gende beschuldiging gehandhaaft?. Dit gaat veler begrip te boven! De voorzitter van den raad zeide echter in het openbaar: „dat aan het onderwijs aan school D veel verbeterd is." Alleen op grond van deze getuige nis mag men reeds aannemen, dat de actie tegen de leiding aan school D eenzijdig is. Resumeerende is te constateeren, dat, tegen- den uitdrukkelijken wil van het hoofd, getracht is een koers-wijziging in practijk te brengen, die wel in een partij-program, maar niet in het Staatsblad staat. Reeds heb ik er op gewezen, dat een klein aantal menschen zich inbeelden, dat het roer van ons plaatselijk open baar onderwijs alleen in hun hardden veilig is. Oók wees ik er reeds eerder op, dat een groot aantal onzer paedagogen van die geforceerde stuurmanskunst niet gediend zijn. Blijkt die meening evenwel niet afdoende te zijn, dan zal de tijd wel leeren, dat een groot deel der voorstanders van de Openbare School, eveneens van die geforceerde stuurmanskunst niet gediend zijn. Laat dit de liefhebberij-pioniers nu eens gezegd zijn! Een aantal hunner vinden de voor gaande redeneering natuurlijk ver schrikkelijk conservatief. Maar het is nu eenmaal een feit, dat zeer veel de mocratische menschen, van zeker soort hyper-paedagogie niet willen weten. Het begrip beter gezegd de overtui ging dat óók op school de leiding in één hand behoort te zijn, is daarvoor te diep bij de menschen ingeleefd. Wie daar anders over denken, moe ten ook den moed hebben, om eigen ideeën in eigen huishouding^toe te passen. Doch niet hunne principes aan andere menschen opdringen, wel ke daar niet van gediend zijn. Zijn de laatsten daarom minder de mocratisch? Dat zij dan zoo! Maar ik voor mij aanvaard dan die minder waardige democratie, omdat deze er kent: leiding, orde en regel. De drie hoofdeigenschappen van een gezond gezinsleven. B. G. Schuitenmaker. Velseroord, 26 Aug. 1924. WataratnwiC IJmni&an, waier n.m. 0.18 2.04 0.51 2.49 1.27 3 24 2.00 2.44 3.28 Geen Zomertijd. Sept. 1024 H. water L. Dasjen v.m. n.m. v.m. 1 4.11 4.35 0.03 Z 4.47 5.10 0.39 3 5.24 5.48 1.15 4 6.06 6.28 1.54 5 6.48 7.12 2.32 6 E.K. 7.39 8.07 3.13 VISSCHERIJ. - Gedurende de maand Juli van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijks- visehafslag aangekomen 289 stoom trawlers met f 569.623 besomming te gen in Juli van het vorig jaar 164 stoomtrawlers, die f 312.370 besomden en in de eerste zeven maanden van dit jaar "2068 stoomtrawlers met 1 4.703.866 besomming tegen in gelijk, tijdvak van het vorig jaar 1234 stoomtrawlers, die f 2.730.510 besomden. Verder kwamen van de trawlvisscherij in Juli van dit jaar aan de markt: 19 motorloggers met 1 10.454 besom ming tegen in Juli van het vorig jaar 16 dier vaartuigen met f 7223 besom ming en in de eerste zeven maanden van dit jaar 100 motorloggers "die f 70.801 besomden tegen in eerste zeven maanden van het vori; jaar 70 motorloggers met f 42.479 bt somming; 18 zeilloggers met 1 4065 besommim tegen in Juli van het vorig jaar 16 dier vaartuigen met f 49.560 beson. ming en in de eerste zeven maande: van dit jaar 784 zeilloggers mt f 364.722 besomming tegen in gelijj tijdvak van het vorig jaar 1171 zeillof gers met f 552.240 besomming; Sleepboottrawlers kwamen in Ju! van dit jaar niet aan de markt tege in Juli van het vorig jaar 2 sleepbooi trawlers met f 531 besomming en in d eerste zeven maanden van dit jaar 1 sleepboottrawlers met 1 7574 besort ming tegen 33 dier vaartuigen nu f 24.929 -besomming in gelijk tijdval van het vorig jaar; 516 motorkustvi- schers, die f 33.315 besomden tegen i Juli van het vorig jaar 308 dier vaai tuigen met f 22.624 besomming en i de eerste zeven