AAN DE TROUWEN. lijker, regelmatiger, doelmatiger en - goedkooper verbinding mee. In Mei heeft Marconie op die ma nier zijn stem van Poldhu in Enge land afgezonden naar Australië; zij werd in Sydney luid en duidelijk ver staan. Straks hoort men elkander op de Noord- en Zuidpool klappertanden! Of hooren wij hier het gekrijsch in een apenbosch in de Tropen en luistert men daar naar de leeuwerikenzang in het Noorden! Ook Marconi staat nog voor verbor genheden. Wanneer er 's morgens van Poldhu geseind wordt naar Australië, gaan de golven via den Atlantischen Oceaan en Stille Zuidzee over een af stand van 22000 K.M. Maar afgezon den in den namiddag of avond, gaan ze over Europa en Azië, een afstand van 17000 K.M. Marconi kan dit verschijn sel niet verklaren. Ook weet hij niet, welken invloed de zon op de golven uitoefent. De kracht der draadlooze seinen verandert met de gemiddelde hoogte der zon over het gebied tus- schen afzend- en ontvangstation. Tot de nuttige werking der draad looze behoort ook de inniger en sneller verbinding, die erdoor tusschen de verschillende landen en werelddeelen ontstaat. De internationale epnheid wordt erdoor bevorderd en daarmee ook de geest van onderling begrijpen en welwillendheid. Zoo heeft Marconi de vereeniging van alle volkeren en de komst van den wereldvrede bevorderd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Maa'ndag a.s. wordt hier verwacht het Amerikaansche stoomschip Arca dian met 500 toeristen aan boord, die I een bezoek zullen brengen aan Amster-1 dam. Het verwisselen van ijzeren deu-j ren van de groote schutsluis alhier, be- lioorende tot de werken van het Noord-1 zeekanaal, is opgedragen aan den heer j H. Oudshoorn te Beverwijk voor f 5150. Wielersport. Onze plaatsgenoot de heer A. Nieuw-] koop, welke Zaterdag j.l. deelnam in de afdeeling veteranen van de jaarlijk-1 sche ronde van Den Haag, afstand 701 K.M., uitgeschreven door de Residentie Rennersclub „Sparta", kwam als twee de aan de finish en kreeg als tweede prijs een zilveren lauwertak. Eerste was Sybrandts van Amsterdam in 21 uur 12 sec. ne muziek, waarna de Keer Fruyt met dankzegging de samenkomst sloot en ieder dankbaar en voldaan huis waarts keerde. SANTPOORT. Provinciaal Ziekenhuis. Bij K.B. is een reorganisatie van het Provinciaal Ziekenhuis, nabij Sant poort, getroffen, welke is opgenomen in Stbl. no. 410. Art. 2 van het Kon. besluit van Dec. 1918 wordt weder gelezen als volgt: „Aan het bestuur van de provincie Noord-Holland wordt vergunning ver leend om van het „Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort'', gelegen op een terrein in de gemeenten Bloemendaal en Velsen, het oudere gebouw, in 1849 geopend, het paviljoen, in 1866 geopend, en de westelijke vleugels van het nieu we gebouw in 1888 geopend, in te rich ten tot een gesticht voor krankzinni gen, overeenkomstig de overgelegde teekeningen en daarbij gegeven be schrijving." Art. 4 wordt gelezen als volgt: „In het gesticht voor krankzinigen mogen niet meer dan 1184 krankzinni gen, 335 mannen en 849 vrouwen ver pleegd worden." Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Santpoort(sta tion) en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1924 ingelegd f 11381.01, terugbetaald f 11297.20. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 3459. UIT DE GEMEENTE. Aan de firma Tiersen en Weerne kers te IJmuiden is vergunning ver leend tot het bouwen van 8 woonhui zen aan den Rijksstraatweg Velsen- Haarlem. Aan F. Wijtmans te Amsterdam is vergunning verleend tot het bouwen van 5 woonhuizen aan de Wüstelaan en den Achterbuurtweg te Santpoort. VELSEN. Dinsdag hebben de kinderen der Chr. school op Wijkeroog in intiemen kring het Koninginnefeest gevierd. Om twee uur kwamen alle kinderen in de school bijeen en werd voor de eer ste drie klassen een bioscoop vertoond waartoe de heer J. H. Fortgens uit Haarlem belangloos zijn medewerking verleende en hiermee veel succes heeft geoogst. Eerst voerde hij ons naar Noorwegen en liet ons daar de mooiste natuurop namen zien en later vertoonde hij de geschiedenis van een man die 'n le vende kreeft had