IJmuider Courant De Semaphoor i Zaterdag 6 September 1924. 2e blad. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het Verzoek van B. van Geldorp te IJmuiden, om op bet per ceel, kadastraal bekend gemeente Vel sen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 1292, plaatselijk bekend Bik- en Ar- noldkade, Wijk C no. 32, eene inrich ting voor maebinale houtbewerking te mogen oprichten, door hen is toege staan. Velsen, den 3 September 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. RAADSOVERZICHT. Zitting van Dinsdag 2 September 1924. Ons overzicht kan ditmaal kort zijn. Een zoo weinig belangrijke raadsagen- da geeft weinig stof tot overzichten. Het voornaamste van den korten avond was wel het succes van den wethouder van openbare werken, den heer Dun nebier, inzake de beharding van een gedeelte van den Hagelingerweg. Tegen zijn ernstig advies was door den raad in een vorige zitting besloten dezen weg gedeeltelijk te beharden door mid del van asphalt-beton. In de zitting van dezen avond is op dat besluit te ruggekomen en werd besloten van de zen weg een klinkerweg te maken en het werk uit te voeren in eigen beheer, alles overeenkomstig het voorstel van den wethouder van O. W. Tot intrekking van het vorig raads besluit heeft ontegenzeggelijk het hare bijgedragen, de eigenaardige wijze, waarop de inschrijvers naar het maken van een asphalt-betonweg tegenover Me gemeente zijn opgetreden en werd HsTname door den heer Tusenius de handelwijze der inschrijvers sterk ge laakt. Tusschen de oorspronkelijke kostenberaming van de beton-maat- schappijen en de inschrijvingssom bleek een verschil te zijn van ruim achttien duizend gulden, die de in schrijvingssom hooger was. Wel bood nu een hier te Zaandam gevestigde beton-maatschappijen aan werk te maken tegen een bedrag, veel hooger dan oorspronkelijk be was, doch dit maakte den in van den schijn te willen redden, daar de nieuw te maken asphalt-be- tonweg, aanmerkelijk in détails af week van de oorspronkelijke opzet. Uit de discussies bleek dan ook, dat meerdere raadsleden den indruk ge kregen hadden, dat bedoelde beton- maatschappijen er op rekenden dat de gemeente aan het vorig raadsbesluit gebonden was en bij geen ander, dan bij een van de drie inschrijvers terecht kon. De heer Tusenius vroeg zelfs aan het college van B. en W. aan de pers een communiqué te verstrekken, waarin de handelwijze der bedoelde beton- maatschappijen werd gememoreerd en gekritiseerd. Daarmede was het pleit voor den he.er Dunnebier vrijwel gewonnen en dat de raad toestemde de bestrating in eigen beheer te nemen moet zijn oor zaak vinden in de spoed, waarmede men het werk wil tot stand brengen. Waar nog 9 leden stemden tegen een klinkerweg, stemden Islechts drie le den tegen uitvoering van zoodanigon weg in eigen beheer. Éen succes voor den wethouder, doch voor ons een il lusie minder. Alweer een poging tot eenige moderniseering van onze we gen mislukt. Een verzoek van de dragersvereeni- ging te Santpoort om een automatische inrichting voor het nederlaten van lijkkisten, welk verzoek reeds in 1923 was ingediend of nog vroeger werd opnieuw aangehouden. Men kon het er in den raad nog niet over eens worden, welke methode het minste ge vaar opleverde, dat een doode zich in letterlijken zin in z'n kist zou moeten omdraaien. Het onderwerp is te kiesch om er veel over te zeggen, doch ons dunkt men behoeft geen genie te zijn om met een eenvoudige katrol inrich- ting, zoowel het schril gesol met tou wen als de niet altijd goed functionee- rende automatische inrichting te ver vangen. De heer Tusenius boekte weinig suc ces met zijn voorstel de retributie der ouders voor hooger onderwijs te Haar lem bezoekende scholieren niet te ver- hoogen om de weigering van Haarlem de rijkssubsidies te aanvaarden. Ook de Soc.