PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. Erdman, 5 uur: Ds. Van Oostrom Soede. -Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10 30 uur: Ds. A. A. Sep van Edam. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagmorgen geen Zondagschool. Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag 7.30 uur samenkomsten. Verschillende sprekers. LEGER DEI KEIL». Zondag 7 uur v.m. Bidstond. 10 Heiligingsmeeting. 3.30 n.m. Openluchtmeeting. Veiseroord. 8 Verlossingsmeeting. Maandag 8 uur n.m. Zanguitvoering. Leider Stafk. Beekhuis en Kadetten. Dinsdag 8 Soldatenmeeting. Woensdag 8 Openluchtmeeting. (Beverwijk.) Donderdag 8 Heiligingsamenkomst, VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Weener van Haarlem. GEREF. KERK. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. j. O. Lekkerkerker van Bennebroek. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eyslnga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede, te Ijmuiden. LOKAAL BETHEL. 0.45 uur: Ds. J. D. Boerkoel van Vellen 5.30 uurDezelfde. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Harmonie-Vereenlglng „Con cordia". zal heden avond ongeveer 9 uur een muzikale rondgang door IJmuiden maken: Balalaika Concert ln „Thalla''. Degene welke gisteravond bovenge noemd concert hebben bijgewoond, zullen zich de phar uren daar doorge bracht zeker niet beklagen. Bij het verlaten der schouwburg bleek dit ten duideiykste. Er was maar één roep, „zooiets moois, zooiets, wat de menschen als het ware geboeid hield van begin tot het einde, was hier nog niet vertoond." De muziek, de zang, het dansen, de costumeering dezer Russische kunste naars bracht al de aanwezigen onder bekoring, een donderend applaus na elk nummer was een welverdiende be looning. In een woord een avond vol kunst genot, wat ons Dinsdag a.s. voor de tweede maal zal aangeboden worden, daar zij dan zeer waarschijnlijk voor het laatst in „Thalia" zullen optreden. De burgemeester van Antwer pen, de heer F. van Cauwelaert, die, met den Schepen van openbare werken en vergezeld van twee hoofd-ingeni- eurs-bestuurders, enkele Nederland- sche havenwerken bezoekt, had Don derdag bestemd voor de havpnwerken te IJmuiden en het Noordzeekanaal. Het gezelschap, dat tegen den mid dag uit Rotterdam te IJmuiden aan kwam, zoo meldt het Ilbld., werd ont vangen en rondgeleid door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat in Noord-Holland, den heer ir. W. G. C. Gelinck. Na het noenmaal in het directiegebouw aan zee, werden achtereenvolgens bezocht de buiten haven met de pieren, de werken van de visschershaven, de bestaande sluis- werken en de electriciteitswerken. Ver volgens werden de werken tot aanleg van de nieuwe sluis' vooralsnog de grootste der wereld bezichtigd waarna het gezelschap per directie boot het kanaal tusschen IJmuiden en Amsterdam ging bevaren, om tegen halfzes aan de De Ruijterkada aan te komen. Tijdens den tocht hebben de hoofd ingenieur voor de nieuwe werken te IJmuiden de heer J. A. Ringers, en die voor de bestaande werken van het Noordzeekanaal, de waarnemend» Hoofdingenieur A. Kloppert, de Bel gische heeren mede rondgeleid en den noodigen uitleg gegeven. VELSEROORD. Ons dagelijksch brood. Nu de opvoering van het tableau „Ons dagelijksch brood" op Vclser duin gisteravond door het regenachti ge weer moest worden uitgesteld, ver zocht men ons nog