ingeslikt en nu diens manieren had overgenomen. Tenslotte eenige goocheltoeren die 'n dilettant „ook" wel kon doch hiermee falikant uitkwam. Onderwijl voerden de hoogste klas sen allerlei spelletjes uit waarhij zij flink werden onthaald op diverse ver snaperingen. Om half vier werd omgewisseld, de oudsten kregen nu bioscoop en de kleinen gingen spelen. Om vijf uur gingen allen zeer vol daan huiswaarts. Dinsdag had de arbeider S., werk zaam aan de Hoogovens en wonende in de Lethstraat te Wijkeroog, het on geluk, door uitschietende vlammen zijn beide beenen ernstig te verbran den. Na door Dr. Barentsen te zijn ver bonden, is S. naar zijn woning overge bracht. Hl. Dbl. Door de Zondagsschool Matth. 21: 16b te Velsen is Zondagavond een goed geslaagde ouderavond gehouden, wel ke bijzonder goed bezocht was. Nadat de samenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend door den voorzit ter, werden er een paar nummers ge zongen door eenige dames van het per soneel, waarna twee nummers muziek voor viool en orgel volgden. Vervol gens kreeg de heer G. P. Fruyt, ver tegenwoordiger der Ned. Zondags- schoolvereeniging, het woord. Spre ker wees met nadruk de aanwezigen op het nut en den grooten zegen, welke voor Kerk en Volk van het Zondags schoolwerk uitgaat en daarom wekte hij de aanwezige ouders en het perso neel op tot getrouwheid in den arbeid, waarin God een ieder geplaatst heeft. Nogmaals werden een paar liederen gezongen en een paar nummers mu ziek ten gehoore gebracht, waarna de voorzitter alle medewerkers dankte, inzonderheid den spreker, zangeressen en de heeren de Boer voor hun schoo- BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Andries, zoon van Wil lem Schreuder en Neeltje Gravemaker Jan, z. van Willem Stoker en Cornelia Groen. Ondertrouwd: Job Glas en Cor nelia Zwart. Getrouwd: Klaas Blok en Corne lia Dekker. BEVERWIJK. „Draadloos". Zooals te verwachten viel loopt het alweer storm bij den kaartenverkoop voor Henri ter Hall's Revue „Draad loos". Aangezien hier ter plaatse slechts. 2 voorstellingen worden gegeven n.l. Maandag en Dinsdag a.s., verdient het dringend aanbeveling zich spoedig van plaatsbewijzen te voorzien, wil men niet teleurgesteld worden. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie voorkomende in dit nummer. Hieronder volgen eenige beoordeelin gen van de verschillende bladen: DE MAASBODE: De Revue van ter Hall! En dan der.kt men aan een feeërie van licht en kleuren, aan een levend prentenboek van duizend en één nacht-sprookjes. De Poppenfinale vormt het waardig slot van deze zeldzaam ge slaagde Revue, die zich dit jaar buiten gewoon onderscheidt door opgewekte muziek, leuke liedjes, oorspronkelijke humor en zeer kostbare aankleeding. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD: Het is al vroolijk en luchtig, hier en daar een stukje ernst, maar overigens niets dan wat oog en oor maar kan streelen, zoowel van jong als van oud. DE TELEGRAAF: En wat het suc ces, de belangstelling en de hartelijke ontvangst betreft, was 't weer van ouds! Kleurschakeeringen, prachtige toi letten, de revue-girls en de honder den verrassingen van Bizeau, den on overtroffen grappenmaker. Iedere zet is bij hem een vondst, die pakt. VISSCHERIJ. De ketelschade aan boord van de „Olga" De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de ketelschade aan boord van den stoomtrawler „Olga" IJm. 20, reederij Noordzee Exploitatie Maat schappij- De voorzitter deelde mede, dat het onderzoek ook zou loopen over de vraag of het ongeval te wijten was aan een daad of nalatigheid van den ma chinist. Deze werd als getuige gehoord. Hij gaf een uiteenzetting van het gebeur de, waarbij hy wees op de onbruikbaar heid van het stuurboordspijlglas, slechte werking van 't stuurboordspijl glas, hetgeen get. heeft trachten te ver helpen, alsmede op het feit, dat men ten slotte geen water meer in den ke tel kon krijgen. De walmachinist, vervolgens ge hoord, deed verschillende mededeelin gen van min of meer technischen aan over de vermoedelijke oorzaak van het ongeval, waarbij hij op enkele punte werd tegengesproken door den eersten getuige. Het onderzoek werd vervolgens ge sloten. De vischrijkdom der Noordzee. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: In de kringen der zeevisseherij, niet alleen hier te lande, maar ook in Enge land en Duitschland, houdt men zich bezig met een ernstig verschijnsel, na melijk den onrustbarenden achteruit gang van de visscherij in de Noordzee, en reeds hebben verschillende schrij vers de vraag opgeworpen of de zee visscherij binnen afzienbaren tijd tot den ondergang zal zijn gedoemd. In het jaarverslag over 1923 van de afdeeling Visscherijen van het depar tement van binnen)andsche zaken en landbouw wordt eveneens de aandacht op de voortdurende vermindering van de vangsten gevestigd. Deze achteruit gang is onmiddellijk na den oorlog be gonnen en heeft zich sindsdien voort gezet, zoodat de vangsten in 1923 zelfs beduidend kleiner zijn geweest dan voor den oorlog. De gemiddelde vangst per reisdag voor onze stoomtreilers bedroeg in 1918 nog 2508 K.G., in 1919 2216 K.G., in 1920 1854 K.G., in 1921 1238 K.G., in 1922 968 K.G., en in 1923 763 K.G. De oorzaak van dit zorgwekkend verschijnsel wordt gezocht in de ver schillende methoden van treilvissche rij, welke tegenwoordig in de Noordzee worden beoefend. Deze treilvisscherij heeft eerst in de laatste 30 k 40 jaren een groote uitbreiding verkregen, dooi de in-bedrijfstelling van den stoom treiler, en dit schip is telkens grootcr en zwaarder geworden en sterker uit gerust. Men kan aannemen, dat van de verschillende rondom de Noordzee ge legen landen thans omstreeks 2000 stoomtrawlers varen, die als 't ware geen plekje der zee met rust laten. De treilvisscherij nu is een zee.' ruw bedrijf, dat niet slechts groote vang sten weet te bemachtigen, maar waar bij het gebruikte vischtuig er onver mijdelijk toe leidt, dat even goed on rijpe als rijpe visch en zelfs vischbroed wordt opgehaald, terwijl bovendien veel vischbroed vernield, beschadigd en losgewoeld wordt en paai- en broed plaatsen van visch verstoord worden. De treiler ploegt met de borden den grond om. Vooral bij het visschen op steenachtigen bodem wordt bovendien het net nog beschermd door een z.g. klossenpees van 40 ii 50 voet lengte; bij sterke stoomtreilers hebben enkele van deze klossen een diameter van 60 c.M. en zijn ze zoo zwaar, dat één klos door een man nauwelijks opgetild kan worden. Alles, wat voor de opening van het net komt, wordt gevangen, en wat zich op den zeebodem bevindt, wordt door de borden vernietigd en verstoord, Zoo wordt dag aan dag en jaar in jaar uit door de heele Noordzee heen huisgehouden, en het licht toch waar lijk wel voor de hand, dat in dezen roofbouw de achteruitgang van de vis scherij wordt gezocht. De laatste jaren wordt nu bovendien nog, vooral uit Engeland en Duitscli land de haringtreilvisscherij uitge oefend. Vroeger geschiedde de haring- visscherij uitsluitend met drijfnetten, dit is in ons land nog altijd zoo. Hiermee kan slechts volwassen haring orden gevangen, en bovendien mo gen deze netten nimmer den bodem raken, zoodat er nooit vischbroed door vernield of verstoord kan worden. Het is te begrijpen, dat er in de krin gen der drijfnetvisschers wel bezwaar is gemaakt tegen het -haringtreilen, om dat zij er benadeeling van den haring stand van vreesden, en het is ten ge volge van dit verzet dat in Duitschland in Engeland onderzoekingen inge steld zijn naar de gevolgen van de ha ringtreilvisscherij, welke onderzoekin gen in beide landen tot vrij geruststel lende conclusies zijn gekomen, en aarop zich de voorstanders der treil- visscherijen thans gaarne beroepen. Toch zijn het nog terdege onrustba rende feiten, welke met name door het Engelsche rapport geopenbaard wor den. Vooral dit Engelsche onderzoek blijkt wel met veel zorg en nauwgezet heid te zijn verricht. De conclusies ervan zijn, dat de ha- ringtreil niet schadelijk voor de drijf - netvisscherij is, en er niet veel onder- maatsche visch door vernietigd wordt. Niettemin worden er, volgens het rapport, jaarlijks verscheidene tiental len millioenen haringen, welke met de treil opgehaald zijn, weer in de zee ge