-democraten stemden tegen het voorstel en in de perskamer sprak men van inconsequentie dier heeren, die principieel voorstanders zijn van af schaffing van alle schoolgeldheffing. Neen, inconsequent was hun tegen stemmen niet, doch er waren toch wel billijkheidsmotieven voor het voorstel van den heer Tusenius. En omdat de raadsagenda wat slap en onbelangrijk was zijn we wat gaan boomen over den milden lintjesregen, GEBRS. HARDEMAN. Lagersstraat 15 Velseroord. Gedipl. Dames- en Heerenkappers. Aparte Salons. die 31 Augustus op IJmuiden is neer gedaald en over de voortvarendheid van de raadscommissie „IJmuiden Vooruit", waarvan we nog geen taal of teeken hebben gehoord. Doch deze be spiegelingen vallen buiten het kader van den Raadsoverzichter. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij de Chr. Geref. kerk alhier is beroepen Ds. D. Driessen te 's Graven- zande. Op Vrijdag 3 October zal te Haar lem door den Rijkswaterstaat worden aanbesteed het maken en inhangen van een paar groenharthouten ebdeuren in de uitwateringssluis der oude Noord- zeesluizen alhier. De raming bedraagt f 3350. Gisternacht werd aan zekere S. uit Amsterdam nachtverblijf ver leend. De man bleek gesignaleerd te staan in het Algemeen Politieblad en nog twee rekeningetjes met de politie te vereffenen te hebben. Gevonden voorwerpen en dieren. Een grijze pet, een zwart poesje, een grijze handschoen, een wit kinder- schort, een witte duif met 3 ringen, een wit gymnastiekschoentje, een geel- lederen dames-portemonnaie met in houd, een tabakspijp, een bruin-lederen portemonnaie, een grijze mantelcein tuur, een broche, een platte gouden ring, een griffeldoos, een duif. VELSEROORD. Uitgesteld. Wegens het minder gunstigë weer is de opvoering van het tableau „Ons dagelijksch brood" door de afdeeling der Nat. Chr. Geheel Onthouders Ver- eeniging uitgesteld tot a.s. Dinsdag avond. Gevonden! voorwerpen en dieren. Een paar witte duiven, een honden- halsband, een zak aardappelen. VELSEN Ds. J. D. Boerkoel, predikant der Geref. Kerk alhier, komt voor op het tweetal te Hoogeveen. Uitslag der gehouden inschrij ving voor de levering van 250 M3 ri- viergrind door het bedrijf Openbare Werken. K. Luyting, Wijkeroog f 4.40 per M". iNT.V. Haarl. Bouwmaterialenhandel, Schoten f 4.15 per M3. N.V. Centrale Grindhandel, Nijme gen, f 3.60 per M8. J. J. Oudakker, Haarlem f 3.25 per M8 N.V. Internationale Bagger-, Scheep vaart- en Handel Mij., Amsterdam f 3.18 per M3. J. Mannak, Amsterdam f 3.14 per M3. Levering opgedragen aan J. Man nak te Amsterdam voor den prijs van f 3.14 per M3, franco voor den wal. Donderdag 21 Augustus diende voor de Haarlemsche rechtbank de zaak van den timmerman W. v. d. W. te Wijkeroog. Deze was beschuldigd: le. door val- sche voorwendsels te beweren dat an ders de woningbouwvereeniging zou worden failliet verklaard door de Uniebank. H. van Veen, penningmees ter der coöp. woningbouwvereeniging Wijkeroog, te hebben bewogen aan hem, als lid van die woningbouwver eeniging f 300 af te dragen; 2e. een qui- tantie tot een bedrag van f 75 valsche- lijk opgemaakt en onderteekend te hebben met den naam van de heeren Lucas en Schouten en 3e. die quitantie bij H. van Veen te hebben geïnd. Het O. &L requireerde 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger Mr. Da vidson oordeelde het le ten laste ge legde niet bewezen. De rechtbank, die in deze zaak uit spraak