eens te wijzen op de reeds Woensdag per advertentie ge dane mededeeling, dat de opvoering nu a.s. Dinsdagavond te 8 uur plaats heeft. Mocht het dan onverhoopt nog slecht weer zijn, dan zal de opvoering in een zaal plaats hebben.en zal de datum daarvan worden bekend ge maakt. De verdeeling van het tableau is als volgt: 1 Ploegen: het tableau geeft een landman te zien achter den ploeg. Bij opvoering buiten zal, evenals in het tweede tableau, een paard voor de werktuigen gespannen zijn. Bij het op gaan van het scherm zingt het koor een Aria uit „De Jaargetijden" van Haydn; 2. Eggen; 3. Zaaien (met so praan-solo, vervolg Aria uit „De Jaar getijden"; 4. Bij het 4e tableau is het podium ledig, om de gedachte te ver tolken, dat de mensch thans terug wijkt. Hij heeft alles gedaan wat hij kon: God moet nu den zegen geven over dén akker. De voorzitter spreekt drie teksten uit, het koor zingt Psalm 104 7. 5. Maaien: een korenveld met maaiers en bindsters, waarbij 't koor zingt „Sikkels klinken" van A. Lijsen 6. Dorschen: de dorschers bezig met dorschen van het graan. Gezongen wordt „Dorschen" van Joh. W. Meyll 7. Bij dit tableau ziet men op een ta fel het verkregen brood. Alle mede werkers aan het tableau knielen rond om het brood, terwijl het koor zingt Gezang 168: 13. Ieder tableau zal door Bengaalsch vuur verlicht worden. Het bestuur der afdeeling van de N. C. G. O. V. ver trouwt dat zeer velen deze opvoering zullen komen zien. De Drankweer-tentoonsfelUng. De door de afdeeling der Nat. Chr Geheelonthouders Vereeniging alhier ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan georganiseerde drankweer-ten- toonstelling werd Donderdagavond gesloten. In de theetent was het dezen laat sten avond bijzonder gezellig, waartoe niet weinig bijdroeg de medewerking van de heeren gebroeders Klut uit IJmuiden, die goede nummers voor vi ool en piano ten beste gaven en de zang van twee vrienden der vereeni ging, die de aanwezigen weer op hun leuke Duitsche liedjes vergastten. Tegen 11 uur, nadat de bloemen en planten verkocht waren, nam de voor zitter, de heer G. Voet, het woord, die allen, welke tot het welslagen der ten toonselling bijdroegen, hartelijk dank zegde, in 't bijzonder de musici en zan gers van dezen avond. Maar ook de. dames en heeren, die zooveel werk er voor deden en zich met zooveel liefde gaven. Spr. was dankbaar te kunnen zeggen, dat de tentoonstelling ge slaagd was, al had men gaarne het be zoek wat grooter gezien. Maar daar zullen de vele feestelijkheden van de ze week wel de oorzaak van zijn. Spr. zeide, dat toch wel 500 grooten en klei nen de tentoonstelling hebben bezich tigd, want ook de hoogste klassen van eenige scholen hebben haar gratis aan schouwd. En deze allen hebben kun nen zien de schadelijke invloeden van den alcohol en spr. hoopte, dat dit al les nog na zal werken en vruchten zal dragen. Bovenal bracht spr. dank aan God, die hier het werk der vereeniging zegende. Na een dankgebed te hebben uitgesproken, werd gesloten met het zingen van den Avondzang. VELSEN - 1-Iet volgende adres is gisteren gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal: „Ondergeteekenden, R. Rutten, arts te IJmuiden en S. Baarda, correspon dent te Velsen, resp. voorzitter en se^ cretaris der Gezondheidscommissie gezeteld te Velsen, optredende namens genoemde gezondheidscommissie; geven u met verschuldigden eerbied