worpen en dat is allemaal doode ha ring omdat za te klein van stuk, on rijp en dus niet voor consumptie ge schikt zijn. Men zou zoo zeggen, dat dit toch wel degelijk tot schade van de haringvisscherij in 't algemeen moet strekken. Ook wordt meegedeeld, dat haring- broed slechts in zeer geringe hoeveel heid in het net aangetroffen werd; aan getroffen is het dus wel, het broed is dus ook in elk geval geraakt en dien tengevolge verstoord en in zijn ontwik kelingsproces gestuit, hetgeen onge twijfeld den haringrijkdom der zee ver mindert. Maar niet slechts wordt met die ha- ringtreil haring gevangen, ook andere visch komt er in, welke al evenmin tot volle rijpheid is gekomen, of zelfs maar voor de consumptie geschikt is Zoo moest van de wijting 11.3 pet. van de vangst weder wegens onbruikbaar heid in zee geworpen worden, van de schelvisch 3 pet., van de kabeljauw 3.7 pet. en van de tongschar zelfs pl.m, 100 pet. Kennelijk zijn dit percentages, welke de onderzoekers gunstig achtten, gelet op hetgeen ze verwacht hadden en bij de gewone treilvisscherij gewoon wa ren. En inderdaad blijkt deze treilvissche rij nog veel moordender te zijn. Het tijdschrift De Visscherij geeft een staat, waarin wordt aangetoond, dat de door Nederlandsche stoomtreilers gevangen ondermaatsche«schol gemid deld 80 pet. van de vangst bedraagt, tong 18 pet., schelvisch 46 pet. en ka beljauw 49 pet. Bij de Duitsche stoom treilers bedragen de percentages on dermaatsche visch bij de genoemde soorten resp. 76, 24, 30 en 39bij de En gelsche stoomtreilers resp. 36, 21, 54 en 37. In Het Visscherijblad deelde onlangs een schipper van een stoomtreiler mee, dat het voorkomt, dat in 24 uur vis schen omstreeks 80 mander schol wor den opgehaald, waarvan echter slechts 5 manden geschikt zijn om aangebracht te worden; de rest wordt weer, dood in zee geworpen. En wat wordt er dan vaak nog aan gebracht? Een andere schipper meld de. dat van 1000 kisten schelvisch, te IJmuiden door een stoomtreiler gelost, 300 k 400 kisten z.g. piepers waren, welke voor 40 of 50 cent per kist als eendenvoer verkocht werden. Veel ondermaatsclie en geheel onrij pe visch komt aan de afslagen, die toch nog geld opbrengt. Er heeft zelfs aan onze kust bepaalde nestvisscherij plaats, vrijwel uitsluitend ten behoeve van de eendenhoudeiij, welk bedrijf zich naast de roofvisscherij gevestigd heeft. Of ook wel gaat dit „nest" of puf" als mest naar de landerijen. En al dit kwaad geschiedt niet slechts in Nederland, maar in alle lan den langs de Noordzee, in Engeland en Schotland, Duitschland, Frankrijk en de Scandinavische landen. Daardoor zijn oude en vroeger zee'' vruchtbare visscherijgronden reeds to taal onvruchtbaar geworden; de beug- visschers hebben zich telkens moeten verplaatsen, de haringvisscherij moot het meer en meer op andere dan de oude vischgronden zoeken, en ook de stoomtreilers zelf zijn gedwongen tel kens andere vangplaatsen te zoeken, daar de oude totaal dood zijn gevischt. Veel wordt er over geschreven en>ge praat en nagedacht, maar ongestoord gaat het proces voort, en zelfs is men den laatsten tijd ijverig in de weer een nog moordadiger treilnet, het, Vigne- ron-Dahl-systeem in te voeren. Stuiting van het kwaad is clan ook moeilijk, want slechts langs den weg v,in internationaal overleg en inter nationale samenwerking is, de uitroei ing van den vischstand in de Noordzee te voorkomen. Het zou wel zeer gewenscht, zijn, dat onze Regeering het initiatief wilde ne men tot zulk een internationaal over leg, want vooral voor ons land zijn toch altijd nog zeer gewichtige belangen be- Irokken bij een bloeiend zeevisscherij- bedrijf. De omzet in de rijksvischhallen bedroeg in Augustus van dit jaar 959.577 tegen in Augustus van het Vorig jaar f 618.770. Witniliii IJhiUIS, Sept. 1924 Dagen H. v.m. 8.43 10.06 11.41 0.15 water n.m. 9.18 10.50 056 1.21 1.52 2.09 2 38 13 V.M. 2 54 3.20 L. v.m. 4.03 5.15 6.49 8.12 9.23 10.49 10.19 11.51 11.03 0.44 Oren Zomertijd. water n.m. 4.29 5.52 7.25 8.42 9.48 10.38 11.23 Vereeniging tot bestr. der Tuberculose Afdeeling Velsen Door C. DEKKER. Tuberculoselijders