deed, veroordeelde beklaagde wegens valschheid in geschrifte en ge bruikmaking daarvan tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. SANTPOORT. Op Vrijdag 10 October zal door de commissie van bestuur van het Pro vinciaal Ziekenhuis worden aanbe steed het maken van een warmwater- verwarmingsinstallatie in het hoofd gebouw, oude gedeelte. VISSCHERIJ. De Ellwe III te Scheveningen. Zondag was te Vlaardingen uit Hamburg gearriveerd de Ellwe III, eon houten schecpke van 55 voet lang, 15 voet breed, met een diepgang van 7 voeUen een inhoud van even 25 ton, dat aan twee masten 500 vierkant voet zeil kan voeren, maar bovendien uit gerust is met 'n Ellwemotor, een 2 cy linder compressorloozen Dieselmotor- van 80 P.K. Om dezen motor te demonstreeren maakt de Ellwe thans een reis naar Nederland, Engeland en Belgie, waar speciaal de visscherijcentra worden bezocht. De Svenska Maskinverken te Södertalje in Zweden is van meening, dat zo met haar Ellwemachine oen uitstekenden motor voor visschersvaar- tuigen heeft gebouwd en met de bewij zen voor oogen wil ze de reeders in Vlaardingen, Maassluis, Scheveningen, Katwijk en IJmuider tot dezelfde over tuiging brengen. De heer Jac. van Toor Czn. -te Vlaardingen is de hoofdverte genwoordiger voor Holland. De proeftocht Dinsdag van Vlaardin gcn naar Hoek van Holland en van den mond van den Waterweg tot de Sche- veningsche haven is uitstekend ge slaagd. De boot is in Scheveningen gemeerd, en de Scheveningsche reeders zijn aan boord genoodigd om de motor te be zichtigen. Daar is ruimschoots gebruik van gemaakt. Vad. Gedurende de week van 28 Aug. t/m. 3 September 1924, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 83 Hollandsche-, 1 Engelsche stoom trawler, 1 motcfrlogger, 1 sloep, 5 zeil-, 1 motor-, 1 stoomharing-logger, 17 En gelsche stoomharingdrifters, 1 stoom- haring-trawler en 103 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers v. f 1012 to.t f 7093; Engelsche stoomtrawler van f tot f 3835; motorlogger v. f tot f 597; sloepen van f tot f 859; zeil-haringloggers van f 1905 t. f 10926; motor-haringlogger van f tot f 2706; stoom-haringlogger van f tot f 9526; Engelsche stoom-haring- drifters van f 945 tot f 3091; stoom- haringtrawler van f tot f 3240, ter wijl de kustyisschers totaal f 6663. Bé som den. De aanvoer bestond uit 651.435 K.G. trawlvisch, 3000 K.G. beugvisch, 1378 kantjes en 5560 manden haring. De to taal opbrengst bedroeg f 289.839.55. Verkochte schepen. De zeilloggers van de Oceaan Vis- scherij Mij. IJ.M. 245 Catharina Louisa en de IJ.M. 246 „Arendje" zijn verkocht aan de firma A. de Jong te Vlaardin gen door bemiddeling van de heeren Bouwmeester en Grauenkamp. Kabeljauw. Uit Kristiania vyordt gemeld, dat een Noorsche wetenschappelijke expeditie onder leiding van prof. Hjort, aan boord van het schip Michael Sars, reusachtige scholen kabeljauw heeft aangetroffen, ter hoogte van de kust van West-Groenland. door Carel Brensa 20 )P 'T WACHTUUR1 De Letterkunst .1 Voor 'n paar weken geleden stapte r 's 'n man bij ons binnen op 't redac- iebureau Juist was dat tien-rege- ig rympje in de krant verschenen i weet wel: dat rympje over den kar- inaal. Twee vriendelijke lezers meen- en, dat ik iets tegen den eminenten leer van Rossum had, maar dat was ralligheid. 