te kennen: dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het u door de Re geering dd. 1 Maart j.l. ter overweging aangeboden ontwerp van wet, houden de voorzieningen tegen besmettelijke ziekten; dat genoemd wetsontwerp een punt van bespreking heeft uitgemaakt in de vergadering van opgemelde com missie, gehouden den 27 Maart j.l.; dat die artikelen, welke de mogelijk heid tot vrijstelling van vaccinatie wegens gewetensbezwaar openen, niet in het belang der volksgezondheid werden geacht; dat in genoemde vergadering werd besloten, alle gezondheidscommissiën ia Nederland per circulaire (volgens bijlage) uit te noodigen, ondergetee kenden te berichten of ook zij de mee ning zijn toegedaan, dat de desbetref fende artikelen niet in de wet dienen te worden opgenomen; dat op genoemde circulaire een be vestigend antwoord is ontvangen van de navolgende gezondheidscommis siën: Gouda, Boxtel, 's Gravenhage, Rauwerd, Haarlem, Tholen, Sliedrecht, Schoonhoven, Oisterwijk, Purmerend, Hoorn, Steenwijk, Rotterdam, Bever wijk, Winterswijk, Delft, Groningen, Zwolle, Sittard, Franeker, Lochem, Na,aldwijk, Brielle, Bodegraven, Warf- fum, Hilversum, Hoogeveen, Ubber- gen, Deventer, Wageningen, Doetin- chem, Beesterzwaag, Amersfoort, Oud- Beijerland, Buitenpost, Tilburg, Leeu warden, Cuijk-Boxmeer, Goes, Roosen daal, Baarn, Helmond, Hengelo, Krui ningen, Arnhem, Bergen op Zoom, Doesburg, Zuidhorn, Dordrecht, Wijhe (O.), Oldenzaal, Venlo, Edam, Velp (G.) Leiden, Heusden, Maastricht, Heeren veen (Schoterland), Bloemendaal, Alphen a/d Rijn, Zaandam, Borger, Cu- Iemborg, Aalsmeer en Zutphen dat zij derhalve op grond van het vorenstaande u met den 'meesten aandrang verzoeken, mede namens bovengenoemde gezondheidscommis siën, bij de openbare behandeling van genoemd wetsontwerp uwe medewer king aan het opnemen van het prin cipe: vrijstelling wegens gewetensbe zwaar niet te verleenen." Geslaagd voor het toelatings examen tot de 1ste klasse der gemeen telijke hoogere handelsschool te Alk maar -Mej. A. Kabel alhier. Er bestaan plannen tot oprich ting eener winkeliersvereeniging te Wijkeroog. Met de nieuwe maand is er ook weer tot teleurstelling van het pu bliek een verandering van dienst voor de „Wijkeroog" ingevoerd. Ze zal nu weer varen van 's morgens 9 uur tot 's avonds half zeven. Vooral het uur dienst 's morgens van tot 9 wordt door velen noode ge mist. Gevonden voorwerpen POLITIEPOST WIJKEROOG. Een lederen tasch met eléctrische onderdeelen, een zilverbon, een regen jas, een klein taschje, inh. portemon- naie en rozekrans. SANTPOORT. In den nacht van Zondag op Maandag is hier ten nadeele van Mej. E. een vlag gestolen. Gisteren deden de leerlingen dei- hoogste klassen onzer openbare school een reisje naar den Haag. Jammer, dat het weer zoo tegenwerkte. „Santpoort", de R.K. voetbalver- eeniging, bespeelt dit seizoen een fraai terrein nabij de R.K. kerk te Driehuis. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: J. ,d. Kommer en O. Chr. Dreijer; M. W. Zuurveid en E. v. d. Tooren; Chr. Visser en H. M. A. Legebeke. O e h u w d Joh. Houtenbos en O. Span jaard; P. Karsten en O. v. d. Plas; M Berg werf en L. Blom; Jac. den Buitelaar en A M. Asma; P. Siewertsen en W. Zwart; J. J Dingerdis en M. P. Warmendam. Geboren: E. Stokerv. d. Wint, d. N. VoogtPunt, z.; A. Sintenie—Rutte, z.; O. Nijssen—Orapendaai, d; O. v. Rixeiv. Heide, d. Overleden: Jan Blok 50 jaar, echtgen. van A. H. Nooyef. SCHEEPVAART. IJmuiden, Vertrokken 2 Sept.: Daph- né, St., Blyth, ledig; Senateur Ray mond, St., Rotterdam, id.; Dirk Job, vrachtlogger, Yarmouth; Quentin Roo- seveldt, Fransche politiekruiser, Noordzee; 3 Sept.: Charles, St., New castle, ledig; 4 Sept.: Psyche, st„ Rot terdam, ledig. - Het stoomschip Leonora arriveer de 3 dezer van hier te Newport met een lading ijzer. In de week van 25 Aug. tot 1 Sept. 1924 zijn alhier door de Noordzeeslui zen geschut: Uit zee 81 stoomschepen en naar zee 64 stoomschepen en 2 zee lichters. Gedurende de maand Augustus van dit jaar zijn te IJmuiden door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 267 stoomschepen met 1.716.607 Kub. Meter en 7 zeilschepen met 11.894 Kub. Meter inhoud en naar zee 262 stoomschepen met 1.595.986 Kub. Meter en 7 zeilsche pen met 14.129 Kub. Meter inhoud. Het Goudschip. De heeren Van Hecking Colenbran der en Van der Wallen hebben met Lloyds te Londen een contract aange gaan tot het bergen van de schatten, welke zich nog in het wrak van de „Lu- tine" moeten be vinder. Bij deze ber ging zal een geheel nieuw systeem van werken worden 'gevolgd, schrijft men aan de „N. Rott. Ct." J De zandlaag van 50 voet dikte, die de wrakdeelen bedekt, aclitcn de bergers niet het geringste bezwaar. Met be hulp van een speciale inrichting, door genoemde heeren zelf uitgevonden, is, meenen zij, in zeer korten tijd door de ze zandlaag heen te boren en kunnen de wrakdeelen, die zich onder op de kleilaag hebben vastgezet, worden be reikt. Het toestel, dat er uitziet als een ge wone kolengrijper, die van een spuit- inrichting en perswaterleidingen voorzien, zakt bijna even gemakkelijk door den zandbodem als door het wa ter. Heeft het toestel eenmaal de ver- eischte diepte bereikt, dan sluit men den grijper en haalt men het, nu ge vuld met de op die diepte aanwezige specie, weer op, wat ook heel gemak kelijk gaat, aangezien de door het toe stel in den bodem gevormde koker door de persing van het water naar boven geheel open blijft. Het zeer groote voordeel van deze manier van werken is vooral, dat men geen zandzuigers noodig heeft om het wrak bloot te zuigen en geen duikers om beneden te werken. Duikers toch kunnen alleen arbeid verrichten bij goed weer en weinig zeegang, en de stalen grijper trekt zich van weer en wind en zeegang niets aan; zoolang het bergingsvaartuig ter plaatse kan zijn, wordt doorgewerkt. Met de bergingsboot „Stortemelk", van de reederij Doelcsen, die voor dit doel speciaal werd gecharteerd. en waarop het toestel is gemonteerd, wordt nu stelselmatig de bank, waar onder zich de wrakstukken van de „Lu tine" bevinden en die goudplaat ge noemd, doorploegd. In de drie dagen dat er gewerkt is, zijn nog wel geen goudstaven bovengebracht, maar toch werden reeds enkele stukken roest en stukjes wrakhout gevonden, zoodat men de zekerheid heeft, op de goede plaats te zijn. SPORT VOETBAL. De Stormvogels-doelverdediger. De wensch, dien we indertijd, toen we melding maakten van het bedan ken van v. d. Wint, uitspraken, is in vervulling gekomen: Van der Wint speelt het komend seizoen weer voor de Stormvogels. Dat dit een geduchte versterking voor de Stormvogels-ver dediging beteekent, is te begrijpen. H. F. C.