maanden van dit jaa 2234 motorkustvisschers, die f 145.31 besomden tegen in gelijk tijdvak va: het vorig jaar 1635 dier schepen nu f 87.960 besomming; 55 zeilkustvisschers met f 1093 bi somming tegen in Juli van het vori jaar 45 dier vaartuigen met f 672 bi somming en in de eerste zeven maat den van dit jaar 252 zeilkustvisscher met 1 5149 besomming tegen in gelij! tijdvak van het vorig jaar 163 die vaartuigen, die f 2533 besomden; 31 open booten met f 468 besommin tegen- in Juli van het vorig jaar 2 open booten, die f 138 besomden en i de eerste zeven maanden van dit jaa 243 open booten met f 4657 besommiu tegen in gelijk tijdvak van het voril jaar 261 dier vaartuigen, die f 2320 bi somden. Van vreemde nationaliteiten kwa men in Juli van dit jaar hier aan 4 markt 9 Duitsche stoomtrawlers mi f 19.824 en 2 Deensche motortrawler met f 3748 besomming tegen in Ju! van het vorig jaar 3 Engelsche stoort trawlers met f 829 besomming; 2 Duitsche idem met f 3576 beson ming, 1 Duitsche motortrawler, di. f 862 besomde en 38 Deensche moto: trawlers met f 41.363 besomming in 4 eerste zeven maanden van dit jaarl Engelsche zeiltrawlers met f 1455 bi somming, 103 Duitsche stoomtrawler met f 324.569 besomming, 1 Duitsck motortrawler met f 493 en 14 Deensch motortrawlers met f 19.669 besommiu tegen in gelijk tijdvak van het vori jaar 6 Engelsche stoomtrawlers mf f 4408 besomming, 528 Duitsche idee met f 1.320,313 besomming, 9 Duitse!; motortrawlers, die f 8636 en 47 Deel sche motortrawlers, die f 51.332 Ir somden. Van de beugvisscherij kwamen i Juli van dit jaar aan de markt 12 zei beugers (sloepen) met f 6850 beson ming tegen in Juli van het vorig jaar: stoombeugers met f 497 besomming, motoi'beugers, die f 1710 en 20 zeilbeü gers, die f 25026 besomden eh in i) eerste zeven maanden van dit jaar li stoombeugers, die f 404.348 en 105 zei beugers, die f 97.282 besomden tege in de eerste zeven maanden van hi vorig jaar 186 stoombeugers mi f 378.504 besomming, 12 motorbeugel met f 12.991 en 119 zeilbeugers nu f 147.171 besomming. Van de haringvisscherij kwamen i Juli van dit jaar aan de markt 3 stoor loggers met f 7283 besomming, 2 mi torloggers met. f 1393 besomming, :- zeilloggers met f 80.431 en 1 Engelse! stoomharingdrifter met f -1427 besor ming tegen in Juli van het vorig jaar stoomlogger, die f 137 besomde, 1 mi torlogger met 266 en 7 zeilloggers m- f 8645 besomming en in de eerste zevt maanden van dit jaar 6 stoomloggei met f 22.198 besomming, 3 motoric gers, die 8203 besomden, 32 zeillo; gers met f 95.615 en 42 Engelscl stoomdrifters met 1 58.203 besommii tegen in de eerste zeven maanden vs het vorig jaar 1 stoomlogger met f 1! besomming, 2 motorloggers, die f 15! besomden-, 16 zeilloggers met f 283 en 10 Engelsche stoomdrifters m f 19.507 besomming. Tegen 980 vaartuigen in Juli van 4 jaar kwamen in Juli van het vor jaar 795 vaartuigen aan de markt in de eerste zeven maanden van 4 jaar 6193 vaartuigen tegen 5503 vas tuigen in gelijk tijdvak van het vori jaar. De in consignatie aangevoeri vischzendingen brachten in Juli v: dit jaar op f 16.351; die van Juli vt het vorig jaar f 15.823 terwijl de ff brengst van de consignatiezending» van de eerste zeven maanden van jaar f 170.802 bedroeg tegen f 147.1' in gelijk tijdvak van het vorig jaar. De opbrengst van de in Juli van 4 jaar aangevoerde visch bedrasi f 756.283 tegen f 491.401 in Juli vi het vorig jaar, terwijl de totaalff brengst van alle in de eerste zevi maanden van dit jaar aangevoeri visch f 6.504.957 bedraagt teg» f 5.613.345 in de eerste zeven maand' van het vorig Jaar,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6