't Was alleen om 't rijm woord te doen. Want als je op een gegeven oogenblik de noodzakelijkheid bent om 'n rijm- je te lijmen, dan scharrel je eerst in edachten de noodige „Rijm-woorden" ij elkaar. Als je die hebt, ben je voor rie kwart klaar "En toen ik nu 'n rijmpje maken loest, toen schoot me het woord „kar- inaal" in de bol. En ik zong in stilte, 7'wijl ik met m'n vinger de maat op del sloeg: Ta-ta-ta ta Kardinaal! Ta-ta-ta-ta-ta Noordzeekanaal! Ta-ta-ta-ta-ta Pracht en praal Ta-ta-ta-ta-ta Kabaal of schandaal Ta-ta-ta-ta-ta Mevrouw de Waal... "En ik dacht: Ziezoo! Da's voor me- iar! Dat woordje Kardinaal is heel ge hikt. Daar lijm ik nog wel tien woor- 'ti op „aal" aan vast. Zoo gezegd 0 gedaan! En na 'n uur of vier passen 1 meten en schikken en wikken, en hrijven en weer uitvegen, waren de ruchte tien regels werkelijk klaar! Ziet U dat is de kunst van rijmen! s u mij niet gelooft, vraag het dan aan zen collega jungbacker, die weet ook van mee te praten En u merkt wel, dat ik niet karig ben ït onze beroepsgeheimen! Ik heb u nu heele kunst verteld, dus nu kunt u t allemaal, lezers —«—v Je' Maar om kort te gaan: 'n dag na het verschijnen van de krant stapt er een jonge man bij ons binnen en zegt: Meneer zegt hij wat u daar gemaakt hebt van Kardina&l en groot kabaal en voorporté.é.1, dat is gewoon niks! Dat is wat je noemt brandhout, meneer! Dat is kinderwerk! Prulla ria! Is dat rijmen? Is dat vak werk? Dat kan ik al ben ik nog zoo dronken Zoo, meneer zeg ik benauwd U gaat me toch geen concurrentie aan doen? Concurrentie zegt-ie Ik zal je wat anders laten hooren! Ik heb kort geleden op dat zelfde rijmwoord „aal" 'n vers gemaakt van bijna honderd re gels! Zeg je wat? Bijna honderd re gels Ik zal 't je hier op staanden voet voorzeggen We hebben voor 'n poosje geleden 'n maaltje aal gekregen van 'n juffrouw die toevallig-Alida heet en ik kreeg ineens de kriebel om te rijmen Ik zong: 'n maal aal van juffrouw Aal da's kolossaal En ik ging zitten en ik schreef die juffrouw Alida 'n bedankbriefje op rijm negen tig regels op „aal" Mot je hooren!.... En de dichterlijke bezoeker begon te reciteeren! Ik dacht bij mezelf: Wat 'n stem heeft die man en wat 'n voor dracht! Da's beslist 'n lid van „Varia".... En onze juffrouw Laura schreef 't heele vers natuurlijk stiekum stenografisch achter d'r bureau op 'n stukje papier.... (Waar leer je anders stenografeereri voor!) En nu zetten we het hieronder in de krant: De „Aal-Iade" I Zéér Hoog-geachte Juffrouw Aal! Uw meer dan wonderbaar onthaal Van zuivere Nieuwkoopsche Aal Was (zonder gekheid!) Kolos saal! Of eigenlijk: Pyramidaal! Juister gezegd nog: Gigantaal!! (Dat is: „Reusachtig" - juffrouw Aal!) En heel de Nederlandsche Taal Is in haar weelde nog te kaal Om u te schild'ren hoe dat maal Bij ons is ingeslagen, Aal! We zaten gnuivend, maar brutaal (Dat is de clou van 't Aal-verhaal). Te smullen uit de mooie schaal Met dikke, vette, Aalsche Aa)! Ze waren allen als 'n paal! Zoo blank als room zoo vast als staal! En ov'rigens: Zoo kaal als aal! Alleen m'n vrouw vond 't: Schan daal! Dat zoo een vorsten-middag-maal Van Nieuwkoops-water-plassen-praal, Dat hoorde in een koningszaal Moest dienen als present-onthaal Voor arme lui als wij zijn, Aal! Het leek bij ons nu zóó royaal Zóó rijk voorzien Zóó magistraal, Alsof ik was de'principaal Van Broekhuys! Met 'n manuaal Van:La-maar eten! Ik betéalü Een riep er hoog-patriciaal: „Kwam dit maar minstens elk kwar taal 'n Veertig of 'n vijftig maal! Dan zag ik stellig niet meer schraal, Maar zou genezen radicaal! En 'k kreeg 'n kleur als juffrouw Aal! Terwijl ze zoo niet bleek en vaal - te babb'len zat, die huisgarnaal, Werd de visitevloed massaal!.... Ze stonden tot op het portaal Te lonken naar de dikke aal! En weldra zat collegiaal, Een rustend advocaat-fiscaal Naast 'n verloopen k'loniaal 'n Afgekeurde korporaal Zat naast 'n leuk provinciaal En stootte met hem de bokaal! „Ik mag 't niet eten"! sprak nasaal De weduw van 'n admiraal „Want 'k heb 'n vreeselijke kwaal"... „Dan is 't juist, uw galgemaal!" Sprak minzaam toen m'n vriend Van Daal „Je moet wat doen voor zulke aal!" 