—STORMVOGELS. Morgen speelt Stormvogels aan de Spanjaardslaan een vriendschappelij- ken wedstrijd tegen H. F. C. De elftal len zien er naar alle waarschijnlijk heid als volgt uit: v. d. Wint Grisel Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Oldenburg Jr., Visser, v. Strien, Asbeck Brusse. Bouvy, Matulessia, Miezérus, v. Bee- kum, Reydon Eysvogel, Houtkooper Cohen Tervaart de Koning Kervel v. d. Meulen. Houtkooper naar H. F. C. Zooals uit bovenstaande opstelling van het H. F. C.-team blijkt, speelt Daan Houtkooper, die jarenlang de ,J-Iaa riem "-kleuren verdedigd heeft, met de Spanjaardslaan-bewoners mee, wat ongetwijfeld hun verdediging, nu Kuypers niet meer medespeelt, ten. goede zal komen. Matulessia kwam tot dusver voor Velocitas uit Breda uit. Voorts is de kans zeer groot, dat Ben Verwey blijft spelen en Max Tetz- ner, de bekende internationaal, voor de „good old" uit komt. De H. F. C. krijgt in dat geval wel over een verde diging te beschikken. V. S. V—L. F. C. V. S. V. speelt morgen op haar ter rein een vriendschappelijken wedstrijd tegen L. F. C. uit Leiden. GEMENGD NIEUWS. Verhooging tabaksaccijns. Minister Colijn zal zeker niet met ge noegen het verslag gelezen hebben, door de Kamer uitgebracht over het wetsontwerp tot accijnsverhooging der tabak. In dit verslag verklaren slechts enkele leden hun stem voor het ont werp te zullen geven en zij voegen er aan toe: hoewel ongaarne; de andere leden hebben er ernstige bezwaren te gen. Het komt er dus voor minister Co- lijn op aan die bezwaren te weerleg gen of een beroep te doen op den trouw der regeeringsmeerderheid aan haar minister. Nu zal er wel nooit een ontwerp in gediend zijn tot verhooging of invoe ring van eenige belasting, dat goed werd ontvangen. Maar dit verslag is wel hoogst ongunstig en schijnt -daar om wel zeker door verwerping gevolgd te zullen worden. Vooral de sigarenindustrie maakt al jarenlang een slechten tijd door; er is groote werkloosheid. Tabak is een ge notmiddel. Het is ongeveer driemaal duurder dan voor den oorlog. Moet men het den arbeider nog moeilijker i maken, zijn pijpje eens te stoppen en te rooken? Van 1916 tot Juli '23 liep volgens het verslag het aantal sigarenmakers van 15000 tot 10000 terug. Het verbruik van sigaren is in ons land sinds '14 met 30 ~s verminderd. Nieuwe accijnsverhoo- -ei ging zal vermindering van het ge bruik en dus toename der werkloos heid ten gevolge hebben. Sommige le den stellen voor, dat de minister de sigaren zal ontzien en 10 op sigaren, 20 op rooktabak en 30 op sigaret ten te heffen. Daarin is echter ook iets onbillijks. Sigaren worden het meest door de welgestelden gerookt; de rook-"" tabak is voor de mindergegoeden, voornamelijk de eenige tabak, die op werkdagen gebruikt wordt. Er is veel voor te zeggen, dat men de sigaretten het zwaarst belast. Verscheidene le den willen daarvan niet weten. Zij f- achten den tijd ongeschikt, om nieuwe lasten te leggen op de_ sigarenindustrie ook zij heeft bijdrijfsrust noodig. An- m deren merken echter terecht op, dat de -1 sigaret meest door de jongeren en niet door de huisvaders gebruikt wordt. Zij v vinden een aanzienlijke verüooging van de belasting op sigaretten- zeer ge- wenscht, omdat deze verhooging het verbruik van dit artikel door -de jeugd, waaraan zooveel nadeelige gevolgen verbonden zijn, zal doen verminderen. Het is den minister echter om het geld te doen. Indien hij sigaretten zoo zwaar belast, dat het verbruik aan zienlijk