behoeven^ geen gevaar voor hun omge ving op ie leveren, mits zij zorgzaam en zindelijk zijn. I. Bij allen, die zich bezighouden met het vraagstuk der tuberculosebestrij ding, staat één ding vast: dat zonder de hulp der vrouw, en bovenal der moeder,het nimmer zal gelukken de gevreesde ziekte te doen verdwijnen. Daarom willen wij voor ditmaal In het bijzonder het woord richten tot U, vrouwen van Nederland, om uw aan dacht te vragen voor dit onderwerp, dat aan geen mensch vreemd mag blijven, vooral niet in dezen tijd, nu de sterfte aan tuberculose toegenomen is door den oorlog, die de wereld geteis terd heeft. "Gij moet weten, dat de treurige ziekte, in den volksmond tering gehee- ten, die U uw mannen en" kinderen ontrooft, bestreden kan worden; dat de kans bestaat haar, de bron van zooveel armoede en leed, te overwinnen; maar gij moet ook weten, dat daartoe noodig is zoo wel uw hulp als die van de mannen der wetenschap. Door eens met U over dit onderwerp te spreken, willen wij trachten U dui delijk te maken, waarin uw, voor deze zaak onmisbare, hulp kan bestaan. Misschien gelukt ons dit niet. Zeer goed kunnen we ons voorstellen, dat wij niet zullen slagen om den noodigen eenvoud en helderheid te betrachten; maar mocht dit zoo zijn, vraagt dan voorlichting aan hen, die beter op de hoogte - zijn, en zoo gij dezulken niet kent, richt U dan tot ons en wij zullen beproeven uw vragen duidelijk te be antwoorden. Er zullen onder U niet velen zijn, die het woord tuberculose niet kennen. De Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose ver spreidt op ruime schaal geschriftjes platen over dit onderwerp en de meesten uwer hebben deze laatste wel eens zien hangen in spoorwegstations, postkantoren, of de wachtkamer van uw dokter. Maar wat geeft het U als gij dat woord al kent, wanneer gij niet weet, wat het beteekent? Eerst moet gij begrijpen wat het woord wil zeggen en daarna kunt ge bevatten, wat bedoeld wordt met bestrijding der tuberculose en waarom uw hulp zoo noodig is in dien strijd. Laat ons dan in de eerste plaats ver tellen, dat tuberculose is de naam van een ziekte en wel van een zeer oude ziekte. In boeken, voor honderden ja ren geschreven, wordt zij reeds ver meld en alle geslachten hebben dan ook wel geweten, zooals ook gij het weet, dat de ziekte, die wanneer ze on gunstig verloopt, kan overgaan in te ring, heel veel en vooral jeugdige men schen ten grave sleept. Weet ge echter wel hoeveel men- schen dat treurig lot treft? Wij kunnen u dit wellicht het best duidelijk makeil door een vergelijking. Tn den noodlottigen oorlog, die thans achter ons ligt, verloren millioenen menschen het leven. liet ontzettende hiervan gevoelen wij allen, maar ten slotte komt aan zulk een ramp toch weer een einde; Stel daarnaast, dat de tuberculose voortdurend, jaar in, jaar uit, in ons kleine land alléén 10.000 menschen doodt, dus in Europa zeker meer dan een half millioen per jaar en gij zult beseffen hoeveel verdriet en schade ons geslacht lijdt door dezen vijand, die 't nimmer met rust laat. Wanneer gij hierover eens wilt na denken, doet zich waarschijnlijk de vraag bij U op: hoe is het dan moge lijk. dat men al niet veel vroeger is te wapen geloopen om die ziekte te be strijden? En zoo natuurlijk als die vraag is, zoo afdoend kan daarop het antwoord luiden: om de eenvoudige reden: dat het lang, heel lang heeft geduurd, eer men met zekerheid kon zeggen wafl die ziekte eigenlijk was. Men kende de oorzaak niet en moest; zich er mee vergenoegen, de ziekte toe! te schrijven aan een zwak gestel, dat men als een treurige erfenis meebrach^ op de wereld, waartegen niets viel te doen. Eerst voor een veertigtal jaren is mei^ een heel eind verder gekomen, toen nl. in 1882 de Duitsche geleerde Rob erf Koch de oorzaak der ziekte heeft ge* vonden. En wat was nu die oorzaak van de' vreeselijke kwaal? Een heel klein plantje, zóó klein, dat men al zeer goede vergrootglazen moet hebben, die bijna 1000 maal vergrooten, om het te kunnen waarnemen. Wordt vervolgd. Velseroord, Aug. '24. PROP. IS U AL LID t

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2