'n Oud-gediende: Generaal Van Bullebak, keek in de schaal En speechte met 'n breed omhaal: „Neen! tusschen het Noordzee kanaal En d'Overhoeksche Kromme Waal - Van Hoogezand tot Roozendaal At ik nog nimmer zulke aal! Ik heb gezegd! 't Is Kolossaal!" o In tusschen: Bij dit (galgemaal Kenden we meening noch moraal! Van purperroode sociaal Tot adel-blauwc liberaal Kwam samen op dit bdchanaal! En staande zongen we allemaal Ter eere van mejuffrouw Aal Het zoo ontroerend schoon koraal: „Dat 's Heeren zegen op u daal' Zijn gunst uit Sion u bestraal'! Toch: Eind'lijk werd het wat fa taal! Want iemand riep:Ik lust nog aal!" 'n Ander stelde perk en paal! En zei: „Ilc noem het vrij banaal!" Te pronken met zoo'n smulpaap kwaal!" En niemand was meer amikaal, Maar ieder hunkerde brutaal Naar restjes van het palingmaol! Men graasde in de leege schaal En 't eind van 't lied was: Groot kabaal Om de opgegoten aal van Aal! o P.S. M'n lieve, beste, brave Aal! Nu was ik eens professoraal! M'n briefje werd 'n heel verhaal! Hier zend ik u het vers totaal En reken op een goed onthaal, Zooals bij ons van jou de Aal!.... p. c. c. Brensa. VLAGGENSEIN1 Concordia! Ja Ik zal het tot mijn spijt moeten bekennen: Voor zoo'n geval als van „Concordia" en Sam Vlessing heb ik geen woorden meer. Dan schiet m'n alledaagsche vakkennis te kort Want nietwaar? Als iemand jarig is of 'n halve villa van Broekhuys ge wonnen heeft, dan zeg je „gefeliciteerd, kerel en nog vele jaren" of zoo. En als iemand veertig jaar bij z'n pa troon is of 'n verguld koperen medaille heeft gekregen omdat z'n Duitsche herdershond z'n, staart zoo mooi draagt nou dan weet je altijd wel 'n paar woorden hartelijkheid te vinden om zoo'n geluksvogel in 't zonnetje te zet ten i Maar nu? Eere-afdeeling Eerste prijs Maximum aantal punten Bijzonde ren lof der Jury: Concordia! Extra prijs voor het hoogste aantal punten: Concordia! Extra prijs van de Koningin: Concordia Extra prijs van Mevrouw Van Meurs: ....Concordia! Eerste prijs van de eerste prijswin- ners in de eere-wedstrijd: Con cordia Nou ik herinner me nog goed, dat ik ook eens aan een muziek-coucours heb deelgenomen. In Tivoli in Ut recht. Jonge wat hadden we ge zwoegd! Op 't laatst bleven we met z'n vijven over om voor de vier eere-prij- zen te vechten. En we vochten. Dat ver zeker ik u! We waren zoo op dreef, dat we allemaal dachten, dat er geen ster veling dien heelen avond zoo mooi ge werkt had dan wij En we werden VIJF! We kregen net niks! Nou moet u niet vragen, wat je je moet uitsloven om niet niks, maar om letterlijk „alles" te krijgen. 't Is om duizelig van te worden. En als u mij vraagt, dan geloof ik, dat al die andere 27 corpsen net zoo gemoedereerd hadden kunnen thuis blijven. Daar is geen vechten tegen! En wat moet je nu aan zoo'n over winning feliciteeren? Je kunt de fijn ste woorden uitzoeken 't klinkt toch' allemaal als slappe thee Dus ik geef 't grif toe: Misschien zijn er andere liefhebbers om te speechen Ik heb er geen woorden voor Dus ik hou m'n mond! B. CORRESPONDENTIE. Wegen's plaatsgebrek moet den uit slag van de Badplaats-bezoekers prijsvraag tot de volgende week blijven liggen. Als voorloopig bericht diene, dat alle inzenders het juiste cijfer op gaven! Wat zegt u er wel van, lezers? L. J. H. te Heerenveen: Uw zending in dank ontvangen. Wordt binnenkort geplaatst. B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5