minder wordt, krijgt hij niet zooveel uit de belasting, als hij hoopt iA, en noodig heeft. De spijs wordt niet zoo heet gegeten, als zij gekookt wordt. Maar het zou ons toch verwonderen, dat na dit af wijzende verslag het ontwerp wordt aangenomen. Wellicht kiest minister Colijn eieren voor zijn geld en brengt hij nog veranderingen en verzachtin gen in het ontwerp aan. Zoovelen mogelijk belastingplichtig. Behalve de armsten, die alleen in de allerdringendste levensbehoeften kun nen voorzien en soms dat zelfs nie^ moeten allen belasting Betalen. Dat v geen finantieele eisch ten bate dem® schatkist. Maar de demokratie eischt, dat het aantal belastingbetalers zoo groot mogelijk is. Ook aan de arbei ders, die, zij het met moeite en- zonder eigenlijke weelde, in hun onderhoud voorzien, moet een aandeel in de belas ting opgelegd worden. Men zou deze stelling niet bij een so- ciaal-demokraat verwachten en toch is zij door niemand minder dan den Am sterdamschen wethouder Wibaut ver kondigd. Hij schrijft terecht, da* ia - door de verantwoordelijkheid versterat wordt bij de uitoefening van de politie ke medezeggenschap in het voti ren van uitgaven en inkomsten, bij het aan deel, dat de vertegenwoordigers der burgerij in openbare lichamen hebben en moeten hebben in het finantieel be heer. De revolutie op Urk. De Urkers zijn trouwe onderdanen, zeer gehoorzaam aan de boven hen gestelde machten, eensgezind, zoo dat er geen hinnenlandsche onlusten op het eiland zullen uitbreken, ze varen een groot deel van hun leven op veie wateren en hebben de handen meer dan vol met de zeilen, het roer en de nelten en zoo blijft Urk door de eeuwen heen zichzelf gelijk. De Urkers kleeden zich nog als hun voorouders van eeuwen geleden. Zij zijn conservatief van nature en willen van revolutie niet weten. En toch heeft-er een revolutie op Urk plaats gegrepeH. Er is officieel een waterleiding geopend. Vroeger had men er te midden van Het water -vaak gebrek aan water. Maar tijdens de mobilisatiejaren werd Urk gebruikt- als interneeringsdepot, een soort Dui velseiland dus. Toen Heeft men door diepboring drinkwater gevonden. En het gemeentebestuur heeft ervan ge profiteerd en een waterleiding aange- legd. Er zijn 55 aangeslotenen. Maar er zullen nog wel velen aan de regen bakken trouw blijven en van het mo derne kraantje, dat men maar heeft om te draaien, om water te krijgen, niet willen weten. Dat went echter wel op den duur en deze revolutie zal een zachte dood sterven. Dieper grijpt ecK- ter een andere revolutie in, waardoor men van den visscher een sigarenma ker gaat vormen. Een sigarenfabrikant van Kampen heeft op het eiland een vischfabriek gekocht en gaat nu ieder jA jaar 50 jonge Urkers het vak leeren. J De regeering geeft door middel van den gemeenteraad voor iederen leerling eenige subsidie. In plaats van den zeewind de stoffige atmosfeer van "en -r sigarenfabriek! Dat is zeker revolutie. In plaats van de roodbruine gezichten, de ruwe pootige handen, de zwaarge- spierde armen, magere, bleeke siga- renmakertjes! De regeering ziet echter vooruit. Door de drooglegging der Zuiderzee wordt op den duur aan Urk zijn mid- del van bestaan en zijn werk ontno- men. Daarom moeten de visschers si garenmakers worden; menigeen hun ner zal met recht eens terugverlangen naar den gogden, ouden tijdi

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6